1890. No. 48. Dinsdag 21 Januari. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. JTHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* HOMOEOPATHIE. GROOTHEID en VAL. f I DE ZIS IE L W. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. p. 0,95. -0,02». Prijs per drie maanden franco p. Enkele nummers UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Met genoegen maakten wij kennis met het eerste nommer van het Homoeopatisch Maandblad, uitgegeven vanwege de »ver- eeniging tot bevordering der Homoeopathie in Naderland.» Deze uitgave is een eerste, zeer bescheiden poging om de homoeopathie meer bekend en dies meer bemind te maken. Doel van de Redactie is, hare lezers in te lichten over het wezen en den aard der homoeo- patische geneeswijze, en wel door op de hoofdbeginselen dezer geneeswijze de aan dacht te vestigen. Dienaangaande heerscht nog te|veel begripsverwarririgjnietalleen onder hen die de Homoeopathie slechts van hooren zeggen kennen, maar zelfs onder vele harer beste voorstanders. Daarnevens zal als vanzelf telkens gewe zen worden op de vele voordeelen, die de Homoeopathie boven hare oudere zuster heeft aan te wijzen. Al waren toch de beginselen der Homoeopathie nog zoo schoon en zuiver klinkend, kon zij daarnaast niet tevens wijzen op de vele gunstige resultaten in hare practische toepassing, wat zou alles baten Van veel belang is het derhalve, op die belangrijke resultaten voortdurend opmerkzaam te maken, en daarom zal in dit Maandblad niet alleen mededeeling ge daan worden van in buitenlandsche zieken huizen opgemaakte statistieken, maar tevens gelegenheid gegeven worden tot het mede- deelen van ziektegevallen, die door de homoe- opathische geneesmiddelen tot genezing gebracht werden. Er zal ook nu en dan raad gegeven worden voor bepaalde ziekten en ongesteldheden. Ook zullen berichten gemeld worden aangaande de uitbreiding der Homoeopathie in het buitenland. Velen toch meenen dat het overal is geljjk in Nederland, waar slechts in enkele grootere steden een enkel homoeopathisch arts de praktik uitoefent, en vermoeden daarom in 't minst niet, welk een ontzaglijke uitbreiding de Homoeopathie in andere landen, met name in Amerika, gevonden heeft. In Amerika ongeveer twee honderd homoeopathische artsen op één 28. FEUILLETON. [Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) XXIV. PRUISEN VERNEDERD. Reeds bjj het eerste treffen, bij Saalfeld, werd een deel van het Pruisische leger met zjjn bevelhebber, den jeugdigen prins Lode- wqk, zoon van Ferdinand van Pruisen, den broeder van Frederik den Groote in de pan gehakt. (10 Oct.). Vier dagen later leed de hertog van Brunswjjk een beslissende nederlaag bij Jena en Auerstadt. De hertog werd gewond weggedragen. Bij Auerstadt voerde hij de eene helft des legers aan tegen Davoustterwijl de andere heltt onder Hohenlohe den kamp had tegen den Fran- schen Keizer, die in persoon de zijnen slag waai ts leidde. De Pruisen verloren meer dan 50 duizend dooden en gewonden. Ko ningin Louise vluchtte met hare kinderen naar Me.nel. Onderweg brak een der vee- len van het rijtuig; en er was niemand in den eenzamen omtrek die behalve een enkele bediende, hulp kon verschaffen. Dit waren pijnlijke uren voor de diep ver nederde vorstin. Zij verliet met hare kin deren het rijtuig en zij zetten zich aan den kant van den weg neder. De jongsten schreiden van hongeren de troostelooze Vrouwe had niets om hunnen honger te stillen. Zjj weende. Doch spoedig richtte zjj zich op en zong een liedje om de kin deren op te vroolijken. Hare beide oudste knapen Frederik en Wilhelm zond zij naar een naburig veld om blauwe korenbloemen te plukken. Daarvan vlocht zij kransen waarmede zjj de blonde hoofden van hare millioen inwoners, in ons land in het geheel slechts vijf artsen, die volgens Hahnemann's methode hunne zieken behandelen. Immers zijn wij goed ingelicht dan zijn 't bij ons alleen de doctoren v.Royen, Voorhoeve, Grube en Kallenbach, resp. te Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam, die deze zoogenoemd nieuwe geneeswijze toepassen. In Zeeland, waar, dank zij de voorlichting van leeken als de heeren Merckens en Quist, de voordeelen der homoeopathie boven de allopathie meermalen werden gezien, zullen velen dit tijdschrift niet noodig hebben om sympathie te krijgen voor deze methode. Toch raden wij hun aan, dat zij met het maandblad kennis maken, en hun voordeel doen met de wer.ken en mededee.ingen die het zal ten beste geven. Een ieder, die in zijn kring jde goede werking dier geneeswijze zag, doe daarom opgaaf aan de redactie van het blad. Zoo wordt de homoeopathie al meer gepopula riseerd. De moedige redactie heeft steun noodig in haar pogen. Het is een heele stap vooruit, vergeleken bij voor 25 jaren. Wat werd er al niet gespot met deze nieuwe leer Maar de resultaten der homoeopathie waren vaak te schoon om dien spot te kunnen volhouden. Hoe menigeen koos toen den smaad tot zijn wapenLang zamerhand echter worden de tegenstanders voorstanders. Niet omdat de homoeopathie nu reeds haar wetenschappelijk hoogtepunt zou heb ben bereikt. Zjj staat nog slechts aan het begin harer taak. Zij heeft nog veel te leeren, de jeugdige. Doch ook zelfs de allopathie tast nog zoo vaak in den donker; en wie die hare resultaten nagaat zal beweren dat zij onfeilbaar is? Lang hebben de allopatische doctoren den goeden niet te na gesproken gemeend dat zij het monopolie der geneeskundige wetenschap bezaten. De homoeopathie komt, en werpt deze onwetenschappelijke stelling omver. Liever aanvaardt zij Goëthe's stelling over de wetenschap dat zij het toenemend bewustzijn onzer hopelooze onwetendheid is. Van daar de poging om hare kennis door papieren huisdokters onder het volk jongens sierde. (De beide knapen, die hunne lieve moeder vroegtijdig hebben moeten missen, zijn later beiden koning van Pruisen geworden. De jongste der twee, Wilhelm, die in 1888 op hoogen ouderdom stierf, werd in 1871 keizer van Duitschland, na zich in den Franseh- Duitschen oorlog meesterlijk gewroken te hebben over den smaad, 64 jaar geleden zijne lieve moeder en zijn vaderland aange daan. Zooals bekend is zijn blauwe koren bloemen altijd de lievelingsbloemen van den Duitschen keizer gebleven.) De gevolgen van deze nederlagen waren verpletterend. Kracht en moed waren den verschrikten Pruisen allerwegen ontzonken. De sterkste vestingen gaven zich zonder slag of stoot aan den overwinnaar over. Nog in dezelfde maand deed Napoleon zijn intrek in het fraaie paleis der geliefde koningin Louise. Te Potsdam bezocht hijj het paleis van Frederik den Groote en plengde een traan op het graf van dezen onsterfelijken held. Maar de zuil die deze groote vorst eenmaal gesticht had ter herinnering aan een overwinning in 1763, door hem op de Franscben behaald, liet Napoleon wegbreken, terwijl hij zich de veroverde vaandels uit dien tijd en den degen van den grooten Frederik toeëigende en naar Parijs deed overbrengen, üp een zijner tochten van Berlijn naar Potsdam werd Napoleon overvallen door een hevig onweder, waardoor hij genoodzaakt was in een landhuis een schuilplaats te zoeken. Het washethu'.s van een jachtop ziener van den koning van Saksen. Nog enkele anderen hadden onder zijn vriendelijk dak tegen het onweder een schuilplaats gezocht. Onder hen was een vrouw die te brengen. En nu zijn deze «huisdokters» wel zeer gebrekkige hulpmiddelen; zoolang echter de meerderheid onzer doktoren zich van deze wetenschap afwendt, kan men ze niet wegwerpen. Thans komt ook dit homoeopathisch tijdschrift weder een weinig aarde aandragen om de klove te dempen. Wetenschappelijke brochures worden uitge zonden om de aanvallen der allopathen af te slaan en de sympathie dier heeren te winnen. Eerst dan, als de allopathie zich gewonnen geeft, en onze artsen zich op onderzoek en beoefening dezer nu nog ge smade geneeswijze toeleggen, zullen wij onze «huisdokters» en tijdschriften kunnen missen. Tot zoolang wekke het Maandblad veler belangstelling. En dat zal 't ongetwijfeld, zoo het op 't voetspoor van no. 1 voort gaat, kalm verdedigend, toelichten 1, her halend, en voor zoover techniek en empiriek het niet verhinderen, zoo een voudig en verstaanbaar mogelijk. Wij kunnen niet zeggen dat op deze eischen in de 12 stellingen over y>Het wezen der Ho moeopathies te veel is gelet. 20 Januari 1890. Posterijen. Voortaan zullen met de stoom schepen van de »Castle-line," welke van Vlissingen naar Zuid-Afrika vertrekken en waarmede des Donderdags om de 14 dagen een verzending plaats vindt, naar Kaapland, den Oranje-Vrijstaat, de Transvaal, Natal, Bechuanaland, Delagoabaai en de havenplaat sen aan de Oostkust van Afrika, alleen verzonden worden de brieven en andere stukken, op welker adres de aanwijzing tot verzending langs den weg van Vlissingen voorkomt. Het port via Vlissingen bedraagt 25 ct. voor de gefrankeerde en 15 et, per 15 gram voor de ongefrankeerde brieven, en 5 ct. per 50 gram voor de gedrukte stukken en monsters, met een minimum- port van 7Vü ct. voor de monsters. Voor de aangeteekende brieven is boven 't gewone port een vast recht van 10 ct. verschuldigd. Goes. In den laatsten tijd zijn er door den a—i— den Keizer herkende. «Hoe kent gij mij vroeg hij. «Sire, ik was met u in Egypte.» «En wat deedt gij in Egypte?» «Ik was de vrouw van een officier, die in uw dienst gesneuveld is. Sedert heb ik een jaargeld gevraagd voor mij en mijn zoon, doch uwe regeering heeft dit altijd ge weigerd omdat ik een vreemdeling ben Napoleon zag haar op deze mededeeling vriendelijk aan en zeide «Welnu Mevrouw, gij zult een jaargeld hebben en voor de opvoeding van uw zoon zal ik eens zorgen.» Napoleon was slim genoeg den Berlijners geen overlast aan te doen. Integendeel, hij behandelde hen vriendelijk. Alleen tegen den adel, dien hij voor de bewerkers van den oorlog hield, en tegen da bloed verwanten van den doodelijk gewonden hertog van Brunswijk, liet hij zieh bitter uit. Tot deze laatsten zeide hij, dat de hertog ouder en wijzer had moeten zijr. dan de jonge vorstelijke gelukzoekers die den oorlog hadden gezocht. «De staten van Brunswijk», zoo snauwde hij hen toe, «zijn in mijne macht. Voor mijnen gevallen tegenstander heb ik alle achting, maar een gevallen Pruisisch generaal kan geen vorst zijn.» Jegens de leden van het koninklijke huis daarentegen was hij zeer welwillenden in de zaak van den prins van Hatzfeld legde hij zelfs een weinigje zielenadel aan den dag. Deze prins namelijk was het hoofd van het burgerlijk bestuur in zijn stad. Napeleon had hem deze betrekking laten behouden, op voorwaarde dat hij zich met niets zou inlaten dan met zijne betrekking. Hatzfeld beloofde dit en verbrak zijn belofte. Hij kantonrechter alhier eenige vonnissen ge wezen, waarop wij het van belang achten - andere belanghebbenden opmerkzaam te maken. Vooreerst werden eenige landbou wers die melk verkoopen veroordeeld omdat de maten waarmede zij verkochten niet geijkt waren. Alle vervolgden verklaarden niet geweten te hebben dat ook de door hen gebruikte maten moesten geijkt worden en daaraan is waarschijnlijk toe te schrijven dat zij tot de minst mogelijke straf van 50 cent veroordeeld werden, maar het is de i raag of bij herhaling, nu belanghebbenden weten dat hunne maten geijkt moeten wor den de straf weder zoo gering zou zijn.J Ook werden een paar landbouwers ver oordeeld omdat zij hunne koeien langs dijken die tevens openbare wegen waren, hadden laten grazen zonder dat er een persoon het opzicht hield. Het schijnt dat sommigen onbekend zijn met de bepaling van het Provinciaal Reglement, dat geen vee zonder opzicht langs openbare wegen mag grazen. Wij achten het niet overbodig belang hebbenden opmerkzaam te maken dat de zittingen van het Kantongerecht voortaan gehouden worden in de nieuw daarvoor ingerichte zaal in een bijgebouw van de cellulaire gevangenis. Ofschoon er een persoon mede belast was, om op het Stad huis belanghebbenden die nog daar kwamen Jaarmede bekend te maken, schijnt er wel nog misverstand te hebben plaats gehad. H. K. H. de prinses Wilhelmina die eenige dagen licht ongesteld was, maakte Vrijdag weder een rijtoertje. H. M. de Koningin ziet men dagelijks rijtoertjes ma ken. Z. M. de Koning is sinds enkele dagen weer niet al te best. Naar aanleiding van het ook te Goes en Vlissingen door den gemeenteraad geno men besluit om de Leidsche kweekschool voor bewaarscheolonderwijzeressen eene subsidie toe te staan, schrijft men uit 's Gravezande aan de Delvenaar Waarlijk geen raadsbesluit, waarop onze gemeente trotsclr kan wezenimmers met dit besluit tot subsidieeren van eene elders gevestigde inrichting van eene bepaalde kleur schreef geheime brieven aan zijn koning, waarin hij hem van den stand van zaken en van de plannen der Franschen op de hoogte hield. Een dier brieven viel den keizer in handen en Hatzfeld werd voor den krijgs raad gedaagd, f Vele Fransche generaals wenschten dat deKeizer hem deze misdaadniet zou toerekenen. Ten einde raad besloten zij nog een laatste redmiddel aan te wenden, Zij verborgen Hatzfeld in 't paleis, en namen den schijn aan of zij hem gevangen gpnomen hadden. Zij waarschuwden zijne gemalin welk gevaar haren echtvriend dreigde. Zij begaf zich terstond naar 't paleis, waar zij nog maar net in tijds aankwam; want de krijgsraad was reeds vergaderd en de bode naar den Keizer op weg om den bewusten brief te vragen die als bewijsstuk tegen Hatzfeld moest dienen. Snikkende viel me vrouw H. den Keizer te voet en smeekte hem om genade voor haren man. En de Keizer liet zich verbidden. Hij nam den bewusten brief, toonde hem aan de gravin en zeide«Wiens schrift is dit «Van mijn man, Sireik moet het be kennen, hij is schuldig.» «Welnu, werp den brief dan maar dade lijk in't vuur. «Ziezoo,» voegde hij er bij, nadat zij zijn wenk had opgevolgd, «als zij nu straks om den brief komen om als bewijsstuk te dienen, dan heb ik hem niet meeren dan moeten zij uw man bij ge brek aan bewijs vrijspreken.» En zoo geschiedde het ook. Hartzfeld werd in vrijheid gestelden hechtte zich sinds dien tijd met een bijzondere oprecht heid en genegenheid aan den overwinnaar zijns heeren. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1