NIEUWJAAR. 1889. No. 38. Zaterdag 28 December. Vierde Jaargang GROOTHEID en VAL. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Evenals vorige jaren, stellen wij in het no., dat op Woensdag 1 Januari 1890 zal verschijnen, voor belanghebbenden de ge legenheid open, tegen den prijs van 25 CENT (cle 6 regels niet te boven gaande) hun Nieuw jaarsgroet aan Familie, Vrien den of Begunstigers uit te brengen. KORTE SCHETS DE ZEEUW. elken MAANDAGWOENSDAG Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers en VRIJDAGAVOND. f0,95 - 0,026 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent,, iedere regel, meer 10 cent. Tevens bestaat gelegenheid tegen be taling van TIEN CENTS uw naam, beroep en woonplaats te doen zetten onder de volgende advertentie: Bij den aanvang van het jaar 1890 wenschen ondergeteekenden hunnen ge- achten Vrienden, Bekenden of Begunstigers Gods besten zegen toe. Deze en de gewone advertentien worden niterlijk tot Dinsdagavond 6 nur Ingewacht. VAN DE WORDING EN DEN GROEI DER VEREENIGDE STATEN VAN NOORD-AMERIKA. Toen in 1790 van regeeringswege de eerste census of algemeene volkstelling werd gehouden, telden de Vereenigde Staten van Noord-Amerika slechts 3,929,214 inwoners. In 1830 of slechts 40 jaren later reeds 12,866,020 en in 1880 bedroeg de bevolking 50.155,783, terwijl zjj thans op ongeveer €5 miljoen wordt geschat. Dus binnen een tijdsverloop van 100 jaren eene aanwinst van omstreeks 62 miljoen zielen. Dat deze zeer groote vermeerdering niet het gevolg kan zijn van de snelle toename der oorspronkelijke bevolking, ligt voor de hand. De landverhuizing, welke zich sedert al die jaren voornamelijk uit Europa her waarts richtte, deed de bevolking zoo sterk toenemen, terwijl, zooals uit de volgende historische schets blijken zal, de tegenWoor- 2L FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1. Zjj kreeg voor hare persoonlijke uitgaven jaarlijks 600 duizend francs, waaraan zij echter lang niet genoeg had. Een vijfde gedeelte er van besteedde zij aan werken van liefdadigheidhet overige werd weg geworpen in den dienst der weelde. De meeste dure voorwerpen kocht zij alleen maar om ze te hebben. Hare kleine ver trekken waren meermalen vol met kooplieden en kunstenaars, onder welken vele afzetters waren. Zij liet zich telkens portrelteeren en schonk haar portret weg aan een ieder, die er maar zin in had. Zij bezat 400 shawls. Zij maakte er japonnen van, dekens voor haar bed of kussens voor haar hond. Eens dat -/ij een prachtigen shawl gekocht had, zeidj een der kamerheeren, die bij haar stonden, dat dit goed schoon was om er vesten van te maken. Fluks greep zjj naar de schaar en gaf elk der heeren een lap vau de shawl voor een vest. Nooit trok zjj een paar kousen voor de tweede maal aanen een japon zeer zelden. Op een feestavond was zij altijd in het nieuw. Daarbij komt dat zij in andere opzichten buitengewoon gierig was; want hare eens gedragen kleedingstukken liet zij dadelijk opbergen en nooit gaf zij er een van weg. Ook aan de verfraaiing van haar buiten goed Malmaison spendeerde zij groote uit- gaven. Ook na hare echtscheiding bleef deze kwaal haar bij. Terloops zij gezegd dat dige blanke inwoners der Vereenigde Staten eigenlijk allen afstammelingen zijn van Europeesche landverhuizers. De Vereenigde Staten van Noord Amerika liggen tusschen 24° 30' en 49° 24' N. breedte en 66" 50' Z. 124° 45' W. lengte. Ten Noorden worden zij begrensd door Britsch- Amerika of Canada, ten Oosten door Nieuw Brunswjjk en den Atlantischen Oceaan, ten Zuiden door de golf van Mexico en de republiek van dien naam en ten Westen door de Stille Zuidzee. De oppervlakte dezer groote repubiek bedraagt thans (zonder het schiereiland Alaska) 3,026,494 CU Engelsche mijlen, ter wijl de bevolking ongeveer 65 miljoen zielen sterk is. Wanneer wij nu Neder land en de Vereenigde Staten met el kaar vergelijken [dan blijkt het, dat de laatste 239 malen grooter zijn dan het eerste en naar dien maatstaf zoowat 960 miljoen inwoners kunnen bevatten. Dit ter geruststelling van hen, die vreezen mochten, dat dit land spoedig te klein zal zjjn voor de vele duizenden landverhuizers, die jaar lijks herwaarts komen. De vvlkeren, die de bosschen en vlakten dezer nieuwe wereld bewoonden ten tijde der eerste Europeesche bezoekers, werden door hen, hoewel zonder grond, Indianen of Roodhuiden genoemd. Van Oceaan tot Oceaan, van de bevroren luchtstreek tot waar een altijddurende zomer het aardrijk steeds een groenend aanzien geeft heerschten zij, en leefden van de voortbrengselen der jacht en der visscherjj, waarbij sommigen ook eenigen landbouw uitoefenden. In enkele streken hadden zij een zekeren trap van beschaving bereikt, maar het grootste deel dezer natuurkinderea leefde bij den dag, terwijl de verschillende stam men in de voortdurende oorlogen elkaar bijna vernietigden of door hongersnood en ziekte uitstierven. Nadat eerst gedeelten van Zuid-Amerika en ook Mexico door de Spanjaarden in be zit waren genomen, begonnen verschillende Europeesche volken eveneens hunne blikken te richten naar die streek van het nieuw ontdekte werelddeel, thans bekend onder den naam van »de Vereenigde State» van Noord Amerika.» Spaansche gelukzoe- zjj op den dag van haren dood zich een prachtig négligée liet aantrekken. Zij stierf, sierlijk uitgedoscht, met lint, kant en licht rood satijn overdekt. Vaak gebeurde het dat zij hare reke ningen niet voldoen kon. Dan riep zij de hulp van haren gemaal in, die dan zeer toornig was, doch voor hare tranen en smeekingen zwichtend, op voorwaarde van beterschap, de schulden voor haar afdeed. Trouwens, evenals het volk schuld had aan de buitensporigheden des keizers had ook deze schuld aan de verkwistingen zijner huisvrouw. Hij beval haar maar al te dikwijls hoe zij zich kleeden moest. Eens zelfs had hij op haar nieuwe kleed een inktvlek geworpen, enkel en alleen opdat zij een ander zou aantrekken, dat hem meer aanstond. En bij zulk voorgaan van de grooten, moesten de kleinen wel volgen. De hof dames enz. waren eveneens schitterend gekleed. Het Fransche volk had zijn koningshuis opgeruimd, ook om aan deszelis dure hof houding een einde te maken, een niet minder duur vorstenhuis had het er voor in de plaats gekregen, daarmede 't woord waar makende, dat de zonde zichzelve straft. XVIII. DE KROON. Napoleon was tot keizer der Franschen gekozen. Thans moest hij nog gekroond worden. Een plechtigheid die hem niet zoo bijzonder aanstond. Immers het was hem een doorn in het oog, dat de Paus kers, Engelsche reizigers, Fransche zen delingen doorkruisten de bosschen en vlakten, ontdekten de groote meren, voe ren de rivieren op, leerden de inboor lingen kennen en zonden de fabelachtigste berichten aangaande deze gewesten naar Europa. Maar het bleef vooreerst bij ont dekkingstochten en verscheidene jaren ver liepen er, voordat men pogingen aanwendde ter kolonisatie. En toen daartoe eindelijk werd overgegaan mislukten zjj. De eerste kolonisten waren niet wat kolonisten zjjn moeten, terwijl ook door den naijver der verschillende natiën Spanjaarden, Franschen en Engelschen, reeds gestichte volkplantin gen meermalen moesten worden verlaten. Onder dit alles waren echter de Indianen de lijdende partij. Zonder de deugden der beschaving aan te nemen, werden zij maar al te gemeenzaam met de ondeugden en begon vooral het «vuurwater» zijn verderfe- ljjken invloed op hen uitteoefenen. Hierbij kwamen nog de schraapzucht en de lage wreedheid hunner «blanke broeders», zoodat reeds in dien eersten tijd de grondslagen werden gelegd eener vijandschap tusschen de beide rassen, die den blanken stroomen bloeds heeft gekost en eene der oorzaken is geweest van de bijna algeheele verdwijning van den Noord Amerikaanschen Indiaan. Na vele mislukte pogingen stichtten de Spanjaarden in 1565 op de kust van Florida de stad of liever het fort St. Augustine, zoodat deze stichting als de oudste stad in -'e oorspronkelijke Amerikaansche Unie kun worden aangemerkt. Sedert het begin der zeventiende eeuw gaven de Europeesche volken elkaar wat meer ruimte. Spanje bepaalde zich tot de zuidelijke-, Engeland en Nederland tot de middel- en Frankrijk tot de noordelijke kusten, hoewel vooral Frankrijk zich tegelijk in de binnenlanden uitbreidde. De geschiedenis van de kolonisatie der verschillende kuststaten, door de verschillende Europeesche volken, vult boekdeelen. Het zjj genoeg hier te melden dat bjjna elke notie volkplantingen herwaarts zond, wier geschiedenissen meestal neerkomen op dit: worstelingen tegen natuurljjke hinderpalen, strijd tegen de Indianen, en niet zelden, gedreven door nationale ijverzucht, ook het recht had de keizerskroon iemand op het hoofd te drukken. Daarmede toch werd het beginsel uitgesproken dat de Kerk hooger is dan de Staat; en de keizerlijke macht afhankelijk is van pauselijke goed keuring. En hjj voor zichzelf begeerde die niet. Toch moest hjj 't niet laten blijken. Integendeel hij gaf den wenschte kennen, dat de kroning spoedig mocht plaats hebben; maar om de eigenaardigheid van zijn nieuwkeizerlijken wil te beter te doen uit komen, eischte hjj er in éénen adem bjj dat de Paus te dien einde naar Parijs zou komen. Hij wist echter dien eisch in te kleeden in den vorm van een zalvende onderdanige bede, waaraan de Paus eindeljjk gehoor gaf. Voor Josephine waren dit moeilijke dagen. Familie en vrienden van haren gemaal spanden met hare haters samen om door allerlei kuiperijen Bonaparte te bewegen zich van haar te ontdoen en haar de onvruchtbareaan de keizerlijke waar digheid en aan de eer der kroning te ont trekken. O, hoevele slapelooze nachten doorwor stelde de miskende Vrouw 1 Op een dier dagen begaf zij zich tot den keizer om hem over deze zaak te spreken, en geprikkeld door zijn koelheid, slingerde zij hem een verwijt naar het hoofd, als zoude hij in ongeoorloofde gemeenschap met zijne zuster Caroline leven. Dit was olie in 'tvuur. Napoleon bedwong zijn weerzin niet langer, maar kondigde haar de naderende scheiding aan. Daarna riep hij hare kinderen, ook z jj n e kinderen want hij had hen als zoo- onderlinge oorlogen. Hierdoor werd de ontwikkeling der ver schillende volkplantingen natuurlijk zeer belemmerd, totdat in 1763 bij den vrede van Parijs, geheel Canada en het gansche gebied ten westen van de Missisippi aan Engeland vervielen en alle Amerikaansche koloniën thans onder één gouvernement behoorden. Wordt vervolgd. De vreedzamen. Wil men de «liberalen» gelooven op hunne woorden, dan zijn ze allen mannen des vredes; lieden, die niets liever wilden, dan dat elk, tevreden en blij, zijn pad in stilheid ging, en twist en tweedracht voor goed van onze erve geweerd waren. Van al hun mooie namen is vreedzamen de meest karakteristieke. Vandaar hun haat tegen een schoolstrijd, die nu reeds vele jaren zonen van één land tegen elkaar in 't harnas joeg. O, als die strijd eens eindigde, een lief ding was 't hun waard. Als de «anderen» maar wilden. Zoo zeiden ze. Gelukkig I De anderen wilden aanvan kelijk kwam aan den strijd een eindede pacificatie wierd geteekend. Wat blijdschap nu in 't liberale kamp Hun zangen stijgen opwaarts. Misgerekend. Er is gemurmel onder de schare. De echte «liberalen» zijn niet blij, ze meenen, iets verloren te hebben. Maar de vrede dan? Dien achten ze niet. En niets was hun liever Altemaal praten. Ze meenden het niet, ze huichelden. Luister maar Van Houten verklaard» in de Kamer We zetten den schoolstrijd voortde liberale Gron. Cour. deed een week na den vrede een rauwen strijdgil hoorenin Zwolle sleepte men nu reeds weer de schoolkwestie in den stembusstrijd. O, twistgierige vreedzamen, keert tot u zelf en schaamt u! Prov. N. Hollander, danig aangenomen tot zich, en deelde hun zijne plannen mede. Weenend ver klaarden zij toen, dat zij hare moeder de verlatene in hare ballingschap zou den volgen en afstand doen van elke waar digheid die hen nog aan hun vroeger leven zou herinneren. Napoleon was overwonnen. Hij sloot zijne weenetide vrouw in de armen en beloofde haar opnieuw helaas voor de hoeveelste maaleeuwige trouw. De dag der kroning werd vastgesteld en met een op nieuw verruimd gemoed ging Josephine de toekomst tegen. Paus Pius VII kwam den 25 November te Fortair.ebleau aan. Hij was een grijsaard, lang van gestalte, wiens eerwaardig gelaat en vorstelijke houding gevoegd bij zijne 62 jaren aller eerbied en bewondering afdwongen. De keizer en de keizerin ontvingen hem hartelijk. Napoleon omarmde hem en klom daarna in zijn rijtuig, zoo 't heette om aan den paus de hooger hand te geven. Op den [drempel van 't paleis stonden de kei zerin, de grooten des rijks, de legerhoofden, allen in een kring geschaard om den kerk vorst te ontvangen. De paus duizelde van zooveel keizerlijke pracht en staatsie. De kennismaking voldeed uitstekend. De keizer was vriendelijk en de keizerin zat, in figuurlijken zin, zoo vromelijk aan 's Pau sen voeten, dat hij haar zijn dochter noemde, en voor den Keizer een hartelijke genegen heid opvatte, die zelfs niet verflauwde toen hij op ditzelfde Fontainebleau bjj denzelfden keizer eenige jaren later als gevangen man verblijf hield, Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1