BIJVOEGSEL. Gemengde Berichten. INGEZONKEN STEKKEN. RECHTSZAKEN. Iemand te Zundert leverde dezer dagen vflf paaschvarkens af die het zeldzame ge wicht van 2228 ponden vertegenwoordigden. Heden viert de heer Lud wig te Utrecht zijn lOOsten verjaardag. De grijsaard ziet en hoort niet best meer, doch verheugt zich overigens in een goede gezondheid en een helder denkvermogen. Dagelijks wan delt hjj in den tuin zijner woning. Een gevangene, die gister te Utrecht per gevangen wagen zou worden overgebracht naar de strafgevangenis, wist bij het over brengen in den wagen zijn geleiders te ontsnappen in de richting van de stad. De vogel is nog niet gesnapt. Een Leidsch kiezer verzoekt op de kiezerslijsten geschrapt te worden, omdat hij «van den noodeloozen last, aan de uitoefening van den kiezersplicht verbonden, ontheven wenseht te worden», B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek. I\iet kwaad voor een boer. Een jong meester in de rechten was lid van een djjkstoel, die voor het overige geheel uit boeren bestond, en liet in de discussiën soms niet onduidelijk blijken, dat hij zich boven hen verheven achtte, ofschoon hij het niet zelden mis had. «Weet ge wel.» zeide hij eens tegen een boer, die hem had aangetoond, dat een zijner voorstellen vol strekt niet uitvoerbaar was, «weet ge wel, dat ik twee academiën bezocht heb en in twee vakken promoveerde?» «Nu ja,» antwoordde de boer, «ik had een kalf, dat de melk van twee koeien kreeg, en hoe meer het zoop, des te grooter kalf werd het. De werkstakingen hebben hier en daar een wreedaardig karakter aangenomen. Onder anderen te Weenen. Daar kwamen Dinsdag op een plein tal van werkstakers samen. De politie werd met steenen begroet. Toen des avonds na het sluiten der fabrieken! de volkshoop in de voorstad nog grooter werd, overrom, elden zij de politie en trok ken plunderend de stad door. Men sloeg de ruiten der winkeliers stuk, verscheurde de boeken in de kantoren, smeet de goederen op straat, drong in de koffiehuizen, lichtte de laden en vernielde rijtuigen en wagens. In sommige kroegen dronk het volk gedeel telijk de brandewijn op de rest stak men in brand en belette de brandweer te blus schén. Tal van lieden hebben door vernieling en diefstal alles verloren. Tien politieagenten en enkele oproermakers werden gekwetst- Men had 't vooral op de Joden gemunt. Vele herbergen preken nu met het opschrift «Christelijke drankwinkel met vergunning». Over de geheele wereld breidt de weik- staking zich uitBordeaux en Chicago, Lubeck en Canada, Parijs en Hamburg leverden hun deel. Ook in ons land blijft het gisten. Sommige menschen in Nederland kregen at en toe brieven van een man die in Spanje in de gevangenis zat met mede- deeling dat er in hun dorp een schat be graven lag, die na toezending van wat geld aan zeker adres door dezen Spanjaard zou wordèn aangewezen. Natuurlijk hoorden zij dan na de toezending van het geld niets meer. Dezer dagen nu zijn de bedrijvers van deze oplichterij gevat. Een Duitscch advocaat deelde den consul te Barcelona mede dat hem ter aanwijzing van den se hat door den onbekende in Spanje om f5000 gevraagd was. De consul seinde hem terug dat hij den oplichter de toezending der f 5000 moest berichten en een valsch wissel afgeven. De list gelukte een geheim po litieagent loerde aan het postkantoor op den oriïvanger van den wissel, en zoo werd deze en de gansche bende in arrest genomen, Het stadje Proplietstown, in Illinois, is door een cycloon verwoest. De meeste inwoners zijn omgekomen. Het feest, dat ter eere van Stanley in het Palais de la Bourse te Brussel ge houden zal worden, zal ook worden bijge woond docr koning Leopold en diens ge malin. Het inwendige van het gebouw wordt zóó ingericht, dat de gasten zich aan den Congo zullen wanen. In het midden der groote zaal zal o. a. een eerepoort op rijzen, geheel samengestelduit olifantstanden, wapenen, kostbare weefsels van den Congo, enz. In Frankrijk zijn proeven genomen met den nieuwen vèrspreker van Roulez. Het toe'tel voldeed zoo goed dat aan elk regiment artillerie er een exemplaar van werd verstrekt. De geheele iurichting is vervat in een kastje, niet grooter dan een gewone patrooiltasch. In dat kastje is een stalen .schijf aan Wier eene zijde een 8chroefmoer van 2 c. M. is aangebracht. Hieraan wordt de spreekbuis geschroefd; Aan de andere zijde der schijf zijn twee draden bevestigd, waarvan de een naar den grond gaat en de andere de verbinding vormt. De heele toestel wordt op den rug gedragen en weegt 2 kilo. Te Parijs heeft men tegenwoordig automatische tooverlantaarns. De kast is evenals andere automatische toestellen, voor zien van een opening voor 't ontvangen van geldstukken. Werpt men er een tiencen- timesluk in, dan valt dit op een plaatje, verbonden met 't einde van een hefboom die daardoor gaat slingeren, deze beweging veroorzaakt een electrische verbinding, die den stroom eener batterij van negen ele menten sluit. Deze stroom ontsteekt een gloeilamp van Swan en brengt een klunen motor van Trouvé in beweging. De gloeilamp verlicht nu het inwendige van den toestel, en de motor brengt een loopwerk op gang, dat achtereenvolgens zeven voorstellingen voorbij de oogen der toeschouwers, die door hel kijkgat zien, laat gaan. Nadat het laatste beeld gepasseerd is, wordt de stroom verbro ken en is de toestel gereed om voor nieuw ingeworpen geld de voorstelling te herhalen. Ouders en Voogden Dunkt U ook niet dat de plaatsen der deugnieten, dat de gevangenissen in ons Land over het algemeen veel beter zijn dan de kazernes Dunkt u ook niet dat zelfs in de gevangenissen het christelijk geloof niet wordt ondermijnd, het zedèlijk leven niet wórdt bedreigd en velerlei Gods lasteringen niet worden uitgebraakt, gelijk dat, helaas 1 in de kazernes en in het leven daaraan verbonden geschiedt Terwijl het zoogenaamde neutrale Onder wijs de deugnieten zou doen uitsterven, bouwde het liberalisme er hier en daar paleizen voor 1 Doch al moest de liefde tot het Vaderland verminderen naarmate het kleurlooze Onderwijs zijne werking deed, liet het de verblijfplaatsen der ver dedigers des Vaderlands, alsmede het leven daaraan verbonden, steeds ellendiger worden. Voor elk nu die dit toestemt en ter harte gaat, volgt er uit, dat het karzerne- en militaire leven veel meer gevaar ople vert voor het Christelijk geloothetzij door het geheel te verliezen of door het niet te belijden en te beleven. En de uitzonderin gen bevestigen hier den regel. Met macht spreuken Hu, zooals «God moet onze kinderen bewaren én bekeeren» heeft then gewis groote en heerlijke waarheden uit gesproken maar de huiveringwekkende bezwaren voor hen verbonden adn het karzerne- en militaire scheepsleven niet opgeheven en Weggenomen. Als ik in plaats van die machtspreuken of liever van die niet goed te pas gebrachte waarheden zeg God wil, dat die bezwarèn opgeheven worden, dat die verblijfplaatsen en het leven aldaar christelijke verbetering onder gaan, spreek ik ontegenzeggelijk n iar den wil en het woord van God. Inderdaad -- kwade gezelschappen en slechte gewoonten en gebruiken bederven goede zeden. Ja, Wat de rnensch, op welk gebied dan ook, zaaien laat, zal hij ook maaien. In het midden van Godloochenaars en spotters gaat men meedoen, of moet men zich ongehoord ergeren. Het zedelijk en geestelijk belang nu staat en gaat volgens Gods Woord, en dies voor ons, boven en voor alles. Ja ook voor en boven de liefde die wij aan het Vaderland verschuldigd zijn- Het is daarom de roeping en de taak der Overheid, die Gods dienaresse is, te zorgen dat geen conflict ontsta tusschen hetgeen wij aan haar en aan het Land, en hetgeen wq aan God en met het oog op de geestelijke e.i eeuwige belangen aan onze geliefde zonen verschuldigd zijn. Thans bestaat dat conflict. Dat is, helaas! niet weg te redeneeren. En het was daarom mij en velen tot eene zeer groote vreugde dat in ons pro gram eerst, let er wel op, eerst van verbetering van het scheeps- en kazerne leven en daarna van het afschaffen van het remplacantenstehel gesproken wordt. Want dat onze antirevolutionaire partij niet die verbetering verwachtte van en begreep m die afschaffing blijkt nteg nzeggelijk bier- uit dat zij beide noemde, en de verbetering van genoemd leven vooraan plaatste. Immers was dat begrepen in het tweede, dan hadden de geleerde heeren, die het program opstelden, de roeping tot verbe tering niét eerst en afzohdëHijk üitgé- sproken. Alleen en tusschen twee haakjes en als omschrijving zou het in dat geval hebben kunnen volgen. »Na verbetering van het scheeps- en kazerneleven, afschaffing» zoo staat er in het program. Eerst ver betering en dan persoonlijke dienstplicht. Ziet, dat is beloofddaarvoor zou de partij ijverenen dat is ook gewenscht en lo gisch en staatkundig, ja ons recht. Dui zendvoudig jammer, dat onze Christelijke Bladen, met de Standaard aan het hoofd, d-e verbetering niet zoo meer op den voor grond stellen en voor alles eischen. Het is, als men onze Bladen leest, of wat eerst staat en dus voor alles zou geëischt wor den, is losgelaten, en of nu de persoonlijke dienstplicht ons de verbetering geven en brengen zal. Hei spijt mij wel, dat door het ook dienstplichtig zijn van de kinderen van onzen hoogen burgerstand en rjjke lui, door rnij, en mij dunkt ook door anderen, de zoo gewenschte verbetering niet kan verwacht worden. Ju, nog wel van de ge bouwen, maar dat het voornaamste, dat het zèdelijk leven en het Christelijk geloof onzer zonen, als ook evengenoemdën die nen, minder gevaar zullen loopen, gêloot ik niet. Eer het tegendeel. Of is het Universiteitsleven, waarin juist de zonen uit den hooger burgerstand en der rijken den toon aangeven, dan zooveel beter en zóóveel minder gevaarlijk voor de kinderen der belijders naar de Sahrift? Aan wat in het program saamgevoegd is en op elkander volgt, moeten wij ons houden. Doen dit de Christelijke historische Bladen en onze Kameileden dan blijven zij zich zeiven gelijk, dan vervullen zij de belofte aan het volk gedaan, en doet dat Ook de Overheid dan geeft zij wat God wil en wat ons naar recht toekomt, ja dan handelt men staatkundig. Staatkundig, dewijl men dan bij hen die het tweede willen, ook het eerste zal gedaan krijgen. Werkt men echter met de liberalen mede om eerst het tweede, den persoonlijken dienstplicht, te verkrijgen, dan zullen zij, vrees ik, ongeloovigen als zij over het al gemeen zijn, ohs teleurstellen als wij aari het eerste, aan de Christelijke levensver betering zijn toegekomen. Het is m. i. de paarden achter dèn wagen spannen; of anders het Christenvolk met een kluitje in het riet sturen. Het tweede zonder het eerste acht ik met het oog op de belangen saamgenomen, maar vooral op de hoogste belangen een middel erger dan de kwaal. Van harte hoop ik daarom, dat het tweede zorider het eerste niet gelukken zal. Zooals het in hét program Staat, is eerst vèrbetering in christeljjkën geest en dan afschaffing van het remplacantenstelsel, is het goed en kunnen wjj het offer, althans zonder gewetensbezwaar aan het dierbaar Vaderland brengen. Ware algémeene dienstplicht niet zoo bezwaarlijk, ik voor mij zou er, indien eerst de verbetering "verkregen was, niet tegen zijn. Dat door algeineenen wapen handel elk en een ieder een goede Trans- vaalsche schutter werd, zou ik nu reeds wenschen. Zou dat bij eene veel betere inrichting van de schutterij niet kunnen Gewis het Vaderland moet verdedigd worden, desnoods door alle man. Doch het gevaar voor de zedelijke, geestelijke en eeuwige belangen bij de oefeningen moet de over heid eerst wegnemen, dat m leten de christenen eischen en daarvoor moeten onze volksvertegenwoordigers trachten te zorgen. En als het geloovig deel der Natie daarop staat en staan blijft, zal het gehoor erlangen. Laten wij wakker zijn en ons aan ons program houden Desnoods door een volks petitionnement of een adresbeweging in het ieven te roepen. Tegen het zedelijk en geestelijk bederven hunner zonen willen gelukkig nog duizenden met ons waken. En dat het noodig is, weet elk en leerden ook mij, hoezeer niet in eigen, maar toch in anderer kinderen, zeer droeve ervaringen. Maar de remplacanten, worden die er door u en hetgeen gij zoudt willen zeg, door hetgeen ons program wil niet aan gewaagd Hierop drieërlei le. Ons program, en ik in overeenstem ming daarmede, wil vóór alles verbetering van het kazerne- en militaire scheepsleven. Het verblijdt mij vóór het afdrukken in dit onderschrift nog te kunnen meedeelen, dat de N. Prov. Gron. Crt. en de Prov. Noord-Ho 11. onder goedkeuring van De Standaard ook weer op de besprokene „verbetering" aandringen. Als deze ver betering nu maar niet van den persoonlijken dienstplicht wordt gewacht. Dus Wégneming van dit bezwaar. Vergeet daarbij niet dat door ons te houden aan ons program juist beide, d. i. de verbetering en de afschaffing, zullen verkregen worden maar dat wij buiten het net en in een slecht tij zullen vis'schen, bijaldien wij de afschaffing in de hand werken zonder eerst de verbetering te hebben verkregen. 2e. Vestig ik er wel de aandacht op, dat het spreekwoord zegt: die te veel be wijst, bewijst niets.» Immers velen zeggen dat het kazerneleven is, zooals liet is, tengevolge van het rem- placantenstelsel. De remplacanten zijn slecht en bederven de troepen, zoo redeneert en beweert men. Aangenomen nu dat dit zoo is; welnu, zeg ik dan op mijne beurt, gij hebt door dat in het midden te brengen zeiven uw bezwaar weerlegd. Want als zij zoo be dorven zijn, waag ik er hen niet aan. Zij toch zijn volgens u bedorven. In den dienst nu kunnen dezulken nog wel wat leeren al was het maar orde en tucht. Uw be zwaar is dus opgeheven, want ik waag er hen niet aan. Ja maar, zegt ge nu zij bederven de anderen. Het zou waar kun nen zijn, antwoord ik, indien het kwaad alleen bij de remplacanten school. Ieder weet dat dit niet zoo is. Imrners de sergeanten en officieren die nooit ;of bijna nooit uit den kring der remplacanten komen, staan (de goeden niet te na gespróken) in het misbruiken van den naam des Heeren, in het spotten met het gebed en met de belijdenis van den Christus Gods, helaas 1 niet ten achter. Verleden week vertelde mij iemand die jaren sergeant geweest is en met ons den Christus belijdt, dat eens een kapitein met de grootste vloeken tot zijne troepen zeide, dat men in dienst hifet vloeken mag. Daarbij komt nog, dat mij deskundigen verzekeren, dat niet de rêtn- plaganten maar de vrijwilligers cvér het algemeen het leger zedelijk bederven. In ieder geval is het de taak der Overheid te zorgen dat onze zonen ook als Christenen iri 's Lands dienst kunnen zqn. En al is het dat ik het remplageéren mede zou willen afgeschaft zien, vpch bewéer ik, dat wij remplaceering hebben in het gehëële rijke leven, dat is, op elk gebied. Verschil in graad is er, dit stem ik toe. Doch hoe dit ook zijik kan mét de afschaffing mee gaan, indien maar de verbetering verkregen is. Ik sta ten dezën met beide voeten op ons program en hoop van ganscher harte, dat allé Christenen, bij name onze Regeering, onze Volksvertegenwoordigers en onze Christelijke Bladen dit ook zullen doën. Ouders én Voogdenhet geldt tfWe geliefde kinderen, wordt daaróm wakker en houdt een oog in 't zeil. Moge deze stem die des roependen in de woestijn Zijn, opdat dén Christus Gods öók de Wég be reid Worde in het militaire- scheeps- en kazerneleven 1 A. LITTOOIJ. Middelburg, 2 April '90. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling A. B., 20 jsmid, Kruinin- gen, tot 3 d. gev. en J. de J., 49 j.arbeider, Wolfaarlsdijk, tot f3 b. s. 3d. h., H. v. K., 20 j., M. v. K., 20 j„ Vlake, J. P. R., 18 j Sehore, landbouwers, J. B., 22 j., schipper, de 3 eeisten ieder 14 d. de 4e 7 d. gev., en I. v. d. V., 21 j., schippers knecht, Oldeboorn, tot 3 d. gev. diefstal: J. D. v. K., 25j.,sjouwerman Middelburg, tot 14 d. gev. oplichting: G. Q., 40j., koopman, Hein- kenszahd, tot 1 m. gev. Allen in de kosten. In zake D. d. R., 43 j., timmerman, Wissenkerke, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Goes, is het appèl te niet gedaan, het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende de geapelleerde vrij gesproken, de kosten te dragen door den staat. Vrijgesproken is J. G. 30 j. schippers knecht Ierseke beklaagd van mishandeling en Mi B. 53 j. vleeschhouwer, Ellewouts- dijk, beklaagd van diefstal. De vrijspraak van het hem bij acte van dagvaarding ten laste gelegde, berust op de navolgênde gronden O. dat ter terechtzitting onder eede is verklaard door J. Bazen en M. v. d. Plasse, rijkskommiezen te Ellewoudsdijk, in over eenstemming met het door hen op den ambtseed opgemaakt, en ter terechtzitting voorgelezen procesverbaal, dat zij nadat dóór den bekl. op 6 Jan. jl. schriftelijk aangifte was gedaan van een zwartbonten os, bestemd om te worden geslacht en waarvan door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5