GROOTHEID en VAL. KEKK- E.\ SCIIOOLMEIWS KECHTSZAKËX. Gemengde Berichten. genoot hebben gestemd. Ook bg de eind stemming was de r. k. partij verdeeld. Deze verdeeldheid liep dan ook zoodanig in het oog, dat het zelfs voor de zoogenaamde gereserveerde tribune niet verborgen bleef. Van daar kon men gemakkelijk waarnemen, hoe een roomsch katholiek kamerlid aan een of meer geestverwanten hun jagen op een anders erf scheen te verwijten. Van de antirevolutionairen mankeerden er zeven, 't meerendeel door ambtsbezighe len of ongesteldheid. Dit is oorzaak dat de kundige mr. W. H. Lohman zelfs voor de herstemming niet in aanmerking kwam. GEMEENTERAAD van VLISSINGEN. Zitting van Woensdag 5 Maart. Voorzitter de lieer Tutein Nolthenius Na voorlezing der notulen van de vorige zitting, die worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede een ingekomen schreven van den directeur der Kon. maatschappij «Schelde,» houdende verzoek, het verzoek schrift, betreffende het verlengen nog te willen aanhouden en daarop geene beslis sing door den gemeenteraad te laten nemen voorts de verkregen goedkeuring op eenige vroeger genomen raadsbesluiten en de be schikking van Ged. staten op het bezwaar schrift van VV. Gabrielse, waarbijjzijn aanslag in den hoofdelgken omslag wordt gehand haafd in de 2e klasse. Door den voorzitter wordt overgelegd hat jaarverslag der commissie van toezicht op het lager onderwijs over 1889 en de rekening en verantwoording van de commissie van toezicht en beheer van de bank van leening over 1889. Uit de gedane voordracht van onderwij zeres aan school D, bestaande uit Mej. M. M. R. Dourdrez, onderwijzeres te Middelburg, E. Frelier, onderwijzeres te Filipsland en M. W. F. Morrem, onderwjjzeres te Mid delburg, wordt Mej. Bourdrez als zoodanig benoemd. Uit de voordracht van hoofd commies bij de plaatseljjke belastingen, bestaande uit W. A. Louwerier, gewezen deurwaarder der Rijksbelastingen te Harüngen, C. Meul dijk, klerk ter controle der directe belas tingen te Hansweert en W. F. H. Ecken- houser, klerk bij de administratie der diiecte belasting te Rotterdam wordt benoemd de heer Louwerier met 9 stemmen. Wordt besloten tot het verleenen van de noodige machtiging aan regenten van het gasthuis voor de opname van Mej. A. van der Staal, als verzorgde voor eigen rekening in voornoemd gesticht idem tot het afstaan in koop van een stuk gemeentegrond voor den prjjs van f 35. toebehoorende aan het huis en erf, staande en gelegen aan de Bellamykade en de Saraziju8traat idem tot het verleenen van de noodige machtiging aan Burg. en Weth. voor het doen van eenige betalingen. 37. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Ferdinand schreef hem terug, dat hij als eea gehoorzame zo n de kroon zou neder- leggen; doch op voorwaarde dat zjjn vader dan weer koning zou worden en de troons afstand te Madrid zou plaats hebben. Maar Karei, door Napoleon geïnspireerd, antwoord de hem dat zulks niet kondat Spanje thans op den weg der revolutie was en strenger maatregelen noodig had, en de zorg voor Spanje derhalve aan Napoleon behoorde te worden opgedragen. Doch de zoon, wel inziende wie er achter zat, wei gerde verder over deze zaak te onderhan delen. Hjj schreef geljjklu dende brieven aan het Spaansehe volk, waarin hij voor hetzelve zijn toestand bloot legde. Ver schillende boden werden uitgezonden om die brieven naar Madrid over te brengen. Enkelen hunner werden onderweg gegre pen doch anderen wisten aan de nasporin gen te ontsnappen en brachten de tjjdingen over. Weldra was geheel Spanje in opstand. De hoofdstad, Madrid, was opgevuld met boeren uit den orntrek, gewapend met ge weren en houwers. Wel durfden zij geen openbaar geweld te plegen; maar enkeier hunner, door hunne geestelijken aangevuurd, gingen tot sluip moorden over. Hier en daar vernam men dat een of meer Fransche soldaten door de handen van een sluipmoordenaar gevallen waren. Een officier werd door een priester eigenhandig gedood. Zoo leefden Franschen en Spanjaarden dagen acl tereen op voet van oorlog. Eindeljjk kwam de uitbarsting. Toen aan het straatgevecht eeR einde gemaakt was, bestookten zjj nog uit de vensters der wo ningen de soldaten, waarvan verscheidene sneuvelden. Onderwjjl dit alles te Madrid plaats had, was te Bayonne de zaak reeds beslist. Het volk streed zonder het te weten voor een koning, die afstand van den tioon gedaan had. Ferdinand had nameljjk toegegeven. En toch had deze vijandige gezindheid, deze gehechtheid aan zjjn koninklijk huis van het Spaansehe volk; een waarschuwing voor Napoleon moeten zjjn. Doch in zijn woordenboek stond het woordje aterugv niet te lezen. Teruggaan liet zjjn trots niet toe. Zeer tot zijne schade. Hij zou het onder vinden. XXX. DE GEVOLGEN. De ledige plaats op den troon van Spanje was door Napoleons broeder Jozef ingenomen. Deze liet de kroon van Napels aan zijn zwager Murat achter. Ook de troonsbe klimming ging met fouten vergezeld, evenals de troonsafstand. Of liever beide waren fouten. De geheele regeering van Karei IV was een fout geweestook de kortston dige regeering van zjjn troonopvolgerook de Fransche inmengingook de troonsbe klimming van koning Jozef, 't Was of deze er een voorgevoel van had, want met weer zin beklom hij een troon, dien hij liever wensclite door zijn zwager te zien beklom men terwijl deze laatste met afgunst en teleurstelling zich de Spaansehe kroon zag ontgaan, om zich tevreden te stellen met de afgedankte kroon der koningen van Napels. Bovendien zouden de zaken wellicht minder slecht geloopen zjjn, indien Murat koning ran Spanje ware geworden. Hjj toch was geheel en al militair, Jozef had er niets Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot het doen beplanten aan weers- j zijden van de Palingstraat met zachte olmen- boomen op den afstand van 7 ineter van elkander. Wordt besloten tot wijziging ran de verordening op het bouwen en sloopen, ia dien zin, dat aan de 2e alinea van art. 41 van voornoemde verordening worde toege voegd de woorden In bijzondere gevallen ter beoordeeling van den gemeenteraad, kan hiervan worden afgeweken. Ten slotte wordt nog besloten tot eene af- en overschrijving op de gemeente- begrooting voor 1889, alsmede tot eene le wijziging der gemeentebegrooting voor 1890, waarna de zitting wordt gesloten. Zaamslag, 4 Februari *90 Naar aan leiding van een ingekomen schrijven, van den Commissaris des Konir.gs in de provincie Zeeland, bij tiet gemeentebestuur alhier, aangaande bij Zijne Ex -llentie ingekomen klachten, wegens schade aan de visscherijen in deze gemeente, veroorzaakt door de zoogenaamde kraanvogels of rotganzen, heeft de Burgemeester dezer gemeente eenige visschers uitgenoodigd, ten einde middelen te beramen, bovengenoemde vogels van hier te verwijderen. Heden morgtn daarvoor ver gaderd zijnde, zijn zij na eenige gedach- tenwisseling tot het besluit gekomen, behoudens goedkeuring van den Commissaris des Konings voornoemd, met 1 April a. s. om op dezelfde wijze als het vorige jaar, wanneer zjj op hunne nesten zullen zjjn teruggekeerd, door schieten tot d-it doel te geraken, terwijl tevens nog door een vijftal visschers vergunning is aangevraagd, om bedoelde vogels als wanneer zij zich in hun visch water vertoonen, eveneens te mogen schieten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (vac. Ten Kate) C, B. Oorthuijs te 's Gravenhage en (vac. Kraijenbelt) dr. J. II. Gunning te Gouda; te Zuidzande W. J. Coenen te Drumpt Bedankt voor Vlissingen door G. J de Hoest te Zutfen voor Terneuzen door dr. C. J. Montijn te Chaam. Drietal te Rotterdam: Gunning te Gouda, Lammerink te Scheveningen en Thjjm te 's Gravenhage' Westkapelle. 7ondag voormiddag werd onze nieuwe leeraar ds. K. Loggers Jr. bevestigd door d». N. de Jonge van Brussel naar 1 Tim. 3 1. Des namiddags verbond de bevestigde zich aan de gemeente naar Joh. 1140. Beide keeren was het ruime kerkgebouw vol. Wegens de vele vacatures nam aan de handoplegging alleen ds. P. C. A. Halff man van Koudekerke, met ds. de Jonge deel. Chr. Ger. Kerk. Bedankt v»or Oud vosmeer door d«. S. de Jager te Seiooskerke. In de commissie voor onderwjjzers- examens in Zeeland zijn benoemd tot lid en vuorz. de schoolopziener in liet district Middelburg; tot leden de schoolopziener in het district Goes eri de schoolopzieners in de arrondissementen Middelburg, Zierikzee en Axeltot leden plaatsvervangers, de schoolopzieners in die arrond. Tholen,Goes en Oostburg. Op het examen voor de nuttige hand werken slaagden te Breda de dames Bal, De Lange en v. Mannen te Tlioleo M. Stokmans te Goes: v. Gorkum, Hulseboom en Jeekel te Middelburg. Volgens het zoo juist verschenen 11de jaarverslag van de Unie «een schooi met .den Bijbel», over 1889, bedraagt het aantal (scholen met den bijbel» in Zeeland 22 met 2742 leerlingen. Een zeer schamel getal als men let op Zuid-Holland met 117 scholen en 23744 leerlingen. Utrecht dat minder inwoners eti veel meer katholieken telt dan Zeeland, Leeft 38 scholen me den bjjbel en 6633, dat ts bijna 3 maal zooveel leerlingen als Zeeland. Wij geven ter vergelijking het volgende staatje Getal tcholen op Getal leerlingen op 31 Dec. 1889. 81 Dec. 1890. Groningen 396172 Friesland 87 9986 Drente 8 1139 Oterjjsel 162911 Gelderland 72 10430 Utrecht 38 6633 Noord-Holland 7215150 Zuid-Holland 117 23744 Zeeland 22 2742 Noord-Brabant )161944 Limburg 129 488 80880 In de volgende plaatsen onzer provincie zijn Locale Comité's gevestigd, ter behar tiging van de scholen met den bijbel inde plaats der inwoning; Aagtekerke, Aarden burg, Aksel, Biezelinge, Biggekerke, Brou wershaven, Brtiinisse, Camperland, Coljjns- plaat, Domburg, Gapinge, 's Gravenpolder, Goes, Groede, Grijpskerke, Haamstede, s Heer Hendrikskiuderen, Ierseke, Nieuw en St Joosland, Kloetinge, Koudekerke, Krabbendijke, Kruiningen, Middelburg, Nieuwdorp, Nieuwvliet, Oostburg,Oosterland, Schoondjjke, Serooskerke, Sluis, Terneuzen, Tolen, Veere, Vlissingen, Vrouwepolder. Westkapelle, Wemeldinge, Wissenkerke, lJzendjjke, Zaamslag. Zoutelande en Zierikzee. Voor de volgende plaatsen waar voorstan der* van de Unie wonen, wórdt voor de locale comité's een correspondent verlangd. Arnemuiden, Bath-Rilland. Baarland, Bier- liet, Borsele, Cortgene, 's Heer Arendskerke, van. Gene was bemind te Madriddezen ontving men met wantrouwen. Inmiddels hield men koning Ferdinand te Valencia in fatsoenlijke bewaring. Op den 17 Juni arriveerde de nieuwe koning te Bayonne, en werd terstond aan de aanzienljjkste Spanjaarden voorgesteld. Eene Junta van Spaansehe grooten erktnde hem, een nieuwe staatsregeling werd ter stond uit Bayonne afgekondigd, het Fransche leger hiel J Madrid en de helft der provincie bezet; en tochwat zou de lijdelijkheid, de vriendschap zelfs der grooten vermogen tegen den gloeienden haat der massa en den onwil der Spaansehe mihciens Van Sybel schrijft De boeren en handwerkslieden liepen te zamen, priesters voerden de enkele benden aan de kloosters bezorgden de briefwisse ling tusschen de dalen en provinciën de soldaten deserteerden bjj bataillons. Overal nam het volk de regeering geheel of hall onmid 'elljjk in zijn hand, en verving de ongeschikte of onrechtmatige besturen door gekozene junta's. Terstond bleek liet hoe machtig godsdienstige geestdrift en hoe verschrikkeljjk godsdienstige hartstocht is. Opofferende heldhaftigheid en ijzingwek kende wreedheid vertoonden zich naast elkander. Die zich verzette werd verslagen; en weldra ook lijj die slechts eenigszins verdacht scheen vermoord. Vreedzame Fran sche koopliede werden bjj honderden neer gesabeld, officieren die zich r,iet wilden aan sluiten, door hunne sold iten doodgeschoten ambtenaars, die bezwaar ma.ikten, door het woedende grauw verscheurd. Geen mensch dacht in het minst aan vrees voor de onoverwonnen regimenten van Napoleon. Men was hoogmoedig uit onwetendheid maar men was ook bereid te sterven, mit6 niet ongewroken. 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Hontenisse, Hulst, Kats, Kattendijke, Keikwerve, St. Laurens. Nisre, Oostkapelle, St. Philipsland, Retranchement, Rittfiem, Souburg, Schore, Oud Vosmeer. Ook volgens deze opgaaf maakt Zeeland een zeer pover figuur. In Groningen zjjn slechts 11, in Friesland slechts 9 plaatsen waar nog geen locale comité's gevestigd zijn. Onze vrienden mochten zich wel eens meer gaan doordringen van de noodzake lijkheid om dit deel der christelijke volks opvoeding, wel verre van te verzaken, krachtig te bevorderenen de bestaande afdeelingen der Unie «een school met den bijbel te steunen. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijri o, a. v e r o o rd e e 1 d wegens; heleediging P. M. S., 14 j., Terneuzen, tot 14 d. en E. F. V., 25 j., werkman, Sluis, tot 7 d. gev., diefstal: N. S. d. J., 16 j., Terneuzen, tot 1 m. en A. S., 13 j., zonder beroep, en P. J. d. R, 13 j. beiden Terneuzen, de le tot 7 d. en de 2e tot 3 d. gev.en mishandeling: P. v. A., 27 j. werkman Cadzand. tot 1 in., J. S., 39 j., werkman Terneuzen, tot fS Ir s. 6 d. li., en H. N. .1. M30 j., landbouwer, St. Anna ter Muiden en J, K. 39 j., werkman Nieuw vliet, beiden tot f 5 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Goes. Zaterdagavond vergadert de (liberale kiesvereeniging alhier tot het bespreken van een cundidatuur voor de verkiezing van een lid voor de 2e kamer. Goes. Gisteren had hier een treurig ongeval plaats. Het 15jarig dochtertje van de weduwe C. Geene, zou in de voormalige garancinetabriek met andere vrouwen en meisjes als naar gewoonte erwten en boonen gaan uitzoeken. Zij warmde een lei op de kachel, stak de lei in een zakje en ging heen. Een buurvrouw, wie zij vroeg raeè te gaan, maakte er haar attent op dat haar kleederen in brand stondi n. Het meisje vluchtte daarop naar buitendoch daar braken de vlammen uit. Het meisje werd naar den put in 't Ganzenest, gebracht, waar L. D. de vlammen bluschte. Deerlijk gebrand over het geheele lichaam werd het meisje huiswaarts gebracht. Haar toestand is bedenkelijk. Bij een kromming op de lijn Bergen- op Zoom-Antwerpen is een doove 40jarige man door de tram overreden en gedood. Hoewel terstond geremd werd, werd de ongelukkige toch vermorzeld. Het bellen had niet geholpen. Te Willemstad geraakte Maandag op een hofstede een arbeider, die bezig was «Volstrekt niemand», zoo schreef Jozef toen aan zjjn broeder, «is voor rnjj.Waar Fransche troepen verschenen, stoven de Guerilla's uit elkander, om zich achter hen als de golven achter een schip weder te sluiten. Saragossa en Valencia sloegen een regel- matigen aanval afja in Andulusië werden 20 duizend Franschen onder generaal Du- pont door 50 duizend Spanjaarden omsin geld, en door hitte, honger en dorst bij Baylen tot capitulatie genoodzaakt. Dupont zelf was zwaar gewond. Tegelijk brak ook in Portugal de opstand los. Hier kwam dadelijk Engelsche hulp. De Engelschen toch waren in hun schik met dezen opstand Daardoor toch hadden zij nu een plaats gevonden, waar zij hun doodvijand te land konden beoorlogen. Sir Arthur Wellesley (later hertog van Wel lington) landde met 30 duizend man, ver sloeg Juuot en zijne Franschen bij Vimei.a, en drong hen weinige daarna te Cintra de waeens neder te leggen. Zoo werd Portugal door de Franschen ontruimd, en konden nu de Engelschen de Spanjaarden te hulp komen. Volkomen ontmoedigd vei liet Jozef Madrid; de Franschen zagen zich tot het land tus schen de Pyreneeën en de Ebro beperkt. Nooit was de straf de misdaad dichter op de hielen gevolgd. En opmerkelijk mag het genoemd worden Nauwelijks toch was Jozef afgetrokken, of de massa des volks keerde tot de oude rust terug. In een roes van stormenden harts tocht had men tot den krijg besloten. In dien mes besefte niemand dat de tijd vari verschrikkelijke offers, langjarige inspanning en ontzettend lijden nu eer-d beginnen zou. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2