1 V L wi 1890. No. 89. Dinsdag 29 April. Vierde Jaargang J jl 1 A VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES IJK.. Aan de aanstaande miliciens Talm- en Treuzelpolitick Amerikaansche Brieven. J "v L* elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersf 0.023.; UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Ileinkenszand ook voor 's Heer Arends- kerke Dinsdag 29 April voorm., 's Heeren- hoek ook voor Borsele en Nieuwdorp 29 April namiddag er. 30 April. Ovezande, ook voor Nisse 1 Mei. Ellewoutsdijk, ook voor Drie wegen, 2 Mei. Baarland ook voor Oudelande 3 Mei. Reeds lang is bij ons het plan opgekomen om onze toekomstige kameraden, die a. s. Mei militairen moeten v orden eenige woorden te schrijven en doen dat gaarne, om hen wat moed in te sprekendaar wij overtuigd zijn, dat de meesten hunner dien tijd met schrik tegemoet zienom hun daarbij een welgemeer.den raad te geven. Het nieuwe jaar zijn we nog niet lang ingetreden, of de jongelingen, die in hun 20ste levensjaar zijn, beginnen reeds ver de loting te praten. De een is er eheel onverschillig onder omdat hij toch rij is, een ander hoopt vrij te komen door jen kwaal, weer een ander stelt een plaats vervanger doch het meerendeel der jonge lieden begint het hart te kloppen. Is de dag eenmaal aangebroken, dan begeeft men zich in die spanning naar het stadhuis en niet lang duurt het of het lot heeft beslist en de een is verheugd, een ander treurt enz. Niet lang of de ure van vertrek is er, het ouderlijke huis moet plaats maken voor de hun vreemde kazernen. Wat eene verandering; bijna alles wat het ouderlijke huis tot een aangenaam verblijf maakte, wordt hier gemist. «Hoe moet ik het hier uithouden gedurende myn diensttjjd 1» zucht iemand, terwijl een ander van hier naar daar ronddwaalt, zonder zich ergens op zijn gemak te gevoelen. Het bovenstaande is zoowat de gewone loop der zaken. Wjj hebben dit natuurljjk niet geschreven om den weinigen moed, die bij onze a. s.kameraden nog is over gebleven, weg te nemen, maar veeleer om hön wat op te wekkenVelen zien de toekomst veel te donker in, de werkelijkheid valt mede, laat u dat zeggen door uwe aanstaande kameraden, die reeds door den appel hebben gebeten. Zeker is de dienst tijd in vele opzichten voor den milicien ver van aangenaam, maar toch komt ook in deze de zon wel, eens door de wolken breken Daarom raden wij u aan, de zaak niet zoo zwaar te tillen. Alle begin is moeieljjk en ge olijft toch niet altijd militair, er komt een eind aan. Het ligt meestal aan den persoon zelf, dat de tjjd zoo lang, het werk zoo zwaar valt; vervult men zijn plicht goed en doet men zjjn best, dan is het in dienst gelijk overal, het gaat ook wel. Nu zal menigeen misschien zeggen »het werk in dienst is 't nu juist niet waartegen ik opziehet is vooral het moeten leven in dat onzellige gebouw, in die kazerne die niets of weinig huislijks aanbiedt". Is dit het geval, dan weten wij u hiervoor raad te geven iJat de kazerne den militair niet aanbiedt, wat hij er zoekt, weet ieder wel en dat kan nu ook eenmaal niet andersdoch men heeft daarom ook niet stil gezeten en den militair buiten de kazerne (zooveel mogelijk) eene gelegenheid bezorgd, waar hij in zijn vrijen tijd gezellig met zijn kameraden kan samen zijn, waar hij zooveel mogelijk zich te huis kan gevoelen men heeft hem een »Te Huis voor Militairen» bezorgdwaar elk militair vrij en ongehinderd kan komen en zoo hij wil voor billijken prijs ververschin- gen enz. (geen sterken drank) kan koopen alhoewel men niets behoeft te verteren. Er bestaat gratis gelegenheid om zich te ver maken met domino-, dam- en schaakspel, het lezen van boeken, couranten en tijd schriften enz, enz. Mea is er altijd welkom en er is een vader en moeder aan elk Te Huis verbonden, die u gaarne helpen waar het noodig en mogelijk is. Postpapier en enveloppen hebt ge er voor niets, postzegels en briefkaarten tegen kostenden prijs van het postkantoor. In één woord men is er daar op uit om het u zoo aangenaam mo gelijk te maken; men zoekt er uw welzijn en dat uwer kameraden. Bestaat er dus in uw garnizoensplaats een Te Huis wij geven u den welgemeen- den raad «maakt er druk gebruik van, het zal u nooit berouwen en neemt anderen met u, in plaats van naar slechte plaatsen te gaan Ge kunt een Te Huis vinden in de navolgende plaatsen Amersfoort. Muurhuizen, E. no. 543 Amsterdam, Plantage, Baangracht, no. 11 Arnhem, SonsbeekstraatBreda, Bosch straat, A. no. 599 Delft, Plantsoen bij de OianjestraatDeventer, Bergschild Does burg, VeerpoortstraatGorinchem, Krab- steeg, C. 333 's-Gravenhage, (Heemskerk straat Harderwijk, Vjjhestraat, A. no. 469 den Helder, Kaanaalweg, no. 91 Hoorn, Beestenmarkt's Hertogenbosch Kampen, VloeddijkLeeuwarden, Groote Kerkstraat Lelden, Vliet no. 51Legerplaats Oldebroek, Legerpaats Soesterberg, Haarden, Gast huisstraat, no. 727Nymegen, Oudestads gracht, no. 25Utrecht, Aan het Wed, nabij den Dom Vlissingen, Kromme Elle boog, no. 46; Zutfen, Kuiperstraat, bjj de Waterstraat. In garnizoenen, waar geen Tehuis wordt gehouden wende men zieh tot de Chr. Jongelings-vereeniging te: Bergen op Zoom, Evangelisatie-lokaal, adres C. Rubsaam. Brielle, adres W. Landmeter (Maasland), Dordrecht, Lokaal Nieuwstraat, adres C. Weeda, Bagijnhof. Dordrecht, Consisto riekamer, Kromhout, adres W. van Rijswijk, president, Voorstraat, 115. Middelburg, Lokaal Spanjaardstraat, E. no. 69. Wordt ge dus militair, doet dan flink uw plicht in dienst, bezoekt trouw het TeHuis waarvoor zooveel moeite en kosten gemaakt worden en Gij zult er geen spijt van hebben, uwe ouders zullen u dan met minder heving zien gaan, wanneer ge aldus zult handelen. Uwe Vrienden, Arnhem, April 1890, Lden ^müiciens_ De commissaris des konings in Zeeland heeft bepaald dat de aflevering van de bjj de nationale militie, voor de lichting van dit j»ar, in te Hjven manschappen uit de ge meenten dezei provincie zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren hierna vermeld. lo. Op Maandag 5 Mei te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, allen uit de ver schillende gemeenten dezer provincie die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld. 2o. Op Dinsdag 6 Mei te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis: des voormiddags te 9 uren, die der gemeen ten, gelegen in Walcheren, uitgezonderd Vlissingen, des middags te 12 uren, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot die te 9 uren van Zierikzee zal vertrekken, die der gemeenten, gelegen in Schouwen, Duiveland en Noord- Beveland. 3o. Op Donderdag 8 Mei te Tholen in het voorportaal van het raadhuis, des voor middags te 9 uren, die der gemeenten, gelegen in de eilanden Tholen en St. Philipsland. 4o. Op Vrijdag 9 Mei te Goes op de Koopmansbeurs aan de Markt, des voor middags te 9'A uren, die der gemeenten, gelegen in Zuid-Beveland, en die der ge meenten Boschkapelle, Grauw, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. öo. Op Maandag 12 Mei te Vlissingen in de benedenzaal van het raadhuis: des voormiddags te 91/., uren, die der ge meenten Vlissingen en, na aankomst der stoomboot die te 8 uur 30 min. van Bresker.s zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in het westelijk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderei). des middags te 12 uren, na j aankomst der stoomboot van Terneuzen, die der gemeenten gelegen in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. des middags te 12 uren, na aankomst der stoomboot van Terneuzen, die der ge meenten gelegen in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgezonderd Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Honte nisse, Ossenisse en Stoppeldijk. Dat minister Lohman van werken houdt» was bekend. Reeds als kamerlid ontwik kelde hij een werkkracht, die verbaasde. En deze deugd is hem als minister niet ontgaan. Pas acht weken aan het werk verrast hij ons reeds met 't ontwerp tot splitsing der meervoudige kiesdistricten (de groote-steden wet). Jammer echter, dat onze geachte tegen standers (de liberalen) den voortgang van den ministriëelen arbeid zoo tegenhouden; dat zij zoo in het oog loopend den arbeid vertragen. Dit is te meer jammer, daar zij uit dien door hen zeiven en hen alleen veroorzaakten langzamen gang van zaken zich een wapen smeedden om daarmeê nu en in 1891, bij de algemeene verkiezingen voor de tweede kamer, de regeering te kunnen treffen. Het kwam reeds vroeger uit, bij tusschen- tijdsche verkiezingende tegenpartij be schuldigt onze ministers dat zij niets doen. Iemand beletten te werken en hem dan later naroepen dat hij een lui, een slecht, een onvoordeelig werkman is, ziedaar een tactiek waarvoor het goede woord te kiezen, gerust den lezer kan worden overgelaten. En toch is 'tzoo. Wij zagen het verleden jaar aan de traagheid der provinciale staten, die weken noodig hadden om de noodzake lijkheid van de herziening der kiestabel te overwegen ook aan den tegenzin waarmede de liberale partjj in de tweede kamer in Augustus hare zomervacantie voor het lands belang over had; aan de ellenlangeiederen dag, zelfs iedere week, door bjjna al de liberalen bij herhaling en tot zeeziek wor- dens toe uitgesproken redevoeringen, alleen maar om te beletten dat de schoolwet nog in dit jaar tot stand kwam; aan de af stemming der begrooting van minister Keuchenius door de eerste Kamer, met haar nasleep, waar wij nog niet uit zijn; en nog zoo veel meer dat bewjjst hoe men er van de overzijde op uit is, den tjjd te dooden en als de tijd verstreken is, tot de onzen te zeggenZiet, nu heb je niets uitgevoerd. Merk het weer maar aan de beraadsla gingen der laatste dagen. De tweede kamer bad de begrooting van koloniën aangenomen, na een lange en breede besprekingde eerste kamer komt en verwerpt haar. Wat is 'tgevolg? Dat Z. M. de Koning aan zijn minister ontslag moet gevendat het ra derwerk der regeering weer een oogenblik stil staat; dat Mackay zoeken en overleggen, schrijven en confereeren moet; eindelijk wordt de crisis opgelost. Nieuw oponthoud in den gang van 's lands zaken twee nieuwe ministers moeten zich in de zaken van hun departement inwerkenzich op de hoogte stellen. De begrooting van koloniën moet weer naar de tweede kamer, straks ook weer naar de eerste kamer terug. Alles ten gevolge van dat votum der eerste kamer. En wat doet men nu in de tweede kamer, waar men immers pas vier maanden geleden zich gebaad heeft in de kojoniale aangele genheden, bij de behandeling van deze zelfde begrooting? Zonder beraadslaging haar aan nemen, wat trouwens niet hoefde O neen de heerer, gaan er weer eens lang en breed over spreken. Langzaam aan. Lange speeches. De rollen zijn verdeeld. Van v. Dedem een paar, van Levysolm, zijn wijsheid uitkramend, een groote, van Cremer en van Cremers ieder een, van Geertsema twee kleintjesvan Zaaijer die wel eens meer mee spreekt in zaken waar hjj geen verstand van heeft, ook een van Smidt een, maar billijkheids halve zij er bij gevoegd: een mooie: van Guyot een paar, vanfVerbrugge en Kerdijk, van Van Houten, Land en v. Kerkwijk ieder eenen zoo gaat het maar voort kolommen vol. Net als bij de behandeling der schoolwetzij praten er maar op los, de liberalensteeds meer|alsof hun na tionale tijd en hun f 2000 jaargeld geen geld kosten. Op die manier komt de zomerva cantie in 'tland, en dan is er weer niets uitgevoerd. De stedenwet wacht op behande ling, maar van die behandeling komt op zoo'n manier niets. Zouden de heeren het daar ook op aanleggen En onderwijl wordt, gelijk nu en de vorige week, dagelijks de regeering meer opgehouden met opmerkingen over velerlei wat pas eenige maanden geleden breedvoerig was behandeld geworden. Zie, dat de leiders dit doen, wie zal 't wraken Dit behoort zoo in een parlement. Maar zooveel lui over eenzelfde zaak ieder een duit in 't zakje te zien steken, geeft heusch geen hoog denkbeeld van de hecht heid en ordelijkheid van 't «liberaal» partjj verband. Tijd dooden. Of wat is het anders, wat wij thans de heeren in de tweede kamer zagen doen Dank zij de afwezigheid van achttien onzer mannen, hebben onze tegen standers doorgedreven dat eene interpellatie (een vraag om inlichtingen) tot de regeering zal gericht worden in zake de marineschepen, in aanbouw bij de in surseance verkeerende Koninklijke Fabriekte Amsterdam, niette genstaande de minister bij herhaling ver klaarde dat het niet in 's lands belang zou z n, reeds nu inlichtingen te geven. Met al deze dingen toch gaat de tjjd door, en als dan in 1891 de verkiezingen komen, dan heet het dat deze regeeiing niets gedaan heeft. Maar dan zullen de kiezers vooraf weten, wat van dit praatje aan is, en wie oorzaak zjjn, dat deze regee ring niet meer heeft kunnen uitrichten, dan zjj reeds deed. Gezwegen nog van de eerste kamer met hare liberale meerderheid, die den vluggen gang van het staatkundig raderwerk be lemmert. XI. Kalamazoo, April '90. Geachte Vriend 1 Na nog twee jaren zal het 400 jaren geleden zjjn dat Columbus Amerika ont dekte. Die wereldgebeurtenis wil men, vooral in Amerika, niet vergeten. Men wil dus in 1892 vooral in iie Vereenigde Staten gedachtenis vieren, en wel op groote schaal, van het feit bovengenoemd. Inderdaad heeft dit land vooral aanleiding om dit feit te berdenken, want meer dan eenig ander deel van Noord- of Zuid Amerika, zjjn de Vereenigde Staten van N. Amerika niet het minst ontwikkeld en bevolkt geworden door Europeanen van elke natie. Men bespeurt dan ook daar den hoogsten graad van maatschappeljjke en Godsdienstige ontwik keling, tengevolge waarvan het land waar lijk groot geworden is, en nog steeds grooter wordt. De volkstelling die dit jaar moet plaats hebben, zal dan ook misschien eén cjjfer van plus minus 65 miljoenen aan te wijzen hebben als het getal inwoners der Vereenigde Staten. Om dat herdenkingsfeest luister bjj te zetten, is men op den inval gel- omen tegelijk eene wereldtentoonstelling te houden. Eenige maanden geleden dongen vier aanzienlijke steden naar den voorrang om zulk eene tentoonstelling in baar midden te hebben. Het waren de steden New York, Washing ton, Chicago en St, Louis. Ten einde van veel debat en het in stemming brengen op het thans gehouden Congres gebeurde bet, dat Chicago de eer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1