1890. No. 88. Zaterdag 26 April. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goés F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADV E RT E Tl EN PERSOONLIJKE DIENST PLICHT. Verbetering van het leven in de kazerne zoo in Nederland als in de .Koloniën afschaffing van de plaatsver vanging, mits onder behoud van de noodige vrijstellingen; en betere regeling van de militaire rechtsver houdingen. 14 ER li- EN SCHOOLNIEUWS. DE ZEEIIW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersf 0.025.': UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Heinkenszand ook voor 's Heer Arends- kerke28 April, en 29 April voorm., 's Heeren- hoek ook voor Borsele en Nieuwdorp 29 April namiddag er. 30 April. Ovezande, ook voor Nisse 1 Mei. Ellewoutsdijk, ook voor Drie wegen, 2 Mei. Baarland ook voor Oudelande 3 Mei. Het is te begrijpen, dat wij na de nog niet uitgeputte reeks artikelen over dit onderwerp ten vorigen jare geschreven, den weerstand van een deel der Roomsohe pers tegen het beginsel van den persoonlijken dienstplicht, met leedwezen hebben gezien. Te meer dewijl maar al te zeer bekend is, hoe deze oppositie niet uit den boezem des volks opgekomen, doch door een paar heeren in het leven geroepen was. Niet dat er onder onze Roomsche land- genooten uit de lagere klasse en den bur gerstand niet zouden zqn, die met bewust heid, uit beginsel zich vóór de plaatsver vangers zouden verklaren. Maar dat de massa, anders dan krachtens overreding door ker kelijke of staatkundige voorlichters zich tegen den persoonlijken dienstplicht zou verklaard hebben, is een waarheid die trouwens alleen reeds aan de bekende volgzaamhei i van een deel onzer landgenooten haar bewijs ontleent. Het is niet ODze taak hen te overtuigen. Roomsche staatslieden van erkende be kwaamheid hebben het beproefden 't voorbeeld van Roomsche staats- en krijgs lieden in België, Frankrijk en Duitschland kwam hen daarbij te stade. Een andere vraag is echterZullen wij niet nog een poging wagen om onze anti revolutionaire vrienden in Zeeland voor zoo ver zij ons gevoelen niet deelen, voor het beginsel van den persoonlijken dienstplicht te winnen Wij hebben onze kolommen ter bestrijding van ons standpunt in deze gaarne afgestaan en wij zullen 't blijven doen. Ja zelfs de zijdelingsche besehuldiging en uit O., en uit Middelburg tot ons gekomen, als zouden wij tyj de aanprijzing van ons gevoelen het spoor van Ons Program hebben verlaten, hebben wij niet willen weren. Ook zjjn wij er niet blind voor dat een deel onzer anti revolutionaire kiezers in Zeeland aan het standpunt der Roomsche opposanten de voor keur geeft. Toch handhaven wij onze reeds vroeger uitgesproken meening dat persoon lijke dienstplicht door onze niet-liberale re geering moet worden ingevoerd ja dat het een beleediging voor haar beleid zou zijn, zoo zij deze taak aan eer.e toekomstige liberale regeering wilde overdragen. Wq behoeven er niet veel woorden om ,e verspillen met voor te rekenen, dat wij van een «liberalistisch» bestuur geen on- beperkten eerbied voor de persoonlijke vrijheid behoeven te verwachten. De bewij zen liggen voor het grijpen. De vrijstellingen, waarop het program van actie, en in overeenstemming daarmee de ondubbelzinnige verklaring van den oud- minister, thans kamerlid Keuchenius, in zijn schrijven aan de Goesche R. K. Kiesver- eeniging is gericht, kan niet beter en bil lijker geregeld worden dan door een anti liberale regeering, in overeenstemming met eene meerderheid, die voor nagenoeg de helft door Roomsche Staatslieden wordt gestul. Bovendien het Program van Actie eischt duidelijk aansturing op Verbetering van het kazernelevenIn de hoop dat de antirevolutionaire kamer club dit punt in het oog hielden in de wetenschap dat de Regeering in deze richting reeds veel verbeterd had, drongen wij op afschaffing der plaatsvervanging aan, ter wille der vrijheid, der zedelijkheid der ge lijkheid voor de wet, ter wille van het vaderland, van onze jongelingen zeiven,van de verbetering van 't kazerneleventer wille ook van de deugdelijkheid onzer landsver dediging met het oog op voorbeelden aan andere landen, ook aan ae Mozaïsche voor schriften ontleend; met verwijzing ook naar wat door de Regeering reeds was gedaan, om den last van den persoonlijken dienst plicht dragelijk te maken. Doch voornamelijk was het ons om het- beginsel te doen. Het spreekt van zelf dat wij van ons vaderland niet verwachten, dat het te avond of morgen een veroveringsoorlog zal beginnen. Dien tijd heeft het gehad. Ook geen aan vallen heeft eenige natie van onze zijde te vreezen. Het eenige wat wij te vreezen hebben is, dat wij ons zullen hebben te ver dedigen tegen een aanvallenden of indringen den vijand, of dat wij onze onzijdigheid in een oorlog tusschen twee rijken, zullen hebben te bewaren. Nederland ligt tusschen drie der machtigste rijken van Europa in. Engeland, Duitsch land en Frankrijk zouden, zoo het eens tot oorlog kwam, Nederland [goed kunnen gebruiken en weinig been zien in schending onzer neutraliteit. Een ongelukkige staat kunde der Nederlandsche Regeering zou ons eer wij 't wisten in een oorlog kunnen wikkelen en Tindal heeft 't onweder- legbaar 'aangetoond eer wij 't beletten konden, staan voor onze poorten. Een bombardement van Den Haag, «het dorp der dorpen geen», zou geen schending van het Volkenrecht zijn. 't Is dus de vraagMoet dan het vaderland verdedigd worden, ja dan neen Zoo neen, dan kunnen wij ons leger en onze vloot wel afschaffen, en onze nationale veiligheid aan den meestbiedende verkoopen. Maar zoo ja en zoo oordeelen wij er immers allen over dan is de vraag maarWie zullen het vaderland verdedigen De tjjd der huurtroepen is voorbij en elke vorm van menschenhandel walgt ons, vooral wanneer het leven, jde vrijheid, de gezondheid de toekomst der levende koop waar er bjj betrokken zijn. Doch dit nog daargelaten. Zeg slechts, wie ons land dan verdedigen moeten, en dus wie nu alvast moeten geoefend worden. "Wij, onze zonen, onze weerbare mannen of onze bedienden, de plaatsvervangers onzer weerbare mannen. De weerbare natie of van die weerbare natie slechts de armen en minvermogenden? Al naar nu uw antwoord op deze vraag bevestigend of ontkennend luidt, zjjt gij vóór den per soonlijken dienstplicht of voor het rempla- gantenstelsel van tegenwoordig In het laatste geval onttrekt gij een zeker weerbaar deel aan het leger om er misschien een minder weerbaar deel, dat het althans in de eerste plaats om den broode doet, voor in de plaats te stellen. De landsverdediging van al hare poëzie ontdaan, gereduceerd tot een geldquaestie. Huurtroepen laten doen, wat de kern van 't volk niet behoorde na te laten. Welk huisgezin is er, waar men de kritiekste beslissingen in plaats van door de kern des gézins, door een knecht of meid laat doen En tot die soort beslissingen behoort nu de landsverdediging. En zegt gij nu toegegeven; in oor logstijd moeten de weerbaren opdan spreekt het ook van zelf dat die weerbaren in vredestijd weerbaar moeten gemaakt worden. Dan is een tijd van persoonlijke oefening in den wapenhandel noodzakelijk. En in een dergelijk stelsel van volks wapening is voor de plaatsvervanging geen plaats. De beide denkbeelden sluiten el kander uit, Een weerbaar volk, een volk dat zijn leger niet wenscht af te schaffen, kan met niet minder dan met persoonlijken dienst plicht toe. Voor den aandachtigen lezer is dit geen nieuws. Wij hebben deze denkbeelden reeds meermalen ontwikkeld. Of wij dan de bezwaren van hen die aan hunne ingenomenheid met ons stand punt eene voorwaarde verbinden, licht achten Wij wenschen hierop een volgende maal te antwoorden. V Schoolwet. B;j Koninkl. besluit van 18 dezer is, ter geleidelijke uitvoering van art. 24 der wet tot regeling van het lager onderwijs, op voordracht van den Minister van Bin- nenl. Zaken bepaald, dat, wat openbare scholen betreft, op 1 Jan. 1891 behooren in dienst te zijn gesteld aan scholen met 41—90 leerlingen, 1 onderwijzer; 91—199 leerlingen, 2 onderwijzers; 200-254 leer lingen, 3 onderwijzers; 255 309 leerlingen, 4 onderwijzers; 310—419 leerlingen 5 on derwijzers, en verder voor elk zeventigtal leerlingen boven de 419 een onderwijzer meer. Onder deze onderwijzers zijn de hoofden van scholen niet begrepen. Op 1 Jan. 1892 behoort aan alle openb. lagere scholen het volle getal der bij het eerste en tweede lid van artikel 24 der wet tot regeling van het lager onderwijs gevor derde onderwijzers verbonden te zijn. Aan de bijz. scholen, die voor rijksbijdrage in aanmerking komen, het volgende aantal onderwijzers, voor: Aantal leerl. 1 Jan. 1 Jan. 1 Jan. 1 Jan. '94. '95." '97. '99. 41- 90 1 1 11 91-144 1 2 2 2 145-199 2 2 3 3 200-254 2 3 4 4 255- 309 3 3 4 5 310-364 3 4 5 6 365-419 4 5 6 7 420 - 474 5 6 7 8 475-529 6 7 8 9 Aan de scholen met meer dan 529 leer lingen wordt op 1 Januari 1894 voor elk tachtigtal, op 1 Januari 1895 voor elk zeventigtal, op 1 Januari 1897 voor elk zestigtal en op 1 Januari 1899 voor elk vijf- en-vijftigtal leerlingen boven de 475 een onderwijzer meer vereischt. Onder de onderwijzers, in dit artikel bedoeld, zijn de hoofden van scholen niet begrepen. 25 April '90. Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag werden de volgende op 2 Juli 4890 aflosbare aandeelen in gemeentegeld- leeningen uitgeloot a. van de 5% obligatiën geconverteerde oude schuld no. 45, 177, 298, 442, 449 en 459. b. 4'/,% leening 1876 no. 16. c. 4% 1881 no. 2, 4, 8, 11, 12, 18, 20, 25, 26, 30 en 51. Werd heloten tot verkoop van een stuk zijkant aan den Veerschen singel'aan W. Polderman. En van grond in het Bagijnhof aan J. Dane en Wed. v. d. Poel voor f 198.75 en f291,25. Zolder en annex gebouw van de waag werden weder voor f 50 verhuurd tot oefe ning van militairenen B. en W. gemach tigd die huur ieder jaar te doen. De uit gaven herstellingen aan de brandspuit der kazerne f 15,88 werden vergoed. Met het besluit daartoe kon echter de heer Den Bouwmeester niet meegaan. De heeren E. P. Schorer en jhr. W. H. Snouck Hur- gronje waren voor gedurige onvoorwaarde lijke vergoeding wijl deze spuit geheel vrij willig steeds hare diensten presteert. De uitgaven voor bestrating Nieuwe poortstraat, voor de woningen van den heer Goote, die voor Eigen Haard en Londensche Kaaien Turfkaai werden toegestaan Het Kohier der plaatsel. directe belasting op de [inkom sten voor 1890 werd op f 72151,40 vast gesteld. Werd medegedeeld dat W. v. d. Putte afstand gedaan had van den grond b:j het Veersche bolwerk en aan alle verplichtingen heeft voldaan. Een voorstel om B, en W. te machtigen den grond weder te verpach ten, werd op voorstel van den heer Tak aangehouden. Een dubbeltal werd gemaakt voor de vacature De Lignv in het bestuur der Ambachtschool, de heeren Den Bouwmees ter en van der Swalme. Dhr. Sprenger deelde mede dat de wer ken aan de gasfabriek voltooid en maandag voor de raadsleden ter bezichtiging gesteld zijn. Er worden vreemde dingen gezegd van den heer Du Tolt, die nog al op reis heet te zjjn om voor de belangen van de Transvaal te ijveren. Uit Londen wordt n. 1. aan de Trans- vaalsche Volksstem gemeld, dai genoemde heer, die thans druk speculeert in mijnen, zijne verwachting heeft uitgesproken, dat binnen twee jaren een Engelschman Presi dent der Zuid-Afrikaansche Republiek wezen zou en verklaarde hjj zich verder voor Vereenigd Zuid-Afrika onder Britsche be scherming der kusten. Niettegenstaande de heer Du Toit, zegt de Volkstem, ons vele malen verrassingen bereidde waar wij hem als politiek man zagen optreden, en wjj reeds lang geleerd hebben dat het aan eenvoudige menschen als wij zijn niet gegeven is, de bedoelingen van den heer Du Toit dadelijk te begrqpen, weigeren wij toch aan dit bericht geloot te slaan. Wij vertrouwen echter dat de regeering onmiddellijk een onderzoek in deze zaak gelasten zal, opdat wij het bericht spoedig voor een grove onwaarheid kunnen verklaren of wel kunnen melden dat de man die zulke schoone verwachtingen van onze republiek durft koesteren en uiten, die durft voorspellen dat de wetten des lands met voeten zullen worden getreden, opge houden heeft in eenerlei betrekking tot dezen staat te staan, lenzjj om verantwoording af te leggen voor den rechter. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, is C. Wel- leman te Krabbendijke, met ingang van 1 Mei, benoemd tot adsistent bij het rijks- landbouw-proefstation te Breda. M. C. Door Ged. staten van Zeeland is af wijzend beschikt op het adres van kerke- raad en leden der Herv. gemeente te Borssele, houdende verzoek tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders van 9 Nov. 1889 waarbij aan de Oud-Gerefor meerde gemeente aldaar vergunning is ver leend tot het bouwen van een steenen kerk op een afstand van 120 M. (linia recta) van het kerkgebouw der Herv. gemeente. ColijRsplant. De gemeenteraad benoemde met algemeene [stemmen tot gemeentege neesheer dr. J. L. Hage, geboren te St. Maar tensdijk. De Minister van Waterstaat benoemde tot brievengaarder te Hoek G. J. Buter. Goes. Op de voordracht voor directeur der gemeente-gasfabriek te Zaandam staat no. 1 de heer G. J. Woltors, directeur der gasfabriek alhier. Met hem staan op de voordracht C. O. Heuvelink te Leiden en A. Daems te Zwolle. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg N. C. J. de Minjer te Leerdam. Het Nederlandsch Jongelingsverbond zal zijn algemeene vergadering dit jaar houden op Hemelvaartsdag, in de «Prins van Orauje», te Goes. In behandeling komt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1