Overzicht van Verkoopingen. trouw» bleven, en die in tegenstelling met zijne liberale viienden de professoren Fruin, Spruijt en Buys (editie 89) beweerde dat de Grondwet subsidie aan de bijzondere school verbiedt. Middelburg. lieden had alhier een vree- selijk ongeval plaats. Een tweetal voer tuigen redeu gelijk over de Koningsbrug, terwijl de voerman die aan de linkerzijde reed zich een weinig haastte om te kunnen uitwij ken n\ar rechts teneinde de noodige ruimte voor een aankomende troep militairen te verkrijgen, waarvan het gevolg was dat beide wagens met elkaar in botsing kwamen en de voerman der wagens die rechts reed, zekere P. L. slepersknecht oud 44 jaren gehuwd en vader van 3 kinderen van zijn wagen viel en overreden werd. Hoewel spoedig door Dr. de Man genees kundige hulp verleend werd, is de onge lukkige een kwartier later iu het Gasthuis overleden. De andere wagen werd bestuurd door sleper T. De Min. van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 30 Nov. jl. bedroeg bij de Ned. Bank f 2G 053.301,23 en bij de betaalmeesters f 1.556.331,91®, te zamen f27.609.633,14®. Goes. De termijn voor afkoop van den dienst bij de brandweer voor 1890 is Za terdag 7 Dec. geëindigd en moet alsdan de quitantie van den gemeenteontvanger voor de betaalde afkoopsom ter Secretarie bezorgd zijn. Up de begrooting voor waterstaat is alsnog gebiacht eene rijksbijdrage van f 15100 voor verbetering van wegen onder Clinge. Nog zijn daarop uitgetrokken subsidiën van f 30.000 voor verbetering van paarden rassen en f12.000 voor landbouw-proef velden. In zyn antwoord op het voorloopig verslag der Tweede kamer over die oegrooting stelt de minister in uitzicht: herziening dei- onteigeningswet; regeling van overzetveeren voltooiing van het Merwedekanaal in 1892; verandering van het model der postbladen verhooging van het maximum gewicht der met een halve cent port belaste couranten en verbetering der positie va i de telegrafis ten. Middelburg. Het invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht 2e kwartaal voor 't dienstjaar 1889/90 is ingekomen. Een ieder kwijte zich dus na ontvangen kennis geving, van zijn aanslag. Bezwaren kunnen tot 3 maanden na dato bij den burgemees ter worden ingediend. Belastingplichtigen die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten zonder roe rende goederen achter te laten worden indachtig gem iakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belas ting. Ten gevolge der reorganisatie van het wapen der kon-maréchaussee zal dat korps op een sterkte gebracht worden van 14 officieren, 389 onderofficieren en ma- réchaussées te paard en 175 onderofficieren en maréchaussees te voet. De le luitenant paardenarts E. A. L. Quadekker van het 3e regiment veldartille rie te Breda, tijdelijk werkzaam bij de Kon. Mil. Academie aldaar, is thans definitief daarbij overgeplaatst. Tegen 16 December a. s. is benoemd tot postbode te Driewegen (L. B.) A. Ringel- berg van Goes. Benoe.nd tot postbode van Stavenisse op St. Annaland S. Machielse, thans in functie te Domburg. M. C. Wegens hoogen leeftijd heeft de heer 3. de Back te Grijpskerke eervol ontslag gevraagd als ontvanger dier gemeente tegen 1 Januari a. s. Goes. In de raadsvergadering van Vrijdag a. zijn aan de orde I. Notulen, 2.Mededeelingen 3. Ingekomen stukken. 4. Opmerking van Gedep. Staten nopens de .begrooting dei- gemeente voor 1890. 5. Wijziging dei- verordeningen enz. betreffende de gasfabriek. 6. Adres van, ingezetenen nopens de voor schriften omtrent de varkenshokken, met praeadues van Burgem. en Wethouders. 7. Wijziging der instructie van den con cierge van het manhuis. 8 Idem van de begrooting voor het Armbestuur 1890. 9. Aanvragen om remissie van aanslag in den Hootd. Onslag over 1889. 10. Voorziening in de periodieke aftreding van den ge meente geneeskundige. (Per. tel.) Axel. De raad benoemde tot gemeente geneesheer alhier dr. v. Nooten uit Middelburg. IM&ÏÏk-fift SCHOOLMEUWS, Ned. Herv. Keik. Bedankt \oor Wilhelminadorp door dr. E. Syperda, cand. te Sneek voor Kerk- werve en (denderen en Doeveren door dhr. K. Loggers Jr. cand. te Goesvoor Vlissingen door A. Guldenarm te Alkmaar. Ds. J. Hengeveld, vroeger predikant te Schore, thans te Aarlanderveen, heeft, naar de N. R. C. verneemt, in die gemeente een kind gedoopt, dat vroeger ook reeds gedoopt was door den vroegeren predikant ds. J. Osinga, thans doleerend. De ouders waren van de ned. geref. kerk doleerende tot de ned. herv. kerk teruggekeerd. Hersteld Ev. Luth. kerk. Beroepen te Harlingen ds. D. Fregeres te Groede. Benoemd tot onderwijzeres te Ter- neuzen rnej. H. M. Henry te Aardenburg. Met haar stonden op de voordracht de dames A. M. Bonswijk te Nieuwland, Z. H. en C. J. Monjé te Duivendijke. Zaniiislag. Zondagvoormiddag werd ds- W. A. Vn lijk Jr. in zijn dienstwerk in" geleid door prof. dr. A. Kuyper van Ain" sterdam met een rede naar Gen. 1 1- Des namiddags hield ds. V. intrede naar 1 Cor. 9 16. Bij beide gelegenheden was de opkomst zoo talrijk dat het kerk gebouw allen niet kon bevatten. Tem. Crt. Goes. In de vergadering van gisteren avond is met 29 van de 31 stemmen als diaken herkozen dhr. C. Snoep, die zich de benoeming liet welgevallen KKlIiSZVKIvV. Arrondissements rechtbank te Middelburg. lieden, Woensdag, zijn veroordeeld wegens vernielingJ. F. C., 45 j. slachter en koopman, Aardenburg, tot f10 b. s. 8 d. h. beleediging van een ambtenaarT B. de M., 34 j. zonder beroep Axel, tot 112 b. s. 10 d. h., en C. van E 26 j., werkman Middelburg, tot 7 d. gev. mishandeliiigJ. L., 73 j lustend land bouwer, Stekene, ot f 5 b. s. 3 d. h. diefstalJ. de K., 46 j., arbeider Nieuw en St. Joosland. tot 1 m., A. de S., 12 j. zonder beroep, Colijnsplaat, tot 14 d. en H. de P., 14 j. en M. v. d. A., 13 j. beiden Selzaete, ieder tot t d. gev., en A. J., 11 j. zonder beroep, Arnemuiden, tot fl b. s. 1 d. h., en oplichtingS. M., 38 j., naaister, Mid- nelburg, tot 2 m, en C. 1'. S., 32 jzonder beroep, Vlissingen, thans te Middelburg ge detineerd, tot 1 j. gev Allen in de kosten. Vrijgesproken R. K., 19 j. arbeidster Hulst, beklaagd van oplichting. Kantongerecht te Middelburg. In alle 7 de kerkelijke zaken van Kou- dekerke, die heden werden opgeroepen, werd een remise van 8 dagen genomen. GEMELDE BEitlCHTEX. Scherpe nisse. In den avond van 3 Dec. ontdekte de onderwijzer D. J. H. aan een zijweg van den grintweg van Sclierpenisse naar St. Maartensdijk een man I. R., die «loor de duisternis misleid in een met water gevulde sloot geraakt en die zoodanig onder zijn kruiwagen, beladen met liemen, be kneld was, dat hij zich zelf onmogelijk kon verlossen, alleen aan de hulp van bovengenoemde had de man het te danken, dat hij niet is verdronken. Op een hotstede onder 's Heerenhonk bewoond door L. de J., zijn in de laatste helft der vorige week, drie schapen ont vreemd. De daders zijn nog onbekend de politie doet onderzoek. In Juli jl. werd iemand juit het huis te Leeuwarden ontslagen, die daar 15 jaar «gezeten» en f 280 overgespaard had. Met dit geld ging hij naar Amsterdam en maakte het al spoedig op in gezelschap van een «vrouw.» Thans is hij wegenslandlooperij naar een rijkswerkinrichting gezonden. Dezer dagen brandde te Oldelnuier een boerderij af met al wat er in wasook 40 stuks vee kwamen in ds vlammen om, Thans blijkt dat de dienstbode den brand had aangestoken uit wraak, dewijl de vrouw haar een berisping had toegediend. Het meisje werd gevankelijk naar Heerenveen overgebracht. Onderweg trachtte zij, doch te vergeefs, zich van hetle\ente berooven. Te Mineapolis (Noord-Amerika) is Zaterdagavond een gebouw van 8 verdiepin gen algebrand, waarin de drukkerijen van verschillende dagbladen zich bevonden. Tien m< nschen kwamen daarbij om. Een hunner was een telegrafist van een der dagbladen, die op de zevende verdieping rustig bij zijn toestel was blijven staan, terwijl op de derde verdieping alles reeds brandde. Hij seinde eerst«Er is hier brand op de derde ver dieping, en ik sta op de zevende.» Toen volgde er nog een «Kameraads, ik moet uit-cheiden. Ik ben alleen over op deze verdiepi.igal de anderen zijn weg en ik kan niet langer blijven.» De arme man boette zijn bijna roekelooze daad van nauw gezette plichtsbetrachting met het leven. Hij sprong door een der vensters naar be neden en werd op den grosd verpletterd. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. (Niet geplaatste stukken worden niet teruqgei. dan onder vergoeding van port.) Mijnbeer de Redacteur 1 Naar aanleiding der lezing van ds. Lit- tooy, over het zoogenaamde Leger des Heils valt mij een tweetal punten in liet oog die ik hier wensch te verdedigen. Ten eerste dat Paul us zich verheugde dat Christus gepredikt werd. Ik voor mij geloof dat Paulus zich niet zou verheugd hebben in zoo een mengelmoes van dwalingen, gelijk door het zoogenaamde Leger geschiedt aat onder anderen leert dat den Heeie God grootendeels iets kan mislukken, om dat Zijne soldaten dikwijls zoo (lauw en ontrouw zijnen daarop laat men die uitdrukking volgenlaat ons Hem helpen. Moet de Almachtige geholpen worden door stof en asch Ik denk dat Paulus wel met tranen in de oogen zou weggegaan zijn of hen scherp zou berispt hebben gelijk hjj gedaan heeft in Rom. 1 vs. 25. Ten tweede dat het Heilsleger nog al in een en ander met ons eens is wegens gelooven aan een Heilige Drieëenheid. Maar de duivelen gelooven ook aan God Jac. 2 vs. 19 en kenden den Heere Jezus ook Marc. 1 vs. 34 maar hun geloof kan toch niet het Zaligmakend geloof geweest zijn. De godsdienst van het Heilsleger kan toch niet de in Gods Woord geopenbaarde zijn en kan den toets van Gods Woord niet doorstaan al gebruikt het Gods Naam nog zoo veel. He' is een eigenwillige gods dienst leerende leeringen, die geboden der menschen zijn. Ik wil niet ontkennen dat er menschen onder bekeerd kunnen worden want God is aan geen plaats ot tijd gebon den maar dit kan ik niet gelooven, dat er waarachtig tot God bekeerden onder kunnen blijven; wol dat er mee vervoerd kunnen worden, maar dan zullen ze ook door den Heere terecht worden gebracht; en zullen komen met smeeking en geween want zij hebben daaronder nog nooit hun ellendestaat gekend. Wanneer naar de woorden van den Apostel de wijsheid die van boven is allereerst zuiver is, dan kan daar van Goddelijke wijsheid nauwelijks sprake zjjn en waarschuwt ons ook dat er in de laatste dagen menschen zullen zijn die een gedaante der godzaligheid hebben maar die de kracht derzeive verloochend hebben. Hebt ook eenen afkeer van deze, 2 Tim. 3 vs. 5. M. de R., u dank zeggende, enz. J. JANSE Kz. Colijnsplaat, Dec. '89. Het volgend schrijven werd der Gocsche Courant gezonden naar aanleiding van het geen haar correspondent uit lerseke schreef. Ze nam slechts iets er van op. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. in uw blad, naar aanleiding van hetgeen uw geachte corres pondent, over mijne lezing te lerseke zegt, een enkele opmerking. «Het Leger, klakkeloos Leger des Ver- derfs te noemen, zooals in De Zeeuw ge schied was, keurde spreker sterk af,» zegt uw correspondent. «In De Zeeuw was dat geschied», dat is zoo doch ik heb er bij gezegd in een ingezonden stuk. De lezing lag reeds gedrukt voor mij en ik was nog maar aan den achtsten regel toen ik dat zeide. Zooals uw correspondent het mij zeggen laat, kan de Redacteur van de Zeeuw liet Leger al/.oo genoemd hebben. Immers als tnen zonder nadere bepaling zegtin de Middelburgsche of in de Goescne courant staat dit of dat geschreven, dar denkt men in den regel onwillekeurig aan den Redac teur, allicht, ja in de meeste gevallen komt het dan op zijne rekening. En het is u gewis aangenaam mijnheer de Redacteur! bij deze de verzekering te ontvangen dat niet uw collega, de redacteur van De Zeeuw zich zoo klakkeloos en zoo hard over hef Leger beeft uitgelaten. De Redacteur van De Zeeuw keurde vóór en met mij dat harde oordeel af, verwijzende naar Filipp. 1:15, 18: 1 Kor. 45 en Luc.9:49, 50. Hoogachtend heb ik, mijnheer de Re dacteur de eer te zijn Uw dnr. A. LITTOOIJ. Middelburg, 26 Nov. '89. DE VLAAMSCHE PASSEMENTWEVER. HET JAAR 1566. In den O. en N. Boekhandel van dhr. K. Le Cointre te Middelburg is tegen ver minderden prijs een boek te koop, dat wij zoo gaarne in veler handen wenschten. De schrijver, landbouwer, tevens burgemeester, dhr. A. de Vlieger, is eenige jaren geleden gestorven; doch in Zeeland, vooral op Schouwen en Duivelarid, wordt nog met veel lof gewaagd van zijn boek uit de dagen der Hervorming. De schrijver schetst daar de wijze waarop op bovengenoemde eilanden, te Zierikzee en omstreken, de Hervorming tot stand k»-am. De stijl lokt niet tot lezen uit, doch de inhoud vergoedt alles. In dit hoek is niets van het romantische dat dergelijke verhalen vergezelt. De schrijver bleef getrouw aan de historie de namen in zijn verhaal ge noemd, zijn meerendeels historisch. Het geheele verhaal ademt iets rustigs. De Hervorming in Zeeland had over het algemeen een kalm ver.oop; dit teekent zich ook af in de uitingen der personen. De schrijver geeft een helderen blik in de be- teekenis der heerlijke Reformatie in die streken en waar hij den marteldood van Joos Jansze van Krabbendyke en anderen beschrijit, daar is hij nuchter en eenvoudig. Niets in dit verhaal is opgesmukt. De lezer leeft als 't ware mee met de hoofd personen, wier wandel en leer zoovelen, zelfs onder geestelijken en magistraatsper sonen noopte met hen te gaan. Met bekende en geliefde predikers als Jorisse en Modet, in hunne deugden en gebreken, maar bovenal in hunnen gezegen- den ijverigen arbeid maken de lezers kennis. Tal ,van namen worden genoemd die ook in onze dagen nog een goeden klank hebben, doch tegelijk de klacht van den profeet in herinnering brengen: Hoe is het fijne goud verdonkerd, en de kinderen Sions weleer bij fijn goud geschat, hoe zijn zij den aarden flesschen gelijk geworden. Want op de dorpen waar toen zooveel geestelijk leven zich openbaarde, voert thans het modernisme zijn schepter, als ware er het licht van den Kandelaar geweerd. Het boek is te weinig nog bekend onder de vrienden bezuiden de Oosterschelde daarom bevelen wij 't zeer aan. Alle chr. jongelingsvereenigingen en andere vereenigingen tot bevordering van onopge smukte lectuur, die vrij is van alle onhis torische of romantische ledigheden, moeten zich «de Passementwever» aanschaffen, een werk dat ondanks zijne nagenoeg 400 blad zijden slechts f 1,80 kost. Vrydag 6 December. Colijnsplaat, 11 uur in de Patrijs door Not. Noordijke, verpachten voor mevr. Visser Na than, 11 perceelen bouwl. 2 H. 61 A. 70 c.A. lnl. Not. Huvers en Noordijke. Zaterdag 7 December. Biezelinge, Biezelingschen dijk half 11 door Not. Merens. 150 Canada's. Ellewoudsdijk, Mooldijk voor Bruinooge door Not. v. d. Kloes 10 uur, 200 Canapa's. Wolfortsdijk, bij Op 't Hof door deurw. Hollmann 11 uur, 2 kabinettdn, 1 eikenhou ten bureau, geit met hok enz. Maandag 9 December. lerseke, aan den dijk bii do haven, daarua bij Harthoorn door Not. Gallis Mereus 10 u., 240,000 oesters le, 2e, 3e. Gruis, 25000 aan geslagen, 9000 ledige pannen, loods, bakken. Woensdag 11 December. Wemcldlnge, door Not. Morens voor Burg graaf bij wed. Ruissaard, kaphout op streep. Wolfcrtsdijk, 3 uur bu' v. Strien voor Kal. lemein door Not. Mulock Houwer, een woon huis en erf 330 c.A. Oud Sabbinge bewoond door L. Maas en P. Meulblok tot 1 Mei. 7 Kruiniiige, 11 uur bij Nieuwenhuize door Not. Prins, bureau, tafels, stoelen, veeren bedden, gereedschappen enz. Donderdag 12 December. Goes, half 2 in de bank panden over April tot September 1888. Kloetinge, 10 uur voor Burger door Not. Houwer aan den Moolweg, 51 olmen. In Ab- bekinders 1 olm. En bij Akkenaar 1 olm Bjj- ganghoek, de 4- en Sjarige kap van bosschen in Gasjeshoek, Jagtlioek, Lerken, Eversdyk- schen hoek. En voor den ambachtsheer wis- sclien en hakhout, Moolweg. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging een huis en erf Wal 43 groot 227 c.A. door not. Verhey. Waarde, 10 uur door Not. Prins bij wijlen v. Espen, kabinet, tafels, stoelen, stoelen, 3 klokken, veeren bed, koper-, tin-, blik- on ijzerwerk, naaimachine, bascule enz. En bij Oranje 2 kachels, 2 latafels, linnenkastje, tafels, stoelen, kastklok. Vrijdag 13 December. Zuldzaiide, 1 uur voor de Hullu door Not. Lansen Croin 34 oimen, 34 Esschen, 50 koopen populieren, geschikt voor dilthouten enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2