KERK-EA S< ll<M>LMi:nVS. RECHTSZAKEN. GEM IV (.1)1 BERICHTEN. 2? December '89' (Joes. In de raadsvergadering van heden Vrijdag varen met kennisgeving afwezig de heeren Kakebeeke en Houwer. De notulen werden gelezen en goedge keurd. De voorzitter deelde mede dat het bestuur van 't43ste Landbouwkundig Congres is geconstitueerd en zijne werkzaamheden heeft aangevangen die bij een desbetreffend schrijven nader zjjn omschreven. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht de door Ged. St. vastgestelde ge meenterekening over 1888. Insgelijks de door genoemd collegie goedgekeurde gem. begrooting over 1890. Op zijn verzoek werd Y VVierda geschrapt als aangeslagen in den hoofdelijken omslag. Het door B. en \V. ontworpen 2e suppl. ko hier van den H. O. \oorl889 (f459,02) en dat van de belasting op de honden (f 18) werden aangenomen. Achtereenvolgens hadden de be noemingen plaats van leden van onderschei dene commissiën en besturen ten gevolge van periodieke aftreding te weten Financieele commissieJe hh. Lambrecht- sen(voorz.)KakebeekeenJoncquiere. Commissie tot het ontwerpen van strafverordeningen Lambrechtsen en De Jonge. Burgerl. Arm bestuur Hildernisse en J. P. Boshof. Regentes van het weesbuis mevr. F. Ra- mondtStokmans. Commissie van toe zicht op het lager ond. dhr. mr. v. Daalen "Wetters. Gezondheidscommissie de hh.v. Daa len Wetters, dr. v. Bommel v. Vloten vac. Callenfels) en dr. Dichl (vac. Kooman.) B(j deze gelegenheid werd op voorstel van B. en W. besloten om in beginsel uit te maken, dat voortaan de commissie zoo veel mogelyk zal zijn samengesteld, zooals in 't desbetreffend artikel is aangeduid. Het gaat niet altijd bij de beperktheid der keus volgens voorschriften minstens drie genees kundigen in deze commissie te hebben. Commissie hoofdelijken omslag DenBoer, v. d. Hoek en Joncquière. Commissie van toezicht op het middelb. onderwijs dr. J. L. Goemans. Commissie tot classificatie van minvermogen de schoolkinderen waarvan een der wethou ders ambtshalve voorzitter is de hh. Ramondt (voorz.) v. d. Hoek gemeenteraad, J. M. h ake- beeke burg. armbest.I. Wessel herv. dia conie; Joh. Faberjj de Jonge chr ger. diaconie; P. Stieger r. c. p. armbest.en D. Hildernisse «economische spijsuitdeeling. Op de dubbel tallen waren door genoemde collegies respectievelijk geplaatst met de afgetredenen de heeren J. E. Mulock Houwer, M. D. Dekker, Joh. de Jonge Az. A. Matthjjsse en A. Dekker. Aan dr. J. Kooman Az. werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente- geneeskundige. De voorzitter wijdde een hartelijk woord aan den afgetredene, die gedurende 20 jaren in verschillende be trekkingen op zoo eervolle wijze tijd en geld en krachten had veil gehad in 't belang der gemeentenaren. Namens het Dag. Bestuur is nog getiacht dr. Kooman van zijn besluit terug te brengen doch te vergeefs. De heer Quist wenschte wel dat een der gelijke aandrang nog eens van den raad uitgingmisschien kon het helpendoch legde zich ten slotte neer bij de verkla ringen der heeren Ramondt en den Boer dat dr. K. hun verzekerd had dat zijn besluit onherroepelijk was. Ook de heer de Jonge betreurde het besluit ook dewijl hjj gehoord had dat 'tzijn grond had in een onjuiste gevolgtrekking uit de jongste stemming in den raad voor een gemeente geneesheer. Grijpskerke. Door den Raad dezer ge meente werd Dinsdag tot ontvanger benoemd de heer C. Louwerse alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Klaaswaal ds. J. A. vanBo ven te Bergambacht; te Biezelinge ds. H. Vermaas te Iersekete Zuidzande J. H. C. Tijl te Terheiden. Bedankt voor Heinkenszand door ds. H. J. de Zwart te Leersum. Bedankt voor ter Aar door ds. A. v. Bueren te Bruinisse. Ds. J.J. L. ten Kate is gisterenmiddag dus drie dagen na zijn 70 sten verjaardag zacht en kalm overleden. Het versje dat hij bij die gelegenheid dichtte, was dus zjjn zwanenzang. Wij laten het hieronder volgen „Hoe velen zijn weg, die ik teer heb bemind! 'k Ben eenzaam—maar tochnietal leen, "Want daagljjks vertroost my een blijvende (Vrind Geduld nog een weinig Gjj zyt toch Gods (kind Ik leide u naar 't Vaderhuis heen!" In 1845 aanvaardde hij zjjn herderlijke loopbaan op het eiland Marken, was achter eenvolgens predikant teJAlmkerk, in 1850 te Middelburg en in 1860 te Amsterdam. Wegens ongesteldheid was zijn jubileum slechts in een beperkten kring gevierd. De Koning benoemde hem tot Commandeur van de Eikenkroon de Koningin zond Haar portret en dat van de Prinses, terwij! in het album bij het hem geschonken Apollo beeld de Koning en de Koningin hadden geteekend. Naar wij vernemen heeft de classis Walcheren het verzoek van de leden der Chr. Ger. keik te Grjjpskerke, om aldaar stichting 'eenei gemeente te doen plaats hebben, toegestaan. Eene commissie, be staande uit de leeraaren A. Littoojj en S. de Jager, en de ouderlingen W. de Rijcke en R. Houterman is de uitvoering daarvoor opgedragen, die zal f laats hebben op Don derdag 9 Januari 1890, desjavonds ten 6 ure. Rillaud-Bath. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. zjjn benoemd de heeren H. J. Augustijn en A. Oele. Scherpenisse. Met algemeene stemmen is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, mej. M. J. van der Moer te Tolen met haar stonden op de voordracht mej J. Schilleman te Oud-Vosmeer en mej. H. A. Herselraan te Dioteloord. Naar men verneemt |zal op Dinsdag 7 Januari 1890 Dr. G. van Goor te Bun schoten te Zaamslag eene Unie-rede houden. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstal: G. d. R., 37 j., vissi lier, Arne- muiden, en L. V., 15 j., en S. C. d. J., 14 j., beiden Ter Neuzen, allen tot 7 d. gev.; en L. F. M., 33 j., en J. B., 58 j., beiden arbeiders, IJzendjjke, de le tot 8 m. en de 2e tot 1 jaar gev. beleedigingJ. L., 22 j., landbouwers knecht, St. Laurens, tot 8 b. s. 6 d. h., H. Th. J. F., 51 j., zonder beroep, Hulst, tot 12 b. s. 6 h., en E. J. v. L., 34j., koren molenaar, Graauw, tot 25 b. s. 10 d. h.; vernieliig: S. B., 51 j., wed. J. d. B., Axel, tot f 8 b. s. 6 d. h., en mishandeling: F. L. v. P., 13j., werk man, Sluis, tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken: C. d. V., 18 j., dienst knecht, Eede, beklaagd van mishandeling. Goes. De sluisknecht A. Dronkers hoopt 1 Januari a. s. den dag te herdenken dat hjj veertig jaar geleden aan het Goesche Sas in dienst trad. Men schrijft ons uit WaardeDezer dagen stond in de Goesche Courant een bericht uit onze gemeente omtrent het feit dat tjjdens een doopsbediening bij afwezig heid van een doopbekken een drinkglas als zoodanig had dienst gedaan, een feit dat vooral in Zeeland reeds meermalen voorkwam en dus volstrekt der vermelding niet waard was. Op grond hiervan interpelleerde onze leeraar deswege den kerkeraad waarop een der diakenen de beer H. Stoutjesdijk als zoodanig zjjn ontslag nam. Een 5jarig knaapje te Ilorsele is, naar de IV. R. C. verneemt, aan influenza (griep) overleden. Zaamslag. De nieuwjaarscollecte langs de huizen alhier heeft opgebracht de som van f 527,75 benevens b'U H.L. tarwe. St. Maartensdijk. De commissie tot wering van bedelarjj, die deze week hare inschrjj- vingsljjst aan de ingezetenen heeft aange boden, is in de gelegenheid, zoo noodig, den armen eene som van ca. 1630 uit te deelen. Het bleek over het algemeen dat de meer gunstige toestand voor den land bouwer dit jaar van invloed was op de inschrijving. St. Maartensdijk. Met '1 Januari a.s. zal het 30 jaren geleden zijn, dat de organist J. Veele alhier, als zoodanig bij de Ned. Herv. kerk in dienst trad. De man, die van zijne geboorte af het edelste der zintuigen, het gezicht, moest missen, ontving van zijn 6e jaar van 1837 tot 1852 zijn opvoeding aan het blinden instituut te Amsterdam. Dat zijne diensten als organist door het kerkbestuur op prijs gesteld worden, bljjkt wel uit het feit, dat hem als organist een jaargeld van 1300 is toegelegd een hono rarium dat zeker weinigen zjjner collega's op het platte land zullen genieten. Middelburg. Dinsdag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wjjlen den heer D. den Oude, in leven ambtenaar ter gemeente-secretarie. Het lijk, door vriendenhanden grafwaarts ge dragen, werd aldaar opgewacht door eenige leden van den gemeenteraad, waaronder de 'beide wethouders, de gemeente-ontvanger, de secretaris en zijne ambtenaren. Aan de geopende groeve werd een woord gesproken door den heer Jeras, weili. der gemeente, die den overledene schetste als een getrouw en goed echtgenoot en vader, maar ook als eeri voorbeeldig ambtenaar, die meer dan vjjftig jaren met ijver en toewijding de gemeente gediend ^eeft. Meliskerke. Donderdagavond werd op den openbaren weg onder deze gemeenteeen echtpaar, dat na eene afgelegde visite bjj familie, huiswaarts keerde verrast met de geboorte van een zoon. Met de meest mogelijke zorg werd het kind door den vader in zijn eigen bovenkleederen gewikkeld en na eenige hulp verkregen te hebben in eene nabij gelegen woning, werd de beweldadigde familie per rijtuig van een daarbij wonenden landbouwer naar hare woning onder Zoutelande vervoerd. Middelburg-. Dinsdagavond had een jeug dig werkman op de scheepstimmerwerf alhier, terwijl hij bezig was met het poetsen der boormachine het ongeluk met de rech terhand daar tusschen te raken, met het droevig gevolg dat hem een der vingers werd afgesneden. Het stoomschip Prins Willem 1, van Parimaribo over Havre naar Amsterdam is den 22sten des avonds ten 7 ure in het Kanaal, op 20 Engelsche mijlen van Has tings door het Engelsche stalen barkschip Cloncard aan stuurboordzijde aangevaren. Een der schepelingen schrijft De aanvaring had plaats op de hoogte van het luik met zulk een geweld dat de laadpoort werd verbrijzeld en het schip van onder naar boven scheurde. Pompen hielp niet, waarop kapt. Prins besloot te trachten het op den Franschen wal te zetten doch door het vele indringende water kreeg het zware slagzjjde en begon het erg in den kop te leggen, zoodat de schroef dik wijls uit het water kwam. Ondertusschen was het water zoodanig gewassen in het ruim dat men 't schip niet meer houden kon en in de booten moest vluchten. Een der booten was door de aanvaring verbrij zeld en een tweede sloeg aan stukken. De beide overige booten werden gelukkig te water gebracht en bleven zoo lang mogelyk in de nabyheid der Prins Willem 1, die men met het aanbreken van den dag zag zinken. Door den hevigen wind en de aan schietende zee was het verblyf in de boot Ven hoogste afmattend, dewijl men voort durend op de riemen moest bljjven om de booten met den kop op de zee te houden. Tegen 10 uur des ochtends werden de schipbreukelingen, doornat, koud en afge mat op de Fransche visschsloep St. Clara opgenomen en later te Boulogne aan land gezet. De ontvangt was allerliefst. De Franschen trokken hur. eigene droge klee deren uit, om er de schipbreukelingen mede te verwarmen. Ook de geredden uit de tweede boot, waarvan drie der opvarenden, tengevolge van het omslaan der boot door de hooge zee by het langs zjjde komen verdronken, werden aan boord van hei visschersvaartuig Amiens dat hen teTreport aan wal bracht, allerhartelykst behandeld, en bjj hunne aan komst aldaar omhelsd en als in triomf weg gedragen. leder wedijverde om een der geredden in zjjn huis op te nemen en spoedig zaten zij in de warmste kleeren. Het lijk van den verdronken matroos Edelenbosch, die een der beste zeelieden aan boord was, er. dat inde nabijheid van Treportaandreef, werd den volgenden dag begraven: de lijk kist werd gedekt door de Fransche vlag, die men zoo goed mogelijk als de Neder- landsche had geplooid. De schipbreukelingen zijn per Schiedam naar het vaderland teruggebracht. Te Rotterdam is een vrouw in het ruim van een aldaar liggend vaartuig ge- vullen en aan de gevolgen overleden. In het Kerstnummer van de Heilssol daat komt een verslag voor van het Leger des Ileils in bet afgeloopen jaar. Verleden jaar omstreeks Kerstmis telde het leger hier te lande 17 corpsen, onder 60 officieren. Thans zjjn er 30 met 106 officieren. In de eerste week van Januari werden gehou den 163 bijeenkomsten tegen 254 in de eerste week van December. Om beter toezicht over het werk te hebben is het land ver deeld in districten, waarvoor 2 stafofficieren zijn aangesteld. Andere districten zullen gevormd worden zoo spoedig zich de gele genheid aanbiedt. Het totaal van hen die knielden op de zondaarsbank bedraagt 4300 mannen en vrouwen. Het getal candidaten om opgenomen te worden io het leger was 146waarvan 36 werden aangenomen, 35 geweigerd en 75 uitgesteld. Het leger heeft thans in het opleidingsgarnizoen 18 cankidaten. Voor het jaar 1890 heeft men f 10.000 noodig waarbij onder anderen voor het fonds van zieke en gewonde officieren f 100O. Zaterdagavond kwam een oppassend werkman aan het station van de Ned.- Westf. spoorweg te Winterswijk op een noodlottige wijze om het leven. Het was de rangeenler T. B., een Duitscher, en sedert jaren bij de maatschappij in dientt. Juist had hij, te half zeven, zijnen dienst hervat, toen hij, met een lantaarn in de harid de rails wilde oversteken in de richting van de goederenloods, op het oogenblik dat een locomotief kwam aanstoomen. De onge lukkige struikelde en viel, en het gevaarte ging over hem heer., zoodat zijn hoofd ver pletterd e.) genoegzaam van den romp ge scheiden werd. De man laat eene nog jonge vrouw en één kind achter. Door ratten gered. Zekere Lütz een brouwer werd in 1513 voor een zeer straf baar feit in het kasteeltje van een dorp in Sileziii opgesloten, in afwachting van zjjn vonnis. Zjjn gevangenis was een kelder, waarin het licht slechts schaarsch viel. Hij zag in zijn gevangenis een groote dikke rat loopen, waarvan hij hevig schrikte, daar hij uitermate bang en vies van die dieren was. Hjj beefde van angst en zat onbe weeglijk op het dier te staren, al hare be wegingen volgend. De rat kwam naderbij. Hjj sidderde. Zij snuffelde een oogenblik aan zijn voeten en liep verder. Een weinig later de dag werd helderder en er kwam meer licht in den kelder bemerkte Lütz, tot zijn niet geringen angst, dat in een gat van den muur nog een viertal ratten zaten. Zij kwamen eveneens zijn hok in, gevolgd door nog eenige confraters. Lütz bleef als een steenen beeld zitten. De ratten liepen rond, sommigen kwamen naar hem toe en zelfs klauterde er een tegen zijn beenen op. Daar wei d de deur ontgrendeld en een man bracht een kruik water en een stuk brood. Rrrl verdwenen waren de ratten. De ge vangene begon, nadat de man vertrokken was, zijn sober ontbjjt. Spoedig kwamen de rai ten weer te voorschijn en, wellicht dooi den reuk van het brood verlokt, nog ver sterkt met eentientalUit angst kruimelde Lütz wat brood op den grond. De knaagdiertjes vielen er op aan enkeken met hun kleine oogjes naar Lütz, als wilden zjj vragen: «nog meer!» Weer wierp de gevangene kruimels en zoo herhaalde malen. Den geheelen dag liepen ze uit en in den kelder, zor.der Lütz te hinderen, om {bliksem snel te verdwijnen, als de bovengezegde man eten bracht, om daarna echter weldra terug te komen, hare snuifjes naar de hoogte stekend, om eten «vragend». Vier weken bleef Lutz in voorloopige hechtenis. Op een morgen verscheen er een man, die gebood hem te volgen. Lutz stond op en stapte naar de deur. Doch nauwelijks was hij halverwege er uit, of een twintigtal ratten schoten te voorschijn en liepen hem na. Zjjn geleider gilde van schrik en liep zoo gauw hij kon de trappen op, Lutz bij de urmen nemend om hem te volgen. Ook de ratten trippelden de trappen op en verspreid den zich bovenjgekomen op het terras waar de landheer metzijn familie van het ontbjjt zat. Alles vloog als één man op, klauterde op stoelen en tafels en de dames vielen flauw. Lütz greep een paar beschuiten van tafel, plaatste zich in een belendende kamer, brak ze daar en strooide ze op den grond uit. Dadeljjk kwamen de ratten naar hem toe. Hij pakte er eenige, sloot ze in zjjn armen en liep, zonder dat iemand iets aanmerkte, de trap weer af naar den kelder. De andere diertjes volgden hem op den voet tot ver bazing der geheele familie. Lütz moest daarna voor den landheer komen, wien hij de eenvoudige toedracht der zaak verhaalde en die zoo blij scheen, dat de ratten weer op hun terrein waren opgesloten, dat hjj den brouwer verder de vrijheid schonk. Centrum. Edison's nieuwste uitvinding. Edisons nieuwste uitvinding is het phonograhische uurwerk, dat beter dan de koekoek-klokken elk kwartier met duidelijke hoorbare stem afroept. Het uurwerk staat namelijk met een graphophoon in verband en brengt dit toestel (dat de in de phonograaf gesproken woorden teruggeeft) in beweging. Als wek ker roept het den slapende hardop bij zijn naam en zegt hem zoolang, dat hjj moet opstaan totdat hij er dadelijk gevolg aan geeft. Als 'tei in de ketel gaar, of de bief stuk gebraden is, roept de klok dat ze uit het water en van het vuur gehaald moeten worden en bij vergaderingen geeft zjj het programma der sprekers aan: Deze redenaar heeft nu een half uur gesproken en moet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2