Zending-Congres GROOTHEID en VAL. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Voorts meent de hr. Lely, dai de Zuiderzee alleen van belang voor de binnenlandsche scheepvaart is en deze niet door de voor gestelde droogmaking zal worden benadeeld. Een en ander wordt door graphische voorstellingen nader toegelicht. Bij de nota is gevoegd een verslag van het bestuur over bet grondonderzoek in 1889. Er zijn 564 boringen geschied en van elke onderzochte grondlaag is een monster tot onderzoek gezonden aan prof. Mayer, directeur van het proefstation der rijkslandbouwsehool te Wageningen, die zich hiertoe bereid verklaarde. In de Eerste Kamer werd het ge beurde tusschen de Koloniale Staten en den Gouverneur door dhr. Wertheim be sproken. 's Ministers uitvoerig antwoord, waarin hij den vorm van den brief wraakte, doch het antwoord zed in bescherming nam, eischt nauwkeurige lezing, alvorens wjj iets zekers kunnen mededeelen. KEUR- E.Y SEHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Borsele door ds. J. Wil- lemse te Heerenhoek. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Rotterdam docent L. Linde boom te Kampen. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Enkhuizen door ds. D. Fregeres te Groede. gehouden binnen Amsterdam. Vergadering op Dinsdag 28 Januari, des avonds 8 uur, in de kerkei aadskamer der Keizersgrachtkerk, tei ontmoeting der af gevaardigden en samenkomst tot gebed. Ds. F. Lion Cachet, namens de deputaten der synode tot het zending-congres, opent dit samenzijn na psalmgezang met korten welkomstgroet aan de afgevaardigden en leest Ps. 72. Dr. Wagenaar gaat voor in ootmoedig gebed. Na een hartelijk openingswoord van deri tijdelijken voorzitter, wordt het moderamen gekozen de broeders ds F. Lion Cachet, voorzitter prof. dr. F. L. Rutgers en dr. L. H. Wagenaar, Assessoren; ds. K. Fernhout en ds. J. C. Sikkel, Scribse; W. Hovy, J. H. Schrammeijer, L. de Vries Hzn. enA. J. van Marle, adv. iid. Mededeeling wordt nu gedaan, dat mr. L. W. C. Keuchenius, op juitnoodiging van deputaten, het eere-vuorzitterschap van het congres heeft aanvaard. Na eenige huishoudelijke regelingen te hebben gemaakt, scheidt de vergadering, waarbjj ds. L. v. d. Valk, afgevaardigde 30. FEUILLETON. Schetsen uil het leven van Napoleon 1.) Ook onder de veldheeren waren vele zie ken. Napoleon legde een vaderlijke zorg aan den dag voor de arme zieken en gekwet sten. Hij stelde orde op hunne zaken, zoo dat zij naar lichaam en geest een uitstekende verzorging erlangden. Trouwens voor ziju soldaten was de keizer altijd goed. Voor voedsel en kleeding en goede ligging moest altijd gezorgd worden. Ook moest er extra kleeding zijn tegen deze Poolsche koude. Alles goed en wel mag terecht worden aangemerktmaar het voornaamste ver zuimde hij dan toch. Immers hjj had zijn volk het meest kunnen verkwikken door aan den onnoodigen oorlog een einde te maken en naar Frankrijk terug te keeren. Maar dit verzuimde hij. En dat men ook in Frank rijk zelf er zoo over dacht iets er van zag Napoleon aankomenwant hjj had overal zijne verspieder». Daarom neigde hij na den slag meer tot den vrede. Hijzelf bood Frederik Wilhelm den vrede aan. Hij verklaarde zich bereid hem zijn staten terug te geven, mits slechts tot aan de Elbe zooiiat de koning Westfalen, Saksen en Frankenland aan hem moest laten. De voorwaarden waren aannemelijker dan de vroegere. Nu althans werd den koning van Pruisen de teruggave van drie vier den van zijn land verzekerd. Hij was geneigd toe te geven. O, zoo hjj het slechts gedaan hadMaar de koningin hield hem tegen de oorlogspartij werkte niet meê en de Russische invloed deed zich gevoelen. Niet zonder mij, had Alexander geadvi seerd en bovendien de krijgskans stond thans immers zoo slecht niet 1 De aanbiedingen van den vrede werden roekeloos afgeslagen. Nu kon ook Napoleon piet meer terug. De weigering had kwaad van de zendings-com missie der Chr. Gerei Kerk, voorgaat in dankgebed. Zitting op Woensdag 29 Januari, in de groote vergaderzaal van het lokaal «de Werkende Stand», 's morgens IOVü uur. De voorzitter ds. Lion Cachet opent na psalmgezang en het lezen van Jesuja 61 de vergadering, die niettegenstaande de alge meenheid der ziektewaardoor blijkens ingekomen berichten, velen, met name vele bedienaren des Woords, verhinderd zyn, toch vrjj talrijk bezocht is. Dr. Wagenaar leest de notulen der voor gaande avondvergadering, die worden goed gekeurd. Nu geeft de Voorzitter het woord aan piof. dr. Kuyper, die in een breede reeks van Stellingen met altyd boeiende wel sprekendheid, de principieele vragen, in zake do zending onder de Joden, Mahome- danen en Heidenen behandelde. De stellingen werden groepsgewijze toe gelicht en verdedigd. De eerste groep waren Theologische stellingen over de zending in 't algemeen de tweede groep handelde over zending in pragnanten zin, tot niet ge- doopten de derde liep over den modus quo, gaf de methode aan de laatste groep handelde over het ambt des zevdelings. Korte doch levendige debatten wisselden de ontwikkeling der stellingen-groepen at. In opgewekte stemming was het Congres bjjeen. Voor de pauze ging ds. Gispen voor in 't gebed de namiddagvergadering werd gesloten door dankzegging, waarbij broeder van der Valk, van Vlaardingen, voorging. Dewijl het reeds half vijf ge worden was werd het referaat van ds. Schaafsma uitgesteld en tot de volgende samenkomst verdaagd. De zitting op Donderdagmorgen, 30 Januari werd orn half 10 ure geopend inet het lezen van Openbaring III713 en gebed door ds. Boonstra. De notulen der vorige vergadeiing werden gelezen en gearresteerd. Daarna kwam ds. Schaafsma aan het woord voor zijn referaat over de zending in onze Oost, in deze eeuw. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zyn veroordeeld wegens diefstal: M. Z., 21 j., arbeider, Nieuw- dorp, en J. H., («Joostden Duivel») 33 j., kleermaker, Goes, beiden gedetineerd te Middelburg, de le tot 2 jaar en de 2e tot 5 jaar en 4 maanden, en beiden in de kosten. (Beide zaken reeds in ons nummer van 25 dezer vermeld.) VrijgesprokonC. L. S., 32 j., landbouwer, Eede, beklaagd van mishandeling. St-Maartens lijk, 30 Jan. Heden morgen omstreeks half vijl ure ontstond alhier door het omvallen eener brandende lantaarn brand in de schuur van den vlasboer D. de Viet. De schuur en inboedel werden een prooi der vlammen. Door tijdige hulp kon men de belendende perceelen behouden. De schuur, alsmede het daarin aanwezige be werkte en onbewerkte vlas waren tegen brandschade verzekerd. Onlangs is Ds. Gravemeijer van Olde- boorn beroepen te Venendaal (Ned. Herv. Kerk); toen hij bedankt had ontstond er groot tumult in laatstgenoemd dorp, omdat sommigen meenden dat het bedanken van Ds. Gravemeijer een gevolg was van een of meer brieven, die genoemde predikant zou hebben ontvangen, en waarbij hem was ont raden, het beroep aan te nemen. Als de schuldigen werden de sdoleerenden" be schouwd. Dinsdagavond trokken twee k driehonderd arbeiders der Venend talsche stoomspinnerij en weverij", waarvan sommi gen met steenen en stokken gewapend, in optocht naar de woningen van een tweetal ingezetenen en hebben aldaar bedreigingen geuit. Een lid der doleerende kerk, en iemand, die daar geheel buiten staat, moesten het misgelden. Woensdaguvond herhaalde zich de beweging niet Ds. Gravemeijer heeft echter op enne desbetreffende vraag geantwoord, dat hij vele brieven uit Venen- daal heeft ontvangen, aandringende op de aanneming van het beioep, maar geen een van andere strekking. De gebroeders B. uit Roosendaal, resp. goudsmid en verver van beroep, zijn naar Breda overgebracht, beschuldigd van het vervaardigen en uitgeven van valsche franc stukken in het naburige E»schen. Hier werden zy door eenige burgers aangehouden, bij welke gelegenheid verscheidene van de valscln- gt listukken uit hunne schoenen rolden. Zij wisten te ontkomeu doch werden later door de Belgische politie gearresteerd, die ze aan de onze overleverde. Ook hunne ouders en zuster zijn als verdacht van medeplichtigheid in hechtenis genomen. Tegen een meesterknecht te Amsterdam, die voor zyn patroon kwam stemmen, is proces-verbaal opgemaakt. Te Loon op Zand zyn twee perken met tulpen te zien, die reeds 4 cM. boven den grond uitkomen en dezen winter niet gedekt zijn geweest. Men schrijft uit Maanbergen De heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, Minister van Financiën, laat op zijne goederen alhier belaugrijke uitgestrekt heden woesten grond ontginnen. Deze werk.ei'schcffihg wordt door zeer velen gewaardeerd. En f veetal werklieden- vereenigingen te Breda, b. slaande uit gasfitters en een lantaarnopsteker speelden onder elkander twee tienden in de staatsloterij, waarop de f 50,000 is gevallen. Door het omtrappen van een bran dende lantaren is de schuur van den landbouwer G. te Znldbeijerlund met den geheelen voorraad granen en hooi, benevens 40 stuks hoornvee een prooi der vlammen geworden. Te Bloeuiendaal werd door onvoorzichtigheid van emtele jongelui, een koepel een prooi der vlammen. Maandag na afloop van een volks concert had te Onderdeadam een droevig voorval plaats. Toen de echtelieden M. 's morgens 4 uur van 't concert thuis kwa men, wilde de man die te veel gedronken had, weder naar de feestzaal terugkeeren. Zijn vrouw wilde hem dit beletten. Hier over ontstond twist, die zoo hoog liep dat de woestaard een mes trok en zjjn vrouw een gevaarlijke snede in den hals toe bracht. Bloedverlies wegens te lang uitblijven van geneeskundige hulp, zal oorzaak kunnen zijn dat de vrouw er het leven bij inschiet. Te Benuekom is een 9 jarig knaapje op een korenmolen tusschen de kamraderen beklemd geraakt. Het hoofd van het knaapje werd geheel verbrijzeld zoodat de dood terstond volgde. - Bij een begrafenis te Chicago had in de vorige woek een vreeselyk ongeval plaats. Op een kruisweg werd de volgkoets, achter den lijkwagen rijdende, door een spoortrein overreden en letterlijk verbrijzeld. De vier personen die er in zaten ook de ouders van den overledene werden vermorseld. Miss Blv, de verslaggeefster van de York Herald, is te New-York aangekomen. Zij heeft hare reis om de wereld in 72 dagen en 6 uren volbracht in plaats van 75 -Jagen, gelijk was aangekondigd. Aan alle stations tusschen ban Francisco en New-York, werd haar hulde gebracht, en eenige aanzienlijke burgers van New-York gingen haar in een bijzonieren trein te gemoet. Gelijk men weet heeft miss Bisland, die beweerd had, dezelfde reis in minder tijd dan Bly te doen, de boot van Havre gemist, zoodat zij eerst 3 of 4 dagen na hare me dedingster le New-York kon aankomen. Zy had aan de Transatlantische maatschappij geseind, de pakketboot van Zaterdag 6 uren te doen ophouden en bood daarvoor een som van 10.900 francs aan. De boot wachtte maar mis Bisland kwam niet en zjj moet zich nu te Southampton inschepen. Een belangwekkende wedloop werd het met elkander niet konden eens 'worden. Van achteren blijkt hoe gelukkig het ge weest iswant hadden de machtige be- heerschers elkander verstaan, waarschijnlijk zou dan voor langen tijd aan alle vrijheid een einde zyn gemaakt. Een groote kaart lag voor hen uitgespreid^ en de toestand van Turkye werd aange roerd. De Rus eischte als loon voor zijne toetreding tot het «stelsel van net vasteland» den troon tier Osmanen. Toen fronste Napoleon het voorhoofd, en met den vinger wijzende op de boorden van den Bosporus, voegde de overwinnaar van Eylau en Fried- land den Russischen alleen heerschei' toornig de woorden toe: Cons tan tinopel, nooit Constantinopel is het wereldrijk.» Napoleon zag zeer goed it. (en de staat kunde der vors»en van onzen tijd is het nog met hem eens) dat uitbreiding van het Russische ryk tot de Aegeïsche zee in strijd is met de belangen van Europa. Toch namen de beide monarchen een hartelijk afscheid van elkander. Zij scheidden als de beste vrienden. Sinds dien dag verwijderde zich de Keizer van Rusland tijdelijk van het wereldtooneel. Koning Frederik Wilhelm en zijne ge malin Louise moesten naar Tilsit om hunne opwachting te maken by den overwinnaar en hem om den vrede te verzoeken. Welk eene vernedering, vooral voor| de koningin, de eenige misschien in geheel Europa die dezen gelukzoeker doorzag en te weerstaan wist. Napoléon was zeer hoffelijk jegens haar, doch liet haar genoegzaam gevoelen, dat by haar overwonnen had. Was 't wonder dat het hart der arme vorstin brak, dat deze jeugdige bloem voor altyd geknakt weid op haren stengel? Koningin Louise overleefde hare neder laag niet lang. Zy stierf reeds in 1809. Wordt vervolgd. bloed gezet Een geduchte wraakneming stond te wachten. Napoleon zette nu den stryd krachtig voort. De sterke vesting Dantzig werd belegerd. Zij viel, doch niet voor alle spijs verteerd, en alle kruit verschoten was. De halve stad lag in puinhoopen toen de ge neraal Kellermann haar aan zyn tegenstan der den generaal Letèvre overgaf. Onder al deze bedrijven kwam de zomer, en met hem keerden moed en strijdlust weder. Napoleon tastte de verbondenen by Heilsberg aan en versloeg hen. Beide ver bondenen werden van elkander gescheiden. Den 14 Juni had de vreeselyke slag bij Fi iedland tusschen Russen en Franschen plaats, 't Was de herinneringsdag van den slag by Marengo. Van beide zijden werd met woede gestreden. Men voelde, het gold hier het zijn of niet zijn van een van beiden. Tot in den klokketoren der stad werd gevochten. Van alle kanten werden de Ruszen naar de rivier gedrongen. Nie mand hunner gaf zich over. Zy lieten zich liever in de rivier werpen dan levend den Franschen in handen te vallen. Napoleon had geen oog van het schouw spel afgewend. Terwijl hy er al zijn aan dacht streng op gevestigd hield vloog een granaat strijkelings over de bajonetten. Een soldaat, die vlak bij hem stond, bukte on willekeurig. «Als die granaat op jou gemunt was geweest,» zei de Keizer, »dan had het je niet geholpen, al was je honderd voet in de aarde gekropenhij zou je daar toch wel hebben opgezocht.» Hy wilde er een voudig mee zeggen dat deze soldaat een lafaard was. De strijd was des avonds ten voordeele der Franschen beslist, die slechts 7000 doo- den hadden, terwijl de Russen meer dan 25 duizend dooden op 't slagveld aan beide oevers van de Alle achterlieten. Pe Russische en Pruisische troepen ver lieten op de tijding der nederlaag de vesting Koningsbergen die zy bezet hadden. De Franschen onder Soult trokken daarop de stad binnen, waar zy een grooten voorraad graan en krijgsbehoeften vonden, waaronder 160 duizend geweren, die zoo pas uit Enge land waren aangevoerd. Groot was de teleurstelling der verbon denen. Alexander was troosteloos Frederik Wilhelm zat in zak en assche. De Russen morden. sVoor wie vechten wy klaagden zy. Voor de Pruisen, die hun eigen land niet konden verdedigen Voor de Engel- schen die ons veel beloofd hebben en ons toch in den steek laten Is het wonder dat naar den vrede verlangd werd Reeds spoedig na den slag kwam dan ook een bode van den Czaar te Tilsit, waarheen Napoleon zijn hoofdkwartier had overge bracht, dezen den vrede aanbieden. Napoleon wilde den Czaar wel eens zien, van wiens schranderheid hij reeds zooi eel had hooren spreken. Hy stelde daarom een samenkomst met hem voor. Deze samenkomst had plaats den 25 Juni. Het was de gewichtigste byeenkomst, welke Europa sinds langen tijd gekend had. Daar toe was een groot vlot met een prachtige tent voorzien in de rivier de Niemen ge bracht. Gelijktij lig, de een van den rechter-, de ander van den linkeroever, van wal gestoken, kwamen beide monarchen op het vlot, omhelsden elkander en spraken twee uren lang met elkander in de tent. In die tent werd het verbond des vredes gesloten, de band met Pruisen verbroken, de buit gedeeld, door de afspraak dat in de toe komst Oost Europa voor den Russischen, West Europa voor den Franschen Keizer zou zyn. Maar zoo oordeelen er niet alle geschied schrijvers over. Er zyn er ook die meenen, dat de verdeeling van Europa wel ter sprake gebracht werd, doch dat de beide [machtigen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2