Albumportretten, KERK- EN SCHOOLLIEF WS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Overzicht van Verknopingen. BURGERLIJKE STAND- MARKTBERICHTEN. ADV KRTENTIEN. Photographie instantané. E. HELDER, Openbare Aanbesteding. OpMaandag den 3 Februari a.s. aan te besteden: het bouwen van een WOONHUIS en de gulle bekentenis van den beklaagde en verzocht verzachtende om tandigheden geb, Scheijbeler_ d. in aanmerking te nemen. MIDDELBURG. Bevallen C. J. Caals Overleden E. P. Bosdijk 39 j. vrouw van A. Lahr A. I. Hoogendam 52 j. z. wenscht af te koopen de cijns en de erfpacht, drukkende op grond achter den Brouwers- gang, hetgeen tegen de vroeger door den iaad bepaalde penning zal geschieden; dat bljjkens de Nieuwjaarscommissie hare re kening en verantwoording is ontvangen f281,95 en uitgegeven 1279,24 en dus de rekening sluit met f2,71 goed saldo, terwijl 264 gezinnen zijn bedeeld en nog bovendien aan 20 gezinnen brooduitreiking is gedaan, waarvan de commissie van de armbesturen geene opgave had ontvangen, en om ver schillende redenen 10 gezinnen moesten worden afgewezendat dr. V. B. V. Vloten zjjne benoeming in de gezondheidscommissie zich heeft laten welgevallenen dat tot voorzitter gekozen is in plaats van dr. Koeman dhr. J. Adam. Tot gemeentegeneesheer in plaats van dr. Kooman werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. F. Bax, arts. Het 43e Nederl. landbouwkundig congres heeft een subsidie aangevraagd van f500 voor bestrijding der kosten van het in dit jaar te Goes te houden congres. De meer derheid van het Dagelijksch Bestuur stelt voor f300 te geven, met het oog op de draagkracht der gemeente en de wensche- lijkheid dat het initiatief der in de eerste plaats belanghebbenden voorga. De min derheid, de wethouder Ochtman, stelt voor de gevraagde f500 te verleenen. De fin. commissie, welks voorzitter door huwelijks omstandigheden geen inzage der stukken kon nemen, heeft ook een dubbel advies gegeven. Een lid is 't met de meerderheid, het andere lid, dhr. Kakebeeke met de minderheid eens. De heer Ochtman verde digt zjjn voorstel. Spreker wijst er op dat *t nog niet zeker is, althans vóór 't Congres geëindigd is kan 'tniet bekend wezen dat de provincie ook een bijdrage aan 't Congres zal gevendoch spr. rekent er op. De cijfers in de begrooting zjjn niet zoo maar uit de lucht komen vallen; zjj zjjn de vracht van rijp overleg. Bovendien de draagkracht der gemeente kan deze uitgaaf best lijden. Particulieren hebben reeds ge noeg in den zak getast. Deze eerste aan vrage van het Congres moet niet afgewezen worden. Het congres is er te nuttig voor. Als op een gegeven tijdstip uit heel Ne derland mannen bijeenkomen om weten schappelijke en technische zaken te behande len, dan geeft dit aan ons klein plaatsje een zeker reflet, een cachet, dat wjj waarlijk wel noodig hebben. Bovendien inkrimping der subsidie zal ten gevolge hebben inkrimping der feeste lijkheden en dus in de eerste plaats vele gemeentenaren drukken en het congres gedeeltelijk schade doen. Op een vraag van dhr. Quist deelt spreker mede dat aan feestelijkheden circa f1000 zal uitgegeven wordendat is nog geen vierde van de geheele begrooting. De afdeeling Heinkens- zand heeft zich aansprakelijk gesteld voor eventueele tekorten, die zelfs met de bijdrage van f500 nog kunnen bestaan. Er zijn echter ook andere posten: drukwerken f 500, terrein f 450, stenografen f 300, enz. En zal nu de gastvrouw zoo schriel zijn om een bijdrage van te weigeren? Spreker kan 't nauwelijks denken. De heer Quist kan op grond van de z. i. te hooge raming voor feestelijkheden met den spreker niet meegaan. Met 8 tegen 3 stemmen die van de heeren Lambrechtse, Ochtman en Ka kebeeke wordt 't voorstel Ochtman verwor pen en dus dat van B. en W. aangenomen. Met algemeene stemmen wordt aan rnej. C. E. Linse een persoonlijke toelage van f20 verstrekt, als 2e kweekelinge aan de voorbereidingsklasse van school A. Men sohrijft uit Kapelle aan de Nieuwe Rott. Crt. Hier is bjj de volkstelling geen der Kaarten aan de ingezetenen uitgereikt (met groote moeite heeft een der ingezetenen en zelfs niet dan na bedreiging van aan klacht, die voor zijn gezin weten te ver krijgen), en dagelijks ziet men den burgemees ter, vergezeld van den secretaris, zich met een pak kaarten naar een deel der gemeente begeven, aan elke woning op de bepaalde kaart naam en dagteekening van geboorte invullen, en weder huiswaarts keeren om den volgenden dag hetzelfde werk -e her vatten. En wat de kroon cp het werk zet, is, dat de secretarie inmiddels gesloten is en op het plakkebord eene aankondi ging pi jjkt dat geen zaken van de gemeente verhandeld worden. Eerst was dit aange kondigd tot 17 Januari, doch nu is het weder verlengd. En terwijl de kaarten volgens de voorschriften reeds vóór den lOen Janu ari ingevuld en gereed moesten zijn in handen van het gemeentebestuur is tot heden nog nauwelijks de helft der ingezetenen «beschreven». Ned. Herv. Kerk. Beroepen te O. en W. Souburg H. J. de Zwart te Leersum. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer A. J. J. Warn- sinck, predikant te Kloetinge, classis Goes, op zijn verzoek, na ruim 48jarigen evan geliedienst het eervol emeritaat verleend, in te gaan 4 Februari. Oostkapelle. Nadat de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk onderscheidene malen aangezocht om te breken met het Genoot schap van 1816, weigerachtig bleef aan dit verzoek te voldoen, is op 22 Januari volgens het ambt der geloovigen een ker keraad gekozen. Chr. Ger. Kerk. Te Rotterdam heeft de Christelijk Gereformeerde gemeente besloten eene vierde kerk te bouwen en een vierden predikant te beroepen. In de vacature «Ds. Notten» is als drietal aan de gemeente voorgesteldDs. P. Biest< rveld te Gorinchem, Ds. E. Douma te Drachten Ds. L. Lirde- boom docer.t te Kampen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zjjn veroordeeld wegens mishandelingB. of B. B., 55 j., arbeider, Terneuzen, tot 7 d. gev., en P. B., 23 j., arbeider, "Terneuzen, en T. L., 27 jland bouwersknecht, Sas van Gent, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. vernieling van een anders goedB. v A., 24 j., schipper, Wachtebeke (België), tot f 10 b. s. 10 d. hen landlooperij en diefstalA. L., 42 j., daglooner, Roubaix (Frankrijk,) thans ge detineerd te Mddelburg, tot 12 d. hecht, en 4 m. gev. Allen in de kosten. Ter openbare terechtzitting dier recht bank van den 7 Febr. a. s. zal worden behandeld de zaak tegen M. R., 19 jaar oud, koopman te Ierseke, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij, ter openbare terechtzitting dier rechtbank dd. 22 Nov. 1889 als getuige onder eede gehoord in de strafzaak tegen W. Ie B., oud 26 jaar, werkman te Ierseke, beklaagd van mishan deling, opzettelijk valsch en in strjjd met de waarheid het navolgende heeft verklaard «ik heb le B., niet zien gooienik ben naar den rijksveldwachter van Loon, die mij gehoord had over het gebeurde op 17 October 1.1., toegegaan om mijne eerste verklaring aan te vullen en heb toen wel opgegeven, dat ik le B. had hooren zeggen tegen A. D. «geen namen noemen», hetgeen ik verzwegen had, maar ik heb toen niet aan den rijksveldwachter opgegeven, dat ik gezien had, dat le B., had gegooid.» In deze zaak zullen door het O. M. 10 getuigen worden voorgebracht. Aan den beklaagde is ambtshalve als ver dediger toegevoegd rar. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg. Heden is voor de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen J. H. (ook wel genaamd Joost den Duivel) oud 33 j., kleermaker te Goes, thans te Middelburg gedetineerd, ter zake dat hij tusschen 2 en 3 December jl. uit een hok, staande in een slachthuis nabij de spekslagerij van J. F. Schneider te Goes en bestemd tot het rooken van vleesch, twee stukken rookvleesch, toebehoorende aan S. van der Pejjl, heeft weggenomen, met het oogmerk om zich die wederrechtelijk toe te eigenen. In deze zaak werden vanwege het O. M. 10 getuigen voorgebracht, terwijl aan den beklaagde ambtshalve als verdediger werd toegevoegd mr. F. J. Sprenger. advocaat te Middelburg. Door den O. v. J. werd bekl. opmerkzaam gemaakt op zijn vroeger leven dat hij voor een groot deel in de gevangenis heeft door gebracht en op de bekendheid van den bekl. met het terrein waar hij het feit heeft gepleegd. Voorts dat bekl. heeft opgegeven dat hij met deze strafzaak niets te maken heeft. Op grond van de verklaringen van de getuigen achtte het O. M. het feit wettig en overtuigd bewezen en eischte gevange nisstraf van 6 jaar en 4 maanden. Beklaagde bleef alles pertinent ontkennen. Door den verdediger werden verzachtende omstandigheden gepleit. De eisch in zake M. Z. te Nieuwdorp diefstal van schapen in ons vorig no. mede gedeeld, is 2 jaar ger. De Officier van Justitie achtte het feit door de getuigen verklaringen wettig en overtuigend bewezen. De verdediger beriep zich op de armoede Men meldt uit Batli, dat, door hevigen Westenwind opgestuwd, het water in de Schelde Woensdagmiddag te 3.35 uur de hoogte van 3.60 A. P. met een golfslag tot 3.90 M. bereikte. De gemiddelde hoog waterstand is 2.20 iVI. A. P. Goes. Gisteren middag tegen 4 uur stond voor de woning van dhr. L, in de Lange Kerkstraat een wagen van den landbouwer S. bespannen met een p.iardde knecht was juist van den wagen, toen 't vastgehoudeu paard schrikte van een paraplu, die door den wind aan de hand ran eer; bakkersjongen ontvloog en dicht bij 't paard neerviel. Het paard sloeg op hol en liep tegen het hek voor de woning van den heer Q. in de Klokstraat, waar het in zijn vaart gestuit werd. Had 't ongeluk eenige oogenbiikken later plaats gehad, met het oog op de schoolkin deren, en ware 't hek vóór de woning niet in den weg geweest, groote beschadiging en persoonlijke ongelukken zouden zeker te betreuren zijn geweest. Gisteren heeft het te Vocht. zwaar geonweerd en geplasregend. Welke tischen in sommige streken van Friesland aan een menscheljjke woning worden gesteld is deze week te Oudehaske gebleken. Het land van zekeren K. aldaar was Dinsdag avond nog land en Woens dagmorgen stond er een huis kant en klaar, en recht huiselijk steeg de rook uit de schouw naar boven. Een quaestie over eigendomsrecht was de reden van dezen nachteljjken arbeid en de duizendkunstenaar die aan dit wonder van bouwkunst het aanzijn gaf, was een timmerman uit Wirdum, zoo iets gebeurt anders in Friesland wel meer in de heidestreken. Treedt een paar in het huwelijk, aanstonds wordt door de gezamenlijke bloedverwanten een woning van plaggen en liet opgetrokken en nog dezelfden avond door de jonggehuwden bewoond. De ongebruikte paraplu. Christiaan Bach, een jongmensch, die een groote reis zou gaan doen, bracht een afscheidsbezoek aan een oude tante. Toen hjj haar woning wilde verlaten, begon het te regenen. Gelukkig bemerkte hij in een hoek van de kamer een paraplu, zorgvuldig in een lede ren zakje gestoken. Hij loopt er naar toe, neemt haar in de handen, en vraagt verlot haar te mogen medenemen. De oude tante die reeds vermoedde wat Lij vragen zou, liep op hem toe en zeide«Neen, neen, kom niet aan mijn paraplu ik bezit die nu al 35 jaar en heb er altijd voor ge zorgd dat zjj droog bleefik kan ook u niet toestaan dat gjj er mede door den regen loopt Bach merkte op dat het velen menschen met hun godsdienst gaat als deze vrouw met haar paraplu. Zjj schatten die te hoog om in 't dagelijksch leven te gebrui ken z|j bewaren haar voor buitengewone gelegenheden of voor den dag hun doods. Chr. Volksblad. Opnieuw wordt gemeld, dat de ge zondheid van Emin Pacha achteruitgaande is. Zjjne verstandelijke vermogen schijnen aangetast. Stanley heeft bericht, dat hij voornemens is, in Maart een bezoek te bren gen te Berlijn aan den keizer. De werkstaking te Charleroi is geein- d gd. Maandag 27 Januari. 's Heerenfioek, 10 uur door Not. Bresser, woonhuis, erf en en schuur, de Handels beurs, herberg en logement. Doch eerst te half 10 een woonhuis, schuur en erf, samen 280 c.A. van A. C. van 't Westende. Middelburg, 10 uur in de Balans door not. Verhey meubelen enz. lnl. dhr.Hondius. Schore, half 10 op den dok, strandgoede ren, als een roer, 2 palen 10 M. lang, 260 korte en lange mastenpalen. Dinsdag 28 Januari. Goes, 8 uur door Not. Pilaar in het kof fiehuis bij M. Rijk, een winkelhuls en erf 's Heer Hendrikskinderenstraat, F. v. Hoorn. Vriidag 21 Februari. Wolfertsdijk, inspan Pelle. Van 23 en 24 Januari 1890. GOES. OndertrouwdFrans Bookelaar 27 j. jm. met Theodora Knogt 27 j. jd. GeborenMaria Anna Pieternella d. v. Johannes van Hove en Lucia Petronella de Poorter, Anna d. v. Jacob van Paassen en Maria Kramer. Overleden: Sara Cornelia Zwieter 60 j., vrouw van Jacobus Oranje. VLISSINGEN, 24 Januari 1890. Boter f 1.05 a f 0.95 de kilo. Eieren f 5.20 a f 0.— de 104 stuks. ZIERIKZEE, 23 Januari 1890. BOTER. Hoogste koers 56 laagste koers f0.53 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 1.126 laagste koers f 0,87s per 25 stuks. Eendeieren f 0,-, en - cent. MIDDELBURG, 23 Januari '90. Even als voorgaande week was de aanvoer aan onze graanmarkt van heden vrij vol doende. Nieuwe Tarwe in puike soort alge meen op f 6,75 a f 6,80 vastgehouden. Enkele monsters werden begin beurs tot f6,60 ge kocht, doch moest later f6,70 a f6,75 worden ingewilligd. Rogge weinig ter markt f5.50. Wintergerst f 5,70. Zomerdito f4,75. Witte- boonen werden in de puike soort tot f9,25 verhandeld. Bruineboonen naar deugd en kwaliteit f8,75af8,50. Paardenboonen f5,60 a f5,70. Groene Erwten in puike soort en kook 18.25 a f 8,50. Winter- en Zomerzaad opgeruimd. Versche boter f 0.90 a f0.98 per kilo. Eie ren f 4.60 per 100 stuks. OESTLRBEURS. Ierseke, 24 Januari 1890. Verkocht twijfelaars ad f23, zaaioeslers groot 4 cM. van f5 tot f5,75. Y Heden overleed zacht en kalm onze dierbare Moeder JOHANNA SCHOUWE- NAAR VAN AS, weduwe van Jacobus F r a n q o ij s, in den ouderdom van 70 jaar en 2 maanden. llunne Kinderen en Behuwdkinderen. Kruiningen, 19 Jannari 1890. Y Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid onze geliefde vader, behuwd- en grootvader KLAAS WISSE in den ouderdom van 64 jaren en 6 maan den. Dit aller naam C. WISSE. Meliskerke, 21 Januari 1890. Y Heden ontsliep in de hope des eeuwi gen levens mijne geliefde echtgenoote en barer behuwdkinderen zorgvolle moeder SARA CORNELIA ZWIETER, mede diep betreurd door haar eenigen broe der en verdere familie. J. ORANJE. H. ZWIETER. Goes, 24 Januari 1890. Y Heden overleed te Dordrecht tot onze diepe droefheid onze geliefde Zuster en Be huwdzuster Mejuffrouw M. C. W. UITTENBOOGAABD van de Weg, in den ouderdom van 31 jaren. L. W. DE BROEKERT- van de Weg. C. DE BROEKERT. Middelburg. 24 Januari 1890. LANGE DELFT I 34 MIDDELBURG. TWAALF keurig afgewerkt en standhoudende kleur VOOR SLKCHTS f2.50. Dagelijks geopend, ook op feestdagen uitgezonderd 'sZondags. des namiddags ten 3 ure, zal de heer J. de Jonge Jr., in de herberg bij C. Mar- kusse te Kapelle in het openbaar trachten waarvan bestek en teekenirig ter inzage liggen in voornoemde herberg. Aanwijzing 2 uur voor de aanbesteding. Inlichtingen te bekomen bij den bouw meester J. W. v. d. WEERT WJz. te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3