volutionairên niet in de armen der katho lieken te weipen door de schoolwel te verwerpen. Zijne rede maakte blijkbaar indruk. Als de schoolwet aangenomen wordt, komt de eer aan dhr. v. Gennep toe dat hij er een termen stoot aan gegeven heett. Maar één aapje kwam nog even uit sprekers mouw kijkenen meer nog uit de mouw van den heer v. Royen, die ook voor de wet zou stemmen. Zij lieten doorschemeren, vooral daarom voor de wet te zijn dewijl bij aanneming het samengaan van Rome en Dordt zou ophouden. Deze overweging heeft ook in de tweede kamer, ofschoon niet hardop uitgesproken, misschien bij enkele liberalen den doorslag gegeven aan de man nen der eerste kamer de eer daar rond voor uitgekomen te zijn. Toch konden zij wel eens misgezien hebben. Of roepen er nog niet andere zaken om rechtsherstel De minister verdedigde heden de wet. Jam mer daler geen antireulutiouair kamerlid in de kamer was bekwaam om hem ter zijde te staan in het bestrijden van de historische onjuistheden in Kappeyna's betoog. Heden valt de beslissing. De Eerste Kamer heeft heden de schoolwet aangenomen met 31 tegen 18 stemmen. Een lid (der rechterzijde) was afwezig. En stemden dus 17 liberalen met de rechterzijde. Vader. In de Amerongsche courant lezen wij het rijmpje: 't Woord waden, vroeger zeer in zwang, Schijnt in den ban reeds sedert lang; Geer. mensch zegt thans mijn vaden meer, Maar elk zegt nu d.mijn oude heen. Het vaderschapdus van voordezen Moet nu het aoudenheerscY apy> wezen, En vadervreugdnaar allen schijn, Moet (toudenheersvreugdvoortaan zijn. Ook vaderlandklinkt zeer gemeen, En heimelijk broeit dan ook 't verlangen 't Door oudenheerslandte vervangen Ach, lieve taal I waar gaan wij heen Ook wij protesteerden reeds meermalen tegen deze onkinderlijke, onbijbelsche, on historische, onchristelijke verbastering van den heerlijken vadernaam, zelfs door kindex'en van gereformeerde, christelijke ouders. Onze jongelingen, voor/oover zij er zich aan schuldig maken en er zijn er niet weinigen 1 moeten met die zondige oe titeling, uit de studentenwereld overgewaaid, breken. «Antirevolutionair, ook in uw huisgezin» 6 December 89. - Bij de Tweede kamer is een wetsont werp ingediend om aan de gemeente Vlissin- gen het recht te geven (luiar reeds geschonken tot den datum van 31 December 1889) om, met afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, belasting te heffen op het gemaal tot een bedrag van f 1 per 50 K. G. en op het gedistilleerd ten bedrage van f20 per H. L., aangezien de toestand der gemeentefinanciën dit noodig maakt. Bevorderd tot brigadier bij de kon- marechaussée J. Paauwe van Ierseke thans te Oirschot. Uit Wolfertsdijk hopen 15 Dec. 5 huisgezinnen en 2 vrijgezellen naar Argen tinië te vertrekken. Op 3 Febr. 1890 en volgende dagen zal te 's Gravenbnge een examen plaats hebben a. voor 80 plaatsen als kommies der 4de kl. der dir. bel., invoerr. en acc. op eene bez. wegens traktement en toelage van 480 's jaars b. voor de betr. van deurw. der dir. bel., bedoeld by 3 en 4 der res. van 2 Oct. 1888 no. 7. De verzoekschritten om toel. tot voor schreven examen moeten uiterlijk vóór 1 Jan. '1890 bij het Dep. van Financiën zijn ingekomen;de verdere voorwaarden en bijzonderheden vermeldt de St. ct. No. 287. Met betrekking tot de voorgestelde ver andering van de grenzen tusschen de ge meenten Biei vliet, IJzendijke, Philippine, Sas van Gent, Neuzen en Hoek, deelt de minister van binnenl. zaken, in antwoord op het voorloopig verslag mede, dat het brengen van den Angolinapoldor tot de ge meente Biervliet wenschelyk was, omdat die polder met genoemde gemeente nauwe ge meenschap heeft. In de voorgestelde regeling ligt het groote voordeel, dat elke polder in zijn geheel by éenegemeente komt, terwijl de andere hierbij betrokken gemeenten Sas van Gent, Neuzen en Hoek, geen noemens waardige schade er bij lijden. Ook zal de voorgestelde grenswijziging eene betere grenslijn doen ontstaan dan de bestaande. De daling in het zielental te IJzendijke onder de 3000 is niet te vreezenslechts 18 inge zetenen zal genoemde gemeente door de grensverandering verliezen, en het bezwaar dat de katholieke ingezetenen burgerlijk tet de eene en kerkelijk tot de andere gemeente zullen behooren, acht de minister niet overwegend. Goes. In de raadsvergadering van heden Vrijdag, Voorzitter dhr Burgemeester, werd na lezing en goedkeuring der notulen mee gedeeld dat dr. Kooman de leiding der nieuwjaarsbedeeling heeft op zich genomen dat de hoofdleiding voor de aanstaande volkstelling is opgedragen aan dhr, secre taris; dat van Gedep. Staten is ingekomen een schrijven inhoudende bezwaar tegen den post f24000 in den H. O., rij achten t beter dat als vroeger op f20500 te houdenen 't raadzamer onder de tegen woordige oinsiandigheden de financieele krachten der gemeente te versterken. B. en VV. stellen voor aan God. Staten te schrijven, dat de begrooting volgens de eisciien der wet is opgesteld en zij geen vrijheid heeft aan het bezwaar van Ged. Staten te gemoet te komen. Dit wordt met algemeei.e stemmen aangenomen. Eveneens wijziging der verordeningen, enz. betreffende de gasfabriek. Vervolgens kwam aan de orde het adres van 127 ingezetenen nopens de voorschriften omtrent de varkenshokken. B. en W. adviseer den er tegen met bet oog op de rampen door tiichinenziekte veroorzaakt. Onder de adres santen zijn vele ingezetenen die geen varken houden en geen twee of driemalen per dag zich voeden met aardappelen met wat vet. Bovendien heeft de maatregel nog niet eens gewerkt, hoewel die zij erkennen 't gaarne voor sommige der adressanten drukkend zal zijn. De heer den Bier wees op't bezwarende voor sommigen. Die ruenschen wonen in een huurhuis, moeten daar verandering laten brengen, die zeker minstens f 20 kosten zal. Zou er niet een poging zijn om aan de bezwaren der varkenshouders te gemoet te komen. Hij wijst op E 27 waar aan den maatregel van de verordening de hand gehouden wordt, doch in E 26 is de toestand allertreurigst. Wat zal de maatregel op E 27 bij bestendiging van den toestand op E 26 baten De voorzitter egt dat de raa i 't volkomen met den beer den Boor eens is, maar dat de raad in de eerste plaats de wet heeft uit te voeren en dat 't medegevoel enz. daarvoor heeft te zwijgen. Er zijn tal van maatregelen bekend, die in 't eerst kostelijk zij i voor ingezetenen doch 't gaat niet aan ze daarom niet uit te voeren. Goes is Jt brandpunt der trichine, Goes alleen. Moeten dan nu geen strenge maatregelen worden getroffen om deze plaag, zoo 't kan, te weren. Be heer der. Boer wijst er op dat op den Molendijk nog slechts een geval van tri chinosis zich heeft voorgedaan. Bovendien hebben de bewoners toch reeds een ontzet tende les gehad, in deze zaak. Hij stelt voor uitbreiding van wat men noemt de niet- bebouwde kom: en in den maatregel van art. 3 ezels schapen en geiten buiten te sluiten. Ervaringen en inlichtingen van deskundigen met name van den veearts maken den maatregel noodig, Wil men een varken houden, men doe 't buiten de kom der gemeente, zegt de voorzitter. De heer Ramondt wijst op de onbillijk heid dat een deel der burgerij een last wordt opgelegd en een ander deel daarvan wordt ontheven. De heer Oehtman zegt dat elke terugbrenging der verordening binnen nauwer grenzen, de willekeur zal doen toenemen. Werd 't voorstel den Boer aan genomen, tot uitzondering van Voorstad, A. v. d. Goeskade en Singels, dan zou 't meerendeel der varkenshoudende ingezete nen zijn vrijgesteld. De heer den Boer trok hierop zijn voorstel in. De heer de Jonge vraagt of ter tegemoetkoming aan de be zwaren van adressanten, niet een minder kostbare inrichting mogelijk is. Het voorstel om afwijzend op 't verzoek te beschikken, werd met 11 tegen 2 stemmen, die tan de heeren den Boer en de Jonge, aangenomen. Werd besloten de mestvaalt en 't varkens hok aan 't Manhuis op te ruimen en den concierge daarvoor een verliooging zijner jaarwedde toe te staan. Aanvragen om teruggave van aanslag in den H. O. over 1889, werden toegestaan. De aftredende gemeente geneesheer, dhr Kooman, werd met algemeene stemmen min twee herbe noemd. liSilÜi- E.\ NtlïO^LMKlWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kleverskerke dhr. Loggers Jr. cand. Bedankt voor Wageningen door ds. P. Peter te Waddingsveen - voor Klevers kerke, Meerkerk en Grijpskerke door dhr. K. Loggers cand. te Goes. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Medemblik door Ds. K. B. v. Diemen te Bodegrave. iU(niNZAiva;v De rechtbank te Botterdam veroor deelde de dienstbode J. J. B. te Zierikzee tot 6 in. gevangenisstraf wegens diefstal te Rotterdam gepleegd. De effectenhandelaar V. uit Tolen stond in Den Haag voor de rechtbank terecht wegens de bekende feiten. Hij en bet O. M. bij de Zierikzeesche rechtbank waren beide in honger beroep gekomen. Het O. M. eischte handhaving van 2 jaar en 6 n aanden voor 10 misdrijven en niet voor 9 zooals de Zierikzeesche rechtbank wenschtt. De verdediger pleitte vrijspraak en ontslag van rechtsvervo'ging. tiMmuDË BKitlCHTK.V Nieuwdorp. Verleden Vrijdag werd alhier van wege het bestuur der werkmansver- eeniging aan hare leden rekening en ver antwoording gedaan van 1888/89. Het bleek dat er aangekocht waren 371 kar kolen van 1700 kilo de kar, waaronder begrepen zijn 7 kar smee-en 4karschaalkolen daar van zijn uitgelost 7228 Hectoliters kolen, waarvoor is betaald f 4156,78. De kolen konden berekend worden voor de leden die thans bestaan uit 189 personen tegen 57 cent vrij op den wagen, terwijl een saldo van f 40 in de reservekas gestort werd. De aftredende bestuursleden C. Ka reis en J. Lanser werden met groote meerderheid herkozen. Men meldt ons uit Heinkeuszaud dat het door de ijverige bemoeiing der politie gelukt is in zake den schapendiefstal bij den landbouwer L. de Jonge te 's Heeren- lioek een stap verder te komen. Donder dag is zekere W. N. wonende alhier in verzekerde bewaring gebracht en Vrijdag morgen Z. een oud bekende der politie van Nieuwdorp, die beiden naar Middelburg zijn overgebracht. Vermoedelijk zijn er nog meer in deze zaak betrokken. Uit Zierikzee rnel.lt men dat ten ge volge van den plaats gehad hebbenden val, liet gebouw, staande op het einde van het Westhavenhoofd, 'vrij gevaarlijk staat, zoo dat het vermoedelijk raadzaam zal worden ge acht, het door de bewoners te laten ont ruimen. Met de herstelling van het hoofd zullen zeer aanzienlijke kosten gemoeid zij», GOES. In den nacht van 2 op 3 Dec. is bij den spekslager S. diefstal met inbraak gepleegd. Uit zijn slachthuis zijn 13 lever worsten en uit het rookhok in genoemd slachthuis 3 stukken rookvleesch enlkalttong. ontvreemd.Nu was J. H. pas uit de gevangenis ontslagen, na door den commissaris telkens nachtverblijf en voedsel genoten te hebben aan een kosthuis en een kleine kramer ij geholpendoch had de laatste voor een appel en een ei van de hand gedaan, en zijn kosthuis op 2 Dec. des avonds vei laten. Dit gaf den commissaris van politie te Goes aanleiding hem te signaleeren. Thans verneemt men dat de man, die dezer dagen in het bezit van rookv!ee=ch gezien was, en 't zelfs te koop had aangeboden, is aange houden en dewijl hij nog niet «los» is ver moedt men dat er termen gevonden zijn kern in voorloopige bewaring te houden. Bij 't onderzoek in zake de poging tot moord gepaard met inbraak en diefstal te Bergen op Zoom is gebleken dat de drie misdadigers ook op 22 Oct jl. bij Dijkmans 'hebben ingebroken. Men is a'gemeen ver blijd dat deze gevaarlijke beride onschade lijk gemaakt wordt. Dj toestand der vrouw blijft zorgelijk. Toch was zij maandag zoo helder dat de drie boeven voor haar be l konden gebracht worden. Zij herkende hen alle drie en gaf duidelijk op welk aan deel elk der drie na de misdaad had. Een brutale oplichting werd eergister avond te 's Gravenliage gepleegd. Eene dienstbode vervoegde zich in een mantelma gazijn, voorgevende een regenmantel te willen koopen. Toen zij het gewensebte kleedingstuk had aangepast verzocht zij om het «haar vrijer even te laten zien», die buiten wachtte, eri van wien zij den mantel als St. Nikolaas-geschenk zou krijgen. Het verzoek werd toegestaan. De dienstbode echter, in laats van dadelijk terug te komen, zooals zij beloofde, is met den mantel verdwenen en men heeft haar tot dusver nog niet kunnen wedervinden. De offic. van Justitie te Utrecht ver zoekt te worde bekend gemaakt met de verblijfplaats van mr. J. W. Spin, advocaat te 's-Gravenhage. Hij moet door den rechter commissaris gehoord worden. Deze aanvraag staat misschien wel in verband met een twist die dezer dagen tusschen twee personen aan het spoorweg station te Utrecht plaats had. Dezer dagen is op het Frederikspleln te Amsterdam een heer door een onbekend persoon aangevallen. Na een hevige wor steling maakte de aanvaller zich met f 130 aan bankpapier uit de voeten. De straatroover is gepakt. Dom Pedro (de keizer van Brazilië) schijnt zich zeer vergist te hebben in de stemming zijner genezen onderdanen, als men althans het volgende verhaal nvag gelooven, dat wij in tie buiteniamLche bladen aantreffen. Een oud-diplomaat zou in een gesprek, dat hij eenmaal met Dom Pedro voerde, gezegd hebben«Sire, ik geloot, dat gij verkeerd doet, zoo dikwijls en zoolang uit uw lijk te gaun. Gij zult nog eenmaal, terugkomende, de Republiek afgekondigd vinden «Het is mogelijk», zou de keizer geantwoord hebben, maar ik ben er zeker van, dat men mij dan tot president be noemen zal In de menagerie van Barnuro te Londen gleedeen olifant uit en viel op den oppasser, die zijn hok schoonmaakte. De ongelukkige werd geheel verpletterd. Te Buenos Ayres is overleden de 60- jarige Spanjaard Ramon Martinezy Pedra- goso. Weinige oogenblikken voor zijn dood verklaarde hij aan zijn biechtvader, dat hij een der moordenaars ven maarschalk Prim was geweest, in 1870 president der Spa&nsche republiek. Ramon had tien jaar in Argentinië geleefd en was zeer armEen zijner me deplichtigen, zoo verklaarde hjj nog, woont tharis in Mexico. Er zijn onderzoekingen in zake adem haling, bloedsdrukkitig en polsslag onder nomen op verschillende beklimmers van den Eiffeltoren. Deze leerden o. a. dat hjj bestijging der verdieping op 285 meter langs de trappen de polssnelheid tot op 140 slageu in de minuut wordt vermeerderd, lerwjjl bij personen, die langs den gegeven draad- weg in de bakken worden opgetrokken, het aantal der polsslagen slechts weinig verandering ondergaat, somtijds iets is ver meerderd, enkele malen zelfs is verminderd, maar ook hetzelfde blijven kan. In de Vereenigde Staten zijn in den loop van 10 jaren 251 spoorwegbruggen ingestort; alzoo eén in de veertien dagen Overzicht van Verkoopingen. Maandag 9 December. Ierseke, aan den dyk bii de haven, daarua by Harthoorn door Not. Gallis Mereus 10 u. 240,000 oesters le, 2e, 3e. Gruis, 25000 aan, geslagen, 9000 ledige pannen, loods, bakken. Woensdag 11 December. Weineldinge, door Not. Merens voor Burg graaf bij wed. Ruissaard, kaphout op streep. Wolftrtsdijk, 3 uur bij v. Strien voor Kal- lemein door Not. Muiock Houwer, een woon huis en erf 330 c.A. Oud Sabbinge bewoond door L. Maas en P. Meulblok tot 1 Mei. Kruininge, 11 uur by Nieuwenhuize door Not. Prins, bureau, tafels, stoelen, veeren bedden, gereedschappen enz. Donderdag 12 December. Goes, half 2 in de bank panden over April tot September 1888. Kloi'tinge, 10 uur voor Burger door Not. Houwer aan den Moolvveg, 51 olmen. In Ab- bekinders 1 olm. En bij Akkenaar 1 olm By- ganghoek, de 4- en öjarigekap van bossehen in Gasjeshoek, Jagthoek, Lerken, Eversdjjk- schen hoek. En voor den ambachtsheer wis- schen en hakhout, Moolweg. Middelburg, 8 uur in de "Vergenoeging een huis en erf Wal 43 groot 227 c.A. door not. Verheij. Waarde, 10 uur door Not. Prins by wy'len v. Espen, kabinet, tafels, stoelen, stoelen, 3 klokken, veeren bed, koper-, tin-, blik- en yzerwerk, naaimachine, bascule enz. En| by Uranje 2 kachels, 2 latafels, linnenkastje tafels, stoelen, kastklok. Vrijdag 13 December. Znidzande, 1 uur voor de Hullu door Not. Lansen Croin 34 oimen, 34 Esschen, 50 koopen Populieren, geschikt voor diithouten enzi Kvradendnuime, 10 uur aan het Lange- weegje door Not. Muiock Houwer bij de Jonge nieuwe hontwaren, delen, mestplanken, rib ben, schalen, kruiwagens, steenen varkens- bak, boomreep, varkens, geiten, 4 kabinetten, 2 linnenkasten, secretaire, bureau, 16 klok, ken, hangkast, veeren bed, dekens, duiven hokken met duiven, hanglampen, stoelen- glas- en aardewerk enz. Woensdag 18 December. Kloosterzamle, 10 uur voor erven Paasse door Not. Gallis Merens en Thomaes, een windkorenmolen met bouw- en weiland 35 A. Ariieiuniden, op Brakenburg 10 uur door Not. Tak, 130 olmen. Donderdag 19 December. Middelburg, 7 uur in de Vergenoeging door Not. Huvers, eenheerenhuis Korte Delft G13 met tuin, pakhuis, bergplaats met zolders en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2