RECHTSZAKEN. LANDBOUW. Gemengde Berichten. 7s der winst of f 152,80 genomen, terwijl het dividend werd bepaald op 5 pet. Het ledental bedroeg 31 December 1889 110, (door vertrek naar elders, sterfgeval en andere redenen verminderde deze met 16), het kapitaal der leden bedroeg 31 Dec. 1889 f 14142.54» of f584,19 minder dan het vorige jaar. Het reservefonds bedroeg 31 Dec. 1889 f 1814,57. De schulden beliepen 31 Dec. 1889 f 600, met 1 Januari 1890 werd weder 1100 afgelost, zoodat deze feitelijk maar f500 bedroegen. De ontvangsten bedroegen f4401,30 d uitgaven - 4313,91 Contanten in kas 31 Dec. 1889 f 87,89 De memorie van antwoord der heeren llorgesius c. s., op het voorloopig verslag over hunne belastingvoorstellen zal vóór de terugkomst der Tweede Kamer na 18 Februari ingezonden worden. Het verslag over het voorstel Bahlmann tot heffing van graanrechten, wordt weldra rondgedeeld^ Wij dienen ons oordeel over het conflict in Suriname op te schorten tot meerdere inlichtingen zullen ingekomen zijn. Omtrent de aanleiding tot het optredeo der Koloniale Staten lezen wij in de Oranjevaan Wat was de zaak Nog voor de heer de Savornin Lohman Gouverneur was, werd besloten van de vrijgemaakte negers, aan wie gronden door de Regeering was afge staan, belasting te heffen. Aangezien de negers over het algemeen zeer traag zijn en weinig werken, kwam er van dat be lasting betalen zeer weinig. Toen eenigen hunner wegens het .niet betalen tot ge vangenisstraf werden veroordeeld, lokte dit een verzet uit, dat met de wapenen moest worden onderdrukt. De negers hebben zich evenwel in de maand November onderworpen, door zich b(j de politie aan te melden om de ge vangenisstraf te ondergaan. Dit alles was echter niet naar den zin der Koloniale Staten. Aanleiding scheen dus niet aanwezig. In een Surinaamsch blad, de Wereldburger, die anders nog al gouverneursgezind is, wordt nochtans het gedrag van den Gouver neur afgekeurd. Wfj rijn benieuwd om te weten wat hiervan aan is. In ieder geval was de toon der Koloniale Staten te hoog, en dat tegenover een drager van het gezag des Konings Er wordt nog eene andere bestuurshan deling gemeld. Vier ltden van de com missie van regenten van het weldadigheids gesticht «'s Landgrond Bonitace» hebben nl. om de volgende reden ontslag verzocht en verkiegen: ongevraagd schreef de com missie den gouverneur, dat een stuk land, aan Boniface toebehoorend, niet aan een ander behoort te worden uitgegeven. Op dit ongevraagde advies antwoordde haar namens den gouverneur de gouvernements secretaris, dat de gouverneur het schrijven had ter zyde gelegd, wegens den min gepasten toon van het ongevraagde advies. Vier van de vijf regenten hebben daarop hun ontslag genomen. Voor een gemeenteraadsverkiezing te Amsterdam zyn 4 candidaten. Vas Visser (lib.), Striter (kath.) Fabius (a. r.) en Muller (rad,). Eveneens 3 voor de prov. staten verkiezing: Bonneke (r k.), Kalf (lib), Hovy (a. r.) REUK- E\ SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wierden ds. C. Plug te Oostkapelle. Wlssenkerke. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school alhier dhr. F. A. N. Dikkenberg, laatst te Zeist onder wijzer bi) den heer J. van Zanten. De Hooge raad heeft verworpen het cassatieberoep van den heer Willink Ketjen, door het hof te Amsterdam veroordeeld wegens beleediging van den minister van koloniën. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag, zijn veroordeeld wegens mishandelingC. S., 21 j., schippers knecht, Colynsplaat, tot f8 b. s. 8 d. h.; en J. J., 19 j., arbeider, Serooskerke, tot f 1 b. s. ld. h. beleediging van een ambtenaar: J. V., •15j., loopjongen, Vlissingen, tot f5 b. s.5d. h. diefstal: A. H.,45j. gescheiden vrouw van W. L., zonder beroep Vlissingen tot 2 m. gev. en overtreding van rijksbelastingen: (onge dekt binnenl. vervoer van accijnsgoederen en weigering van visitatie)E. T., 17 j. werkman, Stekene (.België), thans gedete- neerd te Middelburg, tot 8 d. gev. en f 10 b. s. 3 d. h., met aftrek van de door hem in verzekerde bewaring doorgebrachte hech tenis, en dientengevolge met last tot zijn dadelijke in vrijheidstelling. Allen in de kosten, de laatste ook in dié van bekeuring. Vrijgesproken K. Z., 20 j., klompenma ker, Clinge, beklaagd van mishandeling, en J. de W., 64 j., werkman, St. Jansteen, beklaagd van beleediging. Grand'-mère ^Grootmoeder) is eene 38 jarige, zware Belgische merrie, landbouw- paard, moeder van 30 veulens, toebehoo- rende aan den heer Desailly, pachter van prins 'dAremberg, te Hensies (.Henegouwen); Grand mère draagt op dit oogenblik (Jan. '90) hoogst waarschijnlijk haar een-en- dertigsten afstammelingindien Desaill} zich hierin vergist, zal men het hem niet I kwalijk nemenhet feit heeft zich onat- gebroken zoo regelmatig herhaald, dat hg denkt er geen einde aan te zien, en bij rekent dit jaar op de laatste Meidagen. Geen wonder dat Grand-mère af en toe door veeartsen, fokkers en liefhebbers met veel belangstelling bezocht wordt. Zij is volstrekt geen ruine of afgeleefd dier, in tegendeel; zij staat nog flink op hare bee- nen, zit vrij goed in het vleeszh, is vol nver aan den arbeid en werd dezen zomer nog voor den grasmaaier en den hooischuu- der gespannen, want zij gaat vlug over den weg. Slapen en oogholten zijn nog niet vergrijsd, slechts hier en daar merkt men een grijs haar aan het voorhoofd op; aan de voorbeenen en aan den staartwortel. De tanden zijn diep weggesleten, van de snijtanden zijn in de bovenkaak 3, in de onderkaak 6 hoekige, van elkander verwij derde wortelstompjes overgebleven, maar dit belet haar niet de haver zoo vlug en de gelijk te kauwen als jaren voorheen: met 1 kilo haver is zij in 5 minuten klaar, en gave korrels komen bij haar in de mest- ballen niet meer voor dan bij ieder ander paard op den stal. Grand-mère heeft niet alleen een menigte veulens ter wereld ge- bracht maar beste veulens ook no 28, een 86er, werd voor 1900 (frs 1800) verkocht. Van '89 heeft de heer Desailly een stem mig hengstveulen en van 88 een prachtig merrieveulen, hetwelk veel zwaarder zal worden, dan zijn moeder, maar, zegt de eigenaar, «dat zit era in de haver.» Veertig jaren geler.en kende men de haver niet of, wist men althans niet hoeveel de ontwikkeling der veulens van het havervoederen af hangt. Toen zij nog geen jaar oud was kreeg deze jonge menie reeds iederen dag 5 K. haver, en, zegt hij, «geen geld wordt voordeehgei belegd.» Menig paardenfokker mag dit eens bedenken. Het geboortejaar van Grand-mere kon slechts bij benadering worden vastgesteld. In Maart 1854 werd de verloskundige in haast ontboden bij de ophanden zijnde geboorte van Desailly's eerstgeborene. By die gelegenheid reed Grand-mère voor, die toen dus minstens 3 jaren oui was. Benoit Dufour, de knecht die haar opleidde, leeft ook nog, en heeft 82 zomers achter den rug. De bevoegde berichtgever, die dit merk waardige dier een jaar geleden bezocht, knoopte aan zijne beschrijving eenige zeer wetenswaardige beschouwingen vast: Grand- mère behoort niet tot de zeer zware, Vlaam- sche paarden, maar tot den paardenslag harer streek Borinage»'t Is eikenhout». Zij is kort en gedrongen, metende 1,55 M. de edele deelen, de borstkas met haren in houd zijn sterk ontwikkeld; zij vereenigt in zich de gegevens eener stalen gezondheid, maar werd ook altijd goed verzorgd, op eene uitstekende wijze verpleegd, en om zichtig gebruikthaar leeftijd en vrucht baarheid pleiten niet minder voor de be kwaamheid van den meester dan voor haar eigen temperament en sterk gestel. Prof. Hartmann merkt op, dat de vrouwe lijke paarden over het algemeen langer leven dan de mannelijkevoor hem had Aristoteles dit reeds gezegd en er bij gevoegd dat dit ook geldig is voor de vrouwen, die inden regel langer leven dan haar mannen. Desailly had zich niet vergist; no. 31, een flink en sterk merrieveulen zag het licht den 28 Mei 1889. Grand mère was toen welvarender dan ooit, werd opnieuw gedekt den 5 en 6 Juni 1.1., sloeg daarna den hengst af, zoodat no. 32 by den heer Desailly voor dit jaar reeds vast staat (N. R. C.) Uit Zieiikzee lazen wij in de N. R. C. een pleidooi voor Zondagsarbeid, in den vorm van een protest tegen de stiefmoe derlijke dienstregeling by de posterijen aldaar. Er wordt namelijk geklaagd dat de post pakketten dikwyls gehavend te Zierikzee aankomen. De brieven enz. (worden name lijk per wagen van Bergen op Zoom via Tolen naar Stavenisse vervoerddaar over geladen ir. een roei- of zeilschuit en aldus getransporteerd naar Viane. Bij laag water dus iederen dag, en soms twee keer per dag moeten de pakketten over de slikken worden gesleept of gedragen en dit veroor zaakt in het eerste geval vooral vaak beschadiging, Tot zoover kunnen wij de klacht des inzenders billykendoch wat het tweede punt betreft, zijn zijne mededeelingen minder juistwel wordt er des Zondags maar eenmaal te Zierikzee besteld, en blijven de brieven daar tot 's anderen daags liggen doch niets belet den belangliebbei.de, die 's Maandags met een der booten vertrekt (en die booten vertrekken niet altijd voor de morgenbestelling) om aan het postkantoor zijne blieven enz. at te halen. Men schermt vaak met het belang van het publiek doch by nader onderzoek blijkt dit even vaak het belang van een enkele te zijn. En daarvoor de Zondagsrust onzer postambtenaren te beperken, zal men toch moeielijk kunnen verlangen. Met 1 April a. s. zal bet peil op het benedenpand van het kanaal van Ter Jfeuzen zoodanig worden verlaagd, dat dit pand niet zal kunnen worden bevaren met schepen van meer dan 4,50 M. diepgang, welke peilsverlaging in geen geval langer zal duren dan de insgelijks op 1 April a. s. aan vangende sluiting van de groote westsluis te Ter Neuzen. Het buitentje A'ooit Gedacht aan den Vlissingschen Singel te Middelburg, is door brand vernield. Alles was verzekerd. Oorzaak was het vallen van een petroleumhanglamp De armen hebt gij altyd met U, en indien gij wilt, gij kunt ze wel doen. Aan dien wenk, door den lleere Jezus gegeven, is ook door onze geliefde koningin, ter ge legenheid van het afgeloopen Kerstfeest, op eene treffende en liefderijke wijze gehoor gegeven. Uit een brief van een bewelda- digde te Apeldoorn woonachtig, overvloeiende van dankbaarheid, lezen we dienaangaande: «Wij en nog vele andere menschen, kregen onver wachts een boodschap, dat wij persoonlyk bij hare Majesteit moesten ko men. Hare Majesteit vroeg of mijne vrouw ziekelijk waswaarop ik Hare Majesteit antwoordde: ja. Nu, zeide zij, hier hebt ge een pak voor uw vrouw, voor u en voor uwe kinderen; (het was ia het paleis.) Ik zeide H. M. dank en toen zeide ons ge liefd Princesje «daar en dat is van Moe der», en gaf my f5.Nu zeide ik: ook U zeg ik duizendmaal dank, geliefde Princes. Toen ik thuis kwam, ging ik aan het uitpakken (het was mij zelf te wonderlyk dat de Heere met ons deed,) ik had zooveel ik kon het haast niet dragen, zoo wat aan waarde met het geld te zamen f40. Wel, wel! wat een voorrecht enz.» Wy zien daaruit hoe onze beminde ko ningin met haar volk omgaat en hoe zy dit aan ons princesje leert. Miss Fay is Zaterdag-avond ten huize van de heeren drs. A. W. van Renterghem en F. van Eeden te Amsterdam voor een twintigtal personen, onder wie zich een aantal dokters en hoogleeraren bevonden, aan den tand gevoeld, bij welke gelegen heid zonneklaar is gebleken, dat de miss niets meer kan duen, dan wat binnen het bereik van een handig mensch is gelegen. Zij is niet eene zoogenaamde spiritiste, maar eenvoudig eer. buitengewoon handige gooche- lares, die veel menscheukennis heeft en knap een rol kan spelen en volhouden. Men schrijft uit Loosdreclit Een vrouw was dood en begraven, en de erven een broer en zuster zouden tot het verdeelen der nalatenschap overgaan. Om de zaak billijk te regelen had men een paar onpartijdige personen verzocht bij de verdeeling tegenwoordig te zijn. De ver deeling der kleederen was reeds kalm en geregeld afgeloopen, toen er een doosje met vier rijksdaalders voor den dag kwam. «Da's voor ieder twee», zei de broer. «Voor ieder twee, ja, als ik er niet was» Aldus werden de deelende familieleden op het onaangenaamst in de rede gevallen door den man van den over ledene. Deze namelijk was getrouwdman en vrouw hadden daarna elkaar verlaten zonder dat echter hun huwelijk .loor echt scheiding was ombonden. Duur mitsdien ook de i,1;,n ,,,cht heeft op een gedeelte der nalaletigc ap kwam hij dat opei-chen. De deeling werd daarom gestaakt, de regeling der zaak verdaagd en de reeds verdeelde kleederen weder in de kast geborgen. Ver moedelijk zal nu de fiscus nog als vierde erfgenaam optreden. r, 77 ,N' c- verneemt dat er in Gelderland een burgemeester is, die bij de jongste volkstelling ondanks de vermaningen der tellers, niet is overreed kunnen worden de hem aangaboden telkaarten in te vullen. De tellers hebben nu van hun kant gedaan wat do voorschriften gebieden en tegen den burgemeester proces-vet baal opgemaakt. Ie Maastricht is een wissel wachter onder een rijdenden trein geraakt. Zijn linkerbeen werd verpletterd. Te Stads kanaal is een gehuwde vrouw door de duisternis te water geraakt en verdronken. te Beekbergen zijn twee mannai, die in een kar zaten, door het omslaan der nar, er onder geraakteen hunner werd gedood, de ander doodelijk gekneusd. - Under Zoetenvonde is een vader van vier kinderen verdronken toen hij bezig was zijn hoed op te visschen, die door den wind in de vaart geraakt was. Te Amsterdam is in een woning Vrijdagavond, terwijl de bewoners ,n huis waren, de deur openge brokende dieven hebben een doosje met gouden tientjes, 5 rijksdaalders, muntbiljetjes, wat kleingeld en twee zilveren vorken mede genomen. j d,oor 'laal' moedig gedrag bü den brand in de Huidenstraat te Amsterdam bekende dienstbode Geertruida Blommers h V»F ™aardeeiing van haar gedrag, door ,Vde konlngm bedacht met eene gift van f50. 6 In t geheel is f 1800 voor haar opgebracht. Te Roosendaal is een 9 jarig knaapje >y het vellen van een boom daaronder ge- raakt en onder hevige pynen aan de beko men wonden gestorven. In een tuin te Brumiuen staan thans niet minder dan 200 orchideeën in vollen bloei. Omtrent de arrestatie van zekeren Janssen, die vermoedt wordt te zyn de moordenaar van de schippersvrouw, weduwe al, en haren zoon, beiden varenden op i Constance Marie, verneemt de schijffart-Zeitung het volgende Jansen is te Antwerpen opgespoord en achter slot gezet. Hjj was vroeger schip persknecht en nu onlangs milicien-infante- risi te Bergen op Zoom, vanwaar hij in November gedeserteerd was. Te Rupel- monde is hij 's nachts op het hem wellicht bekende schip der weduwe Bal geslopen om van kleeding te verwisselen. Daarna heeft hy de vrouw en haren zoon vermoord, en zich meester gemaakt van de in kas zijnde gelden en de voorhanden zijnde kleeding. Als schippersknecht gekleed, pakte hy zijn uniform in een bundel byeen en wierp deze in de Rupel, waaruit zy later, met bloed bevlekt, is opgehaald. Eenige weken later nam hy dienst op het Rijnschip Bertha dat naar de Ruhr moest vertrekken. Hy werd echter te Antwerpen door de politie opge spoord en achter slot en grendel gebracht. Ken neef van de vermoorde weduwe, die eerst als verdacht gearresteerd was, is weder losgelaten. De heer L. H. F. Creutzberg, direc teur der Gestichte i voor het verplegen van lyders aan vallende ziekten te Haarlem en te Heemstede, heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag uit die betrekking gevraagd Pp 1 Januari jl. was de sterkte der bevolking van de Rijks-werkinrichting te I eenhuizen 3108 man gedurende 1889 zijn z-5 personen opgenomen en 1619 ont slagen. —.Mecht begrepen. Luitenant (bij de theorie in de kazerne) »Dan is er nog een order die aldus luidt: anneer een soldaat in een bierhuis met een burger in ongenoegen raakt drinkt hij bedaard zyn bier uit en gaat naar huis. i iHeien A. wat doe je dus als je twist krygt met een burger A. Dan drink ik bedaard zijn bier uit en ga naar huis.» Te Amsterdam zag in of na 1752 by Joh den Kurm op de Pijpenmarkt een dichtstukje het licht, waarin aa.i de hand van den Vrjjdag de levensomstandigheden van Prins W iilem I\ worden herinnerd De «con'ideratiën» ontvloden den onbeken den dichtergeest by de beschouwing van s Pnn«en Graftombe te Delft. «Den» Beschouwer spreekt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2