KERK- E\ SdlOOLMIH WS. Gemengde Berichten. INGEZONDEN STEKKEN- Verbetering. BURGERLIJKE STAND- iMAHKTBERlCHTEN. Afloop Verkoopiugeii enz. AANBESTEDING. Overzicht van Verkoopingen. arbeiders uit ons land naar Duitschland, terwijl vroeger juist het omgekeerde plaats Vond Is het n>et duidelijk dat een land dat hrit werkvolk meer en meer tot zich trekt in gunstiger toestand verkeert drai het land dat door de werklieden verlaten ■wordt? Bij den tegen woord igen kwijnenden toe stand van den landbouw lijdt de bevolking van het gansche platteland, niet minder dan de industriëelen de neringdoenden en zoovele bewoners der kleine steden. Door de verhuizing der veld-arbeiders naar de groote steden, ondervinden ook deze de nadoelen van dien toestand. Inderdaad is de welvaart van den land bouw, en zijn dus ook de middelen om dien toestand te herstellen, in het meeste belang van het gansche land. Het is op grond daarvan dat de onder- geteekenden de vrijheid nemen UweHooge vergadering met bescheidenheid maar tevens met aandrang te verzoeken, het wetsvoor stel van den Heer Bahlmann te willen aan nemen. Hetwelk doende, enz Aan het Vlissingsche raadsverslag van Vrijdag ontbrak door onze schuld nog het volgende Wordt besloten tot het aangaan van eene nieuwe overeenkomst met den con cessionaris van den stoomtram Vissingen Middelburg. Met het oog op de ziekte van den marktmeester, wiens functiëu thans worden waargenomen door den eervol ontslagen hoofd-commies bij de plaatselijke belastingen, J. D. Leeuwe, wordt besloten dien ambte naar nog tijdelijk in dienst te laten tegen genot van een evenredig gedeelte der jaarwedde van den marktmeester; daarna wordt de zitting gesloten. Sluis, 14 Febr. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier werd gekozen de heer A. Zonneville, candidaat der liberale coterie met 59 van de 104 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer J. Sanders, den anti-liberalen candidaat werden 45 stemmen uitgebrachi, een cijfer, dat tot dusver door geen anti liberaal werd bereikt (de zitting hebbende leden uitgezonderd) en dat zeker nog hooger geweest zou zijn, indien de heer Sanders de candidatuur onvoorwaardelijk aanvaard had. Van schoolgeldheffing verneemt men hier tot dusver niets; de heeren schijnen hét nog niet eens te zijn over de vraag, naar welken maatstaf men de liefde voor het neutraal onderwijs zal bepalen. Mag men de geruchten gelooven, dan bestaat ook hier het plan van katholieke zijde eene bijzondere school op te richten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Terneuzen J. C. Montijn te Chaamte Stavenisse J. v. Belkum te Zierikzee Bedankt voor Poortriiet door S. Verboef te Eemnes Binnen. Drietal te Amsterdam (vac. Ten Kate) Chr. L. Laan te Rotterdam, C. B. Oort- huijs te 'sGravenhage en J. Kraaijenbelt te Rotterdam. Goes. Eenige ondernemers hebben plan in of bij onze stad een roomboterfabriek op te richten, wanneer de landbouwers, ol liever de boerinnen geneigd zijn hunne melk tegen eer. bepaalden prijs te verkoopen. De leiding en uitvoering van het plan berust naar wij vernemen in handen van den heer W. J. v. d Bosch alhier. Voor onze kwij nende plaats is het zeer wenscheljjk dat er iets van deze onderneming ko.ne. 's Heer Arendskerke. Zaterdag werd door het bestuur der kolenvereeniging alhier voor een tad ijk opgekomen publiek rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar gedaan, waaruit bleek dat aan de leden 1494 H. L. kolen waren afgeleverd, welke met inbegrip van alle onkosten tegen 70 cent per H. L. vrij aan huis waren bezorgd. Bij de periodieke aftreding van twee be stuursleden werd één herkozen, terwijl voor den tweede die wenschte niet in aanmerking te komen een ander werd gekozen. De dienstbode Z. uit Ternenzen, ver dacht van kindermoord, te Middelburg gedetineerd, is op vrije voeten gesteld. (M. C.) -- Een treurig ongeluk heeft Zaterdag op den O.-Z Achterburgwal te Amsterdam plaats gehad. De vloer van een kalkloods, waarin een partij zand was geborgen, stortte in, tengevolge waarvan ernige schipperskinderen, die daar aan het 'spelen waren, onder het zand bedolven werden en mede in het water stortten. Zij werden levenloos opgehaald. De ongelukkige idioot, die onlangs te Poeldijk zulke ernstige brandwonden kreeg, is thans na hevige pijnen gestorven. In zijne iriuis vond men, behalve veel brandhout en takken, bijna twee hectoliter Zweedsche Inciters, welke hij met voorliefde verzamel le. Krachtens bijzondere volmacht van Z. H. den Paus; heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, tot nadere aankondiging, dis pensatie verleend van alle vasten- en ont- houdingswetten, zoodat de Roomsch-Katho- lieken, tot dit verlof zal worden opgeheven, niet behoeven te vasten en eiken dag, ook Vrijdags en Zaterdags, vleesch of welke spijzen ook mogen gebruiken. Dagblad. Zaterdag ontdekte een vrouw te Deventer bij hare tehuiskomst dat het bed, waarop haar jongste kind, een knaapje van tien maanden lag, gedeeltelijk in brand stond. Bijgestaan door de buren werd het kind dat reeds ernstige brandwonden aan de beenen bekomen had, uit zijn gevaar lij ken toestand verlost. Het 3 jarige zoontje der vrouw, dat zij alleen met haar iongste kind had achtergelaten, stichtte den brand, door een stuk papier aan de kachel aan te steken en het vervolgens in het bed van rijn broertje te werpen. Te Etten had een landbouwer het ongeluk, terwijl hij van een kar wilde springen, te blijven haken. Het paard schrikte, sloeg op hol, en de kar ging over hem heen, zoodat hij ernstige kneuzingen bekwam. De Keizer van Duitschland heeft een bevel uitgevaardigd, strekkende om de slechte behandeling van recruten bij het ;eger te voorkomen. De speld, dat zoo hoogst nuttig in strumentje, dateert eerst uit de vijftiende eeuw. Eerst 1410 kwamen zij in gebruik en verdrongen de tot nu toe gebruikelijke doornen der armen en de zilveren of gou den stiften, waarmede de aanzienleken hunne kleederen vastmaken. De uitvinder der spelden was een Par ij- sche draadtrekker, Tourangeau genaamd, die dag en nacht er over nadacht om zijn handwerk tot de grootst mogelijke volko menheid te brengen. De zwarigheden aan de fabricatie der spelden verbonden, maakte ze in den beginne tot zeldzame en kostbare voorwerpen en men vond ze gewoonlijk alleen op de toilettentafels van koninginnen en prinsessen. Zoo bijv. bevond zich een doosje met spelden onder de geschenken welke de dochter van Lodewjjk IX bij baar huwelijk ontving en de nog in onze dagen gebruikte benamingspeldegeld wjjst er reeds op, hoe dit thans bjjna waardeloos artikel vroeger een bijzondere en steeds zeer kostbare rubriek vormde op de lijst van uitgaven eener huisvrouw. In Engeland bleet de speld tot aan de l egeering van Hendrik VIII onbekend. On geveer in dezen tijd bracht zijn vrouw, de schoone en later zoo ongelukkige Anna Iloleyn, ze mede uit Frankrijk (en het is niet onwaarschijnlijk, dat het nog heden ten dage bij het volk in zwang zijnde bijgeloof, als zou men iemand ongeluk aanbrengen door hem een speld te geven, want deze «steekt de liefde af», in die betreurens waardige vorstin zijn oorsprong vindt. Mijnheer de Redacteur In no. 59 van ae Zeeuw wordt door U melding gemaakt van de 75 (thans ruim lOOj Kiesvereenigingen die reeds hun instem ming betuigden met de motie van de Ara- sterdamsche Kiesv. N. O. in zake het schandelijk bedrijf, van 20 liberale heeren teg?n den Minister van Koloniën gepleegd. Uit Zeeland noemt u slechts Bruinisse, Goes en Zierikzee (sinds volgde Zeeuwsch Vlaanderen O. D.) die toonden op hun post te zijn en gevoelden dat de smaad dezen Christen-staatsman aangedaan, ook hen ja ieder belijder van den Christus treft. Mag ik daarom mijn leedwezen uitspre- k< n, en ik weet de tolk te zjjn van velen, dat Middelburg weer voor «Achter-Os» (zou den ze in Transvaal zeggen) dienst moet doen en nog ontbreekt aan dat groote getal dat steeds van zich deed hooren. De handeling der Amsterd. Kiesv. heeft m. i. toch meer dan gewone beteekenis en het is immers voor het oagenblik de eenige wijze waarop ons christenvolk zijn af keuring kan te kennen geven en protest aanteekenen tegen deze daad van wanbeleid van de minderheid der eerste Kamerleden. Velen gevoelen daartoe behoefte en het ware ni.i. wenschelijk geweest dat het Bestuur der Mb. Kiesv. de leden had saamgeroepen, om naar ik vertrouw met algemeene stemmen te verklaren dat zij volkomen geruft zijn in het regeeringsbeleid van minister Keuche- nius en zij wenschen dat Christus boven Mahomed,en nietde halve Maan vóór liet Kruis zal gaan. Vooral Walcheren heeft een bij zondere roeping in deze daar zij voor enkele jaren Mr. Keu henius als haar ver tegenwoordiger in de 2e Kamer koos. Zie Mijnh. de Redact, naar het mij voorkomt is het r,iet voldoende leden eener kiesv. op te roepen wanneer er gekozen moet worden, dit is geen uijgsmanstaktiek, maar den ijver warm te houden en op te wekken en bij voorkomende gewichtige gevallen de gelegenheden daartoe aan te grijpen acht ik zeer aan te bevelen. Een lid der Midd. Kiesv. Nederl. Oranje P S. Naar men zegt vergaderde gisteren (Vrijdag) avond het Bestuur der Kiesv. «Ned. en Oranjelover deze zaak. Dit doet echter niets aan het boven gezegde af. In 't bericht kerknieuws (zie ons vorig no.) staat Grijpskerke, dat moet zijn Ivou- dekerke. Van 15 17 Eebr. 93 GOES. GeborenJacobus z. v. Marinus Kieboom en Jaboba Dirkse Willem Johan nes z. v. Pieter Zoutewelle en Jannetje Sierevogel. Iman z. v. Jan Maartense en Jacoba Schuite. MIDDELBURG. Bevallen: J. H. van den Abeele geb. Luppens d. E. Vos geb, van den Sande z. L. M. Rouffair geb- Verhage d. S. van Aartse geb. Franchimont d— S. M. van Hurk heb. Baart d. M. A. van Flierenburg geb. Reichgeld z - M. C. Dene vers geb. Lavaille z. Overleden P. M. Flink 7 w. d. M. Melse 51. j. wed. van A. Volkers M. B. van Zwee- den 6 m. z. Rotterdam 17 Februari 1890. Granen onveranderd. Buitenlandsche vast, Meel stil. Witte boonen 25 cent hooger. Tarwe- 5.25 - 7-20 Rogge - 4,40 - 5.-50 Wintergerst -4.— - 5-70 Zomergerst- 3.50 - 4-60 Ch eval iergerst - 4.25 - 575 Haver-- 2. - 3'80 Paarden boon en -5,25 5'90 Erwten5.50 - 6.— Kookerwten - 6,50 -8,— Bruine Boonen -6.75 -8.50 Witte7.50 - 9.- Kanariezaad5.75 - 7.— Duivenboonen - 6.50 - 7.25 VLASBEURS. 47188 steen blauw, en 3880 steen wit. Zeeuwsche eieren 5,50 a 5,00 de 100 stuks. Op de VEEMARKT van heden waren aange voerd :0 pt<ard 0 magere en 216 vette runderen 30 vette- en graskalveren, Onuchtere kal veren 53 schapen of lammeren, 431 varkens 00 biggen. De prjjzen waren als volgt: vette runderen le qual. 80, 2e qual. 74, 3e qual. 68 a c- kalveren le qual. 0,—,2e qual. 100 a 105 c. schapen le qual. 652e qual. 55. varkens 1 equal. 26 a e., 2e qual. 25 a—, 3e qual f 0.24, licht soort 20 a 22 c. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe f 1,75 a t 2,00 Champions f 1,40 a f 1.60 Brielsche witte f0.— a f 0.— Magnum Bonum fO.OO a fO.OO Hamburgers f 0.00 a f 0.00. Westl. zand- 0.00 a 0.00. Zeeuwsche Poters f 0.00 a f 0.00. Zeeuwsche Jammen fO.OO a fO.OO. Duinzand f0.— afO. Geldersche bl. f 0.00 a fO.OO. Spuische Jammen f2.50 a f3.40. Geldersche Kralen f 0,00 af 0,00. Nieuwe f 0,00 a f0. Westlandsohe kleij f 0.00 a f 0.00. Idem Muis jes fO. Flakkeesche f2,— a f2,50. Jammen poters f 1.— a f 1,30. fan de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Onveranderd. PETROLEUM zeer vast, loco f8.35. Najaar f8,50 betaald. AXEL, 15 Februari 1890. Oude Tarwe fO.— af 0. Nieuwe Tarwe f 8.40 a f 8.60. Rogge f 6.25 a f 6.50. Win tergerst f8.75 a f9.25. Zomergerst f8.— a f8.25. Haver f5.50 a f6.50. Kookerwten f7.50 a f8. Voererwten f6.50 a f7.—. Paardenboonen f6.50 a f7.— Lijnzaad f 11.- a f 16.-. Alles per 100 K.G. Aardappelen f2.50 per 104 K G. TOLEN. De uitslag der aanbesteding bouw eener pastorie is dat ingeschreven hebben de hh. P. Dronkers, Kapelle voor f4750, A. Gorren, Bergen op Zoom f 4800 J. Letzer, Stavenisse f 4880, A. Guliker, Tholen 15000, P. N. de Rooi, Dinteloord t 5005 en A. de Korte, Tholen voor f 5100. Het werk is nog niet gegund. DOMBURG. Zaterdag werd bij de Wed. Baart door not. Tak publiek geveild lo. een huis, schuur, erf en tuingrond aan den Bleek, groot 895 c.A. Kooper dhr. J. de Voogd alhier voor f1172. 2o. een huis, erf en tuingrond 288 c.A. Zuidstr. Kooper dhr. A. Jeronimus te Middelburg veor f576. Woensdag 19 Februari. Middelburg, 1 uur gasfabriek levering der in 1890 noodige magazijngoederen. Voorwaar den ter lezing aldaar en a 25 ct. te bekomen. Vrijdag 21 Februari. Middelburg, elf uur aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur, lo. het wegruimen van grond uit den Oostei(jken kanaalarm en de beide voorhavens te TerNeuzen. (Raming f ll.OOOj. 2o. het bouwen van bazaltmuren langs de los- on laadplaats bij de draaibrug over den Oostelyken kanaalarm te Ter Neu zen en bfj de Axelsche Sassing, in twee per- ceelen. (Raming 1 e perceel f 2400, 2e perceel f 4700). 3o. het afgraven van den wal van het ravelijn VI-VII, behoorende tot de werken van de vesting Ter Neuzen. (Raming f4100). Donderdag 27 Februari. Zierikzee, door het dag. bestuur vau het waterschap Schouwen, het bezinken en be storten van den oever voor het Westhaven hoofd van Zierikzee, waarvoor te leveren en te verwerken ruim 16500 M't zinkstuk en ongeveer 23000 scheepston stortsteen. Ra ming f91000. Het bestek voor f 1 bij van Dishoek. Vrijdag 28 Februari. Middelburg, half 2 door B. en W., levering 66000 Grèskeien. Voorwaarden bij den ge meentebouwmeester. Donderdag 20 Februari. Wemeldiuge, 10 uur bij Daane, voor Wa- beke door Not. Merens bouwl. lo. 57,20 A. achter Deurloo; 2o. 126,20 A. Cappelhoek, 3o. 65,20 A Choorhoek; 4o. 378,50 A, Hil- dernissehoek5o. 163,40 A. Zwaakhoek 6o. 227,70 A. in St. Jans Heerenhoek; 7o. 294,90 Are Oosthoek. 8o. Weiland 189,74 A. Stel hoek. Vrijdag 21 Februari. Kattendijke, door not, Pilaar voor het Bur- gerl. armbestuur b(j Felius 11 uur, 12 perc. bouw- en weiland, verpachting. Wolfertsdijk, door J. v. Damme9 uur 13 paarden van 18 tot 1 jaar, 9 baatgevende melkkoeien, 14 vaarzen, 2 1 j.ossen, 2 stieren 9 maanden, 1 2 j. stier, 4 kweekkalvers, 2 vette varkens, 11 mestputloopers, 60 kippen en hanen, 18 eenden, 2 grauwe ganzen, tent wagen. Tilbury, 3 menwagens, driewielskar ploegen 9 eggen, zaaimachiene, enz. Meube len 2 kookforuuizen, hondentredmolen, hooi, aardappels enz. Inl. dhr. Pelle. lerseke, 2 uur bij Harthoorn voor Poelman door not. Mulock Houwer, het erfpachtsrecht van een steiger 1780 c.A. Molenpolder; de pacht van perc. 16, 55b en 181 op den Iersche bank, 49 in de Geul; kavels 21 en 22 van per ceel IV der visscherij in de Grevelingen bij Herkingen 150 M3. schelpen, een hoogaarsje 8 ton en 70.000 oesters. Serooskerke, bij Melse 10 uur door not. Tak huizen, lo. A 55. 2o. A 54. 3o. A 53. 4o. A 46/47. En om 1 uur meubelen, o. a. 2 ka binetten, bureau, tafels, stoelen, porselein, glas- en aardewerk. Maandag 24 Februari. Scherpenisse, 7 uur, 2.01.30 H. bouwland in Houwerpolder. Inzet 24 Februari; toewij zing 3 Maart. Dinsdag 25 Februari. Middelbnrg, dooi den ontvanger der regis tratie, 7035 K.G. stukken stalen spoorstaaf. Te zien Maandag 10—12 uur. Woensdag 26 Februari. Borsele, ook Donderdag door Not. v. d. Kloes, een inspan 9 uur op Eben Haézer bfj v. Overbeeke 8 paarden, II, 20, 19, 13, 7, 5,4 en 3 jr. 8 baatgevende melkkoeien. 4 2j. run- ders. 1 eenj. vaars. 4 eenj. ossen. 4 kalvers. 2 drachtige zeugen. 125 kippen en 4 hanen. 2 karnhonden. 3 hondehokken. 3 menwagens. kap wagen, driewielskar. Waleploeg. 3 gewone ploegen. 2 rolblokken. 10 eggen. 2 slepers, meelkist. wagenkleed enz. meubelen waar onder eikenhouten bureau.veerenbedden met toebehooren. 1 verguld porseleinen servies, glas-, koper-, blik- en aardewerk enz. Kattendijke, 11 uur b(j Felius voor wed. Roose door not. M. Houwer, 2 woonhuizen met erfpachtsrecht. En huisraad. Goes, 10 uur aan de schuur bij Dirkse Oost- singel door not. Pilaar 3 werkpaarden 14, 15 en 17 jr., 2 mestputloopers, 1 Walchersche huifwagen, 1 lamoenkar, mangels enz. Goes 10 uur in het Slot Ostende door not. Gallis Merens bonheur du jour, tafels, stoelen, voorgordijnen, pendule en ornamenten, ornamenten, schilderijen, spiegels, goud en zilver, kachels enz. En om 6 uur de bibliotheek van wijlen dhr. v. d. Poll. Kamperland, 9 uur door Not. Roelof bjj Israel, 13 paarden, 25 stuks hoornvee N. H. ras, varkens, karnhonden, Utrechtsch wa gentje, menwagens, ploegen, eggen, stroo mden enz. Ternenzen, door not. Dronkers 2 uur b(j Donze, een weide. O. en VV. Souburg, 10 uur door not. Loeff bij Jasperse op Zuidbeek, 5 melkkoeien, an.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2