BIJVOEGSEL. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. AANBESTEDING. Overzicht van Verkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Men herinnert zich dat de heer v. Roy en in de le kamer den minister Keu- chenius godsdienstwaanzin toerekende. Niet onaardig is in verband hiermede de vol gende mededeeling van de N. P. Gron. Ct. In eene der steden van ons Vaderland staat, aan eene niet onaanzienlijke straat, een deftig heerenhuis, waarin men op den voorgevel, in zerk gehouwen, kan lezen God geve dat ick hier in vrede schvilen magh En also ontgaen des werellts donderslagh. En een weinig hooger vindt men het versje Hy heeft wel gebovt Die op Godt vertrovt. De «verlichte» lezer zal denken, dat wy 'sGravenhage bedoelen en in dat huis nie mand anders kan wonen dan Mr. Keuche- nius, oud Minister van Koloniën, van wien in de Eerste Kamer de beer Van Roijen zeide, dat bij was lijdende aan godsdienst waanzin, De lezer vergistzich echter. Het bedoelde heerenhuis staat te Groningen en wordt bewoond door den heerMr. B. van Roijen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De gefopte commiezen. Een heereboer in Gelderland vond op een morgen een zijner koeien dood in den stal. Daar het dier niet ziek was geweest maar door een toeval gestikt was, werd het naar den slager gebracht en aan den balk gehangen Daar wachtte het nog slechts op de keuring van den veearts en het door de kommiezen aan te brengen loodje aan zijn staart, om verkocht te worden. De kommiezen, een paar slimme heertjes, kwamen, de koe werd voor f 40 aangegeven en dat was den heeren, zooals ze zeiden, volmaakt goed. 's Middags zouden zij terug- keeren, om het goedkeuringsmerk aan te brengen. Doch daar kwamen zij 's middags aan, die slimmers, met een grooten wagen en een koopmanhet beest was te laag aangegeven naar hun zin, daarom hadden ze maar vast 't proces-verbaal, een kwitantie en de noodige duiten meegebracht, en de eigenaar had slechts te teekenen, om zijn koe te zien wegvoeren. De eigenaar gat toe, nam de 40 gulden in ontvangst, maar gaf tegelijkertijd het bewijs over van den veearts, die het beest voor gebruik ongeschikt verklaarde. Nu moesten de heeren commiezen de zoo vurig verlangde, tamelijk goed betaalde koe in den grond stoppen en moesten der. slager de huid afstaan, om diens terrein daarvoor te mogen gebruiken. Door het wegwerpen van een bran dende lucifer door een bezoeker ontstond dezer dagen brand in een winkel te Delft. De schade aan winkelgoederen enz. moet nog al belangrijk zyn. Zondagavond brak in een pand aan de Wijnstraat te Rotterdam brand uit. Een vijfjarig kind, dat geheel alleen in huis was en rustig te bed lag, zou ongetwjj eld omgekomen zijn, wanneer niet drie spuitgas ten door de vlammen en den verstikkenden rook naar binnen gedrongen waren. Zy begaven zich moedig naar boven, op handen en voeten kruipende over gangen en por talen en zoekende naar deuren, die toegang tot de kamers gaven. Herhaaldelijk moesten zy terug, om lucht te scheppen. Zij hoorden een kind hoesten en kuchen, en dit over tuigde hen, dat zij niet noodeloos hun leven in gevaar hadden gebracht. Op dat hoesten en kuchen afgaande, vonden zij in eene achterkamer het kind. De redding geschied de geheel zonder hulpmiddelen, als rookhel- men enz., daar deze op dat oogenbik ontbraken. Uit den kelder van een alleenstaand en onbewoond gebouw te Jntfaas werden deze week ongeveer 30 HL. aardappelen, die daar bewaard werden om over eenige dagen onder de armen der gemeente te worden uitgedeeld, gestolen. Van den dader heeft men geen spoor kunnen ontdekken. De Fransche reiziger Fondère deelt een en ander mede omtrent de ervaringen door hem op zijne reizen in het Congogebied opgedaan. Hy bracht ook een bezoek aan den volkstam der Pahouins en zag hoe daar de echtbreuk wordt gestraft. De veroordeelde wordt namelijk aan een boom gebonden, waaromheen zich de bewoners van het negerdorp scharen en wilde dansen uitvoeren. Als het stil geworden is, gaat de fe- tischman op het slachtoffer toe, snijdt hem gen stuk vleesch uit de kuit, roostert dat bij 't vuur en dwingt dan het slachtoffer zijn eigen vleesch te eten. Gewoonlijk wordt dit ook zonder weigering gedaan en zonderdat een spier op het gelaat van het slachtoffer vertrekt. Zoodra dit geschied is, wordt het doodvonnis voltrokken en het lichaam onder de bewoners verdeeld. Het voornaamste op perhoofd krijgt de hersenen en de vingers de fetischman de oogen en de tong. De influenza zal thans, op hare reis door de wereld, weldra weder de streek hebben bereikt, van waar zij is uitgegaan, zijnde het noordelijk gedeelte van Siberië. Volgens de laatste berichten was zij na melijk uitgebroken te Badsö aan de noordkust van Noorwegen, alwaar 40 personen er door waren aangetast, terwijl zij vandaar langs de Poolzee in oostelijke richting voortging. De herstemmingen in Duit-schland zijn thans bekend, zoodat men de balans voor de verschillende partijen kan opmaken. Men zie hiertoe onderstaande vergelijkende staat harer sterkte: 1884. 1887. 1890. A iti-revolutionairen 77 80 67 Conservatieven 28 37 22 Nationaal-liberalen 51 103 40 Radicalen D. vryzin. 67 34 70 Sociaal democraten 25 11 38 ^Centrum 99 99 107 Welfen en Denen Polen 11 4 10 16 14 16 Volkspartij 8 0 10 ILlzassers 15 15 12 Anti-Semieten 0 0 4 Wilden 0 0 2 Evenals in Nederland zal de nieuwe meerderheid moeten worden gevormd door de anti-revolutionairen en katholieken (Cen trum, Welfen, Polen en Elzassers). Onder de herkozenen is ook Stöcker, die in 1887 met meerderheid van slechts een stem te Siegen herkozen werd Pn thans in dat zelfde kiesdistrict met een meerderheid va.i 3000 stemmen uit de bus kwam. De persoonlijke tegenstand des Keizers wordt althans door Stöckers kiezers niet gedeeld. Zekere Pietchkejeff te Pierre in Zuid Dacota, bezig met herstellingen van elec- trische geleidingen, ontving een schok en stortte 100 voet naar beneden, zoodat zijne beide dijen braken. Meenende dat zijn einde naderde, beleed hij een Russisch balling te zijn betrokken bij een samen spanning om den czaar door middel van ynamiet om het leven te brengen. Hij noemde verscheidene Russische ambte naren bij de zaak betrokken en kon zijne bewering met stukken bewijzen. Dezer dagen leverde iemand te Dublin, die tot lid eener jury benoemd was, een «bewys» van een geneesheer in, volgens hetwelk hij ongeschikt zou zyn. Toen echter het papier geopend werd, las men het volgendeDeze man heeft een ver klaring gevraagd dat hij ongeschikt is om als jurylid dienst te doenik weet niet of hij een schelm dan wel een dwaas is, maar hij heeft een zeer bekrompen verstand en riekt naar porter. In een achterbuurt te Warschau ont stond eenige dagen geleden brand in een houten huisje van een verdieping hoog. Het gelukte na veel moeite den brand te beperken. Een brandweerman, die uit een zolderraam half smeulend houtwerk wierp, stootte op iets zachts. Hij dacht dat het een kat was, doch bij het licht van een lakkei zag hij tot zyn schrik dat het een lijkje van een zuigeling was. Hij bukte zich en zag toen nog een lijkje in lompen gehuld en verderop een derde, halt naakt. In liet nabijgelegen loodsche ziekenhuis werd door de dokters het bewijs geleverd, dat men hier niet met slachtoffers van den brand, maar van een misdaad te doen had. Inmiddels werden nog vier lijkjes gevonden, waarvan een met het hoofdje tusschen een kast en den muur geklemd, en met bloed bedekt was. Bij onderzoek bleek dat de bewoonster van het huisje er haar werk van maakte kinderen der schande in otbuitenhaar huis geboren, te dooden, met behulp van zeker bij haar inwonend echtpaar Kubek. By het uitbreken van den brand had men haar met loshangende haren, barrevoets, met slechte de hoogst noodige kleeren aan t lyf en op iederen arm een kind, als een furie de straat op zien vluchten. Bij hare aanhouding droeg zij nog slechts één kind. Het andere had zij ergens neergele d toen men het vond bleek het doodgevroren te zijn. Vrouw Kubek droeg ook vier kin deren; echter niet uit medelijden, maar uit vrees dat het geschreeuw van zoovele haar zoogenaamd ter verpleging gegeven kinderen, de misdaden aan den dag zou bren gen. De vyf versmachtende zuigelingen werden terstond in het katholiek gasthuis ter verpleging opgenomen. De arme kleinen zijn door verwaarloozing en gebrek aan voedsel in een jammerlijken toestand. De diep in het hoofd liggende oogen staren dof en lusteloos. De lichaampjes zijn haast geraamten. Hoe onbegrijpelijk het is, dat vier in 't zelfde huis wonende vrouwen door het gekreun der kinderen nooit op merkzaam zjjn geworden, nog meer be vreemding wekt het dat de schepsels, huizende op dezelfde kamer waarde misdaden gepleegd werden, het bij de reuk konden houden. Tot nu toe is berekend dat 76 kinderen in dit huis op geweldadige wijze zijn omgekomen. De nieuw opengestelde verzending van postpaketten naar de Argentijnsche Repu bliek, door tusschenkomst der (Engelsche postadministratie, biedt grootere voordeelen dan de nu bestaande verzendingen over België, Duitschland en Frankryk. Het port bedraagt over Engeland f2,50 over België en Duitschland f2,62Vs, over Frankryk f 2,87Va terwijl bij verzending over Engeland slechts 1 douane-verklaring vereischt wordt. De verzending van Londen geschiedt Don derdags om de 14 dagen. In het courantenmuseum te Aken be zit men een exemplaar van de grootste krant ter wereld, namelyk de in 1859 te New York verschenen Illuminated Quadruple Constéllatïon. Zy is «biljartformaat», 8Va voet hoog en 6 voet breed. Dit monster blad verscheen ten tyde der onafhankelijk heidsfeesten, en bestaat uit 8 bladzyden, elk van 13 kolommen ieder van 48 duim hoogte. Het blaadje verschijnt eens in de 100 jaar en is zeer sterk en op duurzaam papier. Het nummer kostte fi,25 en had een oplaag van 28000 exemplaren. De kleinste courant is El Telegrama, die in Mexico verschynt en 200 maal in dit nummer gaat. LAATSTE BERICHTEN. Meliskerke. By de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, vacature wijlen K. Wissa, zyn uitgebracht 63 stemmen, van onwaarde 1. Hiervan verkregen J. Koppejan Hz. 24, A. Janse Az. 17, J. Riemens 12 stemmen. Herstemming alzoo tusschen twee eerst- genoemden. VLISSINGEN, 4 Maart 1890. Boter f 1.20 a f 1.25 de Kilo. Eieren f 3.85 a f 0.— de 104 stuks. GOES, 4 Maart 1890. De kooplust was heden niet levendig en de prijzen nagenoeg gelijk aan die der vorige week. Oude Tarwe f 0.— a f 0.—Nieuwe Tarwe f 5 80 a f6.70. Rogge f5.— a f 5.15. Winter- gerst f 5.50 a f 5.80. Zomergerst f 4.40 a f 4.60. Haver f 2.76 a f3. Bruineboonen f 7.50 a f8.— Paardenboonen f 5.—a f 5.20. Kool zaad f 0.—a f 0.—. Groene Erwten f7.— a f 7.75. Versche Boter f 0.52' a f 0.55, Eieren f0.65 a f 0.70. OOSTBURG, 5 Maart 1890. Oude Tarwe f0,— a f0, Nieuwe Tarwe f5,20 a f7,30. Rogge 5,- a f5,30. N. Winter Gerst f 0,- a f0,-. Zomergerst f5,50 a f6,10. Haver per 100 Kilo f6.75 f7,75, Kookerwtenf 6,75a f7,—Erwten f5,50 a f6. Paardenboonen f4,75 a f5,15 Koolzaad f0,— a f0,— Alles per H. L. uitgezonderd de Haver Boter f 0, per l/2 kilo. Eieren f0,— per 26 stuks. KRU1NINGEN, 5 Maart '90. Oude Tarwe f0,— a f0, Nieuwe Tarwe f6,20 a f6,80. Rogge f4,90 a f5,25. Winter, gerst f5,40 a f5,75. Zomergerst f5,00 a f5,30 Haver f2,— a f3,25. Erwten f 6,— a f7,— Boonen f4,80 a f5,40. W. Koolzaad f a f 0,-. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. PETROLEUM loco f8.25 Ent. met veel zaken. Najaar f8,35 Ent. verkoopersf8,25 Ent. voor groote posten geweigerd. MEEKRAP stil. Onveranderd. Vrijdag 7 Maart. Middelburg, 11 uur aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur, onderhoudswerken bij de Oude Hoeve (eiland Schouwen) 1 Mei 90 tot 31 Dec. '92. Dinsdag'25 Maart. Wissenkerke, 11 uur door het bestuur van den cal. polder Anna Friso, jzinkwerk en be- storting; raming f 127,797.25. Aanwijzing 18 en 21 Maart te 9 uur. Vrijdag 7 Maart. Heinkenszand, door not. de Ronde Bresser, een inspan 10 uur by C. Langebeke 7 paarden 2—20 jr., 1 zwarten henhst 1 jr., 4 baatge- vende melkkoeien, 1 vare koe, 52j. runderen. 4 eenjarige dito. 3 aanhoudkalvers. 2 vette varkens. 3 mestputloopers. 1 chais. huifwa gen. 3 menwagens. 1 lamoenkar. 4 ploegen. 8ijzeren eegden. zaaddorschzeil. draagkleeden. hooi. 50 H. L. aardappels, yeeren bed enz. Ierseke, voor Poelman door not. Gallis Merens 9 uur, 9 paarden van 1 -14 jr., 9 baat- gevende melkkoeien. 1 varekoe. 3 2j. vaar zen. 20 kippen en hanen. 4 Zeeuwsche, 1 Ame- rikaansche ed 1 meedekploeg. 8 eegden. 4 slepers. 1 rolsleeper. driewielskar. 5 menwa gens. kapchais. 2 karnmolens, een voor het paard en een voor de hand. melkgerei, stal en zoldergereedschappen, klaver-, kant- en weihooi. stroo. brandhout, harnas, meubels. Ierseke, 10 uur Oesterbeurs door not. de Vos voor de Oestermaatschappy Noord-Beve land a. zeeften, roeiboot, 26000 groote oes ters, 35000 twijfelaars, 64000 kleine, 1 hoog- aartsb. het erfpachtrecht op perceel 24 in de Zandkreek en een loods met oesterput vóór Stadspolder. Ierseke, door Hoondert, een Cadzandsche kapwagen. Zaterdag 8 Maart. Goes, verpachting van de inzameling der faecale stoffen, 1 uur ten raadhuize. Voor waarden ter lezing op secretarie vao 9—2. 's Heer Arendskerke, door deurw. Hoff mann 10 uur bij v. E ij keren, 1 bruin merrie- paard 13 j. 1 zwart dito 16 j. 20 Holl. vaars- kalvers. 20 loopvarkens, hout. Goes, 8 uur in de Vriendschap door not. Pilaar verpachting voor het burgerlijk arm bestuur, 7 perceelen bouwl. Oosterschans. Maandag 10 Maart. Kwadendamme, Langeweegje voor P. de Jonge door not. Mulock Houwer 10 uur, nieuw gezaagd hout, 500 baggen mangels en beestenpeen, schaap, geiten, loopvarkeiis, kruiwagen, hondenkar op veer, 3 kabinetten, 3 linnenkasten, veeren bedden enz. Dinsdag 11 Maart. Goes, in de Prince 7 uur door not. de Vos voor erven v. d. Straate, lo. huis en erf Mo lendijk B 197 groot 283 c.A. 2o. id. B 199 groot 201 c.A. 3o. Oost wal B136 groot 38 c.A. 4o. koffiehuis, pakhuis en erf 65 c.A. Woensdag 12 Maart. Wolfertsdijk, 3 uur by van Strien door not. M. Houwer, woonhuis, schuur en erf- pachtsrecnt van den grond te Oud-Sabbinge 761 c.A. van Kopmels. Ellewondsdijk, by v. d. Hage 10 uur door not. v. d. Kloes, 46 A. 22 c.Abouwl. en zy- kantweg Plattenweg van de arbeidersver- eeniging. Donderdag 13 Maart. Kapel le, by D. de Jonge Dykwelsche zand weg half 11 door not. Gallis Merens, 2 paar den, 5 koeien, 6 vaarzen, 1 springstier, hooi, beestenpeen, mangels. Driewege, bij Krijger door not. Overman 11 uur voor erven Duivewaarde, lo. woon huis, erf en tuin 346 c.A. 2o. dito met schuur 477 c.A. 3o. meubelen enz. als pluimbedden. ledikant, kastklok. latafel, tafels, stoelen, kleerkist. kleeren. goud en zilver enz. Goes, in de Prince door not. Pilaar 8 uur, een woon- en winkelhuis Nieuwstraat, van wijlen wed. Karelse. Inl. not. Piiaaren Noor- dijke. En 7 u., woonhuis en erf Poel weg A 238. Zaterdag 15 Maart. 's Heer Arendskerke by de Ruijter door not. de Ronde Bresser woonhuis, schuur, erf, tuin en bouwl. Wissenkerke samen 3440 c.A. aankomende erven Schipper. In Pacht kan volgen 7 H. bouw en weiland. Maardag 17 Maart. Borsele, 10 uur bij wijlen mej. Wisse door not. v. d. Kloes, mahoniehouten spiegelkast, dito linnenkast, consoletafel, eikenhouten latafel, uittrektafel, salontafel, fauteuil, franklins, sigarenstel met speeldoos, baro meter, pendule met coupes, 3 bedden met toebehooren, tapijten, matten, spekstander, gemakstel, boeken enz. GOES. Dinsdagavond werd door notaris Mulock Houwer voor erven H. Vos publiek geveildeen woonhuis en erf Kleine Kade groot 230 c.A. Koopers J. v. d. Weele en C. v. Zweeden beiden alhiervoor f 1320 plus 12Va voor onkosten. ELLEWOUTSDIJK. Woensdag werd door not. Mulock Houwer by v d. Hage publiek ver kocht voor erven Moerdijk lo. een woon huis, werkplaats en ert voor f787 en f25 voor los goed aan C. Timmerman. 2o. woon huis en erf 420 c.A. onverkocht. 3o. 25,84 A. bouwl. en zij kantweg voor f 681 per 39.24 A. of f448,44 plus f 12 aan Jan Huysse. 4e. 14,22 A. id. voor f602 per 39,24 A of f218,15 aan Janus Smallegange, plus f2,50; allen alhier. Alles ongerekend 12' pCt. voor onko'ten. KRUININGEN. Heden Woensdag werd door notaris Prins voor erven Wed. J. Fran- goys publiek verkocht le twee woonhuizen te Hansweert samen groot 194 centiaren voor f 1075 aan M. Francoys te Ierseke, 2o een huis, met schuur en erf in de Slibbestraat groot 139 centiaren voor f 505 dezelfde, 3o drie woonhuizen met erf alhier samen 340 centiaren in massa voor f 1075 aan MA, Francoys alhier,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5