1890. No. 75. Dinsdag 25 Maart. Vierde Jaargang. G. M. KLEM KERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXTIEN Aan de Besturen van de Scho len met den Bijbel. 40 feuilleton! GROOTHEID en VAL. uw. VERSCHOKT elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten 'van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Met dank aan God den Heere, die bergen vlak maakt en zeeën droog, melden wij, dat heden den 18 Maart, de voorloopige regeling van den Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel is tot stand gekomen. De Hoofdbesturen voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Gereformeerd Schoolon derwijs, de Unie en de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen, hebben die voorloopige regeling met een parigheid van stemmen aangenomen. In afwachting van de nadere berichten, die wij weldra aan de Schoolbesturen zullen doen toekomen en van de stappen, die de Vereenigingen voor Christelijk Nationaal en voor Gereformeerd Schoolonderwijs nu zullen doen, werd aan het voorloopig bestuur opgedragen, om reeds dadelijk werkzaam op te treden. Deze maand toch is voor de Besturen dei- Scholen met den Bijbel van groot gewicht. Vóór den laatsten dezer moeten de noodige stukken, om subsidie te verkrijgen, worden ingezonden. En aangezien nu het Koninklijk Besluit dat uit den aard der zaak k >rt, maar niet voor ieder duidelijk is, stipt moet worden opgevolgd, wil men de subsidie niet ontgaan, ontvingen wij de opdracht onzen Schoolbesturen de noodige inlichtingen daaromtrent te geven. Wat moet in deze maand gebeuren Allereerst dit. Bij de erven B. van der Kamp te Groningen zijn verkrijgbaar gesteld voor 15 Cts. per stuk Modellen voor een Rooster van Werkzaamheden. Het zal goed zijn als men zich zoo'n rooster aan schaft om te zien, hoe die moet worden ingericht. Natuurlijk dat men dien rooster niet slaafs heeft te volgen; dat hangt een voudig af van het aantal klassen dat de school bevat. Zijn er drie klassen, dan richtte men hem voor drie klassen in zij n er zes, dan kan men die van Van der Kamp gebruiken. Men zal zien, dat daarop Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) De belegeraar verloor daar 30000 dappe ren waaronder verscheidene officieren. Doch omstreeks dien tijd werd koning Jozef bij Talavera door Wellington geslagen. Wel nuoest deze laatste spoedig naar Anda- lusië wijken, dewijl de Spanjaarden tegen zijn zin een openlijken veldslag gewaagd en verloren haddendoch de verdediging van Saragossa was de moedgevende getuige dat Spanje niet altijd onder het vreemde juk zou zuchten; ook al verdubbelde het aantal lafhartigen die den Bonapartist met de betuigingen hunner trouw kwamen verrassen. Evenwel voor het oogenblik bevond zich het Spaansche volk te vaster in Napoleons kluisters. Naar Napoleons eigen getuigenis stond de Spaansche zaak hopeloos, en was het Engelsche leger in Portugal het eenige gevaar voor Jozefs koningschap, Ook Spanje voelde dit. Het regentschap nam de vlucht. Soult vervolgde het tot voor de wallen van het laatste toevluchtsoord, Cadix, waar het, op het uiterste punt van den Spaanschen grond, het eiland van Leon, gedurende verscheidene jaren door de ovèrwinnende vreemden werd ingesloten. Doch met dit al was de britsche luipaard nog niet in de zee teruggeslingerd 1 Als bewijs van den haat welken de over wonnen Spanjaarden jegens hunne onder drukkers, de Franschen koesterden, deelen wij de volgende episode mede. Op een avond in de maand October 1809 reed eene kleine atdeeling huzaren, bestaande plaats is ingeruimd voor de Bijbelsche Geschiedenis. Die rooster moet juist en nauwkeurig worden ingevuld; de Bijbelsche Geschiedenis moet er dus ook op voorkomen. Minstens 48 uren moeten per week aan het gewone Maatschappelijk onderwijs wor den besteed. Bij de 18 uren mogen maar 2 uur handwerkonderwijs zijn. En mocht een of ander Schoolbestuur besluiten om geen onderwijs in de handwerken te doen geven, dan moet op dien rooster duidelijk vermeld staan, waar de meisjes dan wel dat onderwijs ontvangen. Men lette hier goed op. Niet moet worden vermeld, waar zij het zouden kunnen ontvangen, maar waar zij 't werkelijk kragen. De onder wijzeres in de handwerken behoeft niet geëxamineerd te zijn in dat vak. Verder tnake men zich niet ongerust over het teekenonderwijs. Niets belet den Schoolbesturen om b. v. den tijd, dien men voor vormleer bestemd had, nu aan te geven voor teekenen. Alweder heeft men daarvoor geen teekenmeester noodigde gewor.e klasseonder wjjzer geeft dat on derwas. En eindelijkhet onderwjjs in de gym nastiek is eerst verplichtend in 1893. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Wil men echter nu reeds de kinderen in den morgenschool tijd wat vrije en ordeoefeningen laten doen op de speelplaats of in liet vertrek, dan zette men dat ook op den rooster. Van dien rooster make men drie afschrif ten. Een daarvan hange men na goedkeu ring in één der schoolvertrekken op. De twee andere zende men direct naar den arrondissements-schoolopziener. Binnen tien dagen moet een exemplaar terugkomen, geteekend door den schoolopziener met «gezien», en den datum der onderteekening. Van dien goedgekeurden rooster make men dan dadelijk een afschrift en zende dat aan den districts schoolopziener. Mocht de schoolopziener om deze of gene reden bezwaar maken om dien rooster goed te keuren, dan wijzige men de zaken, die uit 10 a 12 man en 3 officieren, den weg naar Saragossa. Onbekend als zij waren in deze streek hadden zij een Spaanschen herder als gids meegenomen. Deze was evenwel onderweg ontsnapt en spoedig bleek nu den Franschen, dat zij vóór de invallende duisternis de plaats hun ner bestemming niet zouden bereiken, wy ze op een hun geheel onbekenden weg aan het dwalen waren geraakt. Eindelijk. toen de duisternis reeds was gevallen, zagen zij in de verte een lichtverheugd wendden zij daarheen den teugel en bemerkten spoedig dat het eene eenvoudige doch fraaie landhoeve was, die hier in eene kleine vallei verscho len lag. Het landhuis was spoedig bereikt en de huzaren werden door de bewoonster, eene jonge, schoone Spaansche vrouw, op de vriendelijkste wijze ontvangen. De officieren vroegen inlichting omtrent den weg naar Saragossa, maar uit het bekomen antwoord bleek, dat men onmogelijk nog dezen avond de stad zou kunnen bereiken. Daarbij werd hun zeer vriendelijk voor dezen nacht huis vesting aangeboden. Met graagte nam men dit aanbod aan. Spoedig waren de paarden ontzadeld, en in den stal gebracht, de man schappen verzamelden zich in een bijgebouw om een gezellig vuur, in de verwachting van spoedig een flink avondmaal te ont vangen, en de officieren volgden de eigenares naar de eetzaal. Spoedig waren de toebe reidselen tot een keurigen avonddisch in gereedheid gebracht en zette men zich aan tafel. Op verzoek van den oudsten officier nam de Spaansche zelve met hare kinderen aan den maaltijd deel. De vrees, dooreen der officieren in stilte tegen zijn vrienden geuit, dat men met de spijzen voorzichtig zou moeten zijn, week nu geheel. Elk ge wijziging behoeven. En is men het met de gevraagde wijziging niet eens, of meent men dat de schoolopziener zich vergist, dan vrage men onverwijld inlichtingen aan den tweeden ondergeteekende, (den heer li Derksen Kievitstraat Rotterdam) die dan dadelijk kosteloos raad zal geven hoe te handelen, of, indien noodig, rechtskundig, eveneens kosteloos raad zal inwinnen. Ten tweede. Bij den arrondissements schoolopziener zijn te verkrijgen modellen voor eene lijst, die moet worden ingevuld, j Men versta ons wel. De modellen moeten worden bewaard, maar de lijst moet over eenkomstig deze modellen worden inge richt. (1 Die lijst moet bevatten le. de namen, de voornamen en den ouderdom van de onderwijzers en onder wijzeressen, die op 1 Januari 1.1. aan de fch iol verbonden waren. Daarbij moet tevens worden opgegeven welke akten zij bezitten en of zij ook aan andere scholen werkzaam zijn. Zondagscholen worden na tuurlijk niet meegerekend, en die behoeven ook niet te worden vermeld 2e. het aantal kinderen, dat op 31 Dec. 1889 op de schoollijst voorkwam, onver schillig of zij toen school waren of niet. Daarbij moet worden opgegeven hoeveel van die kinderen boven de 6 jaar waren. Van die laatste lijst make men twee af? briften en zende er één aan den districts schoolopziener en één aan den arrondisse- ments schoolopziener. Het is natuurlijk, dat zoowel de rooster als de lijst door het Bestuur moet worden geteekend. Heeft dat Bestuur voor zijne school al rechtspersoonlijkheid verkregen, dan teekenen de voorzitter en de secretaris en anders het geheele bestuur. Vedere stappen heeft men voor het oogen blik nog niet te doen. Wat later moet geschieden, zullen we dan mededeelen. Voor (1) Deze lijsten zijn ook b(j de Erven B. van der Kamp verkrijgbaar, a 40 ct. per stel. recht werd flink aangesproken; de wijn werd mede niet vergeten en men geraakte in opgewekte stemming. Ook voor de manschappen was ruimschoots gezorgd. Op het einde van den maaltijd verzocht men der gastvrouw een Spaansch lied te zingen en dit met de gitaar te begeleiden, waaraan zij bereidwillig voldeed. Zij zong het eene lied na het andere, doch langza merhand verloor hare stem de kracht: zjj werd bleek, en ook de officieren voelden zich onpasselijk. Eindelijk hielden het spel en gezang opde zangeres viel met het hoofd achterover in haren stoel, de gasten rezen doodsbleek overeind en staarden haar ontzet aan. Daar richtte zij zich eensklaps op en riep met krjjschende stem «Ik ben vergiftigd mijne kinderen zjjn vergiftigd, maar gij allen zijt het ook en niet één uwer zal den dood ontkomenDaarop zonk zij ineen. De ongelukkige Franschen trachtten zoo spoedig mogelijk deze verschrikkelijke plaats te verlatenze zadelden hunne paarden en reden weg. 't Was evenwel reeds te laat. Sommigen hadden reeds de kracht niet meer, hunne paarden te bestijgen, anderen zonken onderweg uitgeput en stervende uit den zadel, de enkelen die de stad bereikten, stierven kort daarop. Twee dagen later vond men de lijken van de verschillende slachtoffers, ook die van de Spaansche en hare kinderen. Bij onderzoek bleek, dat zoowel de spijzen als de wijn zwaar vergiftigd waren geweest. XXXIII. DONKERE WOLKEN. De oorlog in Spanje verslond duizenden menschenlevens en wekte veel weerzin, zelfs bij Napoleons beste vrienden. Te Parijs dit oogenblik zerge men slechts goed en spoedig gereed te zijn met dien roosteren die lijst. Vóór den Slston Maart moet een en ander in orde wezen, anders zou men later in moeilijkheid komen met de subsidie. Nog eens zij herinnerd, dat men een in den weg gekomen moeilijkheid met den school opziener oogenblikkelijk aan den tweeden ondergeteekende melde, opdat er dan dade lijk werk van kan worden gemaakt. Nie mand denke «de Regeering zal 't zoo nauw niet nemen,» want de Minister kan en mag en zal geen subsidie toestaan, als niet alles precies in orde is. De aanvrage zelve om de subsidie, die aan Gedeputeerde Staten moet worden in gezonden, komt eerst later aan de orde daarover make men zich nu nog niet druk. Maar als nu verder in den loop van dit jaar eene vacature onder de onderwijzers ontstaat, of er wordt een ander onderwijzer aangesteld, dan moet het Bestuur binnen 10 dagen nadat zulks is geschied, daarvan bericht zenden aan den districts- en aan den arrondissements-schoolopziener, waar voor gegeven modellen moeten gebruikt worden. Wij hopen, dat hiermede het Koninklijk Besluit voorshands duidelijk genoeg is vertolkt, en verklaren ons bereid des noodig nog nadere inlichtingen te geven. Natuur lijk gratis. Spoedig doen wij meer van ons hooren. De Heere zegene onze Scholen met den Bijbel en hare Besturen De Schoolraad voornoemd, H. PIERSON, Voorzitter. R. DERKSEN, Secretaris. (Kievitsstraat 40, Rotterdam.) L. DE GÉER, Penningmeester. De Goesche verkiezing. Een der vele roomsch katholieke bladen, die de zonderlinge houding der Goesche katholieken bij de jongste verkiezing laken, is de Post. vooral verminderde de sympathie voor den man, die als keizer zoo geheel anders was, dan hij als consul zich geopenbaard had. Hij werd hoe langer hoe tyrannieker. Zijne trotschheid en onhandelbaarheid vermeerder den met de jaren. En zoo werden velen koel, koud, onverschillig, vijandig tegen hem. Nog in Spanje zijnde, wist hij van deze dingen. Zijne spionnen hielden hem van alles op de hoogte. Reeds had men er over gesproken Murat keizer te maken, zoo Napoleon in Spanje mocht komen te over lijden. Talleyrand en Fouché, twee ge zworen vijanden, hadden elkaar de hand der verzoening gereikt en werkten van nu af weder samen. Ook de grenadiers der oude garde klaagden dat de keizer hen in Spanje sterven liet. Dit ergerde hem. Op een wapenschouwing herkende hij een der brutaalsten onder deze mopperaars. Hij liep op hem toe, rukte hem het geweer uit de hand, en beet hem toe«Ongelukkige, gij waart waard dat ik u liet doodschieten, en wat let mij of ik doe het nog.» Met deze woorden trok hij den snoirebaard naar zich toe en wierp hem met verachting in zijn gelid terug. En zich tot de soldaten richtende, zeide hij «Ge wilt naar Parijs terug om uwe minnaressen te zienpast op, laat ik het niet meer merken, of ik houd u tot uw 80ste jaar in dienst.» Toen was de beurt aan generaal Legendre die zich bij Baylen aan de Spanjaarden had overgeven. «Hoe is 't mogelijk generaal», zeide hij, terwijl hij zijne hand greep, «dat deze hand niet verdord is, toen zij de capitulatie van Baylen onderteekendeDe generaal schaamde zich, en de soldaten waren verslagen om het verwoed gelaat huns keizers. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1