MANUFACTUREN, ver koopen: WOLLEN- en KATOENEN I E. DE GROOT. BURGERLIJKE STA\I) MAANDAG 13 Januari a. s. en twee volgende dagen, Overzicht van Verkoopingen. Afloop Verknopingen enz. MARKTBERICHTEN. Verbetering. BRIEFWISSELING. ADVERTENTIEN. particuliere vertrekken en uit de kelder zijn vele zaken van waarde gered, maar de vertrekken zelve zijn, met het overige deel van het paleis, ook grootendeels vernield. Het kasteel van Lacken heeft ruim honderd jaren bestaan. In 1782 werd het gebouwd voor de gemalin van den Oosten- rijkschen stadhouder, hertog van Saksen- Teschen. Na 1794 verkocht aartshertog Karei het aan eenen chirurgijn; in 1803 kwam het in het bezit van Napoleon 1, die er in 1811 met Maria Louise vertoefde. In 1814 werd het met het kroondomein ver- eenigd. Willem I heeft het vergroot en verfraaid en door de Belgische koningen werd het tot een prachtig lustoord gemaakt. Stanley had het recht van uitgave van het werk dat hij over zijnen laatsten tocht door Afrika zal schrijven reeds vóór zijn vertrek verkocht aan de Londensche, firma Sampson Low, Marston en Comp., en wel voor de som van 40,000. Het nihilisme doet in Rusland weer meer van zich hooren. De politie te St. Petersburg heeft positieve bewijzen in han den van het bestaan eener vereeniging, die de nihilistische beweging ten doel heeft, doch het terrorisme uit haar program ge schrapt heeft. Hiermede zou in verband staan, dat onlangs een artillerie- en een marine-officier zouden gearresteerd zijn. Thans ontving een Parijsch blad uit Weenen de tijding, dat de czaar ternauwernood aan een complot zou zijn ontsnapt. Verscheidene personen werden gevat, terwijl zij in één der gangen van hec paleis den czaar af wachtten, toen hij zich naar zijne vertrekken zou begeven. Een hunner zou op de plaats zelve door een officier der lijfgarde gedood zijn. De berichten, omtrent de gezondheid van den czaar luiden zeer gunstig. Onlangs meldden wij, dat aan Boulan- ger een buittenkansje was ten deel gevallen, omdat eene dame, die reeds haar geheele aanzienlijke fortuin aan zijne zaak had ten offer gebracht, eene som van tien millioen had geërfd. Ook hier blijkt echter weer het eerste gerucht zeer overdreven geweest te zijn. Niet alleen krompen de tien millioen tot één in, maar bovendien wordt haar niet het kapitaal maar slechts de rente uitgekeerd. Een noodlottige brand heeft te Londen in den nieuwjaarsnacht plaats gehad in de armenschool van Forest Gate. Het gebouw, waar jongens en meisjes opleiding ontvan gen in ambachten en huislijken arbeid, diende tevens voor een aantal kinderen tot nachtverblijf. Om één uur werd men den brand gewaar. Eene poging om hem door raiddel van eenen in het 'huis aanwezigen bluschtoestel te stuiten, werd verijdeld door den dikken rook, die ook oorzaak was dat de oppasser, Duncan, niet meer de trap op kon om de jongens op de bovenzaal te wekken. Bij eene poging daartoe werd Duncan bewusteloos en rolde de trap af. Inmiddels was de brandweer aangerukt met de noodige reddingstoestellen. Snel klom men door de vensters naar binnen, om de kinderen uit de slaapzalen weg te dragen. Ongelukkig kwam men voor velen, die reeds gestikt waren, te laaf. Van de 58 knapen, allen tusschen zeven en twaalf jaar, vond men er 26 dood. De werkstaking in het steenkolen-di strict bij Charleroi blijft steeds voortduren. Op eer.e aanbesteding van de levering van 30.000 ton steenkolen aan den Belgischen Staat kwam geen enkele inschrijving in. Te Antwerpen heeft de daar in garnizoen liggende infanterie bevel gekregen zich gereed te houden om naar het terrein der werkstakingen te vertrekken. Tot dusverre werd echter de orde niet verstoord. Ook in de Borinage, waar het werk tot nu toe voortgezet werd, wordt het woelig en zijn bedreigingen van werkstakingen voorge komen. Uit Java. Den 19den November had er te Djokja in het onder Nederlandsche bescherming staande Sultanaat Djocjocarta, onder de Chineezen een opstootje plaats, dat echter spoedig werd onderdrukt. Zooals men weet, is in den laatsten tijd het toezicht op de passen voor reizende en in de dessa's vertoevende Chineezen zeer verscherpt, tot groot ongenoegen van de vele Singkehs, (rondtrekkende Chineezen). die vroeger letterlijk konden doen waf zij wilden. Dins dagavond werden er aan het spoor weder drie Chineezen zonder pas aan het station opgepakt en onder politiegeleide naar de boei getransporteerd. Midden in het Chi- neesche kamp wisselden de gevangenen echter eenige woorden met een troepje van een twintig aldaar geposteerde Chineezen, die dadelijk op de politieagenten toeschoten, dezen mishandelden en de gevangenen be vrijdden. Dit groepje groeide weldra tot een honderdtal aan, die de lantaarns in het Chineesche kamp verbrijzelden, de wachters wegjoegen en allerlei baldadigheden pleegden. Het huis van den opiumpachter, die bij den kapitein-Chinees was ingevlucht, wilde men in brand steken, doch dit werd verijdeld. Ook van den kapitein-Chinees, die haastig het hazenpad had gekozen, werd de woning nu gebombardeerd, waardoor glazen en eenig huisraad werden beschadigd. Gelukkig kwam de adsistent-resident, vergezeld van den secretaris, spoedig in het kamp, begeleid door een gedeelte van sultans dragonders, onder commando van den ritmeester Kohn, en eene sectie infanterie van 22 man, onder luit. Sandberg. Op het gezicht der militairen stoof alles spoedig uiteen, echter niet zonder dat velen gevangen werden genomen. Een gedeelte der patrouille, onder luit. Sandberg, bleef nog langen tijd ter beschik king van den adsistent-resident, die, fiierin bijgestaan door den secretaris, hier en daar huiszoeking Meed, met het gevolg, dat er tegen 's nachts 12 uur een vijftigtal bel hamels was gevangen genomen en naar de boei getransporteerd. Het aantal faillissementen in de Ver- eenigde Staten gedurende het jaar 1889 bedraagt 11,719 met een passief van 140 millioen dollars, tegen 10,587 met 120 millioen dollars in 1888. De vermeerdering betreft alleen de zes Staten, gezamenlijk onder den naam Nieuw-Engeland bekend, waar het cijfer der passiva van twaalf mil lioen in 1888 tot achtendertig millioen in '89 gerezen is. Van 1—3 Jauuari 1890. GOES. GeborenMaatje d. v. Abraham Jannis Siepman en Pieternella Wattel. Suzanna Antoinetta Cornelia Paulina d. v. Cornelis Johannes van Borrendam en Cornelia Marina Schraver. Van 31 Dec. 1889—3 Jan. 1890. MIDDELBURG. OndertrouwdJ. A. Ver- maat jm. 23 j., met G. H. P. van Hilst jd. 24 jaar. Bevallen: M. Boudewijnse geb. van Wijk d., M. Geljon geb. van Uxem z., C. J. Hu- bregtse geb. de Pagter z., J. Besuijen geb. Klaasse d., J. Geyp geb. vanHemert d., M. C. J. Heeren geb. Bos. Overleden - A. J. van Hemert. 1 m. d. J. Poortvliet, 66 j., mar. van C. Vogel. S. Boasson 7 m. z. M. E. Premder, 68 j., vrouw -van C. M. van der Kop P. Hui- bregtse, 41 j., man van C. Verstraate, S. Caljouw, 67 j., d. H. J. Hackenberg, 57 j„ man van A. J. Matzinger. NAGEKOMEN ADVERTENTIEN. Verrast door de vele bewijzen van belangstelling op 19 Dec. en 1 Jan. j. 1. ontvangen, en niet in staat, die alle per soonlijk te beantwoorden, brengt onderge tekende, daarvoor zijnen oprechten dank M. KEULEMANS. Zierikzee. Met MEI a. s. eene IBCKKK» gevraagd op de hofstede »Meiwerf» Gapinge. De Notaris C. J. HUVERS zal op telkens des 's morgens te 10 uren, in het huis G 4 en 5 in den Korlendelft genaamd «DE DRIE SPUITEN» eene belangrijke sorteering Dekens, Neteldoeken, Fluweolen, zwarte en gekleurde Zij, Dames-en Kindermantels, Bustesen Mantel- rekken en meer andere goederen, alles afkomstig uit het magazijn van wijlen den heer UCHTMANN alhier. Deze goederen zijn Ie bezichtigen Don derdag, Vrijdag en Zaterdag voor den ver koop van 10 tot 3 uur. Taxateur en ondernemer van publieke ver- koopingen. Dinsdag 7 Januari. Schoondijke, 2 uur by Stoutjesdyk dooi Not. de Smidt, olmen, wilgen en populier tronken. Goes, 7 uur in de Prinse dooi Not. Mulock Houwer, lo. voor dhr. Kakebeeke, een pak huis Korte Vorststraat 108, groot 55 c.A. 2o. voor erven v. Riet, een woonhuis en erf. groot 56 c.A., Wijngaardstraat A 56. 3o. een woonhuis en erf Korie Vorststraat C 102, groot 91 cA. Woensdag 8 Januari. Wolfertsdijk, 11 uur by v. Strien door not. Mulock Houwer, een woonhuis, broodbak- kery, schuur en erf vanPotappel. Daarna voor mevr. de wed. Lenshoek 270 c.A. tuin achter de bakkerij. Wemeldinge, 11 uur bij D. Schipper door Not. Merens, een vrachtryders-inspan, 1 zw. en 1 bruin ruinpsard, men wagen, drieling, moesmaker, harnas, hooi enz. Donderdag 9 Januari. Oud 's Heer Arendskerke, 10 uur voor dhr. Burger te Kloetinge, door Not. Mulock Hou wer, 70 olmen, 50 canada's, 60 tronkboomen; aan de dreefvan't Westhof 50olmen; aan den grooten dijk in 's Heer Arendsk., 30 canada's. Kloosterzande, door Not. Thomaes en Gal lis Merens, eeu molen. Vrijdag 10 Januari. Kapelle, half 11 door Not. Pilaar voor Re- mijnse in de Weelmeet, 85 olmen, 10 Canada's. In den postweg, 19 olmen, 3 Canada's, 7 abeelen, 1 eik. Daarna by Markusse verpach ten voor 6 of 7 jaren, 18 perc. bouw- en wei land 15 Heet. in Kapelle en Kattendijke. Heinkenszand, bij Rijk door not. Bresser houtwaren en meubelen. Dinsdag 14 Januari. Middelburg, Korte Delft door Not. Huvers wollen en katoenen manufacturen, regen-, winter- en zomermantels enz. Inl. dhr. de Groot. Woensdag 15 Januari. Goes, in de Prince door DeurwHollmann. 10 uur, een vendutie. Ellewoutsdijk. ook Donderdag, 10 uren door Not.v. d. Kloes, bij wijlen dhr. Postmus inboedel en timmersinventaris, o.a. canapé- 6 stoeien en fauteuil, staande klok, kabinet, bureau, tafels, stoelen, kachels, waschma- chine, bedden, schilderyen, porcelein, glas, en aardewerk, melkjuk, tobben, hanglam pen, boeken, y'sslee, ysbak, rolton, kruiwa gen, geiten, verfpomp, schaafbank, sleep- pomp. kelderwinden, handboomen, timmer en metselgereedschap, trappen enz. Vrijdag 17 Januari- Ellewondfdijk. door Not. v. d. Kloes, 10 uur, bij v. d. Hagen voor erven Postmus, Ween heerenhuis en erf C 19. 2o. een dito C 18. 3o. een winkelhuis en erf B 15. 4o. 555 c.A. tuin grond. 5o. huis, erf en schuur C 20. 6o. 27 A 16 c. A. tuingrond en zijkantweg met vruchtboomen. 7o. huis, schuur, erf en tuin Oudelande A 55. 8o. Erfpachtrecht op 80 c.A. grond aldaar met het gebouw A 59. 9o. 89 A. 80 c.A. bouwl. en zijkantweg in Elle woutsdijk, Everinge, Dwarshoek. Vrijdag 31 Januari. Kruiningen 11 uur by V. d; Linde voor erf ven Mol door Not. Prins 1 hofstede, tuin, erf, boomgaard, bouw- en weiland aan Oapellen- weg en Zanddijk samen 731 A. 2o voor den heer v. Duijn te Amsterdam 235 A. 43 c.A. bouwl. aan den spoorweg en Tholsendschen dyk. Januari. Wemeldinge, door Not. Pilaar, de hofstede van wijlen wed. Ruisaard 17 H. waarbij nog in pacht gebaand worden 6 H. bouw- en weil. Woensdag 26 Februari. Cainperland, bij Israel door not. Roelof, een boereninspan. Borsele, ook Donderdag door Not. v. d- Kloes, een inspan. Donderdag 27 Februari. Wolfertsdijk, inspan Felle. Ierseke, door not. Mulock Houwer, een inspan. Vrijdag 28 Februari. Znidkraaijert, door not. Pilaar, een inspan. Kruiningen, door not. Prins, een inspan. Maandag 3 Maart. Kapelle, door not. Mulock Houwer, een inspan. Woensdag 5 Maart. Kattendijke, inspan Pelle. Heinkenszand, door not. de Ronde Bresser een inspan. Donderdag 6 Maart. 's Heerenhoek, door not. de Ronde Bresser een inspan. THOLEN, 31 Dec. 1889. Heden had de aanbesteding plaats van liet vernieuwen van 10,50 M. havenbeschoeiing. Daarvoor werd ingeschreven door Cs. Greep te Tholen voor f 469, door W. J. Walpot voor f 425, door S. Guliker voor f 349 en door Js. Gilderblom voor f 327,50 aan wien hot werk werd vergund. AXEL, 30 Dec. Voor de maatschappij „Vooruitgang is ons streven", had heden de aanbesteding plaats van 200.000 kilo's super- phosphaaten 40.000 kilo's ohili-salpeter. Voor de superphosphaat werd ingeschreven dooi de heeren M. H. Salomonson te Rotterdam a f 4,0o, F. Dellaert te Westdorpe a f 3,97, H. J. Vlaminck te St. Jansteen a f 3,945, G. J. Krol en Cie. te Zwolle a f 3,89. Voor de chili-salpeter, door de heeren J. J. Kortman te Rotterdam a f T0.69, Js. van Kruijssen te Hontenisse a f 10,39, G. J. Krol en Cie. te Zwolle a f 10,24, P J. Scheele te Terneuzen a f 10,21, A. Dieleman te Axel a f 10,15, F. Dellaert te Westdorpe a f 9,90 en J. H. Adri- aansens te Hontenisse a f9,16. Den laagsten inschrijvers werd de levering gegund. VLISSIN GEN, 3 Januari 1890. Boter fl.— a f 1.10 de kilo. Eieren f6.50 a f 0.— de 104 stuks. ZIERIKZEE, 2 Januari 1890. BOTER. Hoogste koers 573 laagste koers f0.50 per 5 ons. kipe'eren hoogste koers f 1.50 laagste koers f 1,— per 25 stuks. Eendeieren f 0,—, en cent. OOSTBURG, 31 December 1889. Oude Tarwe fO,— a fO,—Nieuwe Tarwe f5,50 a f7,40. Rogge 5,20 a f5,30. N. Winter Gerst f 5,10 a f5,50. Zomergerst f 4,40 a f5, Haver per 100 Kilo f'6.— f7,25. Kookerwtenf 6,75 a f7,20. Erwten f5,25 a f 5.75. Paardenboonen f 5,20 a f 5,50 Koolzaad f 0, a f 0, Alles per H. L. uitgezonderd de Haver Boter f 0,— per l/s kilo. Eieren f 0,per 26 stuks. MIDDELBURG, 2 Januari '90. De aanvoer aan onze graanmarkt van heden was onbeduidend. Handel beperkt en prijzen van alle artikelen onveranderd. Versche boter f 0.90 a f 1.— per kilo. Eie ren f5,50 a fO.— per 100 stuks. In het hoofdartikel van 1 Januari staat dat de Zeeuw vele zonden van zichzelven heeft te verbeteren geschreven wasbe treuren. De redacteur van dit blad, door uitste- digheid verhinderd geweest, de vriendelijke attenties op 1 Januari, zooals 't behoorde, te beantwoorden, betuigt door dezen zijn oprechten dank voor alle blijken van belang stelling en wenscht weder teerig allen vrien den HEIL. Heden trof ons een gevoelige slag, aangezien het Gode behaagde om onzen lieven JACOBUS in den leeftijd van vuim 15 maanden, uit den tijd naar de eeuwigheid op te roepen. Ds. J. VERHAVE. P. S. VERHAVE—Loois. A. J. Polder, 30 Dec. 1889. Onder wederkeerige toebidding van 's Heeren besten zegen, betuigen wij onzen hartelijken dank aan aMen, die ons bewijzen hunner belangstelling geschonken hebben bij de intrede van het nieuwe jaar. W. A. en M. O. VAN GRIETHUIJSEN. Goes, 2 Januari 1890. V Volgaarne v on It hartelijke dank toegebracht voor de talrijke blijken van belangstelling, my, zoo van hier als van elders, op mijnen heugelijken gedenkdag betoond. JAN SPRUIT Sr. Wolfertsdijk, 3 Januari 1890. Al wie iets te vorderen heeft van, ver schuldigd is aan of papieren onder zijne berusting mocht hebben, betreffende de nalatenschap van Ding. Poelman, op 15 December 1889 te Ierseke overleden, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen voor 20 Januari e. k. ten kantore van den Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle. Ondergeteekende heeft de eer haren Stad- en Landgenooten te berichten dat zij hare zaak in SCHOENWERK en LEDER aan C. J SMIT heeft OVERGE DAAN en beveelt hem met het volste ver trouwen aan, hopende dat hij dezelfde gunst moge hebben, welke wij bijna een halve eeuw mochten genieten. Chal VAN DER REIT. gjjggj*- Mij refereerende aan bovenstaande annonce, beveel ik mijne zaak het geachte publiek aan, hopende door een nette en vlugge bediening mij het vertrouwen hetwelk mijn voorgangsters mochten genieten mij waardig te maken. C. J. SMIT. Goes, Januari '90.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3