KERK- lv\ NdlOOI.MIJ WS. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. Gemengde Berichten. m. c. den raad in 4890 met de leden van den raad daarin hartelijk welkom te heeten en allen, doch in het bijzonder den heeren wethouders zijn dank te betuigen voor de medewerking en den steun in het afgeloopen jaar van hen ondervonden. Ook werden daarbij niet vergeten de gemeente-secietiiris, de ontvanger, de com missaris van politie, die hem trouw ter zijde stonden en had hij alle reden zijne tevredenheid over de ambtenaren der ge meente uit te spreken. Met een dankbaar hart terugziende op het afgeloopen jaar dat voor onze gemeente zooveel goeds opleverde, bleven wij van vele ziekten ver schoond en bepaalde zich de pokziekte in het begin desjaars tot enkele gevallen. In herinnering brengende, wat de Kon. Maatschappij de Schelde, zoomede de stoom vaartmaatschappij cvZeeland» voor Vlisssingen hadden opgeleverd, waardoor de algemeene welvaart ten zeerste werd bevorderd, bracht hij ter sprake de gewichtige besluiten, welke in het afgeloopen jaar werden geno men. Daartoe behoorden inzonderheid de reorganisatie van het schoolwezen, waartoe vooral de president der comrnissais van toe zicht op het lager onderwijs, de heer A. J. van Ockenburg in ruime mate het zijne aan toebracht en het besluit tot doortrekking van den Noordzeeboulevard en het in orde brengen van de zoogenaamde rotonde. Wijders werd het behoud der plaatselijke belastingen wederom voor den tijd van twee jaren eene groote gerustheid genoemd voor het finantiewezen en waardoor de hoofdelijke omslag alzoo niet zal behoeven verhoogd te worden en werd medegedeeld, dat de commissie voor de strafverordeningen zich onledig hield met eene algeheele herziening dier verordeningen in verband met het nieuwe strafwetboek, waaromtrent een ontwerp zal worden aangeboden. 'Na van het bezoek van den Commissaris des Konings in dit gewe.-t nog te hebben gewag gemaakt, eindigde spreker, met de verklaring dat bij zijne betrekking in het afgeloopen jaar met het meeste genoegen had waargenomen en in het vervolg ook zijne beste krachten hoopte te wijden aan de belangen der gemeente Vlissingen en uitte overigens den wensch, dat het den leden van den raad mocht gegeven worden bij een goede gezondheid, onder Cods oninit- baren zegen nog vele jaren in het belang der gemeente Vlissingen werkzaam te zijn. Nadat deze toespraak met instemming was begroet geworden, werd overgegaan tot het lezen der notulen van de vorige zitting, die werden goedgekeurd. Voorts geschiedt mededeeling van de in gekomen stukken en wordt daarna wegens periodieke aftreding als lid der commissie voor de zeemans- en visschersbenrs als zoodanig herbenoemd dhr. W. Winkelman. Vervolgens wordt op haar daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan mej. A. S Wetjen, als onderwijzeres op school D, ingaande met 1 Maart a. Evenzoo aan den heer J. D. Leeuwen, hoofdcommies b.j de plaatselijke belastingen, wegens vertrek naar Dordrecht, ingaande met 15 Februari a Naar aanleiding van het ingekomen adres van den heer W. van der Os, student in de rechten te Utrecht, houdende verzoek hem wel tewillen behulpzaam zijn in zijn streven om de geschiedkundige overblijf selen van Vlissingen te trachten te behouden, stellen Burg. en weth. voor het raadsbe sluit van 20 December 1889, betreffende het ten geschenke geven van oudheden aan het museum van wetenschappen te Middelburg in te trekken, waartoe wordt besloten. Op het daartoe door Burg. en Weth. gedane voorstel wordt beslotenaan de hier ter stede gevormde commissie van eenige dames voor het verstrekken van warm voedsel aan behoeftige schoolkinde ren kosteloos atiestaan a. de keuken der zoogenaamde weverij, voor het daarin koken van het benoodigde eten voor voornoemd doel b. het gymnastieklokaal, behoorende aan school A. tut het toedienen van de gekookte spijzen aan bedoelde schoolkinderen. Komt ter tafel het nader uitgebrachte advies van de commissiën van fabricage, betreffende het in de vorige zitting aange houden adres van het bestuur der Neder- landsche loodsen sociëteit,, waarin zij te ken nen geeft dat voor wat aangaat de bestra ting, waarin op voldoende wijze zal kunnen worden voorzien en voorwat betreft de verlangde plaatsing van een lantaarn aan den Noord-Westelijken hoek van dat ge bouw, dat de verlichting daar ter plaatse als voldoende kan beschouwd worden. lp beschikking op dat adres vereenigt zich de raad met het uitgebrachte advies. Wordt vastgesteld de lijst van straten met betrekking tot den aanleg van trottoirs. Wordt besloten in koop af te staan aaa het R. C. Arm- en weeshuis een stuk gemeentegrond, gelegen aan de Glacissiraat en liet verlengde van de Kolvenierstraat ter grootte van 1000 M2 tegen f 2,50 per M2, ten einde op dien grond een gesticht van liefdadigheid te plaatsen met verplichting rot den aanleg vari een trottoir voor eigen rekening. Vervolgens aan A. Maas, landbouwer te Serooskerke een stuk gemeentegrond ter grootte van 108 M2, uitmakende een ge deelte van het plein bij de Kazerne Westdjjk, ten einde op dien grond een huis met schuur en stalling voor vee te plaatsen en wel tegen betaling van f 567.met bijbetaling voor den aanleg van een trottoir Op het adres van de Gebrs. Tromp om gebruikmaking van gemeentegrond aan het plein «Vierwinden», wordt eene gunstige beslissing genomen en adressant daarvoor eene jaarlij krche betaling van f 10 opgelegd. Wordt besloten lot het aanstellen van een geschikt persocn: belast met het onder- houden en toezicht houden op het plantsoen op een weekgeld van f 8, Wijders tot het verleenen van machtiging aan Burg. en Weth. tot het aangaan van eene nieuwe overeenkomst met den minister van W. H. en N. tot overname in beheer en onderhoud van Rijks terrein namelijk de zoogenaamde »Rotoi.de». Ten slotte wordt nog besloten tot eene 4e wijziging der gemeentebegrooting voor 1889. waarna de zitting wordt gesloten. Door jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wjjck, burgemeester van Amersfoort en lid der Tweede Kamer, is den minister van binnenlandsche zaken een buitenlands verlof gevraagd voor den tjjd van vier maanden, met het doel in dien tijd een bezoek te brengen aan de Transvaalsche Republiek. De heer mr. E. P. Schorer, rechter in de arrondissements-rechtbank te Middel burg staat op de aanbevelingslijst ter ver vulling eener vacature van raadsheer bij het gerechtshof te 'a Gravenhago. Beroepen te Borsele ds. J. Willemse te 's Heerenhoek. Het examen voor chr. bewaarschool - houderessen zal dit jaar te Utrecht gehouden worden. De commissie bestaat uit de heeren G. P. Post, J. Snoep, hoofden der school te 's Hage en Zetten, ds. H. Pierson en de dames Verdonk te Utrecht en Rengers te Amsterdam. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch be handelde Donderdag in hooger beroep de zaak omtrent de brandstichting te Bruinisse waarin de rechtbank te Zierikzee den be klaagde vrijsprak. De beklaagde bleef bij zijne ontkentenis. Het openbaar ministerie vorderde vernie tiging van het vonnis der rechtbank te Zierikzee en veroordeeling van den beklaagde tot 5 jaar gevangenisstraf. De uitspraak is op 25 Januari bepaald. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandelingM. v. K., 21 j., landbouwer Vlake, en P. J. M-, 19 j., schippersknecht, Hansweert, ieder tot 7 d. gev„ M. R., 24 j., landbouwersknecht, Hoek. tot f 10 b. s. 5 d. h., pu G. van der H., 19 j., veedrijver, Ellewoutsdijk. tot f 5 b. s. 5 d. h. diefstal: A. van H., 50j., arbeider Goes, tot 10 d. gev. beleediging van een ambtenaar: A. R., 29 j., sjouwerman, Goes, tot 7 d. gev., en wederspannigheidS. V., 25 j., land bouwersknecht, Kleverskerke, gemeente Arnemuiden, tot fl b. s. 1 d. h. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolgingS. B., 47 jhvr. van A. v. D., winkelierster, Hoek, beklaagd van smaad, met onbevoegd verklaring ten aanzien der vordering vari de beleedigde partij. Vrijgesproken: M. 1. d. B. 18 j., koop vrouw, en P. J. v. d. S. 19 j. arbeidster beiden Goes, beklaagd van mishandeling. De centrale vereeniging Landbouwbe lang in Schouwen-Duiveland zal op 28 Februari te Zierikzee in de sociëteit Land- sbouw en Handel aldaar een tentoon- ztelling houden van voorjaarszaaigranen, zaden en verzamelingen gedroogde grassen en planten, waarvan de kennis nuttig kan zijn voor den landbouwer. Deze tentoon stellingen geven le gelegenheid kennis te maken met vreemde gianeu ol zaden; 2e. bieden een goede niaikt aan hen die zich toeleggen op het verbeteri n of veredelen van granen; 3e. is zij voor allen die van zaaigranen willen verwisselen de zekerste weg. Sedert zich het bestuur de moeite getroost de granen te velde te beoordeelen wanneer deze in bloei staan eu de monsteis der goedgekeurde partijen door een teeken in den catalogus aan te duiden, geeft dit voor de atnemors, de grootst mogelijke zekerheid, daar ieder landbouwer zich beijvert den afzet van zaaigranen te btstendlgen. Dit voorjaar zijn de verschillende soorten van erwten aan de beurt en worden ge vraagd in groep A Blauwe kortstamerwten (lengte v-m het stroo hoogstens 40 c. M. le prijs zilv.2e prijs bronzen med., 3e prijs getuigschrift. Blauwe middenlooferwte n (lengte stroo hoogstens 70 c. M.) le prijs zilv. med.; 2e prijs diploma voor bronzen med.en 3e pr. getuigschrift. Kroonerwten le pr. z. med., 2e pr. diploma voor bronz. med. Schokkers le pr. z. med., 2e pr. diploma voor bronz. med. Om te kunnen mededingen moet minstens 20 H. L. van de partij in voorraad zijn. In groep B. alle soorten voorjaarsgranen pootaardappelen en lijnzaad, als leen 2e pr, worden getuigschriften uitgereikt. Vijf H L. moet beschikbaar zijn. De monsters in groep A. of B. moeten minstens 2 liters groot zijn. In groep C. worden monsters van gras en klaverzaden benevens verzamelingen gedroogde grassen en planten ter opluistering gevraagd. Deelnemers melden zich aan voor 10 Febr. bij dhr. M. C. Mulock Houwer te Zierikzee. Tegen billijke vergoeding belast zich het bestuur met het aankoopen van zaaigraan mits vooraf voldoende zekerheid van beta ling gegeven wordt; alle ter tentoonstelling aangekochte granen worden met het inge zonden monster door een commissie gecon troleerd en voor de verzending geplombeerd. Woensdagavond had te Waarde, inde herberg van de wed. Moelker. de jaarlijksche vergadering plaate van het aldaar bestaande musschengilde. Volgens het uitgebrachte verslag zijn er in het geheel (met inbegrip van de andere dieren) 1836 inusschen inge leverd. Volgens de bepalingen zouden er door de 28 cohtribueerende leden in het geheel 1275 musschen ingeleverd moeten zijn. Boven het vastgestelde getal zijn ingeleverd door L. van Fraassen 346 stuks door J. J. Mol 97 stuks en door J. Weststrate 93 stuks. Aan genoemde personen vielen dus achter eenvolgens de premies van 3 guld, 2 gld en 1 gld ten deel. Na aftrek van genoemde premies, het bodeloon en eenige kleine uit gaven werd de kas gesloten met een batig saldo van fl.07, dat ovex'gebracht werd op het volgende jaar. Nadat het voorstel was gedaan om, in navolging van andere musschen-gilden voor iedereen de gelegenheid open te stellen om musschen in te leveren, en die dan te be talen, werd ook nog door iemand de vra^ig geopperd of ratten ook niet ouder de genoem de dieren, tegen wie men de strijd aonbond, zouden kunnert opgenomen worden. Beide voorstellen werden niet aangenomen; het eerstgenoemde voornamelijk omdat de kas daartoe niet toereikende was. Ten slotte werd het bestuur met algemeene stemmen herkozen. Koppermaandag. Onder anderen de onderneming de Avondpost vereerde ons met een eenvoudigen netten wandalmak iri kleurendruk, waarin in het midden het wel gelijkend portret van wijlen dhr. P. F. Brunings, hoofdredacteur van dat blad. Heinkenszaud. Woensdag had de molenaar D. R. alhier het ongeluk dat zijn paard op hol sloeg en zijn kleederen aan de rade ren vast geraaktenhij werd een eind weegs meegesleept, en bekwam daarilozr beiangrijke wonden aan het hoofd. Een der wielen was hem over het hoofd gegaan. Het Zuider Zendingsfeest zal dit jaar zoo God wil, gehouden worden op Woens dag 9 Juli te Oisterwijk aan den HondsLerg tusschen de Vennen in de provincie Noord- Brabant, Chr Volksblad. Vrijdagochtend werd van de fabriek der heeren Van Hengel en Lensvelt, te Doesburg, een tramwagen beladen met 6500 lijnkoeken langs de rails naar de haven ter verzending vervoerd. Boven de sluis aan de Kempermansgracht schijnt de vrucht voor de brug te zwaar geweest te zijn, althars de balk week uit, de wogen kan telde en viel met den heelen iniioud in de gracht. Door het kantelen raakte de jjze- len pen. waarmede de wagen uin Int tuig van liet pau.nl verhouden was, los, zoodat het dier op het droge bleef. Men tracht, tot dusverre vruchteloos, den wagen en een gedeelte der koeken - - een ander gedeelte viel buiten den wagen te water er uit te krijgen, waartoe een locomotief van den tram dienst doet. Volkstellerservaringen. Uit een dorp in de Liiriburgsche Kempen meldt men aan deu iV. Koerier Als onderwijzer de goede, gebrekkig on derwezen landslieden behulpzaam zijnde bij het invullen der telkaarten, deden zich de voigende gevallen /oor, die ik niet nalaten kan publiek te maken. Een oud, uit de Meierij hier overgewaaid boertje treedt binnen met de vraag: »Wa ist da, meester't zulle wel weër geld- zaoke zië?« De man, ongeletterd, vreesde vermeer dering ven belasting door die «pampierkes.» Een oud-tante wist wel dat zij in 1812 was geboren, doch meende mij dag en da tum niet beter aan het vërstand te kunnen brengen dan met de woorden»Het waas in don haverzeies-tied» (tijd van het haver- zaaien.) Een ander verklaarde geboren te zijn den 14den van de maand die volgt op Mei; en weer een ander den 81 Augustus van een onbekend jaar. Drie dagen lang had ik weik aan die witte en bruine. Ik liet daarom de men- schen vragen de kaarten oningevuld tot mij te brengen, met nog een ander briefje er bij waarop namen en datums en geboorte plaats van de huisgenoolen moesten geschre ven staan. Wat nu gebeurde zou ik haast niet gelooven als ik 't niet zelf gezien had. Peer van den Heihoof had geen pen en inkt en ook geen potlood. Zijn zoon alleen wist de datums van geboorte zijner ouders, zuster en broertje, doch lag zwaar verkou den. Hjj had influenza, maar dat vreemde woord kennen zij bij ons niet. Hij lag ziek te bed. Goede raad was duur. Wat nu te doen Daar kwam Peër op het denk beeld een groote karreplank te nemen, een zijner dochters met krijt, na bekomen in- lich.ingen van den ongestelden zoon, ieders naam enz. daarop te laten schrijven, en. daar komt me Peër zelf aantorsen, een halfuur ver, en aankloppen aan mijne deur. Aan mijn vriendelijke uitnoodiging om binnen te komen wordt terstond voldaan, eu zuchtend neemt Peër plaats, uit den ouderwetschen hoed te voorschijn halende a. Een roodbonten zakdoek b. Een tabaksbuidel (varkensblaas) en een aarden pijp c. Een ketstuig met tondeldoos d. De telkaarten, danig g< smeurd. »Maar beste man, waar is het briefje, of ken je de datums van buiten »0,n zegt Peër, d as niks, meister, die staon boeten op het kerbreed.» Influenza. Uit verscheidene plaatsen van ons land, komen berichten van toe- of afneming'der epidemie. Op sommige plaat sen als Groningen, Breda, Kampen, Neer bosch breidt zij zich zeer uit. Ir. de wees inrichting zijn thans 200 lijders. Te Gro ningen werden maandag op het bureau van den burgerlijken stand negen aangiften ge daan van- sterfgevallen aan bijkomende longontsteking eu de influenza. Ook in 1675 schijnt een dergelijke epi demie geheerscht te hebben. Zoo leest men in eene predikatie van Florentius Costerus, predikant te Hoorn, o. a. het volgende «De lleere heeft de Ingezetene besogt me» een algemeene Verkoutheyt in het Hooft in de Keei en in de Borst soo dat d'een den anderen nanwliks konde verstaen, ja vele geen geluijt konden_ geven. En dit had plaetse beijde in Steden en in Dorpen sonder dat men daer van eenige natuur- like rede konde geven alzoo de lucht seer gematighd was». Wat de middelen tegen de ziekte betreft, sommige geneesheeren meenen dat een kleine hoeveelheid chinine dagelijks gebruikt, rr.ensehelijk gesproken, de ziekte kau weren. Hiermede stemt overeen, wat het llomoe- opatisch Maandblad schrijft en trouwens ook in Merckens' Handboek te lezen staat: Zoodra het aanwezig zijn van influenza bij iemand vastgesteld is, doet dp aange taste het best, te bed te bljjven. Melkkost dient het best tot voedsel, alleen wanneer er een groote inzinking van krachten is, geve men den zieke nu en dan wat bouil lon van rundvleesch. De kamer moet matig verwarmd worden, terwijl het zeer aaD te bevelen is, door middel van stoomend water de kamerlucht vochtig te houden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2