1890. No. 61. Donderdag 20 Februari. Vierde Jaargang. VER SCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXUEN KERK- EX SCIIOOLX1EIJWS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers -0,02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19 Februari. Onze geëerbiedigde Koning vierde heden in betrekkelijk goeden welstand zijn 73sten geboortedag. Ondanks het tragische, aan een verjaardag van Neêrlands laatsten Oranjevorst ver bonden, heeft Neêrlands volk, als van ouds, dezer, gelukkigen dag gezegend, en zich met zijnen Koning verbljjd. Allerwegen weerklonk een welgemeend Oranje boven 1 Nog hebben zij elkander lief: Oranje en Nederland. En terecht. Onder het scbij nsel toch der Oranjezon, die thans ter kimme nijgt, werd een goed verworven dat onver nietigbaar is. Vereenigd bloeiden beiden gescheiden kwijnden zij. Nog zjjn zij vereenigden de partijschap pen ten spijt, juicht nog altijd op eiken nationalen feestdag de Oranjeliefde en dankt de godsvrucht voor het gespaarde leven van onzen grazen Willem III. Moge dit dierbare leven nog vele jaren gespaard worden ten bate van land en volk en ter voorbereiding van onze geliefde Prinses voor har'» toekomstige taak. Mogen de laatste levensjaren van onzen laatsten Oranjevorst als vermaning tot zijn volk doen hooren, wat eens de eerste onzer Oranjevorsten in het onvolprezen Wilhel muslied onzen vaderen toeriep „Tot God wilt u begheven, Sjjn heilsaem woort neemt aen; Als vrome christen leven 't Sal hier haest zijn ghedaen." Keuchenius losgelaten} De Staatscourant behelst het bericht dat Z. M. de Koning den heer Keuchenius als minister van koloniën eervol ontslagen heeft, onder dankbetuiging voor de gewich tige diensten Hem en den lande bewezen en ter zjjn er vervanging heeft benoemd den heer Mackay, thans minister van binnen- landsche zaken in wiens plaats jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman is opgetreden. Deze beslissing, hoezeer ook de eer en het voorrecht van het optreden des heeren Lobman beseffende, wordt door ons diep betreurd. Mr. Keucheniu", de man voor wien 120 kiesvereenigingen in den lande het hadden opgenomen, met wiens staatkunde de meer derheid des Nederlandschen volks het eens was, de trouwe miskende dienaar der Kroon, die de tradiliër. van Groen zoo meesterlijk handhaafde en, spijt zjjne onvolkomenheid, zooveler liefde en geestdrift voor zich en voor zijn arbeid had gewekt, de bekwame, onvervangbare Keuchenius is door Koning en Vrienden losgelaten. Het conservatisme viert zijne triomfen, en de liberalist juicht dat de doodsvijand zijner revolutionaire beginselen smadelijk is achteruitgezet, nu het boven verwachting, haast bij toéval, gelukken mocht, hem voor goed den mond te snoeren. Wij betreuren zijne uitwerping nu te meer, dewijl de laatste hoop ons ontvallen moest, dat onze Vorst, beter ingelicht dan het denkend deel der natie, zijn trouwen dienaar handhaven zou. Want wel werd hem, naar wij van zeer betrouwbare zijde vernamen, dit ontslag niet verleend, dewjjl hij de belijdenis van bet christendom op den voorgrond had ge steld, en dus niet om zijne beginselen toch waren er verschillende andere redenen, die Z. M. noopten, de smadelijke uitwerping t'an zijn ijverigen, rechtvaardigen minister te sanctioneeren. Wel heeft men toen, naar het schijnt, juist daarom mr. Lohman uitgenoodigd in het kabinet zitting te nemen, om aan te toonen, dat men geenszins een anderen weg op wil dan tot dusver. Wel zijn de naam en de trouw eri de bekwaamheden van den heer Lohman ons borg, dat de richting waarin deze christelijke regeering eener christelijke natie, zonder Keuchenius niet anders zal zjjn dan met Keuchenius; en dat binnenlandsche zaken door den ge sloten ruil, allicht in vaster handen komt, dan in die van den premier, doch zelfs geen De Savornin Lohman, hoe hoog wjj hem schatten, kan ons verzoenen met het denkbeeld dat die antirevolutionairen in Nederland te zamen uiet hebben kunnen verhoeden dat aan een staatsman als den heer Keuchenius het regeeren onmogelijk werd gemaakt. Eén troost blijftKeuchenius werd niet door een conservatief, maar door Lohman vervangen. Mits bij den nieuwen minister van koloniën, ook in zake reorganisatie der moderne protestantsche staatskerk in Indië de doortastendheid aan de kalmte geëvenredigd zij, de beste oplossing waarbij wij onder eerbiedige betuiging van ons leedwezen over de Koninklijke beslissing, zelfs niet zonder hoop voor de toekomst ons kunnen nperleggen. Niet zonder hoop voor de toekomst. Mackay, die zich met Keuchenius homogeen verklaarde, en Lohman die 't beslist met hem eens is, zoo zelfs dat hij van den be ginne zjjn wij goed ingelicht gead viseerd had de eerste kamer te ontbinden en minister Keuchenius te handhaven; zij beiden zijn ons borg, o liberalen 1 dat uw goddeloos stelsel hetwelk op vernietiging van het christendom in Indië dreigde uit te loopen, in den hartader zal blijven aan getast. Ware het anders, wierd in dit opzicht de lijn door Keuchenius aangegeven, verlaten, zij zouden ons gereed vinden dit beginsel ook het onze met hand en tand te verdedigen. Doch noch van Mackay, noch van Lohman is dit te wachten. Men zal het spoedig zien aan den feilen strijd, dien de «liberalen» tegen liet aanvankelijk, met schijnbaar goe den uitslag, door hen bres geschoten mi nisterie zal btjjven voeren. Mogelijk fluisterde reeds een enkele hun ner dat zij nu van Scylla op Charibiis ver vallen zijn Moge hun vrees r.iet beschaamd worden 19 Febr. '90. Z. M. benoemde tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. A. baron Mackay, ministertot ridder grootkruis van den Ned. Leeuw S. P. J (Paul) Kruger, president der Transvaalsche repuhliektot ridder in genoemde orde J. Breebaarts, voorz. der vereeniging «Het Nederlandsch Paardenstamboek»M. J. Soutendam, majoor commandant der dienst doende schutterjj te Goes; mr. G. N. de Stoppelaar en J. F. v. Dunne, directeur der registratie en domeinen te Middelburg r W. P. Groeneveldt lid in d«n raad van Ned. IndiëJhr. Mr. B. C. de Jonge, raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden. - - Hoe iemand uit het «denkend deel» over onze boeren denkt! De schrijver der «brieven uit de Hofstad» in de «Midd. Crt» van jl. Maandag schrijft naar aanleiding van de volksuitingen in de a. r. kiesver eenigingen het volgende, waarvan wij een gedeelte spatiëeren. Ook al de ontzettende motie's van allerlei kiesvereenigingen, waarvan de meeste leden op zijn best eenige ontwikke lingenkennis bezitten, laat staan po litiek doorzicht, zullen toch waarschijnlijk den Christen-staatsman niet kunnen redden. Het is vermakelijk dien hoogen toon te hoo ren van mensehen, die misschien goed kun nen ploeg en en ko eien m eiken, maar van staatkunde en politiek geen flauwbegriphe]bben. JVfenmoetmaar du r ven, om zoo te spreken als die motie's doen! «Men moet maar durven» Streek deze briefschrijver met deze woorden niet zjjn eigen vonnis De zeep en hare toepassing. In het «Handelsblad» worden eenige beschouwingen gewjjd aan de toepassing van den zeepaccijns en het daaruit voort vloeiend gebruik van surrogaat en vervalsch- fe zeep. Dank zij de belasting van 10 cent per kilo die de Regeering van de zeepverbrui- kers vraagt, wordt tegenwoordig zeer veel gebruik gemaakt van een eigengefabricëerde, door vermenging van oleïne en loog ver kregen waschmiddel, een pap, die den naam van zeep te schande maakt en hare werk zaamheid ontleent aan de bijtende kracht der loog, eene kracht die zich intusschen niet beperkt tot de wegneming van het vuil 't welk men wenscht te verwijderen, maar voortwoekert in lijnwaad en wollen stof, in houtwerk, en zelfs in de huid van den gebruiker. Zoo ooit, dan is hier het «pound-foolish penny-wise» wel geplaatst. Eene huishou ding van v(jf personen bespaart door het geregeld gebruik van oleïne en loog jaarlijks de kapitale som van iets meer dan twee gulden. Daarvoor heeft ze echter tevens de zekerheid gekocht dat alles wat in den loop van öat jaar met die zeep behandeld wordt, lang vóór den gastelden tjjd versleten is, dat de, kleur van geweven goederen in de meeste gevallen verdwijnt als sneeuw (voor de zon. Bovendien heeft de gebruiker van olelne-loog-zeep nog het voordeel van een gratis odeurtje: den stank namelijk, die weldra uitgaat van alle goed, 't welk met die zeep gewasschen is. Doch ook in een ander opzicht nog werkt de zeep-accijns schadelijk, en wel door de wijze, waarop de wet wordt toegepast. In menige zeepziederjj wordt, met behulp der belasting-administratie, een brouwselsaam- geflanst, dat den naam van zeep slechts voor de helft verdient: de andere helft toch bestaat uit allerlei ballast, die in het gunstige geval geenerlei effect doet, dikwijls daarentegen aan de zeep ook eigenschappen verleent, die deze onmisbare stof minder deugdelijk of zelfs afkeurenswaardig maken. Aardappelmeel is een zeer gewoon vervalscht middel voor de zachte zeep, maar mag nog onschadelijk genoemd worden voor het lijn waad. Vooral echter de meer bepaaldelijk uit Dmtschland aangevoerde en in vele onzer zeepziederjjen met graagte opgeno men mengstofïen, werken in hooge mate schadelijk op het waschgoed en de ver bruiker is er niet het minst tegen gewaar borgd, daar zeep niet onder de levensmid delen behoort, tegen wier vervakching de wet hier en daar nog waakt. Integendeel, de kunstvaardige hand, die tegenwoordig van een deel zuivere zeep twee deelen verkoopbare waar weet te maken, wordt door de Regeering in de ziedei ij feitelijk geholpen bij de zoogenaamde «vul ling» of vervalsehing. De Regeering, die slechts heeft te letten op de belangen der schatkist en wier ambtenaren slechts «zeep» uit den ketel tappen en nameten, onver schillig of de waar zuiver of vervalscht is, moest, meent de schrijver, de door haar verleende gemakken bij het zeep-zieden, welke de wet r.iet kent, intrekken. Kan dit niet geschieden en behoort men ook in deze den industrieel ter wille te zijn, dat men dan den geheelen zeepaccijns over boord werpe. Vlissingen. Gedurende de maand Janu ari 11. vervoerde de stoomvaartmaatschappij «Zeeland» 4383 passagiers, namelijkper dagdienst van Londen naar Vlissingen, 360 passagiers en 40 ton stukgoederen en van Vlissingen naar Londen 733 passagiers en 468 ton stukgoederen per nachtdienst van Londen naar Vlissingen 1583 passagiers en 280 ton stukgoederen, en van Vlissingen naar Londen 1707 passagiers en 1868 ton stukgoederen; In Januari '89 werden langs beide richtingen per dag- en nachtdienst 4915 passagiers en 2619 ton stukgoederen verscheept. De a. r. kiesvereenigingen te Middel burg en te Ierseke en het bestuur der a. r. kiesvereeniging Zeeuwsch Vlaanderen W. D. betuigden hunne instemming met de motie Amsterdam in zake de uitwerping van minister Keuchenius. Ned. Herv. Kerk. Kloetlugo. Ds. Warnsink heeft emeri taat aangevraagd. Hij werd kandidaat te Utrecht 1840predikant te Wilheiminadorp 21 Nov. 1841te 's Heer Abtskerke 1847 en te Kloetinge 20 April 1856. Baarland. Ds. Aitton heeft emeritaat aangevraagd. Hjj wascandidaat in N. Brabant 1848; pred. te Zijderveld 18 Febr. 1849; Stavenisse 1869Oisterwjjk 1874Uitwijk 1876, Melissant 1882 en Baarland 21 Febr. 1886. Door zjjn vertrek zullen in den ring Borsele van de 10 gemeenten 6 vacant zijn, welk getal nog met 1 vermeerdert, bjjaldien ds. Willemse het beroep naar Domburg aanneemt. Beroepen te Vlissingen G. J. de Hoest te Zutfen te St. Kruis J. J. A. Valeton te Ten Boer (Groningen.) Arrondissements Rechtbank te Middelburg. D.nsdag zjjn o. a. veroordeeld wegens het veroorzaken van den dood door schuldD. v. d. W., 53 j., arbeider, Kruiningen, tot 3 m. gev. beleediging: P. L., 24 j., hvr. van A. H., Groede, tot f3 b. s. 3 d. h. diefstal: J. M. 28 j., hvr. van A. H., arbeidster, Wemeldinge, tot 6 w. gev.J. A. B., 27 j., huisv. van C. O., arbeidster, ZoUtelande, en P. J. 13 j., en J. C. II. 12 j., beiden zonder beroep, Terneuzen, de le tot 2 maal 1 m. en de 2e tot 1 m. gev. mishandelingH. D., 19 j., arbeider, Heinkenszand, tot f 8 b. s. 6 d. h.B. P., 18 j., landbouwer, Koewacht, E. L. d. L, 21 j., boerenknecht,en C. L. H., 25 j., arbeider, beiden Colijnsplaat, allen tot t3 b. s. 3 d. h., en M. A. B., 21 j., kleermaker, en M. G. 21 j., schoenmaker, Goes, ieder to: 15 b. s. 5 d. h. Voor het Kantongerecht te Middelburg zullen eerstdaags wederom personen gedag vaard worden ter zake van het niet voldoen hunner hoofdeljjken omslag aan de Ned. Herv. gemeente te Serooskerke. Middelburg. De gewone parade werd heden, door garnizoen en schutterjj gehouden, gecommandeerd door den kapitein L. P. v. d. Wal. De overste van Nouhuis inspec teerde de troepen. De militairen werden onthaald op sigaren en een extra maaltijd. Het muziekcorps der schutters gaf eenige nommers ten beste. Waarde. Dinsdagmorgen omstreeks hal' 11 uur had hier een treurig ongeluk plaats. De 54jarige jonge dochter J. M. moest water halen uit de gemeenteput in het dorp toen zij het ongeluk had er in te vallen. Op het hulpgeroep van een vrouw kwam de timmerman M. K. naar buiten geloopen, stük een lat uit en wist met behulp van J. K. de vrouw op het droge te brengen. Er bleken nog levensgeesten aanwezig te zjjn, doch toen de geneesheer dr. Geill uit Krabbendjjke op de plaats des onheils kwam, kon hjj slechts den dood constateeren. Goes. De eerste zitting van den militie raad voor deze gemeente zal 15 Maart 40 uur in de Abdij te Middelburg gehouden worden, tot hot doen van vrijspraak omtrent vrijwilligers en lotelingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1