9 1890. No. 82. Zaterdag 12 April. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT HEN GROOTHEID en VAL. Amsterdam 8 April '90. aatsleeningen. Vorige. 2% 81% 8 »7% 3% 102# 3% 103 31/g 100% W. S ito ito u id. 8S8 12-81 een. i.-Juli '53-84 1888 e '98-'15 '54 )0 100 Lat 500 -69 p. Sch. Jbl. C. 4% 6 4 5 '83 41/2 4% 7» Stedelyke Leeningen. ii 3i/2 100% 100% 16 31/2 100% 100% tanciëele Ondernemingen. A and. 0 It Pdbr. dito ld. 'db. iito «1. Aand. b. Ido" A. and Wig. and. bl. 124 161% 100% 101 54 124 151 41/2 101% 4 100% 2 511/2 41/2101 4 100% 64 41/2101 4 101 31/2 99% 41/2 1015 5 102% 106% 101 101% 4 IOII/2 H91/2 4i/a - 9% - 1% - 2% Ad. - and. ito 'andbr. dito M. Obl. 247 40 41/2 102 40 247 3 5 41/3 7 45 81% 971/3 94 9% 931/3 wegleeningen. vr. Aand. 155% Oblig. 3 97 d. 84% d. 5 108 D 3 58% 58% A. 111% 109 liau. f 121 6 IOOI/2 A. 5 119% 119% d. 3 ®2% 62% 5 97% 4% 94% 95 5 103 103 5 lOU/s 5 1021/2 102% 3 73% 733/g d 5 69% 687/, Iblig. 4 87% 88% 7. C.v.O. 5 18% 17% ,c 31% 31% Oblig. 6 110% 5 106% - v. O. 6 102% 102 6 79 Obl. 5 98 dito 7 120 v. A. 33% 34% nd. 113% ud 4 1003/4 A. 84% nd. 6 5% 7 113 113 Ad. 6 73% 24% 24% Ad. - 62 »1 C. v. A. B 106% 106% 111% Oblig. 7 110% 110% v. obl. 6 112 112% 6 62% 61% bi. 110% 110% 5 1021/2 maatschappijen. 1. 179 e- 4 102 to alig. ind. lig. 41/2 IOOI/3 !-Leeningen, t J00 109% V 100 21/2 fr. 100 v 100 2 ">0 113 100 150 100 156 Z. R. 100 1521/a 100 142 fr. 100 48% 400 17% 90 1091/2 1051/a 88I/2 88I/2 881/2 158 1451/2 elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025.' UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het Paarden-Stamboek. Meermalen bleek, dat het doel en de werking van de Afdeeling Zeeland der Ver- eenigiag het «Nederlandsch Paarden-Stam boek» niet altijd goed werd begrepen en men zich van hare keuringen eene ver keerde voorstelling maakt en wel in verband met hetgeen door de commissie ter aan moediging en ter bevordering van de ver betering der Paardenfokkerij in Zeeland wordt verricht. Ten einde omtrent het een en ander meer licht te verspreiden, tot vermijding van verkeerde opvattingen en om de aangiften voor de April-keuringen in de hand te werken, verzoekt het Be stuur uwe aandacht voor onderstaand schrijven. Wil men een paard fokken, dat aan bepaalde eischen zal voldoen, dan dient men allereerst nauwkeurig de eigenschap pen van de ouders te kennen, alsmede die tan de voorouders, want deze worden, zooals in de praktijk door eenvou dige waarneming bekend is, op het veulen overgebracht. Het jong zal in meer ol mindere mate aarden naar vader en moeder, maar tevens ook hoedanigheden toonen, die bij vorige geslachten voorkwamen. Het Paarden-Stamboek nu is het besle voor iederen paardenfokker om zich omtrent de eigenschappen op de hoogte te stellen. Dit boek, dat in druk uitgegeven en voor deze afdeeling aan de leden gratis wordt uitgereikt, bevat als het ware een verzame ling van de beste hengsten en merriën, met vermelding van ouderdom, kleur, ras, enz., en van naam en woonplaats van den eigenaar. Mist men nu zelf de meest geschikte fokdieren tot bereiking van een bepaald fokdoel, hetzij dat dit zal gericht zijn op den handel of eigen gebruik, dan kan men door het Stamboek ter hand te nemen, nagaan waar deze te vinden zjjn, en wordt zelfs door de beschrijving eene belangrijke vingerwijzing gegeven omtrent de hoedanig heid van het paard, waarme le men fokken wil. Want reeds geeft de inschrijving toch de zekerheid, dat het bedoelde paard vrjj is van ingrijpende, voor de fokkerij 43 FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Keeren wij thans tot Oostenrijk terug. De aartshertog Johan had in Italië aan vankelijk eenige voordeelen behaald op de Franschen onder Eugenius de Beauharnais, den stiefzoon des Keizers. Deze was hier over niet weinig verlegen. Hij durfde zijn vader niet veel schrijven daarom schreef hij alleen deze woorden »Vader, ik heb uwe toegeeflijkheid van noode. Uwe be risping vreezende als ik terugdeinsde, heb ik den veldslag aangenomen en verloren.» In een niet zeer malsch schrijven verweet Napoleon hem hierop zjjn jeugd en oner varenheid en dreigde hem het commando te zullen ontnemen. Gelukkig behoefde het zoo ver niet te komenwant, door zqns broeders nederlagen daartoe genoopt, moest de aartshertog naar Oostenrijk terug keeren, waardoor Eugenius zich met zijn italiaansche armée bij het leger van zijn schoonvader kon aansluiten. Reeds vroeger zeiden wij dat aartshertog Férdinand naar Polen getrokken was. Hij behaalde daar enkele overwinningen, bezette Warschau en zond toen een oproeping aan de Pruisen, om het zwaard tegen den alge- meenen vijand aan te gorden. Het prui- sische volk had gaarne naar de wapenen gegrepen; doch de koning durfde niet; en het bleef bij een dienstneming van enkele duizenden. De pruisische majoor von Schill snelde op eigen gezag te wapen, riep zjjn landgenooten op tot den strijd en verzamel de op die wjjzg een legertje van vijfduizend hoogstgevaarlijke en overerfelijke gebreken; uit dat oogpnnt is het Stamboek als het ware onze raadsman, die ons bij gebrek aan de noodige kennis zeer welkom moet zjjn. Den eigenaars wordt daartoe nog meer gelegenheid verschaft. De eigenaars kunnen op aanvrage inzage nemen van het inge vulde keuringsformulier waarin de jury meer breedvoerig hare bevinding bij het onderzoek heeft omschreven. Hieruit zal hun dan ook overtuigend kunnen blijken, op welken grond het paard onvoorwaarde lijk voor de fokkerij werd afgekeurd, en net ook derhalve niet geschikt was om in het stamboek fe worden opgenomen. Vooral moet in het oog gehouden worden, dat het Stamboek in de toekomst alle in lichtingen omtrent de afstamming van paarden zal verschaffen. Dit is van des te meer beteekenis, aangezien men erdoor kan bewijzen, dat een paard de afstammeling is van den een of ander bekenden, eertijds ingeschreven, uitstekenden hengst of mer rie, of uit een zeer goede familie afkomstig is ja, men zal er zelfs door in staat zijn den stamboom van het bewuste paard op te geven. Daardoor komen we gevoegelijk op de voordeelen, die het Stamboek in den handel aanbiedt. Wordt n.l. een paard ten verkoop aangeboden, dat blijkens het Stamboek van eene uitmuntende afstamming is, dan zal dit punt ten zeerste tot het verkrijgen van een hoogen prijs medewerken. Komt een handelaar in eene streek, waar hij totaal vreemd is, dan wijst het Stamboek hem als het ware den weg naar de fokkers, die hem de verlangde paarden kunnen toonen. Deze voordeelen zullen dan vooral genoten worden, wanneer het Stamboek belangrijke uitbreiding heeft, en daardoor meer onder de aandacht van een ieder zal komen. Een ruime inschrijving van paarden is daartoe hoogst wenschelijk, hetgeen in de hand zal gewerkt worden door een groot ledental. Wij noodigen dientengevolge alle belangstellenden uit, lid te worden van onze Vereenigingmen zal daardoor het bestuur in zijne pogingen steunen en han- man, waarmeê hij zich binnen Straalsund ophield. De Hollandsche en Deensche troe pen daartoe aangewezen, veroverden echter de stad en Schill sneuvelde. Intusschen was ook in Tyrol de opstand tegen de Franschen uitgebroken. De her bergier en schoolmeester Andreas Hofer en zijne vrienden waren de leiders er van, en onderhielden betrekkingen met hun oude vaderland, Oostenrijk, dat hun zijne hulp ha<l toegezegd. Aanvankelijk liep alles naar wensch. In het geheel werden 8000 Fran- sche en Beijersche soldaten gevangen ge- noroen. Na de bevrijding van het Noorden trok Hofer naar het Zuiden en versloeg de Franschen. Nog na de overgave van Weenen, waardoor hel uitzicht op hulp van Oostenrijk hun ontviel, verliet hen de moed en de zegen der overwinning niet. Op den berg Isel versloegen Hofer en Speckbacker in twee gevechten de Beijer- schen, die in wanorde vluchten moesten. Doch na de nederlaag der Oostenrijkers ontzonk aan het anders zoo krachtige berg volk de moed. Het verraad sloop in de gelederen. Hofers vertrouwdste vriend, de priester Douay, bracht Hofers plannen aan Lelèvre over. Deze, nog nauwelijks hersteld van de nederlaag hem in een tweede ge vecht op den Isel toegebracht, haastte zich daarvan gebruik te maken. Hofer werd gevat en onder den invloed van een be dreiging uit Milaan doodgeschoten. Met Hofer daalde een van Tyrols fierste zonen ten grave. Ook het bloed van dezen edelen vaderlander zal in den Dag der dagen tegen Napoleon Bonaparte getuigen. delen in zijn eigen belang, alsmede van de paardenfokkerij in het algemeen. Ten slotte nog een enkel woord omtrent de keuringen in het bijzonder. Wil men aan de keuring deelnemen, dan vraagt men zich af, heb ik daartoe geschikte paarden Het verschijnsel doet zich dan voor, dat, afgezien van werkelijke gebreken, men het paard niet op de keu ring biengt, uithoofde van allerlei bezwaren, die voornamelijk voortvloeien uit eene ver warring van de keuring voor het Stamboek en de provinciale keuring. Deze laatste toch wordtin een anderen geeest gehouden want het geldt bij haar de uitreiking van prijzen die door de jZeeuwscfie Landbouw- Maatschappij voor de beste fokdieren be schikbaar zijn gesteld met het oog op ze kere voorschriften en behoeften, die tot verbetering van de paardenfokkerij in deze provincie kunnen leiden. De provinciale keuringscommissie moet derhalve bij de beoordeeling vergelijkenderwijs te werk gaan, wil zij met alle billijkheden kunnen bepa len, welke paarden eene bekroning verdie nen. Voor de keuring voor het Stamboek heeft de jury bestaande uit 3 leden, be noemd buiten de provincie, met geen toeken ning van prijzen te maken, maar onderzoekt eenvoudig of het ter beoordeeling aange boden paard voldoet aan de bepaalde eischen, waardoor het dier voor de fokkerij waarde heeft en een plaats in het Stamboek ver dient in te nemen. Zoo ja dan heeft in schrijving plaats, onverschillig of het paard in kwestie bij de anderen ver ten achteren stond. Neemt men dus in aanmerking iat elk paard geheel afzonderlek, d. i. geheel onafhankelijk van de overige aan wezige exemplaren wordt beoordeeld, dat men voorts niet aan leeftjjd gebonden is, voor zoover het dier volwassen is, en men er dan goed over oordeelen kan. (Aan te raden is te wachten tot dat het dier vol wassen is, en men er feitelijk goed over oordeelen kan.) Dat zoowel lichte als zware paarden, kortom van allerlei slag, aange- uomen kunnen worden, dan zal men moeten erkennen, dat menig landbouwer allicht paarden op stal heeftdie hij met De oorlog met Oostenrijk liep ten einde. Keizer Frans verzocht om een wa penstilstand, die den 12 October te Znaim geteekend werd. Oostenrijk verloor wederom een derde zijner landen en Tyrol, dat lafhartig door zijn wettigen heer losgelaten, in on willige slavernij terugviel. Twee dagen later kwam de vrede te Schönbrün tot stand. XXXV. MOORDAANSLAGEN. Op een dezer dagen hield Napoleon een wapenschouwing over zijne troepen; een daad te tergender, dewijl zij gepleegd werd in het land van den overwennenne, in de schaduw van Oostenrijks beleedigde hoofdstad. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Eer. jongmensch stelde zich ten tolk der algemeene verontwaardiging. Onder het voorgeven, dat hij den Keizer een verzoek schrift had te overhandigen, drong hij door de menigte heendoch wekte argwaan door zijne opgewondenheid. Een der officie ren bespeurde een mes onder zijn mantel. Op hetzelfde oogenblik was hij gegrepen en voor den Keizer gebracht. Zijn naam was Stapf, zijn vader was predikant, en hij zelf was hier gekomen om den Keizer te dooden. Dit erkende hij met een on verschrokkenheid, een betere zaak waardig. Waarom wildet gij dit doen?» vroeg Napoleon. »Om de wereld, en inzonderheid Duitsch- land van U te verlossen», was het kloek moedige antwoord. sMaar dan hadt gij den Keizer van eenige verwachting op een goeden uitslag op de keuring za! kunnen brengen. Men laat zich soms nog afschrikken ingeval het paard op dat tijdstip juist mager of veulen- dragend is, en het uiterlijk minder gunstig is. Men denkt dan minder kans te hebben eenig succes te behalen. Dit idéé is onge grond, want de jury laat zich bij de beoor deeling door geen der toestanden afleiden; zij zal daarentegen bij een vet paard des te scherper toezien, teneinde geen fout over liet hoofd te zien, die door bedekking met vleesch en vet niet zoo dadelijk in het oog viel. Wij willen met deze uitweiding hesluiten in de hoop dat het doel en de werking van onze Vereeniging velen duidelijker zal geworden zijn en de leden zal doen beslui ten hunne goede paarden bij de Aprilkeuring aan te bieden. De aanvragen om inschrijving zullen nog steeds worden aangenomen, en ons tot be wijs strekken, dat dit schrijven u heeft doordrongen van de noodzakelijkheid, dat onze Vereeniging dan alleen kan bloeien en voor de praktijk gunstige resultaten zal afwerpen, wanneer de leden hunne belangstelling en medewerking daartoe willen verleenen door lo. hunne vrienden of kennissen op te wekken lid te worden en 2o. door trouw hunne paarden aan de keuringen deel te doen nemen. Namens het Bestuur, I. G. J. VAN DEN BOSCH, Secretaris. 7 De liberale partij in België. Alles hangt ervan at, of de bij de laatste Brusselsche verkiezingen gesloten overeen komst tusschen doctrinairen en radicalen ook bij den aanstaanden strijd om de stembus stand zal houden, doch al gebeurt dit, zoo bljjft deze eendracht der liberale fractiën toch steeds de kunstig gelijmde vaas, welke bij den eersten den besten stoot weder in stukken valt, en deze stoot zal ongetwijfeld niet lang op zich laten wachten, wanneer de liberale partij opnieuw aan de oppervlakte komt. Midd. Crt. Wij voegen hieraan de vraag toeZou Oostenrijk moeten doodendie heeft den oorlog gezocht.» »Neen, gij», hernam de ander, »gij ver trapt mijn vaderland.» »En indien ik u nu eens vrij loopen liet, zoudt gij dan uw misdadig plan laten varen?» vroeg de Keizer. «Ja», gernam de jongeling, «als gij mijn land met rust liet, anders niet.» Napoleon had medelijden met den jongen, en gaf last dat men naar zijn geestver mogens zou onderzoek doen. De uitslag wasdat hij volkomen gezond bevonden werd. Om een afschrikkend voorbeeld te geven, gaf Napoleon bevel dat de knaap moest doodgeschoten worden. En zoogeschi- het. Van toen af begon Napoleon te begrijpen, dat het nu niet meer om de Fransche revolutie, maar om hem zeiven te doen was. De strijd tegen de omwenteling be gon te ontaarden in een strijd tegen zijn persoon. Hij, «het Beest uit den Afgrond». En zoo was het ook. De politie had handen vol werks om de uitingen van woede en wrok tegen den overweldiger op te vangen en te rapporteerer.. Zelfs in het leger sloop de Judas. De generaal Oudet en zijn vrienden zonnen op plannen om hem van kant te maken. Doch het werd ontdekten in den slag bij Wagram sneuvelde Oudet, waarschijnlijk door een Franschen kogel getroffen. Nog andere moordaanslagen werden be proefd of voorbereid doch aan alle deze ontkwam hij. «Mij is de wrake, zegt de Heere, ik zal het vergelden!» Word,t vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1