GEMENGDE BEltlCHTEA. Overzicht van Verkoopingen. Afloop Verknopingen enz. Verbetering. A A BESTED1 (i. BURGERLIJKE STAND- MARKTBERICHTEN. de bovengrond begint ondanks de! nijl- overstroomingen veel barer beste eigen schappen te verliezen, omdat die niet bestand is tegen de gedurig herhaalde katoenoogsten. En den akker bemesten, daar is de boer niet haastig mee. De meeste meststoffen worden gedroogd in de zon en daarna ge bezigd als brandstof. Dat er van het vuur dat met zulke materialen wordt gevoed een walm opgaat die iemand beduizelt en be dwelmt, is een feit, waaraan tallooze lui hier het verlies van hun gezicht te wijten hebben. Op 'toogenblik worden de boonen, de tarwe, de haver enz. gezaaid. Alles in den modderachtigen bodem, die door de rivier is besproeid. Regen is er in het laatste half jaar hier minder gevallen dan in Hol land gemiddeld op éen dag. Slechts twee kleine vlaagjes die niets beteekenen. De groentetuinen staan nu in vollen tooi. Kool, boonen, erwten, salade en allerlei warmoezierskruiden zijn er thans in overvloed. De vruchten wisselen elkaar gestaag en geregeld af. Is de tijd der druiven, dadelen, meloenen eD vijgen thans voorbij, op 't oogenblik zijn de granaatappelen en ci troenen rijp en binnen een week of drie zijn de sinaasappelen in staat om geplukt te worden. Met dit bericht is publiek ge zegd wat velen aangaande den landbouw etc. begeerden te weten. Men leert een vreemd land niet in korten tijd kennen daarom zoo de Heere wil later meer en uitvoeriger over dit pur.t, wanneer de geëerde Red. van dit blad namelijk daartoe welwillend plaats wil verleenen. Vragen aangaande Egypte worden gaarne door schrijver dezes beantwoord. (De Redactie stelt hare kolommen gaarne beschikbaar.) Middelburg Naar wij vernemen hebben zich voor de alhier vaceerende betrekking van Vader en Moeder in het Burgerweeshuis, niet minder dan 70 sollicitanten aangemeld. Het sa'aris bedraagt f400. 's Gravenpolder. Hoe gevaarlijk het is kleine kinderen alleen te huis te laten is Zaterdag alhier weder op een treurige wijze gebleken. Gedurende dat de moeder even was uitgegaan, waren de kleederen van een 4 jarig kind door te dicht bij het haard vuur te komen in brand geraakt. Eerst na vele moeite slaagde men er in de klee deren te blusschen. Het kind kreeg zeer hevige brandwonden. Waarde. De zangvereeniging «Vooruit» wenscht Vrijdag 13 Dec, in het schoolge bouw een openbare zanguitvoering te geven. Een zeer lage daad aan wraakneming of iets dergelijks heeft men dezer dagen te Amsterdam bestaan. Een deurwaarder moest bij een bewoner op de 4e verdieping exploit doen. Onderwijl legde de bewoner der 3e verdieping een handvol knikkers op de trap. Toen de deurwaarder van z(jn boodschap terugkeerde, trapte hij op de knikkers en viel van boven neer, om ernstig gekneusd opgenomen en vervoerd te worden. Slimheid van vogels. De gekuifde vliegenvanger en nog eenige vogels hebben een uitstekend middel om andere vogels of hagedissen, die op hunne eieren azen, af te schrikken. Zij winden om hun nest een of meer van de oude vellen, die de slangen hebben afgeworpen, zoodat het schijn heeft alsof Jevende slangen zich om hun nest gekronkeld hebben. Een 67jarige landbouwer te Hees is voorover in een diepen put gevallen Hoewel hij kort daarna door zijn zoon uit zijn benarden toestand werd gored, is hij toch aan de gevolgen overleden. Als waarschuwend voorbeeld voor andere veehouders deelt men aan het IV. v. d. D. mede, dat verleden Dinsdag te Rotterdam 40 schapen, afkomstig uit Pur- merend, als lijdende aan en verdacht van rotkreupel, wegens het niet doen van aangifte en verboden vervoer, in beslag zijn genomen hiervan werd proces-verbaal opgemaakt. Op de veiling te Amsterdam van de nalatenschap van wijlen dr. J. A. Alberdingk Thijm is onder anderen een fluweelen kistje verkocht met een doodsbeentje er in; en een briefje waarin Ihjjm schrijft dat 'tjeen reliquie is van graaf Willem II (gest. 1254). De aichivaris van Middelburg gaf het den heer Hofdijk en deze gaf het weder aan den heer Thijm. Dus wat Hofdijk weggaf, bewaarde Thjjn als een kleinood in een fluweelen kistje. Welk een verschil van karakter bij deze twee groote mannen. Bjj de opruiming (zegt het briefje) van de graven in de Abdij zijn de beenderen van Willem II in een spanen doos gedaan, die bewaard wordt op het archief. En uit die doos heeft de archivaris het aan Hofdijk gegeven, (Geteekend) Alberdingk Thijm. Onlangs werden de echtelieden Beiër uit Klein Schönwald, bij Breslau, door de rechtbank veroordeeld tot 15 jaar tucht huis, 10 jaar verlies van eer en plaatsing onder politietoezicht, wegens het willens en wetens verkoopen van trchineus varkensvleesc h, hetwelk tengevolge heeft gehad, dat ruim dertig personen door de trichinenziekte zijn aangetast, en zes hieraan zijn gestorven. Het vleesch van een door deze lieden geslacht varken, dat trichineus bevonden was, moest volgens bevel van de politie onbruikbaar gemaakt en begraven worden. Dit geschiedde slechts ten deele, daar zij zich ondanks politie toezicht, wisten meester te maken vun een groot deel van het schadelijke vleesch, en dit op verschillende plaatsen in den omtrek hebben verkocht. Winstbejag was hier zeker de drijfveer van deze handeling, daar de schade, door het afkeuren van het vleesch berokkend, reeds door het verzekeringsfonds was uitbetaald. De heer Johan Orth, vroeger Z. K. H. Aartshertog Johan van Oostenrijk heeft door het faillissement van het Weener Ban kiershuis Keudler nagenoeg zijn geheele vermogen verloren, zoodat hij nu nog des- temeer «gewoon burger is geworden. Het tekort van dit oude bankiershuis bedraagt verscheidene milioenen. Koning Victor Emanuel (overleden 9 Jan. 1878) was een groot liefhebber van de jacht en ging dikwijls geheel alleen en burgerlijk gekleed op de jacht. Eens schoot hij in dien toestand een haas op het oogen blik dat een burger van Rome op hetzelfde dier ook zijn schot loste. «Mijnheer, dezen haas heb i k geschoten riep de koning. «Och, loop heen, dat kan iedere gek zeggen I» schreeuwde de ander terug. «Nu, ik zeg u, i k neem den haas» antwoordde de koninklijke schutter op alles behalve vriendelijken toon. «Dat wil ik eens zien 1» was daarop liet bescheid van den burgerlijken Nimrod, die naderbij kwam. Hierop raakten zij handgemeen, doch de koning bleef overwinnaar, de ander vluchtte doch wierp hem nog eenige smadelijke scheld woorden toe. Te Rome aangekomen, gaf de koning den aldaar aanwezigen commandant der wacht bevel, den vluchtenden jager na te gaan en hem zoo spoedig mogelijk nadere inlichtingen omtrent diens persoon te brengen. Na verloop van een uur deelde de officier den koning mede, dat de jager een eerzame schrijnwerkersbaas was. Terstond werd een hofrjjtuig gezonden met de boodschap aan den schrijnwerker, zich daarmede naar het paleis te begeven. De man begreep natuurlijk niet, wat dit te beteekenen had en nam, na zich gekleed te hebben, lang niet gerust in het fraaie rijtuig plaats. In het paleis aangekomen en voor den koning gebracht herkende hij in den vorst zijnen bestrijder van vóór eenige uren. «Meester Salvini,» zeide deze tot den bevenden man, ik heb u laten uitnoodigen hier te komen, omdat ik in den haas ook nog andere hagelkorrels vond dan de mijne. Wij zijn beiden in ons recht. Weet gij wat wij deelen den haas met elkander». Lachend opende hij daarop de deur van de naastbij- gelegew kamer, waar op eerie gedekte tafel tusschen andere gerechten de gebraden, zoo veel onrust verwekt hebbende langoor stond. Of de burger met heel veel opgewektheid gegeten heeft, wordt niet gemeld. Te Obernmmcrgau zullen in 1890 weder Passie-spelen opgevoerd worden. De eerste voorstelling heeft met Pinksteren plaats. Het nieuwe gebouw in Griekschcn stijl zal 4000 zitplaatsen bevatten, waarvan de helft onder dak. Op een zolder van een museum te Neurenberg is een geheel van hout ver vaardigde klok gevonden, die het jaartal 1640 draagt, d. i. een 20tal jaren vóór dat Huygens de slingeruurwerken uitvond. De houten Neurenberger klok is op 't oog geen slingeruurwerkmaar als men ziet, hoe het échappement in beweging wordt ge bracht, dan springt in 't oog, dat men met een naar boven staanden slinger te doen heeft. Opmerkelijk is 'i, dat ook deze ontdekking weer evenals de boek drukkunst eeuwen achtereen onbekend bleef en toen eensklaps op twee verschillende plaatsen bijna gelijktijdig werd gedaan. Sir Edward Watkin, de Brit die Eiffel wil overtreffen door een Watkintoren te bouwen, nog hooger dan de Eiffeldito, heeft nu ook het plan ontworpen voor een spoorweg van Londen naar Indië, door den Kanaaltunnel naar Gibraltar, van daar per stoompont naar Tanger, en verder langs Cairo, over het Suezkanaal naar Engelsch Indië. Jefferson Davis, de president der ge confedereerde Staten van Noord-Amerika tijdens den burgeroorlog, is eergisteren- nacht overleden. Op de kermis van Clicliy beloofde een kampvechter met den zachtmoedigen naam Lagneau (het lam) 50 gulden aan dengene, die hem bij een worsteling in het stof zou doen bijten. Een krachtig gebouwde slager drong door de toeschouwers heen en nam de uitdaging aanmaar na eenige oogenblikken wierp Lagneau zijn man op den grond en werd als overwinnaar uitge roepen. De slager verwijderde zich geme lijk, maar bleef onder de menigte, viel,toen het oogenblik gunstig was, Lagneau on verwachts aan, lichtte hem op en wierp hem met zoo groote kracht tegen den grond, dat de ongelukkige «spulleman» met gebroken ruggegraat werd opgenomen. Waar de eerzucht al niet schuilt en toe in staat is 1 Emin Pvcha. Ter voltooiing zijner levensgeschiedenis deelen wij 't treurige feit mee, dat de Emin na aan het gastmaal met Stanley champagne te hebben gedronken op het behouden we derzien, des avonds door zijne bijziendheid en de duisternis, mogelijk ook door de champagne misleid, in plaats van door de deur, uit een openstaand venster gestapt, op de straat gevallen en ernstig aan of in het hoofd gekneusd werd. Niemand aenke echter aan dronkenschap slechts is hier waarschijnlijk onvoorzichtigheid in het spel, dewijl de man. die elf juren een leven van ontbering geleid had, begrijpelijkerwijs niet tegen de prikkeling van champagne kon. Voor de wetenschap zou zijn dood een groot verlies zijn. Gelukkig is zijn toestand, vol gens Stanley's mededeelingen niet gevaarlijk. Woensdag 11 December. Wemeldinge, door Not. Merens voor Burg graaf bij wed. Ruissaard, kaphout op streep. Wolfsrtsdijk, 3 uur bij v. Strien voor Kal- lemein door Not. Mulock Houwer, een woon huis en erf 330 c.A. Oud Sabbinge bewoond door L. Maas en P. Meulblok tot 1 Mei. Kruininge, 11 uur bij Nieuwenhuize door Not. Prins, bureau, tafels, stoelen, veeren bedden, gereedschappen enz. Donderdag 12 December. Middelburg, voortgezette houtveiling door deurw. Kouion half 1 op de werf de Volharding. Goes, half 2 in de bank panden over April tot September 1888. Kloetlnge, 10 uur voor Burger door Not. Houwer aan den Moolweg, 51 olmen. In Ab- bekinders 1 olm. En bij Akkenaar 1 olm Bfj- ganghoek, de 4- en 5jarige kap van bosscben in Gasjeshoek, Jagthoek, Lerken, Eversdyk- schen hoek. En voor den ambachtsheer wis- schen en hakhout, Moolweg. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging een huis en erf Wal 43 groot 227 c.A. door not. Verhey. Waarde, 10 uur door Not. Prins bij wijlen v. Espen, kabinet, tafels, stoelen, stoelen, 3 klokken, veeren bed, koper-, tin-, blik- en ijzerwerk, naaimachine, bascule enz. Enü by Oranje 2 kachels, 2 latafels, linnenkastje tafels, stoelen, kastklok. Vrydag 13 December. Zuidzande, 1 uur voor de Hullu door Not. Lansen Oroin 34 oimen, 34 Esschen, 50 koopen Populieren, geschikt voor dilthouten enzi Kwadendamme, 10 uur aan het Lange- weegje doorNot. Mulock Houwer by de Jonge nieuwe hontwaren, delen, mestplanken, rib ben, schalen, kruiwagens, steenen varkens- bak, boomreep, varkens, geiten, 4 kabinetten, 2 linnenkasten, secretaire, bureau, 16 klok, ken, hangkast, veeren bed, dekens, duiven hokken met duiven, hanglampen, stoelen- glas- en aardewerk enz. Zaterdag 14 December. Scliore en Vlake, 11 uur door Not. Prins 84 olmen in Smokkelhoek bjj v. Hootegem. Woensdag 18 December. Kloosterzande, 10 uur voor erven Paasse door Not. Gallis Merens en Thomaes, een windkorenmolen met bouw- en weiland 35 A. Arneuiuiden, op Brakenburg 10 uur door Not. Tak, 130 olmen. Domburg, <~p Duinvliet 10 uur door not. Loeff 5 H. A. Esschen-, Wilgen en berken kaphout, droog hout en stammen. Donderdag 19 December. Middelburg, 7 uur in de Vergenoeging door Not. Huvers, een heerenhuis Korte Delft G13 met tuin, pakhuis bergplaats met zolders en vrijen uitgang. Te zien Maandag en Vrijdag 2—4 uur. Vrijdag 20 December. Goes. 6 uur in de Prins v. Oranje, het huis van de firma Uchtmann, Ganzepoortstraat, Inl. Not. Huvers en Pilaar. St. Laurens, 10 uur door Not- Tak, olmen en populieren. Vrijdag 27 December. Nieuwdorp, bij Modderkreeke door Not. de R. Bresser 10 uur, een woonhuis, schuur en erf 64 c.A. van A. Polleman. Maandag 30 December. 's Heerenhoek, 11 uur bij v. d. Bulck door Not. Paardekooper Overman, een woonhuis, schuur en erf van Vervaet 960 c.A. IERSEKE. Heden Maandag werd door not. Merens by Harthoorn voor de Maat schappij „Eendracht en Nijverheid" publiek verkocht: 80.000 oesters le soort a f3,45. 80.000 id. 2e soort a f 1,571/2, 80.000 3e s. a 10,95. 24.000 aangeslagen pannen a f 7,— alles per 1000. Voorts 9000 ledige pannen voor f 28V2 den hoop. Een loods f 43. 475 zeeften a 80 cent. En 15 vijfkoppen gruis a 15 cent per 5 kop. In ons laatste nommer, in het ingezonden stuk van ds. Littooy staat dat de kerkeraad der Ned. [Ger, Kerk de kerkeraden der andere Ger. Gemeenten had uitgenoodigd om in «elke» samenkomst te spreken enz. dat moet zijn, gelijk geschreven was, „om in eene samemkomst te spreken over het Leger dos Heils." Vrijdag 20 December. Borsele, 1 uur door het bestuur der water- keering van het waterschap Ellewoudsdjjk en den polder Borsele, het maken van wer ken tot verbetering dei havennollen te Bor sele (raming f 1400). Bestek ten kantore van den secretaris-outvanger dhr. Beenhakker. Aanwzzing 13 en 16 Dec. van 1—3 uur. Middelburg, half 2, levering van de gedu rende 1890 voor de gemeentefabricage benoo- digde bouwstoffen, alsplaatzand, houtwaren, verfstoffen, kalk, tras en cement. Van 6-9 Dec. 1889. GOES. Geboren Jan z. v. Johannes de Jonge en Elisabeth de Windt. Overleden Johannes Kromeyk 56 j. man van Pieternella Willemina Goossen. MIDDELBURG. Ondertrouwd F. Dikken- berg wedn. 68 j. met J. Verhage wede. 63 j. BevalenS;W. Leemans geb. Brombacherz. Overleden :J.Annot81j. wede. van A. Vrage J. C. Dikkeboom|56 j. wed, van M.C. Boot. AXEL, 7 December 1889. Oude Tarwe f 0.— afO.—Nieuwe Tarwe f8.50 a f9.—. Rogge f6.— a f 6.50. Win- tergerst f7.75 a f8.25. Zomergerst f7.50 a f7.75. Haver f6.— a f6.75. Kookerwten f8.— a f8.25. Voererwten f6.75 a f7.—. Paardenboonen f8.— a f 0.—Lijnzaad f 10.- a f 12.-. Alles per 100 K.G. Aardappelen f2.50 per 104 K G. Rotterdam 9 December 1889. Tarwe 10 cent lager. Rogge 10 cent hoo ger, ovérigens onveranderd Buitenlandsche vast, meel 4 hooger. Jarige Tarwe f 0,— a f 0,— Nieuwe Tarwe -5.— 7.25 Rogge- 4,30 - 5.70 Nieuwe Wintergerst - 3.75 - 5.20 Zomergerst - 3.50 - 4.50 - 3.50 5.60 3.90 5,90 2.- 'h - 5.25 - - 7,25 - 8,- - 7.75 - 9.25 - 7.50 - 9.- - 5.75 7.-r - 0.- - 0.- Ch evaliergerst Haver- Paardeboonen Erwten Kook erwten Bruine Boonen Witte Kanariezaad Schokkers Duiveboonen -8.— - 9.— Op de VEEMARKT van heden waren aange voerd :0 paard 0 magere en 122 vette runderen 62 vette- en graskalveren, 1 nuchtere kal veren 1087 schapen of lammeren, 425 varkens 00 biggen. De pryzen waren als volgt: vette runderen le qual. 76, 2e qual. 72, 3e qual. 68 a c. kalveren le qual. 0,00, 2e qual. 876 a 925 c. schapen le qual. 60, 2e qual. 50. varkens lequal. 28 a c., 2e qual. 27 a—, 3e qual f 0.26, licht soort 22 a 23 c. VLASBEURS. 41725 steen blauw, en 2703 steen wit. Handel sleepend. Zeeuwsche eieren 6,40 a 6,20 de 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f 1,40 a f 1,50 Champions f 1,20a f 1.40 Brielsche witte f 2.50 a f 3.00 Magnum Bonum fO.OO a f 0.00 Hamburgers f 0.00 a f 0.00. Westl. zand- 0.00 a 0.00. Zeeuwsche Poters f 0.00 a f 0.— Zeeuwsche Jammen fO.OOafO.OO. Duinzand fO.—afO. Geldersche bl. f2.50 a f3.00. Spuische Jammen f2.00 a f2.40. Geldersche Kralon f2,40 a f2,70. Nieuwe f0,00 a fO. Westlandsche kleij f 0.00 a f 0.00. Idem Muis jes fO.— Van de Makelaars ('antzlaar en Schalk wijk te Rotterdam. MEEKRAP. Zonder handel. PETROLEUM Loco met uitgebreiden handel, sluit vast f8,75 a f8,80 ent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3