esche Boot HELDER, ORDEN-VLAKE. onze dranken tot prijs om, vandaar debiet. Men hale: Frambozenlimonade Goedkoope Likeu- ndewijn Jenevers Wijn en Bessensap Rooden Winkel Goes. iphie Instantané. fiportretten, Brvoet, te Goes. GOES naar ROTTERDAM ROTTERDAM naar GOES orbootdienst igendienst. Ichelde. 1890. No. 45.° Dinsdag 14 Januari. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTESTIEN: GK00THEID en VAL. bij alle Boekhandelaren des Rijks te bekomen a 60 cents. .FT I 34 MIDDELBURG. TWAALF kt en standhoudende kleur LECHTS f2.50. spend, ook op feestdagen Zondags. baar bij den heer Jan. 's morg. 5,30 u, Jan. 'smorg. 10,30 u. te Rotterdam bij den F. DE LANGE, op tHa- bij M. BOUWMAN, pij J. BOS, Directie. e Rotterdam Nieuwe Pakkenbrug. A G E L IJ K S .Vlake vm.6 en 9. nam. 3. u vm. 7.25, nra. 1, en 5,07 u inkomst van den correspon- orden: vm. 7,15, nm. 1.15u. ;n onmiddellijk na aankomst Lr 2 u. en 6,07 u. nam. ;al van en naar het Spoor- ulst rijden. orkoming van oponthoud de reizigers van HANJS- LAKE en omgekeerd kos- vervoerd worden, u. m. u. m. nm 12,25 3,45 12,55 4,15 Dinsdag, 7rijd. Woensd. en Zat 7,30 2,20 7,50 2,40 10,30-, 6^12,30 door 12,50 - DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Noodige Inlichtingen. IV. Eindelijk de handwerken voor meisjes. De wet zegt, dat ook dit vak moet worden onderwezen, «tenzij blij Ue, dat de school gaande kinderen, daarin elders voldoend onderwijs ontvangen.» Nu is het te hopen, dat onze schoolbesturen en onze onderwijzers inzien, dat het van het grootste belang voor de meisjes is, dat zij goed, klassicaal on derwijs in nuttige handwerken krijgen. Met dat handwerkonderwjjs wordt hier en daar nog vreemd omgesprongen. Dat moet niet, het is voor onze meisjes een hoofdvak. Daarom geeft men het gewoonlijk apart, buiten de gewone schooluren. Waar nu een of meer onderwijzeressen werkzaam zijn, die in dit vak zijn geëxamineerd, late men haar voortgaan met dit onder wijs. En als het eenigszins kan, behoude men steeds de gelegenheid voor kinderen uit de gemeente, om aan onze scholen de nuttige handwerken te leeren. Waarom zou men ze noodzaken om naar de open bare school oin dat onderwijs te gaan Wjj merken nog op, dat er niet in de wet staat, dat er maar 2 uren per week onderwijs mag worden gegeven in de nut tige handwerken, maar dat men van de 18 uren, die als eisch gesteld zjjn, maar 2 uren voor dat onderwijs mag rekenen. Wil men b.v., zooals op vele scholen geschiedt, dat onderwijs geven 's middags tusschen 12 en 2 of na 4 uur, daar is niets tegen. Nog zij er op gewezen, dat niet in de wet staat: «Tenzjj bljjke, dat de school gaande kinderen daarin elders voldoend onderwijs kunnen ontvangen.» Neen, de schoolbesturen en onderwijzers moeten er van overtuigd zyn, dat de meisjes in eene of andere inrichting of bjj deze of gene onderwijzeres als leerlingen voor het hand werkonderwjjs zjjn ingeschreven. Of zij di« lessen dikwijls verzuimen, omdat de af standen zoo groot zjjn, of omdat de wegen 's avonds slecht begaanbaar zijn, is geen zaak, die onze schoolbesturen dan verder regardeert. Maar wjj kunnen er niet ge noeg op drukken, dat men loch zorge ook dit onderwijs te behartigen. Men geve het indien eenigszin* mogelijk klassicaal en methodisch. 27. FEUILLETON. (iSchetsen uit het leven van Napoleon I.) XXIII- PRUIS EN. In hetzelfde jaar werd het Dui sche rijk ontbonden. De meeste Duitsche vorsten sloten zich bij Napoleon aan. Een Rijnverbond kwam tot stand. Van vrij wat meer belang echter waren eeni- ge andere ondernemingen van den Keizer. Wegen, bruggen en kanalen werden ge maakt. Onder anderen het Rhöne-Rijn- kanaal en het Rijn-Sc.heldekanaal, ook wer den verschillende wegen aangelegd. Voorts noemen wjj nog gedenk teekenen, een nieuw wetboek van strafvorderingen; een beter belastingstelsel, een hoogeschool; verfraaiingen der groote steden enz. Op dit terrein was Napoleon inderdaad bewon derenswaardig. Had de man nu ook een middel kunni n uitvinden om den vrede met Europa te waarborgen, van hoeveel grooter waarde zou zijne regeering niet zijn geweest! De stichting van het Rijnverbond had den najjver van Pruisen gewekt. Wel had dit land zich in den oorlog met Rusland en Oostenrijk onzijdig gehouden, doch zijne onzijdigheid had een zeer dubbelzinnig ka rakter aan den dag gelegd. Er bestond wantrouwen bij Napoleon; argwaan bij Frederik Wilhelm. En toen Pruisen een verbond van de Noord Duitsche staten als een tegenwicht van het Rijnverbond poogde ot stand te brengen, toen werd het door Men lette, wat de handwerken betreft nog op het volgendeIn de gewijzigde wet staat niet, dat de meisjes voldoend onderwijs van eene geëxamineerde moeten ontvangen. Is dus een schoolbestuur er van overtuigd, dat het onderwijs van deze of gene breivrouw «voldoend" mag heeten komt het paedagogisch geweten van den onderwijzer daartegen ook niet op en dur ven zij dat onderwijs, als iets anders over bodig makende, aan den districtsschool opziener voorstellen en aan diens onderzoek onderwerpen, welnu, men beproeve het. Hoe te handelen als kinderen van eene bijz. school handwerken leeren op de open bare en die laatste alleen meisjes uit het 3e leerjaar en hooger toelaat? Men zal toestemmen, dat dergelijke vra gen met nog honderd van dien aard kunnen vermeerderd worden. Maar nu deze vraag eenmaal gedaan is, is mijn antwoordzorg toch zoo spoedig mogelijk dat ze van die openbare school niet meer behoeven te profiteeren. Maar kunt ge niet anders welnu, wees er dan ook maar tevreden mee als uwe leerlingen 3 a 4 jaar lang wekelijks 2 uur methodisch onderwijs in de hand werken krijgen. Het zal wat langer duren eer de moeders om de resultaten zeer tevreden zijn. maar op den duur zal 't blijken, dat zij naderhand aan hetgeen hare kin deren geleerd hebben, veel meer hebben, dan aan al dat getob van die kleinen bij de breivrouw en dat misschien gedurende 6 a 7 jaar. Y Zondagsrust. Uit Aagtekerke schrijft men ons het volgende Door een 28tal ingezetenen dezer gemeente is aan den brievengaarder alhier verzocht om op Zondag hoegenaamd niets meer aan hun adres te hestellen. Het is te hopen dat ons christelijk volk in den lande hierop de aandacht moge vesti gen, en vele gemeenten mogen volgen, opdat de Hooge regeering moge zien dat het ons ernst is om op den dag des Heeren het postverkeer zooveel mogelijk te beperken, het is zeker wel het afdoendst middel om de regeering daartoe aan te zetten. Indien de inzender meent dat het dei- Napoleon op alle mogelijke w(jze gedwars boomd, maar toen ook werd de vijandschap van het Pruisische volk tegen hem grooter; en te meer nadat de boekhandelaar Palm te Neurenberg, die een geschrift tegen Na poleon had uitgegeven, opgelicht en ter dood veroordeeld was geworden. De jeugdige koningin Louise, door prins Lodewjjk gesteund, moedigde haren echt vriend aan, Napoleon den oorlog te verklaren. De weifelachtige koning van Pruisen was onvoorzichtig genoeg aan den drang zijner vrouw en van zijn neet gehoor te geven; en op een zeer ongelegen tijdstip tot den kryg met Frankrijk te besluiten. Hadde hij zich een jaar te voren bij Rus land en Oostenrijk aangesloten, hoeveel onhei len en vernederingen, hooveel nederlagen en verliezen zou hij misschien voorkomen heb ben. Op dit tijdstip kon hij voorzien, dat hij alleen zou staan. Oostenrijk was uitge put en nog onder den indruk zijner gevoe lige verliezenRusland stond nog wel is waar onverzwakt daar, doch zijn jeugdige keizer zou 't den Pruis nooit vergeven, dat deze hem in de ure des gevaars in den steek gelaten en hem zooovele verliezen berok kend had. Steunende op de vaderlandsliefde zijns volks en op de dapperheid zijner kavallerie die in haren bevelheober, den hertog van Brunswijk nog de herinneringen uit den voor Pruisen zoo roemvollen zevenjarigen oorlog met zich droeg, waagde Frederik Wilhelm den sprong in de duisternis, en tot zijne schande en schade Napoleon van zijn kant zou gaarne dezen regeering geen ernst is met de bevordering der Zondagsrust, dan vergist hij zich zeer. Het Postverkeer op Zondag zooveel mogeljjic te bepeiken, is het streven der regeering. Dit bleek uit vele maatregelen, waarover de betrokken postambtenaren den inzender wel meer zouden kunnen mededeelen. Vooral de minister van waterstaat verstaat in dezen zijne christelijke roeping. Hij heeft voor post, telegrafie en middelen van vervoer reeds veel in het belang der Zondagsrust gedaan, en wenscht op den ingeslagen weg voort te gaan. Men vergete niet dat eene plotselinge en snelle overgang tot ingrijpende maatrege len moeielijkhe.len medebrengt. Dacht geheel ons brievenverzendend en brieven ontvangend publiek er over ah deze 28 ingezetenen, en honderdenjanderen te Middelburg en elders die op een dergelijk verzoek al sinds jaren geen brieven op Zondag meer ontvangen, dan zou de zaak al zeer gemakkelijk zijn. Men kon dan de postkantoren des Zondags sluiten. Doch zoo staan de zaken voorloopig helaas nog nieten kan de regeering aan onze postambtenaren dus nog geen heelen vrijen Zondag verzekeren. Toch deed Minis ter Havelaar wat hij kon. Hij zei in de zitting van 20 December jl.: „Ik heb hiervoor mij een lijst van de uren gedurende welke de kantoren des Zondags open zfjn. En wanneer men dan daarin ziet dat het postkantoor waar de dienst het langst is, namelijk te Amsterdam reeds om 2 uur wordt gesloten, en dat in vele andere kan toren de werktijd tot 2 uren beperkt is, dan enz." „Geleidelijk voortgaan op den eenmaal ingeslagen weg, waardoor het publiek ge wend raakt aan de altijd daaraan verbonden bezwaren, zal de zaak meer ingang doen vinden en een latere regeling in de hand werken." En wat de Zondagsrust der bestellers be treft, hieromtrent sprak ZExc. het volgende In den laatsten tijd is juist daarvoor bijzonder gezorgd. Toen vermoed werd dat de toestand te Amsterdam in dit opzicht niet zoo schoon scheen te zijn als behoorde, heb ik staten gevraagd en ontvangen, waaruit mij bleek dat nagenoeg alle bestellers tegenwoordig te Amsterdam om den anderen Zondag vrij hebben. Ten platten lande, waar de omwisseling niet gemakke lijk kan plaats hebben, wordt de dienst oorlog voorkomen hebben, ook met het oog op de zoo gevreesde Pruisische kavallerie, doch de teerling was geworpenen met een eenigszins bevreesd hart vertrok hij naar Mains. Zijn Josephine vergezelde hem. Aldaar namen de beide echtgenooten een roerend afscheid van elkander. Het kostte Napoleon heel wat om van zijne geliefde gemalin voor wie weet hoe lang te scheiden. Nog nooit had men hem zoo bedroefd en ter neer geslagen gezien. Een zeer hooghartig schrijven van den koning van Pruisen, waarbij geheele ont ruiming van Duitschland werd geëischt, deed echter denLeeuw uit zijne verdooving op schrikken. Van dat oogenblik af was Napo leon zichzelven weer. Zich tot Berthier (spreek uit Bertjee) wendende zeide hij«Maarschalk, de koning noodigt ons uit tot een eereontmoeting op 8 October.Geen Franschman heeft ooit op zulk een appel ontbroken. Maar wijl men zegt dat hij een jonge schoone koningin heeft, zoo laat ons beleefd zijn en trekken onverwijld naar Saksen.» Ook de Pruisen waren daarheen getrokken. De koningin had den manschappen bezieling ingestort, door zich bij het optrekken aan de spits des legers te vertoonen. Napoleon haatte haai', en vervolgde haar met de laagste lasteringen. Hij beschul digde haar, de reine, de godvruchtige, open lijk van echtbreuk met de a ezuar van Rus land. Die leugen dorst hij verspreiden, hij de onreine, die zelfs met zijne eigene zusters verboden omgang had gehad. Wordt vervolgd. zooveel mogelijk beperkt; en waar die dienst dan nog eenigszins zwaar blijft, wordt in den laatsten tijd zooveel mogelijk een plaats vervanger aangesteld, waardoor de bestel lers om de 14 dagen een Zondag vrij van dienst krijgen. Het publiek kan nog veel doen om den minister in zijn gewaardeerd pogen te steunen. Men verzende geen brieven, kran ten, postpaketten, enz. waarvan men ver moedt, dat zij op Zondag bij den geadres seerde zullen bezorgd wordenen verzende zonder noodzaak geen brieven op Zondag dan na de sluiting van het kantoor, opdat zij 's Maandags met de eerste bestelling kunnen verzonden worden. Er zijn nog tal van christelijke historische vrienden die op Zondag den brievenbesteller aan hunne deur krijgen. Dit moest onder ons niet alzoo zijn. Er is ook wat het spoorwegverkeer betreft nog heel wat te verbeteren. Doch ook voor de beambten bij de spoorwegen blijft de minister waken. Hij schreef reeds aan de directies der spoorwegen in dien geesten zal niet dan voor overwegende bezwaren uit den weg tre ien. Het is een opmerkelijk teeken des tijds dat Zondagsrust,een der pun ten van het antirevolutionair program,en sinds jaren door onze christelijke historische vrienden in de Tweede Kamer bepleit, thans verdedigers vindt on der mannen van allerlei richting. Vroeger waren het «dwepers» als Elout en Keuchenius, die op Zondagsrust aandrongen, thans ziet men isrraëlieten, roomsche en modern-protestantsche christe nen, zelfs beslist ongeloovigen voor Zondags rust in 't krijt treden. Bij de jongste Kamerdebatten waren het voornamelijk Kerdijk, Schaepman en Domela Nieuwenhuis, die er zich voorspanden. De heer Kerdijk gaf zelfs het denkbeeld in overweging, om door middel van verhoogd port van de brieven voor den Zondag de verzending daarvan op dien dag tegen te gaan, een middel, dat zeer zeker belang stelling verdient. Zoo veranderen de tijden Hoe voortreffelijk toch is zulk een Pro gram 1 Hoeveel zakelijks ligt er in de antirevolutionaire beginselen't Is maar het beste niets te zeggen en den lieden maar stil hun gang te laten gaan. Zjo komt, en zoo kome meer en meer de na gedachtenis van onzen Groen v. Prinsterer in eere. GRAANRECHTEN. In de «Economist» van Dec. komt een beschouwing des heeren Mr. M. Mees voor over en naar aanleiding van het wetsont- werp-Bahlmann. Nauw hoeft gezegd, dat de schrijver met de rechten die het Roomsche Kamerlid wil niet sympathiseert; hij is volbloed vrijhandelaar, die met kracht van argumenten het z. i. verkeerde denkbeeld der protectionisten bestrijdt. Naar zijn overtuiging zal het inkomend recht op tarwe en rogge niet, gelijk de heer Bahlmann beweert, door den buitenlandschen produ cent worden betaald, maar drukken op de koopers hier te lande, dat zijn hoofdzakelijk de verbruikers van het brood. En ook acht hij het onbetwistbaar, dat de prijs van het binnenlands geproduceerde graan even goed als die van het graan dat uit het buiten land wordt aangevoerd, op den duur juist zooveel hooger mott worden als het in komend recht bedraagt; degenen die het graan noodig hebben, hebben deze twee offers zich te getroosten 1. het bedragMat aan den staat moet worden betaald als inkomend recht, en 2e de prijsverliooging die daarvan voor de landbouwers in ons eigen land het gevolg is. En wie zijn het nu, die deze offers betalen Ten eerste zij die in veeteelt ot zuivelbereiding hun bestaan vinden en ten tweede alle ver bruikers van brood, en dus allermeest de mingegoede klassen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1