BIJVOEGSEL. SMIDSKNECHT Overzicht van Verkoopingen. Gemengde Berichten. GROOTHEID en VAL. Afloop Verkoopingen enz. met behulp van eenige burgers tn zijne woning te geraken, Waar echter de com missaris van politie hem op grond van bo vengenoemd wetsartikel arresteerde. De burgers, die den weerspannigen schutter hebben ontzet, zullen waarschijnlijk den dans niet ontspringen. Zij hebben zich ver zet tegen de politie, tegen welk feit de straf wet één jaar gevangenisstraf of f 300 boete bedreigt. Een fabrikant te Brussel heeft tabak van de Congo verwerkt tot sigaren en tot rooktabak en is van oordeel, dat deze tabak een groote toekomst heeft. De qnaliteit is verschillend naar gelang van de plaatsen van herkomst en in het algemeen is de tabak van den Boven-Congo, waar de grond droger is, beter en vooral fijner van blad dan die van den Beneden Congo. De cultuur wordt bezorgt door menschen, die volstrekt niet op de hoogte zijn van de tabaksbouw en van fermenteeren is geen sprake, de qualiteit kan dus nog heelwat verbeteren. Bismarck was sterk in het karakteri- seeren van personen en volken door weinige woorden. We laten er hier eenige volgen, die op rekening van den grooten staatsman geschreven worden De Beier is iets, dat het midden hou h tusschen den Oostenrijker en den mensch. Zoo Oostenrijk de wereld verbaasde door zijn ondankbaarheid, Engeland doet het niet minder door zijn laagheid. Ge kunt den Franschen afgezant kennen aan de omstandigheid, dat hjj nooit de taal spreekt van het land, dat hij vertegen woordigt. De Franschen zijn een stam van Rood huiden. Hij (hij meende Thiers) een diplomaat? Hij zou niet eens een paard kunnen verkoopen. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. TERSTOND of met MEI eene bekwame benoodigd, gehuwd of ongehuwdzonder goede getuigen van bekwaamheid onnoodig zich aan te melden, bij C. DE JAGER, Driewegen. Zaterdag 29 Maart. Goes, 1 uur verpachting a. het ophalen van de haardasch en vuilnis; b. het bag geren in de vestenc. het verrichten van nachtwerk of ophalen van beer, enz., voor 7 jaar ingaande 1 Juli '90. Voorwaarden ter secretarie van 9—2 uur. Dinsdag 1 April. Middelburg, Balans D 4 door not. Verhejj, meubelen, biljart enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 2 April. Nissestelle, 10 uur door not. Pilaar voor dhr. W. F. K. Lenshoek over de hofstede van v. d. Weele, 800 baggen mangels. En om 12 uur voor Iman Koeman, 500 baggen beesten peen en mangels, tarwestroo, 13 varkens oud 6 a 8 weken. Middelburg, Seisweg bij v. d. Putte 10 uur en aan de Dampoort 12 uur door not. Verhefj boomen, heestergewassen en plantsoen 1 karret, kruiwagens, ladders, boonstaken, gereedschappen. Weineldinge, 12 uur voor Wabeke door not. Merens een bruin veulendragend paard 12 j., inspan en harnas. 's Heerenhoek, bp Clarijs door not. de Ronde Bresser 10 uur meubelen, herberg- inventaris, nieuw koper-, blikwerk, kruiwa gens, biggen, loopvarkens, os, geiten. Voorts een dubbel woonhuis en erf van de familie v. d. Ven, Cingeldijk 331 c.A. Donderdag 3 April. Hoedekenskerke, 10 uur bij Verbeek door not. O vei man, 10 jarige varkens, 20 mest- putloopers en biggen. Wemeldiuge, 10 uur door deurw. Hollmann van Beenhakker kabinet, chiffonnière, stoe len, winkelgoederen, hit, barouchet, kar, paardentuig, lemoenkar, schaap, enz. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhejj lo. winkelhuis, erf en tuin, Vlasmarkt K 158; 2o. pakhuis en erf, Pot- temarkt K 158; 3o. huis en erf, Vlasmarkt K 157; 4o. dito Wal B 74. 5o. een huis en erf Oude Kerkstraat B 52. Kijkdag 2 en 3 April 10—12 uur en 2—4 uur. Dinsdag 8 April. Yeere, 11 uur door B. en W. verhuren het koffiehuis „De Campveersche toren"; voor 5 jaar, te beginnen met 1 Mei. Kolijnsplaat, 2 uur bij de Wit, inboedel door not. Noordijke. Woensdag 9 April. Ylissiiigen, 10 uur in de Oude Vriend schap door not. Loeff 2 huizen met erf en tuin onder Koudekerke, aan den straatweg naar Vlissingen: 4 perc. bouwl. aldaar, 1 perceel weiland 140 c.A. Vrij doms weg. Dins dag en Woensdag te zien. Koudekerke, in Pax Intrantibus door not. Verhejj 10 uur, een karoterij, zjjnde woon huis, schuur en hoveniergrond bij den Vlis- singschen rijweg, 25 Aren. Bezichtigen heide dagen vóór de verkooping. Krabbendijke, half 10 aan den hoek van Nieuwlande door not. de Vos, 250.000 le, 2e en 3e soort zaaioesters, 125 een-els zeeften, oesterzeeftjes en manden, banken, slijpsteen, wagens, loods en pacbtrecht op putperceel 18b met 4 vloerputten en op het mosselper ceel 295 in de Oosterschelde met 600 H.L. J Vaj- mossels. En om 12 uur bij Kok en Ver- strate, kabinetten, tafels, stoelen, kachels, veeren bedden, koper-, ijzer-, glas- en aarde werk, goud en zilver, vrouwenkleeren, ar beidersgereedschappen, varken, geit, kippen met hokken, aardappels enz. Vrjjdag 11 April. Vlissingen, 7 uur in de Oude Vriendschap door not. de Wolf, lo. een huis Dokkade. 2o. 287 c.A. bouwgrond met timmermans- wiekei. Goes. Heden had het toelatings-examen plaats voor de Burger-Avondschool, afdee- Yoor zetters. Een flink zetter eerier courant zet gemiddeld dagelijks 12000 letters wanneer het jaar wordt gerekend op 300 werkdagen beloopt het aantal 3.600.000 letters. De afstand van de letterkast naar den haak en van den haak naar de kas bedraagt gemiddeld één voet, zoodat de hand bij iedere greep een weg aflegt van twee voet, in 't geheel dus 7.200.000. Een geografi sche mijl telt 24000 voet, zoudat jaarlijks de hand van een zetter den weg aflegt van driehonderd mijlen, of 14 dagen ieder van 24 uren. Te Wageningen deed zich een eigen aardig geval voor bij de loting voor de nationale militie. Aau de lichting van dit jaar werd deelgenomen door tweelingbroeders waarvan de een een dienstplichtig nommer trok en de andere vrijlootte. Nu wil juist het geval, dat de loteling die vrijlootte, bij de gehouden keuring voor den dienst onge schikt werd geoordeeld, doch hij, die een dienstplichtig nommer kreeg, wel geschikt voor den dienst was. Volgens het oordeel van één of meer leden van den militieraad mogen deze broeders onderling van. nommer verwisselen, waardoor beiden dan vrij zouden wezen, en een ander loteling door deze nummerverwisseling daarvoor in dienst zou moeten treden. Andere leden van den militieraad echter zijn het hiermede niet eens, zoodat hierover het oordeel van Ged, Staten is ingeroepen. In een fabriek van v. d. Lee te Apel doorn kregen eergisteren twee personen, beiden gehuwd, J. S. en P. B. genaamd, beiden aan de draaibank werkzaam, ruzie. Het kwam van ruzie tot eene kloppartij, J. S. ging naar het kantoor en klaagde over P. B., tevens te kennen gevende, dat hij aan de politie van het voorgevallene kennis wilde geven. De heer v. d. Lee ontraadde hem dit, en J. S. ging weer naar de werk plaats terug. Daar gekomeD, grijpt hij een beitel, en brengt P. B. een steek in den buik toe. De dader is in arrest en de ver- slagene heeft weinig hoop op herstelling. Uit Haarlem wordt gemeld dat dezen dagen aldaar voor de eerste mual gebruik is gemaakt van art. 3 der wet van 16 De cember 1886, hetwelk de bevoegdheid ver leent om, indien het voor de toepassing van het provoostarrest op een veroordeeld of bekeurd lid der schutterij noodig is, de wo ning eens ingezetenen zijns ondanks binnen te treden, mits niet inachtneming der voor geschreven formaliteiten. De schutter wien het gold, was herhaaldelijk veroordeeld, maar verzette zich tegen zijn arrestatie en wist 41. FEUILLETON. (iSchetsen uitliet leven van Napoleon 1.) Doch ook andere zaken riepen Napoleon te Parijs terug. Er broeide namelijk iets daar buiten. Er hadden onderhandelingen plaats tusschen Oostenrijk, Engeland en Spanje. Met heftigheid zocht men te Weenen naar eene aanleiding tot een oor logsverklaring. De eerste minister, graaf Stadion, haatte Napoleon, en wachtte slechts op eene ge legenheid hem dit te doen gevoelen. Met Pruisens eersten minister, Stein, plaatste hjj zich op vertrouwelijker; voeten won zich het vertrouwen van Ruslands keizer. Hij versterkte het krijgswezen, en wekte de geestdrift van Czechen en Croaten, van Duitschers en Hongaren, of hoe zij meer heeten mochten, de ongelijksoortige volks- bestanddeelen, waaruit Oostenrijk was samengesteld. De meest beproefde harer veldoversten, tevens de meest algemeen beminde harer prinsen, de aartshertog Karei, kwam aan het hoofd van het ministerie van oorlog, versterkte de troepen, en regelde de ver pleging. Binnen twee jaren bracht hij het aantal der linietroepen op 350 duizend man en in Juni 1888, onmiddellijk na het uit breken van den Spaanschen oorlog, voMe de oproeping van alle strijdbare Oostenrijkers tusschen de 18 en 40 jaren, om den vader- landschen grond te helpen verdedigen. Toen bleek het welk een rijke, onverbruikte stof in de volken van Oostenrijk verborgen was. Van alle kanten kwamen vrijwilligers. Er was een algemeene geestdrift voor den oorlog. Zoo groeide het leger aan tot 445 duizend man. Voor Stadion was de Spaansche opstand het teeken dat de tijd gekomen was. Stein, Pruisens eerste minister, drong met den zelfden ijver er bij zijn koning op aan, dat Pruisen en Oostenrijk hier samen gaan zouden. Alleen de bedachtzame besluite loosheid van den aartshertog hield Stadion tegen, en Stein werd op Napoleons bedreiging door Pruisens koning uit zijn dienst ont slagen. Doch toen hij met onverminderden invloed in Berlijn bleef, schoot Napoleon uit Spanje daartusschen met den bliksem straal van een besluit dat beval een zekeren Stein, die onrust in Duitschland zocht te verwekken, aan elke plaats gevangen te nemen. Stein kwam als vluchteling over de Oos- tenrijksche grenzen. In Pruisen was daar door, gelijk zijne vrienden voorspeld hadden, het zelfvertrouwen des konings geheel ge knakt, en elke medewerking van zijn kant in een onbepaalde verte verschoven. «Welk een dolheid,» zoo had Napoleon bij zijn terugkeer te Parijs, den Oosten- rij kschen gezant toegevoegd, «heeft uwe regeering aangetast Hij eischte dadelijke ontwapening doch Stadion liet zich niet van zijn stuk brengen. Zijn goede hoop verliet hem niet. Droomende van opstanden in Hannover en Zwaben, in Tyrol en Hessen van een landing der Engelschen, van een zegepraal der Oostenrijkers; van Pruisens toenadering, zond Keizer Frans de aartsher togen met hunne legers weg Karei naar Bohemen, Johan naar Italië, Ferdinand naar Polen. En daar tegenover was Napoleon niet gereed zijn nieuw aangeworven troepen telden te veel 18 jarige knapen, om er iets gf eds mee te kunnen aanvangen. Voor het eerst, in 1809, werd de geweldige, -die zich aan de Spaansche zaak den dood at, juist tengevolge daarvan, zelf door de aan vallen der tegenpartij verrast. En hadde niet aartshertog Karei gedraald, hij zou het Fransch-Bondgenootelijk leger ito Zuid- Duitschland, dat aan verband en leiding veel te wenschen overliet, zeker hebben teruggeworpen. Den 6 April van dat jaar begon hij den oorlog. Begunstigd door den opstand der Tyrolers tegen Beijeren, Frankrijks bondgenoot, trok aartshertog Karei over de Inn. Napoleon was woedend over al deze dingen. In de Tuileriën teruggekeerd, voer hij hettig uitlegen Talleyrand en zon bij op wraak voor FouchéHij' stelde orde op zjjn zaken, en maakte zich gereed den oorlog met Oosten rijk te voeren. «Het schijnt» zei hij bitter, «dat het de wateren der Lethe, en niet die van den Dor,au zijn, die te Weenen vloeien, en dat men er de essen der onder vinding vergeten heeft.» (De laatste zin is een verklaring des eersten. De Lethe namelijk was in de Grieksche fabelleer een stroom, vloeiende in de onderwereld, waaruit de schimmen der afgestorvenen dronken, voordat zij naar de Elyseesche velden gingen; want van dien stroom drinkende, vergaten zij elke teleurstelling en wat hen aan het vorige leven hechtte.) Dreigend liet de vertoornde teleurgestelde man zich hooren. «Nieuwe ondervindingen heeft men noodig», zoo sprak hij en ik zal ze leveren, ver schrikkelijke, daar sta ik borg voor. Ik wil den oorlog niet. Europa weet, dat ik alleen met Spanje te doen had, dat En geland zich ten slagveld koos. Oostenrijk heeft) in 1805 Engeland gered, toen ik plan had het kanaal over te steken, thans redt het Engeland weer op het oogen- blik dat ik op het punt sta den Engelsch- man te verpletteren. Oostenrijk zal mij deze teleurstelling duur betalen. Ik zal Engeland van al zijn bondgenooten beroo- ven.» Deze woorden maakten een diepen indruk op alle aanwezigen. ling Ambachtsschool. De 7 candidaten zjjn allen toegelaten, te weten W. F. van Riet, D. Cense, L. M. Buitendijk, J. v. d. Peyl, W. Krugers, C. Snoep en L. Boltersdorff, allen van Goes. KAPELLE. Donderdag werd door notaris Liebert voor Kloosterman publiek geveild 2 perceelen bouwland alhierhet le groot 96.60 H. verkocht aan A. Ossewaarde alhier voor f1072.26 den hoop. Het 2e en 3e perc. te zamen groot 3.11.70 H. aan A. Njjsse alhier voor f 1621,74 pi. 125 pet. voor onkosten. MIDDELBURG. Woensdagavond werd door not. de Vos in „de Vergenoeging" pu bliek geveild le. Huis en Erf Molstraat, kooper dhr. M. C. Roest voor f4500 2e. Huis en Erf in de Wagenaarsstraat. Kooper dhr M. J- van Ditmars voor f 1650. De koopers wonen te Middelburg. MIDDELBURG. Donderdagavond werd in de Vergenoeging door not. Tak publiek geveild lo. een huis. erf, pakhuis en tuin Langevyle voor f4559. Kooper dhr. M. J. v. Ditmars behalve f 400 voor losse goederen; 2o. een huis en erf Nieuwstraat. Kooper dhr. J. A. Fredenks voor f2400; beiden te Mid delburg. Ongerekend 13% voor onkosten. ST. MAARTENSDIJK, 27 Maart. Heden werd alhier door het waterschap „St. Maar tensdijk" aanbesteed de levering van 450 M3. grint. Drie inschrijvingsbiljetten werden in geleverd, t. w. van de heerenM. Laroij van Scherpenisse. voor f 1,75, Jhs. Greys van St. Maartensdijk, voor f 1,69, I. Vermeulen van St. Maartensdijk, voor f 1,68s, alles per M3., te leveren vry op den wal. Laatstge noemde is, als minste inschrijver, de levering gegnnd. KOLIJNSPLAAT. Heden Vrydag werd aanbesteed de steenbestorting aan den pol der Oud Noordbeveland. Gegund aan de navolgende laagste inschrijvers le perceel J. v. Eek, Hardinxveld f7496. Perceel 2 C. v. d. Hooft Terneuzen f 7684. Perceel 3. P. A. v. d. Velde, Terneuzen, f 7700. Perceel 4. A. M. Langeveld, Rotter dam f 8218. Perceel 5. A. Ooster f 7600. Gewone werken leverantie Oud Noord- Bevelandpolder. Inschrijvers J. M. Dekker Sliedrecht f 2996, J van Eek, Hardinxveld f3140, M. van den Hoek, Neuzen f3196. O. SOUBURG. Heden Vrijdag werd door not. de Vos in „Het Zwaantje" publiek geveild een Woonhuis en Erf, Kanaalbrug. Hoogste bod f 2065.50. Opgehouden. ÜJIERSEKE. Heden Vrydag werd door den heer W. Pelle voor zyn principalen bij Hart- hoorn publiek verkocht de navolgende oes ters: 13.500 twijfels a f 19.75; 50,500 uit schot a f 14.10; 2 koopen ieder van 50.000 en 1 van 40.000 van 4 c.M. en daarboven ieder af 10. 268,000 dito a f8.10, 15.000 beneden 4 cM. a f5.80, 50,000 dito a f5, 18,000 dito a f4.20, 140,000 dito a f 3.75. 50.000 lo soort a f 10. 50.000 2e soort a f 6,99. 170.000 3e soort a f 2,55 en 20.000 id. a f5,95. 300,000 kleingoed af 1,55, alles per 100 stuks. Totaal 7356,02Vs, onverminderd 10 pCt. Voor een put, steiger en loods werd geen bod gedaan. XXXIV. DE OOLROG MET OOSTENRIJK. Acht dagen daarna voegde Napoleon zich bij zijn leger om zijn maatregelen te treffen. In een reeks van gevechten versloeg hjj de Oostenrijkers, en wierp ten laatste den aartshertog oyer den Doman terug. Van beide zijden was dapper gevochten. De Oostenrijkers haden echter 50.000 dooden. «Alles was verloren De uitwerking werd voelbaar van Warschau tot Verona; van de Alpen tot de Oostzee. Beijersche en Fransche troepen onder Wreede en Lefèbre (den held uit Spanje) heroverden Tyrol en [klonken de moedige bergbewoners in te vaster ketenen. De aartshertog trok op Weenen terug. Ieder Oostenrijker voelde, dat thans het vaderland verdedigd moest worden, te meer wijl eenige dagen daarna Weenen door Napoleon be schoten en aan hem overgegeven werd. Doch onder de schaduw dier stad wachtte hem een geweldige nederlaag. Wordt vervolgd. Toen Napoleon zyn intocht te Weenen gedaan had en den wettigen keizer Frans Joseph had verdreven, riepen zijn soldaten vive 1'empereur, (leve de keizer!) en vele Oostenrijkers, hun wettigen Keizer verloochenend, hieven mede dien kreet aan. Maar toen de componist Haydn uit het venster van zyn woning dit alles aanzag, werd zijn hart overstelpt en zich aan het klavier zettende zong hy uit volle borst Gotterhalte Frans der Kaiser, un- ser guten Kaiser Frans. Helder en aangrijpend, dat het daarbuiten werd gehoord en het geroep van „leve keizer Napoleon", overstemd werd door den jubelkreet: leve onze keizer Frans Joseph. En Napoleon, onwillekeurig getroffen, beval aan zyn lieden met hun kreet te eindigen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5