Gemengde Berichten. BHlfcFWlSSELING. Overzicht van Verknopingen. vernielingA. H., 39 j.4 werkman Mid- i delburg, tot f5 b. s. 5 d. h., en diefstalJ. J. C. v. d. B., 12 j., en K. L., C., 13 j., beiden Kruiningen, ieder tot 14 d., en D. B., 68 j., arbeider Ellewouts- dijk, tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zjjnA. D., 23 j., slager, en A. S., 22 j., metsela ir, beiden Goes, beklaagd van mishandeling. Tolen. De a. r. kiesvereeniging (eiland Tolen) stelde met algemeene stemmen mr. Keuchenius cand. voor de Tweede Kamer. Goes. De knecht van den heer J. J. Q., photograaf had VVoensdagavend het ongeluk een brandend petroleumlampje omver te stooten. Daardoor vatten zijn broek en een gordijn vlam; de vlammen deelden zich terstond mede aan de overige gordijnen. Met behulp van het personeel van den heer v.Heel werd de brand in den aanvang ge stuit. Al de ruiten van het atelier zijn gespron gen de schade wurdt geraamd op eenige honderden guldens. De knecht kwam met den schrik en een brandwond,vrij. Hoofdplaat. De gemeenteraad heeft na langdurige werkstaking 11. Maandag verga dering gehad. Verleden week was in eene daartoe gehouden bijeenkomst besloten aan het werk te gaan. Zaterdag hielden Bur gemeester en Weth. college, waarop 's Maandags de raadsvergadering volgde. In deze werden de zaken, die geen uitstel meer gedoogden, afgedaan, zoo werd het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld en de begrooting behandeld. De werkstaking heeft dit goede opgeleverd, dat niettegen staande verleden jaar gedurende verscheidene maanden de kaai- en havengelden niet zijn geïnd, de hoofdelijke omslag lager is dan in 1889, daar er verscheidene minder noodige uitgaven, die anders uit gewoonte gedaan worden, bespaard zijn. Dit neemt niet weg, dat veel wat noodzakelijk voorziening be hoefde, al te lang onafgedaan bleef. CohjnSplaat. Ingevolge afkondiging had j 1. Woensdagavond ten half zeven ure een tal van belangstellenden het kerkgebouw der Chr. Gor gemeente alhier gevuld. Nadat de heer J. Donner het dgel, de noodzakelijkheid alseok de betamelijkheid van het oprichten en steunen der Militaire Tehuizen had uiteengezet werd er eene vereeniging opgericht van 53 leden behoo- rende tot de Chr. Geref. en Ned. Ilerv. Gem. en waarvan de heei en C. Douw en J. Oranje voorloopig het bestuur zullen uitmaken. Middelburg. Mej. B. die bij den j.l. Zondag plaats gehad hebbenden brand opeens van alles beroofd werd, had het voorrecht dezer dagen haar 75sten geboortedag te herdenken, bij welke gelegenheid haar een niet onaardig bedrag in geld kon worden overhandigd en nog werd toegezegd, door verschillende vrienden blijmoedig geschonken. De zuster- kring «Diaconaal Hulpbetoon» zorgde voor verschillende kleeding^tukken. Van ver schillende zijde ontving zij bewijzen van belangstelling en liefde. Een vernieuwd bewijs wat de chr. liefde vermag en dat ook zonder geoorloofde mi de len in beproevingswegen kan wordenvoorzien. Een landbouwer en diens voormalige dienstbode M. S uit 8t. Oedeurode werden gisteren zwaar geboeid naar 's Bosch over gebracht. Aan het station te Best waren duizende nieuwsgierigen bijeen. Hij wordt beschuldigd een kind, waarvan M. S. hei melijk bevallen was, vóór twee maanden in zijn weiland levend begraven te hebben. Destijds had men er twee dagen te vergeefs naar gezocht en eerst gister werd het lijkje, in een hemd gewikkeld, in zijn weiland gevonden. Hij ontkent elke schuld aan het begraven van het kind. Door 70 personen van het dorpje Wartena werd bij de volkstelling de rubriek der bevolkingskaart ingevuld als behoorende tot geen kerkgenootschap maar zijnde van de gereformeerde gezindheid. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dier plaatse nam rnet die verklaring geen genoegen en liet den betrokken laf en weten, dat zij voortaan niet meer beschouwd zouden wor den als behoorende tot de Ned. Herv Kerk. Velen van hen, die bovengenoemde vei klarh g op hunne kaart hadden onderteekend, bele den echter later, dat zulks in onkunde was geschied en geenszins met het doel om met de kerk te breken. De kerkeraad heeft evenwel gemeend niet anders te mogen handelt n. Het nieuwe bakpoeder. In een Oost- Indische officiers sociëteit werden langen tijd pannekoeken opgedischt die door hun roomkleur en heerlijken smaak uitstekend bevielenmen schreef deze goede eigen schappen aan het toegevoegde bakmeel toe. Toen dé inlaudsche kok eens meldde, dat het bakmeel op was, liet men hem de leege bus brengen om te zien, waar men hetzelfde meel weder kon bestellen. Met het gevoel van zelfbewustheid van een baanbrekenden ontdekker toonde de kok de ledige bus zij had «perzisch insektenpoeder» ingehouden? Bjj de Engelsche posterij is in over weging om boekjes met briefkaarten uit te geven in den vorm der bekende block- not°s. Als men de briefkaart afscheurt ter verzending, houdt men een strook over, waarop de afzender den inhoud en het adres der briefkaart kan opteekenen en welke hij desnoods bij de verzending der briefkaart kan laten afstempelen om de dagteekening der verzending te ccnstateeren. DE ARBEIDSCONFERENTIE TE BERLIJN. De offleiëele uitnoodiging van de Duitsclie regeering aan de verschillende industrie-sta- ten, om deel te nemen aan de arbeidsconfe- rentiete Berlijn, is vervat ineen nota, waarbij het program van bedoelde conferentie is ge voegd. Dit luidt als volgt A. Regeling van den arbeid in mijn-onder nemingen lo. Moet het werken onder den grond ver boden worden: a. voor kinderen beneden een bepaalden leeftijd; b. voor vrouwelijke per sonen 2o. Moet voor mijnen in welke de arbeid met bijzondere gevaren voor de gezondheid gepaard gaat, beperking van den duur van den arbeid in de gangen worden ingevoerd? 3o. Is het in het algemeen belang mogelijk, om de regelmatigheid der voortbrenging van steenkolen te verzekeren, den arbeid in steen kolenmijnen te onderwerpen aan eene inter nationale regeling? B. Regeling van den Zondagsarbeid. lo. Moet arbeid op Zondagen als regel en met uitzondering van gevallen van nood, verboden worden 2o. Welke uitzonderingen moeten in het geval van het uitvaardigen van zoodanig verbed toegelaten worden 3o. Moeten deze uitzonderingen bij inter nationale overeenkomst, bij de wet, of bij administratieven maatregel worden vastge steld C. Regeling van den kinderarbeid. lo. Moeten de kinderen tot aan een be paalden leeftijd worden uitgesloten van in- dustriëelen arbeid? 2o. Hoe moet de leeftijd tot aan welken die uitsluiting zal plaats hebben, vastgesteld worden? Voor alle nijverheids-streken gelijk, of verschillend? 3o. Welke beperkingen van den arbeids tijd en van de soort van arbeid moeten wor den ingevoerd voor de kindere», die tot in- dustriëelen arbeid toegelaten worden? D. Regeling van den arbeid van jonge personen. Ie. Moet de industrieels arbeid van jonge personen, die den kinderleeftijd te boven zijn (12 jaren), aan beperkingen worden onder worpen? 2e. Tot aan welken leeftijd moeten er be perkingen gesteld worden? 3e. Welke beperkingen moeten voorge schreven worden? 4e. Moeten voor de afzonderlijke takken van nijverheid afwijkingen van de algemeene voorschriften toegelaten worden E. Regeling van den arbeid van vrouwe lijke personen. 1 e. Moet de arbeid van gehuwde vrouwen, overaag of des nachts, beperkt worden 2e. Moeten voor dien arbeid in de industrie voor alle vrouwelijke personen (vrouwen en meisjes) zekere beperkingen worden gesteld? 3e. Welke beperkingen verdienen in dat geval aanbeveling? 4e. Moeten voor enkele takken van nijver heid afwijkingen van de algemeene voor schriften worden toegelaten, en voor welke? F. Uitvoering der overeengekomen voor schriften. Ie. Moeten er bepalingen worden gemaakt voor het ten uitvoer leggen en voor de verzekering der naleving van de vast te stellen voorschriften 2e. Moeten er herhaalde conferentiën ge houden worden van vertegenwoordigers der betrokken regeeringen, en welke taak moet dan aan die conferentiën gesteld worden Een jong Amerikaan heeft een hu welijksadvertentie geplaatst, en zal het aan het lot overlaten, wie zijne vrouw zal worden. Hij zal ieder sollicitante laten trekken, en wie nummer 77 krijgt, wordt zijne vrouw, onverschillig of ze jong of oud, mooi of leelijk, rijk of arrn is, een Turkin of Negerin een blanke of een roode. Doet hij het niet dan heeft hjj een weddenschap verloren van 5000 doll. Een verplaatsbaar restaurant van papier is dezer dagen in elkaar gezet te Hamburg aan de haven. De muren van het gebouw, dat volgens het systeem Döcker gemaakt is, bestaan uit een dubbele, op houten ramen gespannen laag papier, welke van binnen onbrandbaar en van buiten bestand tegen vocht is gemaakt daarenboven beschermt een dun laagje hout de muren tegen den invloed van weer en wind. Muren en dak zijn met haken en scharnieren verbonden, zoodat het geheele gebouw spoedig afge broken en weer in elkaar gezet kan worden. De eetzaal. 30 meter lang en 6 meter breed, kan 150 menschen bevatten. Zij heeft 22 vensters en vier dakramen, en er staan twee kachels tot verwarming. Een bijbe- hoorend gebouwtje bevat keuken, bergplaat sen en woonvertrekken. Alles moet ongeveer 15.000 mark (f 9000) gekost hebben. Een Engelschrnan vertelt hoe de apen in Singapore (Engelsch Indië) kreeften vangen. Een aap gaat, plat op zijn buik, aan een beek liggen en houdt zich alsof hij dood is De kreeften komen dan in menigte uit verschillende openingen te voor schijn, staren naar het bruine lijk, en beproeven als zij zich een tijdlang overtuigd hebben, dat er geen beweging in is, om op het lichaam van den aap te kruipen. Op dat oogenblik zoekt de knipoogende slimmert het dikste en vetste kreefije uit en grijpt het haastig beet. Zelden ontsnapt de buitmaar gebeurt dit toch, dan springt mijnheer aap minuten achtereen als een dolle voor het gat op en neer, waarin de kreeft ontsnapt is, huilt van woede en steekt zijn pooten in de opening, om den vluchteling nog te snappen. De bewoners richten de apen ook at om rijpe vruchten van de boomen te halen. De beesten zjjn zoo goed gedresseerd dat zij gedurende het plukken geen vruchten eten, maar die in een uitgespannen doek werpen. Eerst als bet werk afgeloopen is, krijgen zij tot belooning hun aandeel in den oogst. De Dinger Anzeiger bevat de volgende rttededeeling «Aan de bewoners van Bingen en om streken. De epidemieën kunnen gemakkelijk ver klaard worden 1 De mens-ch voorziet den stoomketel van een veiligheidsklep, om een uitweg te geven aan bovenmatige spanning. De natuur heeft aan het menschengeslacht eok een veilig heidsklep gegeven, opdat het lichaam de schadelijke gassen, de winden, langs den natuurleken weg zou kunnen verwijderen. De almachtige God, de Schepper van hemel en aarde, die de werelden regeert met den adem van zijnen mond heeft de aarde even eens voorzien van VEILIGHEIDSKLEPPEN. Aldus worden op eene zear eenvoudige manier de aardbeving verklaard benevens het «roeren» in «en mensch zijn ljjf, wan neer de schadelijke gassen geen uitweg kunnen vinden. Het verzwakte menschengeslacht kan de gassen, dia uit de aarde stroomen en haar ontlasien, niet meer verdragen en hieruit ontstaaninfluenza, cholera, roodvonk, ma zelen, kinkhoest, diphteriti», enz. De epidemieeën keeren telkens na kortere tusschenpoozen terug. Een schrikbarend bewijs dat het weerstandsvermogen van het menschengeslacht snel afneemt. De aarde zal om zich te ontlasten, nog schadelijker gassen gaan uitstooten de gevolgen hiervan /.uilen voor den mensch nog verderfelijker zijn en vernielende ziekten zullen op een verschrikkelijke wijze woroen en vele offers eischen. Het is hoog tijd dat men tot hulp komt opdagen. De ademhalingstinctuur mijn levenslucht, op kokend water door mond en neus ingeademd, \ernietigt terstond de leven kracht der ver schillende bacteriën, zonder het organisme te schaden. Het heete water werkt terstond op de nieren, reinigt het bloeden de normalt manier van ademen bevordert den bloedsomloop. Elke familie zal zekerlijk haren huisdokter hierover raadplegen. De prjjs voor de levenslucht is 5 Pfennige het gram voor het geheele menschengeslacht. Minder dan 5 gram mag niet verkocht worden. Wie er gebruik van maakt, moet dadelijk betalen. Er mag niet geborgd worden ei. vervloekt zij hij, die de «levenslucht» vervalscht. Bingen, Vrijdag den 24 Januari 1890. Spracharzt Gerdts. Een nieuwe Niagaraheld. Op 1 Mei a. zal iemand uit Ramsanville beproeven de Niagara-watervallen over te steken op een vreemde wijze. Hjj wil zich laten insluiten in een grooten bal van caoutchouc, die in het midden een holte heeft en van onderen een looden gewicht van 300 pond draagt, om het kantelen te voorkomen. Door middel van stalen staven belet hij dan het indrukken der inwendige ruimte, om zoodoerde geen kwetsuren op te luopen, terwijl uit lucht- ftservoirs hem de noodige zuurstof wordt toegevoerd. Hij zelf wii zich in watten doen wikkelen, voor men hem in den kogel laat kruipen, in welks inwendige ruimte een strak gespannen hangmat hem opvangt en tegen stooten beveiligt. Bij het binnenrijden van het station te Carlisle J-or een sneltrein, gleed de loco- motiet, door de gladheid van de spoorstaven met onverminderde snelheid op de geremde' wielen voort en stiet tegen een anderen trein. De botsing was buitengewoon hevig. Twee wagens werden geheel in elkander geschoven. Vier passagiers werden gedood en 13 gevaarlek gewond. Den 28 Januari werd te Medan het Chineesche schip «Chow Choo Foo» uit Hongkong binnengebracht door het Nederl. oorlogschip «Prins Hendrik der Nederlanden» kapt. Buijskes. Wat was geschied De Chow had 248 emigranten aan boord bestemd naar Deli. Eenige belhamels hadden oproer gestookt onder de koelies, die zich van het schip meester maakten, dreigende het in brand te steken en de bemanning te ljjf gaande. Zjj wilden het schip te Singapore binnen brengen, doch verstonden geen stuurmans kunst. De kapitein nam net regenachtige weer te baat, passeerde ongemerkt Singapore en hield recht op Riouw aan, waar de Prins Hendrik lag gereed om naar Atjeh te trekken. Daar bemerkte men de noodvlaggen op het Chineesche schip, en snelde te hulp. Kolonel Buyskes liet 20 mariniers aan boord van de Chow, die het oproer dempten, en de belhamels, 27 in getal, gevangen namen. Hierop bracht Buye«kes het schip veilig te Medan, waar de muiters aan de overheid werden overgeleverd, die hen naar Hongkong terugzond om ze daar te doen terechtstaan. Aante Aardenburg. De Delveiaar nain 't bedoelde bericht over zonder ver melding der bron. Hierop circuleerde het in bijna de gansche chr. en kleurlooze pers met of zonder vermelding van De Delvenaar als bron. De Nieuwe Sprokkelaar behoorde tot de laalstenen zoo kon het gebeuren dat de Wageninyer uw bericht kon opnemen met het onderschrift N. Sprokkelaar. De rondreis is mogelijk nog niet afgeloopen doch u heeft er wil van. (Red.) Zaterdag 8 Maart. Goes, verpachting van de inzameling der faecale stoffen, 1 uur ten raadhuize. Voor waarden ter lezing op secretarie van 9—2. Goes, 8 uur in de Vriendschap door not. Pilaar verpachting voor het burgerlijk arm- bestuur, 7 perceelen bouwl. Oosterschans. Maandag 10 Maart. Kwadendi.muie, Langeweegje voor P. de Jonge door not. Mulock Houwer 10 uur. nieuw gezaagd hout, 500'oaggen mangels en beestenpeen, schaap, geiten, loopvarkens, kruiwagen, hondenkar op veer, 3 kabinetten, 3 linnenkasten, veeren bedden enz. Ellewondsdijk, door notaris Paardekooper Overman half 1 aan de haven, 40,000 nieuwe steen hard en boerengrauw. Dinsdag 11 Maart. Goes, in de Prince 7 uur door not. de Vos voor erven v. d. Straate, lo. huis en erf Mo lendijk B 197 groot 283 c.A. 2o. id. B 199 groot 201 c.A. 3o. Oostwal B136 groot 38c.A. 4o. koffiehuis, pakhuis en erf 65 c.A. Woensdag 12 Maart. Ellewondsdijk, bij v. d. Hage 10 uur door not. v. d. Kloes, 46 A. 22 c.A. bouwl. en zjj" kantweg Plattenweg van de arbeidersver eeniging. Krolninge, bjj v. d. Linde doer not. Prins, verpachten voor Allard voor 7 jaar, lo. wei land 110 A. 60 C. pachter Lujjk; 2o. 202,60 A. bouw- en weiland. 3o. 223,20 A. id. Voor wed. de Lepelaar 4o. 113,90 A. bouwl. pach ter v. Koeveringe. 5o. Voor mevr, Eisen 336,50 A. weiland. 6o. 204,20 A. id. onder Vlake en Ierseke. Donderdag 13 Maart. Kapelle, bjj D. de Jonge Djjkwelsche zand- weg half 11 door not. Gallis Merens, 2 paar den, 5 koeien, 6 vaarzen, 1 springstier, hooi, beestenpeen, mangels. Üriewege, bij Krijger door not. Overman 11 uur voor erven Duivewaarde, lo. woon huis, erf en tuin 346 c.A. 2o. dito met schuur 477 c.A. 3o. meubelen enz. als pluimbedden. ledikant, kastklok. latafel, tafels, stoelen, kleerkist. kleeren. goud en zilver enz. Goes, in de Prince door not. Pilaar 8 uur, een woon- en winkelhuis Nieuwstraat, van wjilen wed. Karelse. Inl. not. Pilaaren Noor- djjke. En 7 u., woonhuis en erf Poel weg A 238. 's Heerenhoek, bjj de Witte door deurw. Hollmann 10 uur, 1 bruin merriepaard 14 j., blauw ruinpaard 16 j., baatgevende melk koe, kweekkalf, drachtige zeug, loopvarken, 30 kippen en hanen, menwagen, driewiels- kar, eggen enz., stroo, mangels, mest, meu bels, als kastklok, kabinet, bureau enz. Vrjjdag 14 Maart. Ierseke 2 uur bjj Harthoorn 400,000 le soort plantoesters in den put van dhr. Sauer. Een loods voor afbraak. Inl. dhr. Pelle. Ierseke, voor C. Poelman door not. Mulock Houwer 10 uur aan den steiger Molenpolder,'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2