Dienst op de Wester-Sclielde. Afloop Verknopingen enz. MARKTBERICHTEN. BIRGERLI.JKE STAND Overzicht van Verkoopingen. DECExMBER nizoen 18 heeft men deren voor officieren oppassend de Ned.- k op een Het was en sedert ntt. Juist nst hervat, hand de ichting van nblik dat een De onge- het gevaarte hoofd ver romp ge- eene nog Lütz een zeer straf- sn dorp in van zijn :n kelder, viel. Hij uute dikke hrikte, daar die dieren zat onbe- al hare be naderbij. oogenblik Een weinig er kwam lerkte Lütz, dat in een «tal ratten hok in, Lütz bleef itten liepen iem toe en beenen op. en een man stuk brood. De ge- vertrokken kwamen de eliicht door nog ver- Uit angst len grond, en keken als wilden wierp de 1de malen, n in den Jbliksem- engezégde .er weldra de hoogte er weken Op een lie gebood en stapte was hij ratten hem na. liep zoo itz bij de Ook de verspreid- waar de ontbijt zat. klauterde op leien flauw, van tafel, amer, brak rond uit. hem toe. zijn armen aanmerkte, De andere tot ver- tz moest wien hij verhaalde atten weer dat hij shonk. ntrum. Edisons jrabische -klokken bare stem lelijk met brengt dit gesproken Als wek- bij zijn hij moet svolg aan of de bief- dat ze uit moeten zjj het redenaar en moet vbor den volgenden plaats maken, roept de vernuftige graphophoon dan, en zoo zal voortaan ieder spreker precies weten, wan neer het zijn tijd is uit te scheiden. U!t Leiden ontvingen wij een nr. van het Roomsche orgaan «De Zuid-Hollanden, waarin aan Roomschen «iedere emigratie naar Transvaal ernstig ontraden wordt,» ja zelfs «het steunen van al wat op de Transvaal betrekking heeft» wordt afge keurd, vooral op grond, dat, zoo de Redactie van het blad «wel is ingelicht, ds. du Toit tot de vrijmetselarij behoort, en dit geheim genootschap de grootste vijand van het Catholicisme in de Transvaal opper machtig is.» Bij het nummer was een schrijven gevoegd, waarin wij verzocht worden, deze aantijging, zoo mogelijk, «pu bliek te weerleggen» en de hoop werd uitgedrukt, dat «bij de toenemende ongun stige geruchten aangaande den heer du Toit althans de smet van vrijmetselarij van ZEd. kan afgewreven.» "Wij hebben ons niet gemengd in den pennestrijd, die, in de laatste maanden, in ons land over den heer du Toit gevoerd is, en noemen zijn naam thans in on» blad slechts noode. Of de heer du Toit al dan niet vrijmet selaar is geworden, kunnen wij niet zeggen. "Wij hopen van neen. Doch er gebeuren zoo wonderlijke dingen in onze bedorven maatschappij, dat het niet onmogelijk is, dat de voormalige kweekeling, en in zeke ren zin opvolger, van dien bestrijder da- vrij metselarij in Zuid-Afrika, ds. Van der Lingen, macon werd. De berichten in de bladen verspreid, als zou du Toit geen nieuwe aanstelling heb ben bekomen tot Surperintendent van on derwijs in Transvaal, zijn onjuist. Hij werd benoemd, en heeft de benoeming aangeno men, toen hij Pretoria reeds verlaten had op zijne tegenwoordige reize naar Europa doch zou eerst in functie treden na zijn terugkeer in Transvaal. Dat de heer du Toit velen, die groot vertrouwen in hem stelden, bitter teleur gesteld heeft, is niet tegen te spreken doch de liberalen hier te lande hebben minst van al reden om hem deswegen met steenen te werpen. Toen du Toit, in 188C, voor het eerst naar Europa ging, was het tot herstel van zijne keel, die door het aanhoudend preeken, een weinig ontstoken was. Van zijne ge meente ontving hjj toen degelijke bewijzen van toegenegenheid, en nergens werd minder aan gedacht, dan dat hij, in redelij ken welstand in Zuid-Afrika teruggekeerd, zijn dienstwerk in de gemeente van Noorder Paarl niet zou hervatten. Doch hij werd benoemd tot Superintendent van onderwijs in Transvaal, en nam die benoeming aan. Schrijver dezes, van nahij met den heer du Toit bekend, heeft hem in der tjjd ernstig ontraden, zijn ambt als leeraar te verlaten voor de halt politieke betrekking, die hem werd aangeboden, doch hjj meende die te moe ten aannemen. Al spoedig bleek het dat du Toit meer met de politiek te doen had, dan met het onderwijs, en zonder tegen spraak heeft hij, als lid der Deputatie, in Engeland aan Transvaal gewichtige politieke diensten bewezen. Doch hij heeft zich toen op glad ijs bewogenop veel te glad jjs, ook voor sterkere beenen dan de zijne, en hij is, helaasniet staande gebleven. De rijkdom dezer weield, de 'grootschheid des levens, de begeerlijkheid der oogen, de loftuitingen van het publiek in Nederland en elders zijn hem ten val geworden, en daaraan hebben de liberalen hier, die in 1884 hem zoo zeer bewierookt hebben en /van zijne oude vrienden afgeleid voor een groot gedeelte schuld. In elk geval kunnen zij kwalijk den staf breken over du Toit, om dat hij thans spreekt en handelt, gelijk hij in hun school geleerd heeft. Samuel droeg rouw over Saul tot zjjn dood toe. Met iets van zulken rouw denken wij aan Du Toit, wiens optreden als Die naar des Woords zooveel beloofdedie geheel Zu'.d Afrika, en Transvaal in het bijzonder, met zijne gaven tot grooten zegen had kunnen zijn, doch die zich thans op een hellend vlak bevindt, aan welks voet de afgrond gaapt. Ongelukkiger, beklagenswaardiger mensch dan een Gere formeerd predikant, die den openbaren dienst der wereld heeft gekozen voor den dienst van God, laat zich kwalijk denken. Du Toit is meer te beklagen dan te ver- oordeelenen minst van al is zijne positie, ook tegenover de Boeren-bevolking van Transvaal te benijden. Met zijne emigratie plannen hebben wij intusschen, op goede gronden, weinig op, en men zal wel doen er niet te veel van te verwachten. De Hoop. De schouwburg te Pesth is afgebrand' Niets kon gered worden. Een persoon werd gekwetst. Moederliefde. Dezer dagen liet zekere vrouw Miles in de St. Peterstraat te Londen haar beide kinderen in het achtervertrek der bovenverdieping achter, terwijl ze uit ging om eenige inkoopen te doen. Tijdens hare afwezigheid geraakte het huis in brand en de trappen en de kamer waren weldra met een dikken rook gevuld, door welke men bet hulpgeroep der beide kinderen hoorde. Terwijl eenige buren de brandweer waarschuwden, beproefde een vrouw de trappen op te gaan en tot in het vertrek door te dringenmaar de verstikkende rook en de vlammen dreven haar terugna haar poogde een man de kinderen te redden, te vergeefseen derde redde zich van stik ken door van boven de trap af te springen. Daar hoorde de moeder, die in de nabijheid was. van het gevaar, waarin haar kinderen verkeerden zij snelde huiswaarts en kwam juist aan, toen de laatste poging tot redding mislukt was. Zij stortte zich blindelings in het brandende huis en liep door rook en vlammenjde trap op. Het was een vreeslijk wachten voor de beneden verzamelende menigte. Eindelijk verscheen de moeder, zwart van rook en met verzengde haren, op eiken arm een bewusteloos kind dragend. Met gejuich werd zij begroetvelen weenden tranen van vreugde! De kinderen kwamen spoedig tot bewustzijn. De kamer, waarin zij zich bevonden hadden, brandde geheel uit. Te New-York wandelt men op een vulkaan. Nauw is men daar opgeschrikt door de ongevallen met de bovengrondsche electrische draden begonnen deze onder den grond te leggen of nu doen zich gas ontploffingen voor. Zaterdagavond vloog eensklaps een stuk der bestrating in de lucht en sloegen de vlammen hoog op. Men vermoedt, dat er een lek in de gasbuizen was en het gas toevallig door een electri sche vonk is aangestoken. Deskundigen beweren, dat dit overspringen van vonken moeilijk geheel en altijd te voorkomen is. - Een opiumsmokkel anecdote. Een kleine stoomer uit Bengalen kwam te Sin gapore aan, en een politie-superintender.t kreeg bericht, dat de Chineesche timmerman van de boot opium had meegebracht. Onze ambtenaar wilde den buit alléén bemach tigen, ging aan boord, gelastte den Chinees hem zijn hut te wijzen, sloot, toen beiden binnen waren, de deur en stak den sleutel in zijn zak. Waar is nu je opium?» «Heb geen opium.» De Engelschman aan 'trond kijken en, ja wel, achter onder de benedenste kooi was een verdach plankje op zijn kant gezet. Plat op zijn buik liggend haalde de ambtenaar dat beschotje weg, en daar lagen de kostbare ballen. Een twee, vier, acht, er uit gehaald, twee aan twee en drie en drie, tot dertig toe. Toen stond hjj weer op, stofte zijn jas (af, keerde zich orn, keek«Waar is de opium schreeuwde hij. «Weet van gein opiu.n Welke opium?» antwoordde de leuke Chinees, die,, terwijl de ambtenaar op zijn buik met het hoofd onder de kooi, de ballen te voorschijn haalde, ze even regelmatig, twee aan twee en drie aan drie, in zee gegooidhaddoor de patrijspoort, die de slimme superintendent vergeten had te sluiten. Uit Amerika wordt een merkwaardig kunststukje van ingenieursbekwaamheid be richt. In de Chapinmijn in Opper-Michigan moest eene schacht geboord worden in onver trouwbaren grond, waar het vele water het werk schijnbaar onuitvoerbaar maakte. Eerst dreef men een aantal pijpen den grond in, op drie voet afstands van elkander en in een kring van 29 voet doorsnede tot op de diepte, waar de schacht rechthoekig en verder waterpas geboord moest worden. Van boven werden die pijpen met elkander in verbinding gebracht en gevuld met pekel, waarin 25 percent calcium chloride was opgelost. Met behulp van een ijswerktuig werd de vloeistof tot beneden het vriespunt afgekoeld, zoodat zich na veertig dagen een sterke muur van bevroren water, aardeen steen, tien voet dik, gevormd had. In dien tusschentijd was men met de ontgraving begonnen en na zeventig dagen was men 100 voet diep gekomen, steeds het water met behulp van kunstmatige koude on schadelijk makende. Stoompost In Brazilië is het nog niet zuiver. In de hoofdstad hebben eenige getrouwen een tegenomwenteling beproefd ten gunste van den op zwart zaad gezetten keizer. De beweging werd niet dan met groote moeite onderdrukt. Toch blijft de toestand hachelijk. Het voorloopig bewind zal hern zoo dunkt men niet lang meer op de been kunnen houden. De Afrikaansche Koning en zijn Lijf arts. Het is geen bijzonder genoegen dokter bij Mtessa, koning van Uganda, te zijn, schrijft Dr. Felkin want zoodra ik hem een nieuw geneesmiddel voorschreef moest ik eerst zelf een dosis ervan nemen, en het eveneens aan de zeven personen geven, die gewoonlijk bij zulke gelegenheden tegen woordig waren. Sterft nu een dezer onge- lukkigen, binnen eenige weken, dan zou men daaruit opmaken, dat ik den koning had willen vergiftigen. Moest de koning een pil innemen, dan moest ik er alt.jjd twee in de hand houden waarvan hij er een uit zocht en ik zelfde andere moest inslikken, wanneer ten minste niet een vriend dit voor mrj wilde doen. Ik merkte spoedig op, dat Mtessa altijd de kleinste pil koos en nam hiervoor mijn maatregelen. Eens op een dag had Mtessa bijna een ongeluk veroor zaakt. Ik was in het paleis geweest, had hem een geneeskrachtig uitwendig middel voorgeschreven, en hem nadrukkelijk ge waarschuwd, dat hij het niet mocht innemen. Nadat ik vertrokken was, zond hij mij een bediende met een flesch wijn en het verzoek dien te proeven, en dan te laten weten, of hij er van gebruiken mocht. Ik deed het en antwoordde hem van «ja.» Daar het een zeer warme dag was, dronk mijn vriend de flesch leeg, spoedig evenwel bleek, dat de koning den wijn vermengd had, want mijn vriend werd er ernstig ziek van. Eerst later vernam ik, dat Mtessa eens wilde zien, welk een uitweiking het voorgeschreven «uitwendig» middel op mij zou hebben en daarom had hij er wat van gemengd in den wijn, dien hij mij gezonden had. GOES. By de op Zaterdag jl. in het Raad huis alhier gehouden aanbesteding van ge meentewerken en leverantiën voor 1890, waren minste inschrijvers en zijn gegund: lo. het timmerwerk en de levering van touw werk aan W. J. van de Weert Zonen voor 8 pet.; 2o. het metsel-, stukadoors- en steen- houwwerk aan M. Buitendijk voor 5 pet.; 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompma- kerswerk aan Th. A. v. d. Heil voor 10 pet. 4o. het smids-, kachel- en slotenmakerswerk by loting-aan J. W. v. de Weert voor 12 pet.; 5o. het schilder-, behang- en glazenmakers- werk aan C. den Hollander voor 7 pet., alles beneden tarief6o. het stoffeerderswerk aan M. D. Ramondt tegen tarief; 7o. het aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk aan A. Fou- drsine voor 1 pet. boven tarief; 8o. de leve ring van grint en grintzand aan A. van der Klooster voor 4 pet. boven tarief; 9o. de leve ring van borstel- en mandenwerk aan J. Kooman bij loting voor 10 pet. beneden tarief VLISSINGEN, 27 December 1889. Boter f 1.25 a f 1.15 de kilo. Eieren f 6.50 a f 0.— de 104 stuks. GOES, 24 Decern. 1889. Bij matigen aanvoer van alle Graan soorten was de handel niet zeer levendig; doch in de prijzen was geen merkbare verandering. Oude Tarwe f 0.— a f 0.—Nieuwe Tarwe f 6 a f 6.80. Rogge f 4.80 a f 5.10. Winter- gerst f 4.80 a f 5.25. Zomergerst f4.— af 4.25. Haver f 2.50 a f3. Bruineboonen f 8.— a f 8.50. Paardenboonen f 5.20 a f 5.50. Kool zaad f 0.—a f 0.—. Groene Erwten- f6.50 a f 7.25. Versche Boter f 0.53 a f 0.—Eieren fl.25 a f 1.35. GOES. Getrouwd: Jakob Hocke Hoogen- boom, 21 j., jm., met Anna Maria Cathorina Ramondt, 27 j., i. d. Geboren Cornelia d. v. Johannes Meeuw- se on Kommertje Karreman. Overleden Elisabeth van der Reijt 42 j. d. v. Petrus Laurentius van der Rejjt en Antonetta Jacobs. "Van 24 27 December 1889. MIDDELBURG. Ondertrouwd: B. Kamp man jm. 25 j. met M. Riemens jd. 25 j. Bevallen E. J. Dubois geb. Cornelis d. J. W. Barbier geb. Landstra d. J. Flink geb. Brouwer d. A. M. van Boven geb, Does z. A. M. Danielse geb. Flipse d. OverledenP. W. Metzger 57 j. d. A. van Eijzeren 11 j. z. H. J. Stappers 26m. z. Levenloos Een zoon van L. Kole en A.Maas. Wij herinneren er nogmaals aan «dat het hoofd of de bestuurder van een binnen de gemeente uitge oefend wordend bedrijf of van eene aldaar gevestigde onderneming, in dien daarin of daarvoor op of na 1 Januari 1890 arbeid wordt verricht in eene fabriek of eene werkplaats door een persoon beneden zestien jaren, verplicht is te voren voor el- ken zoodanigen persoon een kaart aan te vragen bij den Burgemeester dier gemeente of bij een door dezen aan té wijzen persoon, onder opgave van den naam, de voornamen, den dag en de plaats van geboorte van dien jeugdigen arbeider, en van den naam en de woonplaats van het hoold des gezins waarbij, of van het gesticht waarin deze inwoont. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. Heden Vrijdag werd aan het gebouw van het Gewestelijk bestuur alhier aanbesteed lo. het onderhoud van het kanaal door Walcheren, gedurende de jaren 1890,1891 en 1892, geraamd op f34150 per jaar. Inschrijvers C. F. van Fraeijenhove, Terneuzen, f36000; J. B. Koch, Hansweert, f 34000A. Visser, I Haarlem, f33300; C. Bos Az., Dordrecht, f32460; J. van den Hoek, Middelburg, 132420 en Ph. Verbruggen, Waddingsveen, f32200; 2o. het onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland, gedurende de jaren 1890, 1891 en 1892, geraamd op f 21800 per jaar. Inschrijvers A. Millenaar, Breda, f23800, L. Kalis Kz., Sliedrecht f23540. Ph. Ver bruggen, Waddingsveen, voor f22100; A. Visser, Haarlem, voor f 21200P. J. Visser Pz., Hansweert, f 20998J. Brug- geman, idem, f20690; A. Goedemondt, idem, f20680; C. Bos Az., Dordt, f20500 en J. B. Koch, Hansweert, voor f 19870 en 3o. het bouwen van een sluisknechts- woning bij de Oosts'uis te Terneuzen behoo- rende tot de werken van het kanaal van Ter neuzen. Laagste inschrijver G. J. Balkenstein, Terneuzen voor f2794. Stoombargedienst tusschen Middelburg en Viissingen en tusschenliggende plaatsen, v. Middelburg: vm. 6.20-f-, 8,—9,20f, 10, 11.—f, midd. 12.—, nm l,40f,2,30,3,30+ 5, 6.30-j-, 8,—. 1 Viissingen: vm.-j-8.—9,— flO,— ,11. m.fl2.—,nm. 1.—,f2.30, 3,30, f4,30,6,—, 7,30f, 9,-. Def duiden de reizen aan waarbij aan de Abeele en Souburg wordt aangelegd. NB. Alle booten leggen aan de Keersluis aan. Maandag 30 December. 's Heerenhoek, 11 uur bij v. d. Bulck door Not. Paardekooper Overman, een woonhuis, schuur en erf van Vervaet 960 c.A. Dinsdag 7 Januari. Schoondijke, 2 uur bij Stoutjesdijk door Not. de Smidt, olmen, wilgen en populier tronken. Goes, 7 uur in de Prinse dooi Not. Mulock Houwer, lo. voor dhr. Kakebeeke, een pak huis Korte Vorststraat 108, groot 55 c.A. 2o. voor erven v. Riet, een woonhuis en erf, groot 56 c.A., Wijnnaardstraat A 56. Woensdag 8 Januari. Wolfertsdijk, 11 uur bjj v. Strien door not- Van Dagelijks, Viissingen naar Breskens, Breskens naar Viissingen, Vertrek van Viissingen n. Borsele, Borsele n. Ter-Neuzen, Ter-Neuzn n. Hoedekensk. Hoedekensk. n. Ter Neuzen Ter-Neuzen n. Borsele, Borsele n. Viissingen u. m. u. m. u. m. u. m. u. m. vm 6,8,10.— nm 12,25 3,45 6,30 8,30 10.30 12,55 4,15 Zondag, Maandag, Dinsdag, Dond. en Vrijd. Woensd. en -,,- 7,30 2,20-,- -,,- 7,50 2,40 Zat. 6,— 10,30 door 10,50 7,30 2,20 7,50 2,40 10,30 11 6,— 12,30 door 12,50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3