KERK- EN SCHOOLNIEU WS. Gemengde Berichten. Vraagt men nu wat de verlangde be- scherming den broodverbruikers kosten zou, dan verstrekt Mr. Mees de gegevens, waar door men tot de slotsom komt dat de invoering der voorgestelde inkomende rechten aan de bevolking zou kostenvoor het tarwebrood ongeveer f 5,100,000, voor het roggebrood ongeveer f2,300,000 en voor grutten enz. ongeveer f 535,000, te zamen 17,935,000. De bevolking van ons land stellende op 4V» millioen zielen, zou tengevolge van het inkomend recht meer betaald worden 11,75 per hoofd. Maar bovendien zou het voor gestelde recht van 12,40 per 100 kilo meel tengevolge hebben dat, in den eersten tjjd, de verbruikers van brood aan de meel- molenaars, bij een verbruik van 900 millioen kilo, een som van 15,400,000 opbrachten. In het geheel derhalve zouden de brood verbruikers jaarlijks moeten opbrengen aan den staat, de landbouwers en de meelmo- lenaars eene som van 113,335000, makende bijna f3,per hoofd, of voor een werkman, die een huishouden van 6 personen heeft, f18.'sjaars. Van het bedrag der inkomende rechten op graan komt bijna de helft den landbou wers ten goede, doch de statistiek leert, dat slechts 60 pCt boeren zijn die op hun eigen grond bouwen, d. w. z. degenen te wier behoeve men een inkomend recht op graan zou willen invoeren, en dus zou ook van het bedrag van mill, slechts 23/* mill, terecht komen bij degenen voor wie het bedoeld was. En nu zal toch niemand het goedkeuren, dat men den landeigenaars jaarljjks een geschenk geeft van 2s/i of 4Vs mill, gulden, en dat men dit geschenk laat betalen bij voorkeur door hen die zelve dikwijls het noodigste missen De resultaten die het voorstel, werd het tot wet verheven, hebben zou, vat Mr. Mees als volgt samen le Tijdelijk zou een ondersteuning gegeven worden aan de huurders, maar blijvend aan de eigenaars van bouwgronden. 2e Aan de meelmole- naars zou in de eerste jaren eene belangrijke som worden geschonken. 3e. Aan den staat zou een belangrijke inkomst verzekerd worden. 4e. Al die uitkeeringen zouden voornamelijk opgebracht wordena. door eigenaars van gronden, gebruikt voor vee teelt en zuivelbereiding, b. door de consu menten van brood, daar de prijs hiervan met lVs cent per kilo verhoogd zou worden. 5e. Die verhooging van den prijs van het brood zou werken als een inkomstenbelasting, welke progressief zou zijn in verkeerde richting, door namelijk hooger te belasten naarmate men minder inkomen had. De St. Ct. bevat de door den koning goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap «Eigen Haard» te Middelburg. Deze vereeniging heeft haren zetel te Middelburg en wordt aangegaan voor den tijd van dertig jaren. Zjj stelt zich ten doel a. het aankoopen van terreinen in Mid delburg en het daarop doen bouwen van goede arbeiderswoningen b. het verhuren dier woningen op zoodanige wijze, dat de bewoner door het betalen der huur langzamerhand eigenaar wordt van het perceel c. bjj gebreke aan bewoners, die eigenaars wenschen te worden, heteenvoudig verhuren. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f10,000, verdeeld in honderd aandeelen, ieder groot f100. 40 aandeelen zijn volgestort; de overige moeten vóór 31 December 1894 genomen zjjn. Het bestuur bestaat uit zeven leden, waar onder een voorzitter, een penningmeester en een secretaris. Zij worden gekozen door de algemeene vergadering uit de deelgenooten of anderen. Drie hunner worden zoo mogelijk uit de huurders of eigenaars der te bouwen huizen gekozen. De off. van gezondheid L. A. H. Jan sen te Vlissingen is wegens ziekte van drie officieren van gezondheid te Bergen op Zoom voor 3 maanden aldaar gedetacheerd Naar de M. C verneemt, is bij be schikking van den minister van waterstaat de benoeming van den heer C. A. van Vessem tot kantoorhouder voor den tele- phoondienst te Zaamslag, die eerst door ge deputeerde staten geroyeerd was, thans goedgekeurd. De miliciens van 1890, die er prijs op stellen om in het garnizoen en bij het wapen hunner keuze de zeemilitie daar onder begrepen geplaatst te worden, dienen in de maand Maart a. s. aan een examen te voldoen, waarvan het programma voor dit jaar als volgt is vastgesteld 1. Het schrjjven van eene goed leesbare hand. 2. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der reken kunde met geheele getallen. 4. De kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis. 6. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De rnilitieplichtigen, die met voldoenden uitslag aan dit examen hebben deelge nomen, mogen bovendien afzonderlijk lo- geeren en met elkander worden gevoed. Zierikzee. Het onderzoek door een com missie uit den raad naar de al of niet verplichting der gemeente om een derde bij te dragen in de schade van f 106,000 ver oorzaakt door de oeverafschuiving aan het Havenhoofd, heeft tot de slotsom geleid dat de gemeente zich vooralsnog er gerust aan onttrekken kan. Het waterschap Schou wen zal alzoo de geheele schade voor zijn rekening nemen, tenzij hoogere tusschen- komst zal worden gevraagd. De minister van binnenl. zaken heeft aan gedeputeerde staten toegezonden de door hem ontworpen voorschriften ter uit voering van artikel 54 der onderwijswet om daarover hun gevoelen te vernemen. Art. 54 bepaalt omtrent het hoofd der bijzondere school »De onderwijzer die de lessen der school bestuurt, wordt geacht aan haar hoofd te staan. Hij moet dan leeftijd van 23 jaren vol bracht hebben en den rang van hoofdon derwijzer bezitten. Van deze vereischten wordt vrijstelling verleend in geval eener tijdelijke waarne ming, mits het niet langer dure dan zes maanden dat een onderwijzer die den ge vorderden leeftjjd of de hoofdonderwijzers rang niet bezit, aan het hoofd der school staat.» Het aantal betaalde telegrammen door alle Rijks-telegraafkantoren in ons land behandeld bedroeg in 1889 3,670,468 tegen 3,528,133 in 1888. opbrengst f 1,221000 tegen f 1,221000 in 1888. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur generaal is in den nacht van 6 dezer de vijandelijke positie Kota Toeankoe nabij Kota Pohama (Groot Atjeh) zonder verlies bij verrassing genomen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Veen (Noord-Brabant) door dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw en St. Joosland. De aannemer van den bouw der Ned. Herv. Kerk te Kootwjjkerboek heeft in gezelschap van een deurwaarder genoemd kerkgebouw doen sluiten, omdat de com missie van kerkbouw de noodige gelden voor de aannemingssom volgens de Stand aard niet bijeen kan krijgen. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Den Haag door ds. P. J. W. Klaarhamer te Middelburg. De kweekschool voor bewaarschool- onderwijzeressen te Leiden ontvangt thans jaarl. subsidiën vari de gemeenteraden (dat wïl zeggen uit de kas der belastingsschul digen) van Zutfen, Goes, Zierikzee, Vlissin gen en enkele andere gemeenten. Er moet nog voorzien worden in een tekort van bijna f1000. Heinkenszand, Zaterdagavond kwamen de leden der werkmansvereeniging alhier bijeen tot het benoemen van een voorzitter in plaats van J. Timmerman overleJen daal de stemmen staakten tusschen C. Been hakker en P. de Wilde werd eerstgenoemde tot voorzitter verkozen. Heinkenszand. Zondag werden door de rijkspolitie alhier bij een wagenmaker in beslag genomen eenige doornen knuppels door hem van een tweetal knapen gekocht die ze ten nadeele van de wed. S., uit heggen hadden gehakt en door wagenma kers zeer gewild zijn als uitstekend geschikt om dorschvlegels van te vervaardigen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het trichineus var ken, dat in begin van Nov. te Biezelinge geslacht en te Goes rondgevent werd, eigen lijk te Goes zelve is gekweekt en wel op een mestput van een slager en vilder. Wijl het varken te Goes nog jongen heeft ge worpen die naar onderscheiden dorpen zijn vervoerd, is naar de houders er van een onderzoek ingesteld en is hun aangezegd, dat wanneer zij de dieren slachten, keuring noodig is. St. Annaland. In de vergadering der schippersvereeniging Schuttevaer werd be sloten pogingen aan te wenden om op den wal langs de spoorbrug te Delfshiven aan weerzijden acht meerpalen geplaatst te krij gen, daar dit zeer in het belang der schip perij zou zijn. Wenschelijkheid werd uit gesproken tot plaatsing van een lichtboei op de Bieningen wijl de belboei aan den ingang van l.et Hellegat niet voldoet. 's Heer Arendskerke. Op de weegbrug alhier zijn in het afgeloopen jaar gewogen 3358513 kilo's beetwortelen, 294U67 kilo ajuin, 84410 kilo aardappels, 38689 kilo pulp, 32835 kilo stroo, 6359 kilo hooi, 3743 kilo mangels en 175 stuks vee. fVemeldinge. Op de jaarvergadering van het Kattendijksche musschengilde bleek, dat er ingeleverd waren 986 musschen, 1659 muscheieren, 26 duiven en kraaien en 40 mollen. Dat de musschengildes goed werken is reeds gebleken, daar er werkelijk minder tarwedieven zijn dan voor een paar jaar. Scherpeniese. Vrijdag 1.1. werd tusschen 7 en 8 uur des avonds een ongewoon na tuurverschijnsel waargenomen; bij een grauwe gesloten lucht, waaraan geen stenen waren te ontdekken en bjj stormachtig we der, zagen sommigen opeens een rood ge kleurd vurig lichaam in de richting van het westen naar het oosten langs de lucht strijken, waaraan het in enkele oogenblik- ken een lange baan aflegde. De werkman v. d. H., te Zaamslag (Othene) had Vrijdagavond het ongeluk toen hjj in ten schuur op den hooizolder aar. 't werk was, zoodanig te vallen dat hjj een arm en een been brak en verwon dingen aan het hoofd bekwam. Vrijdagavond is te Oud-Vosmeer, op een kwartier gaans van het dorp, uit een waterleiding het lijk opgevischt van een verpleegde uit het N. H. armgesticht. De overledene leed aan toevallen en is, op weg naar een naburige hoeve, zeer waar schijnlijk door zulk een toeval te water ge raakt en verdronken. Vrijdagavond is te Ierseke, onder den naam van Voordeel een tweede kolen- bond opgericht, waartoe 130 leden toetraden. Er werd een reglement vastgesteld en een bestuur gekozen, hetwelk bestaan zal uit de heeren A. Zuid weg, voorz., T. Bouwens onder-voorz., D. Vogel secre.-pennm. en M. de Korte, Jb. Willeinse, M. Scheele en H. Snijder, commissarissen. De bond verkoopt alleen aan leden en de administratie ge schiedt kosteloos, behalve eene veranderlijke belooning (het eerste jaar f40) voor den secr.-penn. M. C. -- Bij een kastelein te Langezwaag is Donderdagnacht een heel anker jenever gestolen uit een kelder onder de kamer, waar de herbergier sliep. Tegen ds. M. luthersch predikant te Kampen, is, naar de N. R. C. verneemt, proces-verbaal opgemaakt, wegens weigering om de biljetten voor de volkstelling in te vullen, 't Is weer Kampen dat het loodje legt- Te Oldeboorn is een 86jarige ten grave gebracht, waarbij het lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochteien. In het geheel bevonden zich in den lijkstoet zestig kin deren en kleinkinderen, ongerekend de schoonzoons en de schoondochters. De oudste der kinderen was 58, de jongste 25 jaar. Van de 20 kinderen des overledenen zjjn dus slechts drie vóór hem gestorven. Opmerkelijk is dat jaarljjks zooveel schouwburgen afbranden. In 1889 werden er 29 in de asch gelegden in deze eerste week van 1890 reeds drie, namelijk te Brussel, te Port Ronda Valley (Enge land) te Zurich en te Havre. Van alle drie is slechts een vormlooze puinhoop overgebleven. - De pachter Schoenmaker te Aclit vertrok metterwoon van de »NispeIhoef' naar een pachthoeve te Mierlo, eigendom van den graaf d'Alcantara (Limburg). Een zekere J. Dirks, die zijn roerend goed en vee met andere landbouwers uit Mierlo, als naar gewoonte, zou overbrengen, heeft zich aan den rechtervoet gewoi d, een der paarden had erop getrapt. Dirks, een stevig gebouwde boer, had zware laarzen aan en gaf zich de moeite niet, ze uit te trekken, hoewel bij op den terugrit herhaalde malen klaagde over erge pijn aan de teenen. In den laten avond komt men thuis, want de duur van den rit was 3 uren. Het eerste wat Dirks doet, is naar den voet zien. Hij trekt de laais uit, vervolgens de bebloede kous, et in die kous zit de kleine teen. Ge® wonder, dat de man een weinig bjj hel gaan met den rechter voet trok, en niets tevreden was over dit lichaamsdeel, dat hem volgens zjjn zeggen, »geweldig jeukte». De politie te Maastricht heeft drie kinderen gesnapt, waarvan het oudste 11 jaar oud is, en die er werk van maakten de huizen binnen te sluipen en de kleede ren van de kapstok uit de gang mee te nemen. Ook hadden zjj een kind dat naar de bewaarschool ging, liet overjasje van het lijf gestolen. Ten bewijze dat sommige personen al es voor goede munt aannemen, kan dienen dat te Gennep onlangs als middel tegei ziekten bij paarden een oud doorgerookt stompje goudsche pjjp verhandeld wen voor f 3,20 Het bericht dat Atjehers bjj de laatst! gevechten zich van rookvrij buskruit be dienden, wordt door de Avondpost bevestigd. Prof. Döllinger is te Mnncken aan influenza overleden, oud zijnde 90 jaar. Basroger, de flinke kapitein van het sioun schip Emma, die de schipbreukelingen van de Edam opnam /ui waarschijnlijk door de Fransche regeering benoemd worden tot ridder van het Legioen van Eer. Sommige bladen vernemen dat del koning van Spanje, Alphonsus, Zaterdag aan inzinking, ten gevolge der influenza, is over leden. Het Ijjk der Keizerin Augusta is Za terdag plechtig ten grave gebracht onder het gelui der klokken van Pruisens hoofd stad. In de slotkapel sprak dr. Kogel naar aanleiding van den tekst, tevens de lijfspreuk der overledene: «Verbied u in de hope, zijt geduldig in de verdrukking, volhard in den gebede.» De weg Onder de Linden, waar de huizen met rouwdoek waren om hangen, waren rjjk met rouwvlaggen bezet, terwjjl in de gaslantaarns, die met floers waren overdekt, electrisch licht brandde. Het geheel maakte, bjj het kale winter stadsgezicht een plechtigen indruk. De dood kist was mei purperkleurige stof overdekt, bekroond met een gouden kroon en beladen met heerlijke bloemen en gewassen. Voor het altaar hield de opper hofprediker Kögel de lijkrede naar aanleiding van Openb. 1413b «Hunne werken volgen met hen.» Daarna zong de gemeente het indrukwek kende liedWat God doet is welgedaan. Daarna werd de ljjkkist door 24 kamer- heeren opgenomen en de trap naar het slot plein afgedragen, waar de met acht paarden bespannen lijkwagen stond te wachten. De oudminister v. Püttkamer was onder de slippedragers van het ljjkkleed. Vlak achter den lijkwagen ging te voet de jeugdige keizer, met den door de jaren gebogen Koning van Saksen en den schoon zoon der overledene, den grijzen groothertog van Baden. Zoo trok de lange stoet naar het Mausoleum in de Charlottenburcht waar het lijk bjj dat van haren echtvriend Keizer Wilhelm, werd neergezet. De hofprediker gaf eenige meerkwaardige herinneringen uit het leven der Vorstin ten beste. Hjj zeidesOnvergetelijk blijve het, hoe op den sterfdag van den ouden Keizer Wilhelm de groothertogin van Baden hare moeder Augusta toefluisterde»Kronen schutten voor tranen en hoe de moeder hierop volgen liet»maar zjj verbergen ze». Onvergetelijk is "t, hoe z' in moeilqke uren gewoon was zichzelve te herinneren het woord van Thomas a Kempis«Het Kruis is de koninklijke weg ten hemel.» En hoe zjj eens, te midden der hoogste smart met bevende stem getuigde»Vier klassen zijn er in de lijdensschool van Jezus Christus. De eerste met onderwerping »Ik moet lijden», de tweede met beraden heid »Ik wil lijden»; de derde met ervaring »ik kan Ijjien»; de vierde met dankbaarheid: »ik mag lijden.» Ik hoop, God geve mij kracht om in de hoogste klasse te komen. Zou in dergelijke uitspraken, of liever in den christelijken ootmoed, die er achter ligt, niet het geheim gelegen zijn van den lang- durigen zegen, waarin het eerste Pruisische Keizershuis en de Pruisische natie zich hebben verheugd Een ongetrouwd heer van omstreeks 50 jaren, was een hartstochtelijk liefhebber van zeldzame boeken. Een oude dienstmaagd droeg zorg voor zijn woning en huishouden. Door het gedurig schoonmaken en ordenen van de bibliotheek haars meesters werd Augustine bezield met een dollen lust in lectuur. Eindelijk ging zij haar geheele loon bijna besteden aan den aankoop van boeken. En wat verwonderlijk was, het waren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2