Inhoven Co., >on Vanille HANDEN: PR GELD Wk ELBURG. i'LESCH. ilevering gonnen. nd te koop bji dubbel p N H U I S 6 12, 1890. No. 40. Woensdag I Januari. Vierde Jaargang I VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes Op I Januari. Overleden in 1889. alle Boekhandelaren |es Rijks te bekomen a 60 cents. >f Humoristische kalenders. |TIGE SORTEERING iet, welke van heden af Voor iedere lamp, die men en gratis een bovenge- lender. PTPD LANGE DELFT. JLAL B 116—117. nijs 55 ct., Persico 60 65 ct., Citroenlikeur 65 ur 65 ct., Curagao 65 Genever 60 ct., Bran- f 1,25, Medoc 80 ct., RAAT, MIDDELBURG. eschuit, Fleschbeschuit elicaatjes. ollentjes en Zoetgoed mt per ons. an af 20 cent per ons hooger, ►lade, inhoudende 1 ons R pont C. HONDSMERK, jht D 14 Middelburg. [VAN blikken busjes met 10 f 1,50 en ƒ2.25, naar )ok per stokje te koop it. SEN-EICHOLTZ Noord- AN O YEN LAURENSE, n te Middelburg. tsche Veer. Informatiën ,LLE te Goes. IDELB.-ROTTERDAM. |erJanuari, lag en Zaterdag, van Middelburg 8.30. Van hsdag 7 van Vlissingeu g 8.45. Van Rolt. 8.15. OOTDIENST jurg en Zierikzee. kzee Spoorweg Goes. Januari. Van Zierikzee Dinsd. 31'smidd.l2, Dond. Vrijd. Zat. Zond. Maan. Dins. 2'smorg. 6,30 3 6.30 4 7,— 5'srnidd.l2, 7 1,_ Si elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,025 UITGAVE VAN en F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES van 1 5 regels 25 cent, iedere regei mier cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer iö cent. Wij herinneren er nogmaals aan «dat het hoofd of de bestuurder van een binnen de gemeente uitge oefend wordend bedrijt of van eene aldaar gevestigde onderneming, in dien daarin of daarvoor op of na 1 Januari 1890 arbeid wordt verricht in eene fabriek of eene werkplaats door een persoon beneden zestien jaren, verplicht is te voren voor el- ken zoodanigen persoon een kaart aan te vragen bij den Burgemeester dier gemet nto of bij een door dezen aan te wijzen persoon, onder opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats vart geboorte van dien jeugdigen arbeider, en van den naam en de woonplaats van hethoold des gezins waarbij, of van het gesticht waarin deze inwoont. Weer werd, geachte lezer een jaar tot zijn vaderen verzameld; en zijn zelfs van zijn opvolger reeds eenige uren verslonden in den schoot der eeuwen. Zoo wisselen immer de jaren als de treffendste tolken der Onveran derlijkheid onzes Gods, die niet een tittel of jota Zijner beloften op de aarde vallen laat En onder die be loften is ook de toezegging van ge regelde afwisseling der tijden, van dag en nachtvan vruchtbare en onvruchtbare jaren, Bron van ver troosting te midden van de ellenden aan een leven in den «nimmer moe gerenden tijd» verbonden. Dit ondervinden niet alleen de enkele personen; ook de volken heb ben hun nieuwe jaaren iedere nieuwe jaarkring brengt iets mee van die vreedzame stemming waar toe het pas gevierde Kerstfeest noopt. Hoe kan het ook anders, daar toch op dien dag de laatste toon nog ruischt van het Engelenlied en de indruk van het Vre d e op aarde nog niet geheel is uitgewischt. Helaas, dat de volken nog zoo vele mijlen ver verwijderd zijn, niet van den tijd, maar van de gezindheid om de zwaarden tot spadenen de spiesen tot sikkelen te slaan. Denken wij ons terug in het jaar 1889, hoevele gebeurtenissen pre dikten ons de waarheid daarvan. En moge al in de meeste landen het zwaard in de schede hebben ge rust, de prikkel om elkander in het oog te houden, te tarten, te prik kelen of uit den weg te ruimen bleef aanwezig. Die den vrede wilden, wapenden zich ook het afgeloopen jaar weder ten oorlog, 't Was of met de oorlogsbegrootingen ook on rust en bitterheid stegen. Ook de kleine staten, ook Nederland en Bel gië ontwaakten uit den slaap der gerustheid, om zich metterdaad eens af te vragen wat een naderende oor log ook over deze kleine mogendhe den brengen kan. Op uitwendig gebied is de leus «Vrede, en geen gevaar!» voor wie weet hoe lange weggedaan. Gerustheid heeft voor bezorgdheid plaatsgemaakt. Spijt de verzekerin gen der vorsten en van Europa's eerste staatslieden wordt het don volken al meer duidelijk dat men wandelt op een vulkanischen bodem, De revolutie vierde haar eeuwfeest, ja, maar in hoeveel koninkrijken deed zij niet reeds sinds lang haar blijden intocht Wel hebben de vorsten van Europa geweigerd aan de hulde der Revolutie, te Parijs op het touw gezet, mee te doen; doch hunne protesten werden door de onderda nen overstemd. Wel trachtte de Duitsche Keizer door vele reizen te doen, en vorsten te bezoeken, of te ontvangen, dezen te ovei tuigen dat hij den vrede wil; doch zal hij in staat blijken in het nieuwe jaar Fiankrijk's wraak en Ruslands na ijver te doen zwijgen Zal Enge- land's regeering het doordringen der Russische legioenen in Azië nog langer stilzwijgend aanzien Zullen de regeeiingen, zoo hier als elders, in staat blijken de oorzaken dei ver wijdering weg te nemen,tusschen bur gers van hetzelfde land 1 Want overal, ook in ons land plantte het socialisme zijn rooden standaard. Velen, van wie men anders verwachten mocht, verwonderen zich achter dit Beest. Duizenden predi ken van de daken, wat eerst slechts aan het oor gefluisterd werd, dat zij met het socialisme ook hetongeloot omhelsden, en nu den weg gevon den hebben tot het eenig ware Geluk. Helaas, hoe velen ondervonden reeds de waarheid van het Woord «Er is een weg die iemand recht toeschijnt; doch het einde daarvan zijn wegen des Doods!» Een nieuwe toestand is bezig zich baan te breken. De sociale verhou dingen worden gewijzigd, De werk man, tot nog toe maar al te lang onbeschermd, heeft zijn heil gezocht in vereenigenen zoo kwam er reeds hier en daar, ook in ons land, lotsverbetering over honderden. Toch moet, bij het ontbreken van wette lijke regeling, angstig gevraagd wor den of de rollen niet zullen worden omgekeerd; en of de negentiende eeuw, gelijk eens de achttiende, eene volksregeering in den schoot draagt, eene volksregeering waaraan de eer bied jegens het Gezag, en de liefde tot Gods ordinantiën ontbreken, Met da Costa in 1848 mag ook in 1890 wel geklaagd worden De wijzen vragen elkander naar liet eind van deze vreemde dagen. «Is dit de morgen, die ons aanbreekt, van een tijd Aan volksbevrijding, menschvergodirig toe gewijd Ofkeeren we eer terug ten bajert dei- verwarring En is dat somber licht, die vlam slechts de opensparring eens hollen afgronds, ter verslinding toe bereid van al wat ordning heet, en recht en mensctilijkheid Gelukkig, (er zijn ook lichtpunten. Allengs worden dearbeidsbewegingen in ons land en elders langs betere bedding geleid, en heeft de Inwendige zending zich ook het lot der arbeiders aangetrokken. De regeering van Nederland, onze Gode zij dank weer een jaar gespaarde Vorst voprop, tracht alle hinderpalen weg te nemen die de volkseenheid en de welvaart in den weg staan. En al deden enkele ministers minder dan gehoopt wasde wetgevende arbeid was niet onvruchtbaar. Het Neder- landsche volk zag in 't afgeloopen 1 jaar den twistappel weggeruimd, die de natie verdeelde en den v-er- kiezingsarbeid ontsierde. Een lang begaan onrecht werd hersteld. De christelijke school deelt thans met de neutrale in de zorg der regeering, God spaarde onzen grijzen Koning, de Koningin, onze geliefde Prinses, ons ministerie, onzeantirevolutionaire kamerleden, vele mannen van kerk en school en maatschappij, wier namen een liefelijken klank hebben. Nederland bleef voor groote rampen behoed, Zeeland werd nog wel niet opgericht uit zijnen toestand van kwijning; toch ging de landbouw niet verder achteruit, en leetde de oestercultuur weer eenigszins op zoodat men het nieuwe jaar weer met minder bezorgdheid op stoffe lijk gebied kan tegengaan. En letten wij op onze persoonlijke ei varingen, hoeveel ook zelfs bij wat de Heere ontnam, heeft Hij in het jaar dat achter ons ligt geschonken Werden daar dierbare panden van ons weggescheurd, of trokken er van de onzen naar het verre Argen tinië keerden er van de onzen tot ons weer of werden wij verblijd met de geboorte van nieuwe leden in de familie, in dit alles gaf de Heere nog tal van vertroostingen. Zij Hij ook in het nieuwe jaar uw deel. De Zeeuw, voor zoover hij sinds uwe kennismaking met hein, een plaats in uw hart veroveren mocht, wenscht u ook dit jaar nog vele ma len te ontmoeten. Ook hij heeft vele zonden van tekortkoming van het vo rige jaar te verbeteren; doch hij heeft 'toprechte voornemen te streven naar het betere in de kracht zijns Gods, Die over al het zondige in zijn arbeid verzoening doe en hein zegene ook met den steun van alle christelijk- historische vrienden in Zeeland, die de zegeviering der op Gods Woord gegronde waarheden, niet alleen in de Kerk, maar ook in de School, in de Maatschappij, in den Staat en in de Staatkunde der volken, ook van het Nederlandsche Volk, van harte wenschen. Wij noemen onder velen slechts enkele bekende namen alsvan de leden of oud leden der Eerste Kamer: de Sitter, Schot, Villers de Pité, Teding v. Berkhout, Schim- melpenninck v. d. Oye en Joost v. Vollen hoven voorts van de leden of oud-leden der Tweede Kamer: v. Osen brugge, Oorver Hooft, Greeve, Van Baar en Bicbon van IJselmonde; van de oud-ministers Wichers, Reuther, Pels Rijcken van de hoogleeraren of oud-hoogleearen aan een onzer academies: Tiele, Rauwenhoff, v. Braam Houckgeest, Donders, Jorissen, d Ablaing en Cobet. Voorts van onze dichters Gouverneur, Ten Kate, en Alberdingk Thijm. Wij denken voorts aan wijlen J. J. A. Fransen v. d. Putte, aan C. P. van Eeghen, aan mr. Baron v. Hogendotp (Damasj, aan ds. J. F. Bulens, aan dr. F. van Capelle, oud-rector van het gymnasium te Doetin- ehem, en aan nog zoo velen, wier gezegend leven op oeconomiscb, letterkundig, staat kundig of kerkelijk gebied in 1889 een einde nam. Uit het buitenland noemen wij alleen John Bright een Engelsch, en Schoewaloff eer» Russisch staatsman; Faidherbe, Fransch generaal, Augier, Jefferson Davis. Onder de vorstelijke personen zijn over leden onder anderen Rudolf, Kroonprins van Oostenrijk, den Luiz I, koning van Por tugal, en de ex-keizerin Theresia van»Brazilië^ 1 Januari 1890. Middelburg. Gisterenavond werd in de concertzaal alhier een algemeene vergade ring gehouden door de leden der vereeniging voor het verstrekken van warm voedsel a..n behoeftige schoolkinderen. De voor zitter van het voorloopig comité, Mr. de Witt Hamer, riep de .aanwezigen, namens hetzelve, een hartelijk welkom toe, en deelde mede, dat een der dames onderzocht heeft of wat eldeis geschiedt voor de kinderen der armen, ook hier mogelijk is. Zij deelde haar voornemen daarna aan een paar andere dames mede, en ondervond spoedig} de ge- wenschte sympathie. De Vereeniging telt reeds 417 leden en begunstigers met een jaarlijks inkomen van f 1481,50, terwijl aan gillen in eens f174,50 inkwam.Het denkbeeld is om warm voedsel te verstrekken aan kin deren van de openbare, Roomsch. lvath. en van de Christelijke School. De heer van Kluijve heeft echter, wat zijne school be treft, vodr den steun der Vereeniging be dankt, aangezien er in de Gemeente waar toe hij behoort (de Chr. Geref.) genoegzaam voor de armen in het huisgezin gezorgd wordt, en van wege de Kerk in de behoefte der armen wordt voorzien. Het is het voorloopig comité reeds mogen gelukken, aldus deelde de Voorzitter meê, een geschikt lokaal en een persoon die voor het eten zal zorgen, te vinden. Nadat de voorloopige statuten door den vice.-Secretaris, den lieer Ghijssen, waren voorgelezen, en de beraadslagingen geopend, vroeg Dr. Sibmacher Zijnen, pred alhier het woord, en sprak een woord van dank aan den waarnemenden voorzitter en aan aden die tot de oprichting dezer vereeni ging hebben medegewerkt. De vraag was bij spreker opgekomen, ot het niet noodig is, de bepaling in de Statuten op te nemen dat hjj eiken maaltijd een kort en een voudig woord van gebed en dankzegging zal worden gesproken De Voorzitter zegt naar aanleiding van deze vraag, dat men gemeend heeft dat het niet noodig is een verplicht voorschrift dienaangaande op te nemen, daar liet geval zich kan voordoen dat ook kinderen van vrijdenkers van voedsel moeter. worden voorzien en men dezen door het opnemen van zulk eene bepaling zou uitsluiten. De voorzitter kan evenwel dr. Zijnen de verzekering geven dat met het door hem aangegeven denkbeeld rekening is gehouden, en men de hoofden der scholen verzocht heelt den kinderen te zeggen dat zij, wan neer zij thuis gewoon zijn te bidden, het ook in de zaal moeten doen, terwijl zooveel mogelijk de godsdienstige begrippen van allen zullen geëerbiedigd worden. Uit de Statuten die daarna in behandeling kwamen, en werden goedgekeurd, is ons gebleken dat de vereeniging is aangegaan voor 29 jaar en gevestigd is te Middelburg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1