LOOPERS, 1,9(1 91 natten BEKOUW en MIJNSSEN Zaterdag 3 Mei. Vierde jaargang. Gravenhaagsche ypotheekbank L no. 6 7. R G- 1LAASDÏ WAND-TEGELS Cementtegels L COTTA EK CEMENTSTEEN- SUL-MATERIALEN i. J.KOOMAN, directie agenten BOSMAN, van GOOZEN. aankomende MEID ren Schoorsteenmantels ïeren-, Hardsfeenen- en Vamensche Tegels, t) GEBAKKEN TEGELS VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'RUIJ, te Middelburg. J jeldeu ter leen onder eerste hy- ,'erband en geeft pandbrieven nlt, bij uitloting, gelijk tot dusverre, ir de voorraad strekt, pandbrieven ing worden aangeboden, igen te bekomen ten kantore der lempte Raamstraat 14a), te Goes eeren VAN HÉÉL Co. en te ■g bij den HeerH. J. E. GERLACH. ilerlinge Nederlandsche Brand - Maatschappij ook voor VLAS- ,IJEN en LANDBOUW- RISICO'S te SRDAMenROTTERDAM. alle roerende en onroerende Vlasserijen, Boerderijen etc. \1DDELBURG en omstreken ERDAMSCHE KADE 0 IHIDDELBllRt!. 228. VAREN. [Prijscourant gratis. bij Mejuffr. GOOTE, Vrouwen- V 1 i s s i n g en. nvoudige tot de meest sierlyk be- net monsters van vele marmer- ;er keuze. grootte, voor bekleeding van ma rdvioeren, bloembakken, waschta dversiering enz. TINTEN. DORPELS, NEUTEN en 25, 30 en 40 c. M. in allerle essii.s en kleuren. Deze zijn vocht en te verkiezen boven houten be- die veelal door champignons wordt en veel onderhoud vereischt. en GANG PLINTEN en in allerlei grootte en fraaie voor Mozaïk-vloeren bestand in de :ht voor veranda's, stoepen, gangen, koetshuizen, openbare gebouwen, enz. OKNAMENTEN, loorsteen-consolen, kroonlijsten, voor en tuinversieringen. VOORTS ALLERLEI ie-, Waal- en IJselsteen, Dakpannen sche en Luiksche Kalk, Eng. aarden Straatsteenen, Eng. Cement, Kel en z. ,er=, modellen en afbeeldingen, van ander voorradig ten kantore van IS, Kantoor Van Gend Loos. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025.'; UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVERTENTIES van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. ÏJK. Iloedekenskerke 5 Mei voorm. 's Graven' polder ook voor 's Heer Abtskerke 5 Mei namidd. Kapelle ook voor Schore 6 en 7 Mei Wemeldinge 8 Mei. lerseke 9 en 40 lei. Iiansweert 42 Mei. Kruininge 43 Mei. Lrabbendyke, ook voor Waarde 44 en 46 Mei. Rilland-Bath 47 Mei. 2 Mei '90. Goes. Gisterenavond vergaderden in het lokaal van Ken den Heer de leden der ver- eeniging «tot behartiging van de belangen der militaire tehuizen». Er waren ook af gevaardigden der vereenigingen uitBiezelinge, Kloetinge en 's Heer Hendrikskindei en tegen woordig alsmede 2 leden van het bestuur der vereeniging te Bergen op Zoom. De voorzitter ds. v. Griethuijsen opende de vergadering met gebed en riep den af gevaardigden en leden een hartelijk welkom toe. De secretaris J. Donner deed verslag van den arbeid van 't bestuur in zake de stichting van hulpvereenigingen op Z. en N. Beveland, tot steun voor de militaire tehuizen in Zeeland, en in de eerste plaats dat te Bergen op Zoom. Uit het verslag bleek dat 6 hulpvereenigingen zijn opgericht, te weten Kruiningen, Wolfertsdijk, Kloe tinge, 's Heer Hendrikskinderen, Borsele en Kolijnsplaat, welke met de reeds bestaande, Rilland en Goes, te zamen 298 leden tellen met jaarlij ksche bijdragen tot een totaal van f200. Het bestuur hoopt den volgenden winter de overige plaatsen op Z. en N. Bevelar.d te bezoeken. De voorzitter dankte dhr. Donner voor zijr, verslag, en voor den ijver, aan den dag gelegd bij de oprichting der hulpver eenigingen die meest door zijn initiatief tot stand kwamen Uit het verslag van den penningmeester p. Bommeljé, bleek dat van 4 Maart 4889 tot 30 April 4890 ontvangen is 1446.02, uitgegeven f407,475 zoodat nog in kas is f 8,845. De rekening werd nagezien door een commissie, de heeren B. v. Asperen Vervenne en A. Zandee, en accoord be vonden. De voorzitter gaf daarop nog eenige wen ken aan de afgevaardigden, hoe te handelen om de sympathie voor de militaire tehuizen levendig te houden, opdat wat thans gezien wordt, geen wonderboom zij, maar het spruitje tot een krachtigen stam opgroeie. De heer v. Melle uit Bergen op Zoom bracht de groeten over van het bestuur, dankte voor de toewijding der Bevelandsclie broeders ten opzichte der stichting van het Tehuis, en beval haar verder in het aanden ken aan, wijl vooral de instandhouding er van geldelijke offers zal eischen. De eerste stoot was gegeven door dhr. Boas, reizend agent van den Bond die tal van geschikte elementen voor die zaak te B. op Z. aan wezig achtte. Hij wieif dan ook 23 leden, welk feit ons moed gaf de zaak aan te pakken. Door vriendelijke bezorging van mevr. L. v. V. werd ons 't kapitaal, groot f 6500 verstrektaan grond, overdrachten aannemingsom betaalden wij f 6200 «zoodat f 300 zullen over zij n voor versiering en schilderwerk. Voor 't meu bilair was reeds ingekomen bij gen. van Wrangel f60. N. N. te Velp f42,50. Da mes V itzen Elias f 40. Uit Culemborg f 5. Van de hulpvereeniging Gons f 25. Spreker gaf op verzoek van eenige leden nog enkele inlichtingen, waaruit bleek dat met Juni het gebouw zal worden opgele verd en de hulp der vrienden wordt in- gA'oepen om naar een geschikt conscierge uit te zien. Het overige van den avond werd nuttig en aangenaam doorgebracht met allerlei besprekingen in betrekking tot het doel der samenkomst. Na 't zingen van ps. 433:3 en dankgebed door broeder J. J. van Melle werd de vergadering gesloten. Tweede Kamer. Door den heer Glinderman werd der Kamer verlof gevraagd om den minister van Waterstaat te interpelleeren naar aanleiding van het in het ongereede geraken van den telegraaf kabel tusschen Staats-Vlaanderen en het overig deel van Zeeland. Tot rapporteurs over de wijziging van de kiestabel werden gekozen een lid uit Den Haag, een uit Amsterdam, en twee Am sterdammers, zoodat het onderzoek van dit voorstel dat vreemd is aan partijstrekking onpartijdig kan geschieden. Rapporteurs zijn de heeren Rutgers, Michiels, Seret, Travaglino en Reekers (voorz.) De lijst van hoogstaangeslagenen in de provincie Zeeland telt 425 namen. Hoogst aangeslagen is de heer D. F. P. Seydlitz, te Hulst f 4374.89, laagst aangeslagen de heer K. F. Koksma, te Sluis met f414.93. Het rij kstelegraafkar. foor te Goes, verzond gedurende de maand April 4890 629 telegrammen, ontving 606, overgenomen en verder geseind werden 929, totaal 2164 Het telefoonkantoor te Wolfei tsdijk ont ving 35, verzond 25, samen 60 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 21, verzond 32, samen 53. Dat te Hoedekens- kerke ontving 13, verzond 43, samen 26; dat te Heinkenszand ontving 22 verzond 15 samen 37; d.t te 'sHeer-Arendskerke ontving 14, verzond 8, samen 22. In het hotel «de Zalm» te Gouda had Dinsdag de jaarlij ksche alggemeene verga dering van de Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland plaats De voorzitter der vereeniging, Dr. Voorhoeve, kon in zijn verslag de verblijdende mede- deeling doen dat de vereeniging zich in toenemenden bloei mag verheugen. Het aantal leden is in het afgeloopen jaar be langrijk toegenomen. De uitgave van het Maandblad is boven verwachting geslaagd. Merle door de bemoeiingen der vereeniging heelt zich in Amsterdam een homoeopatisch arts gevestigd. Aan Z. M. den Koning is een adres gezonden ten einde een leerstoel voor de homoeopatische geneeswijze aan een onzer Universiteiten te verkrijgen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen de heer H. C. Voorhoeve Jzn. te 's Gravenhage en gekozen de heeren Dr. D. K. Munting Jr. te Amsterdam en K. W. Tuinzing te Rotterdam. Utrecht werd als plaats van samenkomst voor het volgend jaar aangewezen. De anti-liberale meerderheid in de tweede kamer heeft weer eens blijk gegeven van onpartijdige behandeling van zaken. Er moest een drietal gemaakt worden voor de keuze van een lid in den Hoogen Raad uit zulk een drietal wordt in den regel no. 1 door den Koning gekozen. De Hooge Raad heeft het recht voor die voordracht een aan beveling van vijf personen aan de tweede kamer te zenden, die natuurlijk aan die aanbeveling niet gehouden is. Op die aan beveling stond mr. S. M. de Ranitz, een liberaal, no. 4. De anti-liberale partij in de tweede kamer plaatste dien liberaal insge lijks no. 4voorts plaatste zij mr. P. C. 't Hooft, a. r. oud-lid der kamer voor Mid delburg no. 2 en mr. A. Weve te 's Gra venhage, een r. k. no. 3 op de voordracht. Wij herinneren ons niet dergelijke vrij gevigheid ooit bij de liberale partij te hebben aangetrofh n. Wij herinneren ons alleen, dat de Hooge Raad indertijd een antirevolutionair mr. v. Swinderen no. 4 op de aanbevelingslijst plaatste; doch 'dat de liberale partij in de tweede kamer hem niet no. 4 plaatste, maar wel een liberaal, mr. Eyssell, die dan ook benoemd werd. Men kan er van zeggen wat men wil, maar vrijgevigheid kan de vrijzinnige partij in Nederland van de tegenwoordige niet- vrijzinnige meerderheid nog we! leeren. Naar Transvaal. Er begint werkelijk in ons Vaderland eenige lust te .ontwaken om naar Zuid-Afrika te gaan, en in den laatsten tijd zijn er dan ook reeds velen gegaan. De overtocht geschiedt er nog altijd onder Engelsche vlag en met een Engelsch sprekende bemanning. Dat heeft voor onze bevolking hare niet geringe eigenaardige bezwaren, waar de meesten dergenen die vertrekken geen woord En gelsch kennen. De kosten van overtocht zijn ook nog al niet gering. Maar is er dan geen kapitaal meer in ons Vaderland dat men eene stoomvaartlijn openen kan onder Nederlandsche vlag en met Nederlandsche bemanning op de booten Is er dan geene ondernemingsgeest meer dat men het nu maar aan de Engelschen overlaat om nandel te drijven en de zeevaart uit te oefenen, waar het veel gemakkelijker is om coupon netjes te knippen Is er dan ook geene vaderlandsliefde meer die dringt om het welzijn van het Vaderland te bevorderen ei> aan den welstand van landgenooten be vorderlijk te zijn? Zijn dan de bezwaren zoo veel, zoo onoverkomelijk dat er geene Nederlandsche stoomvaartlijn naar Kaapstad, Port Elisabeth, Panmure, Port Natal en Delagoabaai kan geopend worden Roeper. GEMEENTERAAD TE VLISSINGEN. Zitting van heden namiddag te 2 uren. ■Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Afwezig de heer v. Uije Pieterse. Na het lezen der notulen van de vorige zitting, die worden goedgekeurd, geschiedt mededeeling der ingekomen stukken, waarna wordt overgelegd een gedenkpenning van het 2e eeuwfeest van de ^verlossing van Vlissingen en den Briel, aan het gemeente bestuur aangeboden door mevrouw de wed. Wichers, geb. Fraser. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten die onder dankbetuiging te aan vaarden en af testaan aan het museum voor Oudheden alhier. Wordt benoemd tot commies by de plaat- seliike belastingen, J. F. Schutz, schrijver by den Ontvanger der directe belastingen te Middelburg. Wordt overgegaan tot de uitloting van 6 stuks obligatiën der geldleening van f 400,000 en daarvoor getrokken de no. 306, 284, 151, 56, 251 en 99. Vervolgens worden goedgekeurd de reke ning der leenbank over 1889 en die der Zeemans- en Visschersbeurs over hetzelfde jaar. Evenzoo de staat van ontheffing wegens Hoofdelijken omslag over 1889 tot een bedrag van f 492,516. Wordt besloten tot de onderliandsche verpachting van een stukje grond aan den Badhuisweg aan P. Huibregtse voor f2,80 's jaars. Wyders tot opzegging van den aan den heer H. A. Benier in gegeven gebruik grond aan de Kaaizijde der Westerhaven. Na het houden eener geheime zitting worden eenige wijzigingen in het kohier van den Hoofdelijken omslag voor het jaar 1890 aangebracht en dat vervolgens vastgesteld, waarop de zitting wordt ge sloten. liERK- E.\ NCHOOEMEI W S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg Ds. N. C. J. Mlnjer te Leerdam. Ned. Ger. Kerk. (dol.) Bedankt voor IJselmonde door ds. J. Ver- have te Anna Jacobapolder. Tot hoofdonderwijzer aan de op te richten christelijke school voor doofstommen is benoemd de heer L. C. Oranje te Dedems- vaart. Examens. In den loop van Juni of Juli voor apothekersbediende Examens te Breda en Kampen. Zie Staatscourant van 2 Mei.In Juni of Juli ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Examen Amsterdam. Zie Staatscourant 2 Mei.— Met j 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de rijkskweek scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotterdam. Zie staatscourant 2 Mei. Aanmelding voor 15 Juli aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie. De Hoop, hoofdredacteur ds. Lion Cachet ds. Huets oud-collega en vriend in Zuid-Afrika, schrijft omtrent dezen: «Schoon wij de blijde tijding 17 April reeds mochten vernemen, hebben wij er toen over gezwegenhet aan ds. Huet zeiven overlatende, openlijk getuigenis te geven van de wonderbare genade Gods, aan hem bewezentevens, omdat in het heiligdom schuchterheid pastomdat niet Gods werk verkleind worde, door den mensch op den voorgrond te stellen. Ds. Huet belijdt, dat, wat hem twee dagen te voren bepaald onmogelijk scheen dat ooit zou kunnen geschieden, door den Heere gewerkt is; dat God zijne oogen geopend heeft voor de listige omleiding van den leugengeest, die hem gevangen heeft gehouden, en dat hij zich weer onder de gehoorzaamheid van het Woord mag buigen. Hierin is, kennelijk, gebedsverhooring te erkennen. Door vele kinderen des Heeren, die hunne machteloosheid gevoelden om den d walenden broeder terecht te brengen, en, waar zjj zijn dwalingen verfoeiden, hem zei ven toch niet konden opgeven, is voortdurend gebeden, dat de Heere Zich zij ner mocht ontfermen en satan beschaamd maken, en de Heere heeft die gebeden gehoord. Als Saulus voor de poorten van Damaskus, is ds. Huet voor de deur van het Spiritisten-Congres, te Amsterdam, tot staan gebracht, dat hij de gemeente des Heeren niet langer zou verwoesten, maar haar weer bouwen. Daarvan hebbe God alleen de eer, door Jezus Christus, den Heere. En dat Hij onzen broeder nu ver der leide, om ook in dezen weg van be keering alleen te doen, wat Jezus wil dat hij doen zaf.» Gelijk we reeds kortelijk mededeelden, zal op Hemelvaartsdag a. s. te Goes de alge- meene vergadering worden gehouden van het Nederlandsch Jongelingsverbond (voorzitter de heer W. van Oosterwijk Bruijn.) in de Prins van Oranje. We deelden reeds enkele punten mede die behandeld zullen worden, en voegen daar aan toe Het door Leiden ingezonden punt: «HoekunnenJde vergade ringen gedurende de kermis het best aan haar doel beantwoorden hetwelk zal in geleid worden door.den iieer B. J. Gerretson Jz. van .Rotterdam, bestuurslid van het verbond, terwijl de heer J. van Bommel van 's Hage mede bestuurslid, de vraag zal beantwoorden Wat is eene Christelijke Jongelingsver- eeniging De vergadering vangt te 4ü ure aan. Des namiddags te 4 ure gemeen schappelijke maaltijd a f4.de persoon, terwijl te 6 ure een openbare, voor ieder toegankelijke bijeeenkoinst zal plaats hebben in de groote kerk, bij welke gelegenheid de H.H. Ds. W. A. van Griethuijsen van Goes en Ds. P. J. Moeton van Haarlem een woord zullen spreken. Het is de eerste maal dat de Zeeuwsche chr. Jongelingen en hun vrienden zoo ge makkelijk de vergadering van het Ned. Verbond kunnen bereiken. We twijfelen er dan ook niet aan of alle christelijke jongelingen, onverschillig of hun ver eeniging aangesloten is aan het Ned. Verbond of niet zullen deze vergadering bijwonen en vele oud-leden en begunstigers zullen nog eens jongeling met de jongelingen willen zijn. Er is in Zeeland nog veel te doen op dit gebied daarom hopen we dat van deze vergadering een goede vrucht gezien worde onder de chr. jongelingsver- eenigingen in onze provincie. De toewijding van het wakkere Bestuur, met zjjn waar- digen voorzitter, grijs van hoofd, maar jong

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1