BIJ VOEGSEL. Gemengde Berichten. BRIliFWISSLING. Verbetering. BURGERLIJKE SIAM» Overzicht van Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Redding van schipbreukelingen. Te Harllngen zijn, terwijl een harde bries uit het zuidwesten woei, proeven genomen met den vlieger, bestemd om in geval van stranding, daarmede gemeenschap met den wal aan te brengen. Die vlieger, van zeildoek en op een paar latten uitge spannen, wordt aan een stevige lijn gehouden. Op enkele vademen van den vlieger is eene lus, waaraan een gordel is gemaakt, ir. welken zich een man te water begeeft, en, door nu den vlieger te vieren, wordt die man naar den wal gebracht. De proef met een man is vroeger genomen en slaagde volkomen, ditmaal had men een zak in de gedaante van een man in den gordel, welke zak met stroo en zand was gevuld. Binnen 5 minuten was dit voorwerp van den eenen dam der Nieuwe haven tot den anderen gebracht, zijnde een breedte van ongeveer 200 meter. De vlieger hield de pop zeer goed boven. Men zal voor schepen, welke nog niet van vliegers zijn voorzien, soortge lijke reddingstoestellen maken. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. C. gemeldVan middag hebben wij weer eens geestdrift gezien. Het was bij de landing van een afdeeling kolonialen. Al vroeg waren zij verwacht, onze dapperen, en den ganschen morgen hadden honderden belangstellenden zich langs de kaden in bonte mengeling opgeteld, met wachtende blikken en gestrekte nekken, ziende of er niets kwam uit het westen. Eindelijk doemde in de verte een stoom bootje op, eerst in zwakken omtrek, in flauwe tinten, daarna krachtiger, en weldra zagen wij de breede banen onzer vaderland- sche driekleur wapperen. Het bootje nadert en men begint de uniformen te onderkennen van de lang verwachteneerst matte puntjes, daarna plekken en vlekken, die gaandeweg gaan schitteren en stralen. Aan den steiger staan reeds eenigen tjjjd opgesteld de generaal- majoor Den Beer Poortugael en andere offi cieren. De kapel van het zevende stemt het Wien JSeerlandsch bloed aanhet stoombootje legt aan. Stationsplein en aanlegplaats; om liggende oevers en wallen zien zwart van menschen. Begeleid door den kapitein commissaris der afmonstering stapt de man wien eigenljjk al deze [belangstelling gold, aan wal. Het is de thans gegageerde fuselier Schierhorn, die wegens zijn manmoedig beleidvol en trouw gedrag bij de krijgs verrichtingen in Edi, op den 6 Mei 1889 den roem van onze vlag hielp ophouden; en deswege door Z. M. beloond werd met het ridderkruis. Het is een knap jonkman, met iets krijgs haftigs in zijn houding; den blonden kop met zjjn regelmatige trekken hoog houdend zonder aanmatiging, het kruis op de borst, de verminkte linkerhand gestoken in een blauw katoenen verband. Achter hem aan stappen zijne 40 kameraden aan land. Een kranig gezicht die bruin geblakerde tronies van soldaten welke werkelijk de hand eens uit de mouw hebben gestoken en thans komen uitrusten van hunne strapatzen. Schierhorn wordt door den generaal den Beer Portugael stil, maar welsprekend, de hand geschudmaar de allereerste, die hem een blijk van waardeering gaf, was Christina v. d. Woude, de flinke vrouw die na het palingoproer door den Koning met de gouden medaille begiftigd, thans met die versierselen op de borst tot den fuselier zeide«Broeder, wees welkom. Wij beiden hebben gestreden voor Koning en Vaderlandontvang den groet uwer zuster". Schierhorn, op dezen vrouwelijken welkomstgroet blijkbaar niet bedacht, bedankte haar militairement (mili taire man), dat is kort en bondig. De ko lonialen werden in twee gelederen opgesteld. Schierhorn stelde zich voor het front ir. militaire houding. De generaal sprak Schier- ho. n aan. «Wij weten", zoo sprak hij on deranderen, «hoe flink gij u gedragen hebt; hoe gij, onder aanvoering van den luitenant van Beusekom vooruit stormdet, ongeacht de kogels en klewangs der Atjehers. Het allereerst waart gij in de vijandelijke loop graaf. Gij wildet den «kerels» het eerst in het wit der oogen zien. Gij zijt getrouw geweest aan de Nederlandsche vlag. Daarom heeft de Koning u willen beloonen. Leve de Koning 1» Een herhaalde stormachtige instemming met dezen roep, van burgers en militairen, gaf blijk van de gevoelens van waardeering voor de bedrijven van Schierhorn. welke deze bonte menigte bezielden. Een handdruk van den generaal volgde. Schierhorn zelf had onder de toespraak van den generaal, in militaire houding, on- verwrikt, en haast bewegingloos haar aange hoord. Alleen een zenuwachtig trekken van 'smans gelaat toonde zijn innerlijke ont roering. Strak staarde de dappere Duitscher met zijn trouwe blauwe oogen omhoog, over den generaal en de menigte heen, misschien in gedachten zijn verwanten uit den heimath in stilte om zich heen wenschend bij zooveel eerbetoon. De muziek, die het Wilhelmus had aan geheven, verstomde en de generaal zette zqn toespraak voort, die met een driewerf hoera voor den ridder eindigde. Overste Rochell en een luitenant van het N. Indische leger namen Schierhorn tus- schen hen beiden in, en zoo trokken allen naar het zeemanshuis. Schierhorn trok naar Dusseldorp. Eenige Amsterdammers boden hem een fraai horlo ge en eenige kistjes sigaren aan. Zaterdagavond is te Rotterdam aan gehouden eene vrouw, als verdacht een kindje van ongeveer 8 maanden op een stoep aan de Hofkade te vondeling te hebben gelegd. Vóór zij het kindje verliet, schelde zij aan de woning aan. De straten van Zwolle moesten eer gisteren door de politie schoongeveegd worden daar men eenige officieren en soldaten van het Heilsleger trachtte te bemoeilijken. In het gebouw, waar het Leger een oefening hield, werden 20 ruiten ingeworpen. Anderhalf jaar geleden had te Rot terdam een gasontploffing plaats bij v. Laar Een vrouw verloor daarbij het leven en een meisje bekwam zware brandwonden. Thans zjjn dit meisje, nog altijd als gevolg daarvan, in het ziekenhuis te Leiden de beide handen afgezet. Maandag is te Barneveld iemand bezig zijnde met het zagen van boomen, onder een paar neervallende boomen geraakt, en zoo zwaar gewond, dat hjj spoedig daarna overleed, een weduwe met acht kinderen achterlatende. Voor eenige dagen kwetste zich eene jonge vrouw te Nanterre met het scherfje van eene oesterschelp aan den arm. Zij sloeg geen acht op het onbeduidend wondje, maar 24 uur later was de geheele arm opgezwollen en Maandag is de ongelukkige gestorven. - Een grappige kiezer te Hanau deed in de stembus de onbetaalde rekening der door hem aan den voorzitter van het stembureau geleverde steenkolen. Geen enkele gevangene. Zeldzaam is zeker het geval, waarin het kanton Freyburg (Zwitserland) verkeertgeen enkele gevan genis heeft een kostganger binnen hare muren. Sinds 15 Jan. is ook in het ganscha kanton geen vonnis meer gewezen. Met recht wappert de witte vlag ten teeken van vreugde op alle openbare monumenten. Te Londen, waar reeds voor vele jaren een beweging ontstond tot het in zwang brengen van een practischer kleeding, heeft kort geleden een arts een voordracht over het nauwe inrijgen gehouden. Om zijne woorden meer gewicht bij te zetten, toonde de arts een Guineesch biggetje, welks ror.d buikje in een aardig korsetje was ingepend. Het schreeuwde gedurende de gansche vertooning zeer en zjjn jammerlijk gekreun was de beste bewijsvoering voor de beweringen van den arts. Deze beweerde niet zeer galant dat het diertje minder goed opgevoed en daardoor rumoe riger was dan de dames, waarvan velen onder den druk van het korset zouden weenen en kreunen als het biggetje, zoo het goed fatsoen dit slechts toeliet. Hij zeide verder, dat hjj het diertje eiken dag zoo zou inrijgen en het 's nachts slechts in vrijheid zou laten, om te kunnen op merken, welke veranderingen net zou ondergaan en hoelang het de marteling, waaraan zich alle dames onderwerpen, zou kunnen verduren. De «Vereeniging voor Dierenbescherming» heeft zich de zaak nu echter aangetrokken en wil den dokter gerechtelijk vervolgen, opdat hij het diertje niet doodmartele. De Engelsche couranten houden verscheidene protesten in van heeren en dames (waar onder waarschijnlijk stijfgeregene), om het diertje niet langer te kwellen. Allen, die bij de voordracht waren, zeggen, dat men zich niet voorstellen kan, hoe erbarmelijk het biggetje schreeuwde. Het was nu slechts op Engelsche wijze ingepend, hoe zou het arme beest geschreeuwd hebben, als het volgens de Fransche mode was ingeregen 1 De regeering van de vereenigde staten van Noord-Amerika stelt lVa miljoen pond sterling beschikbaar voor de inzendingen van wege den staat op de met 1 Mei 1893 te openen wereldtentoonstelling te Chicago. In de Ludlowstreet-gevangenis te New-York gaat het prettig toe. Een ver slaggever van de New Yor/c llerald heeft zich onlangs laten aanhouden onder ver denking van oplichterij. De reporter, dien men voor een gevaarlijk oplichter hield, kreeg nu en dan een uitgaansavondje, ging dan met een der gevangenisbeambten naai den schouwburg of bezocht een koffiehuis. Zondagavond mocht hij alleen uitgaan dan kostte het echter 40 doll. Overigens is het leven daarbinnen ook niet slecht. Men heeft er een welvoorzien buffet, schaak-, dam-, kaartspelen, joviale kameraden, on derwijs in «verlichting» en aanverwante vakken, terwijl men ook wel eens een veertiendaags verlof bekomt. Na de onthullingen zal men er wel «veranderingen», voor de bewoners geen «verbeteringen», aanbrengen. Een aartsliefhebber van een stevig middagdutje is zeker wel een bakker te Hamburg. Dit aspirant lid der Fransche Kamer 1 viel eenige dagen geleden na een stevig middaglikeurtje in slaap, en toen hij ontwaakte, was zijn linkerhand geheel verbrand, daar hjj die op den oven had laten rusten. Onmiddellijk ging hjj naar het ziekenhuis, waar men tot amputatie der gansche hand moest overgaan. Voor twee jaar had hij een soortgelijk ongeluk. Hjj kwam er toen gelukkiger af, daar slechts drie vingertoppen verbrandden. De nieuwe kiezerslijsten zijn nog niet vastgesteld, dus stemt men naar de lijst van verleden jaar. In 't bericht betreffende inej. B. te Mid delburg staat dat «kon worden voorzien zonder geoorloofde middelen;» dit moet zijn «ongeoorloofde.» Van 10 12 Maart 1890. MIDDELBURG. OndertrouwdB. H. Ste- ringa Kuijper jm. 36 j. met L. J. Lestur- geon jd. 31 j. Bevallen: L. Barentsen geb. Barentsen z. G. H. P. Vermaat geb. van Hilst d. S. de Rijke geb. van Opdurp z. J. A. Harthoorn geb. Paauwe z. J. M. Beaufort geb. Sanderse z. F. Gillissen geb. Scholten d. A. Wisse geb. Beek man z. S. G. Godeschalk geb. de Vroome d. Overleden E. Koffer 78 j. vrouw van J. Cevaal J. Heijt 66 j. wed. van P. Kodde. Donderdag 13 Maart. Goes, in de Prince door not. Pilaar 8 uur, een woon- en winkelhuis Nieuwstraat, yan wijlen wed. Karelse. Inl. not. Pilaaren Noor- dijke. En 7 u., woonhuis en erf Poelweg A 238. Vrijdag 14 Maart. lerseke 2 uur bij Harthoorn 400,000 le soort plantoesters in den put van dhr. Sauer. Een loods voor afbraak. Daarna 200.000 le soort zaaioesters in den put van dhr. Sandee. Inl. dhr. Pelle. lerseke, voor C. Poelman door not. Mulock Houwer 10 uur aan den steiger Molenpolder, 91 tweeëlszeeften, 96 elszeeften, 22,000 leege pannen, hoogaarsje, kruiwagens enz. En om 3 uur by Harthoorn 110,000 zaaioesters le 75,000 2e soort, 55,000 aarigesl. pannen 1889 in den put Molenpolder en perc. 55b. Dan ver huring 3/i van den steiger voor 1 jr. in 3 perc. Borsele, hjj wed. Rottier door not. v. d. Kloes 10 uur, lo. huis en erf 160 c.A. 2o. 8250 c.A. weiland Monsterhoek. 3o. 12060 c.A. bouwl. aldaar. 4o. 19070 c.A. id. Molen hoek. 5o. de onverdeelde helft in 18230 c.A. bouwl. in Sluishoek. 6o. huis, erf en tuin Driewege Paulushoek 290 c.A. 7o. 12966 c.A. aldaar. 8o. 9220 c.A. weiland Heinkenszand Zuiderland van wijlen mej. A. Wisse. Voorts f 2700 4 pet. obligation en f 600 3 pet. obli gatie laste Watering Borsele. Stroodorp, 10 uur bij C. Nieuwenhuijze door not. Prins, 300 baggen beestenpeen en 60 baggen paardenpeen. Schore, door v. Maldegem 10 uur aan Ruim. zicht, loopvarkens. Inl. dhr. Pelle. f Middelburg, 12 uur door not. Verheij in t Notarishuis, vruchtboomen en sierplanten, uit de kweekerü van Loef te Boskoop. Inl. dhr. de Groot. Zaterdag 15 Maart. 's Heer Areudskerke hij de Ruijter door not. de Ronde Bresser woonhuis, schuur, erf, tuin en bouwl. Wissenkerke samen 3440 c.A. aankomende erven Schipper. In Pacht kan volgen 7 H. bouw en weiland. Wolfertsdijk, 3 uur bij van Strien door not. Pilaar, woonhuis, erf en tuin 1135 c.A. van wed. J. Smallegange. Waarde, door not. Prins 1 uur bij wijlen wed. Roggeband, kabinet, kastklok, tafels, koper-, tin-, blik-, ijzer-, glas- en aardewerk. Maardag 17 Maart. Borsele, 10 uur bij wijlen mej. Wisse door not. v. d. Kloes, mahoniehouten spiegelkast, dito linnenkast, consoletafel, eikenhouten latafel, uittrektafel, salontafel, fauteuil, franklins, sigarenstel met speeldoos, baro meter, pendule met coupes, 3 bedden met toebehooren, tapijten, matten, spekstander, gemakstel, boeken enz. Ovezande, 10 uur bij Koens door deurw. Hoffmann, nieuw hout, kalvers, varkens, windmolen, meubelen enz. 's Gravenpolder, half 1 voor J. de Jager door not. Gallis Merens bij wed. Zaaijer, lo. een boomgaard onder Hoedekenskerke Slabbekoornpolder 10050 c.A. 2o. een woon huis en erf 496 c.A. Kloetiuge, door Boel 10 uur, mestplanken. dorschvloerdelen, schalen, eikenhouten pa len. vleeschhlokken. draaibank met wiel. brandhout enz. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 18 Maart. Vlissingen, 7 uur in Grand Café door not. v. Uije Pieterse een huis en erf, Korte Nieuwstr. H 201. Veere, op de markt half 10 door burge meester strandvonder, een zoo goed als nieuwe sloep. Om 11 uur te Vrouwepolder en om 2 uur te Oostkapelle Duinweg, balken, platen, palen, delen, perkoenpalen, wrakhout. O. en W. Souburg, 10 uur door not. Tak afbraak van den houten staande korenmolen als eikenhout, greenen planken, molenstee- nen, pelsteen, ijzeren roede 22 meters, loop- varkbns, 1 vet varken. En om half 2 In de Zwaan, woonhuis, schuur en tuingrond saam 1753 c.A. Woensdag 19 Maart. Baarland, 10 uur door J. Nieuwenhuyse, zijn inspan als: Spaarden 4 tot 13jaar, 7 baatg. melkkoeien, 4 vaarzen, 1 eenj. os, 2 kweekkalvers, 1 vet varken, mestputlooper, drachtige zeug, 67 kippen en hanen, karn hond met hok, huifwagen, chais, driewiels- kar, ploegen, eggen, bouw-, melkers- en zol dergereedschap, hooi, stroo, aardappelB, man gels, meubelen, antiek kabinet enz. Inl. dhr. Pelle. Goes, 10 uur in de Prince door deurw. Hoffmann, vendutie. Nieuw- en St. Jooslaud, 10 uur door not. Tak bij Polderdijk, 2 merriepaarden 18 jaar (1 veulendragend), 5 melkkoeien, 3 kweek kalvers, 1 drachtige zeug, geit, vet varken' 14 kippen en hanen, 2 Zeeuwsche ploegen' 1 Amerikaansche, geeselsteen met stoel, wa- genlichter, wagen- en taskleeden, hekken en palen, hooi, stroo, compost, mangels, aardap pelen, paardenwant, houw-, melkers-, zolder gereedschappen, huisraad waaronder tafels, stoelen, bed met toebehooren, keukenkachel- spekkist enz. Donderdag 20 Maart. Middelburg, half 2 Polderhuis Abdij ver pachting het recht broed- of mosselzaad weg te halen van de paalwerken aan het strand der Noord watering, gedurende den termijn van 1 Mei 1890 tot 30 April 1891. Voorwaar den op het bureau bij dhr. Bourdrez. Middelburg, 11 uur in de Vergenoeging, verpachting door den ontvanger der registra tie voor 5 jaar het gedeelte der bermen en taluds van den riks grooten weg der le klasse no. 3 met zijt-ak door de Nieuwerkerk- en Suzannapolders tot aan de kruin des zeedijks van den Jacobpolder. Vrijdag 21 Maart Heer Arendskerke, 10 uur bij wijlen wed. Schipper, Wissekerke door not. de Ronde Bresser, 2 koeien, 1 rund, kalf, 11 kippen en 1 haan, mangels, aardappels, hooi, stroo, mest, kabinet, antike kast, koper-, tin-, glas- en aardewerk enz. GOES. Dinsdag werden in de Prins v. Oranje door yiot. de Vos voor erven v. d. Straaten publiek geveild: lo. een huis en erf Molendijk 534. Kooper dhr. J. H. C. Hoff mann qq. voor f1410. 2o. een huis en erf al daar no. 532. Kooper dhr. P. de Brandt voor f 1490. 3o. het huis aan den Oostwal 136. Kooper dhr. D. Klemkerk voor f 605. 4o. het koffiehuis met pakhuis aldaar. Kooper dhr. A. Jacobs voor f 1600, plus 126 pet. voor on kosten. Alle koopers wonen te Goes. ELLEWOUDSDIJK. Heden Woensdag is ten overstaan van not. v. d. Kloes publiek geveild in de herberg van J. v. d. Hage 1 per ceel bouwgrond en zijkantweg, groot 46 A. 22 c.A. voor f 6.15 per 39,24 A. en 125 pet. onkosten. Kooper P. C. van Strien alhier. KRUIN1NGEN. Heden Woensdag werd door notaris Prins in het pupliek verpacht voor dhr. C. Allard van Ixelles. lo. Een weiland greot 1 H.A. 10 A. 60 c.A. aan dhr. L. Luik te Hansweert voor f25. 2o. wei- en bouwland 2 H. A. 2 A. 60 c.A. voor 1 10 aan J. v. Maldeghem 3o. Id. 2 H.A. 23 A. 20 c.A. aan J. v. Maldeghem voor f 10. Voor mevr. wed. J. J. de Lepelaar Utrecht 1 H. A. 13 A. 90 c. A. aan A. v. Koeveringen voor f 15. Voor mevr. Eisen Gateaux te Antwer pen: 5o. 3 H. A. 36 A. 50 c.A. aan dhr. C. Glerum te Schore voor f 8. 6o. een perceel 2 H. A4 A. 20 c.A. voor f 22 aan dhr. L. Luik te Hansweert. Alles per 39,24 A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5