GROOTHEID en VAL. LANDBOUW. Gemengde Berichten. BlItGEIlLMKE STAM) Verbetering. SCHOUWING. AA\BESTEDL\G. o. a. 1. het al of niet wenschelijke, om den Jongelingsbode wekelijks te doen uitkomen. 2. Kan een lid der Vereeniging tevens heilssoldaat zijn 3. Ondersteuning ten opzichte van de Wereldconferentie in 1891 te Amsterdam te houden. 4. Een leening om aan de Vereenigingen tegen een matige rente gelden te verstrekken tot het stichten van een eigen lokaal. Borsele. Aangaande den bouw der nieuwe kerk van de Ger. Gemeente vernemen wij dat deze zooverre is voltooid dat op aan staanden Zondag de eerste godsdienst oefening er in zal worden gehouden door dhr. L. Boone. Ds. de Jonge deelt in het Christ. Volks blad mede dat op het den 18 Juni 1889 zeer naar wensch geslaagde Vlaamsch Zendingfeest f 222,20 is gecollecteerd, die verdeeld is als volgtUtrechtsche zending vereniging, Nederlandsche, Chr. Gerefor meerde, Luthersche en Java Comité ieder f40; en 122.20 aan de Salatigazending. Besloten is om D. V. in 1891 een tweede Ylaamsch Zendingfeest te houden. De 6e alg. verg. van de «Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen en Zenuwlijders in Nederland" zal D. V. 8 Mei voormiddags half 10 te Dordrecht in de zaal van V. d. Horst, Groenmarkt gehouden worden. Het bestuur stelt voor het uitschrijven van een vierde leening groot f100,000; bij minstens voldoende inschrijving onverwijld aan te besteden den bouw van vier paviljoensen zoo op 31 1890 nog niet voldoende ingeschreven is, het Bestuur te doen handelen naar [bevind van zaken. De gewone jaarlijksche Confe rentie, voor ieder toegankelijk, zal in het zelfde lokaal te 2 uur plaatshebben. De bespreking der volgende onderwerpen zal worden ingeleid 1. Is krarkzinnigenverzorging werk en roe ping der Overheid, door Mr. Th. Heemskerk. 2. De arbeiders onder Krankzinnigen en Zenuwlijders hoedanige personen er noodig zijn, en hoe het benoodigd aantal voortdurend te verkrijgen, door Prof. L. Lindeboom. 's Avonds te voren zal in de Groote Kerk te 7 uur een bidstond gehouden worden. Voorgangers ds. Kromsigt te Dordrecht en ds. Notten te Veldwijk. Aanvragen om logies richte men tot ds. H G. de Jonge te Dordrecht of tot dhr. A. v. Namen Hz. te Zwijndrecht. Beide samenkomsten worden in de bij zondere en in de openbare gebeden aan bevolen. By kon. besluit is het bedrag der rijks bijdragen, die aan gemeentelijke en bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend voor elk der door hen in den loop van het jaar 1890 ter op leidingtot onderwijzer aangenomen personen, 47. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) XXXVIII. MARIA LOUISE. Zondag 21 Januari 1810, na afloop der mis, kwamen eenige heeren, waaronder ook piins Eugenius, Josephine's zoon, daartoe uitgenoodigd, in de Tuileriën met den keizer samen om te spreken over de keuze van een gemalin. Drie vorstinnen werden ge noemd lo. Prinses Anna van Rusland 2o. Maria Louise van Oostenrijk 3o. de dochter van den koning van Saksen. De Saksische viel al spoedig van de lijst af. Een huwelijk met haar, hoezeer ook door Saksens koning begeerd, zou niet luister rijk genoeg zijn. Prinses Anna was volgens het oordeel harer moeder te jong voor dit huwelijk, niettegenstaande de jeugdige Rus sische keizer, haar broeder, het gaarne zou hebben gezien. BDef dus over de 18 jarige Maria Louise van Oostenrijk. De graat de Narbonne werd naar Weenen gezonden om aan Keizer Frans om de hand zijner dochter te vragen voor den machtigste van Europa's vorsten. Hij vond een goed onthaal. Wel hgd Napoleon, de parvenu, den Oostenrijkschen keizer meer malen gegriefd en beleedigd, vernederd en benadeelddoch tot het verkrijgen van een duurzamen vrede was de huwelijks- aanvraag hem niet onwelkom. Hij liet 't aan de jonge dochter zelve over. En Maria Louise zij was jjdel en luchthartig, dwaas en eerzuchtig genoeg zich gevleid te achten door het aanzoek van Europa's machtigsten keizer. Die haar aan hare nicht herinnerden, ook een Oos- tenrijksc'ne die den Franschen troon beklom, en zeventien jaren geleden onder eene guillotine stierf, dien werd het zwijgen nadat deze in den loop van 1892 of later de akte, bedoeld in art. 56, onder der wet tot regeling van het lager onderwijszuilen hebben verkregen, vastgesteld als volgt: lo. voor hen, die by gemeentelijke en bijzondere normaallessen zijn opgeleid: «.ge durende ten minste twee jaren driehonderd gulden; b. gedurende ten minste drie jaren vierhonderd guldenc. gedurende ten minste vier jaren vijfhonderd gulden; 2o. voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleid: gedurende ten minste twee jaren tweehonderd guldenb. gedurende ten minste drie jaren tweehonderd vijftig gul den; e. gedurende ten minste vier jaren drie honderd gulden. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt voorloopig ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat in 1890 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de per spectief en voor lager onderwijs in het hand- teekenen zullen worden gehouden in Augus tus, en die voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, gymnastiek, Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijks kunde, staathuishoudkunde, statistiek, staats inrichting en schoonschrijven in November en December. Om paarden fraai en glad haar te doen krijgen koke men tegen het voorjaar en den herfst voor ieder paard wekelijks twee a driemaal een handvol lijnzaad in ongeveer 6 liter water en geve dit gedurende 4 we ken ieder dag (lauwwarm aan het dier te drinken. Het verharen verloopt dan regel matig en gemakkelijk en ds droes, waardoor de paarden in deze jaargetijden dikwijls worden overvallen, zal zich, zegt de Landb. Cour. op gezag van Fundgrube, óf in het geheel niet, óf alleen in een zeer lichten graad voordoen. Wolfertsdijk. Nadat in de raadvergade ring op 18 April 11. aan den onderwijzer M. A. de Man op zijn verzoek eervol ont slag uit zjjne betrekking was verleend, stelde de Voorzitter, namens,het|Dagelijksch Bestuur voor, de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer te bepalen op f500, de in betrekking zijnde onderwijzers genieten f650. Over dit voorstel staakten Bestem men, doordat drie leden voor en drie tegen stemden, een lid was afwezig, tegen stemden de heeren Op 't Hof, Philipse en Kallemein. Naar aanleiding daarvan is Woensdag avond d. a. v. weder vergadering gehouden welke door alle ledtn werd bijgewoond, en waarin opnieuw gemeld voorstel ter tafel kwam. Alsnu werd met 4 tegen 3 stemmen van de heeren Philipse, Jacob en Kallemein genoemd voorstel aangenomen en besloten een onderwijzer op te roepen tegen f 500 opgelegd. Zij wilde en zou keizerin van Frankrijk worden. Het aanzoek geschiedde in denzelfden hof burg, waarin de aanstaande bruid acht maanden vroeger voor het Fran- sche kanon de vlucht had moeten nemen. Reeds op den 11 Maart werd de voor- loopige huwelijksplechtigheid (een huwelijk met de handschoen) voltrokken. Twee dagen daarna verliet de jeugdige keizerin met gevolg hare vaderstad om haren man op te zoeken. Den len April had de eigen lijke plechtigheid plaats en deden de vorsten hun blijden intocht in Parijs. Daarna werd een rondreis volbracht door Frankrijk en België. Aan de feesten kwam geen einde. In Parijs teruggekeerd, den len Juni, begon de pret nog eens van voren af aan. Een dier feesten liep echter ongelukkig af. De oostenrijksche gezant, vorst Schwart- zenberg, gaf een luisterrijk bal aan de jonggehuwden. De opzettelijk daartoe ge timmerde balzaal was prachtig gedecoreerd. Onverwacht vatte een gordijn vuur en in een oogwenk stond de geheele zaal in [lichte laaie. Napoleon snelt naar zijn vrouw draagt haar in zijn rijtuig en brengt haar naar de Tuileriën. Terstond keerde hij naar de plaats des onheils terug. Verscheidene personen werden bij die ramp gedood of gekwetst. «Ben slecht voorteeken», zou het bijgeloof zeggen. En toch was dit feest in zijne somberen afloop een treffend beeld, ja profetie van Napoleons tweede hu welijk. Want dat huwelijk was zeer ongelukkig. Napoleon had er trouwens op dien dag reeds een voor gevoel van. Zijne vrouw was immers te jong en te ijdel om hem den stoeren man die haar vader kon zijn, lief te hebben. Besefte hjj misschien, dat zjj later in dagen van tegenspoed, hem trouweloos zou kunnen verlaten Had hij er een voorgevoel van dat zij nog tijdens zijn leven met den graaf van Neipperg huwen zou? 'sjaars; de stukken in te leveren voor 1 Juni a. s. Vervolgens is besloten de heffing vin schoolgeld te doen aanvangen den 1 Mei a. s. nadat was medegedeeld, dat het betrekkelijk besluit goedgekeurd was terug ontvangen. Het kohier hoofdelijken omslag dienst 1890, werd vastgesteld tot een totaal bedrag van f4795, zijnde f200 lager dan voor 1889, dat der belasting op de honden op f 118.50. Wolfertsdijk. Wegens het heerschen der mazelen is ue school te Oustkerke reeds eenigen tijd gesloten, ook te Oud Sabbinge komen zooveel gevallen voor, ook bij het hoofd dier school, zoodat eveneens daar het geven van onderwijs tijdelijk moet worden gestaakt. De schuur van den landbouwer P. onder Oost-Souburg is Woensdagavond afgebrand. Een stier en een geit zijn in vlammen omgekomen. Door het krachtig optreden der spuiten" van Rittliein en Sou burg bleef het woonhuis grootendeelsgespuard. Alles was verzekerd, Kolijnsplaat. De lust om naar de nieuwe wereld te trakken, is bjj ons nog niet gedoofd. Zaterdag hopen van hier drie personen man vrouw en kind, naar Kala mazoo te vertrekken. Uit Kats vertrekken insgelijks drie personen, vrijgezellen, een broeder en twee, zusters naar Wisconsin. Zondag heeft te Bergen op Zoom in een herberg bij een twi«t een stoker een stuk van het oor zijner tegenpartij afge beten en ingeslikt. Sterke drank was weer de oorzaak. In De Amsterdammer wordt mee gedeeld: De tooneelspeler Some te Antwerpen heeft een hondje waarmee zijn vriend, de schilder Moens, dikwijls speelde. Eens beet dit hondje den schilder en daarna zijn meester in de hand. De schilder denkende dat het hondje de watervrees had, ging terstond naar Pasteur te Parijs. Na be handeling keerde hij te Antwerpen terug, en vond zijn vriend en het hondjein blakenden welstand. Het hondje was niet dol geweest. De beide vrienden bezochten elkaar als naar gewoonte, en de hond was tegen Moens even vertrouwelijk als vroeger. Drie jaar ging alles goed. Na verloop van dien tijd werd de patient van Pasteur, de schilder Moens, ziek en stierf aan watervrees. Zijn vriend Some en de hond genieten nog een volkomen gezondheid. De dood van Moens is dus een gevolg van Pasteurs behandeling. Het aantal slachtoffers van Pasteur bedraagt reeds 180 ruim. Een zijner collega's zei eensPasteur geneest de hondsdolheid niet, hij geeft ze. Het eenige onfeilbare middel acht de schrijver onmiddellijk de wond uitbranden, en zich bij de geringste verschijnselen der gevreesde ziekte dadelijk te begeven in een In ieder geval was 't een ongelukkig huwelijk, waarin de trouwelooze keizer daadwerkelijk verstaan mocht dat zoowat de mensch zaait, hjj zulks ook zal maaien. Het was nog een onverdiende vergoeding in zijn leed dat zijne diep geschokte Jose phine met hem leed en voor hem bad hem troostte in hare woning en hem telkens weer moed wist in te spreken, 't Was immers «om Frankrijks wil»? De Keizer legde vaak bezoeker», at bij zijne onvergetelijke eerste gade. Eenmaal brachten die geheime bezoeken aan Josephine den keizer in gevaar al zijn vertrouwen bij de Oostenrijksche te ver liezen. Zjj vernam dat hjj bij zijn eerste gemalin geweest was, en beklaagde zich bij zijne thuiskomst luide over deze «belee- diging» haar aangedaan. Napoleon was rinds dien tijd genoodzaakt zijnen bedienden te verbieden ooit weder over Josephine te spreken, teneinde de achterdocht zijner jonge gemalin niet op te wekken. En toch kon hij niet nalaten haar te bezoeken. Eens toen zij ziek was reed hij geheel alleen, slechts van een koet sier vergezeld, van Trianon naar Mal- maison om haar te bezoeken. Aan den achterkant van den tuin stapte hij uit, ging den tuin door en kwam zoo in het slot. Toen hij op het punt stond Josephine's kamer binnen te treden, kwam hem de componist Spontani tegen, oie reeds vóór Josephine's huwelijk zeer bevriend met haar was. Hjj was ook heden bij haar geweest om aan de dames en heeren van haar hof de kooren van een muziekstuk («De Vestaalsche Maagd») te helpen instu deeren. Het ergerde Napoleon iemand op zijn weg te ontmoetenen dan nog al dien man, die reeds voor jaren in zijn eigen huis hem het leven zoo verbitterd had, door dampbad van zeer hooge temperatuur. Van 23 25 April '90. GOES. Ondertrouwd: Marinus Ossewaarde 25 j. jrn. van Goes met Maria Helena v. Strien 24 j. jd. van Ellewoutsdijk Isaac Pieter Rosier 27 j. jnt. met Adriana He lena Panny 24 j. jd. Getrouwd: Pieter Bouterse 38 j. jm. met Adriana Schrijver 38 j. jd. Overleden Krina Cornelia Martina Geer- truida d. v. Marinus Bartelse en Krina Cornelia Gasille. MIDDELBURG. OndertrouwdW. van den Broek, jm. 24 j. met J. Witte 21 j. jd., J. Cevaal, 24 j. jm. met A. Pouwer 28j.jd., A Gideonse, 27 j. jm. met A. Marys 25 j. jd., W. Rosendaal 23 j. jm. met W. de Witte 28 j. jd., J. J. Dunnes, 25. jm., met M. Cornelitse 24 j. jd., L. Eversdjjk, 28 j. jm., met M. M. Brouwer 24 j. jd., J. H. S. de Hoogh, 28 j. jm., met N. M. Wolff 28 j. jd., P. J. Kooman, jm. 25 j. met E. Meyers, jd. 26j.; A. Schreijenberg, jm. 43 j. met L. van Sluijs, jd. 43 j.; C. de Wolff, jm. 22 j. met N. v. d. Ende,jd. 26 j. Getrouwd: I. Breel jm. 21 j. met S. Timmerman jd. 22 j. Bevallen D. Jacobson geb. Polak z. In ons bericht omtrent de aankomst van landverhuizers te Castle Garden staat dat 300 zijn aangekomendat moet zijn 3000. En te Baltimore 4000. N. en ST. JOOSLAND, 28 April. ARNEMUIDEN, 29 April. WEMELDINGE en WESTKAPELLE KAPELLE, Woensdag 30 April. GOES, slooten, heulen en duikers, Don derdag 1 Mei. SEROOSKERKE en R1TTHEM 5 Mei. KLOETINGE, Woensdag 7 Mei. 'S HEER ABTSKERKE c. a. Zaterdag 10 Mei. Dinsdag 29 April. Bruinisse, 3 u., bouwen eener pastorie. April. Wcnteldingc, levering 160 M3 grove onderhoudsgrint 2 4 c. M. 15 Mei te leveren. 7 Mei. Billand, door den Zimmermanpolder het maken van een los- en laadsplaatshaven met spuiinrichting enz. aan den zeedijk des polders en 't begrinten van eenige wegen. Aanwijzing Cenise sluswachter. Biljetten met opschriftInschrijvingwerken zimmer manpolder" bij den ontvanger Joh. Butijn voor of op 7 Mei 's avonds 8 uur. Bestek a f 1 by Kleeuwens te Goes. Vrijdag 9 Mei. Oudelandc, 11 uur in 't gemeentehuis door 't waterschap Baarland, herstel, enz. tot 30 April '91 der werken in een perceel. zijne jalouzie op te wekken. «Wat doet gij hier, mijnheer?» beet Napoleon den componist tot. «En ik zou zeggen», was het barsche antwoord van den ander, «wat doet gij hier?» En met opgeheven hoofd ging de componist hem voorbij. Napoleon begaf zich naar zijne verstootene. Den 20 Maart 1811 werd Napoleon een zoon geboreneen Napoleon II, die den titel van «koning van Rome» zou voeren. Rome was de tweede hoofstad des rijks en daar in aansluiting aan de gewoonten der oude germaansche keizers de troonop volger roomsch koning heeten moest, ont ving de jonggeborene dezen titel. Napoleon gevoelde zich in dien stond op het toppunt zijner heerlijkheid. Hij meende dat de Voorzienigheid hem thans eens een bijzonder blijk zijner goedkeuring over zyne staatkunde gegeven had. ReeBs waande hij zijn naam, zijr. roem, zijn troon voor immer gevestigd, zijn ideaal bereikt. Hij riep zijn stiefzoon en vriend Eugenius en zond hem met de mondelinge boodschap naar diens moeder, naar Josephine, die zich hartelijk verblijdde over deze gebeurtenis, als ware zij haar zelf overkomen. Nog dienzelfden avond schreef hij haar en eindigde de mededeeling met de woorden: «Dit kind zal, in vereeniging met onzen Eugéne, het geluk van Frankrijk en het mijne uitmaken». Over deze woorden was Josephine opgetogen. «Is het mogelyk», zoo sprak zij tot de omstanders, «beminnelijker te zijn en een kieschere manier te bedenken om te verzoeten wat dit oogenblik bitters voor mij zon kunnen hebben, indien ik den keizer niet zoo hartelyk beminde? Deze vereeniging van mijn zoon met den zijnen is geheel den keizer waardig.» Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2