1890. No. 81. Donderdag 10 April. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'RÜIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1EN s RAAR. Amerikaansche Brieven. x. E elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersf 0..025.' UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het kan in sommige Vereenigingen raar toegaan. Zoo bestaat er in ons land een Hollandsche Bond van Roomsch Katholieke kiesvereenigingeneen bond die vele leden telt en een bestuur gekozen heeft, uit zeven personen bestaande, die in |verschil- lende plaatsen van ons land wonen en naar luid van een artikel in het reglement aan anderen een doorloopende volmacht kunnen geven, om voor hen besluiten te nemen indien zjj in een mogelijk te beleggen bestuursvergadering niet kunnen tegen woordig zijn. De door hen gemachtigden teekenen dan hun naam met bq voeging der letters p. p. (per 'procuratie, dat is zooveel als gevolmachtigde). Nu heeft de .voorzitter van dien Bond, het kamerlid Bahlmann, dezer dagen een manifest de wereld ingezonden, geteekend door hem en zijn schaduw, den heer Op de|laak in welk manifest aan de antirevolutionairen het samengaan werd opgezegd, wanneer zjj niet waren voor de handhaving der rem- plap inten bij de militie. Genoemde twee bestuursleden hadden onder dit manifest de namen geschreven van al de bestuursleden, maar die nergens van afwisten. Later echter kwam eene verklaring in van het Bestuur van den Bond, dat zjj er toch wel /an wisten. Alleen kwamen er onder de namen twee voor van lieden, die geen be stuursleden waren doch als zoogenaamde geprocureerden geteekend hadden. Inmiddels vergaderde de Goesche Roomsch Katholieke kiesvereeniging, door een R. K. blad terecht genoemd een slapende ver- eeniging, die slechts hoogstens een tiental werkende leden telt, en zoo zij een enkele maal van zich hooren deed, dit deed per advertentie in het liberale plaatselijke blad. Deze R. K. kiesvereeniging nu maakte een motie openbaar, die wat stijl en in kleeding betreft, op ons den indruk maakte van niet door een harer leden te zjjn ge steld, zeer waarschijnlijk al evenmin als de bekende brief aan mr. Keuchenius. Daar. echter deze zaak ons geen belang inboezemde, lieten wjj 'tzoo. De R. K. pers zelve zou het noodige licht wel doen opgaan. Onze veronderstelling bleek juist te zijn; want zie, dezer dagen kwam het R. K. blad De Grmdwet ons ongevraagd het raadsel oplossen. De motie van de Goesche Kiesvereeniging, door negen, hoogstens tien aanwezigen aangenomen, was opgesteld, nota bene door een bestuurslid p. p. van bovengenoemden Bond, die darrtoe opzettelijk uit Amsterdam te Goes was overgekomen. Eene rare geschiedenis die echter nog raarder (of naarder?) wordt door de leugens, waarvan zij is vergezeld geweest. Verbeeld u zegt De Grondwet 7 Maart lazen wij de verklaring zoogenaamd van het bestuur van den Bond, 8 Maart. De heer Raaymakers, bestuurslid, zegtZij is niet van het Bestuur van den Bond 8 Maart 's avonds. De Goesche motie wordt aangenomen, waardoor èn de maker èn de bode (Eigenraam p.p.) bevestigen: ze is wel van den Bond. 22 Maart. Het geheele bestuur, met den heer Eygenraam p. p. zeggen Ze is niet van den Bond. Foei wat een geknoei 1 voegt het R. C. blad er bij. En het meest lachverwekkende is wel dat het bestuurslid van den Bond, zelf de motie der Goesche Kiesvereeniging maken de, zichzelven in die motie een pluimpje geeft voor zijne waakzaamheid in zake den persoonlijken dienstplicht. Het blad laat de ooljjke Goesche kies vereeniging, die zich even wakker maken liet om met zich te laten sollen, verder met rust.Zij slape weer in I Maar de heer en, die openlijk onwaarheid zeiden, de man die de motie stelde en ze, althans in zijn hoofd, naar Goes bracht, hoe zullen zij deze zonde goed praten? En op die wijze komt men er onge vraagd achter wat er aan is van het praatje dat de massa der roomsch-katholieken voor de plaatsvervanging is. Reeds deden zich verscheidenerie stemmen hooren, die 't te gendeel bewezen. En de moties der R. K. Kiesvereenigingen te Zutfen, Utrecht, Breu- kelen, Hulst, Haarlem en Den Haag die hunne afkeuring uitspraken over dit ontijdig werpen van den Parisappel; en de regeling van dit waagstuk aan regeering en kamerleden willen overlaten, zeggen genoeg dat de persoonlijke dienstplichtbeweging verre van algemeen is. De Roomsch-katholieke kerk heeft een eenheid en daardoor een invloed die eerbied afdwingt; de Roomsch-Katholieke staats partij in hare tweeheid, bijna zouden wij zeggen in hare blindheid en onnoozelheid wekt den lachlust op van vriend en tegen stander. Het jammerste van de geheele zaak is, dat op die wijze regeeren onmoge lijk, dat de liberale partij weer toongeefster, en de anti-liberale meerderheid dupe van de historie wordt. Het kamerlid Bahlmann is in vele op zichten een wakker man, doch in zake den persoonlijken dienstplicht is hij de onbe trouwbaarste gids, dien de roomsch-katho lieken zich kiezen konden. Bij de gewich tigste stemmingen steunt h(j de liberalen. De liberalen in de tweede kamer zullen dit het beste weten. Ieder «verdeelt en lieersclit» in onze da gen op z(jn wijze. V Ons Hooger Onderwijs. Volgens het Verslag van het onderwijs in Nederland zijn aan onze Rijksuniversi teiten 1691 studenten ingeschreven, en wel te Leiden 744, te Utrecht 564, te Groningen 383. Onder dezen studeeren er 211 in de godgeleerdheid, waarvan Utrecht alleen 120, 360 in de rechtsgeleerdheid, waarvan in Leiden 254, 814 in de geneeskunde en de overige in de andere vakken. Aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam waren 727 studenten inge schreven, waarvan niet minder dan 445 in de geneeskunde. Voor het Hooger OnJer- wijs zijn in Leiden 48 professoren en 4 lectoren, in Utrecht 36 professoren en 4 lectoren, in Groningen 33 professoren en 1 lector, in Amsterdam 48 professoren en 2 lectoren, in t geheel dus 174 onderwijzers. Het zuiver bedrag der uitgaven voor het R(jk beliep in het vorige jaar anderhalf millioen, waarvan Leiden alleen 6 ton. Elke student kostte dus aan het Rijk 830 gulden, (per jaar). Het aantal gymnasia bedroeg 35; dat der leeraren, daaraan werkzaam 425, dat der leerlingen en toehoorders 2486. Het zuiver bedrag der uitgaven bedroeg onge veer vier en een halve ton, zoodat op eiken leerling gemi Ideld ongeveer 140 gulden werd toegelegd. Het hoogste schoolgeld dat op de gym nasia geheven wordt, bedraagt 100 gulden. Kampen heft slechts 30 gulden, dit is het laagste bedrag. Amsterdam int in 't geheel het meeste schoolgeld, n.l. 31000 gulden. Middelburg even 4000 gulden. Dit laatste gymnasium kost aan de gemeente zuiver ruim 8000 gulden. Uit een vergelijkende tabel blijkt, dat ons Hooger Onderwijs in 1888 ongeveer zeven ton meer kostte dan tien jaar geleden. Ons Middelbaar onderwijs. In 't geheel bestaan er in ons land 37 burgeravondscholen en daarmede gelijk gestelde inrichtingen. Zij telden in 1888 ruim vier duizend ieerlingen. Het aantal leerlingen bedroeg 411. Het school geld bedroeg nagenoeg 6000 gulden, dus I gemiddeld een daalder per leerling. De kosten beliepen ruim één en een kwart ton aan personeel en materieeldus ge middeld 31 gulden per leerling. Het aantal Hoogere burgerscholen bedraagt 61, waaronder een Katholieke en wel te Rolduc. Het hoogste schoolgeld daarop wordtgeheven te 's Gravenhage tot een bedrag van 100 gulden. Het laagste te Enkhuizen en wel 20 tot 30 gulden. In 't geheel worden ze bezocht door 5256 leer lingen, het onderwijs werd gegeven door 731 leeraren. Het zuiver bedrag der Rijks uitgaven voor het Middelbaar Onderwijs bedroeg in 1888 ruim één millioen. Y Aan de miliciens, lichting 1890. Weldra zult gjj voor een korten tijd de ouderlijke woning verlaten, om te Middel burg of elders in de kazerne uw dienst plicht te gaan vervullen. Voorzoover een christelijke historische opvoeding uw deel was, zij het u gegeven Hem dien gij met den mond belijden leer- det, metterdaad getrouw te zijn. Moge uw wandel in de kazerne van dien aard zijn, dat velen voor den dienst van Koning Jezus gewonnen worden, en dat menige tegenstander van den persoon lijken dienstplicht in een voorstander worde verkeerd. Mogen wij u nog één raad geven? Denkt er aan, zoo gij evenals wij tegen tien vaccinedwang, mogelijk wel tegen de vaccine zelve zjjt, dat gij u dan ook in de kazerne of liever in het hospitaal of de in firmerie niet behoeft te kten inenten. Niemand mag gedwongen worden. Reeds in 1882 schreef de minister aan de korpskommandanten en onder de regeering van minister Bergansius is deze bepaling nog van kracht: Miliciens bij wie gemoedsbezwaren of an dere voor hen overwegende redenen be staan, om zich niet aan vaceinatie of re- vaccinatie te onderwerpen, mogen niet wer den gestraft, of op eenige andere wijze worden bemoeilijkt." Onthoudt dit en zegt het ook aan uwe makkers. Kalamazoo, 18 Maart '90. Geachte Vriend l Aangezien ik in mijn vorigen u iets be richt heb aangaande eenige prijzen van levensbehoeften, enz. wil ik u thans iets medfcdeelen betreffende het zedelijk leven in het algemeen. Meermalen heb ik op gemerkt, dat men in Nederland wel eens wat eenzijdig ingelicht wordt aangaande de zedelijke beschaving in Amerika, als zou die verre achterstaan bij de maatschappe lijke beschaving, 't Is waar, er heerschen ook in Amerika nationale ondeugden en misbruiken, doch men moet rekening houden lo. dat de bevolking hier is samengesteld uit alle denkbare natiën van den aardbodem. 2o. Dat die bevolking een getal van onge veer 65 ir iljoenen uitmaakt, en 3o dat die bevolking over eene oppervlakte van 3,605,000 vierkante Engelsche mijlen ver spreid i«. Men komt tot de berekening dat er 44 acres grond voor ieder persoon is. Er zijn dus nog ontzaglijke groote vlakten, die maar weinig bevolkt zijn, en waar dus wetgeving en onderwijs niet den gewenschten invloed kunnen uitoefenen. In groote en kleine steden wordt er met groote nauwkeurigheid in alle mogelijke vakken van hooger- en lager onderwijs voorzien. Het moet gezegd worden dat het Gouvernement er met nadruk werk van maakt. Op het piatte- en minder be volkte land treft men meestal op elke 4 of 5 vierkante mijlen eene schpol aan, en van elke belastbare akker grond moet een deel belasting geheven worden waaruit de kosten voor school en onderwijzer moeten worden gevonden. Menigmaal zijn zulke schooldistricten arm, en kan me» dus slechts eenige maanden in het jaar een onderwijzer betalen, zoodat zulk een schoolgebouw menigmaal 4 tot 6 maanden in het jaar ledig staat. Het onderwijs op zulke scholen moet dus onvolledig zijn, en niet alle kin deren worden dan behoorlijk ontwikkeld. Op kerkelijk gebied wordt er over het geheele land merkwaardig geijverd. Vooral Methodisten maken zich verdienstelijk in het bouwen van kerken, en vooral zij hebben altijd hulpfondsen, teneinde arme streken zooveel mogelijk kosteloos het Woord Gods te brengen. Zijn er geen kerken, dan worden scholen ter leen af gestaan voor godsdienstige samenk imsteu, en er worden altoos bereidwillige predi kanten genoeg gevonden. Positieve godsdienst wordt hier meer gewaardeerd dan in Nederland, wordt die gevonden bij hooggeplaatste regeeringsper- sonen, of bij rijse fabrikanten, zoo worden zij er te meer om geacht. Godsdienst wordt dikwijls voorgestaan in politieke nieuwsbladen, en zelden bespot. Het ge kibbel tusschen godsdienstige richtingen is hier op verre na zoo algemeen niet als ik het vroeger in Nederland aantrof. Sommigen meenen reden te hebben om te moeten klagen wegens het misbruik van sterken drank, en het is waar dat vele Hollanders er zich aan schuldig maken. Doch uit statistieke opgaven blijkt dat het verbruik van bier en sterken drank per hoofd van jaar tot jaar afneemt. Zij die voor de afschaffing van sterken drank ijveren, raden ook met den zelfden ijver het gebruik van tabak af. Huizen van ontucht bestaan helaas ook in dit land, doch tegen de uitdrukkelijke wetten van het Gouvernement. Soms worden ze door de vingers gezien, maar ook dikwijls uitgeroeid, al naar mate de plaatselijke regeering er werk van maakt. In vele plaatsen is het voor het vrouwelijk geslacht 's avonds na 10 ure verboden zonder geleide over straat te gaan. In volkrijke steden, zooals New-York, Boston, Chicago, enz. hoort, men gedurig van moord, zelfmoord, roof, dieverij en vechterijen, doch men komt meer en meer tot de overtuiging dat de sterke drank de voornaamste aanleiding geeft. In plaatsen waar het verkoopen van sterken drank verboden is, erkent men dat de politie bijna niets te doeD heeft. Er zijn thans eenige staten waar de sterke drank niet anders dan door apothekers mag verkocht worden, en doordien dat voorbeeld navolging zoekt, tracht men ook in andere staten door aan wending van het algemeen stemrecht het zelfde te bereiken. Ik zou u dienaangaande nog veel kunnen mededeelen, doch mijn bestek is wat beperkt, en het brievenport naar het buitenland is, het gewicht der brieven in aanmerking genomen, vijfmaal zoo hoog als hier in het binnenland. Hopende dat een en ander u voldoening zal geven, ben ik als altijd geheel de uwe. W. 9 April 1890. Veemarkt te Kortgene Vrijdag 18 April. Z, M. benoemde tot griffier bij het kantongerecht te Zierikzee jhr. rnr. W. A. de Jonge, thans substituut officier bij de arr. rechtbank te Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September e. k. bij de rijkskweek scholen voor onderwijzers te Middelburg, 's Hertogenbosch, Haarlem, Deventer, Gro ningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zij moeien zélf in de kosten van huisvesting en verpleging voor zien. Onderwijs, boeken en leermiddelen worden hun van Rijkswege kosteloos ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1