liültli- 15X SCIIOOLMKI WS. Gemengde Berichten. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Goes J. ter Pelkwijk, ontvanger der registratie te Goes. Ds. Gispen schrijft in De Bazuin: Dat de heer Keuchenius te Goes gekozen is, hebt ge zeker met blijdschap uit de bladen vernomen, en evenzeer hebt ge vernomen, dat het tusschen de Roomschen en ons niet meer zoo goed botert als in '88. De karn schijnt betooverd te zijn door zekere heks, genaamdpersoonlijken dienstplicht, in ver band met het geval: Keuchenius. Zoo kan er, eer men er om denkt, spoedig verandering in de zaken komen. De toeleg der liberalen is steeds geweest, de tegen hen verbonden partijen, hetgeen zij noemen de partij: Calvijn—Loyola—Voltaire, van el kander te rukken, door onophoudelijk kwaad te stoken, en den een tegen den ander op te zetten, den een te sarren met den ander. En niet alleen dit, maar de liberalen zoeken ook het Protestantscheen antirevolutionaire deel der rechterzijde in vijandschap te brengen tegen den ander. Tot den heer Mackay zeg gen ze: niet gij zijt de groote mast op het schip van staat, de groote mast staat buiten het schip; daarmede te kennen gevend, dat niet in den Haag maar te Amsterdam de zetel is van de tegenwoordige Regeering. En tot den „grooten mast" zeggen ze: ziet ge wel, dat de Regeering uwe leus, waarmede gij het land in beroering en Indië in gevaar zocht te brengen, uw leus van„de halve maan ot het kruis", eene valsche leus noemt, en daarmede het schip van staat in de conservatieve wateren wordt gedreven, en gij verloochend zijt? Toen de Kamer om was, heb ik u als mijn oordeel geschreven, dat het met de Calvinis tische regeering zoo'n vaart niet loopen zou. De vrees voor Calvinistische demagogie maakt Roomschen en Protestanten beiden rijp voor Radicale en Socialistische demagogie. Zij willen dit liever en zij zullen, zoodra de tijd er rijp voor is, hun zin hebben. Het Calvinisme staat, als regeeringstel- sel, te veel buiten de periode van de tegen woordige wereld-ontwikkeling, dan dat het de toestanden zou kunnen beheerschen. Ten zuiden aan Rome en ten noorden aan het Radicalisme grenzend, is het klimaat, waarin het leeft, nog al afwisselend. Yoor de gezondheid is zulk een afwisse lend klimaat gevaarlijk. Het Calvinisme kan, als secte, nog groote, zedelijke kracht uitoefenen, zoo het, even als zijn stichter, vasthoudt „als ziende den Onzienlijke." Maar zoo het zich aangordt om, in dit tijdperk, de wereld te regeeren, zal het, niet 't minst door zijn onderlinge verdeeldheid en naijver, slechts in zijn on vermogen openbaar worden. Yorst von Bismarck had, in de tijden en omstandigheden, alles meé om een Duitschland te scheppen, gelijk hij 't zich dacht. Maar de groote mannen onder de Calvinisten hebben niets meé en alles tegen, in onzen tijd en in onze omstandigheden. Hoe meer zij drijven hoe grooter de ver deeldheid wordt, in kerk en staat beide. Dat heeft de ondervinding, in de laatste jaren, overvloedig geleerd. Y'aren hoomschen en Protestanten wijs, zij zouden, in dezen tijd, elkander niet licht loslaten. Het gaat nu toch niet over de vraagter misse of ter preek maar over het zijn of niet zijn van den Christelijken godsdienst zei ven. Het liberalisme, op eiken trap, is ook een godsdienst, een andere gods dienst dan de Christelijke. Het is een valsche godsdienst, die het geheele leven vervalscht en wegbereider is voor het Atheïsme en So cialisme. Yoordat de commissie tot onderzoek des heeren Keuchenius' geloofsbiieven, bij monde van dhr. v. d. Kaaij, tot zijne toe lating besloot, werd meegedeeld een nota van den heer Hartman, secretaris van Goes, naar aanleiding van het feit dat te Wolferts- dijk de nieuwe kiezerslijsten zijn gebruikt en daardoor dus enkele kiezers geen stem biljet hebben ontvangenen dat te St. Philipsland naar de oude kiezerslijst is gestemd, terwijl de nieuwe reeds gesloten was. De lir. v. d. Kaaij verklaarde dat St. Phi lipsland volkomen correct had gehandeld en dat het, wat betreft YVulfertsdijk, niet mogelijk was dat de nieuwe kiezers de oproeping den 10 Maart, dus 8 dagen vóór den dag der stemming hadden ontvangen. De heer Keuchenius werd hierop beëedigd en nam zitting. De belastingvoorstellen Goeman Borge- sius, c. s. werden ingetrokken, na verwerping van artikel 1 met 47 tegen 43 stemmen. Tegen stemde de rechterzijde, (waarvan 8 leden afwezig waren). Vóór de linkerzijde, waaronder ook dhr. Domela Nieuwenhuijs. Te St. Maartensdijk is met 75 van de 189 geldige stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen dhr. M. P. Groene- wege. De beide andere candidaten, de heeren A. Kloeten N. J. Nelisse bekwamen resp. 59 en 55 stemmen, dus samen J114. Het stembureau verklaarde nochtans dhr. Groenewege gekozen, op grond van art 10i> der gemeentewet dat bij herstemming voor den gemeenteraad de meeste stemmen gelden en volstrekte meerderheid niet noodig is. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft, ter vervanging van den heer Fabius, is bepaald op Dinsdag 22 April a. en eene mogelijke herstemming op Dinsdag 6 Mei. Oost burg, 22 Maart, hadden de openbare onderwijzers vóór den middag eene verga dering g. had na afloop vi n de vergadering, waarin liet teekenonderwijs besproken werd, kwamen de daar tegenwoordig zijnde chris telijke onderwijzers in de chr. school bijeen. In deze samenkomst werd beslaten tot het oprichten van een christelijke onderwijzers- krans, die geregeld om de drie maanden vergaderen zal. Als de eerste plaats van samenkomst werd Sluis gekozen de eerste Zaterdag van Mei als tijdstip der eerste samenkomst aangewezen. Besloten werd voorts op elke vergadering een bijbelsch, een opvoed kundig en zoo mogelijk een weten schappelijk onderwerp te behandelen. Als eerste onderwerpen werden vastgesteld De bezetene uit het land der Gadarenen en de methode van Van YVulfen. Een dringend verzoek aan de Goesche Courant Het liberale kamerlid mr. Smeenge heeft in een rede, voor de liberale kiesvereeniging te Delft uitgesproken, op gezag van de Goesche Courant gezegd dat te Goes stem men voor Keuchenius geworven zijn met het argument dat (le liberalen oorzaak zijn dat men geen varkje meer mocht houden. Had nu alleen de liberale peis op dit varkensargument gewezen, wij zouden er het zwijgen toe doen; doch nu een eer waardig lid der Kamer van de zeer onbe stemde mededeeling der Goesche Courant en heusch wapen tegen de antirevolutio nairen smeedt, nu is 'tnoodig dat er eenig licht opga over deze zaak! Wij herhalen dus ons reeds vroeger gedaan verzoek, waarop de redactie der Goesche Courant genadiglijk moge willen acht geven, dat het haar be hagen moge ons wel te willen noemen de namen van hem of hen, die met dit totaal leugenachtige varkens-argument stemmen voor den antirevolutionairen candidaat heb ben geworven of gewonnen. De redactie zal zich in dezen zeker wel door vertrouwbare zegslieden hebben laten voorlichten; zij zal dus niets dan heusche feiten weten Welnu, wjj verzoeken haar beleefdelijk die te noemen, opdat wy die met haar mogen aan de kaak stellen Vergadering van den Gemeenteraad van Middelburg, op Maandag, den 31 Maart 1890, des namiddags te 2 uren, ter be handeling der onderstaande zakenIngeko men stukken, lo. Missive van den raad dei- gemeente Rozendaal, houdende uitnoodiging om de stem te verheffen tegen invoering van den persoonlijken militie dienstplicht. 2o. Aangehouden voorstel van den heer H. P. den Bouwmeester om de voorberei dende werkzaamheden voor den aanleg der duinwaterleiding te laten rusten tot de ijzerprijzen genoegzaam zijn gedaald. 3o. Voortzetting behandeling van de door B. en W. ontworpen verordening tot regeling van de exploitatie der gemeente-gasfabriek en duinwaterleiding. 4o. Verzoek van Mej. M. R. Bourdrez om eervol ontslag als orderwjjzeres aan school C. 5o. Verzoek van Mej, P. S. L. van Deinse om eervol ontslag als onderwij zeres in de gymnastiek. 6o. Reclame in komstenbelasting 1889. 7o. Voorstel B. en W. tot toekenning extra toelage aan de brandweer (brand 2 Maart 1890). 8o. Overlegging plan en voorwaarden van aanbesteding beschoeiing korendijk. 9o. Adres C. Staal en Gebr. Boudewijnse, met verzoek dat van wege de gasfabriek geen handel worde gedreven in gasorna- menten enz. lOo. Bezwaarschriften tegen de kiezerslijsten. Ho. Voorstel Burg. en Weth. tot het doen rooien en publiek verkoopen van een boom bij het Arnemuidsche voetpad (De boom is wit gemerkt). 12o. Behandeling van het in de vorige vergadering ingekomen adres van W. Gideonse om verbetering van den toestand van den Westelijken havendijk enz. 13o. Den 18 December 1889 aangehouden voorstel van B. en W. tot het doen in orde brengen van eene kamer ten raadhuize ten behoeve van den archivaris. GEMEENTERAAD te VLISSINGEN. Zitting van heden, 28 Maart namiddag te 2 uren. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting, deelt de voorzitter mede de verkregen goedkeuring van Ged. Staten op eenige vroeger genomen raadsbe sluiten en legt over twee door mejuffr. R. J. Winkelman voor het archief van de ge meente aangeboden werken, welke onder dankbetuiging werden aanvaard. Nog wordt overgelegd het jaarverslag van de Burgeravondschool over 1889. Op het daartoe strekkende verzoek wordt aan den heer W. de Ruiter eervol ontslag verleend als commies bij de plaatselijke be lastingen en hem wegens 32 jarigen trouwen dienst een jaarljjksche toelage toegekend van f 300. Betreffende het verzoek om adhaesie te verKenen aan de motie van Burgemeester en Wethouders van Rosendaal en Nispen tegen de invoering van den petsoonlijken militairen dienstplicht wordt besloten daaraan geen gevolg te geven. Het verzoek van de heeren A. A. A. E. Gewin, C. A. Kalbfleisch, C. R. C. Wibaut en W. van der üs, om voor de oprichting eener oudheidskamer gebruik te rr.ogen maken van eenige localen in het raadhuis wordt ingewilligd. Wordt besloten aan den huurder van het oude tolhuis aan den Koudekerkschen straat weg de huur op te zeggen en die woning in huur af te staan aan A. Dekker Hz., wiens woning zal worden iogenomen door den vastwerker voor het plantsoen H. Kuzie. Het verzoek von den lieer N. Jergen om vergunning tot het maken van een vasten privaatput op het erf van het voor hem te bouwen hotel aan den Koningsweg, wordt toegestaan. Nog wordt besloten het contract, tot verkoop der in de gemeente verzameld wor dende asch- en mestspeciën, dat den 30 April a. expireert met 2 jaren te verlengen tegen betaling van 1900 'sjaars, alsmede het uitgeven van grond in erfpacht aan de Jan Allemansstraat aan de heeren J. M. Zietse en J. P. Laernoes tegen betaling van f 0,25 per M-., waarna de zitting wordt gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te O. en W. Souburg D. W. Teljer te Hellevoetsluiste Veere, J. v. Dijk te Buurse. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Aagtekerke dhr. K. Wielemaker, te Biggekerke. Aan de Besturen van de Locale Co mité's der Unie: «een school met den bijbel», is meegedeeld dat mogelijke voor stellen voor de a. s. jaarvergadering uiterlijk 1 Mei bij den secretaris dhr. Derksen te Rotterdam moeten zijn ingezondendat de jaarvergadering om velerlei redenen niet gehouden zal worden in October, maar D. V. op 5 Juni a.: dat in plaats van Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman tot voorzitter gekozen is A. baron v. Dedem, die echter bedankt heeftdat de penningmeester J. C. Fabius ontslag als bestuurslid namen de heer Derksen tot de eerstvolgende jaarver gadering, diens functiën zal vervullen. De almanak de Unie voor 1890 bevat een portret van wijlen professor Brummelkamp en een volledige statistiek van het christe lijk onderwas en de scholen met den bijbel. Goes. Het zoontje van P. B. had don derdagmiddag het ongeluk in de kaai te vallen. Een voorbijganger, David Labeur, had de tegenwoordigheid yan geest terstond hem na te springen en den knaap op het droge te brengen. Goes. Van de 4 lotelingen uit deze ge meente, die gister en eergister theoretisch exam >n atlegden teneinde in aanmerking te komen voor de voorrechten bedoeld by Kon. besluit van 21 Febr. 1889, slaagden 3, te weten J. Aarts, P. Zandeé en A. Stokmans. Eén aspirant werd afgewezen. De beer A. v. Schelven hoofd der school alhier, had zieh belangeloos ten laak gesteld de jongelui voor dit examen te bekwamen. Een viertal waren vrijgeloot. Ylissingen. Donderdagmorgen is de 73 jarige metselaar Leenhouts op karwei zijnde in de goot van het militair hospitaal, door het breken van de dakgoot waarop hij stond, van een hoogte van ongeveer 6 Meter ge vallen en met het gezicht cpde steenen terecht gekomen, waar hij voor dood bleef liggen. Een paar vrouwen liepen toe en brachten hem in het hospitaal, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. De on gelukkige is deerlijk in het gelaat gewond en heelt, daarbij een arm gebroken; ver wonding en bloedverlies gaven weinig hoop op herstel. Des namiddags werd hij per brancard naar het stedelijk gasthuis overge bracht, waar hij des avonds is overleden, zonder geheel tot bewustzyn te zijn terug gekeerd. Blijkens bericht uit Bruinisse, vinden de plannen tot vergrooting der haven on verwacht e ne belemmering doordien de ambachtsheer van Bruinisse f 3000 vraagt voor de inbezitneming van voor de vergrooting benoodigde waerdelooze slikken. Men mept uit liath Gisterenmiddag 1 uur werd door J. Ver meulen, bevarende de tjalk hertrouwen, de noodvlag geheschen, waarop het stoom schip De Argus, van de jacht en visscherij, en de commiezen te water alhier zich naar boord begaven, waar zij vernamen dat er veel water in j»et schip was. Na 't water zooveel mogelijk uitgeschept te hebben, is het mogen gelukken de tjalk behouden in de haven alhier te brengen. Zij was geladen met steen, komende van Antwerpen en be stemd naar Delft. Men schrijft ons uit Ylissingen Uit vertrouwbare bron verneem ik, dat tusschen de directie van den stoomtram Vlissingen—Middelburg en den heer G. Alberts Lz. te Middelburg onderhandelingen worden gevoerd over den [aankoop der aan laatstgenoemde toebehoorende drie stoom- barges, varende tusschen Middelburg en Vlissingen v. v. De ziak krijgt spoedig haar beslag. Het publiek zal hij die overdracht de lijdende partij zijn, want als de tram het monopolie van het vervoer tusschen VlissingenMid delburg v. v. krijgt, zullen ongetwijfeld de tegenwoordige lage vervoerpiy zen door hoogere worden vervangen. Ylissingen 28 Maart. Heden morgen is alhier in de Marinehaven naby het daar liggend /uurschip «De Nord Hinder» het lijk opgevi-cht van P. L De ongelukkige schijnt reeds 6 Januari j 1. te water te zyn geraakt. Hij was 48 jaar oud en ongehuwd. Het lyk is terstond ter aaide besteld. Bij de arr.-rechtbank te Assen is eergisteren behandeld de zaak van een 18jarig dienstmeisje uit Vledder, in hechtenis, ter zake van brandstichting in het huis van L. Ekkels, bakker en winkelier te Vledder, waarbij beklaagde diende. Zij had, omdat zij niet bij een kraamvisite der vrouw van E. tegenwoordig mocht zyn, een lucifer aangestoken en gehouden aan 'tstroo en hooi in de schuur, waardoor huis en inboedel voor 't grootste gedeelte is verbrand. Het O. M. heeft een gevangenisstraf geëischt van 1 jaar en 6 maanden. Aan de Zw. Ct. wordt uit 's Gravenhage geschreven over het geval van den officier der artillerie, die daar in arrest zit, omdat hij zonder vergunning des konings in Enge land getrouwd is met eene Nederlandsche actricehet huwelijk is ruim een jaar geleden gesloten. Behalve dat hij getrouwd is zonder 's Konings toestemming, heeft de officier het vergryp gepleegd, dat hij zonder verlof naar het buiteniand is gegaan. Het huwelijk is hier te lande niet afgekondigd en dus voor vernietiging vatbaar. HetN, v. N. spreekt uit, wat reeds bekend was, nl. dat de actrice, die hier wordt bedoeld, rneTr. Frenkel-Bouwmeester is. Door de rechtbank te Amsterdam is Christina Goedvolk wegens diefstal veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf In een onbewoond perceel aan den Maliesingel te Utrecht heeft eene gasont ploffing plaats gehad. De slag was zoo hevig, dat de ramen van eene broeikast, behoorende aan een daarachter wonend hovenier, veel schade hebben geleden. De brievenbus was uit de voordeur geslagen eu lag een paar meter ver op straat. De meeste ruiten in het perceel zyn ook ge sprongen. De werklieden, die in het huis werkzaam waren, bekwamen geen letsel. Bij een arbeider te Ingen werd voor eenige dagen eene melkkoe zoo ernstig ziek dat de dood weldra volgen moest; voordat de doodstrijd geëindigd was, werd het byna levenlooze dier de hals afgesneden, verkocht en naar 's Hertogenbosch vervoerd, om aldaar tot voedsel voor den menscli te dienen. Gelukkig werd het vleesch aangehouden, en, als ongeschikt voor de consumtie, ver nietigd. De koe had geleden aan miltvuur. Twee katten en een hond, die waarschijn lijk van het bloed gelikt hadden, stierven aan het miltvuur, drie drachtige varkens en een hit eveneens, zoodat de geheele veestapel van den man aan het miltvuur is gestorven. Op last van den rijksveearts zijn de dieren verbrand en de overblijfselen begraven, terwijl de stallen «ontsmet» zijn. Men huivert bij de gedachte, wat het lot van zoo velen zou geweest zijn, indien men het vleesch der koe in den handel had kunnen brengen, De Spaniard; die eerst vermoedde dat zyn schat in den omtrek van Aalten verborgen moest liggen, schijnt nu te mee- nen dat hy in den omtrek van Arnhem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2