1890. No. 78. Dinsdag I April. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMK.ERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEMIEN SCHOOLRAAD. Brieven uit Egypte. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025.- UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Regeling voor de instelling van een Schoolraad gelijk die door de vier Hoofdvereenigingen met algemeene stemmen is aangenomen. 1. Elk der vier Hoofdbesturen zal wor den uitgenoodigd, om, hetzij uit, hetzij buiten zijn midden, drie gedelegeerden te benoemen. 2. Deze twaalf gedelegeerden treden saam onder den naam van Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel op. 3. Het aantal leden van den School raad wordt thans gebracht op 25, zijnde de twaalf gedelegeerden der vier hoofdbe sturen, twaalf gedelegeerden van de Plaatse lijke Schoolbesturen, en één lid door deze 24 gekozen. 4. De wijze van verkiezing der twaalf gedelegeerden van) de Schoolbesturen wordt bij afzonderlijk reglement geregeld. 5. De taak van dezen Schoolraad zal zjjn, om de scholen met den Bijbel te hulp te komen in al datgene, wat geacht kan wor den aller gemeenschappelijk belang te zjjn. En wel met name1. bij de bevordering van de oprichting van Scholen met den Bijbel2. bij de bevordering van den pae- dogogischen bloei der Scholen3. bij de beslechting van geschillen, die in den boe zem der Scholen rijzen mochten4. bij de regeling van het pensioenwezen der on derwijzers, en 5. bij de handhaving en verbetering van de rechtspositie dezer Scholen. 6. Deze Schoolraad ontwerpt zelf de regeling van zijn werkzaamheden, hoort daarover de vier Hoofdbesturen, en stelt die daarna va«t. 7. Bij de opstelling van dit Reglement is hij gebonden aan de navolgende begin selen a. Optredende als Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel versta hij hieron der alle Scholen voor gewoon en uitge breid Lager Onderwijs, waaraan het School bestuur, afgezien van bijzondere kerkelijke belijdenis, verklaart, den Bijbel of de H. Schriftuur als Gods Woord, en alzoo als den eenigen regel van wat we te gelooven en te doen hebben, ook voor zijn School te aanvaarden. b. Alle scholen, die aan deze conditie voldoen, kunnen tot sóamwerking worden toegelaten. Deze saómwerking ontstaat door een geheel vrijwillige schriftelijke verkla ring van het bestuur der School, dat het zich aan deze organisatie aansluit. Elk Schoolbestuur blijlt ten allen tijde vrij den band met deze organisatie los maken, al leen met deze uitzondering, dat dit, han gende een geschil, waarin óf dit Bestuur, óf een lid ervan óf de onderwijzer scheids rechterlijke uitspraak had ingeroepen, eerst mogelijk wordt, na afloop van deze uit spraak. c. De Schoolraad eerbiedigt stiptelijk de grenzen, die tusschen zijn Collegie en de Hoofdbesturen aldus worden afgebakend De Vereenigingen voor Christelijk-Natio- naal en voor Gereformeerd Schoolonderwijs blijven zorgen voor de stichting en instand houding van Scholen met den Bijbel en de opleiding van onderwijzers, maar dragen, behoudens de bepaling bij sub g. laatste lid, scheidsrechterlijke uitspraak op aan den Schoolraad en verleenen hem, zonder hier mede van eigen bevoegdheid tot inspectie afstand te doen, het recht om de scholen te inspecteeren. De Vereeniging De Unie blijft zich ten doel stellen, om de algemeene offervaardig heid ten bate van de Scholen met den Bijbel met name door de groote jaarlijksche Col lecte en het doen houden van Voordrachten, aan te moedigen, gelijkmatig te leiden en te bewaren voor verspilling van geld door cojlectant-reizigers. D.e Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland behartige de belangen van den onderwij zersstand als zoodanig, en welke mede, om, op de wijze hier onder bepaald, den School raad het behartigen der paedagogische belangen mogelijk te maken. Elk dezer vier Vereenigingen ontvangt van den Schoolraad alle inlichtingen, die zij voor het welslagen van haar arbeid noodig heeft. Indien zich later andere soortelijke Ver eenigingen van algemeenen aard tot deel neming mochten aanmelden, zal de Schoolraad beslissen op welke wijze aan dit verzoek kan worden voldaan, doch steeds naar den regel, dat het getal gedelegeerden uit de Schoolbesturen even groot blijve, als dat van de gedelegeerden der Algemeene Vereenigingen. d. De beide eerstgenoemde Vereenigin gen zullen bij de aan haar verbonden Schoolbesturen aansluitin bij den School raad bevorderen. e. Ter bevordering van oprichting van Scholen met den Bijbel benoemt hij, in of buiten zijn midden, een Commissie, die door het gansche land de kansen tot vermeerde ring van scholen, waar die reeds bestaan, en van de oprichting van scholen in plaatsen, waar die nog ontbreken, nagaat. Indien uit deze inlichtingen bljjkt, dat de oprichting eener school door gemis aan inzicht wordt tegengehouden, zendt de Schoolraad een gecommitteerde derwaarts, om belangheb benden tot de opvatting van deze taak te bewegen, en geeft van den uitslag dezer pogingen kennis aan de Hoofdbesturen van de Vereen, voor C. N. S., van G. S. en van de Unie, opdat deze voor schoolbouw en schoolstichting desnoodig hulpe bieden. Ter bevordering van den bloei der scholen op paedagogisch terrein, regelt hij de inspectie; benoemt hij uit of buiten zijn midden een Commissie, die de invoering van een deugdelijk leerplan ter harte neemt: het ontstaan en eenparig in gebruik nemen van een deugdelijke schoollitteratuur be vordert; en na een ingesteld onderzoek diplomats aan de candidaatonderwijzers uitreikt. Indien door de kandidaten aanteekening voor de kennis in het leerstellige wordt ver langd, wordt door elk der beide Vereeni gingen de gelegenheid tot verkrjjging hier van, in verband met bovenbedoeld onderzoek opengesteld. g. Voor de beslechting van geschillen onderscheide de Schoolraad tusschen gewone geschillen en geschillen van kerkelijken aard. Voor de eerste soort geschillen benoeme hij een vaste Commissie, waarin ook onder wijzers zitting moeten hebben, welke Com missie plicht en macht heeft, om partijen mondeling en schriftelijk te hooren en uit spraak te doen. Geschillen, die zij niet ten einde kan brengen, zendt zij aan den School raad ter beslissing. Voor de geschillen van kerkelijken aard, benoeme de Schoolraad eveneens een Com missie, die in last heeft. a. ter voorkoming van al zulke geschillen, regelen voor sn óm- werking van kerkelijk onderscheiden ouders in advies te geven b. bij de oprichting van scholen, desgevraagd, de Statuten van het Schoolbestuur op dit punt na te zien en c. bij gerezen geschillen een beslechting mogelijk te maken. Zij geeft daartoe aan de klagende of in geschil zijnde partijen de keuze, of men van haar zelve uitspraak wenscht, of wel een scheidsrechterlijke uitspraak van scheids rechters ad hoe. Indien het eerste, dan benoemt zij zoovele arbiters als er in ge schil zijnde partijen zijn, en wel één van elk der richtingen, waartoe deze partijen behooren. Deze saam benoemen dan nog één lid (ol twee, zoo het onevengetal dit eischt) en de aldus benoemden doen uit spraak. Verkiest daarentegen één der in geschilj zijnde partijen een scheidsgerecht ad hoe, dan wordt aan de klaglender' of in geschil zijnde partijen een groslijst toege zonden, waarop, naar de kerkelijke richtin gen ingedeeld, een aantal mannen van goeden naam van elk dezer richtingen voorkomen, en wijzen de klagende partijen elk voor zich aan, wie ze als scheidsrech ters wenschen. Acht een der partijen dat er niet op het gros voorkomen, die wen- schelijk zouden zijn, zoo kan zij de Com missie verzoeken, die alsnog op het grostal te plaatsen. De aldusaangewezeneenkiezen nog éen lid of twee, zoo het oneven getal dit eischt, en de aldus saamgetredeneh doen uitspraak. Aan deze rechtspraak zijn niet onder worpen geschillen van kerkelijken aard waarvoor in de statuten der scholen zelve reeds voorziening geboden is. h. Voor de zaak der pensioneering van onderwijzers en de verzorgii g van hunne weduwen en weezen, benoemt hij uit, of buiten zijn midden, eene Commissie, die zich met de bestaande Vereenigingen «Jo hannes» en «Barnabas» in betrekking stelt, en het daarheen tracht te leiden, dat een vaste regeling voor deze aangelegenheid tot stand kome. i. Voor de handhaving en verbetering van de rechtspositie der scholen, benoemt de Schoolraad uit of buiten zijn midden een Commissie, die de Schoolbesturen dient van algemeene regelen voor de beste wijze om zich bij de Overheid aan te melden met name in zake de rijksbijdrage geeft advies bij gerezen moeielijkheden wijst de Hoofdbesturen op hetgeen hunnerzijds bij de Overheid te doen isen tracht bij de Regeering een meer vrije regeling der examens te verkrijgen. k. De gedelegeerden, door de vier Hoofd besturen benoemd, hebben drie jaar zitting, zijn herkiesbaar en treden volgens vast te stellen rooster af. 8. De werkzaamheden van den School raad en zijne Commissiën worden zooveel mogelijk kosteloos waargenomen, met uit zondering van eventueel te benoemen in specteurs, een bezoldigd secretaris, en de reis- en verblijfkosten van scheidsrechters, gedelegeerden en examinatoren. 9. De Schoolraad houdt éénmaal des jaars een vergadering met de vier Hoofd besturen e.i de besturen der Scholen, om de algemeene en gemeenschappelijke belangen van het Schoolwezen met den Bijbel te bespreken. Op deze vergadering brengt elk Hoofdbestuur 10 stemmen uit en elk Schoolbestuur evenveel stemmen, als het scholen onderhoudt, doch niet meer dan drie. Elk der Commissiën boven vermeld, brengt op deze vergadering rapport uit, waarover discussie is toegelaten. 10. De kosten van den Schoolraad worden gedekt, a. door vrijwillige bijdragen, en b. door een bijdrage uit de kas der Unie. FORMEELE BEHANDELING. a. Indien dit voorstel de goedkeuring der afgevaardigden mag wegdragen, zenden zij het aan de vier Hoofdbesturen, die hiertoe eerst gemengd, en daarna afzonderlijk vergaderen. b. Is dit voorstel door de vier Hoofd besturen aangenomen, dan benoemen zij de leden voor den Schoolraad. c. De aldus benoemde leden voor den Schoolraad doen mededeeling van dit plan en van hun optreden aan alle Schoolbe sturen van scholen met den Bijbel, en noodigen uit tot toetreding binnen een aan te wijzen termijn. d. Gelijke mededeeling zenden de Ver eenigingen voor Christelijk-Natioriaal en Gereformeerd Schoolonderwijs aan de scho len, waarmede zij in contact staan. e. Zoodra de gestelde termijn voorbij is, en een getal van minstens honderd scholen is toegetreden, wordt overgegaan tot de benoeming van twaalf leden voor den Schoolraad, door deze Besturen. f. De verkiezing van leden van den Schoolraad door de Schoolbesturen hebben plaats volgens bijgaand reglement, dat de eerste maal door de vier Hoofdbesturen wordt vastgesteld, en vervolgens in de vergadering van den Schoolraad, zie sub. 9, kan worden gewijzigd. REGLEMENT. 1. de scholen die zich hebben aange sloten, worden in de maand Januari van elk jaar in twaalf gelijke districten inge deeld elk met een ongeveer gelijk aantal, niet Schoolbesturen, maar Scholen. Deze indeeling loopt van Noord naar Zuid. en van Oost naar West. 2. Elk dezer districten verkiest één lid voor den Schoolraad, om één jaar zittir.g te nemen. De aftredenden zijn herkiesbaar. 3. Voor deze benoeming brengt elk Schoolbestuur zóóveel stemmen uit, als het Scholen orderhield in het afgeloopen jaar. 4. De eerste maal wordt deze benoe ming door de twaalf reeds zittende leden van den Schoolraad geleid, en de dag der benoeming in afwijking van Art. 4 door hem bepaald; in het vervolg geschiedt dit door den geheelen Schoolraad. 5. De stemming voor deze benoeming geschiedt door correspondentie, tenzij de Schoolbesturen van eenzelfde district er de voorkeur aan geven, om saam te kornen en de stemming door afgevaardigden te doen plaats hebben. 6. Bij stemming door correspondentie worden de Schoolbesturen eerst uitgenoo digd drie leden voor een gros, in volgorde van voorkeur, op te geven. Daarna wordt deze groslijst met opgave van het aantal stemmen, aan de Schoolbesturen toegezon den, die daaruit één lid aanwijzen. Is er op die wijze nog geen volstrekte meerder heid verkregen, dan heeft een tweede vrije stemming en zoo ook deze nog tot geen resultaat leidde, een herstemming uit de twee meestgestemden plaats. 7. Bezwaren tegen deze stemming, waar van de uitslag terstond geplubliceerd wordt, staan ter beoordeeling van de gewone Commissie van geschillenen de eerste maal, van een daartoe door de vier Hoofd besturen aan te wijzen Commissie van vier leden. 8. Benoemde leden treden de eerste maal op, terstond na hunne benoeming, en vervolgens den lsten Juli van elk jaar. 9. Tusschentijds invallende vacatures blijven openstaan. Aldus vastgesteld in de Vergadering van de vier Hoofdbesturen op 18 Maart 1890 te Utrecht. H. PIERSON, Voorzitter. R. DERKSEN, Secretaris. Donderdag, 20 Maart '90. Reeds te lang wachtte ik met schrijven, maar ik wil thans mijn verzuim goed maken. Bezigheden in onzen arbeid ver hinderden mij de pen op te vatten. Het is nu omstreeks eene maand geleden, dat ik in «De Zeeuw» een bericht las, dat eenige rectificatie behoeft. Er werd ge sproken over eene Mohammed.'ansche doop plechtigheid, die op straat door ean ongeval werd verstoord. Het is myn plicht er op te wijzen, dat bij de Mohammedanen wel van de besnijdenis, maar niet van den doop sprake is en dat derhalve de uitdrukking Mohammedaansche doopplechtigheid tot de onmogelijkheden behoort. Dergelijke on juistheden zijn te verontschuldigen, maar ik acht het nuttig op zulke vergissingen attent te maken. Verleden week las ik in «De Standaard» dat in Alexandria de troepen werden ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1