BIJVOEGSEL. liEKK- E\ SCIIOOLXIEI'WS. Gemengde Berichten. 24 Febr. '90. Middelburg. In de raadsvergadering a.s. Woensdagmiddag le 2 uren, zijn ter be handeling de onderstaande zaken 1. Ingekomen stukken. 2. Aangehouden voorstel van B. en W. tot uitgift in erf pachtsgemeentegrond bij Stationsweg aan A. Barentsen en H. Pieterse. 3. Aange houden voorstel van B. en W. tot verkoop van gemeentegrond bij het oude Arnemuid- sche voetpad aan M. Schuilwerwe. 4. Nader voorstel van B. en W. betreffende verhu ring van grond op het Smi.lsbolwerk. 5. Nader voorstel van B. en W. t etreffende den borgtocht van den penningmeester van het burgerlijk armbestuur. 6. Rapport Co. Fabricage omtrent de in hare handen om advies gestelde missive van B. en W. be treffende aansluiting van de perceelen M 35 en 36 aan de heerengracht op het nieuwe kanaal in de achtergracht, met een nader schrijven van B. en W. 7. Vast^te ling rekening Kamer van Koophandel en Fa brieken 1889. 8. Voorstel van B. en W. tot wjjziging der met het rijk in 1860 aan gegane overeenkomst bereffende het ge bruik van kazernegebouwen en meubelen. 9. Voorstel van B. en W. tot verleenen eervol ontslag aan A. J. P. de Beste als leeraar aan de burgeravondschool. 10. Voor stel van B. en W. tot toekenning pensioen aan A. Cense, gewezen leeraar aan de burgeravondschool. 11. Voorstel van B. en W. om terugtekomen op het raadsbesluit, van 23 October 11. no 5 en alsnog te be palen dat het lioogreservoir van de' duin waterleiding in den abdijteren zal worden aangelegd. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ee,.e door hen ontworpen verordeiing tot regeling van de exploitatie der gemeente gasfabriek en der duinwater leiding. 13. Wijziging gemeentebegrooting 1889. 14 Beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven begrooting 1889. 15 Vaststelling Suppletoir kohier no 2 inkom sten belasting 1889.16. Aangehouden voor stel van B. en W. betreffende den archi varis, met rapport der commissie ten behoeve der oudheidkundige verzameling en het oud archief. 17. Benoeming lid burgerlijk armbestuur. Z. M. heeft hei benoemd tot burgemeester van Aagtekerke J. Peper; van St. Kruis mr. P. C. J. Hennequin. Het praatje dat mr. Keuchenius aan het departement van koloniën werkzaam blijft, wordt door den minister Mackay tegengesproken. Tevens meldt ZEx. dat hij voorzitter van den ministerraad blijft. Dr. Donkersloot, redacteur der ge neeskundige courant, een bekend specialiteit voor zenuwziekten, verkeert in gevaarlijken toestand. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Rotterdam door L, Linde boom docent te Kampen. Aan ds. J. H. Gerlach, Waalsch pred. te Middelburg, is, op zijn verzoek eervol emeri taat verleend tegen lö. April e. k. Krulningen. Het aantal kinderen in deze gemeente boven de 6 jaar en beneden de 12 jaar bedraagt 446 waaronder 221 jongens en 225 meisjes. Hiervan ontvangen 199 jongens en 206 meisjes onderwijs. 1 jongen en 3 meisjes ontvangen onderwijs in andere gemeenten, terwijl 2 jongens en 6 meisjes uit andere gemeenten alhier onderwijs ont vangen. Het aantal kinderen, welke in het geheel geen onderwijs ontvangen is 45 waar onder 23 jongens en 22 meisjes. Woes. Zaterdagavond werd ook hier een musschengildp opgericht. Twintig personen traden als lid der vereeniging toe. Als bestuursleden werden gekozenJ. Zandee, A. J. Hendrikse, J. de Dreu, P. de Jonge Jz. en M. Rijk. De contributie werd be paald op 10 cent per maand. Twintig musschen is het minimum van aanbreng voor ieder lid, bljjft men onder dit getal dan betaalt men 1 cent per stuk boete. Ook ratten en zwarte mollen werden op genomen die per stuk tellen voor twee musschen. Men is van meening dat dit meer leden zal aanbrengen. Ook werd met het oog op onze tuinlieden de wensch uitgesproken om ook vinken op te nemen. Men twijfelt of dit niet strijdt met de wet tot bescherming van nuttige vogels. Te Dinteloord werd na de verkiezing voor den gemeenteraad in Juli a. p. door het niet herkozen raadslid R. aan den mi nister van Justitie een klacht ingediend, dat zijn niet herkiezing te wijten was aan omkooping van kiezers en andere strafbare practijken. De justitie heft de beschuldig den en een aantal getuigen gehoord, met het gevolg, dat bij de rechtbank rechtsin gang is gevraagd. Te 's Wravenhage is Zaterdag een steiger waarin een verver en een verversjongen aan het werk waren en welke aan de dakgoot vastgehaakt was, losgeraakt en op straat terecht gekomen. De beide personen voelden den bak onder hun lichaam verdwijnen. De jongen had de tegenwoordigheid van geest, zich met de handen aan de dakgoot vast te klemmen, uit welken benarden toe stand hij verlost werd, zoodra het ongeval werd opgemerkt. Hij (werd gegrepen en door het dakvenster binnengebracht. De verversknecht evenwel stortte op straat en werd in levensgevaarlijken toestand opge nomen en naar het ziekenhuis overgebracht. De man is terstond overleden. Hij was de kostwinner zijner moeder, een weduwe. Donderdagavond geraakte een kanton nier te Vreeswijk in een der putten, die zich buitendijks bevinden tusschen 't Waal en Vreeswijk. Een jongen, die zich op den dijk bevond en hulpgeroep vernam, kon door de duisternis niet zien, van waar dit geroep kwam en wist in zijnen angst niets beters te doen dan naar huis te ijlen. Toen men den kantonnier later, ongerust over zijn lang wegblijven, met lantaarns gewa pend ging zoeken, vond men hein verdron ken. De ongelukkige, een zeer oppassend werkman, laat eene weduwe met één kind in zorgvolle omstandigheden achter. De politie te Assen heeft een man in verzekerde bewaring genomen, die al het schamele huisraad van de menschen, bij wie hij als kostganger inwoonde en met wie hij op reis was naar Nieuw Amsterdam, aan een uitdrager aldaar had verkocht. De luttele opbrengst was bij zijne aanhoudirg reeds grootendeels verteerd, In vergelijking met andere groote steden van Europa heeft de influenza te Amsterdam de meeste slachtoffers gemaakt. Na Amsterdam was Parijs het meest ge teisterd. De epidemie heeft haar hoogste punt bereikt achtereenvolgens te Weenen, Berlijn, Parijs en eindelijk in Amsterdam. Vooral heeft de ziekte gewoed onder per sonen ouder dan 20 jaar. Onder lieden van boven de 40 jaar was de sterfte zeer groot. De gasfitter, die bij den brand van den stadsschouwburg te Amsterdam zijn spaarpot verloor heeft al zoekende 48 gouden tientjes van de 100 teruggevonden. Enkele rijksdaalders kwamen tot een vormloozen klomp saamgesmolten mede te voorschijn. De blikken trommel, waarin hij zijn schat geborgen had, met de verkoolde overblijfselen van de geldswaardige papieren kwam mede te voorschijn. De nummers der effecten waren opgeschreven, zoodat zijn verlies niet heel groot zal zijn. Dezer dagen brandde te Eernewonde een boerderij door een onbekende oorzaak af. De omstandigheden leidden er toe hier aan kwaadwillige brandstichting te denken Een jongeling, die te vergeefs dong naai de hand van een dochter des huizes, werd in verhoor genomen. Er is alle reden te denken dat deze den brand heeft aange stoken. Uit Asten in Noord-Brabant, schrijft men ons, dat onlangs aldaar de twee oudste inwoners overleden zijn, de een Joost Kan- ters, op 97jarigen en de ander, Van Zegge len, op 94jarigen leeftijd. Zij hebben beiden onder Napoleon gestreden en spraken met genoegen steeds over de meegemaakte avon turen. Eerstgenoemde begon op 60jarigen leeftijd een bril te dragen, doch toen hij daarvan een glas brak, liet hij er geen nieuw inzetten, maar droeg den bril tot ook het andere glas gebroken was en las toen tot aan zijn dood steeds zonder bril. De andere snorbaard zong op zjjn sterfbed nog een oud soldatenlied. (Avondpost.) In een branderij op de Nieuwehaven te Schiedam is Vrijdag bij het scheppen van heet water uit den beslagbak, een man in den bak gevallen en aan de bekomen brand wonden overleden. Een hofstede te Nijeveeii is Zaterdag afgebi and al het vee kwam in de vlammen om. Een begin van brand in het gymnasium te Zetten werd gelukkig spoedig gebluschttoch werden eenige dagen daarna drie huizen in de asch gelegd Te Borger is een vrouw in den kelder gevallen en aan de gevolgen overleden. 't Gaat ver! In een liberaal blad lezen wij «Toen het gemaskerd bal in het Gebouw voor Kunsten en wetenschappen te 's Hage Zaterdagnacht in vollen gang was, reikte een als aanspreker of lijkbezorger verkleed bezoeker aan de balgasten een rouwkaert uit met de volgende kennisgeving M. Na een plotselingen aanval van vasten- avmdpret overleed heden, in den voor ons allen boog genoeg zijnden leeftijd van drie maanden, Mevrouw Xantippe Influenza. Bij allen, die haar gekend hebben in haar lastig werkzaam leven, zal deze wel kome tijding een gezonden, vroolijken invloed te weeg brengen Namens haar vijanden, J. A. NUSS. 's Gravenhage, 15 Februari 1890. Eenige en openbare kennisgeving. Deze droevige doodstijding wekte niet weinig vroolijkheid en vreugde en menige zakdoek werd voor den dag gehaald om de tranen van lachen te drogeD, die bij het zien van den alles behalve treurig gestemden bidder, bij sommigen te voor schijn kwamen.» Is 't niet verschrikkelijk Gladstone zond onlangs een telegram aan Dr. De Witt Talmage, den beroemden prediker van Brooktijn, om nu hij een reis door Europa deed, tot hem te Harwarden over te komen. Laatsgenoemde maakte van die beleefde uitnoodiging den volgenden dag gebruikbeide waren spoedig in een lang durig en gewichtig gesprek gewikkeld Godsdienstige en politieke vraagstukken werden behandeld. Gladstone zei sprekende over onderwerpen van den dagsdaar is slechts een vraagstuk en dat is het Evangelie. Dat kan en zal alle noodige verbetering aanbrengen. Alle mannen aan bet hoofd van groote bewegingen zijn Christenen. Gedurende de vele jaren dat ik in het Ka binet was. had ik omgang met een zestig groote geesten, en op 5 na waren alle Christen. Mijn eenige hoop voor de wereld is dat de inenschelijke geest meer en meer in aanraking gebracht wordt met de God delijke openbaringen." Daarna legde de grijze staatsman zijn hand op den schouder van Dr. Talmage en sprak met hooge goedkeuring over diens christelijken ijver. Te Massachusetts is eene maatschappij opgericht om een spoorweg aan te leggen door Palestina, over Jeruzalem, Jericho, Na zareth raar Damascus. Slecht bewaard - Uit het tuchthuis te Plook (Polen) zijn zestig boeven uitge broken. Negen en twintig werden spoedig weer opgevangen. De cholera is opnieuw in Mesopotamië uitgebroken en verspreidt zich door Perzië. De Russische regeering heeft aan do grenzen voorzorgsmaatregelen genomen en aan hare mahomedaansche onderdanen de pelgrimstochten naar Perzië en Turkije verboden. Op enkele plaatsen van Duitschland hebben, naar aanleiding van de verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag, vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Te Hecklingen hebben de socialisten zich meestergemaakt van het verkiezingslokaal en de stembiljetten vernield. Hierdoor is natuurlijk de verkiezing onwettig geworden. Te Berlijn moest de po'itie herhaaldelijk van de blanke wapenen gebruik maken. De te Berlijn te houden internatio nale conferentie voor de bescherming dei- arbeiders zal half Maart aanvangen. Oos tenrijk-Hongarije, Italië, Frankrijk, Groot Brittanje, Zwitserland, België, Nederland, Denemarken en Zweden en Noorwegen zullen vertegenwoordigd zijn. Daarentegen Rusland niet, welks uitvoer niet uit njjver heidsproducten bestaat. De Italiaansche sterrekur.dige prof. Schiaparelle van Milaan heeft een kaart van Mercurius gemaakt en bewezen, dat die pla neet bij haar elliptischen loop rondom de zon dat hemellichaam steeds dezelfde zijde toewent, evenals de maan onze aarde. Aan de eene zijde leven dus de bewoners als de ster bewoners heeft in eeuwigen zonne schijn, welke er zevenmaal warmer moet zijn dan op de aarde, en aan de andere zijde heerscht eeuwige koude en nacht. De zon, die er steeds boven den evenaar staat en 7 maal grooter schijnt dan op de aarde, moet er zich schijnbaar voortdurend heen en weer be wegen, 51,2 dagen lang van het Oosten naar het Westen en 36.8 dagen van het Westen naar het Oosten. Te Brussel is een buitengewoon dikke Engelschman aangekomen. Hij heet Lumley en weegt 200 K. G., zijn middel heefteen omtrek van 2,7 meter en zjjn djjen van 1.20 M. Hij kan de spoorwegcoupé's niet inkomen en reist, op een leuningstoel ge zeten, in een goederenwagen. Het ten uitvoer brengen van dood vonnissen is in China iets zoo gewoons, dat men gewoonlijk maar wacht totdat ver scheidene veroordeelden bijeen zijn. Te Peking werden dan ook onlangs, op een en denzelfden dag, veertig misdadigers, waaronder veertien ter dood veroordeelden, naar de strafplaats geleid. In 't rood gekleed, de handen op den rug gebonden, en met zware, ijzeren ketens aan den hals, zag men de ongelukkigen, bij groepjes van drie op karren geplaatst, naar de strafplaats, buiten een der poorten, vervoeren. Negen mannen moesten worden onthoofd en vijf gehangende .overigen moesten van het vreeselijk schouwspel getuigen zijn en waren voorts tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. Deze be paling van den keizer van China werd door een keizerlijk commissaris op de strafplaats voorgelezen. Thans werden de negen, die onthoofd moesten worden, naar de plek gevoerd, waar hun vonnis zou worden ten uitvoer gebracht, en ieder van hen moest een gat van twee voet diepte in den grond graven. Het gebruik is, dat de veroordeelde, wiens familie een dergelijk eigen gemaakt graf koopt, er in ter aarde wordt besteld; de lijken der overigen worden tot spijs aan de raven en kraaien gelaten. Binnen enkele minuten hadden de beul en zjjn helpers de veertien ongelukkigen gedoodzij werden op den grond gelegd, met het gelaat naar de aarde gekeerd en op hun lichaam bevond zich een papier met hun naam en den aard van ae gepleegde misdaad. Omtrent de verkiezingen in den Duit schen Rjjksdag is niet veel nieuws te melden. Er zijn ruim honderd herstemmingen noodig. Niet vóór de herstemmingen afgeloopen zjjn, kan de winst- en verliesrekening van alle partjjen worden opgemaakt. Opmerkelijk is vooral dat ook in Duitschland de liberale partjj al achteruitgaat. Zij sterft uit. Van 103 leden in den vorigen Rjjksdag dalen zij thans vast tot 40. 't Is zoo waar wat het Middelburgsche libeiaal blad zegt: »Met recht verklaart de ultra conservatieve (lees antirevolutionaire) Kreusztg., dat in ernstige tijden, zooals wij ze thans beleven, halve mannen niets beteekenen, evenmin als halve maatregelen. Zoo'n middelman, "Wat hebt je d'er anl Zie, als de hartstocht zwijgt, dan zjjn het in dezen liberalen en antirevolutionairen, met der eersten terecht betreurden geest verwant De Genestet eens. De partij die bij de verkiezingen het meeste garen spint, is die der sociaal-democraten. Van 11 leden bracht zij het thans tot 17, terwijl 44 hunner in herstemming kwamen. Drie Nederlandsche socialisten, onder wie Domela Nieuwenhuijs uit Den Haag en v. Beveren uit Gent zijn Zaterdag te Berlijn in het logement, waar zij afgestapt waren, door de politie gevangen genomen. Zij bevonden zich daar sedert eenige dagen, zoo zij zeiden, om de verkiezingsbeweging te zien en te leeren kennen. Zij zullen spoedig over de grenzen gezet worden, krachtens den staat van beleg waarin Berlijn dank zij de socialistenwet verkeert, heeft de Berlijnsche politie daartoe het recht. Naar men zegt had Nieuwenhuis inzamelingen gehouden voor het verkiezings fonds der Duitsche socialisten. - In Servië is het nog niet zuiver. Te Belgrado heeft bij het uiteengaan van den ministerraad een persoon een steen geworpen naar den minister van binnen landsche zaken, waardoor deze aan he. hoofd verwond werd. Sprekende steenen. De Amerikaan- sche Egyptoloog Wilbour is te Luxor, het oude Thebe, in het bezit gekomen van een steen, die met 35 kolommen hiëroglyfen beschreven is, waarin wordt verhaald, hoe onder een tot nog toe onbekenden Pharao een zekere Chit-the gepoogd had, door voor zorgsmaatregelen de ellende te voorkomen, die te wachten stond, omdat de Nijl zeven jaren achtereen niet de vereischte hoogte had bereikt. Reeds in een ander opschrift, uit een graf bij Ei-Kab, dat tusschen 1800 en 1700 v. Chr. moet zijn opgesteld, wordt gesproken van «vele jaren hongersnood,» die toen in Egypte zou hebben geheerscht. Dit alles komt geheel overeen met het Bijbelverhaal van Jozef in Egypte. De drankduivel heeft de lieftaligste woordjes uitgezocht om het volk voor den sterken drank in te nemen. Men spreekt van: Een borreltje. Een bittertje.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5