liEtüIi- KA SC1100LA1ËUWS. LANDBOUW. KECHTSZAftEA. Gemengde Berichten. komen. Zij zjjn hier vertegenwoordigers van het Duitsche volk, en voor zoover ook van de Duitsche werklieden, doch met niet meer ot beter recht dan ieder ander lid van den Rijksdag. Zelts in den verkeerden zin, waarin de socialistische partij het woord arbeider bezigt door het eigenlijk gelijk te stellen met h a n d-, of meer bepaaldelijk met f a b riekarbei der, is het onjuist dat zij door de arbeiders en tot vertegenwoordigers dezer arbeiders zijn gekozen. Elke andere partij hier in deze vergadering telt onder hare kiezers even veel zoo niet meer arbeiders, en al moge de meerderheid der socialisten uit zulke ar beiders bestaan, zoo bestaat toch de meer derheid der arbeiders volstrekt niet uit socialisten. V anneer de heer Bebel dit voor hem onaangenaams feit tracht weg te moffelen met de bewering, dat alleeu de politiekdenkenden en de ontwikkelden onder de arbeiders tot het socialisme bebooren dan ligt daarin voor den Duitsehen werkman eene beleediging, die hare verklaring, hoewel niet haie verschooning, alleen vindt in den overdadigen eigenwaan, waarmede zij wordt uitgesproken. Het i» ook wel belangwekkend, welk eene verandering bet begrip arbeider in hen zin der lieeren socialisten gedurig ondergaat. Ik wil daaromtrent slechts op een paar verschijnselen wijzen. Vooreerst toch is het valsch, bij het be grip arbeid allen arbeid des g e e s- tes geheel en al uit te sluiten en alleen aan diegenen, welke in den ruwsten vorm der materieele pioiluctie werkzaam zijn, den eerenaam arbeider toe te kenner, een eerenaa uie in dezen zin dus aan de vertegenwoordigers van liet socialisme in den Rijksdag niet toekomt. Hoogst belang wekkend is ten tweede het feit, dat een arbeider, die, door degelijk, flink en veel te arbeiden, bet zoover brengt dat hij zich een eigen bezit en bedrijf verwerft, in den zin der socialisten dadelijk ophoudt arbeider te zjjn, terwijl daarentegen ieder persoon van een anderen stand, die zich niet tot de werklieden rekent, naar ue uitlegging der socialisten dadelijk arbeider wordt, zoodia bij zich voor de socialisticche denk beelden verklaart. Iedere arbeider, die de vruchten van zijn verhoogden werkkracht en wei klust inoogst, heet bij hen geen arbeider meer, doch iedere letterkundige, iedere rechtsgeleerde, die geen gelegenheid vindt of geen lust heelt om inzijn vak werkzaam te zijn, maar zich een aanhanger der socialistische leer noemt, heet bij hen dadelijk de geroepen vertegenwoordiger der werklieden. Gij vertegenwoordigt hier niet de politiek ontwikkelde, de denkende arbeiders, maar de opgehitste, ophitsende en ontevreden elementen uit alle starden. Daarom komt het bij de socialisten er op aan, die onte vredenheid aan te wakkeren; dat is het element waaiin gij leeft, en daaruit laat zich ook liet alleszins eigenaardige verband verklaren, dat tusschen het socialisme en de werkstakingen bestaat. Wel heelt niet iedere werkstaking een socialitischen oor sprong wel draagt niet iedere werkstaking een socialistisch karaktermaar hoe zij moge zijn ontstaan, de werkstakenden zijn in alien geval verzekerd van de volle sym pathie der socialisten. En men kan dus zeggen hoe dwazer, hoe onrechtmatiger eene werkstaking is en hoeveel te minder euccès zij dus heeft, zooveel te meer sym pathie vindt zij hij de socialisten want dan wordt natuurlijk de ontevredenheid zooveel te hooger opgevoerd, en dat is het levenselement van het socialisme. Om eens te spreken in een beeld, hetwelk de heer Bebel wel zelf heelt gebezigd, zou ik moeten zeggen iedere werkstaking is de voedende bodem, waarop de bacilles der socialistische agitatie het best voo'tteelt. Kortom, de socialisten in den Rijksdag kunnen niet heeten de vertegenwoordigers van de Duitsche werklieden, maar wel van dat gedeelte der arbeiders, dal niet arbeiden wil.» 30 April '90. Met 1 Mei is de ambulante landmeter H. W. Hilderm .se te Goes verplaatst naar Middelburg Tweede Kamer Koloniën. De besprekingen over de geschillen tusschen gouverneur Lobman en de Koloniale Staten van Suriname kwamen gister tot een eind. De heer Srnidt stelde een motie voor, constateerende dat de regeering niet heeft goedgekeurd de handelingen van den Gou verneur en vertrouwende dat zij zou waken tegen inbreuk van rechten in de koloniale staten. De heer Sehaepman stelde een motie voor, alleen constateerende de verklaringen der regeering en vertrouwen uitende in haar beleid. De motie Smidt werd ver worpen met 46 tegen 35 stemmen tegen de rechterzijde, voor de linkerzijde; de inolie-Schaepman werd, behoudens destoin van dhr. Domein, die tegenstemde, eenparig aangenomen. Naar men verneemt is voor den minis ter van buitenlatidsche zaken, wiens ge zondheid in den laatsten tijd te wenschen overliet, een verbluf om eenige weken buitenlands noodig geoordeeld. IJzemlijke. In een vergadering van aan deelhouders in de IJzendijksche stoomtram wegmaatschappij werd een bestuur benoemd. De aanbesteding van het Befgisch gedeelte der ontworpen lijn Hollandsclie grens Eecloo) heelt 4 Juni plaats. Kolijnsplaat. Docter J. L. Hage, gob. te St. Maartensdijk, heeft zijne benoeming tot geineentt-geneesheer aangenomen en treedt I Mei iu functie Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam ds, C. J. Lammerink te Scheveningen. Bedankt voor Terneuzen door ds. B. Wissing te Niekerk. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam door ds. P. Biesterveld te Gorinchem. Het Traktaatgenootschap «Filippus» heeft in 1889 niet minder dan 115,834 boekjes en traktaten gratis verspreid, tot een waarde van ruiin 8U0 gulden, alsmede 1200 kalenders tot eene waarde van ruim 1350. Naar de IV. R. C. verneemt, hebben de pogingen om in Den Haag op te richten een landbouwbank tot verschaffing van krediet aan landbouwers tot een gunstigen uit'lag geleid. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandelingJ. K., 32 j., werkman, Vlissingen, to' 4 m. gev. straf, G. v. O., 35 j., slachter, Hulst, tot f 25 b. s. IC d. h en H. V. J., 39 j., gep. O. I. militair. Sas van Gent, en S. C. C., 24 j., winkel bediende, Middelburg, beiden tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling en vernielingC. J. B., 15 j., zonder beroep, Middelburg, tot 14 d. gev. straf beleediging R. d. F., 17 j., zonder beroep, Axel, tot 15 b. s. 5 d. h. schennis der eerbaarheid S. N. (F. Ch.), 48 j., werkman, Selzaete, lot <5 b. s. 5 1. h., en bedelarij: P. R., 56 j., werkman, Vlis singen, tot 12 d. hechtenis en opzending naar eene rijks-werkinrichting voor den tijd van een jaar. Allen in de kosten. In zake J. G., 43 j., en W. R. Cz., 25 j., beiden Middelburg, W. S., 72 j., land bouwers, en L. B., 23 j., boerenknecht, beiden Oostkapelle, geappelleerden van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij ter zake van overtreding der jacht wet de le en 2e werden veroordeeld ieder tot f 10 b. s. 3 d h., en de 3e en 4e werden vrijgesproken, is het hooger beroep ontvankelijk verklaard en, met te niet doening daarvan, het vonnis a quo bevestigd, terwijl inzake J. v. 8., 54 j., winkelier, en J. B 16 j., beiden Middelburg, eveneens geappelleerden van een vonnis van hetzelfde kantongerecht, waarbij zij ter zake van overtreding der voqclenwet werden ont slagen van rechtsvervolging, het hooger beroep niet ontvankelijk is verklaard. Tegen de 18jarige Z. te Terneuz *n die na 20 Januari jl. bevallen te zijn, haar kort daarop gestorven kind heeft verborgen gehouden, is 14 dagen gev. geëischt. Tegen Iherbergier le St Jansteen, beklaagd van omkooping van een kiezer bij een gemeenteraadsverkiezing, werd geëi-cbl een maand gevangenisstraf en ontzetting gedurende vijf jaren van het recht van kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage is dhr. F. Domela Nieuwenhuis, lid der 2e Kamer, veroordeeld om aan den heer v. R. te beta len een som van f 50 als schadevergoeding wegens een artikel door den eersten in liet dagblad Recht voor allen geschreven, en door welk artikel die heer zicli beleedigd achtte. Het vonnis zal worden aangeplakt aan het raadhuis te Amsterdam en dat te 's Gravenhage Goes. Bij de op gistel en gehouden prijs- schieting der Kadervereeniging «O. K. K.» alhier werd de ro.enprijs behaald door Serg. Versé, na kamping met Korp. De Lange. Dhr. Reijerse behaalde den 'Jen prijs, terwijl de 2e en 3e prijs respectievelijk werden gewonnen door Korp. De Lange en Korp. Rosier. Een tweetal door IIH. Officieren uitge loofde prijzen werden behaald door Serg. den Boer en Korp. Bartelse. Goes. De officieren en oud-officieren der dienstdoende schutterij alhiei vereenigen zich morgenavond in de Prins van Oranje aan een diné, waarbij zij de gasten zijn van den hoogedelgestr. hr. Soutendam, majoor dier schutterij alhier; zulks nog ter herinnering aan zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw op 19 Febr. j.l. Goes. Bij de dd. schutterij is tol sergeant bevorderd de korporaal 13. den Boer, en tot sergeant majoor de sergeant J. Ortelee. Goes. Bij het onlangs gehouden examen voor commies der Posterijen heelt de Surmimerair K. A. v. Langeraad alhier no. 2 behaald Men meldt uit BruinisseBij het orderzoek door helmduiking van het ge- deeltt onderzeesclier. oever van den stoof- polder langs het Zijpe, dat in 1890 voor bestorting is aangewezen, moet gebleken zijn dat de ontworpen steenbestorting hoogst noodzakelijk en langer uitstel gevaarlijk is. De schuring van den sterken stroom heeft genoemden oever zoo zeer verarmd, dat van vroegare bestortingen voor verdediging, geen spoor meer te ontdekken is. Aan het strand van de Noordzee ter hoogte van Scharendijke (Schouwen) is een volwassen doode stier aangespoeld. Zondag speelden twee kinderen te Jfeede met een ijzeren mestvork. Al stoei ende kregen z\j twist, waarbij het meisje zich driftig maakte, en haar broertje de griep uit de hand rukte. Ongelukkig kwam bet werktuig op het jongetje zijn linker voetje terecht, waardoor dit lichaamsdeel door een der tanden geheel doorboord werd. Een bedelaar te Amsterdan met een waar jeneverhoofd, die 't medelijden der voorbijgangers wist op te wekken door 't gemis van een arm, werd gisteren voor het publiek ontmaskerd. Een politieagent kende liern. Hij schudde hem zoolang tot ook de andere arm te voorschijn kwam. Met een woedenden blik keek de bedriegpr den agent aan en koos ijlings het hazenpad. De heer W. A. Scholten te Groningen, geeft naar aanleiding van verschillende gevallen van brandwonden, welke hij bij woonde of waarvan hjj het slachtoffer was. den rand, om zoodra men zich gebrand beeft, het gekwetste deel in ijskoud water te houden. Door het water telkens te ver rerschen, zal de pijn binnen betiekkelijk korten tijd geheel wijken, in welk geval ook het gevaar «oor wondkoortsen sterk verminderd is. Eene ruim 260 jaren ou le klok in den kerktoren te Tilburg is gebarsten en verzonden naar Aarle-Rikstel om vergoten te worden. Zij woog ruim 600 kilogram en droeg het opschrift in Latijnsche letters «Jan. Cautlials. me. fecit. Mechliniae. MDCXXVI1I. Ego (beeld van den goeden herder) sum. vox. clamantis. in. deserto. parate, viam. Domini» (Jan Cautlials heeft mij gemaakt te Mechelen in 1626. Ik ben de stein des roependen in de woestijn, inaak recht den weg des Heereti). Tegen een hoofd der school te Epen (Limburg) is proces verbaal opgemaakt wegens verduistering van schoolgeld. Uit Bcetsterzwaag meldt men dat de werkstakingen voortduren. TeLeeuwarden werd op een meeting f 800 voor de werk stakers gecollecteerd. Domela Nieuwenhuis moedigde de lieden aan vol te houden. El lende en jammer staan dus voor de deur. De werkstakers hebben hunne eischen met nog 10 cent per roe verhoogd. Te Beilen is eee 4 jarig knaapje onder een zwaar beladen wagen met glas geraakt met het ongelukkig gevolg dat het achter wiel het kind over het houfd ging en het kind terstond dood was. Een jager te Ambt-Almeloo had Woens- dagmorgen jl. zeker 't nooit gehoorde ge luk, vier prachtige otters in een schot te dooden. t Was eene moeder met drie halfvolwassen jongen, die bjj elkaar og ééne hoogte in een waterplas lagen te slapen. Dat genoemde jager een goed schutter is, bewijst het leit, dat hij (lit voorjaar nog voor bijna f 100 aan watersnippen heeft geschoten. Een voerman uit Egmond aan Zee die Zaterdag met zijn vrachtwagen van de Alkmaarsche markt kwam, reed onderweg i van den schelpweg af een loopweg op. Daar stond een kinderwagen, waarin een kind van 6 maanden. Kinderwagen en kind kwamen onder den vrachtwagen terecht; het arme kind was bijna '(ogenblikkelijk dood. De spoorweg van de Delagoabaai tot de Trarisvaalsche grens is in tegenwoordig heid van Portugeesche overheden en vertegenwoordigers der Hoilandscbe maat schappij geopend. liet merk BismarckDe gebeur tenissen der laatste dagen brengen ons in herinnering, welk een groot aantal voor werpen, meestal door de Berlijnscbe industrie vervaardigd, naar vorst Bismarck genoemd zijn. De kleur Bismarck beheerschte voor eenige jaren de geheele modewereld. Bit eigenaardig geelachtig bruiu is ouder den naam tan den rijkskanselier in Frankrijk even bekend als in Amerikahet waren zelts Franschen, die aan deze kleur den naam Bismarck gegeven hebben, evenwel voor 't jaar 1870. De Bismarek-hoed, een vorm die gemaakt is naar den bekenden slappen hoed, dien de kanselier sedert jaren gewoon was te dragen, is te Berlijn ontstaan; hij beeft zich over geheel Duitschland verbreid en is cok nu nog gewild in het buitenland is bij evenwel minder bekend. Dan komen de Bismarck-potlooden, de bekende groote potlooden, die de rijkskanse lier in den rijksdag placht t» gebruiken; zij zijn bijna 40 c. M. lang, warden voor jaren zeer veei gekocht en zjjn ook nu nog in alle winkels op liet gebied van schrijfbehoeften te jbekomen. Tabakspijpen met larige steelen en bonte kwasten werden Bismarck-pijpen genoemd, omdat de vorst, gaarne daaruit zijn tabak rookte. Bisrnurck- kaarsen zijn beschilderde stearine- en was kaarsen. Verder hebben wij Bismarck- pennen, terwijl Bismarck-inkt eene zeer gewilde soort is. Voorts zijner Bismarck- stokken, Bismarck portefeuilles en geld- lasscheri. Ook naar Bismarck-chocolade vragen tegenwoordig nog onze huis vrouwen, omdat zij voortreffelijk moet smaken. Bisniai ck-broclies, manchet-knoopen en armbanden met het portret van den vorst werden vooral na den Fransch- Duitschen oorlog veel gedragen. Bismaicks bekend gevleugeld woord «Wij, Duitschers, vreezen God jen anders niets in de wereld,» weid voor alle n ogefgke doeleinden ver werkt, in goud en zilver, op broches en armbanden, als 'opschrift op alle mogelijke en onmogelijke voorwerpen. Bismarcks- biscuits, peperkoeken en Bisrnaick-bonbons zijn vooral bij de jeugd bekend. Een champagne-merk Bisinarck-Schön- hausen werd voor jaren veel gedronken het werd ingevoerd door een agent in wijnen, die onder den naam graaf Dattenburg een om zjjn oorspronkelijke!) humor bekend persoon geweest isdat voor sigaren de naam Bismarck een bekend merk geworden is, behoeft wel niet gezegd worden. Waf genade vermag. In 1795 werd een jeugdig soldaat van het garnizoen te Nantes tot den kogel veroordeeld. Op zekeren cl eg beschonken zijnde, had hij een zijner meerderen, die hein daarover onderhield, een slag gegeven. Voor den krijgsraad gebracht, werd het doodvonnis over hem uitgesproken. Deze jonge man, Cambronne geheeten had, na slechts eenige maanden dienst, de korporaalsstrepen verworveneen eervolle loo baan lag voor hein, en nu had de heillooze begeerte naar sterken drank die voor goed vernietigd. De kolonel besloot gratie voor hem te vragen, en begat zich met dat doel tot den volksvertegenwoordiger die zich te Nantes bevond, wien hij de verdiensten van den jongen korporaal voor oogen stelde zoowel als de verwachtingen, die men ook voor de toekomst van zijn moed en bekwaamheid mocht verwachten, en het gelukte hem inderdaad de gewensebte gratie te verwerven, op voorwaarde dat Cambronne zijn leven lang niet meer dronken zou zijn. Met blijdschap vervuld, keert de ko'onel naar de gevangenis terug, en na een ernstig onderhoud met Cambronne, geeft deze hem zijn woord van eer, dat hij niet alleen nooit meer beschonken zal zijn maar dat hij van dat oogenblik af ook geen druppel wijn meer zal gebruiken.. Vele jaren zijn voorbij gegaan. De jonge korporaal heelt de verwachtingen niet be drogen, maar is in het keizerlijk leger steeds hooger opgeklommen. Hij commandeert bjj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2