KEUR-EN SC1100LN1EU WS LANDBOUW. GROOTHEID en VAL. GEMENGDE BERICHTEN. huis, op grond van dezen aandrang, voor wat dit punt betreft, op zijn zachtst genomen zonderling genoemd worden. Het amendement de Geer om geen ver meerdering van 8 ambtenaren toe te staan bij de kantongerechten, werd aangenomen met 55 tegen 38 stemmen. Bij het wapen der koninklijke mare chaussee zjjn verplaatst van Axel naar Wolvega de wachtmeester Povervan Axel naar Breda de brigadier M. A. Kemper: vanTerneuzen naar Helmond de marechaussee J. Braamse. Grijpskerke. De Raad dezer gemeente heelt heden (maandag) den heerJ.de Back op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger dier gemeente met 1 Januari 1890. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kats door dhr J. P. Miedema carrd. te Bolsward. Dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht heeft bedankt voor zijne benoeming tot kerkelijk hoogleeraar a/d. stads-universiteit te Amsterdam. De heer J. P. v. Melle, geb. te Bergen op Zoom, heeft met goed gevolg het voorbereidend kerkelijk examen afgelegd. Voor het practisch apothekersexamen slaagde te Groningen o. a. dhr. W. H. Bal, geboren te Middelburg.. Chr. Ger. Gem. Drietal Middelburg afdeeling St. Pieter straat Ds. J. H. Kouwenhove te Zaamslag, ds. H-l |M. van der Vegt te Heerde en ds. J. W. Gunst te Brouwershave. Door de leden der Cbr. Ger. gem. te Grljpskerke werd Vrijdag 11., in eene daartoe belegde samenkomst, naar wij ver nemen besloten tot de classis dier kerk in Walcheren een verzoek te richten om aan die plaats eene Chr. Ger. gemeente te stichten. Lettende op het groot aantal leden aldaar woonachtig, dan was zulks reeds lang te wachten. In de maand November werd de Bijz. School te Goes bezocht door 156 leerlingen waarvan 143 geen enkelen schooltijd ver zuimden 13 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 0 beliep het verzuim van 11 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0,7 pet, tegen 1,3 pet. in October 1888. Een der meest aanbevolen nieuwe aard appelsoorten is de zoogenaamde O d i n, die op de proefakkers der R. landbouwschool en op gronden in de oostelijke kleistreek van Belgis met goed gevolg zijn gepoot. Zij 18. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1. Toch meende Bonaparte Die prins moest Enghien zijn. Hij verlangde terstond zjjne inhechtenisneming. Opgewonden, heftig van gemoedsbeweging als hij was, bleet hij doof voor de waarschuwingen zijner vrien den, die hem deze schending van het vol kerenrecht ontraadden. Caulaincourt kreeg bevel met een detachement dragonders naar Ettenheim te gaan en den hertog gevangen te nemen. Ettenheim ligt in Baden en dus buiten Fransch grondgebied. Men begrijpt dat de hertog verbaasd op keek, toen een Fransch detachement hem in zijn eigen huis kwam arresteeren. Hij bood eerst tegenweer; doch moest ten laatste voor de overmacht zwichten. Daarop werd zijn huis doorzocht om verdachte pa pieren te vinden, doch hoe men zocht en keerde, de verdachte brieven waren er niet, en de generaal Dumouriez was er ook niet. Wei waren er enkele uitgewekenen, doch het waren zeer ondergeschikte onbedui dende menschen, het meenemen niet waar- dig Haastig werd van deze mislukte huiszoe king, mislukte dewijl zg op een ver gissing berustte 1 verslag gedaan aan Bo naparte. Hij had zich dus vergist er. den verkeerde voor gehaald, den onschuldige. O, zoo hij nu zijn ongelijk eerlijk erken nen dorst en den hertog onder aanbieding zijner verontschuldigingen kon doen heen gaan 1 Doch dat stond zijn trotsche ziel hem niet toe. Enghien moest en zow schul dig zijn. De koningsgezinden moesten ge troffen worden. Enghien, schuldig of on schuldig, om het even, zou het slachtoffer zijn. Hij moest naar Parijs vrrvoerd worden. In Boneparte's naaste omgeving huiverde men toen men van dit voornemen kennis droeg. Josephii.e en anderen smeekten hem is naar dhr. Broekema zei, een late soort, voor klei en voor zand geschikt, en bijna geheel ongevoelig voor de ziekte, die zich wel een weinig in het loof kan voordoen, maar nagenoeg niet in de knollen, gevende een ruim beschot van mooie, plat ovale, regel matig gevormde knollen, best van smaak, geelwit in de kook, enz. Maar de aardappel is een zeer grillig ge was. De bekwame directeui van den Wil- helminapolper beproefde het dit jaar met de Odins ook en deze proef viel niet mee. De ziekte deed zich wel weinig voor aan het loof maar des te meer aan de knollen. De heer v. d. Bosch had de poters besteld bij den eersten kweeker der Odins, Paulsen zelf. Het land (tVilhelminapolder) bevond zich in besten toéstandde bodem was lichte klei die echter door sterken regenval langen tijd zeer nat was gebleven. De Odins groeiden krachtig door en ontwikkelden een buiten gewoon krachtig en grofstengelig loof, de droogte in Juni en Mei deerde haar minder dan de naburige „Zeeuwsche blauwe". Het loof der Odins was nog steeds donkergroen en gaaf, toen de andere akkers in het groote perceel reeds sterk ziek warenen zjj stier ven in September hun natuurlijken dood. Men had slechts enkele ziekteplekjes aan den onderkant der bladeren ontdekt. En toch liep het mis. Op 4 October bleek dat een massa aardappelen op het land moesten blijven liggen, daar zy zelfs voor veevoeder niet geschikt bleken. Men meende dat de oorzaak in de „blauwe" te zoeken was, die er om heen groeidenvan daar waren de schimmelsporen overgewaaid op het gezonde loof der Odins en ook op den grond tus- schen het loof inzoodat men 't niet wenscheljjk vond Odins in de nabijheid van oude soorten te verbouwen. De heer v. d. Bosch kon evenmin roemen op de qualiteit van het product. Hnt is, zegt hfj, een groote onregelmatige, met uitwassen en met een grove schil voorziene aardappel, wegens zijn ruime opbrengst wel als veevoe deraardappel doch niet als fijne tafelaard appel geschikt. In ieder geval is 't zaak te onderzoeken of de langen tijd zeer nat geble ven Zeeuwsche klei er toe kan hebben bijgedragen. N. R. C. Men schrijft aan de N. R. C. Verschillende suikerfabrikanten in N. Brabant vertoonen geneigdheid om contrac ten te sluiten tot het leveren van beetworte len met het suikergehalte tot basis der prijsbepaling. De moeilijkheid blijft echter om eene billijke overeenkomst te treffen bij het nemen der monsters. De fabrikanten houden vol dat het monster alleen kan genomen worden aan de fabriek. Voorde landbouwers die ver afwonen is 't onmo gelijk zich aan deze bepaling te onderworpen; volgens hen moet het monster genomen worden op de plaats van aflevering. Scherpenisse. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres alhier hebben zich tien zjjn ondoordacht onrechtvaardig plan te laten varen. Zij sidderden by de gedachte aan het noodeloos vergieten van dat koninklijk bloed, waarin niemand behagen hebben zou dan een enkele Jacobijn, en wat velen die den geliefden naam van Condé ongaarne aan een moord verbonden zagen, van hem zoude vervreemden. Vergeefs. Hij was onverzettelijk, ook in zij n dwaasheid. «Vrouwen moeten zich met zulke dingen niet inlaten,» had hij zijne vrouw toege voegd. De prins moest naar Vinciennes gebracht worden om voor een krijgsraad terecht te staan en ingeval het schuldig over hem werd uitgesproken, op staanden voet ge fusilleerd (doodgeschoten) te worden. Dit alles moest in één nacht afloopen, zoo luidde het bevel van den eersten consul. Savary zou, als zjjn zaakgelastigde, bij de terechtzitting tegenwoordig zijn. Zooals 't besteld was, geschiedde het. Enghien gedroeg zich koninklijk, gelijk het voegt aan een prins, die tevens onschuldig is aan iets waarvan men hem beticht. Met waardigheid wees hij de beschuldiging af, als zou hij deel hebben aan de beslaande samenzweringmaar verzweeg ook niet dat hij tegen Frankrijk streed. «Breng mij tot den eersten consul», zeidejhjj, »die zal mjj gelijk geven, wetende dat ik mijn plicht gedaan heb.» De terechtstelling duurde kort. Het dood vonnis werd over hem uitgesproken. Men bracht hem hierop naar een der droge grachten van het kasteel. Men wilde hem een zakdoek voor de oogen bindendoch hjj wees deze zoogenaamde weldaad met waardigheid af. »Gij zyt Franschen», zei hij tot de gen darmen, »en gij zult rnij zeker wel 't ge noegen willen doen goed te mikken.» Daarop trok hjj zjjn ring van den vinger, sneed zelf een zjjner haarlokken af, en gat beide met nog een brief er bij aan Savary, sollicitanten aangemeld die voor het meeren- deel zonder betrekking zijn en waarvan j eenige zijn opgeroepen om proefles te komen I geven; reis en vei blijf Kosten worden van gemeentewege vergoed. Dat het aantal liefhebsters onder ben ook steeds toeneemt, blijkt als volgtin 1882 was er voor de zelfde betrekking slechts éene sollicitante, op een salaiis van f650; in 1886 waren er vijf op een jaarwedde van f 450 en nu zijn er tien op ditzelfde tractement. Scherpenisse. Sinds het bericht van 12 October zijn er weder twee patiënten aan diptheritus bezweken. Sedert de laatste da gen van September zijn er in 't geheel 15 lijders geweest, waarvan er 6 zijn overleden alzoo 40 procent van «ie aangetasten. Thans zijn er nog 3 patiënten. Over den vroeger medegedeelden scha pendiefstal te 's Heereukoek is thans meer licht verspreid. Door de bemoeiingen der rijkspolitie is in de woning van den in arrest genomen verdachte W. N., de huid van een der ontvreemde scha, en in beslag genomen, in een kleerkistterwjjl een ander dier der kudde te Rotterdam is opgespoord. Ilorsele. Maandagmorgen had alhier in de gemeenteschool een begin van brand plaats, dat erger gevallen had kunnen ver oorzaken, doch door spoedige ontdekking is dit verhinderd, daar de brand spoedig kon gebluscht worden. Volgens de Midd. Crt. was het vuur uit den jjzeren rookuitgung gevallen en had een pla.ik doorgebrand, terwjjl ook het dak vuur had gevat. Te Koewacht heeft iemand een otter gevangen ter zwaarte van 15 K.G. Het dier werd levend en zonder eenige kwetsuur bekomen te hebben huiswaarts gebracht. Koewacht. Het volgende is hier Zaterdag gebeurd. Een zekere P. was in zijn werk plaats aan den arbeid, toen hij plotseling bemerkt, dat door eene kleine ronde opening een jongen naar binnen gluurde. Aanstonds neemt hij den beitel, waarmede hjj werkt, steekt die door de opening en door het oog van den ongelukkigen knaap, die voor altjjd het gebruik van dit orgaan zal moeten missen. (Terns. Crt Eendaglooner uit Yroenhoven (Limburg) is waarschijnlijk aan vergiftiging gestorven. De man, die in geen te beste verstandhou ding met zjjne vrouw en kinderen leefde, was 's morgens, na thuis een boterham gegeten te hebben, naar een naburig dorp vertrokken om werk te zoeken. Onderweg kreeg hjj hevige buikpijn, zakte ineen en braakte; eenige oogen blikken daarna overleed hjj. De politie heeft een lijkschouwing gelast. In N Holland moeten voortaan in ge meenten waar de muilkorven voorgeschreven zijn, de honden ook op de jacht gemuil korfd zjjn. met verzoek die aan zijoe vrouw, de hertogin ter hand te stellen. Daarop knielde hjj neder. Twintig kogels doorkliefden de lucht en de moord was voltooid. De jeugdige hertog had opgehouden te leven. Toen hij dood was, gaf men aan de gendarmen ver lof zjjne klcederen, zijn geld en gouden horloge te nemen en onder elkaar te ver- deelendoch zoo groot was de indruk, dien deze doode achter li it niemand wilde er een hand naar uitsteken. Nadat het doodvonnis voltrokken was, kwam er ofschoon voor de leus nog een bode van Napoleon om met den ver oordeelde te spreken doch te laat 1 De moord had zoo juist plaats gehad. Bonaparte nam de zaak zeer kalm op. Hij beschouwde haar als een aderlating, noodzakelijk voor het welzijn der republiek. Hjj stelde zijne omgeving cerust met de verzekering, dat geen haat of wraak of toorn hem bjj deze daad geleid had. Toch had hjj niet altijd vrede met den moord. Den man die de terechtzitting ge leid had, zag hij sinds dien ongeluksdag niet gaarne meer. »Hjj wekt mij te veel herinneringen op,» zeide hij altijd. Entoen hij later vernam dat niet Enghien, maar Pichegru de spion was geweest, bij de saamgezworenenen men dezen laatste abusievelijk voor een Bourbonschen prins had gehouden, toen ontstelde Bonaparte en riep stampvoetend uit »De ellendeling Wat heelt hij mij laten doen En op lateren leeftijd vermeed hij elke wending in zjjne gesprekken, die hem aan den moord herinnerde; of trachtte in'toog loopend de zaak te verdedigen. Velen meenen, dat zijne vele langdurige oorlogen zoovele po gingen waren om zijn geweten te stillen. De meesten in Frankrijk en velen inliet buitenland keurden de heele daad afslechts Je heftigste revolutionairen betuigden er hunne ingenomenheid mede. Wordt vervolgd. Maandagmorgen 5 uur ontstond te Amsterdam brand in het kleedermagazijn der heeien Kattenburg in de Kalverstraat. Eer de brandweer er was had de brand ook twee andere perceelen aangestoken, een magazijn en het hotel Swisse.Een tiental logés, de dienstboden aldaar werden gewekt en vloden in nachtgewaad de straat op. De familie Kattenberg wist zich ook te re lden doch het 8 jarig zooi tje bleef in de vlam men terwijl de kinderjuffrouw hevige brandwonden bekwam. Een ooggetuige schrijft er van: Een meisje van 18 jaar, de dochter van Kattenburg, die nog beproeven wilde, haar broertje uit de vlammen te redden, bekwam hevige brandwonden. Zij zal wel haar ge- heele leven misvormd blijven. Het schouwspel was ontzettend. De sis sende vuurgloed verwoestte voor een alsnog onberekenbare waarde, terwjjl een veertig tal personen handenwringend het Poolsche koffiehuis binnengingen. Daar was de ont steltenis algemeende dienstboden op bloote voeten vielen op de stoelen, jammerden over hunne kleederen, sieradiën, ja wat niet Vreemdelingen zonder jas, boord of hoed liepen dooreen, in de verschillende talen nu om dit dan om dat roepende. Een oude vrouw zat bij de kachel schreiende met koffie en brood in de handen, zonder dat het moedertje in staat was één dronk te nuttigen. De groote perceelen zjjn geheel in de asch gelegd. De schade is aanzienlijk. Een rede zonder hoorders. Eenige jaren geleden had een vermakeljjk kluchtspel plaats in het gebouw onzer def tige tweede kamer. Een half uurtje voor dat de zitting een aanvang zou nemen, was een der leden in zjjne eenzaamheid bezig een rede uit te spreken. Andere leden die in de koffiekamer er de lucht van kregen, snelden stilletjes naar de deur en hoorden du'ideljjk dat het goede kamerlid zei»Als ik het woord gevraagd heb, mjjnheer de voorzitter, dan was dit alleen om een ander licht te doen vallen,.... enz." De man zou straks zjjn eerste rede uitspreken en hield op 't oogenblik repetitie. Een daverende toejuiching klonk voor de deur der zaaien tegelijk kwamen de overige kamerleden binnen, tot groote verlegenheid van den spreker. Maandagnacht zjjn de gevangenen uit de militaire strafgevangenis te Leiden (er waren er 150j onder sterk militair geleide per extratrein naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Een landman in de gem. Tubbergen had gepasseerde week het ongeluk, zich in den duim te snjjden met een meseen paar dagen later kwetste hjj zich aan een verroesten spjjker in die wonde, waardoor bloedvergiftiging ontstond en de man over leed. Hjj laat eene weduwe met vjjf jonge kinderen na. De Rotterdammer goederenboot uit Sneek is daar Zondag zeer gehavend binnen gekomen. Alermfluit, kompas, glazen enz. waren verbrijzeld. De oorzaak is deze Toen de boot des middags door de brug bjj Uitwellingera stoomde, toonde de brug wachter zich boos over het breken der schoone jjsbaan, waarop hjj de jongens opstookte met steenen naar de boot te werpen. Alzoo deden zij. De bemanning dekte zich in de kajuit; maar toen een dikke kei de alarmfluit wegsloeg, ging de machinist naar het dek om de gemaakte opening terstond met een houten pin te sluiten. Doch zjj onthaalden hem op een hagelbui var. steenen, waarop hij meteen half verbrande hand r.aar beneden vlood. Tot bij Oppenhuizen duurde het bombar dement, waarbij vrouwen in hunne schorten de steenen aandroegen waarmede de man nen gooiden. Maandagavond wandelde een vader van zeven jeugdige kinderen met zjjn zoontje te Deventer over de kade. De man strui kelde en viel in de gracht. Het jongentje in plaats van om hulp te roepen, jjlde naar huis om daar het gebeurde te vertellen. De gevolgen bleven niet uit. Toer. men met spoed naar de plaats desonheils ging, werd de drenkeling wel is waar nog levend opgehaald, doch om eenige uren daarna te sterven zonder tot bewustzijn te zjjn te ruggekeerd. In het bij Nijmegen gelegen Cranen- burg is in den toren der katholieke kerk, tusschen muren ingemetseld, een fraai ge sneden eikenhouten altaar teruggevonden, dat daar vóór meer dan 300 jaar, tjjdens de Hervorming, op die wjjze verborgen moet zijn geraakt. Het kunststuk is nog in vrjj goeden staat en wordt op eene waarde van f 3500 geschat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2