e Aardappelen. Lelde. 31 D' IEN-VLAKE. 1890. No. 80. Zaterdag 5 April. Vierde Jaargang. II PGA YE KERSKNECHT, f6,25, Katoen- 8,50, L. J. P. MAAS, Middelburg. te huur: nkelhuis, RSEKE Inschrijving 'EIDE, e t e i) Lotdienst L 9,-f 10,-, 11.-4-, VERSCHIJ NT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVKRTILMIEN Wegens 2en Paaschdag ver schijnt Maandag geen no. van ons blad. gd van J. D. aan den boekh. a n d a m. een ren franco onder letter ezer courant. 3SELAAR op de hof- lagtekerke. 145, te bevragen bij OOSSEN, Goes. ERTENTIËN en H voor «De Zeeuw» len boekhandelaar VOGEL, st en heeft men geen bngeveer lende in de gemeente tiende de erven van ICABOORT, in leven ttinge. |omen en inschrijvings voor of ep 10 April an den Deurwaarder ILIJKS Ie vm.6 en 9. nam. 3. u 17.25, nm. 1, en 5,7 u. \dienst. p: vm. 7,15, nm. 1.15u. niddellijk na aankomst en 6 a 7 u. nam. In en naar het Spoor- l'ijdeD. ning van oponthoud leizigers van HANS- IE en omgekeerd kos- loerd worden, pchcn Middelburg en ttgen eende plaatsen. f0,8,-f,9,20,10, -f jnm. 1,40, 2,30-J-, 3,30 [30, 3,30f, 4,30,6,— |izen aan waarbij aan wordt aangelegd, hggen aan de Keersluis u. m. u. m. u. m. 12,25 3,45 6,30 12,55 4,15 7,— |dag, Woensd. en Zat. 7,30 2,20 6,30 |0 7,50 2,40 6,50 10,30 |0 6,— 12^30 4;i0 6,20 12,50 4,50 U ff. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.026.' UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. tamiliehaat. In het bestuur eener vere ïniging of welke huishouding ook, is samenwerking on mogelijk wanneer gelijkheid van karakter bestaat. Twee even heerschzuchtigen, twee in gelijke mate van opvliegenden of voor- uitstrevenden, zellzuchtigen, of wankel- moedigen aard, zullen ter bereiking van eenzelfde levensdoel niet kunnen samen werken. Twee aan elkaar/ na verwante partijen, die één doel beoogen, nameljjk uitwissching der grenslijnen van de ver schillende standen ontkerstening der natie en beperking van het koninklijk gezag, twee zoodanige naast elkander werkende en wederzijds concurreerende par lij en zullen elkander op den duur niet kunnen uitstaan; en de leiders, zoo zjj geen van beiden heilige boontjes zijn, zullen waar 't kan elkander in 't haar zitten. 'tls zoo pot zoo pollepel. A haat B en B haat A. Zie het aan de leiders der werklieden Heldt van het algemeen modern neutraal werkliedenverbond en Croll den prediker van het socialisme, en van de werkstaking in al hare geweldigheid en bloedigheid. Heldt den ijveraar van het tweekinderstelsel, Croll den Kampvechter voor Recht voor allen, beiden echter met éénzelfde doelopheffing van het standen- verschil en breking van de macht van het kapitaal. Dat alevel die -twee elkaar niet ljjden mogen, bljjkt wel uit het volgende: Croll had een boekje geschreven«Een stem uit een levend graf.» (Siberië). Hierover schreef HeldtaHet boekje laat zich niet beoordeelen. Daarvoor is het te goedkoop.» En Croll op zijn beurt, door dit hoog hartig ter zijde leggen van zijn arbeid gekrenkt, schrijft „Croll vraagt den Edelmogenden heer Heldt nederig verschooning voor de stout moedigheid hem zulk een eenvoudig boekje te hebben toegezonden. Croll beseft thans volkomen dat vijfcentsbrochures geen kost zijn voor iemand, die zich beweegt in de sferen der hooge staatsmankunst, en ook dat het niet aangaat om van iemand, die zijn hoofd breekt met de oplossing van het sociale vraagstuk door spuiten, sponzen, gordijntjes, stoven en margarineboter, nog bovendien te vergen, dat hij zijn kostbaren ty'd zou besteden voor allerlei schorriemorrie dat daar in Siberië wel net zijn verdiende loon zal krijgen." Voor wie weet, dat Heldt als man van algemeen stemrecht en vertegenwoordiger der werklieden eens ter Kamer toog en zich daar niettemin slechts bewoog in de door Croll genoemde zaken, die ót de natie ont zenuwen, öf den werkman slechts geringe hulp bieden konden, voor dien is de on- heusche aanval van Croll op Heldt eenigszins te verklaren. Heldts groote fout was dat hq zich van werkman tot mijnheer liet bevorderen en, eens bevorderd, houthakker en waterdrager werd in het keurcorps der liberalen. Liberale werkstakingen. Een aardig staaltje van liberale werksta kingen in één jaar bevatte dezer dagen de N. Prov. Gron. Ct. Het kan uitnemend dienst doen als prachtige illustratie van het zeggen der Cóterie-pers, dat het de »clericalen zijn", die den wagen van Staat zoo langzaam doen rijden. Eerst krijgen we dan de weigering, voor leden zomer bij de Provinciale Staten, om tijdig te adviseeren over de herziening der Tabel. Daarna: parlementair gepruttel in de Tweede Kameromdat men de helft van zijn zomervaccantie tr aan moest geven en in Augustus thuiskomen om de Schoolwet te behandelen. Eindelijk: tegen wil en zin begonnen, ellenlang gepraat om de aandacht van de hoofdzaak af te leiden en, zoo mogelijk, de Regeering in hare eigene woorden te verstrikken. Vervolgensin de Eerste Kamer afstemming met meerderheid van één stem van een deel der begrooting, die in haar geheel door de Tweede Kamer was aange nomen. Nu weerbij de Interpellatie, twee dagen zoek gemaakt over iets dat in een half uur had kunnen worden afgehandeld, en minstens vijf keer het zelfde gezegd. En al die heele of halve werkstakingen binnen één jaar tijds. Toch beweert de libe rale pers bq hoog en bq laag, dat de aclericale" Regeering hier de schuldige is. Uitgenomen dat bagatel van een schoolwet heeft zij letterlijk nog niets uitgevoerd. O, liberale Hercules, kom, och, kom, en veeg ons toch dien clericalen Augias-stul eens weg I Achteruitgang van den landbouw en invoerrechten. Een landbouwer schrijft hierover ir ons hoofdorgaan. Zoo wordt ons, landbouwers, mede toe geroepen: teel andere vruchten dan graan; bewerk en bemest uw land beter dan tot hiertoe; voer een goeden wisselbouw in; gij zelf zyt door uw onkunde oorzaak van uw achteruitgang; leg die sleur af en het zal u goed gaan. Maar zy die zoo spreken en schrijven, vergeten ons in duidelijke woor den een programma voor te schrijven, hoe wij op onze verschillende gronden wissel bouw in toepassing kunnen brengen, zonder graan te telen. Vele vrijhandelaars meenen zich bijzonder gekweten te hebben, als zij die domme landbouwers eens goed de pruik hebben uitgekamd, en hun dan toe kunnen roepengij wenscht voor uw gemak op staatskrukken te leunen, zq vergeten echter dat de gouden staatskrukken, waarop de handel leunt, door de landbouwers voor een groot deel worden betaald en onderhouden. Is grooter onrechtvaardigheid denkbaar, dan dat de graanbouwer de kanalen en ver schillende andere lasten ten voordeele van den vrijhandelaar moet betalen, opdat de vrijhandelaars en de graanbouwers in Ame rika hem zijn brood kunnen ontnemen en hem ten onder kunnen brengen. De land- lieeren komen er dikwijls bij den vrijhan delaar niet beter af, zij nemen te hooge pachten, zuigen de landbouwers uit en zouden, zoo er invoerrechten op de granen kwamen, alleen met de voordeelen gaan strijken Zeer veel landbouwers hebben het tegendeel van hun landheeren ondervonden; ook ik zelf. In den tijd van tien jaar zijn de meeste pachters van bouwland de helft verminderd; maar een hectare middelmatig graan brengt heden honderd gulden minder op dan voor tien jaar. 4 April 1890. Middelbar#. In de Woensdag voortge zette raadsvergadering is de vraag of de te benoemen beambten der gasfabriek en waterleiding gemeente-ambtenaren zijn, met 9 tegen 6 stemmen die van de hh. v. Dunné, v. Hoek, v. d. Harst, De Ligny, v. Berlekom en Jeras, ontkennend beant woord. De verordening is daarna aange nomen. Het schrijven van den heer notaris Tak betrekkelijk overdracht van gemeente eigendommen werd op voorstel des voor zitters opnieuw aan B. en W. in overweging gegeven. Goes. In de raadsvergadering van Don derdag, onder voorzitterschap van dhr. burgemeester was dhr. Den Boer met kennisgeving afwezig. De voorzitter deelde o. a. mede dat bestek en teekeningen van het Sas aan Gedep. Staten en den minister ter goedkeuring zijn verzonden en dat S. v. d. Vegt te Wilhelminadorp belast is met het dagelqksch toezicht. Het bekend ver zoek van den Roozer.daalschen gemeente raad werd voor kennisgeving aangenomen. Van de kiezerslijsten zijn 18 personen geschrapt, die van de verschillende instel lingon van weldadigheid onderstand hebben genoten dit wordt goedgekeurd. Op verzoek van den schuttersraad, de financieële com missie gehoord, werd eene af- en overschrij - ving op de begrooting der schutterij eener som groot f6, met algemeene stemmen goedgekeurd. Het gemeenteverslag van Meppel is ingekomen. Dat van onze ge meente over 1889 is door B en W. j overgelegd. Bij de rondvraag wenschte dhr. Quist de oorzaak te weten van het niet tijdig luiden der klok tijdens den brand bij Geensen. De voorzitter antwoordde dat hq enkele minuten vóór half 9 gewaar schuwd, zich naar 't raadhuis begaf en daar nog eenig oponthoud had alvorens te weten ot men gezien had dat 't een uit slaande brand was. Zoodra zich de voor zitter daaromtrent voldoende ingelicht zag, heeft hij tot het luiden der klok last gegeven. De heer Quist dankte voor deze inlichting. Middelburg. In de algem. verg. van het Zeeuwsch genootschap zijn onder anderen tot leden benoemd mej. G. A. de Man en dr. L. Heldring. Het genootschap telt 41 leden in en 258 buiten Middelburg. Het plan bestaat om aan de zijde van het Hofplein een sierlqk hek van gesmeed ijzer te plaat sen, waardoor het publiek den ouden gevel zal kunnen zien, die vroeger in den Langen Delft stond, en een daarvoor te leggen tuintje in ouderwetschen stijl. Van de commissie tot het opsporen enz. zijn correspondenten gewordente Goes dhr. C. L. M. Lambrechtsen, en te Zieriksee mr. J. F. v. d. Lek de Clercq. Tot voor zitter van 't genootschap in plaats van dr. Sibmacher Zynen werd gekozen dr. H. Ja pikseen in plaats van dr. v. Berlekom dhr. Henri Tak. Van wege de vereeniging Kindervoe ding werd den afgeloopen winter totaal 8002 portiën warm voedsel aan schoolkin d-ren uitgereikt en wel van 6 Januari tot 3 April. Het hoogste aantal portiën be droeg 121 op 5 Maart: het laag'te aantal 75 op 6 Januari. Tegen den volgenden winter schqntmen op 12000 portiën te kunnen rekenen, zoo dat meerdere inspanning van het particulier initiatief wordt vereischt. Moge de vereeniging ruimer steun vinden bij de ingezetenenen zoodoende bewaard blijven voor 't socialistische stelsel van on dersteuning tot dit overigens goede doel uit de gemeentekas. De minister van waterstaat, J. P. Havelaar, bezocht Donderdag te Vlissingen de dagmailboot Enqeland en de nachtboot Willem, Prins van Oranje. Te half 1 nam ZExc. met eenige autoriteiten, onder an deren den burgemeester, den commissaris des konings, den hoofdingenieur van 's rijks waterstaat en de heeren v. Woelderen en Wilkens, deel aan een lunch, aan boord van de Duitschland. Te 3.45 verliet ZExc. de stad weder per extratrein van het haven station. Ellewoutsdijk. De gemeenteraad besloot Woensdag over te gaan tot eigen exploitatie der haven, en sollicitanten voor de betrek king van havenmeester op te reepen. Het adres van den gemeenteraad van Roosendaal en Nispen in zake een verzoek aan de re geering, om nooit een wet in te dienen met persoonlijken dienstplicht, werd voor kennis geving aangenomen. Terneuzen. Bq de behandeling van het kohier van den H. O. besloot de gemeen teraad op voorstel van dhr. Visser met het volgend jaar de klasse van f300 te doen vervallen, zoodat f 400 de laagste klasse wordt. r Groetle. De gemeenteraad besloot zich tot de hooge regeering te wenden om in voering van den persoonlijken dienstplicht te verzoeken. Kapt. Bowier van het 3e regiment infanterie te Middelburg wordt 15 April te 's Hage gedetacheerd tot het volgen van een cursus in de behandeling van het geweer model 71/86. Door de 3 bataljons van het 3e regiment infanterie en de 2e afdeeling van het 3e regement veldartillerie heeft te Bergen op Zoom de eerste voorjaarsmanoeuvre plaats gehad, door goed weder begunstigd, onder leiding van kolonel Hardenberg. Volgens het «Vaderland» zal Jhr. W. F. Rochussen, lid van den Raad van State, optreden als voorzitter der Regeerings-com- missie voor de enquête voor arbeids-1 en industrieele aangelegenheden. De minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis, dat in de maand Mei of Juni e.k. gel. zal worden gegeven tot het afl. van de pract. ex. van apoth. en dat in de maand Mei e.k. gel. zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurk. examen. De voorw. vermeldt de Stct. Goes. Donderdagmiddag had in het ge- bouw der ambachtsschool de uitreiking plaats van het diploma aan de leerlinger dier in richting J. J. Sloover (smeden) en P. L- Buitendijk (timmeren). Het bestuur der ambachtsschool, burgemeester en wethou ders, de meeste leden van den gemeenteraad, een der predikanten, verschillende school- autoriteiten en leeraren bq het middelbaar onderwqs, benevens tal van andere belang stellenden waren tegenwuordig. De voorzitter dhr. Ochtman hield daarbij een toespraak, waarin hij de beide nu oud-leerlingen geluk wenschte met deze kleine bekroning van hun vlijten hun verschillende wenken bq hunne intrede in de maatjehappq medegaf. De bekroonden ontvingen ieder nog een stoffelqk aandenken bestaande voor Buiten dijk die zich thans op het metselen gaat toeleggen, in een schietlood, winkelhaak, waterpas en passeren voor Sloover in een passerdoos. Vele belangstellenden ver toefden nog een wijle in het gebouw om de vorderingen der leerlingen op te merken in tal van teekeningen en werktuigendoor hen vervaardigd, blijkende. Bloeie de Goesche Ambachtsschool De aaustaande feestdagen. II. GOEDE VRIJDAG. Engelschen en Nederlanders zeggen Goede Vrjj dag. De Franschen spreken van Vendridi Saint (Heilige Vrijdag), namen die duidelijk zijn. De Duitschers zeggen Char- of Karfreidag. Men heeft dit willen afleiden van het Grieksehe Charis (genade, liefde) of het Latijnsche Cams (dierbaar), ja zelfs het met Carema (vasten) in verband brengen. Het schijnt evenwel vrij vast te staan, dat volgens de meening van den taalkundige Jacob Grimm, de o irsprong moet gezocht worden in het Oud Hoogduitsch Char (droefheidklacht), vanwaar later in het middeneeuwsch Hoogduitsch karenklagen. Karfreidag is dus «Klaagdag» misschien ook omdat op dien dag het eerste hoofdstuk der oud-testamentische «Klaagliederen» werd gelezen. De geheele week wordt in Duitsch land Karwoche geheeten ook kruisweek. treurweek luctuosadonkere week nigra of evenals bij ons stille week muta Reeds in de middeneeuwen zwegen op «Goeden Vrijdag» klokgelui en orgeltoon de versiering der kerken werd weggelaten en het crucifix bedekt. Tegenwoordig echter wordt juist op dien dag het crucifix ontbloot, opdat hef vereerd zou kunnen worden. Bij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1