KERK-EX NCHOOEMElW S. C. A. Vriesendorp voor de hulpbank dhr. J. Fak Brouwer; voor de bewaarscholen dhr. J. J. M. de Borst Verdoorn en voor de volksbibliotheek de hh. M. P. v. d. Harst en W. v. Uije. Consignatiekas, üe eerst» kanter verwierp gisteren met 40 tegen 2 stemmen het ontwerp tot instelling eener consignatiekas. Het ontwerp strekte om verschillende gel den die iemand zoo zij hem werden uitbe taald weigerde aan te nemen, gerechtelijk, per deurwaarder te doen uitbetalen, of bijwei- gering het aldus belegde geld ren egevend te maken. Daar deze mogelijkheid ontbrak, lagen er verschillende gelden renteloos waarvan de be stemming bekend was, doch die niet konden worden uitbetaald. Aan deze wanorde trachtte minister Godin de Beaufort een einde te maken, door de indiening van dit ontwerp. Hij vond onder alle partijen toe juiching. Maar zie, te kwader, te onbe dachtzamer ure begaat de tweede kamer de fout op 't voorstel Veegens (een radicaal lid) in t ontwerp een artikel op te nemen, waarbij iemand gedrongen kon worden Nederlandsche bankbiljetten in ontvangst te nemen. Dat nu deze bepaling op t oogen- blik geen kwaad kon, beseft inen best. De zaken der Nederlandsche Bank staan te goed om aan de vastigheid van de waarde der bankbiljetten te twijfelen. Maar 't kan verkeeren de Bank kan in slechter doen raken, de bankbiljetten in waarde verminderen of, nog erger, waarde loos worden en dan aan de Bank een nog al bij de wet geregeld privilegie te schenken wat slechts aan den Staat toekomt, en iemand te dwingen ten allen tijde de bank biljetten als wettig betaalmiddel te erkennen zoodat de Bank ten allen tijde hare biljetten voor specie moest kunnen inruilen, 'tging wel wat al te ver. Dat amendement Vee gens maakte de wet geheel onaannemelijk. De Standaard en nog een ander antirevo lutionair blad (de N. P. G.) waren de eersten die er op wezen. Enkele lib. financiers als dhr. Feringa te Groningen vielen hun bij en 'tzal zeker ook wel onder hunne voorlich ting geweest zijn, dat de eerste kamer het addertje van den heer Veegens van onder 't gras heeft opgespoord en zonder beeldspraak -hare goedkeuring aan 't ont werp heeft onthouden. Vooral nu een man van de Nederlandsche bank dhr. Wertheim zelf zei dat het de bank onverschillig was, of de bepaling er in stond of niet; en de eerste kamer geen recht van amendement heeft, zij alleen verwerpen of aannemen kan, was het lot der wet niet twijfelachtig meer. 't Is te wenschen dat de 2e kamer nu niet stjjf op haar stuk staat. Wil zij die wet niet zonder het addertje, en de eerste ka mer niet met het addertje, vragekomt er dan wel ooit een ontwerp ter wereld tot in stelling eener consignatiekas? Voor den burg. veeartsenijdienst in Nederl.-Indië worden gevraagd veeartsen, die het recht hebben, de veeartsenijkunde in Nederland uit te oefenen. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 28 Dec. a.s. bij een gezegeld adres aanmelden bij het Dep. van Koloniën. De voorwaarden ver meldt de St. ct. no. 297. -- Voor de aan te gane geldleening ad. f 25000 ten laste der watering Hoedekens- kerke is in het geheel ingeschreven voor f 71500. Aangenomen zijn f 14,000 a 3-yt percent, f 5000 a 3,94 percent en f 6000 a 4 percent. (M. O.) De tweede kamer is genaderd tot hoofdstuk Financiën. De heer Domela Nieuwenhuis herhaalde zijn aanval op de regeering en de liberale partij voor hun «nietsdoen» zooals hij 't noemt, en diende eene motie in om het financiëel beleid van minister Godin af te keuren. Zijne motie, slechts door de Noorsche leden Smeenge, Veegens, fieldt, Schepel, Lieftinck en Zijlker gesteund, werd met 63 tegen 7 stemmen verworpen. Voorat hadden de hh. v. d. Feltz en v. d. baaij, met instemming van bijna de geheele linkerzijde verklaard, dat zij ofschoon het eens met den inhoud der motie, toch tegen stemden, dewijl zij geen politiek vertrouwen hadden in den voorsteller. Een kort practisch woord sprak de heer Glindermari tot ondersteuning van het denk beeld des heeren v. Nunen betreffende eene wijziging van de Kijkspaardenbelasting, vooral ten aanzien van de paarden voor gemengd gebruik, ir. 't belang van den landbouw; en vroeg bevordering der Zondagsrust voor b e las tingam btenaren. De heer Walther wees op de onregel matige wijze waarop bjj de Rijksverpach ting der oesterbanken wordt te werk ge gaan. In 't belang der cultuur moest meer gelet worden op soliditeit van pachter en borgen, en ware een andere wijze der pachtbetaling wenschelijk. De minister zeide voorziening in die richting toe en bespre king met het college voor de zeevisscherijen. Op het examen voor Opzichter bij den Waterstaat, gehouden te 's Gravenhage slaagde onder anderen de heer P. L. J. M. van der Ven te Hansweerd. Ned. Herv. Kexk. Beroepen te Serooskerke (S.) C. Kuipéri te Obdam. Bedankt voor Terneuzen door L. A. F. Creutzberg te Beekbergen. Ned. Ger. Gem. Beroepen te 's Gravenhage ds. P. W. J. Klaarhamer te Middelburg. (Dagblad.) Benoemd tot onderwijzer te Dordrecht dhr. J. J. J. de Lange te St. Philipsland. Sluis. Tot tweeden onderwijzer aan de Chr. Nat. School alhier is benoemd de heer B. J. Ockeloen te Utrecht. Sluis. Gekozen tot ouderling dhr. A. de Priester, tot diaken dhr. J. C. Stern en tot kerkvoogd dhr. J. Bekaar. Veere. Van wege de Unie een school met den bijbel hoopt Ds. H. Beuker van Leiden 8 Jan. a. alhier een lezing te houden in de chr. ger. kerk: RECHTSZAKEN. Arrondissements rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg van den 16en dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen P. D., 18 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Westkapelle, thans alhier gedetineerd, ter zake dat hij in 1889 als klerk en later als geagreëerd klerk, in dienst bjj den rijks ontvanger te Domburg, en als zoodanig belast met het inschrijven in de journalen van ontvangst der bedragen door de be lastingschuldigen betaald, cf althans met het optellen dier bedragen en het vergelijken van de som dier bedragen met het totaal der ontvangene gelden, welke gelden hem tot dat doel door genoemden ontvanger waren ter hand gesteld, opzettelijk en wederrechtelijk op verschillende tijdstippen zich heeft toegeëigend ruim f600, aan genoemden ontvanger toebehoorende, en zulks door vervalsehing van cijfers en niet boeking in de journalen (breeder in voor meld bevelschrift omschreven.) Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. Jacq de Witt Hamer, advocaat en procureur te Middelburg. GEMELDE BERICHTEN. In een Maandag door de commissie van den dienstbaren stand te Middelburg gehouden vergadering zijn bekroond Mag- dalena Johanna Weegman en Abraham Romijn, gedurende 21 en 25 jaar in dienst geweest bij de familie v. Teijlingen, en de inrichting voor Zeeuwsche blinden in welke betrekkingen beiden zich door voortdurende trouwe en ijverige dienstvervulling hebben onderscheiden. Naar men uit "s Heerenhoek aan iiet Dagblad meldt, maken dit jaar de schapen houders in die streek goede zaken. De prijzen, waarvoor de schapen thans verkocht worden, overtreffen verre die van vorige jaren. Golden ze toen f 10 a f 12 per stuk, thans bedingt men f 20. Wemeldinge. Maandagavond werd alhier definitief besloten tot oprichting eener weeg brug op de losplaats aan het kanaal. Drie commissieleden nl. A. de Broekert, K. Dominicus en P. Liudenberg zijn belast om de noodige concessie aan te vragen en verdere stappen te doen om dit werktuig daar te stellen. Reeds zijn van de 40 aan- deelen voor 32 ingeschreven. De inschrijving is geopend tot 31 Dec. '89. Krainiugen. De collecte voor de nie'iw- jaarsbedeeling in deze gemeente heeft opgebracht f'458. Zaterdagavond bevonden zich zeven personen in eene tapperij in de Bethanie- dwarsstraat te Amsterdam, toen rog een drietal binnentrad, die blijkbaar niet zoo kalm en rustig waren als de overigen Er ontstond weldra een woordentwist, die spoe dig in een klopparti. overging. Zekere Bram Heggie scheen daarbij de voorvechter. De kasteleines uit bezorgdheid voor de vechtenden, doch meer voor hare karaffen en glazen, sprong tusschen beiden en boette haar koene daad met een blauw oog. Toen bemoeide de kastelein er zich mee, doch Bram Heggie gaf hem een schop tegen het onderlijf, zcodat de man dood ter aarde stortte. Een ander bezoeker had ook op zoo lage wijze een schop gekregen en zich van pijn in een hoek van het vertrek teruggetrokken. Zoodra de politie kwam wees hij dan ook Bram als den moordenaar aan, waarop deze naar hem toesnelde en hem een halven vinger afbeet. De dronken onverlaat werd in arrest genomen. Eene juffrouw te Oosterbeek is door een paar sluwe oplichters voor f 50 opgericht Zij gaven zich uit voor vrienden van een neef van haar te Apeldoorn die in geld nood zat. Te Noordeloos zijn drie arbeiderswo ningen met de onverzekerde inboedels ver brand. Men denkt aan kwaadwilligheid. Drie zeer behoeftige gezinnen met 19 kinderen zijn door dit onheil van alles beroofd. De stationschef te Beek (Limburg), tegen wien onlangs door een rijksveldwach ter proces verbaal werd opgemaakt wegens het ui betaling geven van Belgische koperen munt, heeft thans op zijna leurt proces verbaal opgemaakt tegen een vreemdeling, die een paar Belgische centen in betaling gaf voor een plaatskaartje I Het congres der sociaal-democratische partij zal dit jaar in Den Haag worden gehouden. De politie te 's Hage heeft proces-vei baal opgemaakt tegen een persoon die een conducteur der Haagsche tram een klapsigaarinplaats van een goede gegeveD had. Zondagavond werden drie meisjes te Assen die naar de ouderlijke woning terug keerden op straat door een manspersoon aangevallen, met een slecht doel. Twee van haar wisten zich door te vluchten in veilig heid te brengen, doch het derde meisje werd later in deerniswaardigen toestand aan den weg gevonden. De dader is in hechtenis. Nabij Woolde (O) is het lijk van een man gevondende man was ver moedelijk doodgevroren. Toeval 9 Jaren geleden was een jong soldaat in het Engelsche leger te Leicester gestation- neerd bij de gedenkwaardige belegering van die stad. Op schildwacht staan was uiterst gevaarlijk, en er werd om geloot, wie de wacht zou aflossen. Op zekeren avond werd de naam van dien jo ïgeu soldaat getrokken. Hij was nkt ouder dan zeven tien jaar vrees voor gevaar kende hij niet, en een oogenblik later zou hij op zijn póst geweest zijn. Maar een jonge vriend van hem, wien de werkeloosheid in het kamp verveelde, verzocht in zijne plaats te mogen gaan, en dit werd hem vergund. Dien zelfden nacht werd de plaatsvervanger doodgeschoten. De zeventienj trige jongeling, voor wien hij op post had gestaan, werd later de wereldberoemde John Bunyan. Bijna honderd jaar geleden worstelden drie jonge officieren bij het eiland St. Helena met den opkomenden vloed, en zouden bijna verdronken zijn. Één inzonderheid was in groot gevaar, en het was bij 't kantje af, dat hij gered werd. Later werd die jonge officier de Hertog van Wellington, die den eersten Napoleon naar datzelfde eiland zond in het gezicht waarvan hij bijna was om gekomen. In de vorige eeuw stapte een jongeling te Bombay van een Engelsch schip aan land. Hij had een geringe, «lecht bezoldigde betrekking bjj de O.-I. Compagnie. Mis moedig over zijne vooruitzichten, wanhopig, half ziek, en morrend tegen het noodlot, liep hij de stad uit en zette een pistool tegen zijn oor. KnapHei ging niet af. Naar zijne kamer teruggekeerd, beproefde hij 't nogmaals. Knap Het pistool ging alweder niet af, en de mismoedige man, wien het nu toescheen dat zelfs de dood tegen hem was, legde het pistool uit de handen. Merkwaardig"VVant deze man, die zelfmoord wilde begaan, werd later Lord Clive, de veroveraar van Indië. Op zekeren grooten weg in Duilschland liepen eens twee vrienden met elk, ar in gesprek. Een zwarte wolk kwam opzetten en een verschiikkelijk onweder barstte boven hen los. Zij waren doornat, want nergens was beschutting te vinden. Eensklaps trol een bliksemstraal een van de vrienden en hij viel dood neder. De andere, die ge spaard bleef, was Maarten Luther. In Huntingdon sloop een aap een huis binnen, nam een kind uit de wieg en droeg het naar de nok van het dak. leder oogenblik vreesden de ver-chrikte dienst boden, dat het kind naar beneden zou ge smeten worden. Alle pogingen om het te redden, maakten den aap woedend. Eindelijk, in een grillige opwelling van goedigheid, legde de aap het kind ongedeerd weder in de wieg. Dat kind was de toekomstige Olivier Cromwell. Zekere Millet te Parijs heeft dezer dagen gaslantarens uit de straat gestolen, met behulp der politie. Den 29 Oct. be trapte hem een lantaarnopsteker, terwijl hij bezig was een lantaarn van haar voetstuk los te werken. «Wat doet gij daar?» rroeg hij hem. «Ik Wel ik haal voor Delatour de lan tarens weg, omdat er een nieuw stelsel van verlichting wordt ingevoerd.» En de lan taarnopsteker, niets kwaads vermoedende, liet hem zijn gang gaan. Des avonds toen hij weei lij den bewusten lantaarnpaal kwam bleek hem dat het nieuwe stelsel bestond in de afwezigheid van de lantaren. Eenige dagen later deed Millet het nog biutaler. Eenige politieagenten betrapten een heele bende personen bezig de lantarens los te schroeven. Op de vraag wat zij daar uitvoeren, antwoorden de gewaande gaswerkers alweer met de voorgewende ver andering van verlichtingsstelsel, voegen er bij dat zij bij dat harde werkje doodmoe zijn geworden en laten er zelfs op volgen «Als jelui ons een handje zoudt willen helpen, zou jelui brave kerels zijn.» En inderdaad de agenten door deze voorbeeldelooze stout moedigheid misleid, hielpen de kerels een handje aan het weghalen der lantaarns Doch, zooals we zeiden, ten slotte gaf vrouw Fortuin aan den stoutmoedigen Millet den schop, en zoo staat hij dar. nu voor de rechtbank, beklaagd van diefstal. Naast hem staat, of zit, een uitdrager, Lambel genaamd, als heler. Deze heeft van Millet de gestolen lantarens gekocht tegen 3 francs het stuk, ofschoon ze wel 50 francs per stuk waard zijnalleen de bronzen kap is aan metaal reeds 12 francs waard. Als wel van zelf spreekt, had Lambel deze aankoopen van lantarens niet op zijn register ingeschreven, zoodat hij zich, be halve op de aanklacht wegens heling, ook op die van overtreding der wetsbepalingen cp het uitdragersoeroep heeft te verant woorden. Mede van zelf spreekt, dat hij beweert, bij die aankoopen volkomen te goeder trouw te zjjn geweest, waarop de voorzitter hem echter wijst op het wapen der stad Parijs, dat op de lantarens prijkt en de beweringen van goede trouw toch waarlijk wat al te onaannemelijk maakt. Ten slotte wordt Millet veroordeeld tot zes, Lambel tot drie maanden gevangenis straf, de laatstgenoemde daarenboven tot 400 francs boete wegens gemelde over treding, en beiden tot 50 francs schade vergoeding aan de civiele partij. Voor een navolging van den Eiffeltoren te Londen zijn reeds honderden plannen ingekomen. De bezwaren van den Lon- denschen nevel, die den toren onbruikbaar zal maken, worden door den ondernemer Sir Watkin, niet geteld. Hij zegt dat de toren ver boven de Londensche nevel- en rookwolken zal uitsteken en dus de bezoe kers op de beruchte zwarte dagen in staat zal stellen in Londen zelf het schoone weder te gaan genieten. Men droomt reeds van een sanatorium voor zieken op de 16e of 17e verdieping, waar rnen berglucht zal inademen en slaapkamers betrekken. De toren zal uit het beste staal vervaardigd worden. Slachtoffers van den oorlog voorzoo- verre bekend in de laatste 34 jaren. De Krimoorlog (1856) kostte 750 duizend menschen en 4776 millioen guldens. De Italiaansche oorlog (1859) 45 duizend men schen en 720 miljoen guldens. Voor den Deenschen oorlog van 1864 waren die getallen 3000 en 84 miljoen. Den Noord- Amerikaanschen burgeroorlog van 1861 tot 1865 a de Noordelijke staten 280.000 soldaten en 10800 miljoen guldens, b. de Zuidelijke staten 520 duizend en 5520 mil joen de Duitsche oorlog van 1866 kostte 45000 soldaten en 792 miljoen. De ex peditie naar Mexico, Cocbinchina enz. 65 duizend en 480 miljoen. Den Fransch Duitschen oorlog van 1870/71 a Frank rijk 155000 en 7200 miljoen b Duitschland 60,000. Den Bulgaarsch-Servischen opstand 25000 en 420 miljoen den Russisch-Turk- »chen oorlog 250000 en 2700 miljoen; de Zuid-A fiikaansche oorlogen 30.000 en 21 miljoenden Afri taanschen oorlog 250000 en 32 miljoen, lotaal 2 miljoen en 478 duizend manen 33.545 miljoen guldens. Gekwetsten, verminkten of aan ziekten gestorven soldaten zijn niet meegerekend. -De republikeinsche meerderheid in de Fransche Kamer van afgevaardigden heeft hare vrees voor het 'ooulangisme niet verloochend, en, gebruik makende van hare meerderheid, de verkiezing van de meeste Boulangistische afgevaardigden ver nietigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2