V Vrijheid, gelijkheid, broederschap. KEltfi- Iv\ SCIIOOLMIINN. Gemengde Berichten. bosschen een overvloed van wild bevatten wier pelsen een groote handelswaarde be zaten. Bovendien bevatte de bodem vele delfstoffen. Rusland dacht, dat dit rijke land niet veel waarde bezat. Maar de slimme Yankee, die meer wist omtrent het ontginnen van schijnbaar waardelooze streken en ook gaarne den machtigen Russischen nabuur buiten Amerika wilde zien, kocht het in 1867 voor de zeer geringe som van 7.209.000 dollars of achttien millioen gulden. Dit ryke en in vele opzichten zeer vruchtbare land, heeft eene uitgestrektheid van 580.000 vierkante Engelsche mijlen en is dus bijna vijftig maal grooter dan Nederland. Door dezen aankoop verkregen ook de Vereenigde Staten buitenlandsche bezittingen, en werden dus eene koloniale mogendheid. Nu zou iemand denken, dat de Ameri kanen tevreden behoorden te zijn met hun uitgestrekt gebied. Maar dit is niet zoo. Jaren lang reeds hebben zij er over ge sproken Cuba en andere West-Indische eilanden door aankoop of op andere wijze aan hun groot land toe te voegen. Nog slechts enkele maanden geleden werd er in het Congres te Washington een «bil!» ingediend, wijzende op de wenschelykheid, dat ook Canada deel uitmake der Vereenigde Staten. Velen, ook in Canada, zijn sterk voor eene annexatie aan de groote republiek, en het is zeer waarschijnlijk, dat Engeland ook deze uitgestrekte bezitting niet zoo heel lang meer zal behouden. Anderen gaan zelfs zoover van te pro- feteeren, dat binnen een niet al te lang tijdsverloop geheel Noord- en Midden-Ame- rika, benevens alle West-Indische eilanden zullen vereenigd zijn tot één Vereenigde Staten, met het Engelsch als volkstaal, terwijl nog anderen een weinig verder gaan en beweren, dat ook Zuid Amerika in den loop der tijd* n voor de Engelsche taal en het idee van een «Vereenigd Amerika» zal gewonnen worden. Met het oog hierop dulden de Vereenigde Staten van Noord-Amerika geen inmenging meer van Europeesche mogendheden, in de geschillen der Amerikaansche Staten, terwijl volgens de zoogenaamde «Leer van Mor.roe» «de Amerikaansche vastelanden van af heden «(1823; niet meer beschouwd zullen worden «als geschikte gelegenheden voor kolonisatie, «door eenige Europeesche mogendheid.» De toepassing dezer «leer van Monroe» was in 1867 oorzaak van den treurigen dood van Keizer Maximiliaan van Mexico. Reeds meermalen kon men ervaren dat de liberalist guller is in het aanheffen dan in het toepassen dezer leus der revolutie. Wie tet nu toe gemeend had op dit ter rein der toepassing bij zyn geesteskind, den socialist, schoonere en betere ervaringen te zullen opdoen, die zal in den laalsten tijd van die meening wel zijn teruggekomen. Reeds eenige weken geleden zagen wij hoe 'n wonderlijke opvatting deze heeren hebben van de vrijheid. Van de vrijheid die zij wel voor zichzelf begeeren, doch nauwelijks gunnen aan anderen. Toen daar in eene vergadering voor christelijke werklieden, een gewezen socialist verklaarde aan den rand des doods, aan den oever der eeuwigheid door Gods genade te zijn teruggeschrikt voor den heilloozen weg van het socialisme, toen waren het juist de socialisten, de gasten der christelijke werklieden die aan dezen hunnen gewezen wapenbroeder het zwijgen oplegden en de orde verstoorden. Maar dat deed de onontwikkelde massa immers, zult gij zeggen. Kan men dan van die menigte vergen, dat zij Met uw verlof. Wij zullen u een tweede geval noemen. Een der leiders der sociaal democraten, de heer Croll, mede-redacteur van het Dagblad der socialisten, had het gewaagd met den hoofdman dhr. Domela Nieuwenhuis van meening te verschillen in zake de meer of minder vlugge toepassing der hun beiden even dierbare beginselen. Was dit verschil van meening naar Do meia's zin? Het schijnt van neen. Want kort daarop werd aan Croll het leven onmogelijk ge maakt. Zijn houding werd door de socia listen afgekeurd, en Croll zag zich genood zaakt zich aan het blad waarvan Domela Nieuwenhuis de hoofdredacteur is, te ont trekken. Dit zijn twee staaltjes, die naar buiten openbaar werden, en ons genoegzaam! dui delijk maken, wat het socialisme van de Vrijheid denkt. Waarlyk het liberalisme viel tegen, het socialisme doet het ook. Spijt zijn haat tegen het cleiicalisme heeft zelfs de partij van Domela Nieuwenhuis, Domela Nieu wenhuis, aller heilige vader, incluis, zich zuiveren 6 ne'gingen nog niet kunner» \reemd komt ons dit verschijnsel niet voor, doch betreuren het te meer met het oog op de vele teleurgestelde slachtoffers, die te laat zullen inzien dat de vrijheid, die zij begeeren, ook zelfs bij Domela Nieuwen huis niet is. 3 Januari 1890. VOORSTE L L EN-LA H L M A N N In een adres, met ruim 100 handteeke- ningen uit Tilburg aan de Tweede Kamer verzonden, worden de volgende bezwaren ingebracht tegen de voorstellen-Bahlmann, meel lnvoerrechten °P graan en 1. Door aanneming van dit voorgestelde ontwerp van wet zal een gevoelige slag toegebracht worden aan het gewone bak- kersbedryf, dat nu alreeds zoo sterk te kampen heeft met de groote broodfabrieken Immers, deze hebben veelal hun eiaen giaanmolen, zoodat wanneer zij hunne "be- noodigde tarwe buitenslands inkoopen het daarvan gefabriceerde moei (men berekent dat 1U0 kilo s tarwe gemiddeld 74 ki'o's meel opleveren) slechts op f 1.60 per 100 kilo's invoerrecht zal te staan komenterwyl gewone bakkers, uit den aard van hun bedrijf het meel en niet de tarwe inkoopende, per 100 kilo's buiten- andsch meel f2.40 voor invoer zullen te betalen hebbeneen verschil alzoo van 80 cent per 100 kilo's in het voordeel der broodfabrieken die hun graan zelt malen Rij gebruik van vreemde rogge wordt dat verschil nog grooter. 2o. de voorgestelde invoerrechten op iiet meel zullen tengevolge hebben, dat de bin- nenlandsche meelfabrikanten de prijzen van hun maalloon of liever gezegd van hun Te la bnceerd meel kunnen verhoogen ten koste eter bakkers, omdat zij, doordien het buiten- andsch meel naar verhouding zwaarder be last wordt dan het graan, minder de con currentie van het meel zullen te duchten hebben. 3. Door invoerrechten op granen en meel zullen ontwyfelbaur de broodprijzen stijgen, waarvan natuurlijk de mindere man als groote brood verbruiker, het meest tè lijden zal hebben. Alle bakkers, weten zeer wel door dagelykscbe ondervinding, hoezeer iedere verhooging der broodprijzen drukt op die categorie van menschen. Reeds dit hoewel het bij onze eigen zaken minder in aanmerking komt reeds dit alleen zou ons elke heffing van invoerrecht ot belasting op granen en meel doen betreuren Het Centrum schrijft onder het op' schrift: socialistische onderwijzers. Het schynt dat de Vereeniging van Socialisti sche Onderwijzers in Nederland zich reeds sterk genoeg acht om zich welhaast open ly k te vertoonen, dat een reglement wordt bewerkt en een vergadering kan worder, tegemoet gezien. Een «rood» onderwijzer althans schrijft in «Recht voor Allen Nu een stoot gegeven is aan de oprich ting van een onderwijzers vereeniging, mao- niemand achterwege blijven. Ook onze toestand schreeuwt om verbetering en daar ons het algemeen kies- en stemrecht woidt onthouden, dus het middel om langs den geleidelijken weg tot beterschap te komen zullen wy met alle ons ten dienste'staande middelen strijden voor de verkrijging om een menschwaardig bestaan. Wat toch is f 40° a f500 'sjaars voor een gehuwd onderwijzer, als hiervan afge trokken wordt: pensioen, belasting, wedu- wenfonds. Hoe kan een onderwijzer zijn taak naar behooren volbrengen als hij door huiselijke en geldelijke zaken wordt gekweld? En hoeveel onderwijzers loopen met de akte in hun zak zonder betrekking rond. De zestig normaalscholen en zeven Rijks kweekscholen waren wel in staat aan honderden leeraren arbeid te verschaffen maar niet om allen kweekelingen een be dekking te bezorgen, zoodat velen zonder middel van bestaan rondloopen. Is het wonder, dat de vei bittering tegen dien ongezonde.) toestand vruchtbaren grond in hun boezem vindt? Moeten zij niet de gelederen versterken van hen, die vijandig staan?Ver hedendaa2sche maatschappij Lafaards waren het, indien zn van verre bleven staan. Komt, collegaas, meldt u aan by de redactie, in de hoop, dat we spoedig de doodklok over de tegenwoordige orde van zaken kunnen luiden. «Een rood Onderwjjzer en aanstaand lid van de Ver ««Recht op Geluk»». PS. Wat het concept reglement betreft, in hoofdzaak kan ik mij ermee vereenigen. M.i. kan dit ons zeer goed dienen als leid draad bij onze eerste samenkomst, die zoo spoedig mogelijk dient plaats te hebben in het centrum van ons Land, bijv. Utrecht, Amersfoort, enz. Het rijkstelegraafkantoor te Roes verzond gedurende de maand December 1889 553 telegrammen, ontving 536, overgenomen en verder geseind werden 998, totaal 2087. Het telefoonkantoor te Wolfei tsdjjk ont ving 29, verzond 21, samen 50 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 22, verzond 33, samen 55. Dat te Hoedekens- kerke ontving 20, verzond 20, samen 40 dat te Heinkenszand ontving 19 verzond 21 samen 40; det te 'sHeer-Arendskerke ontving 19, verzond 24, samen 43. Voor de meer dan 350 vacante predi- kant^jilaut-'en bij de herv. kerk is thans geen enkele candidaat meer beioepbaar, daar alle candidaten die in dit jaar tot de evangeliebediening zijn toegelaten, reeds een beroep hebben aangenomen. De heeren H. Pos, te Utrecht, H. VV. ter Haar, te Nijmegen, R. Kijftenbelt, te Hoevelaken en R. Ofïen- haus te Ulrum, hebben zich nog niet beroep baar gestel.!, Bedankt voor Serooskerke (S.) door C. Kuijperi te Obaam. In de maand December werd de Bijz. School te Goes bezocht door 162 leerlingen waarvan 151 geen enkelen schooltijd ver zuimden 11 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 0 beliep het verzuim van 11 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0,4 pet, tegen 1,6 pet, in December 1888. Goes. A. Dronkers heeft van het Ge meentebestuur ter gelegenheid van zijn 40 jarig jubelé als knecht aan het Goesche Sas een zilveren tabakdoos met inscriptie ontvangen. Goes. Op den 's Heer Hendrikskinderen dijk sloeg Donderdagmiddag het paard van den vrachtrijder P. Mathysse op hoL Even buiten de gein. Goes tot by M. de Bockx rende het dier voort. Men trachtte het tot staan te brengen en door gescherm en gebaar week het paard en stuitte de wagen tegen een telegraafpaal, doch de vrachtry- der was intusschen van den wagen gevallen en werd een eind medegesleept waardoor hij onder den wagen terecht kwam en zich in het aangezicht verwondde. M. de Bockx liet een zijner knechts inspan nen die den man met zijne goederen een poos later toen hij tot zich zelf gekomen was, naar Wolfertsdijk liet brengen, waar geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Goes. Op den Nieuwjaars-avond is hier even buiten de stad een smarteljjk drama afgespeeld, namelijk een aanslag van moord op een dienstbode van wed. T. op den 's Heer Heridrikskinderendyk. De 27 jarige dienstbode H. v. S. had vroeger verkeering gehad met iemand, die naar Amerika is vertrokken. Sinds dit vertrek had zij met een ander jongeling C. S. omgang gekregen en wel vari dien aard, dat zij met Mei zouden gaan trouwen. Nu echter komt een bericht van den eersten minnaar in Amerika alle plannen storen, en deelt de aanstaande bruid kort en bondig haar ver anderde plainen aan S. mede. Deze zon nu op wraak, en toen hij nu Woens dag avond haar ontmoette op den dyk wierp hij haar ter aarde en bracht haar hevige ver wondingen t«e die wellicht [met den dood zouden geëindigd zijn indien niet een paar jongelieden waren toegesneld, en hen had den gescheiden. Alarm roepen en hulp verleenen was nu spoedig gebeurd. De aanvaller vluchtte maar is herkend. Het meisje is per rjjtuig naar 't gasthuis ver voerd, en door Dr. Bommel van Vloten verbonden en behandeld waarna zy naar de woning harer meesteres is vervoerd. Haar toestand is wel zorgelijk maar niet hopeloos. De dader is nog den zelfden avond aan een sloot, bijna levenloos van koude en nat, gevonden en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Middelburg. Het lOjarig zoontje van v. L. is hedenmiddag op het ys verdronken. Zierikzee. In de jongste raadsvergadering was alleen aan de orde het verslag der commissie, belast met het onderzoek dei- voorstellen van het waterschap Schouwer., in zake de oeverafrehuiving bij het West havenhoofd. De conclusie van dat rapport was, aan het waterschap Schouwen te be richten, dat vooralsnog de gemeente niet erkennen kan, dat zij verplicht is in de kosten te dragen, en zij zich dus onthoudt van nadere beoord ïeling der voorgestelde werkendat zij bet echter wenschelijk acht aan het oordcel van Gedeputeerde Staten de quaestie te onderwerpen en bereid is de stappen, die daartoe door het water schap Schouwen mochten worden gedaan, te ondersteunen. Deze conclusie werd met algemeene stemmen aangenomen. Goes. Terwijl hedenmiddag de landbouwer de M. bezig was met het lossen van musterd, had hij 't ongeluk dat de paarden op hol gingen, den wagen voortslepende waardoor deze in aanraking kwam met een wagen met porselein, dal deels beschadigd werd. Ook werd een heininkje stuk gereden persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Rilland. De Nieuwjaarscollecte heeft opgebracht f368,25. Op het paleis »Het Loo» is Dinsdag brand ontstaan in een schoorsteen, vlak boven de vertrekken, welke door Z. M. den Koning bewoond worden. De vlammen warer. van buiten zichtbaar, doch de brand was spoedig door de aanwezigen gebluscht. Een onder Maasland wonende land bouwer deed dezer dagen aangifte van de geboorte van zijn 19de kind. 15 heeft hij er nog in leven. Een op 10 minuten afstands wonende buurman spant evenwel de kroonvan diens 27 kinderen zijn er nog 19 aanwezig. Gisteren is een brugknecht van de Rijnspoorbrug te Amsterdam, toen hij zich met eene lantaren in de hand onder de brug wilde begeven om die ie onderzoeken, te water gevallen. Door een arbeider en een schipper werd hij spoedig op het droge gebracht, doch hij was toen reeds een lijk. JJs. Een 13-jarige knaap te Oude- schoot is door het ijs gezakt en v erdronken. Bij Osch overkwam dit lot een 14-jarigen schaatsenrijder. Te Lunteren is een knaapje dat naar zijneouders een boodschap deed. door het ijs gezakt en verdronken. Een geweldige brand is eergisteren uit gebroken in het paleis var. den koning der Belgen te Laeken, een der voorsteden van Brussel. De brand ontstond te kwart over tweeën, toen de koning en zyn gemalin nieuwjaars-«receptie» in het paleis te Brussel hielden. Op het vernemen van de tyding werd de receptie onmiddellyk gestaakt en vertrok de koningin naar Laeken, doch toen was het paleis reeds bijna geheel vernield. De brand wordt toegeschreven aan een slechte inrichting van het verwarmingstoestel in een zaal van den rechtervleugel. Het gerucht bevestigt zich, dat de gou vernante van prinses Clémentine, mej. Drancourt, in de vlammen is omgekomen. De ongelukkige, voor wie juist de tyd van eervolle pensioneering inging (zy was 50 jaar oud), en die den 6en naar hare familie in Frankrijk terugkeeren zou, is waarschijn lijk het slachtoffer geworden van den schrik. By het eerste alarm was zij op dezelfde verdieping en dicht bij het vertrek, waarin prinses Clémentine piano speeldein de verbijstering riep zij, dat zij hare laarsjes ging aantrekken, en nog voor men er zich rekenschap van kon geven, was zij naar boven geloopen. Toen de prinses buiten kwam en haar miste, smeekte zy den luitenant Lecat, de gouvernante te redden. Deze stormde het paleis in, de trappen op, maar rook en vlammen beletten hem verder dan de tweede verdieping te komen, en dwongen hem terug te keeren. Heden ochtend was het lijk der ongelukkige nog niet gevonden. Het opruimen van het puin was trouwens, wegens het telkens nog in- storUn van gedeelten der binnenmuren, hoogst gevaarlijk. Het paleis is nagenoeg geheel uitgebrand, maar de particuliere papieren des Konings en het koninklijk archief zijn gered. Daaren tegen zijn zoo goed als alle kostbare schil derijen, welke zich in dit meestentyds door de koninklijke familie bewoond paleis bevon den, door het vuur vernieldook is de geheele garderobe en al het linnengoed der Koningin verbrand, zoodat gisteren avond in het allernoodigste toilet van Hare Majes teit voorzien moest worden. Prinses Clémen tine heeft ook vele harer bezittingen door den brand verloren. De Koning en Konin gin zijn eenigen tijd op de plaats van het onheil geweest, maar keerden diep verslagen naar het paleis te Brussel terug. Onder de vele schatten, die verloren zyn worden genoemd kostbare gobelins, een Van Dijck en een Hobbema, een aantal familie-papieren en herinneringen, zooals de portretten der eerste koningin van België en hare kinderen, een portret van wylen 's Konings zoon, den hertog van Brabant, prachtige basreliëf, enz. enz. Uit 's Konings

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2