BURGERLIJKE STAND- Overzicht van Verkoopingen. MARKTBERICHTEN. De Fransche regeering heeft haar ge heim voor de samenstelling van het rook vrije kruit bereidwillig aan; de Russische regeering medegedeeld en haar zelfs een zekere hoeveelheid tot het nemen van proe ven ter hand gesteld. Als contra-beleefdheid heeft nu de Russische regeering aan Frankrijk de levering van anderhalf millioen repeteer geweren opgedragen. Hoe de werkstaking in België in hare gevolgen overal om zich heen grijpt, blijkt weder uit het feit, dat in de aardewerkfabriek van Regout te Maastricht zooveel gebrek aan steenkolen heerscht, dat ongeveer 2000 werklieden slechts s/^dag per dag meer kunnen arbeiden. Gisteren is uit de puinhoopen van het verbrande kasteel te Laeken het lijk opge dolven van mejuffrouw Dancourt, gouver nante van prinses Clementine, Het was slechts een zeer misvormd stoffelijk overschot. Voor zoover men kan nagaan, moet zij zijn teruggegaan naar het vertrek dat Clemen tine even te voren had verlaten, en moet toen de vloer onder hare voeten zijn be zweken. De koningin is over al deze ge beurtenissen diep aangedaan; zij ligt te bed. Men zegt dat met den herbouw van het kasteel van Laeken zoo spoedig mogelijk een aanvang zal worden gemaakt. Een bij kans ongedeerd gebleven gedeelte van den rechtervleugel wordt tot tijdelijk verblijf voor den koning ingericht. Uit Munchen komen treurige berich ten omtrent influenza, die omtrent Kerst mis daar eensklaps is uitgebroken. Er lig gen 70000 personen ziek, waaronder veler, levensgevaarlijk. Ook de ÓOjarige beroemde geleerde op kerkelijk gebied, prof. Döllinger is door deze ziekte aangetast. De influenza breidt zich op verschil lende plaatsen van ons land, ook in Zeeland uit. Te Amsterdam werden heden wegens de vele ziektegevallen onder het personeel drie bijkantoren van de rijkstelegraaf tij delijk gesloten. Vjjftig ambtenaren en 25 bestellers zijn ziek. Ook te Rotterdam is de ziekte vrij algemeen. Te Utrecht heerscht de ziekte eveneens, vooral onder het spoor wegpersoneel. Tal van bureau-ambtenaren, conducteurs, machinisten, stokers en arbei ders zijn Ijjdende. Ook in het buitenland zwaait deze ziekte haren scepter, niemand ontziende, ook zelfs keizers en koningen niet. Te Berlijn zijn verscheidene sterfgevallen geconstateerd. De keizer is herstellende, doch zijne grootmoeder, keizerin Augusta is ernstig aangetast. De graat en de gravin van Vlaanderen, broeder en schoonzuster der koningin van België liggen, door influenza bezocht, te bed. Bij de plechtigheid te Brussel voorde zielerust der gouvernante van prinses Cle mentine, waren de koning en de koningin met hunne dochter, prinses Clementine, tegenwoordig, benevens de prinsessen Jose phine en Henriette, vertegenwoordigende hunne kranke ouders. - - De Boven-Silezische werkliedenver- eeniging heeft bij den keizer een adres in gediend waarin zjj verklaart dat de toestand der mijnwerkers over 't geheel genomen niet» veranderd is; de gemaakte gunstige veranderingen zijn zeer onbeduidend. Zij vraagt of de stroom van Italiaansche werk lieden naar Silezië niet kan worden gekeerd. Een bezoek bij Rubens. Otto Sperlin, de geneesheer van koning Christiaan IV van Denemarken, deed na te Greifswald gestudeerd en een paar jaren te Leiden aan de Akademie doorgebracht te hebben, in 4621 eene reis door de Neder- landsche provinciën. Te Antwerpen ont moette hij Hugo de Groot, die juist uit Loevenstein was ontsnapt en bracht hij een bezoek aan het atelier van den grooten schilder Rubens. Van dit Latste deelt hij de volgende bijzonderheden mede Wij vonden den schilder aan den arbeid, terwijl hij zich uit Tacitus liet voorlezen en tegelijk een brief dicteerde. Wij zwe gen, vreezende hem te storen. Doch hij richtte dadelijk het woord tot ons, niet tegenstaande de lezing voortgingde brief werd vervolgd, en hij ging voort met schil deren. Hij antwoordde zelfs op onze vragen, als wilde hij ons, door dat alles tegelijk te doen, een bewijs geven van zijn verbazend genie. Hij gelastte ver rolgens een bediende om ons rond te leiden door zijn prachtig paleis en ons zijne oudheden en zijne Griek- sche en Romeinsche beelden tetoonen, die hij in grooten getale bezit. Wij zagen onder anderen een groote zaal, zonder vensters, die haar licht ont ving door eene opening midden in het plafond. Daar bevonden zich een aantal jonge schilders, elk bezig aan een afzonder lijk werk, waarvan Ruber,» de teekening in crayon had aangegeven, hier en daar met Jdeuren gehoogd. Zij moesten die modellen geheel voltooien, waarna de schilderijen door Rubens eigenhandig werden geretoucheerd, Te Toledo, in Ohio, is een glazenmaker die bezig was aan een dakvenster j ruiten' in te zetten, in aanraking gekomen met een draad der electrische verlichting en dood neergevallen op de draden. Toen men hem vond, was het lichaam geheel verkoold. Eene verschrikkelijke zeeramp wordt uit Londen gemeld. De Persia, van de Rub- battino Maatschappij, is bij den mond der Tavignano op de Corsicaansche kust vergaan. Van de 139 passagiers zijn slechts 6 gered. Een deftig bediende. Toen koningin Victoria nog jor.g en pas gehuwd was, bevond zich een edelman uit de provincie in Londen, die zich vast had voorgenomen niet naar huis terug te keeren, voor hij het jonge paar had gezien. Hij ging naar Windsor, en daar iemand bemerkende, dien hij, naar zijne kleeding voor een lakei hield, riep hij «Hei daar, John, Robert of hoe gij heeten moogt, hoor eens ik ben iemand van buiten.» Dat merk ik, antwoordde de knecht. Ik heb nog nooit de Koningin gezien en ik zou haar zoo gaarne zien. Kunt gij mij niet binnenlaten Ik zou zoo gaarne een goede plaats hebben. Maar ik mag u niet binnenlaten en kan toch om u mijne betrekking niet verliezen. Och kom, zeg aan hare majesteit, dat zij geen getrouwer dienaar heeft dan John Stokes, uit Yorkshire. De knecht zag op zijn horloge. Het was tien minuten voordat de poort openging. Hij liet hem dus maar binnen. De man van buiten stak de hand in den zak en bood den knecht een halve kroon aan. «Kijk, dit is voor u als ge mjj vooraan plaatst.» Dank u, mijnheer, maar wij mogen geen fooien aannemen. Neem het maar aanniemand weet er van. Neen, dank u, mijnheer, en goed succes. De koninklijke familie verscheen weldra; voorop de koningin, aan den arm van prins Albert en aan de rechterhand van hare majesteit de knecht, die den buitenman eene zoo mooie plaats had bezorgd, pra tende en lachende als haars gelijke. »Dat is wat moois," zei de buitenman, tegen zjjn buurman, »als ik nu te huis kom en vertel, dat ik de koningin heb gezien, pratende en lachende .net een lakei, zal niemand mij gelooven Dat geloof ik gaarne, was het antwoord. «Die man in zijn blauwen rok metroo den kraag is niemand minder dan Lord Melbourne, de eerste Minister.» Te Breda is overleden de heer A. v d. Have. Onschuldig veroordeeld. Op een avond in 4860 kwamen de landbouwers Leclercq, Hubinon en Rabet te Charleroi en gingen naar de weduwe D. om roof te plegen. Het was pikdonker en het stortregende, zoodat zij; hun kans schoon zagen. Zij namen twee ploegijzers uit de schuur, openden daarmee de woning, stalen het geld en brachten de weduwe die zich wanhopig verdedigde, een doodelijke wonde toe. In tegenwoordigheid van hun slachtoffer deelden zij den buiten gingen heen. De vrouw had een en ander nog kunnen zien, en deelde't mede alvorens te sterven, er bijvoegende dat de misdadi gers Vlaamsch spraken. Op deze aanwijzing werden twee booswichten Couke en Goet- hals, twee Vlamingen, gevat. Zij waren dien avond dronken in een herberg gezien en hadden veel verteerd. Een hunner had zelfs een bloedvlek aan zijn mouw. Nu waren beiden bepaald onschuldig. De bloedvlek aan de mouw konden zij ook niet verkla ren er. dit was oorzaak dat zij schuldig verklaard en opgehangen werden. De ware moordenaars woonden ds terechtstelling bij. Litusschen deze werden thans om andere vergrijpen gevat en legden toen een vol ledige bekentenis af van den moord op de wed. D. gepleegd. Hoewel zij WaleD waren, hadden zij zich gewoon gemaakt onder el kander Vlaamsch te spreken en zoo hadden zij den dans kunnen ontspringen. Thans schrijven wij 4890. De moordgeschiedenis komt wel laat, doch zeker tot een goed eind. Het feit strekt ten bewijze dat Gods molen langzaam doch zeker maalt. De familieleden der onschuldig veroordeelden hebben een advocaat gevonden, die hunne belangen zal bepleiten. De keizer van Duitschland vindt het niet aangenaam, dat hij op minder fraaie wijze wordt] afgebeeld en hij heeft daarom aan alle publieke of van het staatsgezag afhankelijke verzamelingen en inrichtingen verboden, om voortaan zonder zijn voorkenis portretten of standbeelden, die hem heeten voor te stellen, aan te koopen. Een student, Vita geheeten, heeft te Rome een blikken bus voor de deur van 's konings paleis geworpenechter alleen om Jde aandacht op zich te vestigen. De doos bevatte niets gevaarlijks. Moorddadige plannen koesterde hij dus niet. Toch werd hij dadelijk gegrepen, en toen bekende hij beleedigd te zijn door den minister Crispy, die weigerde hem te helpen in de versprei ding van een door hem geschreven boek, waarin de meest gezegende door hem ge dane uitvindingen worden behandeld. Bij huiszoeking bleken 't prullen te zijn met vreemdsoortige, nietszeggende titels. De heer jhr. J. W. E. de Sturler, de eigenaar van het welbekende landgoed Tji- omas op Java, is te Cannes overleden. De heer De Sturler was kort geleden uit Indië gekomen tot herstel van gezondheid. Er in geloopen. De hertog van Bruns- wijk was eens in een kerk te Hamburg. Hij zat dicht bij een fatterig jongmensch, dat den hertog in diens incognito niet kende en dat hem hooghartig met zijn blikken van 't hoofd tot de voeten mat. Daar rin kelde hej^ belletje, dat het armenzakje in aankomst is. De hertog haalde een gulden uit zijn zak en ltgde dezen voor zich neer, om hem in het beursje te werpen. Onze fat vond deze gelegenheid uitstekend om met zijn meerderheid die bij afmat naar het geld, dat iemand bezat en zijn kwasiemildheid en rijkdom te schitteren, lei niet zonder eenige beweging met een klinkenden slag een dukaat opzijn bank, een munt vijlmaal meer waard dan een gulden. De hertog ziende met welk een soort heerschap hij te doen had, legde boven op zijn gulden ook een dukaat. Da delijk lei het jongmensch, die daarin een soort uitdaging zag, nog een dukaat op den eersten. De hertog legde ook nog een du kaat op zijn geld en werd iederen keer nagevolgd door het jongmensch, totdat liet kerkezakje in hun nabijheid wa». jHet eerst werd dit aan den fat gepresenteerd, die twaalf dukaten met zekeren hoogmoed en met veel laven er in liet glijden. Doch verbeeld u zijn verbazing, toen hij zag dat de hertog de dukaten weer in zijn beurs stak en slechts in 't zakje den gul den wierp, dien hij van begin af voor zijn offertje bestemd had. Stanley heeft zijn terugreis naar Cairo aangevangen, van waar hij denkelijk naar Engeland zal vertrekken. Vóór zijn vertrek werd hem de orde 4e klasse van den sultan van Zanzibar overhandigd. De czaar van Rusland heeft aan het voorloopig Bewind der Braziliaansche repu bliek, dat hem meerdere personen voorstelde, om daaruit een te kiezen, die als gezant te Petersburg zou worden ontvangen, door Von Giers laten antwoorden, dat hjj de nieuwe republiek nooit zou erkennen. Van 4—6 Jan. 1890. GOES. OndertrouwdPeter Verschuren 58 j. wedn. v. AnnaHuiberdinaVerschuren,v. Waspik met Elisabeth Helena Gerardina Timans 51j.jd. van Goes. Geboren Jacobus z. v. Jacobus Bosdijken Jacoba Willems. OverledenAntonie20 m. z. v. Geerard Ver- rijzer en Wilhelmina Hollemans. Huber- tus van der Straate 52 j. man van Apo- lonia Kramer. Marinus Gerardus van den Ende 59 j. man van Machalena Meijnderts, eerst wedn. van Cornelia Beekman. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. J.Huijs- mans jm. 33 j. met M. W. Guinee jd. 21 j., Bevallen J. de Troije geb Gilde d. N. J. Latneijn geb. Kwekkeboom z. M. P. Wondergem geb. Westdorp z. H.S. S. ter Meulen geb. Westenberg z. M. Murk geb. de Roos d. A. Puijpe geb. Geldof d. - M. C. W. Proos geb. Pelzer. d. Overleden M. J. van Loo, 9 j. z. A. Maas, 77 j. man van M. Joosse. A. Bufjs, 51/2 m. z. G. Seijnstra. 16 j. d. C. Over- weel, 50 j. wede. van A. R. Freeman. Dinsdag 7 Januari. Goes, 7 uur in de Prinse door Not. Mulock Houwer, lo. voor dhr. Kakebeeke, een pak huis Korte Vorststraat 108, groot 55 c.A. 2o. voor erven v. Riet, een woonhuis en erf, groot 56 c.A., Wijngaardstraat A 56. 3o. een woonhuis en erf Korie Vorststraat C 102, groot 91 cA. W'oensdag 8 Januari. Wolfertsdijk, 11 uur bij v. Strien door not. Mulock Houwer, een woonhuis, broodbak kerij, schuur en erf vanPotappel. Daarna voor mevr. de wed. Lenshoek 270 c.A. tuin achter de bakkerij. Wemeldinge, 11 uur bij D. Schipper door Not. Merens, een vrachtrijders-inspan, 1 zw. en 1 bruin ruinpaard, menwagen, drieling, moesmaker, harnas, hooi enz. Donderdag 9 Januari. Oud 's Heer Arendskerke, 10 uur voor dhr. Burger te Kloetinge, door Not. Mulock Hou wer, 70 olmen, 50 canada's, 60 tronkboomen; aan de dreef van 't Westhof 50 olmen; aan den grooten dijk in 's Heer Arendsk., 30 canada's. Kloosterzaude, door Not. Thomaes en Gal lis Merens, een molen. Vrydag 10 Januari. Kapelle, half 11 door Not. Pilaar voor Re- mij'nse in de Weelmeet, 85 olmen, 10 Canada's. In den postweg, 19 olmen, 3 Canada's, 7 abeelen, 1 eik. Daarna by Markusse verpach ten voor 6 of 7 jaren, 18 perc. bouw- en wei land 15 Heet. in Kapelle en Kattendijke. Heinkenszand, bij Rijk door not. Bresser houtwaren en meubelen. Grijpskerke, 11 uur op Molenbaix door not. Slegt, een melkschaap, 2 melkgeiten, goede renwagen, kleine, groentekar, 2 kruiwagens, 1 turk, ladder, trap, wan, 2 rolblokken, groen temanden, harken enz. Dinsdag 14 Januari. Middelburg, Korte Delft door Not. Huvers wollen en katoenen manufacturen, regen-, winter- en zomermantels enz. Inl. dhr. de Groot. yilssiwgen, in de Oude Vriendschap door not. de Wolff 7 uur, een huis en erf. Aagje Dekenstraat, 206. Daags te voren te zien. Woensdag 15 Januari. Goes, in de Prince door DeurwHollmann 10 uur, een vendutie. Ellewoutsdijk, ook Donderdag, 10 uren door Not.v. d. Kloes, bij wijlen dhr. Postmus inboedel en timmersinventaris, o.a. canapé- 6 stoelen en fauteuil, staande klok, kabinet, bureau, tafels, stoelen, kachels, waschma- chme, bedden, schilderijen, porcelein, glas, en aardewerk, melkjuk, tobben, hanglam pen, boeken, ijsslee, ijsbak, rolton, kruiwa gen, geiten, verfpomp, schaafbank, sleep- pomp. kelderwinden, handboomen, timmer en metselgereedschap, trappen enz. Vrijdag 17 Januari- Ellewoudsdijk. door Not. v.d. Kloes, 10 uur, bij v. d. Hagen voor erven Postmus, lo. een hoerenhuis en erf C 19. 2o. een dito C 18. 3o. een winkelhuis en erf B 15. 4o. 555 c.A. tuin grond. 5o. huis, erf en schuur C 20. 60. 27 A 16 c. A. tuingrond en zijkantweg met vruchtboomen. 7o. huis, schuur, erf en tuin Oudelande A 55. 80. Erfpachtrecht op 80 c.A. grond aldaar met het gebouw A 59. 9o. 89 A. 80 c.A. bouwl. en zijkantweg in Elle woutsdijk, Everinge, Dwarshoek. Vrijdag 31 Januari. Krniiiingen 11 uur bij V. d] Linde voor erf ven Mol door Not. Prins 1 hofstede, tuin, erf, boomgaard, bouw-en weiland aan Capellen- weg en Zanddijk samen 731 A. 2o ,voor den heer v. Duijn te Amsterdam 235 A. 43 c.A. bouwl. aan den spoorweg en Tholsendschen dijk. Januari. Wemeldinge, door Not. Pilaar, de hofstede van wijlen wed. Ruisaard 17 H. waarbij nog in pacht gebaand worden 6 H. bouw- en weil. Woensdag 26 Februari. Camperlaud, bij Israel door not. Roelof, een boereninspan. Borsele, ook Donderdag door Not. v. d' Kloes, een inspan. Donderdag 27 Februari. Wolfertsdijk, inspan Felle. Ierseke, door not. Mulock Houwer, een inspan. Rot terdam 6 Januari 1890. Granen. Handel zeer stil. Alles onver anderd. Meel vast en stil. Tarwe- 5.20 7.40 Rogge-4,25 - 5.70 Nieuwe Wintergerst - 4.75 - 5.20 Zomergerst - 3.50 - 4.75 Ch eval i ergerst -4.25,, 5.75 H aver -- 2.- - 3.80 Paardenboonen -5,25 - 6,10 Erwten- 5.25 - 6.25 Kook erwten -7,- -8,25 Bruine Boonen -7.75 -9.25 Witte-7.50 -9.25 Kanariezaad -5.75 - 7.25 Duivenboonen -6.50 - 7.25 YLASBEURS. 32027 steen blauw, en 700 steen wit. Handel traag. Zeeuwsche eieren 5,80 a 6,60 de 100 stuks. Op de VEEMARKT van heden waren aange voerd :0 paard 0 magere en 218 vette runderen 47 vette- en graskalveren, 4 nuchtere kal veren 318 schapen of lammeren, 463 varkens 00 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 80, 2e qual. 74, 3e qual. 70 a c kalveren le qual. 1,05, 2e qual. 90 a 95 c. schapen le qual. 60, 2e qual. 50. varkens le qual. 27 a c., 2e qual. 26 a 3e qual f 0.25, licht soort 22 a 23 c. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f 1,75 a f 2,00 Champions f 1,40a f 1.60 Briolsche witte f 0. a f 0. Magnum Bonum fO.OO a f 0.00 Hamburgers f 0.00 a f 0.00. Westl. zand- 0.00 a 0.00. Zeeuwsche Poters f 0.00 a f O. Zeeuwsche Jammen fO.OOafO.OO. Duinzand fO.—afO.—Geldersche bl. f0 00 a fO.OO. Spuische Jammen f 2.50 a f3.40. Geldersche Kralen fO,00 af0,00. Nieuwe fO,00 a fO. Westlandsche kleij f 0.00 a f 0.00. Idem Muis jes fO.—Flakkeesche f2,— a f2,50. Jammen poters f 1.- a f 1,30.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3