1890. No. 41. Zaterdag 4 Januari. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, fe Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES i KORTE SCHETS GROOTHEID en VAL. ZEEUW. V V .L - t elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f0,95 - 0,026 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 40 cent. VAN DE WORDING EN DEN GROEI DER VEREENIGDE STATEN VAN NOORD-AMERIKA. (Slot.) Nu kwam er een t\jd van rust en lang zame ontwikkeling. Maar zelfs thans ook werd de bloei verhinderd door de willekeu rige handelingen van Engeland en vertraagd door de te groote uitgestrektheid van grond gebied. De wegen waren slecht en de zeer schaarsche bevolking woonde te ver uiteen; terwijl het reeds sedert langer dan eene eeuw het streven der Engelsche regeering was geweest, den handel en de nijverheid harer Amerikaansche volksplantingen aan banden te leggen, opdat het moederland er de voordeelen van plukken mocht en ook uit vrees, dat deze koloniën zich te sterk ontwikkelen en de gehoorzaamheid opzeggen zouden. Meermalen reeds had Engeland getracht belastingen te heffen van de koloniën, maar meestentijds waren de pogingen daartoe afgestuit op den krachtigen tegenstand der Amerikanen, totdat het Engelsche parlement in 1764 besloot nieuwe belastingen uit te schrijven en de oude desnoods met geweld te innea. Deze maatregel verwekte hier eene algemeene verontwaardiging die nog toenam, toen in 1765 de beruchte zegelwet werd aangenomen. Gansche troepen van ontevredenen doorkruisten de steden, hier en daar werden daden van geweld bedreven tegen de Engelsche ambtenaren en hunne vrienden en gedurende eenige dagen ston den vele wettelijke zaken stil, totdat zij weer hervat werden en men handelde, alsof er geen zegelrecht bestond. Nog in datzelfde jaar kwamen afgevaardigden der verschillende koloniën te New York bijeen en de Engelsche regeering was verplicht de gehate wet in 1766 te herroepen, hoe wel het Parlement verklaarde, dat het de bevoegdheid had «de koloniën in alle andere 23. FEUILLETON. (iSchetsen uit het leven van Napoleon I.) XIX. NOG EEN KROON. Kort na zijne kroning kwam het reeds uit wat de keizer wilde. Het leger, dat zeer aan hem gehecht scheen, moest door schitterende wapenfeiten gesterkt worden, de natie moest eenige afwisseling hebben. Niets was nadeeliger voor zijne macht dan de vrede, en dan waren niet alle vorsten van Europa hem even genegen. Hoe spoe diger dus oorlog, hoe liever. Aan den ko ning van Engelanddien hij zijn broeder noemde schreef hq «en hartelijken brief, waarin hq hem zijn vriendschap aanbood. De koning nam echter een teruggetrokken houding tegenover hem aan. En terecht. Want kort na hunne briefwisseling reeds verklaarde Napoleon dat hij reeds lang ge- wenscht had Italië en Frankrijk onder éen bestuur te brengen. Hij sprak met den vice president der Itallaansctie republiek af dat deze hem de kroon van Italië zou komen aanbieden. Deze deed alzooen Napoleon gat zoogenaamd schoorvoetend toe. Den 4 April 1805 vertrok de keizer naar Italië, om kennis te maken met zqne nieuwe thans werkelijke onderdanen. Op zqne reis door Frankrijk vertoefde hij ook te Brienne. Zooals gq weet, was hij daar op de militaire school geweest, en had daar met zqne makkers vaak oorlogje ge speeld; sneeuwvestingen opgericht en slag geleverd. Welk een andere toestand dan zijn tegenwoordige. Toch lezen wij nergens dat Bonaparte,.de arme kweekeling der 18e eeuw, den Keizer der 19Je bij de herinnering zaken, wat die ook zijn mochten te binden.» Dit was juist wat de kolonisten ontken den. Zij beweerdendat alleen hunne koloniale wetgevingen recht hadden hen te belasten en niet het Engelsche Parlement, omdat de koloniën daarheen geen afgevaar digden zenden mochten en zij er dus niet in vertegenwoordigd waren. In Juni 1767 werd wederom eene wet aangenomen, die invoerrechten leide op het glas, het papier, de verfstoffen en de thee, welke de koloniën zouden worden binnen gevoerd, terwijl er terzelfder tijde eene wet werd uitgevaardigd die het wetgevend lichaam in de kolonie New-York verbood langer te vergaderen, totdat het zich aan zekere besluiten van de Engelsche regeering zou onderwerpen. Door meerdere dergelijke dwaze maatregelen van het Britsche Par lement werd de ontevredenheid nog alge- meener en bereikte eindelqk zulk eene hoogte, dat in 1775 bij Lexington de eerste slag werd geleverd in den stqd, die eindigde met de vrijverklaring van het Amerikaan sche volk. Wederom kwamen er afgevaar digden onder den naam van koloniaal congres, thans te Philadelphiabijeener werd besloten den oorlog voort te zetten en George Washington werd tot opperbevel hebber der troepen benoemd. Het denkbeeld bestond echter nu nog niet algemeen, zich van Engeland af te scheiden. Dit kwam later, toen de Engelsche koning George III onwillig was, het ooi- te leenen aan de vertoogen van het Ame- rikaanschë Congres én hij de kolonisten door zijne hooghartige handelwijze meer en meer van zich had vervreemd. De verkozen Opperbevelhebber had geene gemakkelijke taak te vervullen. Zijn leger was klein, slecht gewapend, ongeoefend, zonder eenige krijgstucht. Geld voor eene betere uitrusting of tot geregelde betaling ontbrak en hij had te strijden tegen de goed betaalde, wel uitgeruste legers van Enge land. Het zou te veel ruimte vorderen, indien we den bangen strijd in b(j7,onder- geleerd heeft zich te verootmoedigen. Daartoe gunde de eerzuchtige held zieh den tijd niet. Hij trok door naar Italië. Daar bracht hq eerst een bezoek aan de plaatsen, waar hij zijne overwinningen be vochten had. Hij bezocht Marengo, waar vijf jaren geleden door Kleber de overwin ning op de Oostenrijkers was bevochten Hij hield daar een wapenschouwing, die den Oostenrijkers aanleiding gaf hunne troepen macht aldaar aanzienlijk te versterken. Den 23 Mei werd Napoleon te Milaan, niet minder plechtig dan te Parijs, als koning van Italië gekroond. Toen hij zich de ijzeren kroon op het hoofd zette, sprak hij op dreigenden toon »God heeft mij de kroon gegeven, wee die haar aanraakt!» Engeland en Oostenrijk zagen deze meerdere machtsontwikkeling des keizers met leede oogen aan. Dreigende wolken pakten zich samen te meer daar Napoleon, geen kans ziende Italië's vestingen aan de zijde van Venetië te versterken, zich had laten ontvallen, dat het gemakkelijker was de Oostenrijkers van ie grenzen te jagen. Daarna keerde Napoleon naar Frankrijk terug met den wenseh in het hart, Enge land, zijn geduchtsten tegenstander, le mogen verpletteren. Ook werden waarlijk de aan stalten daartoe gemaakt. Ook onze vice admiraal Verhuell kreeg bevel zich met Nederlaridsche schepen naar de verzamelplaats nabij Boulogne te begeven. Een zestal zijner oorlogsvaartuigen vielen onderweg den En gelschen in handen. Eenige dagen later werd onze vloot zeer hevig door de Engelschen geteisterd, wat ons op de ontreddering van elf onzer beste schepen te slaan kwam. Toch bereikte heden wilden nagaan. Genoeg zij het te zeggen, dat op den 4en Juli 1776 het Amerikaansche volk zich vrij en onafhan kelijk verklaarde en dat gedurende de eerste jaren de oorlog in het algemepn nadeelig voor de Amerikanen uitviel. Enkele lichtpunten waren de inneming van Trenton door Washington, het gevan gen nemen van den Engelschen generaal Burgoyne met zijne troepen, de hulp aan de Amerikaansche zaak verleend door Frankrijk en Nederland; maar dikwijls waren de tegenspoeden zoo groot, dat het scheen alsol zij den strijd zouden moeten opgeven. Verraad en oproer, geldgebreken naijver brachten den worstelenden staat dikwijls op den rand des ondergangs, tot dat eindelijk een beslissende gebeurtenis de schaal ten gunste van Amerika deed over slaan en Engeland de poging tot onderwer ping moest opgeven. Op den 19en October 1781 werd de Britsche bevelhebber Cornwallis gedwon gen zich met ruim 8000 man aan de ver- eenigde Fransehen en Amerikanen over te geven. Engeland, uitgeput door den dub belen strijd tegen zijne koloniën en een groot deel van Europa, was verder on machtig de nu zegevierende en beter ge oefende Amerikaansche troepen te weerstaan en in 1783 werd te Parijs een vrede gesloten, waarbij de vereenigde koloniën van Noord- Amerika vrij en onafhankelijk werden ver telaard, en eene plaats verkregen in de rij der magendheden. In 1787 werd er eene staatsregeling aan genomen, een republikeinsche regeerings- vorm ingesteld in in 1780 werd George Washington ingehuldigd als eerste Presi dent der Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Hoezeer ook de nieuwe staat nog vele schokken te doorstaan en, in het begin vooral, hevig te worstelen had tegen bintien- landsche onlusten, werden alle tegenheden te boven gekomen en hebben de Vereenigde Staten door het wqs beleid van hunnen Verhuell zijn doel. In Augustus (1805) vertrok de keizer naar Boulogne, minder om de vloot te zien, dan wel om het groote leger dat daar gekampeerd was, in oogenschouw te nemen. Met het zoontje van zijn broeder Lodewijk op den arm wandelde hq door de gelederen. Alles werd in orde bevonden en toch gaf hq het sein tot den oorlog niet. Het ge vaar voor Engeland werd tijdelijk afgewend; want onverwachts kwam het bevel, al het ingescheepte weer te ontschepen. De soldaten moesten naar den Rijn. Ook de Bataafsche hulptroepen, die ten getale van tienduizend ter reede van Texel lagen, onder bevel van Duinenoeau, moesten daarheen vertrekken. Europa moe»t op andere wijze uit zqn rust worden op geschrikt. Hoe het kwam Rusland, Oostenrijk en Zweden hadden zich met Engeland ver bonden om den overmoed van den over weldiger te fnuiken. Reeds den 1 October rukte Napoleon uit aan het hoofd zijner troepen. De Oosten rijkers trokken over hunne grenzen door Beijeren en vatten post bij Ulm aan de Lech, om daar de Russen op te wachten. De Franschen en Nederlanders trokken hun te gemoet. Baden, Wurtemberg en Beijeren kozen Napoleons zijde, er zoo werden de Oostenrijkers met vereende krachten in Ulm opgesloten, waar hun veldheer Mack zich laf hartig overgaf, nog vóór de Russen tot ontzet hadden kunnen opdagen. Den 12 November trokken de Franschen zegevierend Weenen binnen. Napoleon nam zijn intrek in het paleis van Schönbrunn en koos tot werkplaats eer. kabinet waarin het standbeeld van. Maria Theresia ge plaatst was. eersten President en zijne onmiddelijke op volgers, eene waardige plaats verkregen onder de natiën der wereld. Toen de Vereenigde Staten in 1783 hunne plaats innamen onder de onaf hai.kelijke mo gendheden, waren zij meer dan de helft kleiner dan tegenwoordig. De eerste uit breiding van grondgebied verkregen zij in 1803 toen Napoleon hun het aan Frankrijk toebehoorende landschap van Louisiana ver kocht. Dit land had eene uitgestrektheid van meer dan een miljoen vierkante En gelsche mijlen en werd door Napoleon over gedaan voor niet meer dan 11,250.000 dol lars contant geld en het op zich nemen door de Vereenigde Staten van Fransche schuldvorderingen ten bedrage van 3,750.000 dollars. Dus voor slechts zeven en dertig miljoen viji honderd duizend gulden kwamen ds Vereenigde Staten in het bezit van een grondgebied, dat op heden verscheidene honderd miljoenen waard is. Eenige jaren later in 1819 verkocht ook Spanje den tegenwoordigen rijken Staat Florida aan de Vereenigde Staten voor een bedrag van slechts 5 miljoen dollars of twaalf en een half miljoen gulden. Nadat Texas zich in 1836 had vrqge. vochten van Mexico, werd net in 1845, na hevige debatten in het Congres te Was hington, als staat in de Unie opgenomen. Deze opneming en andere oorzaken veroorzaak ten een oorlog met Mexico, die in 1846 begon en tot '48 duurde. Bij het vredestraktaat werd er bepaald dat Nieuw Mexico en Californië aan de Vereenigde Staten zouden vallen, tegen betaling eener som van 18.500.000 dollars of zes en veertig miljoen twee honderd en vqftig duizend gulden. Thans hadden de Vereenigde Staten,hunne tegenwoordige grootte bereikt, maar wilden toch gaarne nog meer grondgebied hebben- Op eenige honderden uren afstands van ile Vereenigde Staten, in het niterste Noor den van Noord-Amerika ligt het gebied Aljaska,dat tot 1867 aan Rusland toebehoorde. Hier wemelden de rivieren en omringende wateren van visch; terwijl de uitgestrekte Duitschland sidderde op deze tijding. Frankrijk daarentegen juichte. X A' NEDERLAAG EN OVERWINNING. Omstreeks den tijd dat de gebeurtenissen plaats grepen, die wij in het vorige hoofd stuk meedeelden, moest de .Keizer de droeve ervaring opdoen, dat de Franschen niet altijd konden zegevieren. Mocht al zijn leger onsterfelijke lauweren hebben geoogst; zijne vlooi was nog lang niet wat zq wezen moest. Spanje, ofsciioon op dien tijd nog een eigen koning bezittende, was Frankrijks ge dwongen bondgenoot. De Spaansche vloot had zich in de Spaansche Zee met de Fransche vereenigd. Beider gezamenlijke vloot bestond uit 33 schepen. De Engelsche vloot, slechts 19 schepen sterk, was haar op de hielen gevolgd en de vrome moedige admiraal Nelson gaf bevel tot den aanval met het bekende schoone woord«Man schappen, Engeland verwacht d at elk uwer zqn plicht zal doen.» Wij zullen u de bijzonderheden van dit vreeselijke zeegevecht besparen. Genoeg zij bet te weten dat de Fransch-Spaansche vloot geheel vernield werd. Er verdwenen 1654 kanonnen en 15000 dapperen in het hart, der zee. Een arbeid van zeven jaren en 27 miljoen guldens aan uitrusting enz. gingen verloren. Engeland behield zijn schitterenden naam als Europa's eerste zeemogendheid, doch de dappere Nelson verloor het leven. Deze nederlaag maakte op Napoleon een overweldigenden indruk. Sinds gaf hij elke poging om Frankrijk een vloot te bezorgen op. In zqn bijzijn mocht van nu af nimmer meer het woord «Trafal gar» worden uitgesproken. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1