GEMENGDE BERICHTEN. Afloop Verknopingen enz. BURGERLIJKE STAM*. MARKTBERICHTEN. Overzicht van Verknopingen. magazijn. Het losmaken der kardoezen, het bewaken an het buskruit, het vervoer daarvan, enz. geschiedde zonder voorzorg. De ontploffing schijnt begonnen te zijn met de werkplaats der vrouwen. De aard van het werk daar verricht, gaf aanleiding tot het voortbrengen van veel kruitstof, dat, zich leggende op de ongeschaafde planken muren, bijna plotseling de vlam moest voortzetter,, die door het minste «genster» wordt veroorzaakt. Een arbeider of werk ster kan een onvoorzichtigheid öegaan heb- f n. docli de wijze van werken in de fabriek .vas van dien aard dat een onvoorzichtigheid niet noodig was om een ongeval te ver oorzaken. De verantwoordelijkheid der ramp rust dus op C., die door een overdreven winstbejag voor 50 miljoen kardoezen had ge kocht om er de grootste voordeelen van te trekken, van een regeering die ze zelf zou geledigd hebben, zoo zjj zulks zonder gevaar had kuunen doen. In een minderen graad heeft ook de ingenieur Delaunay zijn deel in de verantwoordelijkheid, aangezien hij, beter onderricht, zich beter rekenschap kon geven van het gevaar der bewerking met zulke gebrekkige instelling en slechte ge reedschappen. Corvilain (oud 63 jaar) wordt door den voorzitter ondervraagd nopens de wijze waarop de kardoezen behandeld werden. Hij antwoordt dat het kruit in salpeter moest veranderd worden voor rekening van een Duitsch huishet werk behoefde niet op een bepaalden tijd klaar te zijndat zijn wijze van ontwrichting der kardoezen niet gevaarlijk wasdat de ingenieurs van stad en provincie geen gevaar hebben gezien in de plaatsing van de vuurhaarden zoo kort bij liet losliggend kruit. (Er was namelijk slechts 11 meter afstand tusschen den ketel en de stapelplaats, tusschen het werk huis der ontwrichtsters en den ketel) dat de ontwrichting niet voor 9 Juni aange vangen is, en vóór dien tijd slechts proeven gedaan werden, wat door den procureur des Konings werd tegengesproken. Enkele getuigen verklaarden dat reeds vroeger onvoorzichtigheden hadden plaats gehad. Men verzuimde namelijk nog al eens de schachten met koud water te wasschen, en het kruit lag overal op den grond. Beklaagde ontkende dit. Ook bleek uit de ondervraging dat de meisjes bij hard werken 1 franc 20 centimes daags konden verdienen. Er waren kinderen van 14 jaar b(j, onbedre/enenwaarop Delaunay aan merkte, dat zij 300,000 maal hetzelfde werk gedaafa hadden en dus genoeg bedrevenheid bezaten. Ten slotte beweren beide beklaagden dat het ongeval nergens door kan ontstaan zijn dan door het springen van de petroleumtank no. 1 van Rieth, waardoor de ijzeren kap, 1400 kilo zwaar op de kardoezen gevallen, en de laatste daardoor gesprongen is. Daarna werden de getuigen gehoord. De hr. Rieth verklaart dat hij t(jdens de ramp niet hier was. Hij had 3 tanks, waaronder 2 leege. Die tanks werden als zjj leeg waren, telkens geneel schoonge maakt, onder en boven zijn luchtgaten die echter nog niet tegen ontploffing waarborgen. De commissaris Berben verklaart dat hij tweemaal de kardoezerij heeft doen sluiten, dewijl beklaagden werkten zonder toestem ming. Toen hij hun op 't gevaar hunner inrichting wees, werd hij uitgelachen. Het toezicht aldaar was gelijk nul. Bij de ramp werden zijn vrouw en kinderen gekwetst. De controleur der douane Ducon verklaart dat hij nooit aan beklaagden heeft vergund, kisten met kardoezen, die uiteengedaan wa ren, terug in de stapelplaats te brengen. Ook zijn onderhooiigen zeggen dit. Delau nay echter wil zweren dat hem die ver gunning wel is verleend. De tolbeambte v. Bockel verklaart dat hrj aanhoudend wagens met geopende kassen heeft doorgelaten, doch daarvan geen aan- teekening hield, dewijl hij vermoedde, dat Corvilain een bijzondere vergunning had. Deskundigen toonen nog aan dat de ramp niet in de petroleumtank heeft kunnen ont staan, wat Delaur.ay wel handig weerspreekt, doch niet door hem ontzenuwd wordt. Wordt vervolgd. Te O. en W. Sonbnig zijn Zaterdag morgen drie arbeiderswoningen afgebrand, naar het schijnt doordien turfkolen op den zolder waren geborgen, die niet geheel waren uitgebrand. De huizen waren verzekerd, de inboedels niet. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid van spelende kinderen, zijn op de boerderij van L. Jonker te Renesse ongeveer 25.000 K.G. hooi, benevens een gerst- en een roggemijt een prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. A. Onder Oosterineer is een 7jarig meis je het slachtoffer van haar snoeplust ge worden. Zij moest voor hare ouders een pot met groene verf halen en proefde van den inhoud, met het gevolg, dat zij binnen eenige uren onder hevig lijden bezweek. Uit Roozendnal verneemt men dat de bond van Nederlandsche suikerfabrikanten zich zal ontbinden. Bij Bolsward is een dronken man door de stoomtram gedood. Gisteren middag werd een familie te Zwolle op zonderlinge wijze in haar rust gestoord. Een paard gespannen voor een expeditiewagen, ging op hol en sprong door een groote spiegelruit in de voorkamei van den heer D., aan liet Gasthuisplein aldaar waardoor het dier zoodanig in de borst werd gewond dat het spoedig doodbloedde. Men stelle zich den schrik voor van de familie, die rustig in de voorkamer zat! Te Groningen is proces-verbaal opge maakt tegen twee jongens oud 11 jaar, die zich tot eene der openbare scholen aldaar des avonds laat toegang hadden verschaft door middel van een sleutel, en onderscheidene teekengereedschappen ont vreemd hadden. Dat is practiseh Een der grootste firma's te Tilburg, fabrikanten van wollen stoffen, heeft, met het doel de vrouw va n den werkman de beschikking te doen krijgen over het volle weekgeld, besloten, den werk man voortaan Zaterdags morgens een bon mede te geven, waarop het bedrag van het verdiende loon vermeld staat. De huisvrouw kan dan de bons van de leden var. het huisgezin op de fabriek inwisselen, Langs een omweg. Kolonel (die den luitenant van 't piket tegenkomt). zie, u hebt piket, mijnheer Van Dalen?» Van Dalen, «üm u te dienea, kolonel». Kolonel. «Prachtig weertje niet waar Van Dalen. «Een prachtige dag,kolonel.» Kolonel. «We hebben in 'n heelen tijd geen regen gehad». Van Dalen. Ik herinner mij letterlijk den tijd niet meer, kobnel.» Kolonel. «Hoe komt u dan met zulke vuile laarzen op straat mijnheer Volgens een Engelsch blad is de voortdurende ongerustheid waarin de Ilus sische Tsaar verkeert, ook gebleken bij zijn jongst* bezoek te Berlijn. Eerst was bepaald, dat hij in het Marmer- paleis te Potsdam zou logeereu maar toen reeds allerlei kostbare maatregelen genomen waren, achtte hij zich veiliger te Berlijn en kwam een telegram dat de ontvangst op het paleis aldaar zou geschieden. Een groote som werd toen besteed om daar alles in gereedheid te brengen, tot, één dag voor 's Keizers aankomst, graaf Schoewaloff plot seling uit Kopenhagen een telegram ontving, dat de Tsaar in het gebouw van bet Russische gezantschap zijn intrek zou nemen. Weldra verschenen daar 7 keizerlijke ambtenaren om alles in orde te maken en alle schoorsteenen, vloeren, muren en meu beien van het huis nauwkeurig te onder zoeken. Vooral aan de schoorsteenen werd bijzon - dere aandacht gewijd elke pijp, die uitkomt, in een vertrek waarin de Keizer den voet zou kunnen zetten, werd boven- en onderaan geheel versperd, en alsof dit niet genoeg was, werd het dak door de politieagenten u.t St. Petersburg dag eu nacht streng bewaakt. Zondagavond had in den schouwburg van Nimes een zonderling tooneel plaats. In de loge van den gemeenteraad vochten de burgemeester en zijn adjunkt als hanen. Pascal, de burgemeester, is socialistzijn adjunkt, Cavalier, zat reeds in de loge toen de eerste binnentrad, naar het schijnt, zon der te groeten. Een oogenblik later ver klaarde mad. Cavalier te willen heengaan, en voorbij Pascal gaande, zeide zij«Be leefder dan gij, mijnheer, groet ik u.» De burgemeester sprong op en joeg mad. Cavalier uit de loge. Haar man kwam er tusschen, greep den burgemeester bij de keel en men vocht als kaaiwerkers, tot groot pleizier der toeschouwers. Den 22 October had de eerste spade- steking plaats van het Nicaragua-kanaal. Dit is nu wel het begin van het werk, maar de geregelde voortgang wordt al dade lijk belet door de onderlinge veeten tusschen de republieken Costa-Rica en Nicaragua, over de voor den aanleg van het kanaal noodige landstreken. President Cleveland had in dit geschil reeds als scheidsrechter uitspraak gedaan, doch in eerstgenoemde republiek wil men zich daaraan niet onder werpen. In plaats van het door velen gewenschte verbond der staten van Centraal Amerika is nu integendeel een vijandige stemmig getreden, daar ook de andere «da ten zich aan den twist laten gelegen liggen. De overlevering zegt, dat omstreeks 370 jaren geleden nabij de stad Mexico enorme schatten in den grond zijn begra ven door keizer Guauhtimotzin, een neef van keizer Montezuma II, toen zijn land in handen van Cortez en diens gezellen viel. De schat zou ongeveer 200 millioen gulden waard zijn en bestaan in goudstof, gouden versierselen en andere voorwerpen, diaman ten, robijnen, paarlen, saffieren en andere edelsteenen, en men gelooft, dat dit zich be\indt in gewelven onder de bouwvallen der Aztekenstad Coyocan, eenige uren van Mexico. De rechthebbende zou eeu 35 jarige tandmeester te Mexico zjjn, die beweert van de Montezuma's af te stammen en deze bewering uit oude handschriften tracht te staven. Eenige weken geleden zijn de opgravin gen begonnen, en de tandmeester hoopt tegen het eind van November in het bezit zijner erfenis te zjjn. Kort nadat men de eerste spade in den grond gezet had, werden de geraamten van 11 Azteken gevonden, de overblijfselen van krachtige mannen, die omstreeks 6 voet groot geweest zijn. In Brazilië heeft een onweuteling plaats gehad. In de hoofdstad Rio Janeiro hadden straatgevechten plaats. Een der ministers werd doodgeschoten. De keizer onttroond. De republiek uitgeroepen. DeJ nieuwe re geering aanvaardde het bewind. De kamer werd ontbonden, de staatsraad afgeschaft. Het volk is met al deze veranderingen in genomen. De berg Ararat in Armenië (op welks top de arke Noachs na den zondvloed rusten bleef) is dezen zomer voor de eerste maal door een jong meisje beklommen. Een meisje van 17 jaar ging met haar vader en eenige vrienden mee en bereikte den 16,917 voet hoogen top. Daar werd zij ziek door de hevige koude, zoodat zij bij de nederdaling op een barer gezellen steunen moest. Een Eiffeltoren van ijs. Te St. Paul zal een toren van ijs worden gebouwd 150 voet in doorsnede aan de basis, en 250 voet hoog. Er zal aan de buitenzijde spiraals gewijze om den toren een baan voor be- klimmers worden aangelegd, en binnen den toren wordt een electrische lift en een trap gemaakt. Op honderd voet hoogte wordt een gaanderij gebouwd voor het afsteken van vuurwerk. Welk een onzinIn een menagerie te Hamburg is men bezig een jongen leeuw het wielrijden te leeren. Dat is niet gemak kelijk, en de dressuur zal dan ook maanden in beslag nemen. Het driewiel dat men daartoe gebruikt, is van trappers voorzien zoo groot als soepborden, en het voorwiel is 80 c.M. hoog. Een oplichter, als prelaat verkleed en prijkende met den titel van msgr. bisschop De la Tour d' Auvergne werd dezer dagen door de politie te Rome gearresteerd. Hij liep met twee echte priesters in levendig gesprek te wandelen, toen een inspecteur hem bij den kraag vatte, met eene uitnoo- diging hem te volgen. Natuurlijk protes- steerden de drie priesters, de valsche zoowel als de echten, als een eenig man het geen echter niet mocht baten. De zich noemende prins bleek een oplichter te zijn die pas in een klooster te Antwerpen de geldkist van eenige paters eenige duizenden fianken lichter had gemaakt, gezwegen nog van het gouden horloge dat hij den superieur ontstal. Door de Belgische gerechtigheid in gelicht, maakte de Romeinsche aan liet lieve leven van den jongman een einde. Deze heeft echter de ontdekking niet willen overleven. Men vond hem des anderen laags dood in zijn cel. Hij had zich met z(jn violette prelaatsdas de keel dichtgesnoerd. De Bunschoter postbode is dezer dagen tusschen Amersfoort en Hoogland door twee kerels aangehouden. Daar hij weigerde met de postkar te blijven staan, trok een hunner zijn mes en voegde den bode toe «Staan zal je, of ik steek je aan het nies.» Daar de kar evenwel gesloten was, konden zij niets machtig worden. Beide schelmen zijn aangehouden en in verzekerde bewa ring gebracht. De levering van het spek voor het gar nizoen Middelburg gedurende het jaar 1890 is gegund aan S. van Os, slager, aldaar voor f 0.596 per kilogram, en die der steenkolen a f 0.83 per HL. aan P. C. Ludikhu(jzen. Voor de Vrijdag door het bestuur der waterkeering van het calamiteuse water schap Ellewoutsdijk—Borssele gehouden aan besteding van het maken van werken tot verdediging van den oevergeraamd op f 30.000, was, behalve door den meegedeel- den laagsten inschrijver, ingeschreven door de heer«nH. de Groot te Scherpenisse voor f33,100, J.Jansen teTerneuzen voor f31,496, A. M. Langeveld te Rotterdam voor f30,837 en P. A. v. d. Velde te Terneuzen voor f29,440. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk aan den lieer C. van der Hooft te Terneuzen tegen f 28,329 gegund. M. C_ BOEKBEOORDEELING. Gereformeerde Scheurkalender Phi- lippus Middelburg F. P. Dhuy. Het ijverige tractaatgenootschap Filippus biedt ook voor 1890 weder zijn netten Scheurkalender aan zijn vele vrienden aan. Wij maakten steeds met genoegen kennis met dezen kalender. Het schild van dien van 1890 overtreft zijn voorgangers verre in schoonheid. Er werd weder gezorgd voor een degelijken inhoud aan voor-en achter zijde der blaadjes. Namen als van Littooij, de Pree, Bulens, v. d. Hoorn, Biesterveld, Impeta, Wirtz, Bastmeijer en anderen hebben een goeden klank. De uitvoering laat niets te wen- schen over. Het doel dezer uitgave is de gratis traktaatverspreiding en uitgave van goedkoope lectuur in ons vaderland te be vorderen De prijs van dezen scheurkalender is 90 cents, met inbegrip van een boekje »Zeven pijlen in het hart van het Romanisme.» Van 15 - 18 Nov. '89. GOES. Geboren: Elizias z. v. Pieter Cor nells Kerkhove en Pieternella van Ast. MIDDELBURG. Bevallen: Th. L. de Vlie ger geb. van Mourik d. W. R. Ploegaert geb. van Dam d. A. C. Leempoel geb. Engelse d. S. J. Soetens geb. Reijnhoudt 2d. J. Tevel geb. van Sorge d. A. J. W. van der Pauwert geb. Appel z. D. Damman geb. Sinke d. C. J. van Vlaanderen geb. Meskee- rus z. J. J. Landman geb. Contant z. A. J. van Velthoven geb. Arnoldus d. M. M. Jongepier geb. Israel z. Rotterdam 18 November 1889. Buitenlandsche vast. Meel V* hooger. Overigens onveranderd. Jarige Tarwe f 0,— a f 0,— Nieuwe Tarwe - 5.35 - 7.60 Rogge- 4,20 - 5.60 Nieuwe Wint ergerst - 3.75 - 5.20 Zomergerst 3.50 - 4.50 Ch eval i ergerst -3.50,, - 5.60 H aver -- 2.— - 3.90 Paardeboonen -5,— - 5,90 Erwten- 5.25 6.— Kook erwten - 7,25 - 8,- Bruine Boonen Witte Kanariezaad Schokkers D uiv eboonen 7.75 - 9.25 - 7.50 - 9.- - 5.75 7.- o.~ 0.- - 8.- 9.- Op de VEEMARKT van heden waren aange voerd 0 paard 0 magere en 87 vette runderen 67 vette- en graskalveren, 8 nuchtere kal veren 1283 schapen of lammeren, 534 varkens 00 biggen. Do prijzen waren als volgt: vette runderen le qual.j 76, 2e qual. 70, 3e qual. 64 a c. kalveren lequal. 0,97", 2e qua!. 0,87s a 92" c. schapen le qual. 65, 2e qual. 60. varkens lequal. 26 a c., 2e qual. 25 a—3e qual, f 0.24, licht soort 23 a 24 c. VLASBEURS. 22107 steen blauw, en 300 steen wit. Handel vlug. Zeeuwsche ei oren 5,00 a 5,40 de 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f 1,40 a f 1,50 Champions f0,a 0.— Duitsche f2.50 a f 3.00 Magnum Bonum f0.00| a fO.OO Hamburgers f 0.00 a f 0.00. Westl. zand- 0.00 a 0.00. Zeeuwsche Poters f 0.00 a f 0.— Zeeuwsche Jammen fO.OOafO.OO. Duinzand fO.— afO.—Brielsche witte f 2.50 a f3.00. Spuieche Jammen f2.00 a f2.40. Geldersche Kralen f2,40 a f2,70. Nieuwe f0,00 a fO. Westlandsehe klei,) f 0.00 a f 0.00. Idem Muis jes fO. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. PETROLEUM loco f8,75,a f8,80 Ent. be taald. MEEKRAP. Zeer lusteloos gestemd. AXEL, 16 November 1889. Oude Tarwe fO.- a fO.-. Nieuwe Tarwe f9.— a f9.40. Rogge f6.— a f 6.25. Win- tergerst f8.- a f8.25. Zomergerst f7.50 a f7.75. Haver f5.50 a f7.-. Kookerwten f7.75 a f8. Voererwten f7.— a f 7.50. Paardenboonen f8.— a f 0. Lijnzaad fO.— a f 0.—Alles per 100 K.G. Aardappelen f2.50 per 104 K G. Dinsdag 19 November. Goes, 7 uur door not. Pilaar in het Slot een woonhuis, schuur en erf Voorstad wed Zandee,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3