1F1? L Ju L 1890. No. 90. Donderdag Mei. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTESTIEN IJK. der Het ideaal Sociaal-democraten. GROOTHEID en VAL. elken MAANDAG- WOENSDAG'- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025.' UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nisse 1 Mei. Ellewoutsdijkook voor Drie wegen, 2 Mei. Baarland ook voor Oudelande 3 Mei. Heden, 1 Mei, zullen de groote optochten over gansch Europa plaats hebben, in alle steden waar maar socialisten zijn en {waar overheid en wet 't niet zullen verbieden. Het zullen werklieden-optochten zijn niet om kwaad te doen of om bloed te doen vloeienook al zouden de roode vlag en de geheime voorliefde voor verborgen wapenen het doen vermoeden. Integendeel iets on schuldigs, iets zachtmoedigs zal deze gansche betooging kenmerken. Het is er alleen om te doen allen regeeringen der wereld aan te zeggen dat de werkman voortaan een arbeidsdag van 8 uren verlangt. En voor dien «normalen» arbeidsdag zul len heden miljoenen werklieden door idealis tische leiders verleid, hun «Hei't was in de Mei 1» komen zingenvelen wellicht in de zekere verwachting dat met de ver wezenlijking van dit acht-uren-ideaal het gulden tijdperk voor de arbeiders zal aan breken. De leiders der Nederlandsche sociaal democratie, Domela Nieuwenhuis niet uit gesloten, zijn altjjd in kennis en doorzicht nog eenige jaren ten achter bjj hunne geestverwanten in Duitschland. Terwijl in Nederland het kamerlid uit Schoterland stad en land doorreist om de werklieden tot den heirban op te roepen, doen de socialistische leden van den Duitschen Rijksdag al hun best de lieden te bewegen dat zij van die reusachtige betooging af zien, dewijl zjj tot niets leidtveel onkosten met zich draagt en noodeloos verbittert. Zij zien het hersenschimmige van zulk een door de wet gebonden algemeen normalen ar beidsdag in. Wat men in Nederland bazelt van: «langer rusttijd, en hooger loon; be sparing van de werkkracht, en meer levens genot; voor een grooter getal werklieden arbeid, en dus minder lijden door broode- loOsheid vermeerdering van de koopkracht, daardoor toenemende productie, en bij gevolg andermaal vermeerderde vraag naar 48. FEUILLETON^ Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Den 9 Juni had de doopsplechtigheid plaats. De broeders van Napoleon bevonden zich in den stoet. De geheele bevolking van Parijs snelde dan stoet te gemoet. Zij was reeds gedeel telijk verzoend met de teleurstellingen op handelsgebied. De nijverheid was immers herleefdde oorlog uitgesteld de vrede verlengdFrankrijks hoop verlevendigd bij het aanschouwen van dit kind. Wel was de geestdrift minder dan toen Napoleon met zjjne Josephine naast hem gezeten, zijn eersten keizerlijken intocht deed doch er was nog te veel schitterends aan hem en zijn hof om hem te weerstreven. Maar de mensch is enkel ijdelheid. Op Eugenius en den koning van Rome was aller hoop en aandacht gevestigd, 't Was Gods wil dat beiden jong zouden sterven, de laatste als balling, buiten zijn vaderland. En Napoleon zelf? Spijt al deze toejuichingen zou hij zijn roem in plaats van bij jaren, slechts bij maanden meer kunnen tellen. Hem die zich op het toppunt waande, wachtten nog tal van teleurstellingen, nog een mis lukte tocht naar Rusland en een nederlaag bij Leipzig. Waar, waar was de profeet om het den overmoedigen Vorst aan te zeggen dat men na minder nog dan een tiental jaren op een afgelegen eiland in den Oceaan arbeiderswegneming van eene der oor zaken van onmatigheid, en verhooging van het peil der menschheid», dit alles acht men ginds onmogelijk door deze betooging, ook niet door den normalen arbeidsdag te bereiken. Zal ook het gezond verstand zelfs van den Nederlandschen arbeider (schapen zien wel eens verder dan hunne herders 1) niet stilstaan voor al de zegeningen die hem in dit voorgespiegelde para iijs wachten Het is immers klaar als de dag, dat vermindering van werkuren, verminde ring van loon en dies vermindering van koopkracht ten gevolge heeft. En in het tegenovergestelde geval, zoo werkelijk loons- verhooging bij vermindering van werkuren mogelijk ware, dan zouden immers de kosten van voortbrenging moeten stijgen en dus menig artikel duurder in prijs worden. Ja, tal van goederen zullen ten slotte on verkoopbaar duur zjjn, zoodat menige fabriek gesloten en menig werkman broodeloos zal worden. En dat er meer werklieden zullen noodig zijn, is ook slechts betrekkelijk waar; menig fabrikant toch zal dit ounoodig vindenmenig vak, dat thans lijdt aan over compleet van werkkrachten, zal dan op het normale getal arbeiders zij .v teruggebracht en wat zullen dezen er aan hebben Doch er is een nog grooter bezwaar, dat w\j het genoegen hebben aan een liberaal blad, de Nieuwe Rott. Crt. te ontleenen. «Bij heel deze beweging is er alleen en uitsluitend sprake van de belangen van den werkman, buiten eenig verband met de be langen van de menschelijke samenleving in haar geheel. Men doet en spreekt alsot er geen samenhang bestond. Toch is het eene waarheid, dat de belangen van den werkman zich niet laten scheiden van die der Maat schappij, waarin hij leeft. Het vraagstuk van den arbeid is een zeer ingewikkeld vraagstukde belangen van nijverheid, han del, scheepvaart, ja van alle bronnen van volksbestaan zijn daarbij rechtstreeks be trokken. En wanneer dan blijken mocht, dat het denkbeeld van den werkdag van acht uren niet te verwezenlijken is, zonder al datgene waarvan bestaan en welvaart van een volk afhankelijk zijn in gevaar te bren gen, zou men dan willen beweren, dat dit denkbeeld na te jagen in des werkmans belang is?» een graf voor den onsterfelijke delven zou XXXIX. EEN PAAR JAREN TERUG. Inmiddels duurde de oorlog in Spanje voort. Wij verlieten dit volk toen wij van den oorlog in Oostenrijk melding maakten. Gaan wij nu nog eenigen tijd terug, om te zien, hoe het in ons vaderland gesteld was. Het was in Juli 1809. Engelands staatkunde was, nu Napoleons troepen in Spanje en Oostenrijk werden beziggehouden, een aanval op het noorden van Napoleons rijk te doen. De vesting Antwerpen was door Napoleon almeer versterkt geworden. Daar lag zijn -oorlogsvloot, die hij steeds meer uitbreidde. Antwerpen te bezitten was hem heel wat waard. Hij noemde het de pistool op de borst van Engeland. Niet zonder reden dat Engeland ook heel wat wagen wilde, om deze vesting te bezitten. Doch dan moest eerst Zeeland veroverd worden. Zoo landde dan ook weldra een ontzag lijk Engelsch leger op het eiland Walcheren. Wel trok hun de Fransche generaal Osten met 1200 man uit de bezetting van Vlis singen tegen, doch hij werd genoodzaakt zich op Middelburg terug te trekken, welke stad den Engelschen in handen viel. Dienzeltden dag werd ook Veere opge- ëischt. In deze stad voerde de Hollandsche generaal doch met een Engelschen naam, Tot zoover het liberaal blad, dat naar onze meening de zaak zeer goed heeft in gezien. Er ligt dan ook iets dreigends in deze schijnbaar zachtmoedige wereldbetooging. De orde der dingen 't onderst boven keerend, zoekt het socialisme ook thans op het voet spoor zijns vaders het liberalisme in 1848, zij het ooi minder bloedig en geweldig, van de overheden af te dwingen een regeling van den arbeid zooals hij, eischer zelf en hij alleen zich die denkt. Een carricatuur I voorwaar van het clericalisme dat al zijne dagen het liberalisme heeft gekenmerkt. Met deze betooging wordt het ciericalisme op zijn kop gezet. In Italië en Frankrijk zullen de liberale regeeringen een heele karwei hebben om zich aan deze operatie te ontworstelen. De antirevolutionaire werk man, dat wil zeggen de man die tegen alle revolutie i«, welke ten doel heeft de vrijheid die aan 1789 herinnert, op den troon te plaatsen, en het ge zag der van God gestelde maehten te ondermijnende antirevolutionaire werk man laat eenvoudig dezen optocht zijn deur voorbijgaan. Hij verricht zijn arbeid als altoos, in het vaste vertrouwen op Gods beloften en op de waakzaamheid der Regee ringen om het vraagstuk van den normalen arbeidsdag voortdurend te overwegen. Wat Nederland betreft, werd een eerste stap gezet in de goede richting door de arbeids wet van Minister Ruijs, door de commissie van onderzoek (enquête) in 't belang dei- arbeiders en door het optreden van een minister, die als Kamerlid reeds op invoe ring van arbeidskamers enz. aandrong, en het volk door en door kennende, de belangen der arbeiders langs wettigen weg naar vermogen wenscht te bevorderen. Hoe gaarne zagen wij dat onze beminde Vorst op zijn ouden dag nog eens blijk gaf van eenzelfde gezindheid als die den jeug digen keizer van Duitschland bezielde toen hij uit alle landen deskundigen samenriep om dit ingewikkelde vraagstuk te regelen. Reeds in Februari jongstleden sprak hij bjj de opening der zittingen van dezen door hem ingestelden Raad van State De den arbeider te verleenen bescherming tegen willekeurig en onbeperkt misbruik (Ausbeuting) van de arbeidskracht; de omvang van den met het oog op hetgeen Stewart Jan Bruce het bevel. Zijn Zeeuwsch legioen, 855 man sterk, telde slechts 300 gewapende mannen. Een gedeelte zijner «troepen» had tijdens de landing van 38 duizend Engelschen, het fort «den Haak» bezet, dat slechts een kwartieruurs van de landingsplaats verwijderd was. Met dit handjevol mannen en kanonnen had hij getracht de landingstroepen atbreuk te doen, doch voor overmacht wijkende, vernagelde hij de kanonnen en trok zich in Veere terug. Hij gaf het bevel over die stad aan zijn overste Bogaart over en week met 400 man naar Zuid Beveland waat hij het fort Bath bezette, en de werkeloosheid boven de verdediging van zijn vaderland koos. Inmiddels werd de stad door de Engelschen opgeëischt en na Bogaarts weigering hevig van de zeezijde beschoten, waarop de be zetting zich overgaf en in krijgsgevangenschap ging. Op deze tijding liet Bruce ook het fort Bath lafhartig in den steek. Intusschen begaf zich de schout-bij-nacht Ruisch met alle beschikbare kanonneer- booten naar het Zjjpe bij Oost-Duiveland, waar hij post vatte. Zijne macht groeide weldra aan, daar twee divisiën kanonneer- booten, te Zierikzee en in het Brouwers- havensche gat liggende, voor de Engelschen hadden moeten wijken en zich thans bij hem voegden. Ook kreeg hij nog verster king door de divisiën van den overste Ossewaarde. Deze had het voornemen gehad zich met de Fransche vloot te ver. geboden wordt door de menschelijkheid en de natuurlijke ontwikkelingswetten te be- 'oeperken arbeid van kinderen het rekening houden met de voor het huiselijk leven in zedelijk en maatschappelijk opzicht gewich tige stelling der vrouw in het huisgezin van den arbeider en andere daarmede samen hangende verschijnselen op het gebied der arbeidswereld, dat alles is vatbaar voor een betere regeling. Daarbij zal met zaakkundig overleg over wogen moeten worden, tot aan welke grens onze industrie den druk van een door ge- strengere voorschriften, ten gunste van de arbeiders in het leven geroepen, vermeerde ring van haar productiekosten kan verdragen, zonder dat zij door de mededinging op de wereldmarkt zich in een winstgevend (ilohnendegebruik van de arbeidskrachten beperkt ziet; want van dit laatste zou in de plaats van de verbetering naar welke ik streef, een benadeeling van de maat- schappel „ke positie der arbeiders het gevolg zijn. Tot zoover deze Keizer, die een open oor heeft voor billijke eischen der werklieden. Het socialisme is niet altijd billijk in zijn eischen en uitspraken, doch allerminst is zij 't in den aandrar.g op een achturigen werkdag voor ieder. Zijne betooging op 1 Mei, zoo die niet grootendeels in het water valt, dreigt reeds daardoor alleen op niets uit te loopen. Maar heeft het socialisme in Nederland we! recht zich van de arbeidersbeweging meester te maken Zelfs in Duitschland, waar de sociaal-democraten het in degelijkheid en praetischen zin van hunne Nederlandsche geestverwanten winnen, wordt hun daartoe het recht beslist ontzegd. Daar de socialisten in den Rijksdag zich telkens wilden voordoen als de eigen lijke en eenig ware vertegenwoordigers der werkende klassen, heeft de Pruisische mi nister Herfuth in een der zittingen op een degelijke bewering eens het volgende geantwoord. «De heer Bebel heeft nu weder eens ge tracht, het gering aantal socialistische leden van den Rijksdag voor te stellen als ver tegenwoordigers der massa, en dan met eene kleine wending als vertegenwoordigers der arbeidende klassen. Tegen die voorstelling moet ik ten stelligste op- eenigendoch de Er.gelschen beletten het hem en zoo besloot hij zijne veertien kanon- neerbooten met de vloot van Rnisch te vereenigen. Twee zijner vaartuigen had hij moeten achterlatendoch de luitenant Story, die ze den Engelschman niet gunde, had ze in brand doen steken. Het ontruimen van Bath door Bruce gaf den Engelschen gelegenheid hunne bat terijen te bouwen. Een uitval van Osten uit Vlissingen kostte den vijand wel 4500 man, doch ook de bezetting, die toch reeds niet groot was, telde 800 dooden. Daarbij had deze uitval de Engelschen zoodanig vertoornd, dat zij uit wraak de stad Vlis singen hevig beschoten, en geen twintig huizen onbeschadigd bleven. Het was dan oo t uit niet minder dan elf honderd kanon nen dat de stad beschoten was geworden. De verdediger, generaal Monnet, gaf hierop de stad over. Wel waren nu de Engelschen meester van Walcheren, doch de goed getroffen maatre gelen van koning Lodewyk, meer nog de Zeeuwsche koortsen, die hen bij honderd tallen wegraapten, noodzaakten hen lot den terugtocht. Toch duurde het nog tot het einde des jaars eer de laatste Engelschman den Zeeuwschen bodem had verlaten. De nieuwe, door Napoleon aangelegde werken te Vlissingen werden als ter loops, door hen uit wraak vernield. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1