PATRIMONIUM. GROOTHEID en VAL. KERK- EX MJIIORLXIECMX RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERiUllTEX. geeft den strijd tegen de gereglementeerde ontucht nog niet op. Hij heeft thans in den raad voorgesteld de verordening op de bordeelen in te trekken en daarvoor in de plaats te "tellen een verordening betreffende het houden van huizen van ontucht en waarbij de houder van zulk een «huis» (schuur, enz.) kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste zes dagen of boete van ten hoogste 125. Die zonder geoorloofde redenen een huis van ontucht bezoekt kan volgens die verordening ten hoogste twee dagen straf of f 10 boete oploopen. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij met dezen maatregel tut herstelling onzer oud-Hollandsche zedelijkheid in stemmen. Bij Z. M. besluit is bij het wapen der infanterie benoemd tot 2e n luitenant bij het 3e regiment de sergeant G. P. Jansen, va» het corps. De heer J. Visser Jz. is tot hoofd redacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenhage gekozen. Bij Kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. van Leeuwen Az. als dijkgraaf van den Sophia-polder, en is benoemd tot lid van het bestuur der wa- terkeering van den calamiteusen Willera- Annapolder F. de Back, en tot gezworen van den Barren brood polder M. P. van der Kloosteraan L. Swart, te Dordrecht, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als districts-veearts. Gisteren hield het Nederlandsch Werk liedenverbond Patrimonium zijn negende jaarvergadering te Amsterdam. De voor zitter K. Kater opende de vergadering met bijbellezing en gebed. Hjj besprak na zijn welkomswoord onder anderen de woorden van Heldt op het Pinkstercongres «Wat er van tiet ledental (van Patrimonium werd na aftrek van de velen die niet be- hooren tot de eigenlijke werkliedenklasse.» Spr. kon de verzekering geven, dat het aantal buitengewone leden slechts 8 pet. bedraagt. Spr. zou het aantal niet-werk lieden wel wat grooter wenschen, en toch o/ertuigd zijn, dat Patrimonium een werk- lieden-vereeniging kon blijven. Ook de vraag van Heldt, wat ten tweede van de overbljjvenden nog worden zou «zonder den invloed van predikanten en andere voorgangers en gezaghebbers op kerkelijk gebied, en zonder dier geldelijken steun,» werd besproken. Spr. getuigde, dat de invloed van predikanten van weinig dienst is geweest. Wel zijn zij als voor gangers opgetreden, doch alleen als de af deelingen reeds bestonden. Geldelijke steun is van hen niet genoten. Patrimonium bestaat door Gods kracht in spijt van den radicalen schrijver Van IJ en Amstel, (in de Portefeuille) die ons volk wil laten dansen om den wortelloozen vrijheidsboom. Spr. verklaarde dat Patrimonium niet cle- 14. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1. XII. EEN AANSLAG EN ZIJN GEVOLGEN. Op den avond van 24 December 1800 zou te Parijs in het operagebou w het schoone meesterstuk van Haydn, »De Schepping» gezongen worden. Josephine wilde er gaarne heengaan, doch Bonaparte had weinig lust; dewijl staatszaken al zijn tijd en aandacht vergden. Doch op lang aanhouden van zjjne gemalin, besloot hij te gaan, want het geheele Parijsche volk scheen te gaan om dit beroemde stuk van den bekwamen meester te hooren. De afspraak werd gemaakt dat men terstond na het diner gaan zou. Toen even wei het diné klaar was, had mevrouw Bonaparte nog zooveel aan haar rooden perzischen shawl te dotn, dat de con«ul in zijn gewone drift, vergezeld ven zijne gene raals wegreed en zijn vrouw gelastte met haar rijtuig achterop te komen. Fluks de shawl in orde gebracht, en Josephine stapte in; haar rijtuig om den generaal, die reeds vooruitgereden was, te volgen. Doch nau welijks zijn zij met het rijtuig tot aan het Carousselplein genaderd of een vreeselijke uitbarsting klinkt haar in de ooren. Alle glazen van het rijtuig sprongen in stukken, waarvan er een hare dochter Hortense zoo hevig trof', dat het bloed haar langs den arm vloeide. Op hetzelfde oogenblik hoorde men over het geheele plein een akelig jammergeschrei. Josephine uitte een kreet van schrik en riep uit: «Zij hebben Bonaparte vermoord!» De generaal Rapp, mede in haar i ij tuig ricaal is, en meende dat men eerlijk moest optredendat men ook tegen de socialisten geen lokvinken en uitzonderingswetten moest maken, noch bedekteljjk het grauw tegen hen loslaten, dat alles sterkt hun streven en maakt hun ruim baan. Spr. herdacht den overleden eerevoorzitter, en eindigde met te zeggen dat op velerlei gebied de gedachten van ons en ons volk tot de gehoorzaamheid van Christus terug moetm. Zoo niet, dan is men, hoe ook gebijnaamd, op en top een echte revolutio nair. Misschien wel een zeer voorzichtige anti-liberaal, wijl men de gevolgen der re volutie afkeurt en bestrijdt, doch men be denke, niet uit de takken maar uit den wortel leeft de boom. Uit het gedrukte rondgedeelde verslag blijkt dat Patramonium 72 afdeelingen telt met 6682 leden, tegen 62 afdeelingen met 6005 leden in het vorige jaar. Daarna komen de voorstellen der afdee lingen aan de orde. Dordrecht en Leeuwar den stellen voor zich te wenden tot de re- geeriiig met verzoek ons kiesstelsel zoo te wijzigen, dat kiesbevoegdheid aan alle hoofden van gezinnen worde verleend. Amsterdam stelt voor in te lasschen achter «hoofden van gezinnen»«die lezen en schrijven kunnen,» waarop de voorzitter antwoordt, dat hij dit overbodig acht daar wellicht negentig percent van hen, die een lagere en zelfs hoogere scholen hebben door- loopen, in het geheel niet kunnen lezen. Tenminste zij toonen dit in den regel. Goes, afgevaardigde v. d. Heil, meent dat men niet te veel bij de Regeering moet aandringen, daar deze ree Is stappen in dien geest heeft gedaan. Drachten waarschuwt tegen de zaak, omdat indien aan het verlangen van Patri monium zou gevolg worden gegeven, men eens zou zien welk een macht de sociaal democratie zou uitoefenen. De socialisten zouden met de liberalen, «die toch een pot nat zjjn», de overwinning behalen. De heer S le g t van Dordrecht bespreekt de geheime stemming als zeer noodzakelijk tot het voorkomen van misbruiken, die thans maar al te zeer plaafs hebben, waarvan hjj eenige staaltjes mededeelt. Hij wijst op de zuidelijke naburen waar geheime stemming is ingevoerd. Na een zeer uitvoerige discussie stelt eindelijk de voorzitter voor, bij de Regeering aan te dringen de kiesbevoegd heid te geven aan mannelijke hoofden van huisgezinnen met geheime stemming. Dit voorstel werd met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werd een voorstel van Am sterdam zonder debat aangenomen aan de hooge regeering te verzoeken het onrecht weg te nemen, den minderheden aangedaan, door splitsing der meervoudige kiesdistricten. Ook neemt de vergadering met algemeene stemmen een motie aan, naar aanleiding van een voorstel van Dordrecht en Am- gezeten, sprong er uit en ijlde, zonder naar de dooden of gekwetsten om te zien, naar het operagebouw om te zien, wat er met Napoleon gebeurd was. Deze had echter reeds een bode hun tegemoet gezonden, met de tijding dat hij in het gebouw op zijn plaats gezeten was en hen allen wachtte. Rapp, de loge binnentredende, zag dat de eerste consul goeden wel op zijn plaats zat en in gesprek was met den minister van politie Fouché. Bonaparte's eerste vraag was op zachten doch haastigen toon «Josephine Maar op het zelfde oogenblik trad Josephine de loge binnen, terwijl nog altijd hare leden sidderden en zjj bleek was als een doode, zonder nochtans te vermoeden aan welk groot gevaar zij ontkomen was. Wat was er gebeurd Zekere Cadoudal, die door Bonaparte verongelijkt was, had eenige sluipmoorde naars naar Parijs gezonden, om Napoleon te vermoorden. Fouché had er echter de lucht van gekregenen nu zond hij eenige politiedienaren uit om de gangen dier heeren te bespieden. Doch de boeven verschalkten de politiedienaren, en wisten zich zoo aardig schuil te houden, dat de politie hen niet weer vinden kon. In 't geheim bepaalden zij de wijze waarop zij Bonaparte zouden doen sterven. Zij zouden een kruitvaatje met schroot geladen op een kleine kar plaatsen en zich daarmede in een nauwe straat begeven, die de eerste consul passeeren moest. Zij kochten paard en kar en huurden een stal, zich uitgevende voor marskramers. Zoo plaatsten zij kar en paard in het straatje. Een hunner bleef bij de karde anderen yerwijderden zich. De ellendelingen hadden Qok nog een meisje van vijftien jaren af- sterdam, om haae verontwaardiging te be tuigen over den vaccine-dwang. Tevens zullen twee leden worden algevaardigd naar de vergadering van den bond tegen vaccine- dwang. Als zoodanig worden K. Kater en J. van Westering aangewezen. Wat voorts behandeld werd, inzonderheid in zake invoerrechten en ambachGjJfiolen, volge in een volgend nummer. Ned. Herv. Keik. Beroepen te Vlissingen A. Guldenarm te Alkmaar. Aangenomen naar Amsterdam door dr. Ph. J. Hoedemaker te N'yland. Bedankt voor Sirjansland door T. Hoog te Heivoort Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Appelscha door ds. J. Fok- kinga te Hauler wijk. Terneuzen. De beroepen predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, de heer G. Maliepaard, van Rotterdam, hield Zondag namiddag zijne intreerede, sprekende over Num. 6:23-26. De bevestiging des voor- middags geschiedde door den keer L. van der Velde, predikant bij die gemeente te Rotterdam, naar aanleiding van 1 Cor. 41 en 2. Bij beide plechtigheden was het kerkgebouw overvol bezet met toehoorders, ook uit de omliggende gemeenten. Tem. Crt. Tot leden van het kiescollege der Ned, Her. Gem. te 's Heer Areudskerke zijn her kozen J. Minnaar en M. van Iwaarden en gekozen J. Beenhakker. Tot notabelen zijn herkozen de hh. M van Iwaarden en P. Hage. Maandag jl. had getuigenverhoor plaats voor 't kantongerecht te Middelburg in de bekende kerkelijke zaken van Koudekerke. Van de zijde der gedaagden werden 8 getuigen bijgebracht om de feiten, die voor 3 weken door ons werden medegedeeld, ft bewijzen, van welke 8 getuigen er door den gemachtigde van 't eischend college 5 werden gewraakt, omdat, naar zijne meening, deze 5 zijdelingsch belang bij de zaak hadden. Alle deze wrakingen werden geldig verklaard, zoodat dus slechts 3 getuigen gehoord werden. Nadat het getuigenverhoor was gehouden, verzocht en verkreeg de gemachtigde van 't eischend college eene remise van 14 dagen, tot het houden eener contra-enquête. Arrondissements rechtbank te Middelburg- Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens st r o o p e r jjH. B., 16 j., en A. J- H., 14 j., beiden Sluis, ieder tot f3 b. s. 3 d. h., en gehuurd om het paard vast te houden Dit deden zij, niettegenstaande zij wisten, dat het kind straks een prooi van den dood zou zijn. Doch de aanslag mislukte. De aansteker zag te laat het rijtuig aankomen, zoodat de ontploffing eerst plaats had, toen het rijtuig reeds voorbij was. Hij zelf kreeg nog een stoot van een grenadier toch stak h ij de lont nog aan en vluchtte toen. Kar en paard vlogen met het arme kind dat het paard moest vast houden in de lucht. En de omliggende straten waren met tal van lijken bedekt. De schok was zoo hevig dat de gevels der gebouwen in de buurt der ramp scheurden. Van dit alles wisten de echtelingen, toen zij elkander in de loge ontmoetten, nog niets. Doch spoedig was de geheele toe dracht hun bekend. Een algemeen gemom pel verbreidde zich door de gansche zaal. Op eenzelfde oogenplik werden luide kreten van toejuiching gehoord, en de blikken zeiden het, dat men Napoleon wel zou willen omhelzen. Vrouwen sniktenmannen van allerlei richting beefden van verontwaardiging. Doch Napoleon bleef bedaard, terwijl Jose phine's gelaat beefde achter de shawl, die haar door Gods beschikking het leven ge red had. Want die shawl had haar zoolang opge houden, dat zij niet dadelijk haren man met haar rijtuig op den voet kon volgen. Had zij dit gedaan, zij en haar gevolg zouden er het leven bij ingeschoten hebben. Was de ontploffing om Napoleon te treffen te laat geschied, om haar te treffen, kwam zij te vroeg. O, welk een schoone geiegenheid om de heerlijke lei linger, Gods op te merken I Helaas voor alles was tijd te vinden, alleen maar voor een gepaste verootmoediging niet. Wordt vervolgd. bedrog. D. K., 39 j., zonder beroep' laatst gewoond hebbende te Vlissingen thans gedetineerd, tot 4 m. gev. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging isM. K. L. P., 10 j., zonder beroep, Middelburg, beklaagd van diefstal, met last dat hij tot zijn 18e jaar in eene rijkswerkinrichting zal worden geplaatst. Middelburg. Naar men uit goede bron verneemt, zal onze gemeente weer met een fabriek vermeerderd worden. De firma G. Mes heeft hier in de Noordstraat een flink huis gekocht, waarin de fabriek van den heer Vos uit Haarlem in langet, lint, koord enz. vervaardigd, zal overgebracht worden. Wij hopen dat deze nieuwe onderneming voor genoemde firma goede vruchten zal opleveren en dat in onze gemeente anderen mogen opgewekt worden om meer andere fabrieken te stichten, waar overal genoeg goede er, geschikte gelegenheid voor bestaat. Uoes. Een varken van ongeveer 300 pond heden morgen bij de wed. L. Rijk alhier gemest en geslacht bleek bij onderzoek tri- chinose te bevatten en is alzoo voor de consumptie afgekeurd. Zaterdagavond is een telegrambesteller van Wageningen te Opheusden te water geraakt en verdronken. Te Leerdam is een vijfjarig knaapje onder het wiel van een zwaren wagen geraakt, en op de plaats dood gebleven. Te Breukelen is een werkvrouw, aan de Vecht bezig zijnde, te water geraakt en verdronken. Een 15jarige knaap geraakte te Roozendaal tusschen de buffers van twee waggons bekneld, en overleed terstond. Een ma rinier viel Zondag te Rotterdam van een in beweging zijnden stoomtram en overleed 's anderen daags aan de gevolgen. Te Drachten heeft een brandstichting plaats gehad in het armhuis. Twee verpleegden, die deswege moesten vóórkomen, hebben zich door zelfmoord aan dit onderzoekont- trokken. Uit Rotterdam verneemt de Avond post dat de Vereeriiging van stokers en matrozen der zeevaart aldaar aan de reeders hare eischen, tot loonsverhooging strekkende, heeft gesteld. Zij zien vóór Vrijdag a. s. het antwoord tegemoet. Mocht tegen dien tijd niet aan het verzoek zijn voldaan, dan zal door alle matrozen en stokers worden geweigerd te monsteren bij diegenen, die de verhoogde loonen niet hebben ingewilligd. Anna de Colonia, te Breda, heeft Zondag haar 102n verjaardag gevierd. Voor de jarige was de liefdadigheid ingeroepen van de alom bekende vereeniging «Momus», te Maastricht, welker bestuur een gift toe zond. De oude, die er uitziet als een levende mummie, is nog steeds goed ter been en niet minder goed met den mond, wat dezer dagen nog eene 70-jarige dochter ondervond, die een bevel der moeder verkeeid had uit gevoerd. In het huis van arrest te Assen is opgenomen een meisje van 15 jaren, dienst bode bij een boer te Hoogeveen, onder verdenking dat zij de |boerderij van haren meester in brand gestoken heeft, ten ge volge waarvan het huis met 13 koeien en 2 paarden eene prooi der vlammen werd. Naar men verneemt, moet het meisje be kend hebben, de misdaad uit wraak te hebben volvoerd. Te Leiden heeft de politie een vrou w aangehouden die er haar werk van maakt op een goedkoope manier aan winkelwaren en aan geld te komen. Vele winkeliers wist zjj op de volgende wyze te bedriegen. Zij vroeg naar een of ander artikel en legde daarbij een gulden op de toonbank. Gaf de winkelier het gevraagde af, dan bestelde zij nog iets, en als hij zich omkeerde, nam zij den gulden weer terug; daarna den wtnkelier wijsmakende dat hij den gulden al in de lade had gestopt. In de meeste gevallen ontgaf zulk een winkelier zich dit en zoo had de bedriegster de waren voor nietsen nog geld toe. Te Amsterdam heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Zondagnacht had de politieagent Doornbos dienst zijn vrouw en kinderen en de meid lagen te bed, toen zij door een hevig geklop op de deur wer den gewekt. De bovenbuurman had name lijk bij hen brand ontdekt, en vluchtte al roepende het huis uit. Het lOjarig zoontje werd wakker, en zag vuurgloed boven een kast geplaatst dicht bij de deur der trap, en dikken rook. De sleutel stak niet in de deur, maar was ergens neerge legd. Hij stond op, wekte de meid en zijn zusje, en sprak met zijn moeder, die reeds wakker was en hem toevoegde dat zjj er wel uit zou komen. Inmiddels was ook

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2