li Flik- E\ M lilXUTSZi li FY. Gemengde lierichten. Overzicht van Verkoopingen. De heer Sauer wil van de ondernemers erfpacht eischen en de Voorzitter wil er de verplichting aan verbinden het aangren end gedeelte van den dijk te onderhouden. De heer Sinke wil, dat aan het gemeente bestuur een jaarlijksch verslag der gewogen goederen zal uitgereikt worden, waarnaar de havenmeester het recht kan heften. De Voorzitter antwoordt dat hij dit punt reeds met de aanvragers besproken heeft en dat dezen er genoegen mee nemen. Spreker stelt voor een ruimte var) 4.50 M. bij 4,60 M. af te staan en in eene volgende vergadering nader de vooi'waarden vast te stellen. De heer Sinke vreest dat de weeg brug voor wagens, die van de hooge naai de lage kade moeten en niet op de brug behoeven te komen, in den weg zal staan. Hij verlangt dus een nader onderzoek. An ders is hy er niet te jen. De Voorz. stelt nu voor in beginsel uit té maken of het verzoek zal worden ingewilligd indien na een nauwkeurig onderzoek blijkt dat de brug de voertuigen niet tot hinder zal strekken. Dit wordt met algetneerie stem men aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat van de heeren Van Heel Co. een inschrijving ad 99i/2 pröc. (met i/4 provisie) is ingeko men naar de gerneenteleenirig groot f 1500, rentende 4 pet. Nog leest de Voorzitter voor een verzoek aan het bestuur van den polder de Breede Watering om een paar wegen in dien polder welke in slechten staat verkeeren, te begrinten, wijl de ünantiën niet gedoogen dit voor gemeenterekeniug te doen. Bij de ron (vraag merkt de heer Sinke op, dat in liet steiger van den heer Bom aan de ha en een paar ijzeren landvesten uitsteken die hoe nuttig ook, toch ook aan de uit- en invarende vaartuigen zouden kunnen schaden. De Voorz. heeft dit ried» opgemerkt en meent dat dit euvel door de plaatsing van een of twee palen kan af gewend worden, met welke zienswijze de heer Sinke zich zereenigt. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. Herbenoemd als Rijkssohatters L. Oranje, s Gravenpolder, ,1. van Vijven. Heinkenszarid, M. Glerum, Kruiningen, A. Ie Clercq, Kruiningen, M. Buitendijk, Goes, D. Vermet, VHeer Arendskerke. Ds. Boss te Schoondijke schrijft ons: De i er volgde stukadoor te Mariakerke bij Oostende is uit zijne moeite gered. Hij is aan het werk te Rotterdam, werwaarts zijn gezin hem weldra hoopt te volgen. Dank aan den Heere, die voor hem zorgde; dank aan de heeren Gebr. Vreeswyk, die hem werk verschaften: dank aan De Stan daard en De Zeeuw die de bede om hulp voor Jiem plaatsten. Dank aan de vrienden die hem en de zijnen met hunne gaven hebben gesteund. Ik ontving voor hem Van dhr. Glinderman te Oostburg f 2.50, J. P. Vergouwen, id. f'l, Lefeber te Aar denburg ll, N. N. te Schoondijke fl, N N. id. f 1, Coupon van N. N. te Veere f 1,50 van N. X. te Kolijnsplaat 20 postzegels f 1, 2 coupons a francs 3 van F. B. te Bonn, is francs 6, Coupon van N. N. te Meppel francs 12 35, van de familie Koster te Y)is=ingen franc 10. Van madame Hablau te Clabecq francs 5, van Mr. en de Malles Thomas te Clabecq francs 15 's Heeren zegen zij den gevers toegebeden Hun dienstwillige in Chr. J. BÓSS, Predikant. 22 April 1890, Schoondijke Zeeland. P. S. Ook dit stukje zal de Standaard wel wel willen overnemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leidschendatn ds. L. M. v. Noppen te Zwartsluis, die voor Heinoo heeft bedankt- te Waterlandkerkje dhr. H. R Offerhaus candidaat te Ulrum. Drietal te Kloetinge S. L. v. Steyn Callenfels te Heerde, dr. C. J. Montijn te Chaam en H. v. Selrns te Kralingen, waaruit laatstgenoemde is beroepen. Axol. De heer J. C. Boon van Zaamslag is tot tijdelijk hulponderwijzer benoemd aan de Chr. school alhier. -- Bevorderd tot doktor in de geneeskunde aar. de rijks universiteit te Leiden de heer J. L. Hage, geboren te St. Maartensdijk, met acad. proefs., g-titeld De verkorting der Ligamenta Rotunda bij liggings-af wij kingen van den Uterus, Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn 0. a. veroordeeld wegens mishandelingP. J. de V. 20 j. schil der, en W. C. S., 20 j., koopman, beiden Middelburg, en C. v. d. B 22 j. landmans knecht, Colijnsplaat, allen tottob s. 5 d.h.; beleedigingC. M. 44 j., aannemer, Vlissingen, tot f 8 b. s. 4 d. h.weder- spannigheid: C. de K., 24 j., smid, Vlis.-in- geti, tot 3 d. gev. straf; en diefstal,W. C. K. 14 j. zonder beroep Vlissingen, tot 9 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrygesprokeu C. v. d. W 20 j. ar beider, Camperland, beklaagd van mishan deling. De Rechtbank in den Haag heeft een belangrijke beslissing genomen. Een drie tal professoren van het seminarium te Kat wijk, die als inwonende lodgers plaatsing op de kiezerslijsten hadden verzocht en wien dit was geweigerd, zijn door de rechtbank in het gelijk gesteld. De plaatsing hunner namen is thans door de rechtbank be volen. lerseke. De oesterverzendingen waren de vorige week nog zeer druk. Ofschoon de vraag voor Duitschland veel, en België zeer veel verminderde, nam Engeland de gewone kwantiteit. Was men bij het begin van dit leverings- seizoen hier algemeen hevrees i dat de aan wezige voorraad ook dit jaar niet opgeruimd zoude wordeu, thans zijn reeds vele afzenders uitverkocht en moeten zij el i ei s bijkoopen. He overblijvende voorraad leveibare oesters zal dus zeer gering zijn. Dooi den grooten uitvoer van 2e en 3e soort (vroeger als zaaioesters gebezigd) wordt de voorraad voor het volgend seizoen 90.91 eenige milloenen min er begroot dan r,u in net tegenwoordige verzonden zijn, en... worden hooger prijzen verwacht. Werden de vorige maanden veel le soort a f33 verzonden, thans wordt aan hooger prijs: f36 a f38 geleverd. In 2e soort die van f20 tot f30 steeg wordt nu zeer weinig gehandeld. Uit BrouwersliaveH verzoekt men ons plaatsing voor het volgende: Onder leiding van Ds. J W. Gunst vierde de christelijke zangvereeniging alhier haar jaarfeest. Het vierstemmig gezang, psalmen en geestelijke liederen, legde getuigenis af van den vooruitgang der vereeniging. Ook de voordrachten in poëzie werden met aan genaamheid aangehoord. Brouwershaven. Naar men verneemt is door het Leger des Heils beproefd een lokaal te verkrijgen ten einde ook hier de oefeningen te beginnen. De werkstakingen in de Friesche venen houden aan. Te Terwispel poogden de werk stakers de aan den arbeid zijnde werklieden van het werk af te trekken, wat hun door de maréchaussée belet werd. Te Beets waren eenige werkloden bezig een schip te laden, toen de werkstakers hen van daar wegjoegen, en vervolgens met stokken waaraan roode vlaggen bevestigd waren, hunne optochten hielden. De sterke drank was hun bondgenoot. Ook worden zij gere geld met geld en brood gesteund. Te Beeststerzwang moest de infanterie er aan te pas komen. Te Gorrerlijk poogde men de tram te laten dérailleeren door stokken op de rails te werpen. Domela Nieuwenhuis die deze week Zeeland komt bewerken, was thans hij de weikstakers, die hij door woord en geschenk aanmoedigde op den ingeslagen weg voort te gaan. Hij gaf uit eigen zak I 100, voor welk geld terstond aan 1000 werkstakeis een brood werd uitgereikt. Op een verkooping van meubelen te Stad aan 't Haringvliet werd een kabinet verkocht, waarin de kooper zeventien messen met zilveren heften vond. Een gierigaaid die een half miljoen kronen bezat, stierf dezer dagen van honger. De man was zeven jaren geleden uit Noor wegen gekomen en had in al die jaren bijna n.-et niemand gesproken. Hij woonde in een arbeidershuisje en leefde schraler dan de armste bedelaar. De bouw ea inrich ting der stallen van V. d. Bilt, den beken den Atnerikaanschen millionair moet 400,000 dollars hebben gekost. Van de verschillende afdeelingen van deze kostbare inrichting ver dienen een overdekte rijbaan en een prachtig ingericht bad voor de viersoeters vermelding. De werkstakers willen een normalen arbeidsdag, (8 uren.) Het onderwerp is aan de orde van den dag. Men meene echter niet, dat zij daarom allen overtuigd zyn van het knellende van hun juk. Een voorbeeld. Eenige raddraaiers wisten een paar lieden te bewegen aan den boer te gaan zeggen dat zij het werk zouden staken indien zij niet een uur later konden beginnen. Zoo deden zij. Nu was de boer een oolijkerd. Hij be greep al dadelijk waar de wind van daan kwam. »Len uur laoter, zeg ie (zoo zegt hij tot de d eigende wtrk.ieden) Wel daor hè V alevel niks tegen, maar zèl-ie dan ook een uur laoter blieven?» Daar was niet over beraadslaagd. De daglonne'S keken elkaar eens aan. Een uur later Liever niet. Maar nu zij niet omlei den invloed der raddraaiers waren, scheen het hun toch toe dat het eigenlijk billijk was. Als ze een uur later begonnen, dien den zij toch ook een uur later te eindigen. Dat ging niet anders, en dus; »Dat spiêkt, boer t» was het antwoord. »Den is 't mi om 'téven!» Eu deze Groningsche d-aglooners hebben nu hun «normalen» arbeidsdag van 's morgens vijf tot 's avonds zeven in piaats van vier tot zes. Een arm doch schrander jonginenseh te Odessa (Rusland) werd door eenige stad- genooten in staat gesteld aan de hoogeschool te Parijs zijne studie voort te zetten. Nu onlangs k- am hij in Odessa terug en betaalde aan zijn vroegere weldoeners alles, wat hij in voorschot genoten had; want, zoo vei haalde de student, hij had iets omtrent de verbe tering van het electrisch licht uitgevonden en die uitvinding was door Rotschild afge kocht voor twaalf millioen francs. In Odessa was men hierover zeer tevreden, tot men opeens hoorde, dat er te Florence ten nadeele van de vrouw eens gezants een diefstal gepleegd was van ruim een millioen en dat men daarvan een jongen Rus, die veel gelijkenis met den dankbaren jongeling had, verdacht. Men zoekt hem nu in alle in richtingen, teneinde wat klaarheid in de zaak te brengen, daar Rotschild vertelt, dat hij van de geheele uilvinding niets weet. Een juffrouw te Kalamazoo is, door huishoudelijke onaangenaamheden gekweld, plotseling krankzinnig geworden. In haar vreeselijke woede heeft zij haar huis in brand gestoken eo zich met twee kinderen levend laten verbranden. De buren werden eerst door den gloed der vlammen op het feit attent gemaaktzij kwamen evenwel te laat, om net brandende huis binnen te gaan. Zij riepen de vrouw toe, dat zij uit dj vlammen te voorschijn moest komen, maar zjj deed alsof zij niets hoorde en kwam zoo met haar kinderen jammerlijk om het leven. Men schrijft uit Buenos-Ayres Een verschrikkelijk ongeluk vernietigde geheel en al eene kolonie van 4000 bewo ners, die zich neergezet had op de terreinen der Huanchaca-mijnen (Bolivia). Honderd bussen met dynamiet ontploften door eene nog onbekende oorzaa t. De gevolgen dezer uitbar-ting, die veel erger; was dan die te Antwerpen verleden jaar zijn allerellendigst; een kloof van twintig meters diepte is in een grond geslagen, waar honderden slacht offers onder de grootste pynen den laatsten adem uitbliezen, verpletterd onder neerstor tende balken en allerhande soort van zwaar houtwerk of zij verdronken iu een zee van petroleum, die dat ontzettende graf vulde. Behalve petroleum en dynamiet werden er iu Huanchaca, dat een tuighuis bezat, nog twee millioen patronen bewaard, die cok ontploften. De huizen stortten in als bijeen aardbeving en er ontstond een brand, die drie dagen duurde en nog vernielde, wat was blijven staan. Te San Francisco hadden vier koop lieden veel last van muizen, die schade aanrichtten in hun voorraad katoen. Voor gezamenlijke rekening schaften zij zich een kat aan. Hun eigendomsrecht werd zoo danig verzekerd, dat iedere poot der kat den naam kreeg van een der kooplieden. Nu wilde het ongeluk dat de kat een harer pooten brandde, en de eigenaar van dien poot wiitkelde er heel zorgvuldig een met olie omzwachteld lapje om. De poes kwam echter met het lapje te dicht bij een vlam, de lap geraakte in brand en de kat sprong van schrik midden in den voorraad katoen, die nu geheel verbrandde. De eigenaar van den zieken kattenpoot werd daarop door zijn drie mede-eigenaars om schade vergoeding aangesproken, wijl zoo meen den zij die poot den brand had gesticht; doch de eigenaar meende dat de heele kat den brand had gestichten zij dus alle vier de schade moesten dragen. Het werd een proces, dat echter boven verwachting voor den eigenaar van den zieken kattepoot al heel gunstig afliep, want de rechter sprak hem van schadevergoeding vrij, en veroor deelde juist de drie anderen de schade te herstellen; want zoo zei hij de drie gezonde pooten, waarvan zij eigenaars waren, hebben liet dier in de katoen gebracht, en niet de gekwetste poot. Naar gerneldt wordt, vei ergert de fiiiancieele crisis in de Argentijntche Re publiek. De norzaak is, dat de regeering en de particulieren groote zaken willen on dernemen zonder geld en de aanhoudeude uitgifte van pupieren geld de goudprijzen tot een ongekende hoogte opvoert. Men spreekt van het aftieden van pre sident Cehnan. De stad Gent is in opschudding naar aanleiding van een vreeselijken moord welke aldaar gepleegd is. Zekere Rentner namelyk, wiens geestestoestand te weuschen overlaat, heeft, na eerst zij.i beuiende uitgezonden te hebben, zijn ruim 70-jarige zusier, met wie lnj samenwoonde, met een bijl den schedel gekloofd, om haar vervolgens nog eenige messteken toe te brengen. Na zijn daad volbracht te hebben, ging de moordenaar lustig slapen. Een bende zeeroovers heeft het dorpje ('hiou-Ung, in de Chineesche provincie S011- tay, uitgeplunderd. Vreeselijke wreedheden werden bedreven. Zoo kloofde men een grijsaard het hoofd eu hakte eene vrouw ue handen af. Verscheidene huizen werden aan de vlammen prijsgegeven. Het buitenverblijf van den Russischen keizer te Oranjeboom (Rusland) aan de Finsche golf, is door brand vernield. Zeven personen kwamen in de vlammen om. De President der Fransche republiek is aan het reizen. Hij bezocht deze week ook Ajaccio de hoofdplaats van het eiland Oorsika, dut tot Frankrijk behoort en waar Frankrijks eerste keizer, Napoleon I in 1769 werd geboren. De president werd schitte rend ontvangen. Stanley blijft te Brussel zijn tijd ver- deelen lusschen het corrigeeren van de drukproeven voor zijn werk, het houden van conferenties met koning Leopeki en4. Op het stadhuis had te zijner eer een bij zonder luisterrijk gastmaal plaats. Eergisteren gebruikte de groote Afrika reiger het diner hij den lieer Lambert de Rothschild en woonde 's avonds een gala-voorstelling bij in bet Theatre de la Monnaie. Toen hy de voor hem geieserveerde loge binnentrad, speel le de muziek het Amerikaansche volks lied. Gisteren was hij, wien het zeer moeielijk schijnt te vallen, dat hij geen Fransch spreekt, de held van eene groote buitenpartij, welke nein in de tuinen van het kasteel te Laeken door koning Leopold aangeboden werd en waar ongeveer 3000 personen tegenwoordig waren. Hij beantwoordde de verschillende sprekers in het Epgelsch. Keizer Wilhelm is met Moltke eu verder gevo'g te Bremen geweest. De be groeting bjj den rit door de feestelijk getooide straten was hoogst opgewonden. De keizer bezocht de vrijhaven en de beurs om ver volgens den eersten steen voor het Keizer Wilhelmgedenkteeken te leggen. By het doen der hamerslagen sprak hy de woorden «Den heengegane ter gedachtenis, den le venden ter herinnering, den komenden geslachten ter navolging». Een Engelsche stoomboot is door eene plotselinge verschuiving van de lading ge kanteld en gezonken. Eene visschersboot was toevallig in de nabijheid, maar ondanks de spoedige hulp kou slechts een gedeelte van de bemanning gered worden. Van de 14 opvarenden verloren 11 het leven. De drie overigen werden door de visschersboot behouden te Grimsby aan wal gebracht. Wij lezen in de Chicago Daily News 300 landverhuizers waren Maandag ge land te Castle Garden en omstreeks 1000 meer te B dtimore. In de v roege lente heeft er een ongewone toeloop van arme Euro- peaunsche werklieden plaats gehad in weer wil van het feit dat er een groot aantal kostbare door Amerikaansche werklieden goed georganiseerde werkstakingen op han den zijn. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf. Delft. Gekozen tot lid der tweede Kamer (vacature Fabius) de heer Mr. H. A. VAN DE VELDE (a. en k.) inet 1393 stemmen Op jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek (lib.) waren 1274 stemmen uit gebracht. Op 5 Maart 1888 waren op Fabius (a.) 1403 en op Gleichman (1.) 1207 stemmen uitgebracht. Tot lid der provinciale staten in het zelfde district werd gekozen jhr. F. G. von Fisenne (k. en a, 1 met 1030. H. A' Ver maas (lib.) had 956. Vrijdag 25 April. lerseke, 11 uur door not. Gallis Merens voor Luctor et Emergo aan den put by Mo lenpolder, een roeiboot enz., 548 twee-elszeef- ten, deksels, kalkbakken enz., slijpsteen, bas cule en gewichten, 130.000 ledige pannen. Daarna 125.000 le soort, 130.000 2e soort en 300.000 3e. Goes, 2 uur by Tivoli Stationsweg nieuw gezaagd hout en mestputloopers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2