BRIQUETTEN, SUM van der Reit, TEER RTE LAKENS, tan Hnlloway. 1890. No. 65. Zaterdag I Maart. Vierde Jaargang. no. 6 7. scour ant gratis.] het woord quet geperst is. .AZIER, Goes. JSMANS, na G. MES. 'LISSINGEN, lek Vrouwestraat. DRACHTIGE .K GULDEN, en BLAUWE ?nten de el. r 100 kilo MEEL, VDBLOEM. voor tstoffen vassen. Voerenvten, .Paardenboo- en, Kippevoer .age prijzen. BR1EK e Orgels. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. 1VHU1J, te Middelburg. Koninklijk besluit omtrent onze vrije scholen. Aiuerikaansche Brieven. voor namaak. te GOES. 3AAR BIJ RUIMING kOEMD erkplein Middelburg. ensehen die door lijden, zoodat de des levens een zware id van te denken Indien eenmaal de veroorzaakt elke ■kelijke of ingebeelde lijnigingen te ont- dzakelijk om Hol- uiken, welke een el meer dan eenige ï!d zuiveren en ver- et lichaam van alle veerkracht aan de i hersenen, werk- i, de blaas en de neerslachtigheid, Iheid, en geven den beid weder. PANDEN: .DRIAANSE, Jijk, Middelburg. N VAN MES, IDDELBURG. PIANO'S in ijzer wander Mechaniek )0,- Door inrui- ehi uikte PIANO'S, jaar garantie.) I f r j; i I I 4» B elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nummers 0.95. - 0,026. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVEIMEMIEN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Wij herinneren dat de gelegen- heid tot deelneming aan het HULDEBLIJK voor m r. K e u c h e n i u s openstaat tot 15 Maart, a. Bij de uitge vers D'huij te Middelburg en Klem- kerk te Goes liggen inteekenlijsten. Op welke wijze de gelden zullen be steed worden't zij persoonlijk of in verband met de bevordering van het Christendom in Indië, is nog niet bekend. Mogen velen tegenover den smaad dien de tegenpartij nu al dertig jaren voor dezen staatsman over heeft, door een bijdrage, hoe klein ook, tegen dien smaad te protesteeren. Redactie „DE ZEEUW". De besturen van bijzondere scholen waren tot heden nog in de onzekerheid hoe te handelen ten einde het subsidie van het Rijk te verkrijgen, waarop zij volgens art. 54 van de nieuwe wet aanspraak hebben. Thans is het desbetreffende Koninklijke besluit verschenen en kan ieder nü weten hoe te handelen. De besturen onzer scholen hebben op twee zaken te letten. Zij hebben eene opgave te doen aan den districts- en aan den arrondissementsschool- cpziener; èn eene aanvrage te richten tot Gedeputeerde Staten. Wat de opgave betreft wordt onder scheiden tusschen gevestigde scholen en scholen, die in den loop des jaars worden geopend. Voor de reeds bestaande geldt deze be paling Jaarljjks in de tweede helft der maand Januari zendt het het bestuur der bijzon dere lagere school, dat op de Rijksbijdrage, bedoeld by art. 54bis der wet tot regeling van het lager onderwijs aanspraak maakt, aan den districts-en aan den arrondissements schoolopziener in wier ambtsgebied de school gelegen is, eene opgave: lo. Van de namen, voornamen en ouder dom van de op den eersten dag dier maand aan de school verbonden onderwijzers, bedoeld in art. 23 en 24 dier wet. met ver melding van de akten van bekwaamheid die zij bezitten en tevens of zij aan andere scholen verbonden zijn 2o. van het aantal kinderen dat op den vijftienden dag dier maar.d als werke'ijk schoolgaande bekend stondmet vermelding van het aantal kinderen boven de zes jaren. De opgave in hel le lid bedoeld, wordt voor de eerste maal ingezonden in de maand Maart 1890; doch in stede van het aantal kinderen op 15 Jan. 1890, wordt daarin vermeld het aantal kinderen dat op 31 Dei-. 1889 als werkelijk schoolgaande be kend stond, zoomede het aantal kinderen boven de zes jaren. Bij opening van eene school in den loop van een jaar zendt het bestuur aan den districts- en aan den arrondissementsschool- opziener eene opgave lo. binnen tien dagen na die opening, van de namen, voornamen en ouderdom van de bij de opening aan de school verbonden on derwijzers, bedoeld in artt. 23 en 24 der wet, met vermelding van de akten van be kwaamheid die zjj bezitten en tevens of zij aan andere scholen verbonden zijn; 2o. binnen tien dagen naden laatsten dag der maand, volgende op die waarin de school geopend is, van het aantal kinderen, dat op gemelden laatsten dag als werkelijk school gaande bekend stond, met vermelding van het aantal kinderen boven de zes jaren. Van elke vacature en van elke verandering in het onderwijzend personeel, in het le en 2e lid sub lo. bedoeld, in den loop van het jaar voorkomende, doet het bestuur aan den districts- en aan den arrondissementsschool opziener mededeeling binnen tien dagen na dat zij is ontstaan. Uit bovenstaande ziet men dat behalve een aanvrage aan Gedeputeerde Staten ook noodig is een opgave omtrent de onder wijzers en het aantal kinderen aan de districts- en arrondissementsschoolopzieners. En nu de aanvrage. Deze moet door het Bestuur, dat op eene rijksbijdrage aanspraak maakt, gezonden worden aan de Gedeputeerde Staten in de maand Januari. Die aanvrage moet bevatten lo. den na am der instelling of vereeniging, die rechtspersoonlijkheid bezit en onder wier bestuur de school staat waarvoor de aanvrage geschiedt 2o. de v a k k e n waarin aan de school on derwijs is gegeven; 3o- het aantal kinderen dat als werkelijk schoolgaande bekend stond; 4o. het bedrag van de opbrengst der schoolgelden; 5o. De namen en voornamen en ouderdom der onderwijzers bij de artt. 23 en 24 der wet tot regeling van het lager onderwijs in het voorafgaande jaar aan de school verbonden geweest, met aanduiding van de akten van bekwaamheid die zij bezitten, het tijdvak gedurende hetwelk zij in dat jaar aan do school werkzaam zijn geweest en tevens of zij aan andere scholen verbonden waren, alsmede het bedrag waarop het bestuur meent voor elk dier onderwijzers en in het geheel aanspraak te kunnen maken 6o. eene verklaring vaa het bestuur dat de school niet wordt gehouden als winst gevend bedrijf. Tot gemak van onze schoolbesturen heelt de minister modellen vastgesteld voor de opgaven en voor de aanvrage. Op die modellen staan de vragen, welke door de Besturen zijn in te vullen. Van af3 Maart e. k. zijn die modellen te verkrijgen bij den arrondissements schoolopziener, in wiens ambtsgebied de school gevestigd is. Aan gezien de opgaven reeds in de maand Maart moeten gezonden worden aan den arrondissement»- en aan den districts-school- opzienèr, zullen de Besturen wei doen door zoo spoedig mogelijk, in de volgende week liefst, een exemplaar der be loeide modellen aan te vragen. Met de aanvrage aan Gedeputeerde Staten hebben de Besturen tot Januari tijd. Scholen, die nog geen rechtspersoonlijk heid hebben, kunnen dus zachtjes aan er werk van maken dat zij die vereischte rechtspersoonlijkheid krijgen. Men zie onze reeds vroeger breedvoerig verschafte «noodige inlichtingen.» V Constitutioneelof Revolutionair? Zeker liberaal blad in onze provincie is buitengewoon uit zijn humeur over het plan om Mr. Keuelieuius een huldeb.jjk aan ie bieden. Dit is anders onze zaakvan de liberalen vragen wij niets. En al de aantijgingen zullen we maar niet van nader bij bezien. Wél echter moeten we effen een wooidje in t midden brengen als men durtt schiijien. «Over het verkeerde, dat in een consli- tutioneele monarchie het volk op dergelijke wijze tracht invloed uit te oefenen op de beslissing van den Koning, of althans op het advies van de raadslieden der Kroon, willen wij hier zwijgen, li 'ewel dergelijke agitatie-middelen een bedenkelijk teeken des tijds zijn.» Is dat niet fraai Wie zou aan een huldeblijk voor Mr. Keucherius gedacht hebben, als niet de Eerste Kamer hem het regeeien onmogelijk gemaakt had? Let wel, de Koning benoemt zijn ministers, ook Mr. Keuchenius. De ministers geven elk jaar een lijst van ontvangsten en uitgaven voor 't volgend jaar, de begrooting genoemd de Kamers zien deze na, en geelt nu die rekening geen aanmerking, dan moet die goedgekeurd worden ook al heelt men nog zoo weinig rnet den minister op. Kan Z. M. zonder geld regeeren Maar wat doet nu die Eerste Kamer, het bolwerk Ze zegt doodeenvoudig tegen Z. M.Op de rekening van uwen minister is niets aan te merken, we kunnen er geen bezwaren tegen hebben, maar u krijgt geen geld als je dien minister niet ontslaat. Dat verstaat u, Z. M.Dien minister willen wij niet. Hij is wel door u gekozen, maar wij, mannen der Grondwet, dulden het niet langer, dat hij u ter zjjde staat. Hij preekt te veel 1 En Keuchenius beeft moeten wijken Maar is dit nu grondwettig, ol lijkt het zoo'n beetje op de fransche revolutie Och, de liberale lieeren hebben zoo won derlijke gedachten over «het individu, dat de Kroon draagt.» Kon men onlangs, 30 Novniet in Eigen Haard lezen dat de Brazilianen hun koning Ptdro hadden weg gejaagd en voegde toen de red. van Eigen Haard er niet bij, die bedaarde redactie Sterker constitutioneele zin is wel nimmer beloond Zóó verstaat men «constitutioneel.Maar wij noemen het revolutionair en durven best ons huldeblijk aan Mr. Keuchenius in de schaal werpen tegen de daad der 20 Eerste Kamerleden. VAL EN ZEGEPRAAL. Wel is Keuchenius gevallen, Maar ziet, zyn val is zegepraal Een danktoon, Christ'nentaumt ons allen, Maar u beschaming, liberaal Mackay is in zijn plaats getreden, En Lobman heeft diéns plaats bezet; Wij hebben dus geen scha geleden, Want ons beginsel is gered. Mackay toch is een Christen-Staatsman Met zeer veel tact en wijs beleid, Van allen zelfs wordt deze Raadsman Geroemd om zijn gematigdheid, 't Beginsel zal hij niet verzaken, Daarvoor strekt ons zijn woord ten pand, Hij zal 't voor Indië vruchtbaar maken. Gelijk hij 't deed voor 't Moederland. En Lohman in zijn plaats gekomen Zoo'n uitkomst had men niet verwacht 't Vergoedt den slag, schoon niet volkomen, Op 't onverwachtst ons toegebracht. Keuchenius is weggezonden, Die schande is niet uitgewischt, Ons volk erkent het onomwonden De trouwe Staatsman wordt gemist 1 Maar uit verlies is winst geboren En daarom is ons volk ook blij. Savornin Lohman is verkoren 1 Die held uit onze Staatspartij Hü zal voor onze rechten waken Als Christennatie, met een m >ed Die hem van ijvervuur doet blaken, Hoe fel de oppositie woedt. De vijand zal de kracht gevoelen Van 't nu versterkte Kabinet; Verijdeld zien zijn boos bedoelen, Maar ons beginsel zien gered. 't Geheim nochtans van allen zegen Voor hen, en voor ons volk te za&m, Is in 't gebed tot God gelegen, En in de vreeze van Zijn Naam. N. W. S. 28 Febr. '90. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaalddat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Goes, ter vervanging van den heer De Savornin Lohmari, zal plaats hebben op Dinsdag 18 Maart e.k.en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 1 April daar aanvolgende. 's Heer Abtskerke. Gekozen tot lid van den gemeenteraad dhr. W. Minderhoudt met 18 van de 23 stemmen. Tweede Kamer. Gekozen tot rappor teurs betreffende de heffing van invoerrecht naar de waarde en de handelsovereenkomst met Groot- Brittannië de heeren Dobbelman, Gleichman, Glinderman, Bahlmann en Hintzen. Benoemd tot ontvanger der registratie te Middelburg J. G. Meinesz te IJselstein. Benoemd tot provinciaal veearts in het district Breda dhr. G. Quadekker, paar denarts aldaar. Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag werd namens dhr. Stang meege deeld dat door de rijzing der ijzerprijzen de begrooting van de duinwaterleiding met f31000 dient te wor !en verhoogd. Hierop werd besloten de aanbesteding uit te stellen. Aan A. Barentsen en H. Pieterse werd een ^tukje gemeentegrond bij den stationsweg in erfpacht gegevenen aan M. Schuil- werve een dito bij hetArnemuidsche voetpad. Ten aanzien van den grond op het Smids- bolwerk werd besloten dien tot 31 Dec. 1891 te verhuren als bleekveld aan de tegen woordige en toekomstige bewoners der huis jes tegen 7 cent per week met bepaling dat de door den penningmeester van het burg. armbestuur te stellen zekerheid van 11000 moet worden berekend naar de ver houding van 73 ten honderd voor de 3% en van 98 ten honderd voor de 3'ff/a in schrijvingen op de grootboeken der natio- nole schuld, zoolang die op den tegen woor- digen koers gebandhaaft blijft. Naar aanleiding van een rapport der commissie van fabrikage in zake het adres van P. C. v. d. Weele om de perceelen M. 35 en 36 Heerengracht aan te sluiten op het afvoerkanaal voor hemel- en spoel water op de Achtergracht wordt een des betreffend raadsbesluit in zooverre gewijzigd, dat ook van die perceelen op bedoeld riool kunnen aansluiten wanneer deugdelijke door B. en W. te constateeren waarborg« n zijn gegeven dat geen faec.de sloffen in 't riool terechtkomen. De rekening der kamer van koophandel en fabrieken 1889 werd goelgekeurd met i en goed slot van 111.56. Den leeraar A Cense werd een pensioen groot f 136,40 toegekend; het aangevraagd als adjunct boekhouder bij de gasfabriek kon niet worden verleend. De behandeling van het voorstel om te bepalen dat het hoogreservoir der duinwatei leiding in den Abdijtoren worde aangelegd, wordt vtrwe- zen naar de commissie van fabrikage. De behandeling van een concept veror- dering tot regeling van de exploitatie der gemeeniegasfabriek en der duinwaterleiding wordt na een lange discussie aangehouden. Het tractement van een te benoemen gemeente-archivaris werd bepaald op f 500. Het voorstel Sprenger om ze te bepalen op f1000 werd met 8 tjgen 6 stemmen ver worpen. De hr. mr. I. Ertnerins heelt bedankt voor zijne benoeming in het burg. armbestuur, alsi.u wordt met 12 tegen 1 -tem gekozen de heer D. J. Dronkers. De heer v. Dunné die in de vorige zitting een verzoek heeft ingediend om een stukje grond achter de waag van de gemeente in eigen dom te krijgen, heeft na een samenspreking met burg. en weih. op de door dezen ge opperde bezwaren, zijn verzoek ingetrokken. Kalamazoo, Jan. '90. Geachte Vriend VII. In de twee vorige brieven aan U, heb ik U geschetst, en ook niet meer dan geschetst wat het ontginnen van boerderijen op bosch en prairiegronden inhield, 't Zal U mis schien thans genoegen geven als ik U eens iets meld aangaande het te gelde maken van landbouwproducten alsmede aangaande de onkosten, die er aan het ontginnen van boerderijen verbonden zijn. Ik heb reeds gezegd dat hier in het westen de tarwe het hoofdproduct van den landbouw uit maakt. Een acre tarwe, niet veel minder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1