f Nationale Militie. I zoek om de bij de wet bepaalde uit- keering te mogen ontvangen, onder overlegging van het bewijs van rechts persoonlijkheid, met opgave van het aantal leerlingen die op 31 Dec. 1889 op de schoolljjst zy n ingeschreven het getal onderwijzers met en zonder hoofdacte en het aantal lesuren per week c. aan den arrondissements-sehoolopzie- ner toezenden de l\jst van werkzaam heden, met opgave var. de vacantie. In afwachting van de tabellen, die de regeering hiervoor waarschijnlijk wel zal ontwerpen en de verdere Kon. besluiten hierop betrekking hebbende, is het zaak zich voor bovenstaande opgaven maar vast goed voor te bereiden. Over de opleiding van onze onderwijzers en de examens hopen wij later een en ander mede te deelen, als de Kon. beslui ten daaromtrent zijn verschenen. Moge weldra blijken, dat de schoolbcr sturen inzien, welk groot belang er ge moeid is niet de spoedige en richtige uit voering der wet en dat die uitvoering grootendeels van hen afhangt. B. Uit de Standaard.) 24 Januari 1890. Middelburg. Woensdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de hh. v. Ber- lekom en De Ligny. De voorzitter herinnerde bij deze eerste raadzitting in het jaar wat zooal in 't afgeloopen jaar was geschied, in den raad en in de gemeente. Hij wees op de vestiging der fabriek van firma Ka- kebeeke, op die van Theodoor Mac'e, op een onderneming die uit Engeland naar Neder land aangebracht te Middelburg haar zetel krijgtop de fabriek ter herstelling van stoom- en andere werktuigen van de hh. Jolmers en v. d. Klipop de 17 pet. hoogere opbrengst der havenrechtenop den voort gang der besprekingen voor een duinwater leiding op t plan der firma Gebr. Bou- dewijnse om de gemeente electrisch te ver lichten, indien 't toegestaan ware op den voorgenomen bouw van vier huizen aan de Loskade door dhr. Frederiksenz. hij wenschte den raadsleden 't beste, maar vooral de gemeente en beval zich in aller welwillendheid aan. De rede werd toege juicht door de raadsleden. Na goedkeuring der notulen werden verschillende stukken voor kennisgeving aangenomenonder anderen dat dhr. v. Dunne zijn benoeming in de commisrie voor de plaatselijke inkomstenbelasting aanneemt. Het voorstel van gedeputeerde staten in zake de voorwaarden op het leggen van een steenen trap werd aangenomen, als mede een wijziging in de^ gemeente-be- grooting. B. en W. werden gemachtigd de lantaarn op de pomp van de Groote Markt voor de gemeente aan te koopen. Op adressen van A. P. Casteleyn en W. J. Heyliger om een stuk gemeentegrond te mogen koopen werd afwijzend beschikt, FEUILLETON. Redding van 500 schipbreukelingen. Het navolgende verhaal betreffende de aanvaring van het stoomschip Leerdam vin den wij opgeteekend in de Etoile Beige van 7 Januari: Een kleine Fransche stoomboot Emma, kapitein Basroger, van Havre op Hamburg varende met een volledige lading koopwaren, heeft onlangs in de Noordzee 500 passagiers van een Hollundsch stoomschip de Leerdam, die tengevolge van eene hevige botsing met een Engelsche stoomboot een prooi dei- golven werden en een gewissen dood voor oogen hadden. De beide vaartuigen waren tengevolge van de mist met zulk een vaart op elkander geloopen, dat zij gedurende drie uren aan elkander gehecht bleven zonder te zinken. Nooit is eene aanvaring zoo hevig ge weest. Het ongeluk zou de treurigste gevolgen gehad kunnen hebben, want behalve de 56 mannen van de équipage, waren er aan boord van de Leerdam bijna niets dan vrouwen en kinderen. Men stelle zich voor de noodkreten, de schrik en den angst van deze huilende en wanhopige menigte, die uren achtereen, te midden van de misv en de golven op de wrakken van twee vaartuigen bleven, zich aan alle mogelijke voorwerpen vastklem mende, of zich in de zwakke sloepen ver dringende. Gelukkig bemerkte het Fransche vaartuig da beida wrakken en stopte; dank zij de daar genoemde grond noodig is bij latere mogelijke verandering van het scheepsdok, enz. Ten aanzien van het voorstel van B. en W. betreffende het verhuren van grond op het Smidsbolwerk werd met 7 tegen 6 stemmen besloten de verhuring onderbands te doen plaats hebben, nadat de heer v. Dunne gepleit had voor publieke verhuring tusschen de eigenaren van de op het bol werk «taande huizen en de heer de Stop pelaar, om billijkheidsredenen voor onder- han.lsche verhuring had gesproken. Op een adres van J. A. Frederiks be treffende aankoop van bouwterrein aan de Loskade werd gunstig beschikt in dien zin dat aangenomen werd het voorstel van B. en W. lo. hen te machtigen aan adres sant of aan de door hem op te geven per sonen in den loop van 1890 te verkoopen 4 strooken grond bij de Loskade voor f4,75 of fl per c.A. 2o. om gedurende den bouw der woningen het gevraagde trottoir te doen aanleggen en een bestrating te doen maken op de door hen doelmatigst geachte wijze en 3o. adressant de verlangde aansluiting voor hemel- en spoelwater op het riool toe te staan. Verzoeken van M. Schuilwerve, A. Ba rentsen en H. Pieterse om stukjes grond in erfpacht werden aangehouden. Aan C. C. Akkermen eervol ontslagen bruggeman werd een pensioen van f243,33 toegekend. Op 't verzoek van Jhr. v. Doorn van Koude- kerke om remissie van H. O. werd afwjjzend beschikt. De borgtocht door dhr. Hartman als penningm. van het B. A. gesteld werd niet' goedgekeurd, na bestrijding door de heeren Dunné, Tak en Snijders, die voor borgstelling de voorkeur geven aan inschrij ving op het groot boek. Met 10 tegen 5 stemmen werd alzoo besloten. In plaats van dhr. Hartman, eervol ont slagen, werd in het B. A. gekozen mr. J. Ermerins. Het voorstel van B. en W. tot regulari- satie van te veel aan de gemeente uitge keerde batige sloten der gasfabriek van 1881 tot 1888, werd met 11 tegen 4 stemmen verworpen. De voorwaarden van het vervoer van vrachten ten behoeve der gemeente, werden vastgesteld na aanneming van 't amendement W. A. Snouck Hurgronjev. Hoek strek kende om den gemeente-bouwmeester be voegdheid te geven boeten op te leggen, behoudens beroep van den beboete op bur gemeester en wethouders. De heer Snijders ontlokte den voorzitter de verklaring dat ook v. Iren voor het vervoer in aanmerking kan komen. Aan de wed. Simpelaar zal van gemeente wege een tegemoetkoming van 16 worden gegeven in de kosten van inrichting van privaten voor het tonnenstelsel. (Dit verslag ontleenden wij in hoofdzaak aan de M. C.) Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden A. G Hom bach. tegenwoordigheid van geest en de voorzorgs maatregelen van den kapitein Basroger konden allen gered worden. De brave kapitein heeft aan zjjne reeders een verslag gezonden, bewonderenswaardig wegens deszelfs eenvoudigheid en nederigheid; wij kunnen niet nalaten er eer.ige uittreksels van te geven. Ziehier het begin Om 12.45 verscheidene stukken wrakhout gezien die onze aandacht trokken. Zachtjes doorgevaren eneen oogenblik later aan stuur boord twee aangevaren stoombooten gezien. Onmiddellijk alle maatregelen genomen om redding te kunnen bieden. Na eenige kabel lengten in de mist doorgevaren te zijn een boot ontdekt met menschen bemand. Daarna achtereenvolgens acht groote en kleine sloe pen letterlijk bedekt met mannen, vrouwen en kinderen die ons de handen toestaken. Zachtjes genaderdalle ladders uitgegooid. Het schip dwars gestuurd tegen de bries in om de vaartuigen der arme schipbreukelingen te beschutten. Met luider stem de bestuurders der vaartuigen toegeroepen slechts een voor een te naderen teneinde ongelukken te ver mijden. Zoo goed ik kon den horizon verkend, teneinde mij te overtuigen of niet enkele personen op wrakhouten rond zwierven. Onmiddellijk aan de beide kommandanten gevraagd of al hun volk in de vaartuigen was of niemand ge wond of aan boord van de wrakken gebleven was. Men antwoordde mij dat twee stokers gedood en dat de passagiers en de équipages in de sloepen waren." Kapitein Basroger wil eerst de vrouwen en de kinderen reddenzij waren half naakt; hij laat dekens ronddeelen. De erouwen huilen en weenen en vragen melk De algenieene vergadering van «Volks onderwijs» zal 27 Mei a. te Amsterdam gehouden worden. De loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben in de ge meenten en op de dagen als hieronder zjjn aangewezen Middelburg. Vrijdag 7 Febr., des voorm. 9 uren, voor Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland en te 10 uren voor Middelburg. Vlissingen. Zaterdag 8 Febr., des voorm. 9 uren voor Vlissingen, te 10% uur voor Westkapelle, Biggekerke en Zoutelande des namidd. 2 uren voor Koudekerke, Oost- en West.-Soubuig en Ritthcm. Axel. Maandag 10 Febr., des voorm. 9 u. voor Axel en Westdorpe, des veonn. IOV2 uur voor Terneuzen, Hoek eu Zuiddorpe, de« namidd. 1% uur, voor Sas van Gent, Philippine, Overslag, Koewacht en Zaamslag, Hulst. Dinsdag 11 Febr., des voormidd. 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk. Hontenisse, Boschkapelle,Stoppeldijk,Grauw, Clinge en St. Jansteen. Uzendijke. Donderdag 13 Febr., des voorm. 9 uren voor Groede, Breskens, Nieuw- vliet, Waterlandkerkje, Schoondijke, Hoofd plaat, Biervliet en IJzendijke. Sluis. Zaterdag 15 Febr., des voorm. 9V2 uren voor Sluis en Retranehement, des voorm. IOV2 uren voor Cadzand, Oostburg en Zuidzande, des vooim. 11% uren voor Aardenburg, St. Kruis en Eede. Zlerikzee. Dinsdag 18 Febr., des voorm. te 9 uren voor Zierikzee en des voorm. te IOV2 uur voor Bruinisse, Oosterland, Drei schor, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Bronwcrsbinon. Woensdag 19 Febr., des voorm. te 9Va uur voor Brouwershaven en Zonnemaire, des voorm. te IOV2 uur voor Eikerzee, Duivendijke, EUemeet, Noordwelle, Serooskerke en Renesse, des voorm. te 11% uur voor Haamstede, Burgh, Kerkwerve en Noordgouwe. Cortgene. Vrijdag 21 Febrdes voorm. 10 uren voor Wissekerke, des voorm. 11 uren voor Cortgene, Cats en Colijnspiaat. Goes. Zaterdag 22 ï'ebr. des voorm 9 uren voor Goes, des voormiddags 10' uren voor Borssele, Kloetinge, Heinkenszand en 's Heer Arendskerke, Maandag 24 Febr. des voorm. 9 uren voor 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Kattendjjke en Wol- faartsdijk, des voorm. IO'/j uren voor Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande en Ellewoitsdijk, des voorm. ltV» uren voor 's Heerenhoek, Driewegen, Nisse en Ovezand. Yeere. Dinsdag 25 Febr., des voorm. te 9'/8 uur voor Veere, Vrouwepolder en Se rooskerke, des voorm. te lO'/s uur voor Grijpskerke, Meliskerke, Aagtekerke, St. Laurens en Oostkapelle, des nam. te 2 uren voor Domburg. Tbolen. Donderdag 27 Febr., des voorm. te 9 uren voor Tholen, Oud-Vosmeer, St. Phi- lipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maar tensdijk, Scherpenisse en Poortvliet. Kappelle. Zaterdag 1 Maart, des voorm. 9 uren voor Kapelle en Wemellinge, des voorm. 101/, uren voor lerseke en voor hunne kinderen. De eenige vrees is dat de machines van de wrakken zullen springen; teneinde de ge olgen eener ont ploffing te vermijden, is Basroger genood zaakt om gedurende de redding zijn stoom boot onophoudelijk te laten manoeuvreeren. Te 1.50 springt een der machines, een enorme waterstraal in de lucht werpende. „Gedurende een goed oogenblik heb ik niets meer van den stoomer gezien, dan eenige stukken drijfhout; daarna op een kleinen afstand er om heen varende (de mist was op dit oogenblik ondoordringbaar) heb ik een gedeelte van het mastwerk ge zien. Voortgegaan de oppervlakte van het water te onderzoeken, teneinde mij te vergissen of niemand op het drijfhout was achtergeble ven. Ik heb niets gezien dan eenige arme paarden, die naar mij toezwommen. Om 2.45 is iedereen zonder ongelukken aan boord. Ik zou nog langer op de plaats des oriheils gebleven zijn, maar de mist werd hoe langer hoe dikker en nauwelijks kon ik drie scheepslengten voor mij uitzien. Eens klaps heb ik ook het tweede ^stoomschip uit het oog verloren. Daarna is alles verdwenen. Nu laat Ba«roger de passagiers roepen en deelt hun mede, dat hij niet beproeven kan de kust aan te doen .wegens de zware mist lat hij bijgevolg genoodzaakt is, zjjn weg naar Hamburg voort te zetten, en dat aangezien de Emma slechts 16 koppen aan boord had, hij het water en de levensmiddelen zoo zuinig mogelijk moet verdeelen. „Als voorzorgsmaatregel en bij zulk nood - weer een nieuw onheil vreezende, laat ik Kruiningen, des nam. 1 '/2 uren voor Krab- bendijke, Schote, Rilland-Bath en Waarde De aldei-hng Middelburg van den Ne- ilerlandsehcn louwcnbond herinnert dat liet voornemen bestaat om een Algemeen Re quest aan te bieden aan de Regeering, ten einde het houden van huizen van on tucht bjj de wet straf baar ie stellen en de wettiging der prostitutie (onzedelijkheid) tegen te gaan. Over het geheele land worden handtee- keningen gevraagd, zoowel, van mannen als van vrouwen. Elk boven de 20 jaren, wien het zedeljjk welzijn van ons volk ter harte gaat, wordt dringend uitgenoodigd dit Re quest te verkenen op Jat het met honderd duizenden namen ingevuli opgezonden kunne worden. Voor Middelburg en omslieken ligt het adres ter lezing en teekening bjj de HH. Boekhandelaren D'hujj, v. Benthem Jutting en Smits. Wij hebben maar geen melding ge maakt van de bezwaren die in de le kamer zijn uitgesproken door de afdeelingen tegen het beleid onzer ministers, 't Is koekoek- eenzang. De liberale eerste kamer is 't met hare vrienden in de tweede kamer eens dat vooral minister Keuchenius alles verkeerd en te langzaam doet. En het antwoord der regeering zegt natuurlijk ook niet veel meer dan dat wat zjj aan de heeren in de 2e kamer gaf. Wij gaan 'l dus voorbij. Alleen deelen wij mede, dat in de le kamer den minister Keuchenius gevraagd werd ot hij het eens is met liet antwoord van den Goeverneur van Suriname aan de Koloniale Staten aldaar. Be minister antwomdde hierop het vo'gcndi:: Aannemende dat in tie dag bladen met juistheid is medgedecld hot ant- wooi 1 v .n dl n Gouverneur op het besluit der Koloniale siaten (betreffende Para) waar omtrent de Min. van den Gouverneur nog geen mededeeling ontving geeft de Min. als zijn oordeel te kennen dat de Gouver neur ingevolge het Regeerings-reglement bevoegd was om zich van het geven van inlichtingen aan de Koloniale Staten te ont houden, waar hij meende, dat de beant woording der hem gesielde vragen zou schaden aan de hem toevertrouwde be langen. Gres. Donderdag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Den Boer en v. d. Hoek. Na goedkeuriog der notulen wordt o. a. mede gedeeld dat dr. Z Th. Diehl den len Jan. jl. als directeur der B. A. school en leeraar der inrichtingen van M. O. in functie is getredendat tot agent van politie le klasse is benoemd de agent van politie 2e kl. H. Windhorstdat tot klerk aan de gusfabriek is benoemd J. H. Bartelsedat aan mej. A. Cornelisse tegen 1 Febr. een eervol ontslag is verleend als helpster aan de bewaarschool voor on- eu minvermo genden en dat zjjn bevorderd aan die inrichting mej. E. M. Ramondt en J. P. Steutel, terwjjl tot kweekelinge is benoemd Janna Maria van de Velde dat A. Sterk vier van de grootste sloepen in gereedheid houden, om aan boord den indruk te geven eener mogelijke redding in geval van aan varing. Laat de vrouwen en kinderen in het ach terschip brengen; laat de koopwaren {ontrui men om plaats te maken voor de passagiers laat op het achterdek een tent opslaan voor de passagiers die nergens anders een schuil plaats hebben kunnen vinden. Tegen 5 uur 's avonds aan iedereen een kwart liter wijn gegeven; een goede portie brood uitgedeeld; alle hulp verleend die slechts kon gegeven worden; de proviand overgelaten aan de zorg van de hoofd-officie- ren. Daar de bries aanhoudt hebben wij den geheelen nacht langzaam doorgevaren, maar de bries neemt toe en de zee wordt onstuimig.' De storm is zoo hevig dat drie van de sloepen van de Emma overboord slaan. Men vreest opnieuw een schipbreuk. Ein delijk komt men den tweeden dag te 4 uur te Cuxhaven aan, en men kan de équipage en de passagiers ontschepen, half dood van honger en koude. Men vfaagt zich af hoe zulk een klein vaartuig als de Emma 560 personen heeft kunnen redden en vervoeren, daar er toch slechts gerekend is op plaatsruimte voor 20 koppen. Het is met recht een tour de force en tegelijker tijd een voorbeeld van heldenmoed. Tot zoover de Etoile Beige, Wij voegen er bij Hij wien de zee en de winden gehoor zaam zjjn, gaf aan den braven Basroger den noodigen moed en aan diens scheepke de noodige sterkte om de 500 kostbare menschenlevens aan den muil der schui mende golven te ontrukken. P. N.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2