IJLER Tapijten, .BADA-JELGERSMA, Pillen van Hnllnway. 1890. No. 85. Zaterdag 19 April. Vierde Jaargang. PES.-" Kerkstraat. L no. 6 7. R G. gge Muilezel met Tuig, ERKSTRAAT IUZE .koope prijzen. OSTUUMS. agen verkrijgbaar, op zicht, lGAZIJN .75, Meel 6.25, 100 oenzaadmeel 3,60 per ONDSMERK Wzn., PT E KOOP: VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. l'RIJS DER A D VERTE VIT EN li ESI li- EN SCHOOLNIEUWS. Gemengde Berichten. RIJKE KEUZE. ERCEN OP ZOOM. voor )EN en WINKELIERS, in.: ?TEN, WOL, GAREN en TE KANTEN, TULLES, GOR- 1S, TRICOTGOEDEREN, KOU- IETTEN en KLEERMAKERS- OURN1TUREN. :tEN. [Prijscourant gratis. r. L J. P. MAAS. lager. ierlijke temperatuur en het hebben een geduchten invloed helijke lichaam, daar zij het sr maken en slechte bestand- t reservoir er van (de longen) Vandaar dat wij van alle kanten omringd zijn door bronchits, ma, tering, welke alle door nteilbare middelen gereedelijk zen worden, omdat de krachtige an het bloed zuiveren, en alle e bestanddeelen uit het lichaam orden. In geval van slechte duizeligheid, hoofdpijn, gees- hamelijke vermoeidheid werken Pillen als een toovermiddel. rheumatiek en jicht, terwijl - alle vrouwelijke kwalen bij bij zwak of sterk genezen. straat. Middelburg. C 33. 8 en 10 cent per ons. Deli- eschbeschuit, fijn Beschuit, akjes, Bolletjes 10 cent per en ronde Va cents Beschuit Franschbrood, Hartjes, Bo- 2 cent per stuk. Pepermunt es en Chocolaadjes 10 cent, 8 cent, alles per ons. Prijscourant. tegen een HIT, bij J. VAN IR te Wemeldinge. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025.- UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. llNKOMSTElNBELASTliNG EN ERVARING. Nederland mag dien leden der kamer wel dankbaar zijn, die zoo krachtig en juist zich verzet hebben tegenj de voorstellen, der vijf liberalen tot invoering eener rijks-inkom stenbelasting, ten gevolge waarvan dezen zich genoodzaakt hebben gezien hun voor stel in te trekken. In het jaar 1848, tijdens de fransche revolutie, wilden ook daar de liberalen Frankrijk met zoodanige belasting zegenen, maar door de krachtige en welsprekende bestrijding door den staatsman Thiers in zijn boekSur la Propriété (Over den Eigendom) werd deze ramp afgewend. Hij toonde in zijn werk op overtuigende wijs aan dat het begrip van eigendom in 's menschen bestaan vastgeieetd zit, en zelfs }n den onbeschaafdsten toestand, waarin de mensch verkeert, erkend en geëerbiedigd wordtook dat de regeering te machtigen zich een deel der inkomsten van het indi vidu toe te eigenen, inbreuk maakt op dit gewijd recht en tot rechtvaardig verzet aanleiding geeft, hetgeen zich te meer doet gevoelen daar, waar beschaving door chris tenzin het ware vrijheidsgevoel in de harten heeft doen ontkiemen. De wijsgeer Montes quieu merkt dan ook zeer terecht op, dat de staat van beschaving en vrijheidszin van een volk zich in niets sterker afteekent dan in de wijs van belastingheffing. Waar de dwang van het despotisme op de volken drukt, daar vindt men als gevolg hiervan directe belastingen, zooals zich dit doet kennen in de rijken van het Oosten waar 't despotisme het maatschappelijk gebouw samenhoudt en het vrijheidsbeginsel in zijn kiem wordt verstikt. En moet het dan niet onze aandacht trekken dat het liberalisme, onder de leus van vrijheid, in de keus van belasting, ons tot dit standpunt wil terugvoeren I Doet dit niet zien, als door wijlen dr. A. Capadose in zijn werkSur le despotisme (Over de alleenheersching) wordt geleerd, dat het liberalisme een geleidelijke overgang tot het despotisme is Als een leerrijk voorbeeld van het verband tusschen beschaving en belastingheffing geeft ons Thiers in zijn aangehaald werk een beschrijving van een reis die Lodewijk XIV door Frankrijk deed. Hoe hij destijds ge troffen was door de meerdere bloei en wel vaart teRouaan in onderscheiding van andere departementen van Frankrijkeen onder scheid dat hem derwijze trof, dat hij in deze zaak een bepaald onderzoek gelastte; waaruit bleek dat de eenige reden van deze meerdere welvaart te Rouaan daarin bestond, dat elders directe belastingen geheven werden en deze te Rouaan bij wijze van indirecte heffing werden ingevorderd, in overeenstemming met den vrijheidszin der bevolking. Nu zal men misschien hiertegen aanvoeren, dat het beschaafde en vrijheidlievende En geland sedert jaren een incommetax (in komstenbelasting) heft. Ik erken zulks. Tijden' den opstand in Engelsch Indië, die zoovele schatten verslond, werd de regeering genoodzaakt, teneinde 's rijks geldelijken toestand te redden, tot het invoeren van die belasting de toevlucht te nemen, welke sedert dien tijd ook is blijven standhouden. Doch men bedriegt zich zeer indien men daaruit zou afleiden dat deze belasting popultir is geworden. Voortdurend worden klachten er tegen aangeheven. En onder het ministerie Lowe waren het niet minder dan 44 kamers van koophandel die bij den minister op een nieuwe verbetering in deze wijze van heffing zochten aan te dringen om ze minder drukkend te doen zijn waarop de minister antwoordde dat die poging te vergeefs zou zgndat, bij herhaalde wijziging reeds getracht was deze belastingheffing tot de hoogste volko menheid te brengen, doch dat de tegenstand bij de bevolking te zoeken was in den aard dier belasting zelvedat men voor den Staat alsnog deze belasting niet missen kon, maar zich beijveren zou de uitgaven voor den Staat derwijze in te krimpen dat men spoedig de bevolking er van zou kunnen verlossen. Ziedaar het oordeel van het Engelsche volk, na een lange ondervinding, over een incommetax, die in wijs van heffing zooveel mogelijk naar 's volks behoeften geregeld, toch zoodanig drukte, dat de minister die haar regelde overtuigd werd, het volk er zoo spoedig mogelijk van te moeten verlossen. En met zulk een belasting nu zouden de vijf liberale heeren ons land naar hunne meening willen beweldadigd hebben I Moet zulk een daad het liberalisme niet in discrediet brengen en den historiekenner doen aannemen dat er een nauwe verwant schap bestaat tusschen liberalisme en des potisme SAAIJMANS VADER. Br. Schaepman over het conflict. Dr. Schaepman in zijn brochure De Rechterzijde en de persoonlijke Dienst plicht, de mogelijkheid besprekende, dat de Rechterzijde op dit punt uiteenga, waarschuwt aldus „Het ligt voor de hand, dat het ophouden van de samenwerking bjj de stembus niet alleen de keuzen zal betreffen voor ^jde Tweede Kamer, maar ook die voor de Pro vinciale Staten en voor de Gemeenteraden. Gescheiden vrienden, geslagen vijanden. Zal ik ook hier in bijzonderheden afdalen? De kans van Zuid-Holland te winnen gaat verloren. Utrecht en Gelderland keeren tot den „goeden ouden tijd" terug. Twee katholieken, een anti-revolutionair, twee christelijk conservatieven ruimen hun zetels in de Eerste Kamer voor jonge liberalen in. De Gedeputeerde Staten worden zoo spoedig mogelijk weer gezuiverd. Dit alles ligt voor de hand. Een liberaal kabinet treedt op; wat zal het brengen? Het behoeft niets te brengen; z(jn optreden reeds brengt mede, dat voor een lange reeks van jaren, die zeer gewichtige jaren zullen zyn, de geheele regeermacht gelegd wordt in handen van de liberale partij. Het behoeft niets te brengsn en ik voor spel geen progressieve inkomstenbelasting of wat dies meer moge zjjn. Wat mij echter onvermijdelijk schijnt is ditaan het hoofd van de voorwaarden voor bijdragen aan bij zondere scholen zal worden geschreven de verplichte neutraliteit. En met die ééne bijvoeging wordt alles wat wij in den harden schoolstrijd wonnen, eenvoudig teniet gedaan." Verder, schoon hij van den persoonlijken dienstplicht zelf geen voorstander is „Ik meen dat het vraagstuk over den persoonlijken dienstplicht de rechterzfide niet tot verdeeldheid dwingt. Ik geloof ook dat het die rechterzijde niet tot verdeeldheid brengen mag. Integendeel. De taak der rechterzijde is met de schoolwetwijziging nog niet ten einde. Zij heeft nog veel te verrichten. Het is waarlijk niet van belang ontbloot in welke lijn de sociale wetgeving zich zal bewegen, op welke beginselen de be lastingwetten zullen steunen. Maar ook de uitvoering der wetten is regeeringstaak en men zou toch de oogen voorde werkelijkheid moeten sluiten, indien men meende, dat de katholieke kiezers op dit stuk onverschillig kunnen zijn." 18 April '90. Z. M. de kei/er van Duitschland heeft benoemd tot ridder 3e kl. van den Rooden Adelaar, den kap. ter zee F. I. P. M. Mul der, inspecteur van het loodswezen te Vlissingen. De prov. staten van N. Brabant kozen tot lid der Eerste Kamer den lieer W. Merkelbach te Breda. Donderdag vergaderde te Utrecht de Militairen Bond onder voorzitterschap van jhr. v. Wrangel. De president opende de vergaderingde secretaris en de penning meester brachten verslag uitde rekening van dezen laatste, door de heeren luitenant Werners en ds. v. Minnen nagezien, werd goedgekeurd. De altredende bestuursleden C. Geel en jhr. von Wrangel werden her kozen terwijl in plaats van wijlen dhr. J. Wolbers gekozen werd dhr. G. C. Sillem, bankier te Amsterdam. Besloten werd het orgaan van den Bond maandelijks uit te geven en naar een redacteur otn te zien. Mr. S. Le Poole uit Leiden wees op de noodzakelijkheid censuur in te roeren, met het oog op onjuiste uitdrukkingen somwijlen in artikelen voorkomende. Een uitdrukking ten vorigen jare in de Ned. Krijgsman voorkomende had spreker bijzonder geërgerd: De regeering pachter en kwanselaar der cantines. Zulke uitdrukkingen zijn onbe tamelijk, werpen een blaam op de regeering en ondermijnen tegenover onze militairen ha?ir gezag. Dhr. E. R. Boas liet zingen ps. 118 7 en deed verslag van zijn arbeid. Bij de bespreking omtrent de vruchten der Militaire Tehuizen werd door den afgevaardigde J. Donner uit Goes aangedrongen op meer arbeidens in eigen kring. Hij wees op Zeeland waar door deze wijze van proga- geeren 300 leden gewonnen waren, welke mededeelingen met belangstelling werden vernomen. De pres. deed verslag omtrent het militair tehuis te Bataviawaarvan hij een teekening liet zien. De vergadering, die in zeer opgewekte bespreking bijeen geweest was, werd door ds. v. Minnen met dankzegging gesloten. De Bond telt thans 1549 leden en 798 begunstigers. In de Maandag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van Kath. kiesvereenigingen, is de volgende motie van dr. Schaepman met al gemeene stemmen aangenomen «De algemeene Bond van Katholieke kiezersvereenigingen in Nederland «gezien het verslag der staatscommissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 10Juni 1888 no 26, tot voorbereiding derjWettelijke regeling van den militairen dienstplicht: «handhavende zqn aangenomen program luidende:beperkingvande kosten en lasten derdefensiemetdien verstande, datdeverdedigbaar- heid des lands ten volle blijve verzekerd; sis van oordeel, «dat de afschaffing van plaatsvervanging in geen opzicht wenschelijk noch buiten alleruiterste noodzakelijkheid aannemelijk is sdat het voorgestelde stelsel van legervorming en samenstelling der krijgsmacht met lang- dui'igen diensttijd verwerpelijk is. »daf de hoogste volksbelangen zouden worden geschaad, wanneer de grondslagen voor de wettelijke regeling van den dienst plicht en het ontwerp-organisatie van Jhet leger, die de meerderheid der commissie meent te moeten aanbevelen, of door de hooge regeering of door de volksvertegen woordiging tot uitgangspunt van wetgeving werden genomen «besluit van zijne zienswijze mededeeling te doen aan de hooge regeering en aan de vereeniging van katholieke leden der Tweede kamer, onder betuiging van volledig vertrouwen in hun verstandig beleid en gehechtheid aan de ware volksbelangen, enz. «Aan heeren presidenten der Roomsch- katholieke kiezers-vereenigingen in Noord- Brabant instemming te betuigen met de door hen in hun manifest van 13 Maart 1890 aangevoerde redenen tot behoud van het bondgenootschap en tegen den persoon lijken of den algemeenen dienstplicht, en hun dank te zeggen voor de mededeeling der door hen aangenomen motie.» No. 4 van het Homoeopathisch Maand blad bevat in 8 duidelijke opmerkingen «Het onderscheid tusschen allopathie en homoeopathie.» Voorts beknopte aanwijzing voor een verstandige levenswijze (slof): een adres aan Z. M den Koning namens «de Vereeniging tot bevordering der Homoeopa thie in Nederland», (get.) dr. N. A. J. Voor hoeve voorzitter; jhr. mr. J. C. Reijnst secretaris. Voorts eenige mededeelingen en beantwoorden van vragen betreffende be handeling van brandwonden en enkele ge noemde ongesteldheden. Het adres aan den Koning wijst op belangrijke hinderpalen die in ons land de uitoefening der Homoeopathie in den weg staandat volgens vertrouwbare statistieke gegevens in Duitschland alleen het getal tlomoeopathische artsen in 1886 340 dat der veeartsen 64 bedroeg; dat te Berlijn, Cothen, Gotha, Weenen en Leipzig Ho- moeopathische ziekenhuizen zijnin Oos tenrijk zijn 230 tlomoeopathische artsen, waarvan 23 te Weenente Pargs 70 enz. enz.dat terwijl in Amerika reeds in 1875 133 Homoeopathische artsen waren per millioen inwoners in Nederland slechts één Homoeopathische arts per millioen in woners wordt aangetroffen waardoor van de vier Nederlandsche Homoeopathische artsen veel te veel werk gevorderd wordt en hun de tijd tot wetenschappelijke vor ming van anderen geheel ontbreekt Adressanten wijzen op de eenzijdige wet geving die den Homoeopathischen doctoren belet het zelf afleveren van de geneesmid delen welker samenstelling niet meer langs scheikundigen weg is te bepalen. En op art44 der wet tot uitoefening der genees kunde, die een leerstoel voor de Homoeo pathie, immers zoo noodig bij de voort schrijding der wetenschap op dat gebied aan een of meer onzer universiteiten wettigt, Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Brouwershaven door A. Adama te Oude- en Nijehorne. Bedankt voor Kerkwerve door P. Begemar. te Menaldumvoor Enter door D. Bax te Bunnik. Beroepen, te Terneuzen B. Wissing te Niekerk. De gemeenteraad van Oosikapelle heeft de verordening op het heffen van schoolgeld op de openbare school in die gemeente als volgt gewijzigd Onver- mogenden betalen geen schoolgeld, minver mogenden betalen per leerling 15 cent, en meer kinderen uit één gezin 10 centter wijl het bedrag voor de meergegoeden op 30 cent per leerling is vastgesteld en meer leerlingen uit één gezin 20 cent betalen. (N. R. C.) Heinkenszand. Kerkvoogden der Hervormde gemeente alhier hebben de jaarwedde van ds. v. Spankeren met f 100 verhoogd, en alzoo vastgesteld op f 1200 met pastorie en tuin. Goes. De nieuwe gymnastiekvereniging, uit de drie bestaande vereenigingen gevormd, is tot stand gekomen onder den naam «Sparta». De lieer Z. D. v. d. Bilt la Motthe aanvaardde het beschermheerschap. Directeur is dhr. P. v. d. Meulen. Het bestuur be staat uit de heeren W. Kosten, voorz.; A. leClercq ondervoorzitter, I. Wessel secr. A. Arnoldi 2e secretaris en J. J. Bartelse penningm. Te Arnhem kropen Zondag eenige jongens door het raampje in liet privaat eener school. Zij hebben daarna in de schoollokalen deerlijk huis gehouden, door inktkokers te ledigen en al wat hun iq handen kwam te vernielen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1