kekk-en schoolnieuws. lUXIiTSZlKEV. GEMENGDE BERICHTEN. INGEZONDEN Overzicht van V gevoelen en trachten moesten, die te over komen. In zake Biliton was de Min. z. i. niet op den goeden weg en zijn optimisme in de Atjehquaestie was al reeds aan 't keeren. Spreker verzette zich sterk tegen den wensch naar een comité-generaal over Atjeh, wat slechts zou strekken om, indien geen votum viel, het wantrouwen te doen toenemen. Met bezadigdheid beantwoordde de mi nister van Koloniën de verschillende spre kers, die zijn beleid hadden aangevallen. Opnieuw verklaarde hij dat deGouv. gene raal voorstellen had gedaan om voor staats spoorwegen een leening aan te gaan. Het cijfer werd nu genoemd 9Vs millioen een beslissing had de Minister hieromtrent nog niet genomei). Tekorten waren er vroeger ook geweest en de koffieprijzen waren niet te hoog geraamd in verhouding tot den marktprijs. Aan den heer Van Nunen verklaarde hij dat bij de Indische Regeering in overweging is om het recht op zout naar het gewicht in plaats van naar maat te heffen. Deze en alle organisaties, o. a. betreflende het ijkwezen, het rechtswezen enz. kosten geld. In zake de koffiecultuur achtte hij het oogenblik aangebroken om een fikschen greep te doeD tot verhooging van liet plant loon, maar eerst moesten de hooiden van gewestelijk bestuur over het koffierapport worden gehoord. Aan den heer Norman verzekerde hij dat hij in zake godsdienst ieders vrijheid wilde eeibiedigen en geen bepaalde kerk of kerkgenootschap wilde be gunstigen. Wat de opiumquaestie aangaat was hjj voor het behoud van het pachtstelsel en tegen regie, ofschoon voorbereid werd een proef op kleine schaal op Banka. Hij vond het ongewenscht dat het gouverne ment als fabrikant en slijter van opium zou optreden. Tegenover den heer Domela Nieuwenhuis ontkende hij dat alles wat uit Indië in de Nederlandsche schatkist was gevloeid, ge stolen geld was. Aan het belasten van Nederland met den schuldenlast van Indië viel niet te denken. De heeren v. Houten, Hooseboom en Seyffardt wisselden nog van gedachten over Atjeh, enz. De heer Rutgers laakte nog maals 's ministers politiek beleid in zake Atjeh en opium. De minister verklaarde zich bereid over te leggen het rapport van den heer Te Mechelen in zake de opiumpacht. De andere stukkeu desbetreffende kon hij nog niet missen en zal die later geven. Aan den gouverneur generaal wil hij vrijheid laten te zorgen voor de rust en orde in Indië; onder verantwoordelijkheid van het opperbestuur. Na de eerste rede van den minister was de tegenstand der liberalen tamelijk mat geworden. Trouwens beantwoordde over't algemeen de oppositie in de Kamer niet aan den feilen tegenstand in het Voorioopig Verslag, grootendeels gevolg van het mees terlik antwoord van den minster, in de Memorie van Antwoord. Van de rechter zijde spraken slechts de hh. Lohman en Schaepman, en de militaire leden Seret en Schimmelpenninck om 's ministers staatkun de tegen dertien liberale opponenten te verdedigen. (Het eerste gedeelte van het verslag is aan De Avondpost ontleend). Het telegram over Atjeh van den Gouverneur Generaal door den minister v. Koloniën in de tweede kamer luidt als volgt: Buitenzorg 28 Nov. 89 8.30, Den Haag id. 8 uur voorm. Reis naar Kemala van Toekoe Nei en andere hootden is afgeloopen. Volgens den gouverneur van Atjeh geven de voorloopige mededeelingen «nog niet» uitzicht op spoedige onderwerping, maar bewijzen dat wij op den goeden weg zijn. De grootste tegenstand biedt Pedir. jjet blokkadegebied Noordkust wordt daarom eerlang door den gouverneur uitgebreid. He vloot aldaar wordt versterkt met drie schepen. Te Bergen op Zoom (vac. v. Opdorp) is met een stem meerderheid dhr C. Jacobs tot lid van den raad gekozen. In de vacature wijlen C. L. de Meulemeester is voor de prov. st. candidaat gesteld dhr J. P. Asselbergs. De 2e luitenant G. P. Jansen is inge deeld bij de 2e comp. 2e bat. 3e regt. in fanterie te Bergen op Zoom de 2e luitenant Sasburg te Middelburg le comp.en de 2e luit. Von Henning bij de 2e comp. 4e bat. te Vlissingen. Ned. Herv. Keik. Beroepen te Renswoude ds. G. W. A.de Veer te Middelburg - te Grijpskerke dhr. K. Loggers cand.te Nijeveen dhr E. Svperda cand. Dr. G. P. Kruijff te Domburg staat no. 1 op 't drietal naar Maassluis. Middelburg Tot Notabelen bij de ned. herv. gem. zijn herkozen de heeren E. P. Schorer en J. Borsius gekozen de heer J. Vermeulen, directeur der H. B. S. vaca ture Milhorn (thans kerkvoogd). Waarde. De heer J. Blok, volontair aan de openbare school alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school te Hardingsveld. Ev. Luth. Kerk. Ds. R. H. Snijder te Vlissingen staat op het drietal naar den Haag. In de zaak Corvilain heelt de correc- tioneele rechtbank te Antwerpen uitspraak gedaan. Corvilain werd veroordeeld tot 4 jaar en 5 maanden gevangenis. Delaunay tot \lk jaar. Beiden moeten schadevergoeding tot 12.000 francs betalen aan vier eischers. 't Is waarschijnlijk dat de veroordeelden appél zullen aanteekenen. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandelingF. J. B. G., 23 j. zonder beroep, Middelburg, tot 1 8 b. s. 6 d. h. mishandeling van een ambtenaar A. G., 23 j. arbeider, Nieuwdorp ('s Heer Arends- kerkej tot 7 d. gev.en diejstalJ. V., 30 j., klompenmaker, Clinge, tot 1 m., H. C., 30 j., werkman zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelbvrg, tot 4 m, en W. L., 25 j. tim merman, Ternevzen, tot 6 m. gev. Allen in de kosten. VrijgesprokenJ. L., 18 j., D. L. 17 j. en A. K., 18 j., allen arbeiders, Kapelle beklaagd van mishandeling van een dier. In zake V. F. G. L. 25 j., directeur der spoorwegmaatschappij Mechelen Terneu- zen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Terneuzen, waarbij hij ter zake van «het niet naleven van een maatregel op den spoorwegdienst» is ver oordeeld tot 110 b. s. 1 d. h. is het vonnis des eersten rechters, met ontvankelijk ver klaring van het appel, vernietigd en hem niet strafbaar verklaard aan het hem ten laste gelegde, wettig en overtuigend be wezen aangenomen feit en hem te dier zake van alle rechtsvervolging ontslagen. Bjj bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg van den 28sten dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. W. W., 29 j. barbier, geboren en wonende te Hulst, te Middelburg in hechtenis, ter zake dat hij in den avond van 4 November jl., omstreeks ll'/j uur, op de openbare straat te Hulst Laurentius Johannes van Giesen opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, door hem opzettelijk met een mes een steek in den hals toe te brengen, tengevolge waarvan hij een paar uren later is overleden. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd rar. W. A. van Hoek, deken der orde van advocaten alhier. Goes. Woensdag was het 59 jaar gele den dat het mobiel gedeelte Goesche schut terij van de Markt optrok naar de Belgische grenzen (Staatsvlaanderen) onder comm. van nu wijlen dhr. le luit. C. P, Soutendam, broeder van den majoor der dd. schutterij den heer M. J. Soutendam. ZHLG. was ook onder de uittrekkende 86, en naar wij vernemen is hij de eenig overgeblevene. Nienwvliet 28 Nov. Gisteren avond om ongeveer half negen werden onze dorpelingen opgeschrikt door het geroep van brand Er was brand ontstaan in de schuur van P. Luteijn. Even voordat er iets van brand bespeurd werd, was de baas met zijn knechtje nog in de schuur geweest. Hij was even in huis toen de meid hem waarschuwde, dat de schuur aan 't branden was. Hij liep dadelijk naar buiten, deed de staldeur open om de beesten te redden, doch zag bij het openen van de deur, dat de schuur met haar inhoud één vuurgloed was. Toch gelukte het hem nog om drie paarden er uit te halen, waarvan een zoo deerlijk ge havend was, dat het kort daarna moest afgemaakt wordenook de andere twee hebben veel door het vuur geleden. Overigens is heel de schuur met bijna de gansche oogst en 10 runderen verbrand. Weldra waren er op het terrein vier spuiten aanwezig, die het brandende stroo en hooi doofden, terwijl door den feilen wind de vonken over het woonhuis vlogen, dat gespaard bleef. De burgemeesters van Nicuwvliet en Cadzand waren tegenwoordig. Algemeen wordt de orde geroemd, die er op hetterrein heerschte. De oorzaak van den brand is tot r,ogtoe onbekend. Alles was verzekerd, hoewel de inhoud van de schuur laag. Middelburg. De alhier bestaande veree- niging »Uit het volk, voor het volk" /al niet alleen op het a. s. St-Nicolaasfeest dm kinderen der armen eene verkwikking doen toekomen, maar heeft ook besloten gedurende de volgende wintermaanden zich het lot der arme kinderen aan te trekken en hen in de gelegenheid te stellen dagelijks gratis een maal warm middageten te gebruiken. Wij twijfelen niet of zeer vele ouders zullen dit besluit met genoegen vernemen, daar hun hierdoor in het barre jaargetijde een groote zorg ontnomen wordt. Moge dit voorbeeld dier Vereeniging in andere plaat sen navolging vinden. Aan den majoor-commandant der Jd. schutterij te Vlissingen is, namens den minister van binnenl. zaken, machtiging verleend om het vroeger toegekende eere- teeken, wegens langdurigen dienst, te ver wisselen en het cijfer XV op XX te brengen. Onder Borsele /ielen Dinsdag av< nd, tijdens de heerschende duisternis, twee ge rijen omver. Het eene onheil viel voor op een hoogen dijk, waarbij twee passagiers gewond of bezeerd werden en de wagen beschadigd, en het andere op een weg en had tot gevolg dat de inzittenden in een sloot terecht kwamen, een nat pak kregen en hevig schrikten. M. C. Uit Zierikzee wordt gemeld, dat aan het Wet havenhoofd aldaar een val is ont staan, die voor zooverre thans kan worden nagegaan, zich zeer ernstig laat aanzien. Een gedeelte van het daar aanwezige hou ten plankier is losgeraakt en vernield, ter wijl daar waar men vroeger bij laag water onder dit plankier loopen kon, nu pl. m. 10 meter wordt gepeild. Een nader on derzoek naar den omvang van den val zal worden ingesteld, zoodra het weer dat toelaat. Naar men ons meldt is de benoeming van den heer C. A. van Vessem tot kan toorhouder voor den telephoondiensf te Zaamslng door den minister van waterstaat niet goedgekeurd. Thans is benoemd de heer C. P. Geelhoed t, op eene jaarwedde van f75. (M. C.) Tengevolge van de reorganisatie van hef wapen der kon. maréchaussée behooren onder het district Sas van Gent, deel der le divisieSas van Gent, Hontenisse, Hulst, Axel, Neuzen, IJzendijke, Oostburg, Aarden burg, Sluis, Breskens, Westkapelle. De officier van justitie bij de recht bank te Heerenveen heeft tegen vrouw Sporrel te Wijngaarden, wegens mishan deling van haar vijfjarig stiefkind, welke den dood ten gevolge had 6 jaren gevan genisstraf geëischt Een dienstbode te Amsterdam had de gevaarlijke gewoonte, 's nachts in bed te zitten lezen. Dezer dagen nu is zij er bij in slaap gevallen, de kaars omgevallen en de matras aan het branden gegaan. De meid, met schrik wakker geworden, wist gelukkig in haar angst niet beter te doen dan de matras het raam uit te gooien want spoedig vond nu de politie het voor werp smeulende op straat, concludeerde er uit dat boven, waar nog licht wa>, brand moest zijn, en de brandweer kwarn nog bijtijds om op den zolder, waar reeds meer dingen aan het branden geraakt waren, het vuur te blusschen. Op het terrein der Staatsspoor op Feljenoord is gisteren een telegrambesteller door een losse locomotief overreden. De ongelukkige was dadelijk dood. Het onweer heeft Dinsdag 11. hier en daar nog al schade aangericht. Te Norg werd een korenmolen van kap en wieken beroofd en te Haulerwijk sloeg de bliksem eveneens in een molen. Een roede werd beschadigd en van de stelling werden stukken afgeslagen. Door de politie te Schiedam is aange houden en naar de gevangenis overgebracht iemand die aan de woningen van verschil lende ingezetenen bedelde onder het valsche voorgeven, dat zjjne vrouw van een tweeling was bevallen. In de stoombranderij en disteleerderij van de firma F. C. Melchers aldaar, is een man tusschen de machine geraakt, en heeft dit met den dood moeten bekoopen. De Amsterdammer verneemt dat mevr. Versélewel de Witt Hamer-Eekhout, gewezen redactrice van de Natal Bóeren- vriend, te Pietermaritzburg, thans beëedigd vertaalster aan het Hoog Gerechtshof der Zuid Afrikaansche Republiek te Pretoria half Dec. hier te lande voor eenigen tijd terugkeeren zal tot herstel van gezondheid. In de nabijheid van Terschelling is een Deensclie schoener met man en muis vergaan. Redding schijnt men niet te hebben kunnen bieden. De kwartjesvinders naderen Zeelands grenzen. Althans in 's-Hertogenbosch werd een landbouwer door een «heer» aange sproken, die boter bij hem bestelde, en wel wekelijks 60 pond voor 2'/. cent boven den marktprijs, mits 't goede waar waar', aan G. Bos te Utrecht. Toen de zaak beklonken was ging men in een herberg, waar er twee zaten te kaarten. De land bouwer en de «heer» werden uitgenoodigd meê te spelende «heer» wou dadelijk, doch de landbouwer rook lont en liet hen zitten. Ook de boter werd niet afgeleverd, want bij onderzoek bleek G. Bos te Utrecht niet bekend te zijn. Men zij gewaarschuwd. Te Scherper zeel is bij 4 landbouwers inbraak gepleegden klompen, schoenen kleederen, de waschten en bij een boer zelfs de spekschotel meegenomen. Een kind door een koningsarend aan gevallen. Een boerin, uit het dorp Dalni- Kamischi, op tien werst afstands van Teo- dosia, verliet dezer dagen haar woning, gevolgd door haar kind, een knaapje van twee jaar, dat niet zoo vlug als de moeder, een eind weegs achter bleef. Juist vloog een kolossale koningsaiend uit de steppe herwaarts verdwaald, in groote kringen boven het dorp. Hij stortte zich op het kind en sloeg zijn klauwen den kleine in het hoofd. De moeder keerde zich bij het uugstgeschrei van haar kind om en snelde hem te hulp. De knaap was den arend zeker te zwaar, want hij kon zich met zjjn last niet in de lucht verheffen, en zoo gelukte het aan de moeder en eenige buren den roover met knuppels en steenen van zijn prooi te verjagen. Het geheele hoofd van den armen knaap is met diepe wonden bedekt en het neusbeen is gebrokennoch tans bevindt het kind zich buiten levensge vaar. Te Antwerpen baart het faillissement van de firma Nauts Rever groot opzien. Het tekort zou 850.000 francs bedragen. De firma handelde in spek en reuzel. Nauts was wethouder van Antwerpen en heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Hij schijnt door zijn compagnons bedrogen te zijn, terwijl hij zich om de gemeentezaken minder met de zaken der firma kon be moeien. Hoe het in de Fransche Kamer soms toegaatBij gelegenheid der discussie over de toelating van Dillon begon een der nieuwe leden wat rumoerig te worden. De presi dent, Floquet, voegde hem op vaderlijken toon toe: «Houd u toch wat bedaard. Men kan wel zien, dat gij nog niet aan parle mentaire debatten gewoon zijt. G(j zult nog vrij wat anders te zion krijgen. Aan de Hoogeschool te Parijs is weder een jonge dame, mej. Bignon, ge promoveerd als doctor in de natuurweten schappen. De nieuwe Braziliaansche Republiek heelt ook reeds nieuwe postzegels ingevoerd. Zij vertoonen een blauwen wereldbol met het rondschrift«Republiek der Vereenigde Staten van Brazilië». Te Lynn (Massachusetts U. S.) heeft een vreeseljjke brand gewoed, die niet min der dan 35 schoenen-fabrieken en al de dagblad-bureau's heeft verwoest. De schade wordt ver over tien millioen geschat. Er zijn 8000 menschen zonder woningt De Loridensche correspondent van de N. Ji. Ct. meldt aan zijn blad, dat de inspecteur van het vee te Thameshaven gisteren twee veeladingen, per Batavieren per Teal van Rotterdam komende, wegens vermoeden van ziekte heeft aangehouden. De veehandel verbeidt in angstige spanning het rapport van den inspecteur. Velen ge- looven, dat de invoer van levend vee uit Nederland ernstig gevaar loopt. Tegelijkertijd wordt uit Londer. aan het N. v.d. D. geseind, dat bij besluit van den Privy Council van gisteren alle vee, dat uit Nederland komt, drie dagen aan de binnenplaats moet bljjven alvorens verder te mogen worden vervoerd, wijl liet mond en klauwzeer de Nederlandsche /grenzen is genaderd. Maandagnacht is weer een spoorweg diefstal gepleegd op den Atchison spoorweg. Vijftien g' maskerde roovers beklommen den trein, kapten den locomotief en den post wagen los, reden er eenige mijlen ver mede weg, en wierpen toen den machinist en den stoker van de loet de roovers stil, stale postwagen en verdw Dwaasheid. In de n werd jl. Donderdag, te Gread Bridge bi dierentemmer door de! in Acliton ontsnapte beet hem in schoude hem in 't aangezicht er in aan 't woedend nadat zijn wonden vi de moedige man zich en bracht, volgens p stelling ten einde. Te Fulnek (Oos Oct. een arbeider eet ballon, waaraan een bevestigd wa«, in ee de briefkaart stond d Eilléltoren was opgela gestempeld «Eiflëltore evenals de ballon van totens voorzien. Een vondst van den ballor wien de briefkaart deze schreef haar nu «De dochter van d< steeg den 24 Oct. dei den ballon met de ka broeder des middags uur 's morgens werd te Fulnek gevonden, weg van Parijs naar dan 18 uur afgelegd. LAATSTE B Ylissingen. Gedurer ber 11. vervoerde de sto «Zeeland» 6134 passag dagdienst van Londen passagiers en| 5 6 ton s Vlissinger naar Lond 1292 ton stukgoederen; Londen naar Vlissinge 285 ton stukgoederen, naar Londen 2405 pass stukgoederen. In Octobe beide richtingen per i 5889 passagiers en 36 verscheept. Buiten verantwoordeli Middelburg. De W< Littooij heeft Toor or Koop de Waarheid ei Spreuken 2323a) een over «Het Leger des 1 Het onderwerp trok Chr. Ger. Gem. (par. 1 door den Kerkeraad w was een halfuur voor i zoó stampvol dat men wegen kon. De menscl beide ingangen tot aan concistoriekamer, terw\j gingen. Men zag er standen, ook verschei Ieder vreesde voor verst met dan nadat de geacl en andermaal toe aangi er een eerbiedige stilte toe bewaard bleef. Bli geboeid. Thans is op on deze lezing in het licl l kenschetsing van en tegen het Leger, hetwe leer publiek bestrijd tijdig, aangenaam en r bescheidene meening is dat zijn voor jeugdigen c allen die haar lezen. A als we in de e Lezing we tegenover het zoo v leger» behoefte. Van ha vooral jeugdigen, zich d ten en haar met ons leze U, Mijnheer de Redact voor de verleende plat namens de Chr. J. V. de eer te zjjn. UEd. d A. S. Maandag 2 De O. Souburg, 3 uur by Tak, een steenen windl huis en tuin, 990 c.A. Dinsdag 3 De Goes, door het bestuu verpachting vóór Dinsda het koffiehuis enz. op het Woensdag 4 D Ierseke, voor mr. Saa; Not. Morens 11 uur aan de depolder, 117 Canada,s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2