1890. No. 79. Donderdag 3 April. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN LOSSE GEDACHTEN. ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025.' UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. De belastingvoorstellen van Goeman Bor- gesius en vier andere liberale kamerleden zijn met 47 tegen 43 stemmen verworpen. Wat hielden deze voorstellen in lo. Afschaffing van accijns op zout, en vermindering van invoerrecht daarop. 2o. Afschaffing van het patentrecht. 3o. Opheffing van opcenten op de regi stratie-rechten wegens overdracht van on roerend goed (mutatierechten). De liberale partij heeft tal van knappe financiers in de Kamer. Wij noemen Gleich- man, v. Delden, v. d. Loeff; en buiten de kamer Pik, Treub, Heys van Zouteveen. Rochussen, Van Geer, V. Bruinsma. Eerst- genoemden hebben zich er niet voor ge spannen laatstgenoemden hebben de ont werpen ernstig bestreden. Met hen deden dit vele anderen. Liberale bladen als Nieuwe Rotterdam mer veroordeelden eerst de ontwerpen doch zwegen later er over om ten leste zich er warm voor te verklaren. Hoe dit kwam Levy had in de vergadering van de Libe rale Unie gezegd dat het nu eens uit moest zjjn met dat tegenspartelen. Al J wat liberaal is, moest vóór de belastingontwerpen van Goeman Borgesius zijn, ofschoon noch deze, noch zijne medevoorstellers schitteren op het gebied van financiëele wetgeving. Wel stak Buijs, de liberale professor, dreigend den vinger tegen Levy, zijn radi calen broeder, op, h ;m toevoegende dat de liberale partij nu, in de minderheid zijnde, eens wat minder schreeuwen en schetteren moest. Toch stemde hij ten leste, en de geheele Liberale Unie met hem, vóór het beginsel van progressieve inkomstenbelasting. Wat koDden dus alle liberale kamerleden ten slotte anders doen, Jan voor stemmen? Bovendien, er kwam toch niets van. Zij konden voor het oog der natie best vóór- stemmen. De belastingontwerpen werden immers toch verworpen Heemskerk, Schaepman, Domela Nieu- wenhuis en Huber kwamen ernstig op tegen de voorstellen. Huber vroeg En wat heeft het platteland aan deze voorstellen? Patent betalen de boeren niet, de opheffing der mutatierechten geeft een uiterst gering voordeel; de opheffing van den zoutaccijns zou dan iets kunnen geven aan de zuivelbereiders, maar geeft inderdaad uiterst weinig. Waar een koe immers 50 of 60 kilo boter geeft daar zou door af schaffing van dien accijns per koe en per jaar het voordeel zijn van 18 a 20 centen. Maar juist de landbouw is in de laatste jaren ontzettend achteruitgegaan. Ook liberalen als Gleichman, Rutgers en Heldt hadden vele grieven, alleen De Mejjier, een specialiteit in geldzaken neen een modern dominé, verdedigde de voor stellen. De voorsteller, Goeman Borgesius kon de finantieele bezwaren niet weerleggen. Trou wens zijne verdediging bewoog zich meer om de politiek, dan om de financiën. De liberalen, door Levy aangevoerd de groote mast buiten hun schip meen den de natie te kunnen doen gelooven, dat alleen zij de ware volksmannen zijn, en de mannen der rechterzijde niets voor dat volk voelen. Jammer voor hen, dat in 1891 de warmte van het kiezersvolk voor deze zoogenaamde ontheffing van den druk der belastingen dermate door het te lange tijdsverloop zal zijn afgekoeld, dat men naar een nieuw verkiezingswapen zal dienen uit te zien. Dat wapen is misschien reeds gevonden in het vraagstuk van den persoonlijken dienst plicht. Men kan ook door te zwijgen verdeelen en heerschenDe liberale pers houdt zich dan ook doodstil tijdens de schermutseling tusschen antirevolutionairen en katholieken over de remplacanten- quaestie. Slechts, even heeft de Middelburgsche zuster, ronder dan de anderen, zich in de twistzaak gemengd, en daarmee aan hare tegenstanders een blik gegund in het hart der liberale partij, die hijgt van verlangen om den afloop te weten van den strijd tusschen de verbondenen. Men heeft uitge rekend dat de afschaffing van de accijnzen zooals die door Goeman Borgesius was ge wild, den betrokkene een vo >rdeel van zes centen per week zou hebben bezorgd dan zou de progressieve inkomstenbelasting iemand met f70,000 inkomen gedwongen hebben jaarlijks de helft van zijn geheele vermogen aan belasting te betalen. Een duur grapje, maar dat mogelijk ons vaderland niet zoo duur te staan komt als het onnoozele quaestietje over persoonleken dienstplicht of behoud der remplafanten. Slot volgt. 2 April 1890. Goes. Maandag zal 't secretarie gesloten zijn uithoofde van den 2en paaschdag. Voor den Burgerl. stand is 't open van 1112 uur. Het rijkstelegraatkantoor te Goes, verzond gedurende de maand Maart 1890 693 telegrammen, ontving 634. overgenomen en verder geseind werden 917, totaal 2244. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 36, verzond 22, samen 58 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 19, verzond 31, samen 50. Dat te Hoedekens- kerke ontving 16, verzond 19, samen 35; dat te Heinkenszand ontving 25 verzond 16 samen 41dat te 'sHeer-Arendskerke ontving 13, verzond 12, samen 25. Benoemd tot Boekhouder aan de ge meentegasfabriek te Middelburg de heer A. D. Delzenne aldaar, ambtenaar bij de .stoomvaartmaatschappij Zeeland. (M. C.) Van heden, af jzullen op werkdagen open zijn: het rijks telegraafkantoor te Oostburg, van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 3Vs, 4Vs tot 6 en 7V2 tot 8 uren namiddagshet rijks-telephoonkantoor te Zuidzande. van 9 tot 11 uren voor- en van 2 tot 3V2 en 5 tot 6 uren namiddags. De diensturen dezer kantoren op Zon- en eestdagen blijven onveranderd. De raad van Ovezand heeft, in na volging van die van Nisse, een verordening vastgesteld, waarbjj het verboden is kinderen beneden de tien jaar gedurende de school tijden veldarbeid te doen verrichten of tot het wachten van koeien te bezigen, terwijl de kinderen van tien tot twaalf jaar zulks w 1 mogen doen, mits zij in den vuoraf- gaanden winter van 1 November tot 1 Maart niet 25 maal willekeurig de school verzuimd hebben. M. C. Met leedwezen vernemen wij uit Het Centrum dat 't met dr. Schaepman weer minder goed gaat. Gisteren moest hij een operatie ondergaan aan de keel. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan mr. J. P. N. Ermerins ab burgemeester van Zieriksee en hem benoemd tot archi varis in Zeeland. Naar de Terneuzensche Crt. verneemt, is door de R. K. Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Horitenisse te Hulst, in de vergadei ing, eergisteren aldaar gehouden, op voorstel van een harer leden, met algemeene stemmen besloten, het ingezonden voorstel van Presidenten van Katholieke Kiesvereeni- girigen in Noord-Brabant ten einde de Regeering te verzoeken een wetsontwerp houdende invoering van algemeenen of persoonlijken dienstplicht niet intevoeren, voor kennisgeving aangenomen. Algemeen was men van gevoelen, dat deze Kiesvereeniging, terwijl zij reeds ten vorigen jare hare zienswijze omtrent den persoonlij ken dienstplicht had doen kennen, dit onderwerp aan het beleid der afgevaardigden ter Staten-Generaal moest overlaten. Middelburg. In de raadszitting van Maan dag werd behandeld het aangehouden voor stel van dhr. Den Bouwmeester om de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg der duinwaterleiding op te schorten tot de ijzerprijzen genoegzaam zijn gedaald; en na bestrijding op verschillende gronden door de heeren A. P. Snouck Hurgronje, Jeras, E. P. Schorer, van Berlekom en Tak verworpen met 13 tegen 3 stemmen die van de hh. v. d. Swalme, Snijders en Den Bouwmeester. Daarna werd behandeld de door B. en W. ontworpen verordening tot regeling van de exploitatie der gemeentegasfabriek en duinwaterleiding. La heer Tak achtte wenschelijk bepaling pf de exploitatie der gasfabriek en duin- wal, rleiding onder een hoofd zal geschieden en stelde daarom voor dat de exploitatie dezer twee zaken wierd gescheiden, in den bieede betoogende dat dit in het gelde lijke belang der gemeente en ten gemakke van de ingezetenen zou zijn. Na bestrijding door de heeren F. G. Sprenger, A. P. Snouck Furgror.je, de Ligny en v. Hoek, en ver dediging door de hh. van Dunne en Tak, werd 't voorstel met 13 tegen 3 stemmen, die van de heeren van Dunné, den Bouw meester en Tak, verworpen. De verordening werd op voorstel van den heer Dunné niet afgehandeld, dewijl de stemmen staakten over de vraag of de aan te stellen ambtenaren gemeenteambte naren zullen zijn en dus gepensioneerd zullen worden. Met algemeene stemmen werden B. en W. gemachtigd om een extra toelage van f 100 uit te keeren aan het personeel der brand weer dat bij den brand op 2 Maart jl niet in de termen viel van een premie. Op voorstel van den heer F. G. Sprenger werd aan de schutters, die bij dien brand dienst deden een evenredige gratificatie verleend. Tegen dat voorstel hadden gestemd de hh. v. Dunné; Jeras, van Hoek en v. d. Swalme De zitting werd heden voortgezet. Ten kantore van de Associatie-Cassa te Amsterdam en bjj de Heeren van Asch van Wijck Co. te Utrecht, Schaaij en Ledeboer te Rotterdam, Otto de Kat en Zn. te Dordrecht, van der Vegte en van Reede te Zwolle, de Arnhemsche Bankvereeniging (Boon Hartsinck Pleister) Gebr. Gratama te Leeuwarden en Geertsema Feith Co. te Groningen, wordt tegen 10 April a.s. de inschrijving opengesteld op 500 aandeelen der Goudmijn-Maatschappij „Odin". Deze Maatschappij is gevestigd te Amster dam. Haar kapitaal bedraagt f 1.800.000 verdeeld in 1500 aandeelen a 11200. Splits baar in onderaandeelen van f 600, f 300, f 60 en f 12. Het doel dezer Maatschappij is: overname en expleitatie van het „Odin" eigendom, gelegen in de wijk Yenterskroon, der Potchefstroomsche goudvelden, Zuid-Afri- kaansche Republiek. Dit eigendom is groot ±140 acres, en gelegen aan de oevers van de Vaalrivier met eene frontbreedte aan de riv-er van 1800 yards. Het ligt in de na bijheid van Klerksdorp. Het eigendom bevat niet minder dan 108 claims en werd onder zocht door den ingenieur David Draper. Men heeft de meestgunstige inlichtingen ver kregen van het hoofd v. het Mijnwezen te Pretoria, van de Landdrost te Klerksdorp en van volkomen vertrouwbare particuliere zijde. Yoor den aankoop van het geheele eigendom met al zjjne opstallen, rechten en verplichtingen moet door de Maatschappij aan de verkoopers worden betaald in aan deelen f 1.140.000. In aandeelen of contanten te onzer keuze f 360.000 voorts wordt geacht noodig te zijn in contanten een bedrijfs kapitaal van f240,000 en een reserve-bedrijfs kapitaal in aandeelen van f 50.000, zoodat het maatschappelijk kapitaal zal moeten bedragen f 1.800.000. waarvan thans een gedeelte aan het publiek in openbare inschrij ving wordt aangeboden. „De verkoopers hebben zich verbonden de hun ko. mende aandeelen voor den inbreng niet onderparite verkoopen, vóór dat het eerste dividend zal z(jn gedeclareerd. De winst zal worden verdeeld als volgt In de eerste plaats genieten aandeel houders 10% rente over het kapitaal; van het daarna overblijvende komen: 5% aan den Directeur, 15% aan commissarissen, 10% aan de leden van den raad van toezicht in Zuid-Afrika, 10% aan het Reserve-fonds en 60% aan aandeelhouders. Hoewel de markt op het oogenblik tamelijk lusteloos voor mjjnwaarden is, biedt deze Maatschappij zoovele kansen van winst, dat de Inschrijving wel naar wensch der Emittanten zal slagen. Van de hand van den Nederlandschen consul-generaal te Buenos-Ayres, den heer L. van Riet, die vroeger in het algemeen gunstig adviseerde ten opzichte van emi gratie naar Argentinië, is thans in de Staatscourant eene waarschuwing opgeno men, waarin gezegd wordt, dat de goede kansen voor landverhuizers in genoemde republiek in den laatsten tijd aanmerkelijk zijn verminderd. In de eerste plaats is dit een gevolg van de buitensporige afmetingen, welke de immigratie aangenomen heeft, en in de tweede plaats van de financieele crisis, waarin Argentinië met een goudagio van ver over de 200 pet. zich sedert eenigen tijd bevindt. DE AANSTAANDE FEESTDAGEN. GROENE DONDERDAG. Bij ons te lande spreek'men van w i t- ten Donderdag, om de kleeding der geestelijkheid in plaats van de purperen vastenkleeding. De Duitschers echter zeggen Groenen Donderdag en de meest waarschijnlijke af leiding van dien naam wijst op den dies viridirum, den dag «der groenen» uit den ouden christentijd. «Groenen» noemde men de boetelingen, die na de boeten in den vastentijd volbracht absolutie ontvingen en nu als frisch groenende leden weder in de gemeenschap der kerk werden opgenomen. Deze vrijspraak met de daaraan verbonden nieuwe toelating tot het avondmaal, vond plaats op Donderdag vóór Paschen. In Oostenrijk is daardoor nog de naam van Antlasztag Erlasztag«dag der vrijlating» in gebruik. De oud-romaansch-christelijke «dag der groenen» is recht eigenaardig op het Ger- inaansche heidendom ingeplant. Wie thans in Duitschland «groene Donderdag» viert, vindt daar aan den maaltijd de een of andere versche groenten. In sommige streken schrijft het gebruik zeven- of negenderlei kruid- of groenteblad in de«oep voor. De Bohemers eten karper met spinazie opge vuld de Zwaben «groene kikvorschen». (Laubfrösche,) een vleeschspijs met gehak te groenten gekruid. In deze gebruiken wijst dus de «groene Donderdag» op een oud Germaansch lentefeest, gewijd aan Thor of Donar, den overwinnaar van de winter koude, den beschermheerj van den land bouw, die op akker en veld het jonge groen weer ontspruiten deed. Lr wordt nog eene merkwaardigheid van dezen dag vermeld In Psalm 23 vers 2 »Hjj doet mij neder- liggen in grazige weiden« (naar de Lutersche vertaling xEr weidet michaufeiner grünen Auenzou de oorsprong van den naam te zoeken zijn, omdat op Donderdag voor Paschen trouwens evenals op alle Zonda gen der Yasten de godsdienstoefening met dien Psalm begon. De Erigelschen noemen den dag Maundy Thursday (letterlijk «Mandjes Donderdag») omdat dan een mand met spijzen (gezouten visch, vleesch, brood en bier) onder de armen wordt verdeeld. Of dit algemeen plaats beeft, is niet bekend. In de midden eeuwen werden ook in Duitschland nog groote maaltijden gehouden, waar armen genoodigd werden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1