(jt'iticrto'de Berichten. AAABESTEDIAG. Overzicht van Verknopingen. van geest, mag in Zeeland nog wel wat meer gewaardeerd worden. Gaarne deelen we nog mede dat wie logies verlangt, ot aan den maaltijd wil deelnemen, zich daartoe vóór 13 Mei kan wenden tut J. J Vi.-ser, Secr. der Regelings- Coinmissie te Goes. Het Dagblad schrijft naar aanleiding van het afsterven van dr. mr. W. v. <1. Bergh, pred. der ned. geref. kerk te Voort- huijsen, het volgende «De ontslapene behoorde tot de edelsten en talentvolsten. Opgegroeid in deze stad, gaf hij reeds in zijn jongelingsjaren blijk van grooten aanleg en reinen zin. Door de beminnelijkheid van zijn sympathiek karakter verwierf hij in elke omgeving, waarin hij geplaatst weri, veler genegenheid. Door de groote en schitterende gaven hem geschonken, kon li ij op tweeërlei gebied, dat der godgeleerdheid en der rechtswetenschap, uitblinken. Met grooten lot doctoreerde hij ie Leiden, waar hij onder zijne medestu denten, ondanks zijn toen reeds met talent verdedigde strenge lichting in hoog aanzien stond, in twee vakken. Zeer belangrijke geschriften, waarin hij zich beurtelings op elk der beide terreinen van kennis en wetenschap bewoog, heeft hij in 't licht gezonden en daarmee een groot succes ingeoogst. Van hem mocht men met recht nog liooge verwachtingen 'koesteren. In 1879 werd hij tot het pre dikambt in (le Hervormde kerk toegelaten, en te Schaarsbergen bevestigd, van waar hij later naar Voorthuizen werd beroepen Daar voegde hij zich bij 't ontstaan van den jongsten strijd op Hen or nul kerkelijk gebied bij de Nederlandsche Gereformeerde kerk. (Hij was de eerste.) Tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam werd hij benoemd, doch zijne gezondheid belette hem dit ambt dadelijk te aanvaarden hij hoopte nog op herstel zijner krachten. Dan de Hoogste Wijsheid had het an Iers beschikt. Nog in de kracht zytis levens (40 jaren) viel hij als een offer des doods. Met hem daalt een der rijkstbegaafde landgenooten ten grave, een man voor wien men diepe achting moest koesteren, al kon men in zijn kerkelijke overtuiging niet geheel deelen. Zijn vroomheid dwong eer bied af, van zijn persoon ging kracht uit. Alleen reeds zijn strijd tegen de prostitutie (hij hem geen vertoon, maar de uiting van zijn innigst leven) adelde hem tot. een der bezieldste getuigen voor ,de zaak zijns Heeren. Zjjn nagedachtenis zal verre buiten zijn kerkdijken kring in eere worden gehouden ah die van een streng Calvinist, die velen bijna bewogen zou hebben, zich op dal standpunt te stellen. Hij velen zal het aan denken aan deze geleerde en vriendelijke verschijning bewaard blijven. Tot zoover het Dagblad. Wij voegen er bij: «Die den 'godzaligen v. d. Bergh in zij» rijke, zwaar beproefde leven gekend hebben, zeggen Dit is niets te veel gezegd. In dr. mr. v. rl. Bergh wordt veel verloren. Hij laat twee weesjes achter, wier moeder op 25jarigen leeftijd reeds vóór hein ten grave daalde. Voor den wakkeren directeur der Heldringgestichten ds. H. Pierson was hij meer dan een schoonzoon. Hij was een medestrijder, die, dank zij Gods genade, in innigheid van geloofsleven door slechts weinigen werd geëvenaard Ook een liberaal blad. Het Vaderland eert zijne nagedachtenis door deze woorden De antirevolutionaire partij verliest in hem een barer edelste en invloedrijkste vertegen woordigers, al trad hij dan ook in de actie\e politiek minder op den voorgrond dan in 't kerkelijk en maatschappelijk leven. Hij was een man van groot talent, van warme overtuiging en van verterenden ijver. Reeds in zijn studententijd, toen hjj in de rechten en in de theologie studeerde en in beide faculteiten den doctorstitel verwierf, liet hij geen gelegenheid voorbijgaan, om voor de hem dierbare beginselen, die met zijn ge- heele zijn 1 aren saamgewevmi, te getuigen en op te treden, maar tegelijk verwierf hij zicli door zijn innemendheid, humaniteit en verdraagzaamheid, in alle kringen, zonder onderscheid, achting en sympathie. Op een man als hij zou elke partij trotscli mogen zijn Bij aankomst van de koningin van Engeland te Ylissingen waren eergisteren aan wezig de Britsche vice-consul, terwijl gene raal Ponsonby, adjudant van de koningin de reis mal haar niedemaakte. De trein bestond uit H. M. eigen salonwagen en een van de Staatsspoorwegen. Een klein gevolg, waaronder eenige inlanders uil Engelsch- lndië en een paar Schotten, vergezelde de koningin. Ierseke. Bij de vele reeds bestaande zangverenigingen die hier reeds zijn zal er nog weder een aan toegevoegd worden. 1 Het hoofd van school no. 1, die de Directie op zich nemen zal is bezig een kling te vormen uit knapen en meisjes van 12 16 aar. Met grond mag men dus verwachten dal de op te richten vereen iging met succes z.d werken, daar het ontvangen onderwas op de school nu onafgebroken wordt voort- gez et. De groote meeting te Den Haag heeft plaats gehad in ecu koffiehuis aldaar. Dui zenden menschen vulden de zaal, die dreigde in te storten onder het gew icht der schare. Het kamerlid D.anela Nieuwenhuijs werd levendig toegejuicht. Van Asdonk wees op 't doel der bijeenkomst. Telegrammen van instemming weiden gelezen. DomelaNieu- wenhuis sprak ovei de voordeelen van den achturigen arbeidsdag. Ilij hekelde de voor zorgsmaatregelen der regeering tegen deze beweging. Zelfs officieren van gezondheid met pluksel bad men naar Leeuwarden gezonden, en zie alles eens kalm zijn afgo- locpen t Er werden door het zangkoor eenige liederen uitgehaald. Daarna ging men rustig uiteen. Enkelen echter trokken daarna dooi de straten, de Marseillaise ziiger.de. In de Veenestraat werd de bloedvlag ontplooid en onwil tegen de politie aan den ,dag ge legd; zoodat stok en sabel er aan te pas moesten komen. Een hoofdagent werd g woud. De verwarring werd nog groot, r toen eenige schoten vieien, vermoedelijk door eenige kwajongens gelost. Overigens liep in Den Haag en overal in ons vaderland, waar de le Mei betoogingen voor den 8 uurschen werkdag plaats hadden, alles rusti ger dan ooit af. Ook in andere steden van Europa werd het bewijs geleverd dat het deu socialisten thans niet om oproer te doen was en de indruk gevestigd dat de eisch om een normalen arbeidsdag ernstig was gemeend. De deelneming aan de belooging was overal betrekkelijk zeer gering. Alleen Gent, Antwerpen en andere plaatsen van België leverden een flink contingent. De ovei groote meerderheid der w erklieden ook in de steenkolenbekkens, bleef niettegen staande dit rustig aan den arbeid. Te Parijs iiadden hevige worstelingen plaats. De poliiie en de garde maakten een charge waarbij 109 personen gekwetst werden. De bende die de politie aanviel was mei knuppels gewapend. Er zijn 100 personen gearres teerd. Te Bruosel hield de stoet van 10,000 personen die de stad doortrok, zicli buiten gewoon rustig. Elders, vooral in Duitschland werd van den dag geen notitie genomen, of besloten te werken en de betooging op aanstaanden Zondag te houden. Men kan genist zeggen dat de wereldbeweging, zooals die uit Londen op hel touw gezet is, slechts zeer ten deele is gelukt. Te Rotterdam gooiden na afloop der ver gadering eenige jongens een ruit in van t vergaderlokaal. Zij wilden althans een schijntje van een opstootje hebben. De politie liet de straat ontruimen. Te 's Gravenbage zijn Maandagnacht door de politie twee socialisten gesnapt, bezig met het aanplakken van opruiende biljetti n. Het aantal sterfgevallen aan pokken in de 5 laatste jaren bedroeg in Nederland 184, waarvan in 1884 62 in 1885. 81 in 1886 72 in 1887 18 en in 1888 1. Van deze 184 stierven 107 in Noord-Brabant, 51 in Zuid-Holland, 8 in Gelderland, 6 in Noord-Holland, 5 in Friesland, 4 in Drente, 2 in Groningen, 1 in Limburg. In de pro vinciën Overijsel, Utrecht en Zteland kwam in die 5 jaren niet éen sterfgeval aan pokken voor. De leden van den Haagschen Gemeen teraad hebben tot hun bevreemding zeker in eene couvert, waarin zich officieele bescheiden bevonden, uitgegaan van het Dagelijksch Bestuur, ook aangetroffen een gedrukte uitnoodiging, onderteekend door den secretaris der Haagsche afdeeling van den Sociaal-dem. Bond, tot bijwoning der meeling van eergisteravond, ter bespreking van den arbeidsdag van 8 uren. (Avondpost.) Anno (1700). In de twee daaraan voorafgaande jaren was alles door den larig- durigen en harden winter van 1698 zeer duur geworden, doch het jaar 1700 was weder gezegendboom- en veldvruchten waren er menigvuldig, de zee bracht ook het hare op, en in de maand Mei werden te Katwijk aan Zee op een dag 160.000 echelvi=schen gevangen. Het weeshuis te Leiden, waar toen 500 kinderen gepleegd werden werd voor èen gulden een geheelen dag met /isch gespijzigd. Leidsche Crt. De schaduw van het zonnige buiten- leven. Eene onaangename ontdekking deed onlangs de bezitter van eene schoone villa bij de gemeente G. Hij vond namelijk dat deuren, knoppen, schellen, gasornamenten etc. van zijn huis verdwenen waren. Evenzoo stond het met de luiken, deurbesl.igen en andere zaken geschapen. Achter het huis lag een gedeelte van het afgerukte ter verzending gereed. De niet zeer aangenaam verraste eigenaar deed aangiften bij de politie, onder- tusschen was ook de gereedliggende buit weggehaald. De buren hadden de dieven voor werk'ui aangezien en er niets bijzonders in gevonden, dat zij op klaren dag karren vol uit liet halfgesloopte huis haalden. De politie zoekt het spoor des plunderaars. Tegen een baldadig student in de rechten te Leiden, die in den Haag een persoon mishandelde, toen deze een aar dames te hulp kwam, die door twee studen ten werden lustig gevallen, vorderde de subst.-offic, van justitie bij de Haagsche lechtbank 8 dagen gevangenis. De bekl voerde de voor een student in de rechten zeker zonderlinge verdediging aan, dat de mishandelde verzocht had, de zaak niet te vervolgen, waarop de voorzitter hem deed opmerken, dat dit natuurlijk niet van dien persoon afhing, en in geen geval zoouls beklaagde meende aanleiding zou kunnen geven tot het opleggen van eene lichtere straf. Een meid te Meuw-Bulncn vond in de mest, die zij bezig was te strooien een gouden Willem. Ze denkt echter aan geen werksta- ken maar arbeidt te ijveriger in de hoop er meer te zullen vinden. De «Zee» movers der Seine. De politie te Parijs heeft in een kelder ergens in een der achterbuurten een bende jeugdige schur ken aangehouden, die zich daar gevestigd hadden. Zij leefden daar op een grooten voet (liet ellendig verblijf buiten rekening gelaten) want zy stalen alles, wat ze grijpen en vangen konden beddepocd, viseh, vlees, h groenten enwijn in verschillende merken. Zij hielden er bovendien een andere oezigheid op na. Zij stalen namelijk de touwen waarmede de schepen aan den wal der Seine gemeerd liggen en verkochten die, hetgeen hun in korten tijd ongeveer 16.000 frank opbiacht. Als een bijzonderheid dient nog vermeld te worden, dat zij op die avonden, waarop er niets voor hen te doen was, gezellig thuis bleven, terwijl een van hen het gezelschap dames werden ook geïnviteerd vergastte op eenige stukjes op de klarinet, welk instrument hij in het lokaal eener muziekvereniging gestolen had. Te Frunkstailt, in Moravië, zijn eer gisteren ernstige wanord. hjkheden voorge vallen. Slechts inet moeite gelukte het een aanval der byeengeschoolde werklieden op het rechtsgebouw van het district te beletten. Een fabriek werd geplunderd en de voorraad koopwaren vernield. De troepen herstelden .le orde en voorkwamen een aanval op andere fabrieken. Naar gemeld wordt, heeft Emin Pacha bepaalde instrucliën ontvangen, om den Duitschen alleenhandel, in Midden-Afiika, met uitsluiting van den Engelsclien, zooveel mogelijk te bevorderen. In den staat Virginië is een trein niet een reizend tooneelgezelschap gedeeltelijk verongelukt. Eene actrice werd gedood en vele andere personen zijn gewond. Een knecht van Von Bismarck ver haalde aan een dagblad-correspondent het volgende: «Het was gedurende den Fransch- Duitschen oorlog de vorst keerde 's avonds naar zijn verblijf in liet hoofdkwartier van Meaux terug, toen hij het schreien van een kind vernam, dat door eene vrouw op zijn bed was gelegd. Aan het kinderjakje was een briefje gehecht, waarop stond«Mijn man is in Sedan gesneuveld Ik lijd honger. De vei twijfeling noopt mij van rnyn kind te scheiden. Het is gedoopt en heet Vincent.» Dit gebeurde deri 16 September 1870. Von Bismarck sprak over dit geval met den koning van Pruisen, en zei«Ik heb een kind buit gemaakt.» «Ja,» antwoordde de koning, «in den oorlog moet alles door den soldaat genomen worden, zoo ook een kind.» De kleine Vincent werd naar Berlijn ge zonden, op kosten van Von Bismarck opgevoed en volgde nu zijn pleegvadea naar Frie drichsruhe. Van de u oeder, die het kindje van vier weken op het lied van den vorst neergelegd had.is sedert niets meer vernomen. Hij maakte van zijn hart geen moordkuil. Ouder den vader ven den te- genwoordigen koning van "Wurtomberg, koning Willem, genoot de bejaarde, hoogst bekwame geneesheer L., niettegenstaande hij algemeen om zijn verregaande ruwheid bekend was, onbeperkt vertrouwen aan het hof. Op zekeren dag werd L. bjj den koning geroepen, die gevallen was, en daardoor viij ernstige kneuzingen hal bekomen; hij vroeg om mui linnen, ten einde de vewondingen te verbinden. In het gebeele paleis was echter geen oud linnen te vin den. Onze doctor werd thans geweldig toornig en hij riep: Alle duivels, Uwe Majesteit, dat is hier een rommelzoodje aan huis, dat uien niet eens oud lin ien kan krijgen K E R K. Viertal te Koudekerke C. Hoekj «ar.d. a. d Vrjje Universiteitds. W. Rudolph te Heinenoord, ds. W. Sieders (chr. ger.) te Vlaardingen en ds. F. W. J. Wolt te Axel. Arrondüsements Rechtbank te Middelburg. Heriet Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling VV. H., 19 j., en M. H., 47 j. l.vr. aan G. H beiden arbeidsters Colijnsplaat, ieder tot f5b. s. 5d. h. mishandeling en overtreding der drank wetH. de R. 18 j, werkman Terneuzen tot f3 en f5 b. s. 2 en 3 d. li. sfrooperij 11. V, 15 j.. ai beider, en J. M., 20 j., arbeidster, beiden Heinkenszand, ieder tot f3 b. s. 3d. li. beleedigiug D. S. 38 j. hvr. van J. v. d. B., Ierseke tot 15 b. s. 5. d. h. beleediging van een ambtenaarP.M., 37 j. schipper, Ierseke tot f3 b. s. 3d.h, besch it igiugJ. L 31 j., scheepsjagers Werneldii ge, tot fl b. s. 1 d. h. belemmering van een ambtenaar A. H 50 j., a>'eider, Wemeldinge, tot 3 d. gev. Allen n de kosten. Vrijge-': rokenL. B. 24 j., schipper Ierseke, beklaagd van verstoring eener gods dienstoefening en J. M. 22 j. timmermans knecht 's Heerenhoek en M. C. 22 j. wagen maker, thans soldaat le Vlissingen, beklaagd van beschadiging. LAATSTE BERICHTEN. Onder Biggekerke is heden gevonden het lijk van een 26 jarig manspersoon. Een revolver weid er bij gevonden, waarmede de ongelukkige zicli van het leven schijnt te hebben beroofd. Woensdag 7 Mei. Goes, 3 uur, Onderhouds, schoonmaak-, schilder- en behangerswerk voor 't Gasthuis. Killand, door den Zimmermanpolder het maken van een los- en laadsplaatshaven met spuiinrichting enz. aan den zeedijk des polders en 't begrinten van eenige wegen. Aanwijzing Cemse sluiswachter. Biljetten met opsi hriftInschrijvingwerken zimmer manpolder" bij den ontvanger Joh. Butyn voor of op 7 Mei 's avonds 8 uur. Bestek a f 1 b(j Kleeuwens te Goes. Maandag 5 Mei. Middelburg, Balans door not. Verheij 2 inboedels, o.a. 2 eikenhouten boogkabinet- ten, 3 mahoniehouten linnenkasten, Chiffon nière, mahoniehouten schrijfbureau, spiegel- bureau, tafels, canapé's, stoelen, bodden, pendules, goud en zilver, piano, keuken- en andere kachels, pers, tapijten, karpetten enz. Inl. dhr. Hondius. Ook Woensdag. Woensdag 7 Mei. Homburg, 10 uur inspan op hofstee Ba- bel door not. Hu vers, 2 zwarte veulendragende merriepaarden 11 en 7 jr., 1 blauw ruinpaard 12 jr., 1 zwart merriepaard 21 jr., 8 baatg. melkkoeien, 8 2'/.j. vaarzen en ossen, 9 kweekkalvers, kippen en hanen, landbouw gereedschappen, paardentuigen, mutsaards, huisraad, enz. 's Heer Arendskerke, bij de Ruijter voor K. Heyboer door not. Mulock Houwer 10 uur, woonhuis, schuur, tuin en tiendvry bouwl., Endewegc 4857 c.A. Donderdag 8 Mei. Heinkenszand, 10 uur by v. d. Berge door not. Bresser, broodbakkerij, schuur, erf 297 c.A. En om half 1 by Walrave, inboedel als kast, tafels, stoelen, kachel, ledikant, vee- ren bed met toebehooren, spiegels, winkel- doozen, schalen en gewichten enz. Vrydag 9 Mei. Ierseke, 12 uur bij Willemse, banken, kalkbak, houten schermen, slijpsteen enz. En om half 2, 100.000 twijfelaars le on 2e soort, 10.000 oesters van 1 rijksdaalder, 20.000 van 1 cent—1 rijjksd., 20.000 van 1 cent tot t 1, 300.000 le soort van 16 m.M., 500.000 2e soort van 10—16 m.M., 50 vijfk. gruis 300 2M.-ziften, 80 id., 1 loods en put op 56b. Inl. dhr. Pelle. Zaterdag 10 Mei. Wolfertsdijk, 2 uur voor dhr. Lenshoek 8 Heet. Lucerrieklaver, Heerenpolder, door not. Pilaar. Dinsdag 13 Mei. Goes, half l door den ontvanger by in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2